Unieke rundvee-veiling in oase van ontluikend groen mÈtmÊSÊmÉ^ê - SStó Voorlichtingsmiddag over stotteren Inspraakbijeenkomst dorpsplan Ellemeet M. van Iterson exposeert in de Bewaerschole Theater Split in Brogum Primeur voor Zeeland: tuin en vee Sc "••'••rs»; Opening cadeau-mode boutique Elise Algemeen Vissersbelang Jaaruitvoering Schouw-spelers Vergadering Wester- schouwse commissie financiën Oliebollen actie Vergadering Bruse commissie abz Vergadering aalvissers Wereld gebedsdag in Zierikzee Snel bewegen met handen VAC wil meer sociale veiligheid WOENSDAG 26 FEBRUARI 1992 5 GOES - De Zeelandhallen in Goes staan van 27 tot en met 29 februari a.s. helemaal in het teken van het ontluikende lentegroen. Naast een spectaculair op gezet stamboekvlees- en melkvee-gebeuren, georga niseerd door het Zeeuws Rundvee Syndicaat is er een groot aantal regionale tuincentra en groenbe- drijven aanwezig om de liefhebbers te laten zien welke mogelijkheden er zijn om van hun tuin dit voorjaar een groen paradijs te maken. Tuin en vee '92. Dat is de naam van deze unieke manifestatie, die van donderdag tot en met zaterdag wordt gehouden in de overdekte Zeelandhallen te Goes. Zoals de naam duidelijk maakt, biedt Tuin en Vee alles op het gebied van tuinen en vee. Drie dagen en avonden lang kan iedereen die dat wil zichzelf overtuigen van de bij na onbegrensde mogelijkheden op dit gebied. Tuin '92 Hoogtepunt van het groenge- deelte van Tuin en Vee '92 zijn natuurlijk de vele fantastisch aangelegde modeltuinen, waaronder een complete bloei ende voorjaarstuin, een zo goed als onderhoudsvrije tuin met een serre, een grindtuin met veel waterpartijen, een moderne tuin met prachtige sierbestrating op de diverse terrassen, een tuin die een 'oosterse sfeer' ademt door de sobere beplanting met onder meer bamboe en rhododen dron, een fantastische Japanse tuin met heel exclusieve be planting. Ook is er een prachti ge klassiek gezellige prieel- tuin aangelegd met veel aan dacht voor de sfeer. Vooral 's avonds komt de tuin- verlichting helemaal tot zijn recht en zorgt voor sprookjes achtige effecten. De Zeelandhallen worden voor deze dagen omgetoverd in een grote, heerlijk naar het voor jaar geurende bloemen- en plantentuin van ongeveer 3000 m2, waarin ook demonstraties worden gegeven van bloemsier- kunst, zijdebloem-ornamen- ten, tuinontwerpen, bonsai training, gazonmaaien met een accu-maaier. Een van de absolute toppers van Tuin en Vee '92 is de de monstratie tuinarchitektuur per computer. Men geeft de ma ten van de tuin, de wensen en het budget door en even later heeft de computer een tuinont werp klaar! Zo zie je precies hoe je tuin gaat worden en krijg je een veel duidelijker en beter beeld dan van een gewo ne tekening. Natuurlijk wordt een keur van artikelen geshowd - en vaak te gen zeer scherpe beursprijzen - te koop aangeboden. Variërend van tuinhuisjes en hobbykas- sen met de allernieuwste kunststoffen of rieten tuin meubelsets tot tuinbeelden, pergola's, rozenbogen, na tuursteen, schuttingen, tuinaf val verwerking, buitenzonwe ring, watervogels, tuingereed schap, potterie en gazonmaai ers. Educatie Voor een speciaal tintje zorgen zeker de stands voor natuur en milieu-educatie. Zo geven leer krachten en leerlingen van de Groenschool uit Kapelle alle informatie over het land- en tuinbouwonderwijs en laten le den van de KMTP en het Zeeuws Landschap alles over hun activiteiten zien. Ook zijn er bestrijdingsmiddelen, die volledig afbreekbaar zijn. Pri meurs zijn er ook. Op Tuin en Vee '92 is een nieuw soort ge trommeld waalformaat be- tonsteen (het lijken net kinder