Binnenmuren Hervormde kerk Oosterland krijgen opknapbeurt Sterke twijfel bevolking hoge leegstand woningen in Ellemeet THUIS IN HET LOKALE NIEUWS h~: r n GEBOORTEKAARTJES? Dinsdag 3 maart gesloten ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE -32-^3 drukkerij lakenmari ochtman bv Met Pasen hopen we weer van de kerk gebruik te kunnen maken Ruime opkomst bij inspraakbijeenkomst voor-ontwerp dorpsplan Forse boete voor Bruenaar 3 O 5 9 11 Aanrijding TAXA TIE? dé krant van schouwen-duiveland! j ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE B I VRIJDAG 28 FEBRUARI 1992 148e JAARGANG NR 25111 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 ORIGINELE, LEUKE EN MODERNE GEBOORTEKAARTJES VINDT U BIJ Jannewekken 11 Zierikzee Tel. 01110-16551 OOSTERLAND - De preekstoel, de kerkbanken, de kroonluchters en het orgel, het gaat allemaal schuil onder plastic zeilen die door leden van de Nederlandse Hervormde Kerk Oosterland zorgvuldig zijn aangebracht. Enkele dagen gele den zijn in het oudste kerkgebouw van Oosterland de werkzaamheden begon nen voor een restauratiebeurt die naar verwachting twee maanden gaat duren. In die periode krijgen de binnenmuren van het gebouw een grote opknapbeurt en worden enkele oude eikehouten balken vervangen die zijn aangetast door de bonte knaagkever. De muren staan geheel in de steigers. (Foto: Joop van Houdt). De Nederlandse Hervormde kerk staat aan de Kerkstraat in Oosterland en werd omstreeks 1500 gebouwd als Rooms Ka tholieke kerk, gewijd aan de Heilige Jodocus. Het kerkge bouw zat toen nog vast aan de kerktoren, die nu apart staat. Die scheiding werd veroor zaakt door een grote brand in 1612 waarbij het kerkschip tus sen koor en kerk werd ver woest. De kerk werd nooit he lemaal in zijn oude glorie te ruggebracht. Het leeggekomen gedeelte tussen toren en koor werd vele eeuwen later ge bruikt voor het bouwen van een school. Het is nu in bezit van het kerkbestuur en wordt gebruikt als vergaderzaal. De laatste grotere restauratie aan het gebouw werd gereali seerd in 1972 toen het dakge welf in de kerkzaal werd ge schilderd en de door zout water aangetaste muren werden be handeld. In de jaren daarna werden regelmatig kleinere on derhoudswerkzaamheden uit gevoerd om de conditie van het monumentale gebouw in een redelijke staat te houden. „Met een oud gebouw ben je nooit klaar, er blijven zich altijd ge breken en mankementen mani festeren", aldus president- kerkvoogd M. Dalebout uit Oosterland. Om het echt hele maal goed te doen zou het ge bouw volgens de kerkvoogd helemaal afgebroken en weer in dezelfde stijl opgebouwd moeten worden. „Maar dat is onmogelijk. We moeten het houden bij groot onderhoud en af en toe een meer grondige restauratie. En daarbij zijn we gebonden aan de lengte van on ze financiële polsstok". Een financiële polsstok die wordt bepaald door de geldelij ke bijdrage van de ongeveer 700 kerkleden, de opbrengst van speciale activiteiten als rommelmarkten en de verkoop van eigengemaakte handwer ken, en subsidies. Subsidies van Monumentenzorg, die wor den verstrekt via het Duive- landse gemeentebestuur, en van het provinciaal bestuur van Zeeland. De restauratie werkzaamheden die pas zijn begonnen kosten 72.000 gul den. Daarvan wordt 58.000 gul den betaald door Monumenten zorg en 7.000 gulden door de provincie. De resterende 7.000 gulden moet de kerkvoogdij zelf betalen terwijl men tevens het subsidiebedrag van Monu mentenzorg moet voorschieten omdat dat verspreid over een paar jaar wordt uitbetaald. „Ibt op heden lukt het alle maal net, maar er moeten geen tegenvallers komen", aldus kerkvoogd Dalebout en de se cretaris van de kerkvoogdij H. C. Barendse uit Oosterland. Een tegenvaller die no^ binnen het budget kon worden opge vangen bestond dit de ontdek king dat