Crescendo in jubileumjaar gegroeid met 8 muzikanten Vaten hasj spoelen aan Ervaringen, gedichten en artikelen van Vrouw en Geloofgroep in bundel GRATIS ADVERTENTIE ES streeknieuws 120 belangstellenden bij jaaruitvoering in dorpshuis Dreischor En de Godin schudde de waterengeschiedenis van een beweging 19-jarige Zierikzeeënaar pleegde 50 keer schennis Aanrijding op Kraaijen- steinweg Gestolen motorjacht gevonden in Scharendijke Auto mobiliste rijdt op vluchtheuvel Inbraak in auto Inbraak in woning Kerkwerve Automobilist rijdt van Zuiddijk bij Dreischor 4 MAANDAG 24 FEBRUARI 1992 NR 25108 6 DREISCHOR - ,,VVe willen zo veel mogelijk leerlingen, want we willen ook in de toekomst blijven groeien. Zodat zo veel mogelijk mensen bij Crescendo met plezier komen musiceren". Ook na afloop van het jubileumjaar 1991 blijkt er bij de negentig-jarige Dreischorse fanfare Crescendo nog genoeg enthousiasme te leven. Dat bleek zaterdagavond tijdens de jaaruitvoering in het oude dorpshuis aan de Ring. Een van de muzikanten in actie op de bongo's. (Foto: Joop van KHoudt). Het smalle zaaltje werd gevuld door ongeveer 120 belangstel lenden waaronder de Brouwse wethouder van cultuur J. K. Goemans. Zij kregen een pro gramma voorgeschoteld waar bij het muziekgezelschap, dat gemachtigd is om uit te komen in de ere-afdeling van de KNF, liet zien wat het kon. Volgens voorzitster R. van der Weijde is dat wellicht niet genoeg om zich in de ere-afdeling te hand haven. „We zijn in 1988 vanuit de afde ling uitmuntendheid gepromo veerd naar de ere-afdeling van de KNF. Dat houdt in dat we binnen vijf jaar daarna, uiter lijk 1993 dus, moeten laten zien dat we in die ere-afdeling thuishoren. Maar sinds 1988 is het aantal jeugdleden van Crescendo flink gegroeid. Dat houdt in dat de kwantiteit van het muziekgezelschap wel groeit, maar nog niet direct ook de kwaliteit waarmee wordt gespeeld". Daar staat tegenover dat de fanfare sinds twee jaar wordt geleid door Johan de Witte uit Sluiskil die bekend staat als een van de topdirigenten in Zeeland. Het muziekgezel schap telt momenteel 45 leden waarvan 12 leerlingen. Acht daarvan zijn in het afgelopen jaar lid geworden van de fanfa re. Omdat via het subsidie systeem van de gemeente Brou wershaven maximaal zeven leerlingen gelijk kunnen wor den geschoold via de Zeeuwse Muziekschool in Zierikzee, heeft Crescendo zelf twee lera ren aangetrokken die de overi ge jeugdleden les geven. Joop de Poorter uit Zaamslag bege leidt de jeugdige koperblazers en Cora Knuyt uit Nieuw- en Sint Joosland de slagwerkers. Dit dorpshuis te klein In haar openingswoord sprak de voorzitster de hoop uit dat het een van de laatste keren was dat de jaaruitvoering in het oude dorpshuis moet plaatsvinden. „Gelukkig be ginnen de besprekingen over de bouw of verbouw ten gunste van een nieuw dorpshuis. Om te repeteren gaat het wel, maar voor een uitvoering is dit dorpshuis te klein". Dat bleek ook uit het 'kunst en vliegwerk' dat er aan te pas kwam om zoveel mogelijk ruimte te creëren op het toneel. Ruimte die nodig was voor jeugdslagwerk-groep De Vol harding uit Zaamslag die als gastgroep optrad tijdens de uitvoering. Onder leiding van Frans Kaijser lieten zij zien dat slagwerk meer inhoudt dan al leen drummen. Het is de be doeling dat ook de slagwerk groep van Crescendo zich in de komende jaren op die manier gaat ontwikkelen. De blokfluitgroep die wordt geleid door voorzitster R. van der Weijde speelde vier liedjes. Een blokfluitgroep is volgens mevrouw Van der Weijde voor kinderen een uitstekende ma nier om met muziek in aanra king te komen. „Wanneer kin deren het leuk vinden kan het een opstap zijn naar het spelen in een fanfare", De groep jeugdleden van Cres cendo speelde onder leiding van Joop de Pooter Finland ia van J. Sibelius en Churchill's March. Het sluitstuk van het muzikale gedeelte van de uit voering werd verzorgd door de fanfare onder leiding van diri gent Johan de Witte. Zij speel den onder meer Thbleaux des Voges van Meindert Boekei en the