Bru moet op zoek naar balans tussen visserij en recreatie Muzikaal niveau Oosterlands Fanfare wordt steeds beter 4 Meeste kansen voor recreatieve ontwikkeling Goed bezochte uitvoering in de Oosterhof Vergadering Bruse commissie abz MAANDAG 24 FEBRUARI 1992 NR 25108 3 aan de slag te gaan. Daarbij zou het vooral moeten gaan om uitbreiding van bestaande be drijven waarbij verbetering van de kwaliteit, meer ruimte, voorop zou moeten staan. Als het even kan zou ook de toeristisch-recreatieve infra structuur uitgebouwd moeten worden. Gedacht wordt daar bij aan onder meer de aanleg van voet- en fietspaden. Tweede jaehtensluis Voor wat betreft de havens dient, gezien de aard van de ge meente Bruinisse, bij een ver dere ontwikkeling de priori teit te moeten liggen bij facili teiten voor de beroeps visserij. Het capaciteitsprobleem van de vissershaven zal opgelost moeten worden en er zal ook iets moeten gebeuren aan het gebrek aan ligplaatsen voor de pleziervaart. Voorgesteld wordt de vissershaven uit te breiden door gebruik te maken van de ruimte aan de Oostzijde van de reparatiehaven. Ook moet ingespeeld worden op de realisering van de tweede jaeh tensluis in Krammersluizen. Als alles volgens de planning- verloopt moet die tweede jaeh tensluis voor 1994 een feit zijn. Men tekent daar wel bij aan dat een en ander niet ten koste mag gaan van de mogelijkhe den voor de beroeps visserij. Hoe men dat in het vat moet gieten wordt er niet bij ge zegd In het RBOI-rapport wordt al lereerst in het kort een schets gegeven van de gemeente Brui nisse. De schijnwerpers wor den daarbij vooral gericht op visserij en recreatie, hoewel men wel onderkent dat ook de agrarische sector in de gemeen te sterk vertegenwoordigd is. De beroepsvisserij, zo wordt gesteld, neemt van oudsher een belangrijke plaats in. Men te kent daar meteen bij aan dat Bruinisse zich daarnaast heeft ontwikkeld tot een belangrijke recreatiegemeente. ,,Met circa 550.000 overnachtingen in 1990, bijna 10 procent van de over nachtingen op Schouwen-Dui- veland, en de daarmee gepaard gaande bestedingen van circa 20 miljoen is de economische betekenis van de recreatie dui delijk aangetoond", aldus het RBOI-rapport. Het toekomstperspectief voor wat betreft de landbouw in de gemeente Bruinisse ligt vol gens het RBOI-rapport vooral in een mogelijke ontwikkeling van de glastuinbouw. ,,De mo gelijkheden voor schaalvergro ting in de landbouw binnen de gemeente zijn zeer beperkt", aldus het rapport. Uitbreiden van landbouwbedrijven lijkt nauwelijks mogelijk en men zal derhalve andere wegen moeten zoeken om in de land bouw het hoofd boven water te houden. Een mogelijkheid is intensivering van de bedrijfs voering. ,,Een ander belangrijk toe komstperspectief vormt in dit verband de ontwikkeling van projectgewijze-glastuinbou w aldus het rapport. Bruinisse biedt voor die bedrijfstak vol gens het rapport goede moge lijkheden, onder meer vanwe ge de gunstige ligging van de gemeente ten opzichte van de veilingen in Barendrecht en het Westland. Ook het klimaat zou volgens het rapport uiter mate geschikt zijn voor glas tuinbouw. Voor wat betreft de kern Brui nisse dient volgens het rapport in de toekomst de nodige aan dacht te worden geschonken aan het verbeteren van de kwa liteit van het woon- en leefmi lieu. Voor verbetering vatbaar zijn volgens het RBOI de ver keersveiligheid, het openbaar vervoer en de afstemming tus sen woongebied en bedrijfster rein. De lokale economie, en in het verlengde daarvan de werkgelegenheid, kan ook wel een duwtje in de rug krijgen en ook de havengebonden bedrij vigheid kan verder ontwikkeld worden. Van de zeven havens die Bruinisse rijk is worden er nu in feite maar vier helemaal Recreatiemogelijkheden In het rapport wordt vrij uitge breid ingegaan op de