twee nou ten dwars balken en een steunbeer in het lichtgroen geschilderde pla fondgewelf van de kerk rot zijn. „Tben de stellingen in de kerk waren opgebouwd kon den we boven bij die balken ko men. Tben bleek dat er twee he lemaal rot waren, aangetast door de bonte knaagkever". Behalve het vervangen van die houten elementen omvat de restauratie een opknapbeurt van de gestucte muren die nog steeds te lijden hebben van het zoute water waarin ze tijdens de Watersnoodramp in 1953 stonden. „Ze slaan steeds door vanwege zout en vocht". De lange oostmuur van het kerk gebouw is inmiddels al afge hakt tot op de bakstenen waar mee de muur is opgebouwd. Er komt een totaal nieuwe stuc- laag op volgens een speciaal nieuw procédé waardoor de overlast door zout beter zou kunnen worden opgevangen. De oostmuur wordt aan de bui tenkant van het kerkgebouw ook opnieuw gevoegd. De werkzaamheden aan de lan ge westmuur zijn wat minder ingrijpend. Daar worden al leen de slechte plekken in het stucwerk bijgewerkt en de hele muur opnieuw gesaust. De werkzaamheden zijn vastge steld in overleg met Monumen tenzorg, die het kerkgebouw jaarlijks controleert en rap port op maakt van de manke menten, en met de heer C. A. Potter van de stichting Oude Zeeuwse Kerken die de kerk voogdij steunt en adviseert. Ze worden uitgevoerd door het aannemersbedrijf J. P. Boogert uit Oosterland en enkele on deraannemers. „Momenteel is men met twee man bezig aan het stucwerk". Wanneer de weersomstandigheden een beetje meewerken hoopt men dat de restauratie voor Pasen klaar is. Voor men het kerkge bouw opnieuw in gebruik kan nemen is eerst nog een grote schoonmaakbeurt nodig. Dat werk nemen de kerkleden zelf op zich. „De mensen-heb ben veel over voor de kerk. We zijn helemaal niet ontevreden over de vrijwillige financiële bijdrage die ze jaarlijks beta len en er zijn ook altijd genoeg vrijwilligers die in de praktijk een handje willen helpen". Zo is er de handwerkclub, een groep vrouwelijke kerkleden die van de opbrengst van zelf gemaakte spullen een chemi sche reinigingsbeurt voor de enorme gordijnen in de kerk betaalt en enkele jaren geleden koperen knopen schonk voor de kroonluchters in de kerk. Zo lang in het kerkgebouw wordt gewerkt vinden de dien sten van de Nederlandse Her vormde kerk op zondagmorgen plaats in dorpshuis Oosterhof en op zondagavond in de voor- kerk van het kerkgebouw. ELLEMEET - Aan de oproep aan de bewoners van Ellemeet om te reageren op het voor-ontwerp van het dorpsplan was in ruime mate gehoor gegeven. Zo'n zeventig bewoners, jong en oud, waren gister avond, donderdag, bijeen om het eerste gedeelte van het plan te bespreken. Dit eerste gedeelte betreft een inventarisatie van knelpunten/aandachtspun ten die een speciaal hiervoor in het leven geroepen werkgroep had opgesteld. De bewoners konden hun mening geven over deze punten en eventueel de werkgroep attenderen op nieuwe elementen die niet zijn meegenomen. Met name aan de constatering van de werkgroep dat in Ellemeet ongeveer 11% van de woningen leeg staat, werd door de burgers sterk ge twijfeld. Ander punt dat door de bevolking nog eens werd aangedragen waren de hoge snelheden waar mee automobilisten over de Kuijerdamseweg en de Schelpweg rijden, hetgeen een levensgevaarlijke si tuatie oplevert. Namens de werkgroep gaf me vrouw Meerding van de Gront- mij eerst uitleg wat dorpsver nieuwing is en welke stappen er genomen moeten worden voordat kan worden overge gaan tot de uitvoering van werkzaamheden. Allereerst is er een inventarisatie gemaakt van hoe het dorp er bij staat en hoe het functioneert. Hieruit is een aantal knelpunten of aan dachtspunten gedistilleerd waarna er een beleidsvisie wordt opgesteld welke maatre gelen er getroffen dienen te worden om de situatie te verbe teren. Er