kopjes) voor het eerst in Neder land te bewonderen. Ook het tuinontwerpen per computer-is nieuw, evenals een drijvende waterpomp en een gazonmaai er op accu. Voor de jeugd is er verder een kindertuin met speel- klim en klautertoestellen ingericht, waar de kinderen zich prima kunnen vermaken. Ook kun nen ze bij de bonsai-stand zelf een bonsai opstarten of mee doen aan diverse prijsvraagjes en verlotingen. Op 2500 m2 vindt deze dagen een groots opgezette happe ning plaats onder auspiciën van het Zeeuws Rundvee Syn dicaat. Dit is Vee '92. Zo is er een doorlopende tentoonstel ling van bedrijven, die zich hier deze dagen presenteren om de bezoekers te informeren over veevoeders, gezondheid saspecten in de veehouderij, zuivel, fokkerij, melktechniek, stallenbouw, agrarisch onder wijs, mechanisatie en rundvee- verbetering, zoals K. I. embry otransplantatie en veehandel. Er is een mogelijkheid door het goede voeder te gebruiken het vet- en eiwitpercentage in de melk te beïnvloeden. Over een dergelijke aanpak vertellen de standhouders graag alles. Naast deze doorlopende ten toonstelling is er ook nog een heel aantrekkelijk program ma, waarbij alle in het ZRS ge bied gehouden rundveerassen te zien zijn, te weten de melk- rassen, de Stamboek vleesras sen waar onder Limousine, Blonde d'Aquitaine, Charolais, verbeterde Roodbonten, Belgi sche Witblauwen en Marchigia- na. Veekeuring Donderdags is er een keuring van 60 stuks geselecteerd melkvee, afgewisseld met een demonstratie in de ring van het tentoongestelde stamboek vleesvee. Het deskundige com mentaar daarbij wordt ver zorgd door de voorzitter van de Federatie Vleesveestamboeken Nederland, de heer Veldman. Uniek voor Nederland is de vleesveeveiling op donderdag avond van jonge veelbelovende stamboekvleesvee-vaarzen. In de middaguren zal de voorzit ter van de gezondheidsdienst voor Dieren in West en Midden Nederland, de heer Davelaar symbolisch het laatste oor merk inbrengen, wat een af sluiting betekent van de identi ficatie van de oudere dieren in het ZRS gebied. Daarbij zijn aanwezig verschillende hoog geplaatste ambtenaren van het ministerie van landbouw, waaronder het hoofd van de Ve terinaire Dienst, ir. C. J. Jan maat. In samenwerking met de DLV wordt er op vrijdag een groots opgezette infomarkt gehou den, welke alle regelgeving op het gebied van mest en milieu aan iedere belangstellende laat zien. Op deze info-markt, waarbij alle informatie over mest in een keer bij elkaar ge bracht is, kunnen akkerbou wers en veehouders alles te we ten komen over de beste ma nier om de mestafzet van hun eigen bedrijf te regelen. Ook wordt er een presentatie met deskundig commentaar verzorgd van een tiental scha penrassen, waaronder de Ja- cobschapen, Suffolk, Swifters, Tfexelaars en Zeeuwse Melk- schaap. Op zaterdag zijn er naast de vaste tentoonstelling en de vleesveepresentatie keuringen van het zogenaamde Paasvee. De rubriekskampioenen van vandaag worden uitgezonden naar de nationale Paasveeten- toonstelling in Den Bosch en mogen daar dan meedingen naar het kampioenschap van Nederland. Om 20.00 uur is de prijsuitreiking van de kam pioenen melkvee en vleesvee door echte Zeeuwse meisjes en door niemand minder dan de man, die in zijn tuin last heeft van 35 loeiende koeien, die zijn tuin verknoeien. Ook worden onder de dan aan wezige bezoekers de prijzen uitgedeeld aan diegene, die het meest nauwkeurig het gewicht schat van „Petra", de paaskoe. Deelnemers Regionale deelnemers aan Tuin '92 zijn: Moelker Hove niers - Ellemeet; Beveland Groenprojekten - Goes; Mecha- nisatiebedrijf De Jager - Ka pelle; KMTP afd. Goes - Goes; Bonsai werkgroep Zuid West Nederland - 's-Heer Arendsker- ke; Idee Meubel de Rotanspeci alist - Middelburg; Ronald Reyerse Groenvoorziening - Goes; CF Tuinmachines - Krab- bendijke; Stichting „Het Zeeuwse Landschap" - Hein- kenszand; Tuin- en Land- schapsrinrichtingen J. van Opstal - Vrouwenpolder; Tuin centrum Hoveniersbedrijf Wa genaar - Goes; Jan P. Boogert Sierbestrating en bouwmateri alen - Oosterland; Intratuin - Koudekerke; Hoveniersbedrijf Boot - Kortgene; Landbouw- mechanisatiebedrijf fa. L. Ver burg - Nieuwerkerk; Groenleer Goes BV Tuin en Parkmachi nes - Goes; De vogelvrienden - Goes; Vereniging van Park en Sierwatervogels Aviornis Middelburg; Hoveniersbedrijf en Plantencentrum „Reimers- waal" - Krabbendijke; Tuin machines Zandee - Kapelle - Bieselinge; Hoveniersbedrijf Almekinders - 's Heer Arends- kerke; Hoveniersbedrijf Maas - Middelburg; Makrima Kassen - 's Heer Abtskerke; De Groen school - Kapelle; De Spinne Bloemsierkunst - Goes. Regionale deelnemers aan Vee '92 zijn: Federatie Zeeuws Rundveesyndicaat - Goes; Ge zamenlijke Rabobanken Zee land; Dienst Landbouwvoor lichting Goes; Dienst Land bouwvoorlichting Breda; Stichting Economisch Voor lichting - Zuidelijke Land- bouwmaatschappij - Goes; Stichting Economische Voor lichting - CBTB - Goes; Consu lentschap Landbouw - Zeeland Goes; Mestbank West- Nederland; Aannemingsbe drijf Fraanje - Lewedorp; Cebe- co Zuid West - CZAV Wemeldin- ge - Zierikzee. Borden van de Zeelandhallen en Tuin en Vee '92 wijzen ieder een vanaf de diverse invalswe gen de weg naar Tuin en Vee '92. De auto kan bij de hal ge parkeerd worden. Tuin en Vee '92 is voor bezoekers toeganke lijk op donderdag 27 februari van 14.00 tot 22.00 uur, vrijdag 28 februari van 14.00 tot 22.00 uur, zaterdag 29 februari van 11.00 tot 22.00 uur. De entreeprijs voor beide ma nifestaties is: 6,- voor volwas senen, 5,- voor 65-plussers, 2,50 voor kinderen tot 12 jaar. Tuin en Vee '92 wordt - natuur lijk met bloemen! - op donder dag 27 februari 1992 om 14.00 uur precies officieel geopend door loco-burgemeester ing. W. C. van der Ree van de gemeente Goes. Voor de dan aanwezige bezoekers ligt een verrassing klaar. >.**?- -w.-- V M .•ife* Hier lopen de Texelaars nog buiten, maar tijdens de Tuin en Vee beurs in Goes wordt dit ras, als één van de tien, deskundig gepresen teerd aan de bezoekers. In Bruinisse op 29 februari BRUINISSE - Op zaterdag 29 februari wordt in de hal van de Christelijke Basisschool Op Dreef in Bruinisse een voorlichtingsmiddag over stotteren gehouden. Het gaat om een initiatief van het Hausdörfer team dat zich bezig houdt met stotteren bij kinderen en volwassenen. Na een algemene inleiding wordt nader ingegaan op de mogelij ke oorzaken van stotteren en de therapiemogelijkheden die er zijn. Daarbij worden de we zenskenmerken van de Haus dörfer theorie besproken. De stichting Voorlichting Stot teren uit Utrecht presenteert een speciaal programma waar in met name stotteren bij kin deren centraal staat. Verder is in de zaal uitgebreide informa tie over een en ander verkrijg baar. De voorlichtingsmiddag begint om 14.30 uur en kan door iedere belangstellende gratis worden bijgewoond. ZIERIKZEE - Morgen, donder dag 27 februari opent cadeau mode boutique Elise in de Vis- straat haar deuren. Vanaf 9.00 uur kan men er terecht. De nieuwe boetiek is stijlvol ingericht en voert een assorti ment van cadeaus en mode die afgestemd is op de nu geldende trends. De klant kan op het ge mak rondkijken en krijgt des kundig advies. Bij besteding van een tientje of meer is er in de openingsweek voor iedere klant een leuke