Sirjansland krijgt nog voor de lente een ander aanzien Campinghouder Verseput geeft strijd tegen gemeente niet op Reformatorisch Contact houdt referaat over de antichrist Dorpsplan Zierikzeese raad voortaan zonder mevrouw De Masier Werkzaamheden reconstructie en herbestrating centrumgebied begonnen Openbaar maken Zeedisteldreef ter discussie tijdens commissievergadering In Sitjansland Noordelijk protest tegen mestwet laait weer op I DINSDAG 25 FEBRUARI 1992 NR 25109 3 Wie het dorpsplein Ellemeet, of althans het eerste deel daar van, leest slaat de schrik om het hart. Het lijkt een eindelo ze opsomming van problemen en ellende. Ellemeet is een dorp waarvan het hart is aan getast, er zijn te weinig voor zieningen. teveel in slechte staat verkerende tweede wo ningen, teveel toeristen en het schort aan verkeersveiligheid. Wie wil er nog in zo'n dorp wo nen, zo vraag je je als argeloze lezer van het dorpsplan Elle meet af. Gelukkig wordt er in het dorpsplan ook een aantal positieve kanttekeningen ge maakt. Op het gebied van de groenvoorziening zijn er geen problemen en ook over het openbaar vervoer mag men niet klagen. Voor het overige echter kampt men in Ellemeet vooral met erfenissen uit het verleden. Anno 1992 zou een gemeenteraad absoluut niet meer toestaan dat woningen in het hart van een dorp als twee de woning gebruikt zouden worden en derhalve voor het overgrote deel van het jaar leeg zouden staan. Anno 1992 zou men een brede en relatief rechte weg als de Kuijerdam- seweg niet meer op zo'n ma nier, dwars door een dorps kern, aanleggen. Maar ge beurd is gebeurd en regeren is niet omzien in wrok, maar vooruit blikken. De ervaring in andere kernen heeft geleerd dat een goed uitgewerkt dorpsplan het tij ten goede kan doen keren. Zeker, er hangt een fors prijskaartje aan en uiteindelijk dient dat geld toch door de belastingbetaler op tafel gebracht te worden, maar dat mag geen reden zijn om je als gemeente aan de zorg voor het welzijn in de gemeen te te onttrekken. Gelukkig doet de gemeente Midden- schouwen dat niet, maar de ge meente zal het karwei niet al leen kunnen klaren. Een plan heeft pas echt kans van slagen als het door de mensen die het aangaat, in dit geval de bewo ners van Ellemeet, gedragen wordt. Als het dorpshuis in El lemeet, een van de voorzienin gen waarover het dorp geluk kig nog wel beschikt, over morgen vol zit tijdens de in spraakbijeenkomst over het dorpsplan is al veel geyonn.en. P. K. ZIERIKZEE - Talloze kopjes koffie en thee heeft ze de Zie rikzeese raadsleden en de me dewerkers van de secretarie geserveerd. Talloze keren ook vulde zij samen met haar colle ga's Haag en Van Mourik en haar zoon Glijn de glazen tij dens officiële bijeenkomsten in de Vierschaar van het stad huis, maar maandagavond was het toch echt de laatste keer dat mevrouw K. de Masier-van Tiggelhoven met de koffiekan rondging. Na 26 jaar is het nu tijd geworden om te gaan VUT TEN. Het feit dat mevrouw De Ma- sier de raadsleden maandag avond voor het laatst van kof fie of thee voorzag werd door burgemeester mr J. J. P. M. As- selbergs opgemerkt op het mo ment dat de koffie werd geser veerd. Dit keer in het smakelij ke gezelschap van een stuk bo- tervers gebak. Die combinatie vroeg gewoon om een verkla ring vond de burgemeester die mevrouw De Masier allereerst feliciteerde met de geboorte van haar kleindochter Maxi me. Hoewel er nog officieel af scheid van mevrouw De Masier wordt genomen werden ook nu al enkele lovende woorden ge richt tot mevrouw De Masier gesproken. Burgemeester As- selbergs typeerde haar als een moeder voor de secretarie en de gemeenteraad. Een