mogelijk heden voor een verdere recrea tieve ontwikkeling van Brui nisse. ,,Het huidig toeristisch- recreatief produkt Bruinisse biedt goede perspectieven", al dus het rapport. Sterke punten zijn volgens het rapport de lig ging aan het toeristisch-recrea- tief aantrekkelijk Grevelin- genmeer met haar schone wa termilieu en de op oeverrecrea tie en watersport gerichte voor zieningen. Genoemd worden verder 'de unieke conbinatie van golfbaan en woongebied' ep het aantrekkelijke achter land. Binnen de recreatie zijn vol gens het RBOI een aantal ont wikkelingen aan de gang waar de gemeente Bruinisse op in zou moeten spelen. De belang voor een gezonde, receatieve toekomst moeten er meer wandel en fietspaden komen. (Archieffoto). benut. De Veerhaven is tijde lijk in gebruik voor viskweek en aquacultuur, maar heeft haar feitelijke functie verlo ren. Ook de vluchthaven wordt niet optimaal benut en hetzelf de geldt voor de werkhaven Grevelingendam die nu tijde lijk gebruikt wordt voor mos- selhangcultuur. Bovendien kampt men in de vissershaven met een gebrek aan ruimte voor de mossel- vloot en heeft men vanuit de watersport te maken met een toenemende vraag naar lig plaatsen. Het RBOI verwacht verder dat de visteelt en aqua cultuur in de toekomst sterk zal groeien. Met dat in het ach terhoofd wordt een aantal sug gesties gedaan. De Veerhaven kan volgens het rapport benut worden voor kleinschalige aquacultuur en/of visteelt. De vluchthaven zou gebruikt kun nen worden als visserij haven. Als de huidige vissershaven uitgebreid zou kunnen worden zou de haven die functie kun nen houden. Als daar geen mo gelijkheden voor zijn kan de haven volgens het rapport ook geschikt gemaakt worden als jachthaven. De werkhaven Grevelingendam zou ook jacht haven kunnen worden of be schikbaar kunnen worden ge steld ten behoeve van aquacul tuur en/of visteelt. stelling voor de watersport neemt toe. ,,Met name is daar bij van belang dat er al enkele jaren sprake is van een ver schuiving van de belangstel ling naar de grotere wateren", aldus het rapport. Men ver wijst naar naar de nota Kiezen voor Recreatie waarin voor de Grevelingen een toename van het aantal ligplaatsen tot 3600 voorgesteld wordt. Verder wordt geconstateerd dat er een toenemende vraag is naar kwa litatief betere en luxe verblijfs- accommodatie. De consument, zo wordt daarbij aangetekend, wordt ook steeds kritischer. De eindconclusie; Bruinisse moet vooral werken aan de kwaliteit van de recreatieve voorzienin gen en niet zozeer aan de kwan titeit. Wel zou het verblijfsrecreatie- ve aanbod in Bruinisse enigs zins uitgebreid kunnen wor den. In het RBOI-rapport wordt de suggestie gedaan om in het gebied tussen Molenweg en recreatieproject Aquadelta BRUINISSE - Het voert te ver om te zeggen dat de gemeente Bruinisse moet kie zen tussen recreatie en visserij, maar wat wel als een paal boven water staat is dat men behoedzaam zal moeten laveren om in de toekomst de juiste balans te kunnen vinden tussen recreatie en visserij. Dat blijkt uit het ruimtelijk-functio neel ontwikkelingsperspectief zoals dat door adviesbureau RBOI uit Middel burg op verzoek van het gemeentebestuur is ontwikkeld. In het rapport wordt een aantal suggesties en aanbevelingen gedaan voor de toekomstige ontwikke ling van Bruinisse. Het rapport wordt ter discussie gesteld tijdens de voor 5 maart geplande vergadering van de commissie algemeen bestuurlijke zaken. Deze vergadering wordt gehouden in het gemeentehuis en begint om 19.30 uur. De vluchthaven zou onderdak kunnen bieden aan kleinschalige bedrijven. (Archieffoto). wat van zitten". Als ere voorzitter van Oosterlands Fanfare huldigde de heer Van Bommel, na een eerste optre den van Oosterlands Fanfare, zes jubilarissen. Mensen die al lange tijd lid zijn van de mu