wordt een kostenra ming gemaakt, prioriteiten voor de eerstkomende vier jaar vastgesteld en gekeken naar de financiële ruimte. Tbnslotte wordt overgegaan tot uitvoe ring van de maatregelen. Voor-ontwerp Burgemeester van Midden- schouwen W. den Boer bena drukt, om eventuele ongerust heid te voorkomen, dat het hier gaat om een voor-ontwerp. Een dorpsplan is nog niet opge steld. Op dit moment bevindt het plan zich in een eerste fase waarbij slechts een overzicht is gemaakt van aandachtsgebie den en probleempunten. De be volking wordt gelegenheid ge geven hier haar mening over te geven. De opmerkingen van het publiek worden vervolgens meegenomen in het volgende overleg van de werkgroep. Het is niet de bedoeling dat ter plaatse oplossingen worden aangedragen door leden van deze werkgroep. Van de gelegenheid wordt dankbaar gebruik gemaakt. De burger blijkt toch met een aantal vragen cq opmerkingen te zitten. Een eerste opmerking die wordt geplaatst is het feit dat door obstakels te plaatsen in Eikerzee en Scharendijke de Schelpweg in Ellemeet een sluiproute is geworden. Een route waar evenals op de Kui jerdamseweg veel te hard wordt gereden. Een constate ring die de werkgroep ook in haar rapport had gestaan. Ge vraagd wordt of hier iets tegen gedaan kan worden en of het misschien mogelijk is om fiets en/of voetpaden langs deze weg aan te leggen. Een bewo ner vraagt zich af of er niet het hele jaar bloembakken op de Kuijerdamseweg kunnen wor den geplaatst. Een suggestie die door anderen van de hand wordt gewezen omdat deze bakken ook gevaarlijke situa ties opleveren. Duidelijk is in ieder geval dat de bevolking wil dat er aandacht wordt be steed aan de verkeersveilig heid. Relativering' De constatering in het rapport dat er in Ellemeet zo'n 12 wo ningen leeg staan, 11% van het totaal woningbestand, wordt door de bewoners sterk in twij fel getrokken. Geen van de aanwezigen zou kunnen zeggen waar die woningen dan staan. Mevrouw Meerding zegt toe de relativering van de bevolking mee te nemen. Wel is de burger het eens met de opmerking in het rapport dat veel tweede woningen in de gemeente in een slechte staat verkeren. Burgemeester Den Boer geeft aan dat het helaas niet moge lijk is om de eigenaren van de ze vakantiewoningen een bij drage te geven voor het op knappen van de woning. Al leen een vriendelijk verzoek kan aan deze mensen worden gericht. Wel heeft de gemeente in haar beleid opgenomen te bevorderen dat permanente woningen niet kunnen worden omgezet in een tweede woning. Hiermee moet verder worden voorkomen dat een gedeelte van de huizen buiten het sei zoen leeg staat. Het feit dat er in Ellemeet wei nig voorzieningen zijn wordt door de aanwezigen onder schreven. De ouderen in de zaal geven aan hier ook niet zo'n be hoefte aan te hebben. „Ze heb ben zitten zeuren om een win kel, maar als die er is komt er niemand", zo verklaart een oudere inwoner. Een ander vindt het ook een utopie te denken dat een winkel in Elle meet rendabel zou kunnen zijn. Hij wijst daarbij op de voor beelden van andere kernen op het eiland waar de winkels ook zijn verdwenen. Conclusie is dan ook dit de afwezigheid van dit soort voorzieningen niet veel problemen oplevert. Men kan gebruik maken van de winkels in Renesse of Scharen dijke of van de rijdende winkel die Ellemeet aandoet. De overlast, met name het van dalisme en de geluidsoverlast, die wordt veroorzaakt door toeristen in de zomer komt ook aan de orde. De burgemeester geeft aan dat er direct toen de problemen vorig jaar zijn be gonnen er maatregelen zijn ge troffen. Dit jaar zal er ook geen noodopvang of overloopterrein worden geopend. Een in woonster merkt op dat zij vindt dat de recreatie erg nega tief wordt benaderd in het stuk terwijl toch veel mensen er hun boterham mee verdienen. Bo