'Dorpshart Ellemeet verpauperd en met te weinig voorzieningen' tir Knelpunten op een rijtje gezet in dorpsplan Jf DINSDAG 25 FEBRUARI 1992 NR 25109 L 5 ELLEMEET - Het dorpshart van Ellemeet is verpauperd, er zijn te weinig voorzieningen in het dorp en er zijn in de dorpskern teveel tweede woningen die maar voor een deel van het jaar bewoond zijn. Slechts een greep uit de knelpunten zoals die in het dorpsplan voor Ellemeet op een rijtje gezet worden. Er is meer aan de hand in de Middenschouwse gemeente. In de zomermaanden wordt het dorp overspoeld door toeristen en dat blijft niet zonder gevolgen. Op de Kuijerdamseweg wordt te hard gereden en een veilige fietsroute voor schoolkinderen ontbreekt. Kortom; werk aan de winkel voor de gemeente Middenschouv TEKST PIET KLEEMANS FOTO'S: JOOP VAN HOUDT Ellemeet, een van de kleine kernen in de gemeente Middenschouwen. Het ligt wat verscholen. Wie er niet dagelijks komt zal even moeten zoeken op de borden en als men het dorp eenmaal gevonden heeft is de neiging groot om de Kuijerdamseweg niet te verlaten. En dan ben je voordat je het weet het dorp weer uit. Een kern waarvan het hart, het dorpsplein en omgeving, volgens de opstellers van het dorpsplan, verpauperd is. Tweede woningen in de dorpskern die het grootste deel van het jaar leegstaan geven het dorpshart een doodse aanblik. Ellemeet, een dorp dat het ook in het verleden zwaar te verduren heeft gehad. Het beslaat een deel van Schouwen en dat ^Sohoawse Laaglfindi'ook wel 'De 'Platte' genoemd is in het grijze "verleden meermalen door het water opgeslokt. In de Spaanse oorlog ,is er nogal wat platgebrand en verwoest en eigenlijk is het Ellemeet anno 1992 een ander Ellemeet dan het oorspronkelijke. Het oorspronkelijke Ellemeet lag ten zuiden van het huidige. Na de Spaanse oorlog echter verhuisden de inwoners van Ellemeet naar het hoger gelegen Kuijersdam. Het gehucht Oudendijke dat op die manier ontstond groeide uit tot Ellemeet. Het vanouds argrarische Ellemeet ontwikkelde zich na de Tweedé Wereldoorlog tot een woon- en vakantiedorp. Aan de westkant werd het dorp uitgebreid. Aan de noordzijde kwam een bungalowpark. Het dorp Ellemeet heeft, zo wordt in het dorpsplan gesteld twee hoofdfuncties: wonen en recreatie. Net zoals in veel andere Zeeuwse dorpen kampt men in Ellemeet met vergrijzing. Het inwonertal van Ellemeet is vrij stabiel, maar in Ellemeet wonen relatief meer ouderen dan in de rest van de gemeente Middenschouwen. Gevolg daarvan is weer dat de bevolking van het Middenschouwse dorp nauwelijks groeit en de gemeente krijgt alleen toestemming voor de bouw van nieuwe woningen als men aan kan tonen dat het inwonertal groeit. Gevolg van dit alles is dat men in een vicieuze cirkel terecht komt. Omdat er weinig jonge mensen wonen is het voor jonge gezinnen minder aantrekkelijk om in Ellemeet te gaan wonen. Zeker als ze in een ander dorp waar wel jonge mensen wonen een huis kunnen krijgen. Uiteindelijk resulteert die verminderde belangstelling voor Ellemeet als woonplaats in leegstand van woningen. In het dorpsplan Ellemeet wordt die leegstand als een van de knelpunten aangemerkt. Landelijk gezien is er sprake van een leegstand van huizen van ongeveer twee procent. In Ellemeet ligt dat percentage met 5,5 procent meer dan twee keer zo hoog. Daar komt. zo blijkt uit het dorpsplan Ellemeet, bij dat de woningen die er zijn van matige kwaliteit zijn. Volgens de onderzoekers is 55 procent van de huizen in Ellemeet die in gebruik zijn als tweede woning van slechte kwaliteit. Daar staat tegenover dat de ligging van het dorp zeer aantrekkelijk lijkt. Het dorp ligt op nog geen kilometer van de kust en in de directe nabijheid zijn tal van toeristisch-recreatieve mogelijkheden. Punt is alleen dat die pluspunten vooral levensbehoeften, aangewezen op omliggende kernen. Een levensmiddelenwinkel is er niet meer. De SRV-wagen komt langs en eens in de week komt er een Scharendijke en wie postzegels nodig heeft moet even wachten tot het tijdstip waarop het rijdend postkantoor de kern aandoet. Een ander probleem waar aantrekkingskracht uitoefenen op toeristen. Uiteraard profiteert een aantal recreatie-ondernemers daarvan. Voor een klein dorp beschikt Ellemeet over relatief veel overnachtingsmogelijkheden voor recreanten. Er zijn campings, mini-campings, kamphuizen, trekkershutten en zomerwoningen te vinden. „Ellemeet wordt als het ware ingekapseld door de vele verblijfsrecreatie- accommodaties", aldus het dorpsplan. „Met in totaal 549 eenheden en hiermee samenhangend 1757 verblijfsrecreanten onderdak verschaffend betekent dit, zeker in het zomerseizoen, een flinke aanslag op de leefbaarheid binnen het dorp". Daar komt bij dat Ellemeet, in tegenstelling tot andere voor toeristen aantrekkelijke dorpen, maar in zeer beperkte mate profiteert van de aanwezigheid van de recreanten. In veel recreatiegemeenten kan het voorzieningenniveau in stand gehouden of soms zelfs opgekrikt, worden. In Ellemeet is dat volgens de onderzoekers nauwelijks het geval. „Hetgeen deels verklaard kan