Lonen stijgen te veel 'Stemra was onzorgvuldig' Demonstratie tegen vreemdelingenhaat 'Kwart chirurgische patiënten ondervoed' Veronica blijft voorlopig binnen publiek omroepbestel Provincies dragen land inrichtingsprojecten voor Sneeuwval veroorzaakt problemen in noorden Israël Open dag tulpenbedrijf Reis organisatoren bereid te praten met milieu beweging Balans van ongeregeld heden in Algerije Honecker naar ziekenhuis in Moskou overgebracht Volgens minister-president Lubbers Haken kruizen in buik gekerfd Ledenraad1 ziet af van commercieel avontuur Kort geding over hits: K 9 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Voor in totaal 10.000 hectare landelijk gebied DEN HAAG - De twaalf provincies, verenigd in het Interprovinciaal Overleg (IPO), willen dat staatsse cretaris Gabor (landbouw) zes gebieden aanwijst voor herinrichting. In totaal gaat het om 10.000 hec tare landelijk gebied, zo schrijft het IPO in een brief aan Gabor. Het is gebruikelijk dat de pro vincies apart de landinrich- tingsgebieden aanmelden, waarna Gabor de uiteindelijke keuze maakt. Dit jaar hebben de provincies echter besloten met een gezamenlijk voorstel te komen. Hiermee lopen ze vooruit op de plannen om de landinrichting te decentralise ren. Volgens het IPO vormt de herinrichting van de betreffen de gebieden een belangrijke bijdrage aan het herstel van natuurgebieden in Nederland. In Noord-Brabant gaat het om het gebied rond Heeze, met een oppervlakte van 1.500 hectare. In Gelderland betreft het het Linge-gebied (1.500 hectare). In Overijssel het gebied Ensche- de-Noord (3.800 hectare) en in Friesland het gebied de Bird- Zwette (2.300 hectare). Het IPO draagt verder de gebieden Zaamslag en Reuzenhoek in Zeeland voor voor ruilverkave ling met een administratief ka rakter. Voorproefje landelijke 'demonstratie AMSTERDAM - Naar schatting 1500 mensen hebben zaterdag in Amsterdam deelgenomen aan een de monstratieve optocht tegen de opkomende vreemde lingenhaat in Europa. De tocht van de Dam naar de Dokwerker op het Jonas Daniël Meijerplein was een voorproefje op de landelijke demonstratie die voor 21 maart in de hoofdstad staat gepland. Volgens een verklaring van de organisatoren nemen in een aantal Europese landen „ra cisme en fascisme gevaarlijke vormen aan" en is het van groot belang solidair op te ko men voor ,,de nieuwe zonde bokken, de migranten". Ook in Nederland dreigt de vreemde lingenhaat ernstige vormen aan te nemen, aldus de verkla ring, waarbij werd verwezen naar recente geweldsinciden ten waarvan migranten het slachtoffer werden. Begin fe bruari namen ongeveer 20 mi grantenorganisaties samen met enkele Nederlandse anti racistische groeperingen het besluit gezamenlijk actie te voeren, om bedreigende Situa ties in landen als België, Frankrijk en Duitsland tegen te gaan. De demonstratie ver liep rustig en werd besloten met een symbolisch gebaar in de vorm van het aanbieden van een gedicht van Pablo Neruda aan de Dokwerker. TEL AVIV - De winter is in de nacht van zondag op maandag in alle hevigheid teruggekeerd in Israël. In het noorden van het land viel in een uur tijd 50 centimeter sneeuw. Een groot aantal wegen werd hierdoor onbegaanbaar en scholen in de streek Galilea bleven dicht. Ondanks die extra reclame voor de tulp zegt Hans van der Wekken niet gemerkt te heb ben dat de verkoop de afgelo pen twee weken is gestegen. „Alleen met Valentijnsdag was duidelijk te merken dat er veel meer bloemen werden ver kocht dan normaal". Evenals kleding is ook de tulp aan mo de onderhevig. „De mensen willen steeds weer wat anders en wat nieuws". De tulpenkwe kers spelen daarop in met de ontwikkling van steeds nieuwe tulpensoorten. „Vroeger had je maar één tulp, de Apeldoorn. Die soort is nu al heel oud en daardoor heeft de tulp de nei ging om open te zakken". Net als bij modekledingwin kels maakt de familie Van der Wekken al ruim een jaar tevo ren de keus welke kleur en soort tulpen zij gaan verbou wen. Volgend jaar worden dat roze, rode, paarse en gele tul pen. Een keuze die volgens Hans van der Wekken wordt bepaald