ziekvereniging. Henjo Capelle kreeg een certi ficaat plus KNF-speld vanwege zijn 20-jarig lidmaatschap. Jo- landa de Boer-van der Maas en Monika Heijboer-Meijer wer den met een certificaat en KNF-speld beloond omdat ze reeds 15 jaar lid zijn. Chris Da ne, Corine Dane en Marcel van der Maas ontvingen uit handen van de burgemeester een speld je van de vereniging zelf. Zij zijn tien jaar lid. Alle muzieknummers die de fanfare presenteerde werden door dirigent Jaap Knuist bij het publiek ingeleid met we tenswaardige en humoristische opmerkingen. Oosterlands Fanfare speelde onder meer Moment for Morricone in een arrangement van Johan de Mey, Coffee Serenade met so listische medewerking van Joop van der Maas en Instant Concert van Harold Walters. Verschillende liedjes De jaaruitvoering werd verder ingevuld met een intermezzo door de jongste blazers, de jeugdige muzikanten die wor den opgeleid door Ferdinand Verhoef en Henjo Capelle en een optreden van de blokfluit- groep. De leerlingen tot twaalf jaar brachten verschillende liedjes ten gehore die zij instu deerden onder leiding van me vrouw Van Damme. Het muzikale gedeelte van de avond werd aangevuld met to neel. Onder leiding van regis seur Hans Boris bracht de Dui- velandse toneelgroep De Schouwspelers het blijspel Schat aan de muur op het to neel. Het verhaal van mevrouw Treede die met haar huis houdster mevrouw Botter in een huisje woont. Wanneer de kinderen van mevrouw Treede daar verandering in proberen te brengen gebeuren er dingen waarop zij niet hadden gere kend. De hoofdrollen werden gespeeld door Janny Geelhoed en Sonja Moerman. De bijeen komst in het dorpshuis werd besloten met een bal. ,,De laatste tijd gaat het ontzet tend goed. Het lijkt wel of we in de zeven vette jaren zijn be land", aldus voorzitter Han Machielse. Hij schreef het groeiende muzikale niveau van de muziekvereniging groten deels toe aan de inspirerende leiding van dirigent Jaap Knuist. „Het heeft alles te ma ken met de wijze van musice ren die hij aanleert". Het muzikale succes lijkt ook door te werken op het leden aantal. Het afgelopen jaar groeide het aantal muzikanten van Oosterlands Fanfare van 30 naar 38. „In het voorjaar ko men er nog twee volwassen muzikanten bij", vertelde de voorzitter. Zes van die tien nieuwe muzikanten zijn jonge ren die vanuit de blokfluit- groep doorstroomden naar het 'grote orkest'. het via (een forse) subsidie mo gelijk maakt de jeugdige muzi kanten de lessen aan de mu ziekschool te laten volgen. Het gemeentebestuur was op de uitvoering vertegenwoordigd door de wethouder van cultuur W. P. Stouten en de gemeente secretaris F. C. Dieleman. Maar ook de vroegere burge meester van Duiveland J. van Bommel was vanuit zijn huidi ge gemëente Kapelle naar Oos- terland afgereisd om de uitvoe ring van Oosterlands Fanfare bij te wonen. „Als ik in de gele genheid ben kom ik daar elk jaar voor terug want ik heb een bijzondere band met die mu ziekvereniging. Dat komt om dat ik er hele goede maar ook hele slechte tijden mee heb be leefd. Onder meer toen de mu ziekvereniging bijna werd op geheven. Daar blijft toch altijd De blokfluitgroep omvat kin deren tot twaalf jaar die wor den begeleid door onderwijze- Enkele leden van Oosterlands Fanfare in actie. (Foto: Joop van Houdt). ze daar eerst gedurende een a anderhalf jaar een muzikale opleiding van Henjo Capelle, Ferdinand Verhoef of Marcel van der Maas (drummen). Daarna mogen de jeugdige mu zikanten naar de Zeeuwse Mu ziekschool in Zierikzee om zich verder muzikaal te ontwikke len. In zijn openingswoord bedank te voorzitter Machielse dan ook de gemeente Duiveland die OOSTERLAND - „Enkele jaren geleden droomden we er alleen maar van een muziekstuk als dit te kunnen spelen, en dan sliepen we goed. Nu voeren we het uit. Misschien