attentie. MAKKUM - Friesland is een Elfstedentocht rijker en wel die te paard. Van 4 tot en met 25 juli zullen groepjes van elk maximaal twintig ruiters op de route langs de Friese steden te vinden zijn. Dat hebben de organisatoren maandag be kendgemaakt. BAARLE-NASSAU - In Baar- le-Nassau is maandag de Inter regionale Vakbondsraad Schel- de-Kempen opgericht. Daarin werken samen de FNV en het CVN in Noord-Brabant en Zee land en de Belgische vakbon den ACV en ABVV in de aan grenzende delen van België. BRUINISSE - Op vrijdag 6 maart wordt in het Vereni gingsgebouw aan de Deestraat te Bruinisse de jaarvergade ring gehouden van de vereni ging Algemeen Vissersbelang. Na de jaarredc door voorzitter W. Okkerse spreekt de voorzit ter van het produktschap voor vis- en visprodukten, drs Langstraat over het onderwerp Tbekomst door beheersing. Daarna kunnen vragen worden gesteld over hetgeen naar vo ren is gebracht. Dc vergadering begint om 19.30 uur. BURGH-HAAMSTEDE - In de Bewaerschole is in de periode van zaterdag 29 februari tot en met zaterdag 28 maart werk te zien van Mini van Iterson uit Scharendijke. Het betreft hier een verzameling abstracte olieverfschilderijen en pastels. Mini van Iterson kreeg haar opleiding tot schilderes aan de Vrije academie in Den Haag, waar zij ook lid was van kunst kring Matuvu. De beeldend kunstenares uit Scharendijke exposeerde reeds verschillende keren in binnen- en buiten land. Zo was haar werk te zien in het provinciehuis van Zuid- Holland en het raadhuis van Leidschendam. Ook in het be zoekerscentrum De Grevelin- gen exposeerde zij haar werk dat gekenmerkt wordt door een duidelijke voorkeur voor zachte tinten gecombineerd met contrasterende en niet al ledaagse kleuren. Haar inspi ratie put zij uit de natuur, waarin veel van de door haar gebruikte kleuren zijn terug te vinden. Daarnaast zijn enkele meer recente werken meer pu re kleurcomposities. Het werk van Mini van Iterson is van za terdag 29 februari tot en met zaterdag 28 maart te zien in de Bewaerschole cn wel dagelijks (met uitzondering van zondag) tussen 13.30 cn 16.30 uur. OOSTERLAND - Rijtuig 2114 is de titel van het blijspel dat op vrijdag 13 maart door de to neelgroep Schouwspelers wordt opgevoerd in dc Ooster hof te Oosterland. Het betreft een kostuumstuk dat zich ongeveer in het jaar 1880 afspeelt in dc omgeving van Parijs. De acht tonelisten van de Schouwspelers die het stuk op de planken brengen worden geleid door gastregis- seuse Cora Neele uit Ouwer- kerk. De jaaruitvoering begint om 20.00 uur cn wordt besloten met een bal waarbij John Prins de muziek verzorgt. BURGH-HAAMSTEDE - De budget-subsidie voor de VVV's in de gemeente en de jaarreke ning 1990 van het dorpshuis Renesse. dat zijn enkele onder werpen waarover wordt ge praat tijdens een vergadering van de Westerschouwse advies commissie financiën. De commissie vergadert, van avond, woensdag 26 februari in het gemeentehuis te Burgh-Haamstede. Op de agen da staat verder een subsidie verzoek van de GGD voor een sociale kaart en een wijziging in het krediet voor een trans portleiding in Noordwelle. De vergadering begint om 19.30 uur en kan door iedere belang stellende vanaf de publieke tri bune worden gevolgd. BURGH-HAAMSTEDE - Op initiatief van het 'oliebollen team' van de Hervormde Ge meente Haamstede wordt op zaterdag 29 februari een olie bollenactie gehouden in alle vier de kernen van de gemeen te Westerschouwen: Burgh- Haamstede, Renesse, Noord welle en Serooskerke. De opbrengst van de actie is be stemd voor de restauratie van de achteringang van het kerk gebouw op de Ring te Haam stede. De