door het algemen mo debeeld, de prijs en intuïtie. „Het blijft een gok. Zo moet je momenteel niet met witte tul pen aankomen want die wor den niet verkocht. Daar is geen vraag naar bij de mensen en niemand weet hoe dat komt". voor de bloem die zo symbo lisch is voor Nederland dat ze zelfs staat afgebeeld op de kle ding van de Nederlandse spor ters die deelnamen aan de Olympische winterspelen in Albertville. Zelf hebben de leden van de fa milie Van der Wekken geen voorkeur voor een bepaalde kleur. „Het gaat mij vooral om het onderste regeltje, de prijs die de teelt opbrengt. Maar het is wel leuk om in de kas steeds met een andere kleur tulp te werken". Wel heeft men zelf al tijd tulpen in huis staan. „Dat zijn de afgekeurde exempla ren. Tulpen waarvan de steel te krom is, waarvan de bloem te groen is gebleven of die bescha digde bladeren hebben". Volgens Hans van der Wekken moet een bos tulpen zeven a tien dagen goed blijven. „Lan ger niet hoor. Daar is de prijs ook naar". De tips dat men tul pen in warm water zou moeten zetten, wat suiker in het water oplossen of een gaatje in de steel prikken onder de bloem knop verwijzen de Van der Wekkens naar het land der fa belen. „Wij zetten ze altijd ge woon in koud water, soms snij den we niet eens een stukje van de steel af. Maar dat kun je na tuurlijk beter wel doen als ze al een paar uur oud zijn". Volgend jaar is weer een van de andere tulpenbroeierijen in Zeeland aan de beurt om het bedrijf open te stellen in het kader van een open middag. Op Schouwen-Duiveland zijn ongeveer tien van dergelijke bedrijven. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteoccntrum Zeeland t.o.v. NAP Dalum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 25 februari 08.10 147 01.50 -132 20.35 123 14.25 -141 ROOMPOT BUITEN 25 februari 06.50 145 00.35 -128 19.25 118 13.10 -135 BRUINISSE 25 februari 08.20 157 01.55 - 141 20.45 134 14.20 - 150 WEMELDINGE 25 februari 08.15 154 01.55 - 138 20.45 130 14.25 - 146 Doodtij: 27 februari Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 AMSTERDAM - De vereniging van reisorganisatoren (ANVR) is bereid een dialoog aan te gaan met milieugroeperingen die protesteren tegen vervui ling door het vliegverkeer. Za terdag hebben de Vereniging Milieudefensie, de Stichting Natuur en Milieu en ongeveer vijftig regionale en lokale ac tiegroepen een petitie aange boden aan alle ANVR- reisorganisaties. In de petitie wordt bij reisbureaus en va kantiegangers aangedrongen op de noodzaak van het terug dringen van het vliegverkeer. De voorzitter van de ANVR, mr. C. Wouters, nam de petitie in een reisbureau in de Amster damse Kalverstraat in ont vangst. „De luchtvaart- en rei sindustrie deelt de zorg die bij velen leeft met betrekking tot het milieu", aldus haar reactie. „Er is echter geen reden het vliegtuig te mijden bij het ma ken van een vervoerskeuze." Wouters verklaarde zich niette min bereid een „positieve dia loog" aan te gaan met de actie groepen. ALGIERS (AFP - Bij de scher mutselingen tussen Algerijnse veiligheidstroepen en aanhan gers van het FIS (Islamitisch Reddingsfront) zijn 150 doden en 700 gewonden gevallen, zo heeft het FIS maandag in een bulletin meegedeeld. Er zijn 30.000 arrestaties verricht, al dus het FIS, dat niet meldt wanneer deze balans is opge maakt. De ongeregeldheden begonnen half januari na het aftreden van president Bendjedid Chad- li en de annulering van dé tweede ronde van de parle mentsverkiezingen. De eerste verkiezingsronde leverde een overwinning op voor het FIS en verwacht werd dat het front na de tweede ronde de absolute meerderheid zou krijgen in het parlement. MOSKOU - De vroegere Oost- duitse leider, Erich Honecker, heeft de Chileense ambassade in Moskou maandagochtend verlaten en is opgenomen in het Botkin Instituut, een zie kenhuis in de Russische hoofd stad. Dit hebben medewerkers van de ambassade en het hospitaal bevestigd. Honecker (79) zocht december vorig jaar asiel in de ambassa de van Chili om te voorkomen dat hij door de Russische auto riteiten zou worden uitgele verd aan de