THUIS IH HET LOKALE HIEUWS Verontwaardigde reacties op plan om het ZWN-kaartloket te sluiten Twintig mille voor nieuwe huisvesting PV Zierick r ï- TROUWPLANNEN? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE drukkerij lakenman ochtman bv O 3 O O 4 3r SS 5 9 Inbraken in auto's harte gefeliciteerd dé krant van schouwen -duiveland! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE I DONDERDAG 27 FEBRUARI 1992 148e JAARGANG NR 25110 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 EEN GROTE KOLLEKTIE ORIGINELE TROUWKAARTEN VINDT U BIJ Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 Voorziening op busstation te Zierikzee is volgens de ZWN niet meer haalbaar ZIERIKZEE - „Sommige dingen zijn niet te vatten. Nu hebben ze altijd zo de mond vol over het creëren en in stand houden van werkgelegenheid en toch wordt het hier gewoon gesloten. Terwijl het altijd verschrikkelijk druk is". Het bericht dat de vervoersmaatschappij ZWN (Zuid West Nederland) met ingang van één januari 1993 het kaartloket op het busstation te Zierikzee gaat sluiten heeft verontwaardigde reacties opgeroepen bij buspassagiers, buschauffeurs en het loketpersoneel. „Daar heb je nu al die jaren je best voor gedaan om een goe de service op te bouwen naar het publiek toe en dan krijg je zo'n bericht", aldus Riet Deurloo uit Zierikzee die al bijna 16 jaar als full-time kracht achter het ZWN- kaartloket zit. Samen met haar drie. collega"s die part-time werken zorgt ze met de verkoop van strippen kaarten, busabonnementen, se- niorenkaarten, telefoonkaar ten en treinkaartjes voor een omzet van anderhalf miljoen gulden per jaar. Verder ver strekken de lokettistes aan passagiers informatie over de tijden waarop de bussen rij den, zij verbinden telefoontjes door, zij fungeren als bureau voor gevonden voorwerpen, zij vangen mensen op die door in een verkeerde bus te stappen per abuis op het station in Zie rikzee terecht zijn gekomen en zij functioneren als alternatief VW-kantoor voor de vele toe risten die in de zomermaanden aan de balie komen met de meest uiteenlopende vragen. Een drukke baan die niet ge heel vrij is van stress. „Het ge beurt regelmatig dat de tele foon begint te rinkelen terwijl er een rij mensen voor het loket staat en een buschauffeur naast je die een strippenkaart- boekje nodig heeft en op tijd weg moet kunnen". Deson danks houdt mevrouw Deurloo van haar werk en is ze er zeer ontdaan over dat de ZWN heeft besloten het goedlopende drukke loket te sluiten. „Er verdwijnt een groot stuk ser vice voor Zierikzee en voor Schou wen-Du i veland ZWN-pers voorlichter J. R. Nienhuis geeft toe dat de slui ting van het loket een service- 'vermindering voor de passa giers inhoudt. „Maar als je het afzet tegen de kosten is het niet meer haalbaar om het loket te handhaven". Volgens de heer Nienhuis is Zierikzee de enige plaats, in het gebied waar de vervoersmaatschappij actief is, waar nog een dergelijke voor ziening is. „Die uitzonde ringspositie van Zierikzee is historisch zo gegroeid. Eigen lijk is het een bijzondere situa tie". Een situatie die volgens de persvoorlichter niet langer meer is te handhaven nu per 31 mei het GGRI, het Geïnte greerd, Geautomatiseerd Reizi gers Informatiesysteem in wer king treedt. Een landelijk 06- telefoonnummer waar passa giers voortaan terecht kunnen voor informatie over bus diensten. „Dat houdt in dat de werkzaamheden van de loket tistes voor een belangrijk deel verminderen. Het geven van te- Mevrouw R. Deurloo: ,,Het doorverbinden van telefoontjes is maar een klein onderdeel van onze werkzaamheden in het kaartloket (Foto: Joop van