Harde, koude wind tijdens rit straorijders Renesse 'In de tulpenkas krijg je altijd het gevoel dat het al zomer is' THUIS IN HET LOKALE NIEUWS Vier automobilisten dronken achter stuur r h' -=l ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE TROUWPLANNEN? drukkerij Iakenman ochtman bv Deelname met bijna 50 paarden en pony's groter dan ooit Open middag trekt tientallen bezoekers naar tulpenkas familie Van der Wekken 5 7 Inbraak in woning Burgh- Haamstede dé krant van schouwen - duiveland! ERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 24 FEBRUARI 1992 148e JAARGANG NR 25108 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 EEN GROTE KOLLEKTIE ORIGINELE TROUWKAARTEN VINDT U BIJ Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 RENESSE - „Het is meestal koud tijdens het straofeest in Renesse. Dat komt de omgeving is. Maar vandaag is het wel heel erg, de wind maakt het zo koud", stond nog een beetje beschut achter de twee enorme soeppannen in de kraam Reke. Maar bij de meeste belangstellenden, die zaterdag naar het straofeest harde, koude wind het onderwerp van gesprek. „Het is koud, maar degenen de straorit weten pas hoe koud", aldus de voorzitter van de strao-commissie, omdat het de eerste strao in Soepverkoper J. van Hengel die was opgezet op de Lange in Renesse kwamen, was de die hebben meegereden met Rinus Dalebout. Voor de kinderen was er ringsteken op de fiets of de pony. (Foto: Joop van Houdt). Ondanks die weinig aantrek kelijke weersomstandigheden was het aantal deelnemers aan de strao Renesse groter dan ooit. Om 10.00 uur meldden zich 48 ruiters en amazones met hun versierde paarden en pony's bij manege Grol. Dat waren er ruim tien meer dan vorig jaar toen 37 straorijders deelnamen aan de rit naar zee. Een jury bestaande uit de da mes T. de Korte, L. Wakkee en N. van Oosten kwamen na een keuring van de paarden tot de conclusie dat de pony van Vio la van der Schaaf het mooiste was versierd. Lonneke van Friesland kreeg de tweede en Ingerlie Vroon de derde prijs. De straorit, die <?m ongeveer 10.30 uur vanaf de manege van start ging, nam zo'n drie en een half uur in beslag. Onder de klanken van de traditionele straohoorn reed de stoet na een omweg door de polderwegen Mauritsweg en Emmaweg en een rondje door het dorp via de Jan van Renesseweg naar het strand. Daar vond het folklo ristische gebruik plaats, het wassen van de paardebenen in zee als teken dat de winter voorbij is en het voorjaar be gint. Volgens de folklore zou den via de rit door het zeewater ook de boze geesten worden weggejaagd. Na een lahge rit over het strand kwam de stoet via de duinover gang Jonge Jan Boeyesweg, Moolweg en Burghseweg in Burgh en daarna in Haamste de. Langs de Breedsteweg en de Hogezoom reed men terug naar Renesse. Daar had men onder tussen niet stilgezeten. Ruim tachtig, veelal verklede kinde ren kwamen om 12.30 uur naar de Lange Reke met een al dan niet versierde fiets of pony. Ook hier hadden de dames van de jury een moeilijke taak bij het uitzoeken van de aller mooiste versieringen. De kin deren maakten gebruik van crêpepapier, aluminium folie en zelfs strooi. Vele van hen waren zelf ook prachtig uitge dost. De keus van de jury was als volgt. Éérste prijs Christa Krijger, tweede Kimberly de Hamer en derde Sebastiaan Everaers. Hierna volgde op de Lange Re ke een wedstrijd ringsteken per fiets en pony die werd ge wonnen door respectievelijk Kevin Veerhoek en Anneke de Ruiter. Om 14.00 uur gingen de kinderen met de leden van de muziekvereniging Luctor et Emergo naar de hoek Hoge- zoom/Vroonweg om daar aan te sluiten bij de stoet straorij ders die vanuit Haamstede aankwam. Een rondrit door het dorp ein digde voor de podiumwagen op de Lange Reke. Daar stonden burgemeester H. Tbes en wet houder ir C. W. Veerhoek met hun echtgenote en de voorzitter van de strao-commissie R. Da lebout om het gezelschap te be groeten. Voor de