Brouwershaven stelt vier adviescommissies vast 1 ssman THUIS IN HET LOKALE NIEUWS zierikzeesche nieuwsbode ié r GEBOORTEKAARTJES? Steun voor aangepaste motie van Zierikzeese PvdA-fractie 0 S drukkerij lakenman ochtman bv Oorspronkelijke motie te scherp gesteld In het kader van de nieuwe bestuurlijke organisatie Presentatie Zeeuwse munten VAC wil meer sociale veiligheitt Automo biliste rijdt in Ellemeet tegen boom Poging inbraak passagiers schip in Nieuwe Haven dé krant van schouwen-duiveland! j ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 25 FEBRUARI 1992 148e JAARGANG NR 25109 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 ORIGINELE, LEUKE EN MODERNE GEBOORTEKAARTJES VINDT U BIJ Jannewekken 11 Zierikzee Tel. 01110-16551 ZIERIKZEE - Taalkundig gezien was de wijziging van de PvdA-motie marginaal-slechts drie woordjes - maar inhoudelijk was de betekenis van die aanpas sing groter. In plaats van spijkerharde afspraken wat betreft de huisvesting van het sociaalcultureel werk houdt de aangepaste motie wat meer slagen om de arm. Daardoor konden de Zierikzeese fracties van CDA, SGP/GPV/RPF en VVD maandagavond tijdens de maandelijkse raadsvergadering uiteinde lijk instemmen met de PvdA-motie. Die steun kregen de sociaalde mocraten niet zomaar. Voordat het zover was ontwikkelde zich in eerste instantie een pittige discussie die uiteindelijk ge volgd werd door een korte schorsing voor beraad in frac- tieverband. Aanleiding voor die discussie vormde een motie waarin de PvdA het college verzoekt om voor 1994 geld middelen vrij te maken en een lokatie te vinden voor het huis vesten van Zierikzeese vereni gingen. De PvdA had een dergelijke 63Ji lu» Pvd A-voorman D. van der Wekken trok maandagavond alle verbale registers open. Het aanvankelijk negatieve standpunt van de andere frac ties inzake de PvdA-motie over het sociaal cultureel werk was voor hem ontgoochelend en beschamend motie reeds voor de raadsver gadering in januari voorbe reid, maar toen werd het beter geacht om deze motie op de agenda voor de eerstvolgende vergadering te plaatsen. Maan dagavond kregen de raadsle den de motie dan ook voorge schoteld en ontspon zich een pittige discussie. Duidelijke uitspraak Door middel van deze motie wilde de PvdA tot een duidelij ke uitspraak van de raad over een toekomstig onderkomen van het sociaalcultureel werk komen. Daarom ook werd het college via deze motie verzocht om voor 1994 een plan op te stellen voor een multifunctio neel centrum. De andere frac ties lieten zich door deze motie niet verleiden om zich nu reeds vast te pinnen op strakke af spraken op dit punt. H ap/sn ap-b el ei d De eerste die duidelijk te ken nen gaf niets te voelen voor het ondersteunen van een dergelij ke motie was de WD-fractie. Volgens J. J. Geleijnse (VVD) zou het niet meer dan een hap/ snap-beleid zijn als de raad drie maanden na de begro tingsbehandeling af zou wij ken van het beleid zoals dat in het meerjarenperspectief is neergelegd. In die meerjaren raming is voor de huisvesting van het sociaalcultureel werk respectievelijk 36.500,- en 50.000,- gereserveerd. Door nu ja tegen deze PvdA-motie te zeggen zou het volgens Geleijn se weieens zo kunnen zijn dat andere eveneens belangrijke zaken (bijvoorbeeld op milieu gebied) wel eens doorgeschoven moeten worden omdat er geen geld meer voor is. Ook de fracties van CDA en RPF/GPV/SGP voelden er niets voor om de oorspronkelij ke motie te ondersteunen. Zij waren van mening dat wat op dit punt in het meerjaren perspectief is opgenomen op dit moment voldoende is. Dat het vinden van een geschikt on derkomen voor verenigingen in Zierikzee urgent is onder schreef W. F. Sprengelmeijer volledig maar anderzijds was hij net als mevrouw M. A. Bij de Vaate-Rozendaal (CDA) van mening dat de PvdA-motie wel erg ver ging. Voor de christen- democrate bleef de inspan ningsverplichting (het van ge meentewege helpen bij het vin den van een oplossing voor de husvestingsproblematiek van het sociaalcultureel werk) ze ker overeind maar andere za ken, zoals het verplaatsen van de dienst gemeentewerken naar de Boerenweg hebben van het CDA nu eenmaal een hoge re prioriteit gekregen. Spinnijdig Dit negatieve standpunt van de drie fracties maakte 'PvdA- woordvoerder D. van der Wek