Houdt). lefonische informatie was een van hun belangrijkste activi teiten". Maar Riet Deurloo en haar col lega's reageren daar veront waardigd op. „Dat doen wij niet eens meer. Sinds enkele ja ren zijn daar twee aparte tele fonistes voor die in het hoofd gebouw zitten. Wij verbinden alleen maar telefoontjes door". En dat doorverbinden is vol gens de lokettistes maar een heel klein onderdeel van hun werkzaamheden. Uit een reactie van buschauf feur Leendert van Nieuwenhui- zen uit Haamstede bleek dat hij en veel van zijn collega's ook niet blij zijn met de voor genomen sluiting van het kaartloket. „Dit is geen werk. de service naar de klant wordt te niet gedaan en voor de bus chauffeurs zal het veel extra drukte geven omdat passagiers veel vaker een (duurdere) strip penkaart in de bus zullen moe ten kopen". Het ziet er namelijk naar uit dat de mensen voortaan op het postkantoor aangewezen zul len zijn voor het kopen van hun strippenkaarten en busabon nementen. „Dat is toch een heel eind lopen vanaf het busstation en het postkantoor is op zaterdagmiddag en zon dag niet eens open". ZWN- persvoorlichter Nienhuis liet weten dat de ZWN overweegt om strippenkaarten en busa bonnementen, maar geen trein kaartjes, te gaan verkopen aan de receptie in de hal van het grote gebouw. „Dit is veel vroeger in de publiciteit geko men dan we hadden gewild. Over een aantal bijkomende aspecten is nog niet beslist". Voor veel buspassagiers blijkt het hoofdaspect, sluiting van het kaartloket, voldoende te zijn voor verontwaardiging. „Het is belachelijk. Als je toe vallig geen buskaart bij je hebt kun je nergens meer terecht', aldus mevrouw L. van Beveren uit Brouwershaven die vanwe ge haar werk regelmatig met de b'us reist. Anouk Zorge uit Brouwershaven vindt het voor al jammer vanwege de chocola demachine in de hal bij het lo ket en het toilet waar je ge bruik van kunt maken. „Je kunt dan niet meer lekker bin nen zitten als je het koud hebt". Maar volgens de heer Nienhuis is nog lang niet zeker of ook de hal bij het loket dicht gaat. „Daar kan ik geen uit spraken over doen. Dat is nog niet beslist". Wel zeker is dat met ingang van één juni het kaartloket 's avonds en op zondag dicht gaat en op één januari 1993 hele maal. Riet Deurloo en haar col lega's houden nog een klein sprankje hoop. „Op 4 maart wordt het in de vakbond be sproken en op 18 maart in de ondernemingsraad. En mis schien komen er nog wel meer reacties. Van instanties of van de mensen zelf". Welzijnscommissie akkoord ZIERIKZEE - De postduivenvereniging Zierick be hoeft van de Zierikzeese welzijnscommissie niet al zijn eigen vermogen te gebruiken voor het verbou wen en opknappen van het nieuwe onderkomen in de Gravenstraat. Voor deze verbouwing kan de post duivenvereniging bovendien ook rekenen op een ge meentelijke financiële steun van (maximaal) twin tig mille. Na een wat warrige discussie dinsdag avond was dat het uiteindelijke advies van de com missie. De sloop van het oude school complex en het belendende pand (het onderkomen van de postduivenvereniging Zierick) in de Manhuisstraat betekent dat de postduivenvereniging Zierick naar elders moet uit wijken. Dat nieuwe onderko men is gevonden in de Gra venstraat no. 14. De kosten van deze verbouwing zijn geraamd op 34.294 gulden. Daarvan zou twintig mille door de gemeente worden betaald. De postdui venvereniging zelf zou zijn ei gen vermogen - zo'n 7650 gul den - in de verbouwing moeten steken terwijl voor het reste rende bedrag (6500 gulden) een lening afgesloten zou moeten worden. In eerste instantie kon de post duivenvereniging zich daarin wel vinden, maar na het