Phantom of the opera van Andrew Lloyd Webber. De mu zikanten traden voor het eerst op in hun pas aangeschafte donkerrode concert vestjes. Elly Kooman kondigde de di verse onderdelen van de mu ziekavond aan. Na de pauze was dat de komische een-akter Amor in het kippenhok die werd gespeeld door leden van de muziekvereniging. De regie was in handen van Cees van de Vreugde. De jaaruitvoering werd besloten met een bal. ZIERIKZEE - „Ik heb mijn kinderen, mijn dochters vooral, niet speciaal femi nistisch opgevoed. Zij hebben mij daarin opgevoed en mij geholpen op weg naar bevrijding uit de knellende patriarchale structuren van kerk en maatschappij. Ik vind dat vrouwen moeten doorgaan voor hun rechten op te komen, steeds meer in zichzelf moeten gaan geloven en weerbaar moeten worden". Boven staand citaat komt uit een ervaringsverhaal van een 66-jarige vrouw die de afge lopen jaren heeft deelgenomen aan één van de Vrouw en Geloofgroepen in Zee land. Haar verhaal en vele andere verhalen, gedichten, inleidingen en artikelen die de afgelopen tien jaar in de Vrouw en Geloofgroepen hebben geklonken, vor men samen de bundel En de Godin schudde de wateren, geschiedenis van een be weging. Een bundel die afgelopen za terdag, in Vlissingen is gepre senteerd in verband met het tien-jarig bestaan van Vrouw en Geloof in Zeeland. Sa menstelsters van het boek zijn Martine Buitink, Ineke Hek man, Jessica Prager-Stein uit Noordgouwe en Anita Steyn. Het boek beschrijft veertien thema's waarmee vrouwen bin nen de Vrouw en Geloofgroe pen bezig zijn en de wijze waarop zij dat doen. De inhoud van dé bundel geeft niet alleen een beeld van de Zeeuwse si tuatie, maar zeker ook van de Vrouw en Geloof-beweging in haar totaliteit. Ieder hoofdstuk in het ruim tweehonderd pagina's tellende boekwerk beschrijft een afzon derlijk thema. Binnen de hoofdstukken staan verhalen over het thema en stukken die aspecten van het thema uitwer ken. Zo behandelt het eerste hoofdstuk het thema Emanci patie en Feminisme. Een aantal vrouwen vertelt hoe ze tot het inzicht is gekomen om meer voor zichzelf en de eigen rech ten op te komen. In artikelen wordt weergegeven waar de weerstanden tegen het femi nism e vandaan komen, hoe vrouwen hier beter mee om kunnen gaan en wat er in vijf entwintig jaar feminisme is be reikt. Onrechtvaardig In het hoofdstuk Vrouw en Ge loof wordt ingegaan op de groeiende belangstelling van vrouwen voor de Vrouw- en Ge- loofbeweging, de beweging die ingaat tegen eeuwenoude tra dities van onrechtvaardige machtsverhoudingen. „Vrou wen hebben binnen de kerk niet hetzelfde recht van spre ken. Veel vrouwen vinden de haast vanzelfsprekende taak verdeling tussen mannen en vrouwen op het gebied van pastoraat, gemeenteopbouw, verkondiging en liturgie niet langer vanzelfsprekend". Dit blijkt één reden om lid te wor den van de beweging. Andere redenen zijn het feit dat vrou wen soms geen band meer heb ben met officiële kerken of dat zij niet uit een kerkelijke tradi tie komen en ook niet van plan zijn de kerken te versterken. Verderop in dit hoofdstuk be schrijft een vrouw hoe onzeker ze was toen ze zich aansloot bij de V&G-groep, maar dat ze zich er steeds meer thuisvoelde. In het begin heeft ze haar vraagte kens: „Was ik wel strijdbaar genoeg?".overal werden vraagtekens bij geplaatst, maar ik hou toch zo van zeker heden?". Later blijkt dat ze haar plekje gevonden heeft en dat ze zich steeds meer durft te uiten: „de V&G-groep is voor mij een thuis waar ik vriendin nen heb"....