ken spinnijdig omdat deze af wijzing voor hem als een don derslag bij heldere -hemel kwam. „Gezien de vorige en za kelijk" gevoerde discussie vind ik dit ronduit beschamend en ik vraag me af wie er nu een hap/snap-beleid voorstaat ful mineerde hij richting WD. Het zich baseren op de in het meerjarenperspectief genoem- Mevrouw M. A. Bij de Vaate- Rozendaal (CDA): een sluiting van het ZWN-loket zal een ge mis voor de burger zijn. de bedragen van 36.500 en 50.000 gulden omschreef hij verder als het bouwen van ver wachtingen op drijfzand. De ontgoocheling bij de sociaalde mocraat bleek zo groot dat-hij zo een twee drie niet in kon schatten wat de consequenties hiervan zouden zijn. Overeind houden PvdA-wethouder J. Groen deed nog een verwoede poging om de motie overeind te houden door erop te wijzen dat de in spanningsverplichting van toe passing is en niet enkel voor Kunst en Eer. Volgens de wel zijnswethouder was er niets dat het ondersteunen van deze motie belette, want mochten zich op milieu- of infrastructu reel gebied tegenvallers voor doen, dan zou het realiseren van een multifunctioneel cen trum altijd nog bespreekbaar zijn. Kiertje Raadslid Sprengelmeijer was het die de deur voor verdere discussie op een kiertje zette door te stellen dat hij de in houd van de motie in grote lij nen onderschreef maar dat voor hem het verzoek net iets te ver ging. Doniet langer te spreken over hé? realiseren van alle voorwaarden maar van zo veel mogelijk voorwaarden voor een multifunctioneel cen- truih zou hij de motie wel kun nen ondersteunen. Na een kor te schorsing bleek de PvdA- fractie bereid te zijn de strek king van de motie wat af te zwakken waardoor de motie uiteindelijk de steun van de andere drie fracties kreeg. Daarmee is de raad niet veel verder gekomen dan datgene wat in de begrotingsraad naar voren is gekomen. Sluiting Mevrouw Bij de Vaate had maandagavond nog een nieuw tje voor haar collega-raads leden. Zij was aan de weet ge komen dat de ZWN van plan is om het loket bij het busstation te sluiten. De verkoop van bus- kaarten en de informatie verstrekking zou dan in de toe komst via respectievelijk een 06-nummer en een automaat mogelijk zijn. Een ontwikke ling die mevrouw Bij de Vaate ten zeerste betreurde -omdat het verdwijnen van het loket een gemis voor de burger bete kent. Zij vroeg het college dan ook deze zaak eens aan te kaar ten bij het streekvervoerbe- drijf. Meer dan navraag doen over de juistheid van deze me dedeling zit er volgens burge meester mr J. J. P. M. Assel- bergs niet in. Voortzetten Nu het afhaken van gemeenten als Westerschouwen, Bruinisse en mogelijk ook Duiveland voor de andere gemeenten geen financiële consequenties heeft wil Zierikzee het vandalisme- registratieproject voortzetten. Hiervoor is in de begroting reeds vijfduizend gulden be schikbaar gesteld, hetgeen niet voldoende is. De raad had er geen moeite mee om voor dit project nog eens 3586 gulden extra vrij te maken, zij het dat de sociaaldemocraten nog eens duidelijk stelden dat zij alleen akkoord gaan onder de voor waarde dat dit vandalisme- project volgend jaar gecombi neerd wordt met een HALT- project (alternatieve straffen voor jongeren die een klein vergrijp hebben begaan)"." Ook het regionale draagvlak is één van de punten die de PvdA vol gend jaar in haar standpunt wil betrekken. Wordt aan deze beide voorwaarden niet vol daan, dan is het voor de Zierik zeese PvdA-fractie welletjes geweest. BROUWERSHAVEN - Tijdens de gemeenteraadsvergadering, maandagavond in het Brouwse stadhuis, heeft de raad met algemene stemmen vier adviescom missies vastgesteld. Het betreft groepjes van zes raadsleden die zich in openba re vergaderingen beraden over voorstellen die het Brouwse college van burge meester en wethouders aan de gemeenteraad wil doen. Vervolgens wordt daar over een positief of negatief advies uitgebracht. In de gemeente Brouwershaven werden ook in het verleden al commissievergaderingen ge houden. Maar die waren niet altijd openbaar en werden maar af en toe gehouden. In het kader van een nieuwe bestuur lijke organisatie waarbij ook het ambtenarenkorps op de ge meentesecretarie werd doorge licht, werden de adviescom missies nu opnieuw ingedeeld. Daarbij werd uitgegaan van de drie ambtenaren-afdelingen