geheel nog eens te hebben doorgere kend vond de pv Zierick dat de ze financieringsoperatie toch wel erg veel risico's met zich meebracht. Témeer ook omdat de vereniging door de noodge dwongen verhuizing te maken krijgt met een hogere huur prijs. Daarom ook richtte het bestuur van Zierick een schrif telijk verzoek aan het college om de verbouwing in etappes uit te voeren. Hierdoor wordt het eigen vermogen niet geheel opgesoupeerd en is het sluiten van een lening niet nodig. De commissie toonde dinsdag avond begrip voor dit stand punt van de postduivenvereni ging. Commissielid J. van der Veer stelde daarom in eerste in stantie voor om als gemeente niet 20.000 maar 24.000 gulden beschikbaar te stellen, zodat de vereniging een deel van haar eigen vermogen zou kun nen reserveren. Warrige discussie Voor de allernoodzakelijkste verbouwingen (een nieuwe vloer en een nieuw plafond) zal die twintig mille van de ge meente wel nodig zijn^dacht een woordvoerder van de pv Zierick vanaf de publieke tri bune. Die twintig mille was voor de leden van de welzijns commissie geen probleem, al leen de voorwaarden waaron der die subsidie verstrekt moet worden leidden dinsdagavond tot een warrige discussie om dat deze op 't eerste gezicht simpele kwestie bij nader in zien toch wat minder eenvou dig bleek te zijn. Daarom ook pleitte de commissie ervoor dat het college van burgemees ter en wethouders zich nog eens buigt over de voorwaar den waaronder deze subsidie moet worden verstrekt. Daar bij valt te denken aan de voor waarden die ook aan de subsi die aan de scouting zijn ge steld. Tafeltje Dek Je De maaltijden die Tbfeltje Dek Je - sinds kort een stichting - verstrekt mogen worden ge subsidieerd met 1,50 gulden per maaltijd. Die subsidie is nodig om de maaltijden, waar van de reële kostprijs 8,50 gul den bedraagt betaalbaar te houden. Als norm hanteert de provinciale raad voor ouderen een bedrag van 7 gulden per maaltijd en ook de prijs die de Corneliastichting voor deze maaltijden berekent ligt lager. Waarom dan 8,50 gulden per maaltijd wordt betaald lichtte wethouder J. Groen uitvoerig toe. Vorig jaar toen deze warme maaltijdvoorziening op de tocht stond bood verzorgings centrum Borrendamme uit komst. Deze toonde zich bereid om deze warme maaltijden te leveren mits daarvoor een reële kostprijs zou worden betaald. Volgens berekeningen bedroeg deze 8,50 gulden. Inmiddels heeft de Corneliastichting, die reeds de maaltijden voor Brou wershaven en Middenschou- wen klaarmaakt, zich in prin cipe bereid verklaard om deze maaltijdbereiding ook voor Tb- feltje Dek Je Zierikzee te gaan verzorgen, mits dit binnen de beschikbare keukencapaciteit past. Hierover zal Tbfeltje Dek Je nog nader overleg met de Corneliastichting voeren. Gezien het feit dat deze maal tijden vanaf augustus worden verstrekt zou voor 1991 een subsidiebedrag van zo'n vier duizend gulden nodig zijn. Voor de periode januari-mei zal nog een bedrag van een kleine vijfduizend gulden no dig zijn. Op zich had de com missie geen bezwaar tegen het beschikbaar stellen van dat be drag maar wel wezen verschil lende commissieleden erop dat het geen goede zaak is dat men sen met een wat bredere beurs eveneens profiteren van een goedkope gesubsidieerde war me hap. Van der Veer pleitte dan ook vurig voor het hante ren van een vorm van indicatie, waardoor kan worden vastge steld of een aanvrager daad werkelijk in aanmerking komt voor een gesubsidieerde war me maaltijd. De nieuwe voor zitter van Tbfeltje Dek Je, de heer J. A. Fonteine kon deze commissieleden enigszins ge ruststellen door zijn médede ling dat niet iedere nieuwe