Bondsrepubliek Duitsland. Bonn wil hem be rechten voor zijn betrokken heid bij de dood van Oostduit- se burgers die werden neerge schoten tijdens hun pogingen de DDR te ontvluchten. Een woordvoerder van de ambassa de verklaarde dat Honecker maandagochtend vroeg naar buiten is gebracht. DEN HAAG - De cao's die recent afgesloten zijn en de cao's waarover nog wordt onderhandeld voor 1992 zijn te duur. Lonen die met vier procent of meer stij gen, zijn per definitie te hoog. Premier Lubbers heeft dit gezegd na beëindiging van het wekelijkse kabinetsberaad. Volgens de minister-president biedt de Nederlandse econo mie geen ruimte voor loonstij gingen die boven de inflatie uitgaan. De regering heeft geen enkele aanleiding om te veronderstellen dat de prijsstijging in 1992 de vier procent te boven zal gaan. „Wij maken ons hier zorgen over, maar we kunnen er weinig aan doen. Het is de verantwoorde lijkheid van werkgevers en vakbeweging", aldus Lubbers. Onderwijs De premier liet duidelijk uit komen dat de sarrissen van overheidspersoneel en onder wijskrachten dit jaar zeker niet zo veel zullen stijgen als van de werknemers in de be drijven. Tevens wees hij op de onafwendbaarheid van een ontkoppeling van de uitkerin gen en de loonstijging in het bedrijfsleven, na 1 juli. Lub bers zei dat de economische ontwikkeling er nu wat on gunstiger uitziet dan op Prins jesdag vorig jaar. De getalsver houding tussen het aantal wer kenden en niet-werkenden dreigt te verslechteren. De werkloosheid loopt weer op. Ook valt het de regering op dat werkgevers en vakbonden tot nu toe weinig doen om het aan tal arbeidsongeschikten en zie ken te verminderen. „Daar hebben wij zorgen over", aldus Lubbers. Schatkist Met de schatkist staat het er re latief iets beter voor dan met de ontwikkeling van de econo mie. Premier Lubbers zei dat de stand van zaken van 's lands financiën nauwelijks afwijkt van de verwachtingen van een aantal maanden geleden. De Tweede Kamer krijgt volgende week de cijfers in de zogeheten Februarinota. Daarin staat bij voorbeeld dat het (financie- rings)tekort van de regering met 4,25 procent een half pro cent onder de planning zit. Voorts wordt melding gemaakt van een meevaller van moge lijk 500 miljoen gulden uit de export van aardgas. Volgens onderzoeken UTRECHT - Een kwart van de patiënten op chirurgi sche afdelingen van ziekenhuizen lijdt aan een zeke re mate van ondervoeding. Dat blijkt uit onderzoe ken in de ziekenhuizen van de Vrije Universiteit in Amsterdam en de Rijksuniversiteit in Maastricht. Uit de onderzoeken blijkt dat in de ziekenhuizeii te weinig re kening wordt gehouden met de gestoorde stofwisseling als ge volg van de ziekte van sommi ge patiënten. In andere geval len veroorzaken ziekten een verhoogde Voedselbehoefte, waarmee geen rekening wordt gehouden. Genezingsproces Een slechte voedingstoestand kan negatieve gevolgen hebben voor het genezingsproces. Won den kunnen minder snel gene zen, de weerstand kan vermin deren en de reactie op behande lingen kan minder zijn. Dat leidt tot verlenging van de op nameduur. Uit gegevens van het Academisch Ziekenhuis in Maastricht blijkt dat chirurgi sche patiënten als zij de juiste voeding krijgen gemiddeld ze ven tot tien dagen korter in het ziekenhuis hoeven te blijven, zo maakte het KRO-program- ma Brandpunt zondag bekend. De voorzitter van de Vereni ging van Nederlandse Zorgver zekeraars, S. Weijers, zei in de KRO-uitzending dat, als de ge gevens juist blijken, „vele hon derden miljoenen guldens" kunnen worden bespaard als patiënten door betere voeding eerder het ziekenhuis kunnen verlaten. DEN HAAG - Een 19-jarige Ha genaar is in de nacht van vrij dag op zaterdag ernstig mis handeld door drie mannen. Eén van hen kerfde met een scherp voorwerp drie haken kruizen in de buik van de jon geman. Ook werden branden de sigaretten uitgedrukt op zijn handen. Een woordvoer der van de Haagse politie heeft dat zaterdag meegedeeld. De Hagenaar kreeg om twee uur 's nachts in de Annastraat het mes op de keel gezet door het gemaskerde drietal. Ver moedelijk skinheads