moeder die zeker gemist zal worden. Raadslid W. F. Sprengelmeijer (SGP/GPV/RPF) die als nestor van de raad het woord tot me vrouw De Masier richtte zei overrompeld te zijn door de mededeling dat ze na 26 jaar trouwe dienst de secretarie ver laat. „We zien u node vertrek ken want u zorgde op een leuke en hartelijke manier als een moeder voor de raad" merkte Sprengelmeijer op. En me vrouw De Masier zelf, die wenste op haar beurt de raad alle goeds en wijsheid toe bij het besturen van de gemeente. Over het inwendige welzijn van de raadsleden behoeft ze zich verder geen zorgen te ma ken. Dat is haar collega's Haag en Van Mourik en haar zoon Glijn wel toevertrouwd. SIRJANSLAND - Het beeld van de Korte Noordstraat in Sirjansland wordt sinds dinsdag beheerst door grote stapels straatstenen en zand. Dat komt omdat de werkzaamheden voor reconstructie en herbestrating van het centrumgebied in het dorp zijn begonnen. Werkzaamheden waarmee het kleinste dorp van de ge meente Duiveland in de komende maand een heel ander aanzien krijgt. Naar verwachting zijn ze eind maart gereed. Met het opnieuw inrichten van het stratengebied rondom de kerk en de oude smidse; de Korte Noordstraat en de Dorpsstraat, wordt de laatste fase van het dorpsplan Sirjans land uitgevoerd. Volgens tech nisch ambtenaar gemeente Duiveland A. Flikweert zal dat voor het dorp weer een flinke verbetering met zich meebren gen. „Sirjansland krijgt zo een veel vriendelijker aanzien". Dat komt onder meer doordat in het gebied enkele groenstro ken, tuintjes en plantsoentjes worden gerealiseerd. Zo komt voor de kerkingang, in het bre de gedeelte van de Korte Noordstraat, achter de smidse een plateau met een zitbank en een plantsoentje in plaats van de parkeerstroken die er tot nu toe lagen. Voor en achter de ou de smidse, die werd omge bouwd tot particuliere wonin gen waarbij de beeldbepalende gevel in stand werd gehouden, komen tuintjes voor de mensen die in het gebouw wonen. Aan de voorzijde een strook van drie meter en aan de achterzij de een strook van vier metgr. Die tuintjes worden afgeschei den met een sierhekwerk waar voor leilinden worden gepland. Die strook leilinden vormt een voortzetting van de bomen die al langs de Lageweg staan en wordt verder doorgevoerd door ook langs de zuidzijde van de kerktuin leilinden te planten. In de Dorpsstraat tegenover het dorpscafé Dakkies Bar wordt een groenstrook aange legd en dat is ook het geval bij de parkeerplaats tegenover de bakker. Daar wordt .een groen strook toegevoegd aan de vier reeds aanwezige parkeerplaat sen die behouden blijven en op nieuw worden bestraat. Naast Dakkies Bar wordt een sierpe- reboom gepland. Behalve al dat groen vormt een nieuwe bestrating, waarbij de huidige trottoirs verdwijnen, een belangrijk onderdeel van het reconstructieplan. De gehe le bestrating in de Korte Noordstraat en de Dorpsstraat wordt op eenzelfde niveau ge legd. Daarbij wordt het rij baangedeelte door middel van paaltjes afgescheiden van het loopgedeelte. De rijstrook wordt wat smaller gemaakt ten gunste van het voetgangersgedeelte. In de Dorpsstraat ter hoogte van Dakkies Bar wordt een bocht in de rijbaan gelegd die het rijverkeer er toe moet be wegen wat langzamer te rijden. Tevens wordt via die bocht ruimte gecreëerd voor een ruim terras voor het café. Aan de an dere zijde van de Dorpsstraat, schuin tegenover Dakkies Bar, worden vijf parkeervakken aangelegd. Voor de smidse komt een openbare bank voor iedereen die even rustig wil zit ten in het hart van het dorp. Het hele plan is via inspraak van de bevolking van Sirjans land ontworpen door de heer