niet helemaal vlekkeloos, maar wel voor 90 procent goed". De di rigent van Oosterlands Fanfare, Jaap Knuist uit Dreischor stak zijn trots over het uitvoeren van de Mars der medici van Johan Wichers niet onder stoelen of banken. „Ik ben trots op mijn orkest, op uw orkest, Oosterlands Fanfare", zei hij tegen het publiek dat vrijdagavond naar dorpshuis de Oosterhof kwam voor de jaaruitvoering van het muziekgezelschap. Een jaaruitvoering die dit jaar twee keer wordt gepresen teerd. Op vrijdag 28 februari treedt Oosterlands Fanfare met hetzelfde programma als in de Oosterhof nog een keer op in het dorpshuis te Sirjans- land. Een avond die is aan te bevelen voor muziekliefheb bers want het muzikale peil van Oosterlands Fanfare gaat steeds verder omhoog. Het mu ziekgezelschap, dat acht jaar geleden nog in de derde afde ling speelde, mocht eind vorig jaar voor het eerst uitkomen in de eerste afdeling van het KMF-muziekconcours en won daarbij gelijk een eerste prijs. res J. van Damme. Wanneer de voor voelen om in Oosterlands kinderen ouder worden en er Fanfare te gaan spelen krijgen Verwachting t/m vrijdag 22 febr. WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 30% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 9 graden Windkracht zuid 3 Donderdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 20% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 9 graden Windkracht zuid 4 Vrijdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 30% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 8 graden Windkracht west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 25 febr. Zon op 07.36, onder 18.10 Maan op 02.40, onder 10.18 Laatste Kwartier: 25 febr. (08.56) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Hogedrukinvloed boven centraal-Europa bepaalt ons weer. Er wordt geleidelijk iets drogere lucht uit Frankrijk aangevoerd. Van nacht zijn er enkele opklaringen. Hier en daar ontstaat mist en plaat selijk kan het aan de grond iets vrie zen. Morgen is er af en toe zon en het blijft droog. De middagtempera- tuur is met 9 graden opniéuw aan de hoge kant. De wind is zuid tot zuidoost en zwak tot matig. Na mor gen trekt de hogedrukinvloed lang zaam naar het zuidoosten en kun nen, sterk afgezwakte, Oceaansto ringen dichterbij komen. BRUINISSE - Op donderdag 5 maart wordt in het gemeente huis te Bruinisse een openbare vergadering gehouden door de adviescommissie algemeen be stuurlijke zaken. Tijdens deze vergadering komt het ruimtelijk-functioneel per spectief Bruinisse aan de orde. Een rapport dat aangeeft wel ke mogelijkheden er zijn om Bruinisse verder in te delen en uit te breiden. Ook praat de commissie over de verordening die de openstelling van win kels regelt, een verordening die om de vijf jaar opnieuw moet worden vastgesteld. Tten- slotte komt het activiteitenpro gramma van jeugdsoos De Pul betreffende. het tweede deel yarv.het ;seizoen 1991/1992 aan de orde. De commissievergade ring begint om 19.30 uur en kan door iedere belangstellende vanaf de publieke tribune wor den gevolgd. BOVENKARSPEL - De 59ste Westfriese Flora in Boven- karspel heeft dit jaar in tien dagen 75.000 bezoekers getrok ken. Directeur S. de Smeth sprak zondag van een geslaagd evenement waarbij de trend vaii dalende bezoekersaantal len in voorgaande jaren tot stil stand is gebracht. ZlERIKZEESCHEfSJ NIEUWSBODE Ka Uitgever Drukkerij Lakenman Óchtmari bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Wnd. Chef redacteur P. Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal 1 47,50 Bij autom. afschr. 1 45,00 Per jaar f 179,00 Bij autom. afschr. 169,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 1130 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. i i», i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 3