aan hun kleding te zien, zo deelde hij la ter de politie mee. Terwijl twee van de drie hem vasthielden, bewerkte de derde hem met een scherp voorwerp in de on derbuik. De mishandelde Ha genaar meldde zichzelf bij het politiebureau waar hij door een GG en GD-arts werd ver zorgd. HILVERSUM - Veronica blijft voorlopig binnen het publieke omroepbestel. De verenigingsraad van de Veronica Omroeporganisatie heeft zaterdag afge zien van een commercieel avontuur. De gezamenlijke vergadering van het algemeen bestuur en de ledenraad baseert het negatie ve oordeel op het rapport van de Commissie Donner. Mocht de minister van WVC het ad vies van de commissie overne men, dan verloopt de overgang naar commerciële omroep via de kabel. Vervolgens kunnen omroepen met andere gegadig den meedingen naar het ver krijgen van een ethernet. Ga ranties daarvoor worden niet gegeven. Ook kan geen „bruiddschat" voor de over gang worden betaald. Eensgezind Volgens een woordvoerder wa ren de veertig afgevaardigden eensgezind in hun afwijzende oordeel. Van Veronica kan niet worden verwacht dat zij eerst de huidige zendmachtiging op geeft om aan binnenlandse commerciële omroep te begin nen, als niet de zekerheid be staat op het verkrijgen van een ethernet. Het betreft wel een voorlopig oordeel. Mochten de politieke omstandigheden zich wijzigen of nodigen andere om roepen Veronica uit voor com merciële samenwerking, dan kan een commerciële toekomst opnieuw in beeld komen. Ook heeft de verenigingsraad inge stemd met de beslissing een interim-manager aan te stellen ter versterking van het mana gement van het radio- en televi siebedrijf. Het bestuur kondig de vorige week de komst van een crisismanager aan om de communicatieproblemen bin nen de directie op te lossen. In het bijzonder doen zich pro blemen voor tussen algemeen directeur Rob Out en tv- directeur Joop Daalmeijer. Out maakte zelf in een interview gewag van eeen "coup" tegen hem. Collega-directeuren zou den activiteiten ondernemen die er op gericht zijn hem, oprichter van Veronica, buiten spel te plaatsen. De onrust bin nen Veronica lijkt af te nemen. De verenigingsraad heeft za terdag met genoegen vastge steld dat voorzitter Joop van der Reijden en algemeen directeur Rob Out in goede harmonie een beleidslijn voor de toekomst van het bedrijf zullen uitstippelen. Een onder zoek door organisatiebureau KPMG zal daar aan ten grond slag liggen. De resultaten van het onderzoek worden eind maart verwacht. AMSTERDAM - De Stichting Stemra heeft uiterst onzorgvuldig en onrechtmatig gehandeld door een circulaire aan de Nederlandse industrie te zenden, waarin de verdere produktie en verspreiding van de disco- en househits „O Fortuna" werd verboden. De auteursrechtorganisatie moet de circulaire daarom onmiddellijk intrekken. Dat bepleitte de raadsman van platenmaatschappij Red Bul- let, mr. P Hugenholtz, bij de Amsterdamse rechtbank in een kort geding dat hij namens de maatschappij tegen de Stemra had aangespannen. Gelijktij dig werd het kort geding be handeld dat de Stemra zelf had aangespannen tegen platen maatschappij Indisc. Hits De platenmaatschappijen Red Bullet en Indisc hebben beide hits van de groepen Fortuna en Apotheosis op de markt ge- J bracht. De single's staan mo menteel op de eerste en derde plaats in de Nederlandse Tbp 40. De hits zijn een bewerking van het lied „O Fortuna" dat de Duitse componist Carl Orff (1895-1982) als onderdeel van zijn 24 liederen tellende Carmi- na Burana componeerde. De Stemra had de Nederlandse in dustrie geboden de muzikale arrangementen van het werk van Orff uit de handel te halen, omdat de erfgenamen van Orff er geen toestemming voor had den verleend. Red Bullet maakte de zaak tegen de Stem ra aanhangig, omdat de platen maatschappij meent dat er op grond van een overeenkomst tussen de platenmaatschappij en en de Stemra, nooit om toe stemming hoeft te worden ge vraagd van eventuele erfgena men. Het verbod van de Stem ra, stoelt derhalve nergens op, zo luidde de redenering van de advocaat. Bovendien is de sing le al twee maanden eerder ver