op de Brouwse gemeentesecreta rie. Algemene zaken, ruimte lijk beheer en financiën. Drie adviescommissies dragen ook deze namen en behandelen en adviseren over zaken die op de betreffende ambtenaren-afde ling zijn voorbereid. Voorzitter van de adviescom missie algemene zaken wordt het PvdA-raadslid A. de Vlie ger. De adviescommissie ruim telijk beheer zal worden geleid door CDA-raadslid R. J. van der Wekken en bij een vergade ring van de adviescommissie financiën moet VVD-raadslid M. C. J. Mol er als voorzitter zorg voor dragen dat de bijeen komst volgens de regels ver loopt. Over die regels werd tijdens de vorige raadsvergadering uit voerig gedebattteerd en maan dagavond werkte men de rest jes af. Daarbij speelde vooral het spreekrecht van het pu bliek tijdens commissieverga deringen een rol. De Brouwse raadsleden wilden dat in eerste instantie wel toestaan maar via een evaluatie duidelijk de vinger aan de pols houden. Zo dat men de wijze waarop dat spreekrecht wordt toegestaan nog kan worden aangepast als het in de praktijk niet goed blijkt te werken. Het is de bedoeling dat alle drie de adviescommissies eens per twee maanden in een open bare vergadering bijeen komen wanneer de plannen van het Brouwse college van b en w daar aanleiding voor geven. Dat is niet het geval bij de vier de adviescommissie die tijdens de raadsvergadering werd vastgesteld: de commissie bezwaar- en beroepschriften. Die commissie komt bijeen wanneer burgers uit de ge meente bezwaar of beroep heb- CDA-raadslid R. J. van der Wekken: ..Fracties willen over ambtelijke ondersteuning kunnen beschikken als ze zelf plannen ontwikkelen". (Ar chieffoto). ben aangetekend tegen een ge meenteraadsbesluit. Tijdens de openbare commissie worden die mensen in de gelegenheid gesteld hun standpunt toe te lichten. De commissie komt ui teraard alleen bijeen wanneer een bezwaar- of beroepschrift is ingediend. Tenslotte werd tijdens de raadsvergadering in het Brouwse stadhuis de verorde ning op het seniorenconvent vastgesteld. Een seniorencon vent is een overlegorgaan van de fractievoorzitters van de vier politieke partijen in de ge meenteraad; M. C. J. Mol (VVD), A. de Vlieger (PvdA), R. J. vhn der Wekken (CDA) en P. van der Meide (SGP/GPV/ RPF). De vaststelling van de diverse commissies en het seniorencon vent leverde de nodige stof op tot discussie over bestuurlijke kwaliteit. Een subjectief be grip volgens raadslid Van'der Meide (SGP/GPV/RPF) „Het doel van deze nieuwe organisa tie is de bestuurskracht van de gemeente te versterken, maar bestuurskracht is moeilijk con creet te meten". Wethouder S. C. J. B. Loschacoff-de Kanter die als loco-burgemeester bur gemeester L. N. Labruyère ver ving, die met vakantie is, bracht daar tegen in dat wel is na tè gaan hoe een bestuur wordt gewaardeerd door de burgers. Raadslid Van der Wekken (CDA) was van mening dat de politieke fracties over ambte lijke ondersteuning moeten kunnen beschikken wanneer zij als fractie een plan ontwik kelen. „Het is bijvoorbeeld niet altijd mogelijk om als fractie de financiële conse quenties van een idee te over zien". De loco-burgemeester zei er over na te zullen denken hoe dat in het vat gegoten moet worden. „We zijn een kleine ge meente die niet over zo heel veel ambtenaren beschikt die zich daarvoor vrij kunnen ma ken". Het voorstel om een voorberei- dingsbesluit' te nemen waar door uitbreiding van de sport kantine op sportveld Onder de Molen mogelijk wordt werd met algemene stemmen aange nomen. „We vinden het heel po sitief dat op deze wijze een aanbouw wordt gerealiseerd die ten goede komt aan de jeugd", aldus het PvdA-raads lid M. P. Ketting-Koopman. Zo als bekend wil de ASV Brou wershaven het sportkantinege bouw uitbreiden om een ruim te te hebben waar men de jeugdspelers opleidt en de mo gelijkheid biedt tot ontspan ning. Ook zal de nieuwe ruimte worden gebruikt voor vergade ringen. Via de pas ingevoerde rond vraag werd duidelijk dat de te lefooncel in de hal van het postkantoor aan de Nieuw- straat te Brouwershaven op een andere lokatie in de smalstad terugkomt. Het post kantoor wordt eind maart ge sloten ten gunste van een post agentschap in de Brouwse Win kel aan de Markt. Het door de PTT geopperde voorstel om de telefooncel bij de Oude Haven