oliebollen worden zo als gebruikelijk bereid volgens oud-Schouws recept en huis- aan-huis te koop aangeboden in de vier dorpen. De medewer kers en medewerksters van het oliebollenteam gaan vanaf 9.00 uur langs de deuren. BRUINISSE - Op donderdag 5 maart wordt in het gemeente huis te Bruinisse een openbare vergadering gehouden door de adviescommissie algemeen be stuurlijke zaken. Tijdens deze vergadering komt het ruimtelijk-functioneel per spectief Bruinisse aan de orde. Een rapport dat aangeeft wel ke mogelijkheden er zijn om Bruinisse verder in te delen en uit te breiden. Ook praat de commissie over de verordening die de openstelling van win kels regelt, een verordening die om de vijf jaar opnieuw moet worden vastgesteld. Tbn- slotte komt het activiteitenpro gramma van jeugdsoos De Pul betreffende het tweede deel van het seizoen 1991/1992 aan de orde. De commissievergade ring begint om 19.30 uur en kan door iedere belangstellende vanaf de publieke tribune wor den gevolgd. ZIERIKZEE - Op vrijdag 6 maart vergadert in het café restaurant Huis van Nassau de Vereniging van Beroepsaalvis- sers Zuid-West Nederland. De aanvang van de bijeenkomst is om 11.30 uur in de voormiddag. Punten die op de agenda staan zijn onder meer de verkiezin gen van nieuwe bestuursleden. De heer Quak spreekt over de rol van beheersplannen in het toekomstig visstandbeheer. Ook wordt uitleg gegeven over de contributieverhoging die per 1 januari van dit jaar is in gesteld. Tijdens de pauze wordt de deelnemers een kof fiemaaltijd aangeboden. Naar aanleiding van de spreekbeurt kunnen er na de pauze vragen worden gesteld. Tbt slot wordt er een film vertoond. ZIERIKZEE - In wijsheid le ven met de schepping. Dat is dit jaar het thema van de We reldgebedsdag die plaats vindt op vrijdag 6 maart. Op initiatief van het plaatse lijk comité Wereldgebedsdag wordt op die dag in de Luther se kerk te Zierikzee een bijeen komst gehouden met het thema Rentmeesters van de Schep ping. De oecumenische dienst begint om 19.00 uur. Het ont werp voor de liturgie werd ge maakt door vrouwen uit Oostenrijk, Zwitserland en Duitsland. Men deed dit vanuit het idee dat samenwerking over dc grenzen heen dringend noodzakelijk is en het Concili air proces van Gerechtigheid, Vrede cn Heelheid van de Schepping. Inventarisatie knelpunten SCHARENDIJKE - Donderdag 27 februari wordt in het Durpsuus in Ellemeet een inspraakbijeenkomst gehouden over het ontwerp-eerste deel van het dorpsplan Ellemeet. In deze ontwerpschets wordt een inventarisatie van leefbaarheidsknelpunten in het dorp Ellemeet gegeven. Het college van burge meester en wethouders van de gemeente rekent op de komst van veel bewoners van Ellemeet, die tij dens de bijeenkomst nu reeds mee kunnen praten en denken over het uiteindelijke dorpsplan. De bijeen komst begint om 20.00 uur. In het kader van de dorpsver nieuwing is een ontwerpplan opgesteld. In dit plan wordt op basis van een beschrijving van de verschillende kenmerken van de kern Ellemeet een in ventarisatie gemaakt van de knelpunten. Gekeken wordt naar de ruimtelijke karakte ristiek, het wonen, de ver- blij fsrecreatie, het dorpshart, het welzijn, de infrastructuur en de bedrijvigheid in het dorp. Voordat men met oplos singen komt voor de knelpun ten wil men ook de mening, ad viezen en opmerkingen van de plaatselijke bevolking meene- In een tweede plan, dat mo menteel in voorbereiding is, worden oplossingen voor de verschillende knelpunten aan gereikt. Onder begeleiding van een werkgroep met hierin ver tegenwoordigers van de ge meente en de provincie, twee bewoners van Ellemeet en de directeur