vendien hebben zich alleen het laatste jaar problemen voorge daan. Mevrouw Meerding geeft aan dat er rekening wordt ge houden met de constatering dat de bevolking niet altijd problemen ondervindt van het toerisme. Wel blijft de verhou ding toeristen en bevolking in het zomerseizoen aandachts punten. Op heel veel punten blijkt de werkgroep in haar inventarisa tie op het juiste spoor te zitten. Aan een aantal opmerkingen of toevoegingen van de burgers wordt in de volgende vergade ring aandacht besteed, waarna gekeken gaat worden welke oplossingen kunnen bijdragen tot een oplossing van de knel punten. DEN HAAG - De plotselinge opheffing van de Inlichtingen Dienst Buitenland (IDB) roept veel vragen op, zo stelt donder dag desgevraagd een woord voerster van het bureau Jansen Janssen in Amsterdam. Waar blijven bij voorbeeld de dos siers van de IDB en wie beslist daarover? MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter heeft gis teren, donderdag, de 42-jarige H. R. uit Bruinisse veroor deeld tot een boete van 750 gul den, omdat hij zonder zich be kend te maken was doorgere den na een aanrijding. Op 17 juli van het vorige jaar reed B. met zijn auto plus aan hanger over de Hageweg in zijn woonplaats en wilde twee jeug dige fietsers passeren. Na enig getoeter gingen de jongens in plaats van naast elkaar achter elkaar rijden en zou B. erlangs kunnen. Bij de passeerma- noeuvre raakte B. met zijn auto het achterwiel van fen der jon gens waardoor deze kwam te vallen. Het fietswiel liep daar bij een knik op. B. stapte uit, zei het een en ander en reed weg. „U had minimaal uw snelheid kunnen aanpassen en als u er niet langs kon had u ge woon achter de fietsers moeten blijven", vond officier van justitie mr. S. Tfempel, die het doorrijden zonder zich bekend te maken a-sociaal verkeersge drag noemde. Het vonnis was conform dc eis. De poëzie van stenen en kalk. Horace Greeltey Mistbanken M HET WEER Droog weer. Vooral in het noord westen wolkenvelden. In de nacht en vroege ochtend plaatselijk mist. Minimumtemp. rond 3 graden. Hier en daar wat vorst aan de grond. Middagtemp. ±11 graden. Weinig wind, kracht 3 4. ONDERWIJS Gemeente Duiveland richt werkgroep op voor oplos sing financiële problemen peuterspeelzalen. KUNST Mini van Iterson exposeert haar werken in De Bewaer- schole in Burgh-H aamstede. NATUUR Commissie grondgebruik ZLM wil duidelijkheid over maatregelen tegen wildschade. ZAALVOETBAL Sportsurf Jonker neemt na overwinning de leiding in hoogste klasse zaalvoetbalcompetitie. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's ZIERIKZEE - In de Hoge Mo lenstraat te Zierikzee zijn twee auto's frontaal op elkaar ge botst. Beide voertuigen liepen hierbij schade op. De heer B. uit Zierikzee reed over de Hoge Molenstraat ko mende uit de richting Basterstraat. Doordat hij niet voldoende rechts hield ont stond er een aanrijding met Advertentie Voor: sanitair gas- en waterleiding een auto die hem op dezelfde weg tegemoetkwam. Dit voer tuig werd bestuurd door de heer K„ eveneens inwoner van Zierikzee. De linkervoorzijde van beide auto's werd bij de botsing ingedeukt. Advertentie KONSTRUKTEURS INSTALLATEURS Julianastraat 40 4301 NC Zierikzee Telefoon 01110-12647 H*lr zijn wij de gehele dag Versbakkerij Verwijs Dagelijks vers brood en banket HAIUN6VUETFLBN 6 4301 XG ZIERIKZEE TEL 01110-12224 MOL 1 4301 JC ZIERIKZEE TEL, 01110-12644 Advertentie Makelaarskantoor HANSE VERBEEK ZIERIKZEE, TELEFOON 01110-16888 Blijf op de hoogte van al hef nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 47,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. 4 1 45,— D jaarabonnement 4 f 179,— jaarabonnement met autom. afschr. I 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr,. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1