burgemeester was het de eerste keer in zijn leven dat hij een strao-feest meemaakte. Hij bleek zich ter dege voorbereid te hebben door in het archief op te zoeken wat de folkloristische traditie van de strao precies .inhoudt. Ondanks de koude wind beviel het hem in de praktijk ook goed. ,,Ik vind het erg leuk. Het is heel belangrijk om deze traditie in stand te houden op de diverse dorpen. Het is een goede manier om een stuk ge meenschapszin te bevorderen in een kleine gemeenschap waarin men op elkaar is aange wezen". De voorzitter van de strao- commissie R. Dalebout vertel de dat het moeilijk is om eve nementen te organiseren die het straofeest nog aantrekke lijker maken. Hoewel de strao- rijdersstoet dit jaar bijna 50 ruiters omvatte, riep hij ieder een op om volgend jaar ook mee te doen. ,,Het kunnen er nog veel meer zijn". De voorzit ter overhandigde aan de burge meester een schróösel, een kruidkoekachtig baksel dat al leen tijdens het straofeest te koop is. Inmiddels waren in de kraam bij soepverkoper Van Hengel bijna 60 flessen ingeleverd waarin kinderen een briefje hadden gestopt. Deze flesse- post wordt door een vissers boot op volle zee uitgezet. Het kind dat antwoord krijgt uit" het gebied dat het verste van Renesse ligt krijgt een prijs. Maar zolang hoefde de jeugd van Renesse niet te wachten op een feestje. In het café restaurant Het Wapen van Re nesse werden zij vergast op een maaltijd en een kinderpro gramma met muziek en een play-backwedstrijd. Die werd gewonnen door Emiel, Mark en Raymond met hun versie van het lied Roodkapje. Ondertussen werden op de Lange Reke de wedstrijden ringsteken voor de straorijders gehouden. De prijswinnaar was Lonneke van Friesland. Tijdens een dorpsfeest dat 's avonds plaatsvond in Het Wa pen van Renesse reikte burge meester Tees de bekers uit aan de diverse prijswinnaars. NOORDGOUWE - Licht, warmte en vele tientallen roze tulpen. In tegenstelling tot het februariweer buiten leek het wel zomer in de kas van de familie Van der Wekken in Noordgouwe. Vele tientallen belangstellen den kwamen in het kader van een open middag vrijdagmiddag een kijkje nemen in de tulpenbroeierij aan de Kloosterweg. Zij werden te woord gestaan door mensen van de Bloemenveiling Holland die een dergelijk evenement jaarlijks in Nederland organiseren. De tulpenkwekerij in Noordgouwe was dit jaar een van de twee bedrijven in zuidwest Nederland die werden opengesteld voor publiek. Dat betekende een hele invasie voor de mensen die in.het fami liebedrijf werkzaam zijn: Her man van der Wekken, zijn echt genote Dineke van der Wek- ken-van der Bijl, zijn zoon Hans van der Wekken en diens echtgenote Tbnnie van der Wekken-van de Velde. Terwijl zij ondertussen door trachtten te gaan met hun werkzaamhe den, beantwoordden ook zij de vragen van de vele mensen die rondliepen in de duizend vier kante meter grote kas waar tul pen in diverse stadia van hun ontwikkeling te zien waren. Uit een toelichting van Hans Van der Wekken bleek dat hij zelf via excursies en open mid dagen in tulpenbroeierijen op het idee was gekomen om een dergelijke onderneming toe te voegen aan het zomerbloemen en landbouwbedrijf waarvan sinds enkele jaren twee gezin nen moeten leven. ,,In de zomer kweken we hier in de kas le lies, maar je wilt toch ook in de winter wat doen dat rendabel is". Twee jaar geleden werden De drie-jarige Herman van der Wekken voelt zich al prima thuis in de tulpenkas. (Foto: Joop van de eerste tulpenbollen in Houdt). Noordgouwe in bakken ge plant. Dat gebeurt volgens Hans al tijd in december. De bakken gaan vervolgens in koelcellen die in een schuur naast de kas staan en,maken daar een korte en heftige kunstmatige winter door. Als kleine gele puntjes die uit de met rivierzand be dekte potgrond steken worden ze vervolgens overgebracht naar de lichte kas waar dag en nacht een constante tempera tuur van 18 graden heerst. ,,Als je hier binnenkomt