schenen, en is de plaat al sinds september in België verkrijg baar. De Stemra, of de Belgi sche zusterorganisatie had nooit eerder bezwaar gemaakt. Toestemming De raadsman van de Stemra, mr. E. Engels zei dat ei welde gelijk toestemming van de er ven van Orff had moeten wor den gevraagd, omdat er bij de bewerkingen gebruik was ge maakt van fragementen van Orffs „O Fortuna". Dan moet er juist wel expliciet om toe stemming worden gevraagd, betoogde hij. „Red Bullet plengt dus krokodillentranen door de Stemra te verwijten, dat ze niets doet, want de Stemra hoeft niets te doen. Ze hadden zelf iets moeten doen", aldus Engels. De raadsman van platenmaatschappij Indisc, mr. P. van der Kroft, die in de rechtszaal de video-clip van Apotheosis in première liet gaan, stelde dat de rechtbank president de Stemra niet ont vankelijk moest verklaren. Exploitatierecht Niet de Stemra had volgens hem het kort geding moeten aanspannen, maar de weduwe van Carl Orff, omdat bij haar het morele recht ligt de plaat te verbieden. Bij de Stemra ligt slechts het exploitatierecht, en geen auteursrecht. De zaak is volgens hem bovendien zo com plex dat een bodemprocedure de weg is die nu moet worden bewandeld. Vice-president mr. J. M. Vrakking doet van daag,maandag uitspraak. Tot woensdag 1 april Zierikzee Tentoonstelling etsen en gra fiek van Saskia Eggink. Corne- liastichting. Maandag 24 februari Burgh-Haamstede Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk. Van 19.00 tot 20.30 uur. Renesse Ledenvergadering Oranjever eniging Juliana. Het Wapen van Zeeland. 20.00 uur. Brouwershaven Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk. Van 19.00 tot 20.30 uur. Gemeenteraadsvergadering in het stadhuis. 19.30 uur. Ouwerkerk Schrijfavond Amnesty Inter national. Ring 41. Van 19.00 tot 20.30 uur. Dinsdag 25 februari Zierikzee Algemene ledenvergadering ZLM. Huis van Nassau. 19.30 uur. Vergadering commissie wel zijn. Stadhuis. 20.00 uur. Kerkwerve Ouderavond. Peuterspeelzaal De Schouwse Poeletjes. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Vergadering commissie alge mene en bestuurlijke zaken. Gemeentehuis. 16.00 uur. Renesse Middag bejaardensociëteit. Dorpshuis. 13.30 uur. Scharendijke Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk. Van 19.00 tot 20.30 uur. Bijeenkomst NBvP. De Put- meet. 19.30 uur. Noordgouwe Schrijfbijeenkomst Amnesty International. Dr. Wort- manstraat 23. 10.00 tot 12.00 uur. Nieuwerkerk Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk. Van 19.00 tot 20.30 uur. Bruinisse Verkóopmiddag Welfare. Ver zorgingshuis In 't Opper. Vahaf 14.00 uur. Woensdag 26 februari Zierikzee Bijeenkomst NCVB. Neder lands Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Open middag voor ouders en leerlingen hoogste groep basis school. RSG Professor Zee man. 14.30 tot 17.00 uur. Scharendijke Vergadering commissie van be zwaarschriften, Gemeentehuis. 20.00 uur. Donderdag 27 februari Zierikzee Schrijfavond Amnesty Inter national. Prinses Juliana- school (Jannewekken). Van 19.00 tot 20.30 uur. Burgh-Haamstede Vergadering adviescommissie financiën. Gemeentehuis. 19.30 uur. Nieuwerkerk Raadsvergadering in het ge meentehuis. 20.00 uur. Vrijdag 28 februari Zierikzee Spreekbeurt dominee Hegger. Christelijke Gereformeerde Kerk. 20.00 uur. Sirjansland Muziekuitvoering Oosterlands Fanfare.'Dorpshuis. 19.30 uur. Nieuwerkerk Jaarvergadering Nederlandse Patiëntenvereniging afdeling Schouwen-Duiveland. Gebouw Salem. 20.00 uur. Bruinisse Muziekuitvoering Nu met Hope/Oefening en Uitspan ning. Dorpshuis. 20.00 uur. Zaterdag 29 februari Zierikzee Ledenvergadering Vereniging van Beroepsvissers op de Schelde in Het Schotse Wapen. 10.00 uur. Bijeenkomst JOVD. Hotel Mondragon, Havenpark 21. 19.30 uur. Voorstelling Dansz in Concert zaal. 20.00 uur. Serooskerke Oliebollenactie. Huis-aan-huis verkoop. Vanaf 9.00 uur. Burgh-Haamstede Oliebollenactie. Huis-aan-huis verkoop. Vanaf 9.00 uur. Klaverjastoernooi in De Schut- se. 20.00 uur. Start strao-feest. Achterweg Burgh. 12.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 2