Flikweert. Als gevolg van die inspraak is ook de Dorpsstraat bij de reconstructie betrokken. De gemeente Duiveland heeft voor de werkzaamheden 75.000 gulden uitgetrokken en een en ander wordt gerealiseerd door aannemer L. C. van der Cingel uit Nieuwerkerk. De bestra tingswerkzaamheden zijn naar verwachting over een maand gereed. Het inplanten van de bomen en struiken gebeurt dit najaar. Technisch ambtenaar Flikweert (midden) bekijkt met aannemer Van de Cingel de tekeningen die rnoet komen te zien. (Foto: Joop van Houdt). aangeven hoe SirjanslandterKuit BURGH-HAAMSTEDE - ,,Er is geen enkele nood zaak om de Zeedisteldreef te bestemmen tot openba re weg. De weg wordt alleen gebruikt door de heer Verseput en de gasten op diens camping". Dat zei mr. G. Heimig, raadsman van campinghouder A. R. Ver seput, gisteren, maandag, tijdens de vergadering van de commissie beroeps- en bezwaarschriften van de gemeente West er schouwen. Hij stelde in zijn be toog dat het besluit van de gemeenteraad om van de Zeedisteldreef een openbare weg te maken grenst aan onbehoorlijk bestuur. volgens mr. Heimig stilzwij gend zijn verlengd. „In feite was er sprake van een huur-overeenkomst tussen de gemeente en de heer Verseput", aldus mr. Heimig. Hij stelde dat de gemeente door die over eenkomst 'plotsklaps' op te zeggen in strijd met redelijk heid en billijkheid heeft ge handeld. Ook op andere pun ten, zo stelde mr. Heimig, heeft de gemeente Westerschouwen zich niet redelijk opgesteld te gen Verseput. Hij doelde daar mee op een stuk grond waar In december vorig jaar besloot de gemeenteraad, zij het schoorvoetend, zich te scharen achter het voorstel van het col lege van b en w om van de Zee disteldreef een openbare weg te maken. Mr. Heimig dook in zijn betoog gericht tegen dat besluit allereerst in het verle den. Hij stelde dat de gemeente in 1957 een overeenkomst met Verseput is aangegaan waarin staat dat Verseput gedurende dertig jaar de weg in beheer en gebruik kreeg. Toen in 1986 die overeenkomst afliep zou deze Verseput naar zijn zeggen recht op heeft maar dat door de ge meente aan zijn buurman, de heer Van den Hoek, verkocht is. De gemeente motiveerde dat besluit met de stelling dat Ver seput, die in eerste instantie het terrein in kwestie had ge kocht, niet heeft voldaan op de op de grond rustende bouw- plicht. Mr. Heimig legde uit dat Verseput door persoonlijke omstandigheden niet aan die bouwplicht kon voldoen. Later kon dat weer wel, maar toen kreeg Verseput volgens mr. Heimig geen eerlijke kans om alsnog aan de bouwverplich- ting te voldoen. „Alle onder handelingen met Verseput wer den stopgezet. Verseput wilde die grond graag, maar de ge meente luisterde niet", aldus mr. Heimig. Hij koppelde daar de opmer king aan vast dat het nog maar de vraag is of de heer Van den Hoek wel aan de bouwplicht die op de grond rust zal vol doen. „Officieel moet dat bin nen twee jaar na aanschaf van de grond, maar die termijn gaat pas in als het besluit on herroepelijk is geworden en dat kan nog jaren duren", aldus mr. Heimig. „Ik kan dat niet bewijzen maar ik heb het ge voel dat als alle procedures achter de rug zijn b en w met een voorstel naar de raad gaat om Van den Hoek te ontslaan van die bouwplicht". Levensader Mr.