van basisschool 't Mêêtje, stelt de Grontmij het definitieve dorpsplan op. Het eerste deel waar volgende week donderdag over wordt ge sproken vormt de basis van het dorpsplan dat uiteindelijk door de raad van Middenschou- wen moet worden goedge keurd. Vervolq van paq. 1 „Ik ga soms heel snel bewegen met mijn handen, wanneer ik iemand behandel. De eerste keer dat me dat overkwam dacht ik dat ik gek werd, maar de collega die me destijds zei te gaan werken als genezer, ver telde me daarover dat dat heel normaal is bij sommige chiro- therapeuten. En dat blijkt ook". Van der Wekken vindt het erg moeilijk om over zijn gave te praten. „Ik doe maar het liefst mijn werk, zonder daar over te praten, want voor mij is het heel gewoon. Het is niet occult. Ik kan alleen din gen heel duidelijk voelen. De plaatsen waar een acupunc turist zijn naalden plaatst, die stromingen weet ik met mijn handen te lokaliseren. Dat is mijn gave. Niets meer en niets minder. Het mooiste aan dit, de fijnste beloning,' is het feit dat ik hiermee mensen kan ge nezen. Dat ze zich beter gaan voelen door hetgeen ik hen geef. Dat geeft mij de meeste voldoening". Wie meer informatie wil over paranormale geneeswijzen of over paranormale genezers in de buurt, kan dit aanvragen via de NVC. Het adres van het secretariaat van deze vereni ging is: Wingerd 33, 1944 NB Beverwijk. Telefoonnummer: 02510 - 38285. ZIERIKZEE - De Vrouwen Ad vies Commissie (VAC) voor de woningbouw Schouwen-Dui- veland houdt zich tegenwoor dig niet alleen bezig met de woonkwaliteit in en om de wo ning, maar ook met de sociale veiligheid binnen een gemeen te. Men wil een sociaal veilige om geving bevorderen waarin ie- deren zich vrijelijk kan bewe gen en veilig voelt. Zo kan vol gens de VAC het aanbrengen van verlichting in (te) donkere straten of het snoeien van hoogopgeschoten struikgewas de sociale veiligheid op straat bevorderen. Men is van mening dat per situatie moet worden onderzocht waar problemen zijn en welke oplossingen daar voor kunnen worden gebruikt. Volgens de vrouwen advies commissie is het belangrijk maatregelen te kiezen die er op gericht zijn de betrokkenheid van mensen bij hun omgeving te vergroten of maatregelen die bewoners actief zeggenschap geven bij het beheer van wo ningen en de woonomgeving. Daarnaast kunnen groenvoor zieningen die zijn afgestemd op de wensen van de bewoners volgens het VAC een bijdrage leveren aan de sociale veilig heid omdat ze de wijk aantrek kelijk maken. ZIERIKZEE - Op zaterdag 29 februari treedt Thea ter Split op in Jongerencentrum Brogum te Zierik zee. Zij brengt dan de voorstelling Abel. De zaal opent om 20.00 uur en het begint om 21.00 uur. Kaar ten kosten tien gulden. Theater Split speelt de bizarre, humorvolle produktie Abel van Alex van Warmerdam; theatermaker, schilder, acteur en filmregisseur, bekend van Hauser Orkater en de Mexi caanse Hond. Hij bedacht, schreef, regisseerde en speelde in zijn film Abel. Theater Split kreeg als eerste de exclusieve rechten om de film te bewerken voor toneel. Abel is het verhaal van de 31- jarige contactgestoorde vol wassen puber die zijn ouders tot wanhoop drijft omdat hij het ouderlijk huis niet wenst te verlaten. Wat ze ook onderne men, het loopt steeds uit op een voor het publiek vermakelijk drama. Het familiedrama esca leert wanneer zoonlief met mé dewerking van moeder heime lijk een televisie binnensmok kelt en bovendien een romance begint met de ook door vader begeerde Zus. Abel is het stuk dat door Theater Split in Brogum wordt opge voerd. (Foto: Jack de Man).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 5