„ik heb geleerd dat er veel onrecht is tegen vrou wen en ik voel me gesterkt door dit weten om er mee naar buiten treden". Zo wordt in ieder hoofdstuk in gegaan op persoonlijke erva ringen en achtergrondinforma tie over een thema gegeven. En kele andere thema's die in de bundel worden behandeld zijn Vrouw en Media, Vrouwen we reldwijd, Machts(on)gelijkheid en Vrouwen en geld. De sa menstelsters: „We hopen dat deze bundel een werkboek is geworden dat door velen ge bruikt kan worden". Achterin de bundel is een literatuurlijst en een tijdschriftenoverzicht opgenomen van boeken en bla den die het onderwerp vrouw en geloof behandelen. In een bijgevoegde adressenlijst kun nen vrouwen terugvinden waar ze in de verschillende re gio's in Zeeland terecht kunnen voor informatie over vrouwen groepen en cursussen. De uitgave En de Godin schud de de wateren is mogelijk ge maakt .door financiële onder steuning van de provincie Zee land en de gemeente Vlissin gen. Voor meer informatie over de inhoud en hanschaf van de bundel kan worden gebeld met Jessica Prager-Stein, 01112- 2024 of Anita van Steyn, 076- 655750. In de omgeving van het Rode Kruis Ziekenhuis ZIERIKZEE - Na een tip van een voorbijgangster hield de Rijkspolitie Schouwen-Duive- land een 19-jarige Zierikzeeë naar aan die nabij het Rode Kruis Ziekenhuis te Zierikzee schennis pleegde; zijn geslachtsdeel toonde aan voor bijgangers. Tijdens het verhoor op het poli tiebureau bekende de man dat hij dat <ie afgelopen maanden zeker vijftig keer deed in de omgeving van het ziekenhuis. Bij de politie zijn tot nu toe maar vier aangiftes binnenge komen van mensen die met dergelijke praktijken werden geconfronteerd. De Rijkspolitie Schouwen- Duiveland verzoekt wande laars die de afgelopen maan den in de omgeving van het Ro de Kruis Ziekenhuis zijn ge confronteerd met voorgenoem de schennispleger, hiervan als nog aangifte te doen op het po litiebureau te Zierikzee. Alleen op die manier kan de man voor zijn gedrag verant woordelijk worden gesteld en gestraft. Telefoon 01110-14055. Bij Herekeet en strand Haamstede ZIERIKZEE/BURGH-HAAMSTEDE - De afgelopen dagen zijn aan de Zeeuwse kust diverse vaten hasj aangespoeld. Twee daarvan werden het afgelopen weekend aangetroffen op Schouwen-Duiveland. Het betreft blauwe vaten waar in zich 125 kilo van het verdo vende middel bevindt. Afgelo pen vrijdag troffen wandelaars even buiten Zierikzee, nabij de Herekeet in het Oosterschelde- water nabij de dijk een derge lijk vat aan. Het betrof het der de vat dat de afgelopen dagen in Zeeland werd gevonden. Een dag later, zaterdagmiddag, vonden mensen die op het strand bij Nieuw-Haamstede in de omgeving van de vuurto ren wandelden aan de kustlijn eveneens een blauw vat aan waarin zich 125 kilo hasj bleek te bevinden. Beide vaten werden door de Rijkspolitie Schouwen-Duive land overgedragen aan de Rijkspolitie te Water in Vlis singen die het onderzoek coör dineert. BURGH-HAAMSTEDE - Za terdagmiddag vond op de Kraaijensteinweg nabij Haamstede een aanrijding plaats waarbij twee personen auto's werden beschadigd. Het ongeluk gebeurde om on geveer 17.30 uur toen de Duit ser K. uit Aken met zijn auto stil ging staan op de Kraai jensteinweg om linksaf de Meeldijk op te rijden. 'Direct achter hem stond een personen auto bestuurd door de heer Van de W. uit het Walcherse Seroos- kerke die rechtsaf de Weelde- weg in wilde rijden. Volgens de' politie zag Van de W. de auto van de Duitser te laat en botste met de voorzijde van zijn auto tegen de achterzijde van de Duitse auto. SCHARENDIJKE - Dankzij een tip van een Duitse verte genwoordiger in watersportar tikelen trof de Rijkspolitie Schouwen-Duiveland in Scha rendijke een motorjacht ter waarde van 60.000 DM aan dat gestolen bleek te zijn. Het gestolen motorjacht was met een bijbehorende trailer ondergebracht in een bo- tenstalling in Scharendijke. Het watervoertuig en de trailer bleken in 1991 te zijn gestolen in het Duitse Minden. In af wachting van teruggave aan de eigenaar werd de boot door de politie veilig gesteld. BRUINISSE - Zondagmorgen vroeg reed mevrouw O. uit Bruinisse met een personenau to op een vluchtheuvel op de Rijksweg N-59, de weg die over de Grevelingendam loopt. Het ongelük gebeurde om on geveer 06.00 uur toen de Bruse met haar auto over de Rijks weg N-59 in de richting Brui nisse reed. Volgens de politie reed zij niet voldoende rechts op de weg. Zij zou daardoor de vluchtheuvel te laat hebben ge zien en kon het obstakel niet meer ontwijken. Zij reed er