- Heimig benadrukte in zijn betoog herhaaldelijk dat het in zijn visie nergens voor nodig is om van de Zeedisteldreef een openbare weg te maken. Nie mand, zo betoogde mr. Heimig, heeft daar belang bij. „Maar voor de heer Verseput is de Zee disteldreef ple levensader voor zijn bedrijf". De slagboom die (le Zeedisteldreef nu voor een belangrijk gedeelte afsluit voor ander verkeer dan dat van campinggasten is volgens mr. Heimig van belang voor de vei ligheid en rust op de camping. Verplaatsing van die slag boom, zoals eerder al binnen de gemeenteraad gesuggereerd, werd, is volgens mr. Heimig ongewenst. „De heer Verseput moet die slagboom in de gaten kunnen houden en ongenode gasten buiten kunnen sluiten". Mr. U. T. Hoekstra, die sprak ter verdediging van de gemeen te Westerschouwen, liet een heel ander geluid horen. Hij stelde dat de heer Verseput nooit eigenaar is geweest van de Zeedisteldreef. „Dat recht, heeft hij zichzelf toegeëigend", aldus mr. Hoekstra. Hij koppelde daar de opmer king aan vast dat Verseput ver schillende voorzieningen heeft aangebracht waar hij nooit toe stemming voor heeft gevraagd bij de feitelijke eigenaar van de weg, de gemeente Wester schouwen. „Voor plaatsing van die slagboom heeft hij nooit toestemming gekregen en het zelfde geldt voor een aantal borden en een vlaggemast", al dus mr. Hoekstra, hij voegde daar aan toe dat hij niet be greep waarom Verseput be zwaar maakt tegen het open baar maken van de Zeedistel dreef. „Die levensader blijft gewoon open", aldus mr. Hoekstra. Hij voegde daar aan toe dat zijns inziens ook zonder al te grote bezwaren de slag boom verplaatst kan worden. De commissie vergaderde in beslotenheid verder over de kwestie. SIRJANSLAND - Op uitnodiging van de vereniging Reformatorisch Contact hield ds. Goudriaan uit Ar- nemuiden in de kerkzaal te Sirjansland een referaat over de antichrist. De antichrist werd door de spre ker aangeduid als een figuur of persoon die als te-1 genstander van God probeert zijn heilswerk te ver hinderen. In de Bijbel wordt onder meer in de tweede brief van Paulus aan de Collossenzen gesproken over de komst van de antichrist die vooraf gaat aan de werder- komst van Jezus naar de aarde. In de tijd van de reformatie (met de brandstapels van de Spaanse inquisitie) werd de paus door de Lutheranen aan gewezen als de antichrist en 400 jaar later werd door veel mensen de vinger uitgestoken naar Hitier. Ds. Goudriaan zag de anti christ liever niet in een met na me genoemde persoon, maar als de personen die het werk Gods om zondaren zalig te ma ken alsnog proberen te verhin deren. „De antichrist open baart zich openlijk als tegen strever van Christus. Hij wil wel graag op Christus lijken maar probeert overal waar hij kan verwarring te zaaien. Hij is de vertegenwoordiger van de valse christenen waarover in de Bijbel wordt gesproken", al dus de dominee. Hij omschreef de antichrist als een handlanger van de duivel, een mens der wetteloosheid ge openbaard in de volheid des tijds. Want het werk van God moet volgens ds Goudriaan doorgaan tot het evangelie is gepredikt aan alle volken. „We zien vandaag wel die wette loosheid doorbreken maar kunnen niet aangeven wanneer de volheid des tijds bereikt zal zijn". Spreker voorspelde dat God op dat moment zal ingrijpen en het werk van de antichrist door de Heilige Geest zal vernieti gen. „Door de adem van zijn mond vergaat hij. Zo is het be schreven en zo zal het ook ge beuren. Daarop volgt de we derkomst. De antichrist is nu nog machtig en door hem ge beuren zaken die wij als gewo ne mensen voor onmogelijk hielden". Hij trok een vergelijking'met de tovenaars van Egypte die ook bijzondere krachten had den, maar niet alle wonderen van Mozes en Aaron konden na doen. Ds. Goudriaan waarschuwde er voor dat de geest der dwa ling in sommige openbaringen erg duidelijk is ihaar in andere bedekt. „Ons past voorzichtig heid. Er zijn mensen die men voor echte Christenen houdt maar die in feite meelopers blijken te