aanvraag zomaar klakkeloos wordt geaccepteerd. Julianafonds De voorzitter van Tbfeltje Dek Je had ook nog een andere ge ruststellende mededeling voor de commissie. Nu Tafeltje Dek Je niet langer een comité maar een stichting is komt het in aanmerking voor een subsidie van het Julianafonds. Eind vo rige week ontving de stichting bericht dat ze uit dit welzijns- fonds negenduizend gulden krijgt. Dit geld is nodig voor de aanschaf van zestig pannen- sets. Het subsidiebedrag dat de gemeente beschikbaar stelt als tegemoetkoming voor de nota- riskosten - nodig voor het pas seren van de stichtingsakte en statuten - hebben wat dat be treft al geld opgeleverd, want als comité kwam Tbfeltje Dek Je niet in aanmerking voor de ze subsidie. De woede geeft wapenen in de hand. Vergilius Af en toe zon HET WEER Vannacht enkele mistbanken en minimumtemperatuur omstreeks 4 graden. Overdag droog en af en toe zon. Middagtemperatuur onge veer 10 graden. Weinig wind, kracht 3 of minder. BETAALD PARKEREN De werkgroep betaald parkeren is niet voor betaald parkeren voor belanghebbenden. POLITIE Er komt een uitwisseling tussen de Zeeuwse politie korpsen. ILLEGAAL KAMPEREN Ook het komende seizoen wordt streng opgetreden te gen illegaal kamperen. W ZIERIKZEE Hoofdsponsor Goedbloed Auto's haalt uit naar eerste elftal W Zierikzee. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's NIEUW-HAAMSTEDE/WES- TENSCHOUWEN - Dinsdag middag werd in Nieuw-Haam- stede en woensdagmiddag in Westenschouwen een auto opengebroken. De auto van mevrouw F. uit Breda stond dinsdagmiddag geparkeerd langs de Strand weg te Nieuw-Haamstede. Om streeks 14.30 uur werd het voertuig opengebroken en gin gen de dieven er vandoor met een zwarte weekendtas waarin make-up, kleding en schoenen zaten. De totale schade van braak en diefstal is nog niet be kend. Een dag later, woensdag middag, werd ingebroken in de auto van de heer G. uit Brou wershaven die aan de Kamp weg te Westenschouwen stond geparkeerd. De dieven gingen er vandoor met een autoradio- cassettespeler. BREDA - Om de met afsterven bedreigde dialecten van Zuid- Nederland voor het nageslacht vast te leggen, is een bedrag van minder dan tien miljoen gulden nodig. Dat bleek woensdag op een bijeenkomst in Breda van het REWO, het overlegorgaan van Regionale Woordenboeken. Bij die gele genheid is het plan gelanceerd om de woordenboeken van de Brabantse, Vlaamse en Lim burgse dialecten versneld te voltooien. TEXEL - De werkgroep olieslachtoffer-onderzoek van de Nederlandse Zeevogelwerk groep wil Rijkswaterstaat „prikkelen" tot een „veel agressievere" opsporing van olielozende schepen. De groep biedt daarvoor deze week een methode aan. AMSTERDAM - Willem Nij- holt en Pierre Bokma zijn door de jury genomineerd voor de toneelprijs Theo d'Or 1992, Trudy Labij en Catherine ten Bruggencate zijn genomineerd voor de Louis d'Or 1992. Advertentie Goedemiddag, baas Van en nog vele jaren toege wenst door Johan, Johan^ nes, Marien, Henk, Bram Nelis, Piet, Leo, Rinus Ben, Pleun, Toon, Hans Marius, Paul, Jan, Eline Maarten, Ben, Wilfred Arie, Bert, Han, Ad, Marti ne, Jan, Adrie, Ton, Co Leendert, Joop en natuur lijk ook door Kees, André Marianne, Patrick, Maikel, Yvonne, Wilco en een poot van Purdy en Ezra. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode. JA, ik wil een D kwartaalabonnement f 47,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. éi I 45,— jaarabonnement k I 179, O jaarabonnement mei autom. afschr. ét t 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr... adres postcode:plaats:. telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1