te plaatsen werd door het Brouwse college van b en w nog even afgewimpeld omdat men van plan is het havenge bied opnieuw te bekijken en eventueel anders in te delen. Pas daarbij wordt bepaald waar de telefooncel zal komen. MIDDELBURG - Op vrijdag 28 februari overhandigt de rijksmuntmeester drs. Chr. van Draanen een set met Zeeuwse munten aan de Com missaris van de Koningin in Zeeland dr C. Boertien. De muntset bestaat uit een aantal circulatiemunten dat varieert van vijf gulden tot een dubbeltje en een speciale Zeeuwse munt die is gebun deld in een fotomapje met Zeeuwse afbeeldingen. De set werd vervaardigd door 's Rijks Munt en is beschikbaar in een oplage van 10.000 stuks. Eerder nam men het initiatief om muntsets te vervaardigen die zijn toegespitst op de provin cies Utrecht, Groningen, Fle voland, Noord-Brabant en Drenthe. De overhandiging van de Zeeuwse muntset vindt plaats in het Provinciehuis in Middelburg en begint om 10.00 uur. ZIERIKZEE - De Vrouwen Ad vies Commissie (VAC) voor de woningbouw Schouwen-Dui- veland houdt zich tegenwoor dig niet alleen bezig met de woonkwaliteit in en om de wo ning, maar ook met de sociale veiligheid binnen een gemeen te. Men wil een sociaal veilige om geving bevorderen waarin ie- deren zich vrijelijk kan bewe gen en veilig voelt. Zo kan vol gens de VAC het aanbrengen van verlichting in (te) donkere straten of het snoeien van hoogopgeschoten struikgewas de sociale veiligheid op straat bevorderen. Men is van mening dat per situatie moet worden onderzocht waar problemen zijn en welke oplossingen daar voor kunnen worden gebruikt. Volgens de vrouwen advies commissie is het belangrijk maatregelen te kiezen die er op gericht zijn de betrokkenheid van mensen bij hun omgeving te vergroten. De politiek is de wetenschap der noden van het ogenblik. Theodore Parker Wat zon HET WEER Vannacht enkele mistbanken en minimumtemperatuur rond 3 gra den. Overdag wolkenvelden, ook wat zon en droog. Middagtempera- tuur ongeveer 10 graden. Zwakke tot matige zuidelijke wind, rond kracht 3. 3 RECONSTRUCTIE Nog voor de lente krijgt het centrum van Sirjansland een ander aanzien. 5 DORPSPLAN Dorpshart van Ellemeet is verpauperd en kent te wei nig voorzieningen. 6 BELASTINGEN FNV-team geeft ondersteuning bij het invullen van het belasting-aangifte-formulier. 9 ZWEMMEN In zwembad Onderdak zijn de zwem-Trimvaantjes uit gereikt. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ELLEMEET - Mevrouw D. uit de gemeente Middenschouwen is maandagmiddag op de Kuy- erdamseweg te Ellemeet met haar au t o_t egen.e enb o om gere den. Zij werd daarbij gewond en de auto is totaal verhield. Het ongeluk gebeurde om on geveer 14.50 uur toen mevrouw D. op een punt waar de Kuyer- damseweg een bocht naar rechts draait, rechtdoor reed. Volgens de politie kwam dat waarschijnlijk door een mo ment van onoplettendheid. Zij botste met de linkerzijde van haar auto tegen een langs de weg staande boom. Door die klap draaide de auto om zijn as en kwam tot stilstand met de neus in de richting waar zij vandaan kwam. Het voertuig bleek totaal vernield te zijn en moest worden weggetakeld. Mevrouw D. moest zich vanwe ge verwondingen onder dok tersbehandeling stellen. UTRECHT - De 26-jarige Utrechter T. D. heeft zich maandagavond bij de politie gemeld en bekend dat hij in de nacht van vrijdag op zaterdag het dodelijke schot heeft gelost op de 20-jarige J. van Rijn uit Utrecht. ZIERIKZEE - Tussen vrijdag 21 en maandag 24 februari werd geprobeerd om in te bre ken in een passagiersschip dat lag afgemeerd bij 't Luitje ip de Nieuwe Haven te Zierikzee. De dieven slaagden er niet in het schip binnen te komen en voor zover bekend wordt niets vermist. Tbch was er de nodige schade door de inbraakpoging. De benadeelde is de heer Den B. uit Zierikzee. Advertentie Voor: Centrale verwarming Gaskachels naar: K0HSTHUKTEURS IHSTALLftTEURS Julianastraat 40 4301 NC Zierikzee Telefoon 01110-12647 eSéT Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode. JA, ik wil een O kwartaalabonnement I 47,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. t 45,— jaarabonnement f 179,— jaarabonnement met autom. afschr. f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, CQ Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1