zijn". Hij riep op tot werk, gebed, bijbelstudie en naarstig onderzoek van Gods woord. „Dat is noodzakelijk voor ieder die naar dat woord wil leven. De Heilige Geest leidt ons in de waarheid, hij zal ontdekken dat een beweging als de zogenaamde New Age ons van God afleidt in plaats van ons dichter bij Jezus te brengen. Maar diezelfde new age beweging weet ook door te dringen in de kerken". Ds. Goudriaan besloot zijn refe raat met de waarschuwing de geesten te beproeven. Vragen Uit de vragen die hij beant woordde bleek dat spiritisti sche seances moeten worden gemeden en dat de evangeli sche groeperingen niet tot de antichrist moeten worden gere kend. „Alleen als het tot sekt vorming komt is men op de verkeerde weg". Vergelijkin gen werden getrokken met Openbaringen 20 en 2 Tcssalo- nicenzen 2. Dat was ook het Bijbelgedeelte waarmee voor zitter W. van den Berge de ver gadering opénde. De bijeen komst werd door ds Goudriaan besloten dankgebed. Verwachting t/m zaterdag 29 febr. WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 10% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 10 graden Windkracht zuid 4 Vrijdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 30% Min.temp. 5 graden Mid.temp. 10 graden Windkracht variabel 3 Zaterdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 50% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 10 graden Windkracht zuidwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 26 febr. Zon op 07.34, onder 18.12 Maan op 03.40, onder 11.05 27 febr. Zon op 07.31, onder 18.14 Maan op 04.28, onder 12.00 Nieuwe Maan: 4 maart (14.22) HETWEEROVERZICHT DE BILT - De rest van de week is het rustig en droog. De middagtempera- tuur blijft aan de hoge kant: rond 10 graden. Ons land ligt aan de rand van een continentaal hogedrukge- bied. De lucht die met zwakke win den naar ons toe stroomt komt wel van de Oceaan, maar bevat voorlo pig geen regenwolken, 's Nachts kan het mistig zijn. In het weekeinde wordt de invloed van de Oceaan gro ter. Depressies verplaatsen het zwaartepunt van hun activiteit dan van IJsland naar het noorden van de Noordzee. Of dat bij ons veel regen zal opleveren is nog de vraag. EMMELOORD - De plannen van de ministers Bukman (landbouw) en Alders (milieu beheer) om de mestwetgeving in het noorden van het land aan te scherpen hebben op nieuw geleid tot felle pro testen bijboerenorganisaties. Volgens voorzitter J. Panman van de Landbouwmaatschap- pij Friesland Flevoland (LMF) zullen de voornemens van de bewindslieden onder geen en kele voorwaarde worden geac cepteerd. De LMF vergaderde maandag over het plan van Bukman en Alders om de normen voor het uitlij den-van' mest in de zoge naamde schone gebieden aan te sctjerpen. Daarmee willen de ministers voorkomen dat deze gebieden net zo vervuild raken door de mest als het zuiden en oosten van het land. De noor delijke boeren zullen volgens Panman onvermijdelijk actie ondernemen als aan de uitrij- normen wordt getornd. „Eerst moet wetenschappelijk worden bewezen dat het nodig is om de normen te verlagen. Daar is tot nu toe geen sprake van. Wij willen, onze bedrijfsvoering, die niet milieubelastend is, handhaven," aldus de LMF- voorzitter. ZIERIKZEESCHEf^ nieuwsbodeIH Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Wnd. Chef redacteur P. Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315.- Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 47,50 Bij autom. afschr. f 45,00 Per jaar f 179,00 Bij autom. afschr. i 169,00 Losse nummers 1 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) I 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 3