krijg je al tijd het gevoel dat het zomer is", aldus Hans van der Wek ken. Dat vinden ook de tulpen, want in ongeveer drie weken tijd groeien ze van korte gele sprieten uit tot heuse tulpen. Vervolgens worden ze door le den van de familie Van der Wekken met bol en al uit de bakken gehaald. Die bol wordt er machinaal afgesneden waar na de tulpen op een lopende band terecht komen waar ze tot bosjes van tien bloemen wor den gebundeld en voorzien van een elastiekje. Vervolgens gaat er doorzichtig cellofaan om heen en ze zijn gereed om te worden vervoerd naar de vei ling. Dat gebeurt dagelijks, ,,'s avonds worden ze hier opge haald en 's morgens worden ze geveild". Dat houdt in dat de tulpen nog geen dag nadat ze zijn geplukt in de bloemenwin kels of bloemenkramen staan om te worden verkocht. Wan neer ze op de veiling zijn ge kocht voor export naar het bui tenland zit er een dag tussen de pluk en de verkoop aan parti culieren. Want ook in het bui tenland is veel belangstelling vervolg pagina 2 Daar staat gij in de zonneschijn, al wat gij doet is: blomme te zijn. Guido Gezelle Aanhoudend zacht HET WEER Vannacht enkele opklaringen, hier en daar mist en minimumtemp. ±2 graden. Plaatselijk vorst aan de grond. Overdag af en toe zon. Droog. Middagtemp. ±9 graden. Wind zuid tot zuidoost, zwak tot matig, rond kracht 3. 8- JUISTE BALANS Bruinisse gaat op zoek naar de juiste balans tussen visserij en recreatie. GROEI Tijdens de jaaruitvoering bleek dat het muziekgezel schap Crescendo vorig jaar groeide met 8 muzikanten. GODIN Vrouw en Geloof Zeeland presenteerde haar bundel En de godin schudde de wateren. STORM Bruse Boys won in een stormachtig duel met 5-0 van Herovina. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Rijbewijs Zierikzeeënaar ingevorderd ZIERIKZEE/BRUINISSE - Tijdens rijdende alco holcontroles die het afgelopen weekend 's nachts werden gehouden hield de politie vier bestuurders aan die wel heel erg diep in het glaasje hadden geke ken. In de nacht van vrijdag op -za terdag werden te Zierikzee twee automobilisten aange houden die na een eerste blaas- test mee werden genomen naar het politiebureau voor een ademanalysetest waarmee de hoeveelheid alcohol in het bloed precies kan worden vast gesteld. Daarbij bleek dat de heer M. uit Zierikzee 5 promil le (500 ug/1) alcohol in zijn li chaam had en de heer B. uit Zierikzee zelfs 6,5 promille (650 ug/1). Beiden werden ge dagvaard om zich voor de rech ter voor hun gedrag te verant woorden. Van de heer B. werd bovendien het rijbewijs inge vorderd omdat hij boven de li miet van 565 ug/1 zat. In Bruinisse in de nacht van zaterdag op zondag trof de politie aan de Hageweg te Bruinisse twee au tomobilisten aan die eveneens zeer veel aan Bacchus geofferd bleken te hebben. Beiden wer den overgebracht naar het poli tiebureau te Zierikzee waar de ademanalysetest uitwees dat de heer S. uit Bruinisse 4,6 pro mille (460 ug/L) alcohol in zijn lichaam had en de heer C. uit het Belgische Antwerpen 3,8 promille (380 ug/L). Ook zij werden gedagvaard om zich voor de rechter te verantwoor den. BURGH-HAAMSTEDE Zaterdagavond werd ingebro ken in de woning van de heer M. in het Boeijesbos te Burgh- Haamstede. De inbraak werd gepleegd tus sen 19.00 en 23.30 uur. De inbre kers kwamen de woning bin nen door middel van braak. Zij namen een hoeveelheid siera den mee waarvan de totale waarde onbekend is. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesohe Nieuwsbode. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 47,50 O kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45, jaarabonnement f 179,— jaarabonnement met autom. afsdhr. êi f 169,— en ontvang de Zierikzeesohe Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. '~l Dhr./mevr. adres postcode:plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesohe Nieuwsbode abonnementenadministratie, Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1