worden door de aanwezigheid van winkels op de verblijfsterreinen en deels door de nabijheid van de kernen Scharendijke en Renesse. Vooral van Renesse gaat volgens de onderzoekers wat dat betreft een grote zuigkracht uit. Overigens zijn niet alleen de recreanten die tijdelijk in of in de nabijheid van Ellemeet verblijven maar ook de mensen die permanent in het dorp wonen vaak, bijvoorbeeld voor de eerste groentenman naar Ellemeet. Met een winkel alleen is de leefbaarheid in een kleine kern nog niet gegarandeerd. Er moeten ook zaken zijn als een dorpshuis, scholen en een bibliotheek. In de behoefte aan boeken wordt voorzien door de biblipbus, er is een dorpshuis en een school. Een sportveld is er ook in Ellemeet maar dat wordt hoofdzakelijk gebruikt door de basisschool. Voor de binnensporten is men aangewezen op accommodaties in Kerkwerve en' Scharendijke. De basisschool wordt gelukkig niet direct in haar bestaan bedreigd, maar de onderzoekers constateren wel dat men voor zaken als een peuterspeelzaal niet in het eigen dorp terecht kan. Hetzelfde geldt voor de medische zorg. Een huisarts is er niet en wie fysiotherapie nodig heeft moet naar Zierikzee, Brouwershaven of Burgh-Haamstede. Die gegevens, gevoegd bij het feit dat Ellemeet bewoond wordt door relatief veel ouderen, maken de conclusie dat het openbaar vervoer voor Ellemeet heel belangrijk is voor de hand liggend. Over dat openbaar vervoer hebben de inwoners van Ellemeet geen klagen. Eenmaal per uur wordt het dorp aangedaan door de bus. „Gezien de regelmatige en frequente rijtijden lijkt het openbaar vervoer optimaal te zijn", aldus de conclusie van de onderzoekers. Minder gunstig is het gesteld met voorzieningen als een postkantoor en een bank. Voor bankzaken is men aangewezen op Renesse en Ellemeet mee kampt is de verkeersonveiligheid. Dwars door het dorp loopt de Kuijerdamseweg. Een redelijk brede weg zonder al te veel lastige bochten. Een weg waar behoorlijk hard gereden wordt. Veilig oversteken is vaak lastig en wat ten enen male ontbreekt is een veilige fietsroute van en naar de basisschool. Het dorpsplan lijkt een opsomming van armoe en ellende. Gelukkig is er ook een aantal lichtpuntjes. Ellemeet is, zo constateren de onderzoekers, een groen dorp. Wat dat betreft geen problemen. Hetzelfde geldt voor de openbare verlichting. In de complete bebouwde kom van Ellemeet is straatverlichting en dat is belangrijk in verband met de toch in het geding zijnde verkeersveiligheid. Wel constateert men in het dorpsplan dat de aanwezige lichtmasten in Ellemeet aan vervanging toe zijn. Een andere nutsvoorziening die eigenlijk aan vervanging toe is is het ongeveer 35 jaar oude rioleringssysteem. Zoals al aangestipt is Ellemeet vooral een dorp waarin gewoond wordt. Er zijn in het dorp, naast de recreatiebedrijven, weinig bedrijven te vinden. Wel zorgt de landbouw voor enige werkgelegenheid en bedrijvigheid. De 'toeristenindustrie' in Ellemeet zorgt volgens de onderzoekers voor nogal wat irritaties bij de inwoners van Ellemeet. Gesproken wordt van geluidsoverlast en vandalisme. Daar staat tegenover dat er in Ellemeet geen bedrijven zijn die de bewoners overlast bezorgen. In het dorpsplan Ellemeet worden geen mogelijke oplossingen aangedragen voor de problemen waar de kern mee kampt. Men komt niet verder dan een opsomming van de voornaamste knelpunten. Zo wordt gesteld dat de uitbreidingen die het dorp de laatste jaren heeft ondergaan, zoals de Heerenisstraat en het bungalowpark, minder goed passen in de stedebouwkundige structuur dan wenselijk. Verder ontbreekt het volgens het dorpsplan aan een 'eenduidige samenhangende inrichting van de openbare ruimte'. Ook is er volgens de onderzoekers sprake van een relatief hoge leegstand van woningen en is er geen inzicht in de vraag naar het soort woningen of de behoefte aan woningaanpassing voor ouderen. Met het hart van het dorp is het volgens de onderzoekers niet al te best gesteld. Het is met name in het hart waar zich behoorlijk wat tweede woningen bevinden die dan vaak ook nog eens in matige tot slechte staat zijn. Met andere woorden: het dorpshart van Ellemeet is verpauperd. Een ander probleem waar men mee kampt is een gebrek aan verkeersveiligheid. Op de Kuijerdamseweg wordt te hard gereden en er ontbreekt een veilige fietsroute voor kinderen. Donderdag 27 februari is het dorpsplan onderwerp van gesprek op een inspraakbijeenkomst in het dorpshuis van Ellemeet. Het gemeentebestuur benadrukt in de uitnodiging aan de bevolking dat het dorpsplan zoals dat tijdens de inspraakbijeenkomst aan hen wordt voorgelegd nog maar het begin is. „Dit ontwerp plan bevat een opsomming van leefbaarheidsknelpunten in Ellemeet. De oplossingen van die knelpunten komen in het tweede deel van het plan te staan dat nog moet worden opgesteld. Het is erg belangrijk dat de inwoners van Ellemeet nu reeds over het plan meepraten en meedenken", aldus het gemeentebestuur. De inspraakbijeenkomst in het dorpshuis donderdag begint om 20.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 5