met haar auto overheen en kwam vervolgens tegen een verkeersbord tot stilstand. Het voertuig van de Bruse automo biliste werd daarbij aan de voorzijde zo ernstig bescha digd dat het moest worden weggesleept. Zelf kwam ze er zonder noemenswaardige ver wondingen af. Wereldgebedsdag In wijsheid leven met de schep ping. Dat is dit jaar het thema van de Wereldgebedsdag die plaats vindt op vrijdag 6 maart. Op initiatief van het plaatselijk comité Wereldge bedsdag wordt op die dag in de Lutherse kerk te Zierikzee een bijeenkomst gehouden met het thema Rentmeesters van de Schepping. De oecumenische dienst begint om 19.00 uur. Het ontwerp voor de liturgie werd gemaakt door vrouwen uit Oostenrijk, Zwitserland en Duitsland. Men deed dit vanuit het idee dat samenwerking over de grenzen heen dringend noodzakelijk is en het Concili air proces van Gerechtigheid, Vrede en Heelheid van de Schepping. BRUINISSE Verkoping Welfare De vrijwilligers van het Wel- farewerk in Bruinisse houden dinsdag 25 februari om 14.00 uur in de recreatiezaal van ver zorgingshuis In 't Opper hun jaarlijkse verkoopmiddag. Een groot aantal, hoofdzakelijk aan huis gebonden ouderen, heeft weer haar best gedaan om fraaie handwerken te ma ken. Tijdens deze bijeenkomst worden enkele handwerken verloot. Komt allen een kijkje nemen in In 't Opper, dan wordt het weer gezellig druk. Koffie met cake staat gereed voor een klein bedrag. De op brengst van deze verkoping komt ten goede aan het Rode Kruiswerk in Bruinisse. Algemeen Vissersbelang Op vrijdag 6 maart wordt in het Verenigingsgebouw aan de Deestraat te Bruinisse de jaar vergadering gehouden van de vereniging Algemeen Vissers- belang. Na de jaarrede door voorzitter W. Okkerse spreekt de voorzitter van het produkt- schap, voor vis- en visproduk- ten, drs Langstraat over het on derwerp Tbekomst door be heersing. Daarna kunnen vra gen worden gesteld over het geen naar voren is gebracht. De vergadering begint om 19.30 uur. Advertentie SCHARENDIJKE - In de nacht van zaterdag op zondag of zondag overdag werd inge broken in een auto die stond geparkeerd in de Deltastraat in Scharendijke. De inbrekers probeerden de autoradiocassettespeler uit de auto weg te nemen, maar dat lukte ze niet. Desondanks is de schade door braak behoorlijk, het totale bedrag is nog niet be kend. De benadeelde is de heer P. uit de gemeente Midden- schouwen. KERKWERVE - Zondag, over dag werd ingebroken in een woning aan de Rengersker- kestraat te Kerkwerve. De dieven drongen tussen 11.30 en 22.45 uur door middel van braak binnen in de woning van de heer K. Daarbij werd een aanzienlijk geldbedrag ont vreemd. Hoeveel precies is nog niet bekend. DREISCHOR - Vrijdagmiddag is de heer B. uit Brouwersha ven met een personenauto van de Zuiddijk nabij Dreischor in de lager gelegen sloot gereden. Het eenzijdige ongeval vond plaats om ongeveer 12.00 uur toen de heer B. met zijn auto over de kronkelige, hooggele gen dijk in de richting Schud- debeurs reed. Door onbekende oorzaak kwam hij met de auto in de berm langs de dijk te recht, stuurde terug en kwam door die manoeuvre via de an dere berm in de lager gelegen sloot terecht. De auto werd daarbij geheel vernield. De in zittenden kwamen er zonder noemenswaardige verwondin gen af. Een goede nachtrust is de basis voor een gezond en aktief leven. Bezuinig dus niet op uw slaap comfort. Uw bedspecialist deurloo geeft u graag een persoonlijk advies als het gaat om gezond en behaaglijk slapen deurloo intermeubel Haringvlietplein 4, Zierikzee. Tel. 01110-12946 's Maandags gesloten. Donderdagavond koopavond BIJ GEBOORTEKAARTJES Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne geboortekaartjes, en wij plaatsen de •geboorteaankondiging gratis* bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. Uw gezinsuitbreiding is pas kompleet met geboortekaartjes van: drukkerij lakenmari ochtman Jannewekken 11 Zierikzee Tel. 01110-16551 Geldig van t februari fot 30 aprif T992

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 5