SIRE start nieuwe campagne over vrouwenmishandeling Stichting Korenslag hoopt op „koorkoorts"in Nederland Justitie wil gemeenten meer zeggenschap geven over sekshuizen Meeste Nederlanders voor behoud vut in cao Bezwaren tegenstanders opslag radio-actief afval niet ontvankelijk 'Neem niet hem maar jezelf in bescherming11 Politie krijgt 40 tips over onbekend lijk Vliegtuigbom gevonden bij berging Snelheids controle: ruim kwart wegge bruikers rijdt te hard Nederlanders bedreigd door Lichtend Pad Storingen in tramwissels en verkeers lichten 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Aanvulling op wetsvoorstel DEN HAAG - Minister Hirsch-Ballin van justitie wil de gemeenten meer ruimte geven voor eigen beleid bij het opzetten van een vergunningenstelsel voor sekshuizen. Dat blijkt uit een aanvulling op een wetsvoorstel die de bewindsman aan de Kamer heeft gestuurd. Bij de Tweede Kamer ligt al een voorstel tot wijziging van artikel 250 van het Wetboek van Strafrecht. Doel daarvan is een effectiever optreden van gemeenten mogelijk te maken tegen mensenhandel en uitbui ting van prostituées door de bordeelhouder. Als het voor stel wordt aangenomen kun nen gemeenten bij verordening regels stellen voor de exploita tie van sekshuizen. Aan een vergunning kunnen regels wor den verbonden voor de ar beidsomstandigheden van prostituees. Hirsch-Ballin heeft aan dit wetsvoorstel don derdag nog enkele bepalingen toegevoegd waarmee gemeen ten de mogelijkheid krijgen het houden van een bordeel te verbieden. Ook kan een ver gunningenstelsel in het leven worden geroepen waarmee het houden van een bordeel zonder vergunning strafbaar wordt. Verder wordt de bordeelhouder strafbaar die prostituees in dienst heeft die een tewerkstel lingsvergunning nodig hebben krachtens de Wet arbeids bui tenlandse werknemers (Wabw). Het ministerie van justitie stelt dat de wijzigingen een tweeledig doel hebben: effec tievere handhaving van het ge meentelijk beleid ten aanzien van sekshuizen en betere waar borgen tegen het uitbuiten van buitenlandse vrouwen. Volgens onderzoek Inter/View: UTRECHT - Van de werkende bevolking: is 83,3 pro cent voor handhaving van de vut-regeling in de cao's. Dat blijkt uit een onderzoek van het bureau Inter/View dat is uitgevoerd in opdracht van het RTL4 Nieuws. Van de mensen die vinden dat de vut moet worden behouden, is drie kwart bereid daarvoor loon in te leveren. Een vijfde wil dat niet. Van alle onder vraagden vindt ruim 11 pro cent dat de vut-regeling niet langer bij cao geregeld hoeft te worden. In het onlangs geslo ten principe-akkoord voor de nieuwe cao bij het chemiecon cern Akzo is afgesproken op termijn een einde te maken aan de collectieve vut-regeling. Akzo-werknemers kunnen in dividueel wel vervroegd uittre den, deels op eigen kosten. De Industriebond FNV waar schuwde toen al dat die Akzo- akkoord geen precedent schept. Zijn leden hebben het al naar de prullebak verwezen. Bij de CNV-bond was slechts zo'n krappe meerderheid van de leden voor het akkoord dat deze bond de onderhandelin gen wilde heropenen wat in middels door Akzo is afgewe zen. Bij de VHP (hoger perso neel) was 60 procent van de le den wel voor het principe akkoord. Doorverwijzing naar Raad van State DEN HAAG - De ruim 1.500 mensen die stopzetting eisen van de opslag van radio-actief afval in Borsele, zijn vrijdag door president mr. A. H. van Delden van de rechtbank Den Haag niet ontvankelijk verklaard in hun vorderingen. Zij dienen zich volgens Van Dei den te wenden tot de voorzitter van de afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State met een verzoek om schorsing of voorlopige voorziening. Daar is reeds een administratief rechterlijke bodem procedure aanhangig gemaakt. Reeds vier maal eerder werden echter schorsingverzoeken bij de Raad van State afgewezen. De stichting „Miljoenen zijn tegen" werd in kort geding bij de rechtbank in Middelburg niet ontvankelijk verklaard. De rechter ging ook in dat ge val niet in op inhoudelijk be zwaren vanwege de lopende bo demprocedure bij de Raad van State. Advocaat mr. N. Steijnen beklaagde zich tijdens de zit ting dat „de eisers geen rechts bescherming hebben en de wer kelijke bezwaren niet aan de orde komen". Volgens de eisers zijn de vergunningen voor de opslag op onzorgvuldige wijze en gehaast verleend. Een goed beeld van de risico's ontbreekt, volgens Steijnen. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v.' NAP ROOMPOT BUITEN BRUINISSE WEMELDINGE Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 22 februari 06.20 172 00.00 133 18.45 167 12.35 - 169 23 februari 06.55 168 00.35 - 133 19.20 156 13.10 - 163 24 februari 07.35 141 13.45 - 154 19.55 141 13.45 - 154 22 februari 04.25 189 10.50 - 172 16.50 184 23.05 - 136 23 februari 05.15 180 11.35 - 164 17.40 165 23.45 133 24 februari 06.00 166 12.20 - 152 18.25 143 - 22 februari 06.50 186 12.25 175 19.10 182 - 23 februari 07.20 179 00.35 - 142 19.40 168 13.00 - 171 24 februari 07.50 170 01.10 - 143 20.10 153 13.35 - 162 22 februari 06.30 180 12.25 173 19.00 177 - 23 februari 07.10 176 00.35 - 139 19.35 164 13.05 - 167 24 februari 07.40 168 01.15 - 139 20.05 149 13.45 - 159 Doodtij: 27 februari Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 AMSTERDAM - „Neem niet hem maar jezelf in be scherming". Dat is de boodschap van een nieuwe campagne van de Stichting Ideële Reclame (SIRE) over vrouwenmishandeling binnen man/vrouw relaties. De publiciteitsactie is donderdagmiddag van start gegaan. Geen bloederige beelden, maar tv- spotjes en advertenties die emoties tonen en vrou wen aanspoort iets aan hun situatie te doen. Het doel van de campagne is mishandelde vrouwen meer be wust te maken van hun eigen problemen en hen aan te zetten hulp te zoeken. Doel is ook de taboesfeer te doorbreken. Vrouwenmishandeling komt binnen relaties vaak voor en komt maar weinig aan de op pervlakte, aldus voorzitter P. van Jaarsveld van SIRE. Congres Het idee voor de.campagne is ruim een jaar geleden voorge steld aan SIRE door medewer kers van de hulporganisatie FI OM, de gemeentepolitie Utrecht en de politie-opleiding De Boskamp. Dat gebeurde naar aanleiding van een con gres in 1990, waarbij de ge meentepolitie in Utrecht be trokken was. De campagne gaat een half jaar duren. Ze be staat uit advertenties, affiches, billboards en een tv-spot die ook in 55 bioscopen wordt ver toond. Ook worden via alle huisartsen en politiebureaus posters en folders verspreid. SIRE wil hiermee een aanzet geven tot een brede maatschap pelijke discussie. In tegenstel ling tot de Postbus-51 spot over seksueel geweld, die een men taliteitsverandering bij man nen wil bevorderen, is de SIRE-campagne gericht op het beëindigen van acute gewelds situaties, aldus projectleider G. Schlangen. Door het slacht offer een herkenbaar beeld voor te houden, kan deze wor den aangezet tot actie om zelf of met hulp uit de vicieuze cir kel van problemen en zwijg zaamheid te breken. De cam pagne richt zich indirect ook op de dader door bij hem emo ties los te maken. Twintig procent Criminologe R. Römkens licht te bij de presentatie haar on derzoek „Onder ons gezegd en gezwegen" uit 1989 toe, dat door het ministerie van wel zijn, volksgezondheid en cul tuur is gefinancierd. Hieruit blijkt dat ongeveer 20 procent van de Nederlandse vrouwen in hun relatie te maken hebben (gehad) met lichamelijk ge weld. Bij 9 procent van de 1016 ondervraagde vrouwen was het geweld incidenteel, maar bij 11 procent kwam matig tot zeer ernstig lichamelijk ge weld regelmatig voor. Het gaat niet alleen om fysiek geweld, maar ook om psychisch en sek sueel geweld. Bij de helft van de vrouwen die wordt gesla gen, is ook sprake van seksueel geweld, aldus Römkens. Gy naecologen moeten volgens haar meer letten op seksueel letsel. Vrouwenmishandeling komt volgens haar in alle so ciale klassen voor. Ze noemde het een „ernstige bedreiging van de volksgezondheid" van vrouwen. „De huiselijke haard is voor veel vrouwen een brandhaard." Taboe Vrouwenmishandeling is een taboe voor zowel het slachtof fer, de dader en de omgeving, als voor politie, justitie en hulpverlening, aldus SIRE. Het duurt vaak jaren voordat een vrouw ermee naar buiten komt. Door te zwijgen raakt ze verstrikt in een vicieuze cirkel. Römkens stelde daarbij dat de vrouw zich verscheurd voelt door een loyaliteitsconflict. „De hand die slaat, is ook de hand die lief heeft." Zowel slachtoffers als daders ontken nen en bagatelliseren volgens haar de situatie. Ook maat schappelijk is er een tendens om het probleem te verdringen door bij voorbeeld alleen te discussiëren over cijfers, stelde ze. Haar onderzoek, dat door WVC was gevraagd om da*arna beleid op te zetten, heeft een miljoen gulden gekost. Het mi nisterie heeft nog steeds geen beleid 2ontwikkeld, gaf Röm kens als kritiek. Moeilijk Ook voor politie en huisartsen is het vaak moeilijk om daad werkelijk iets te doen, zo gaven G. Acton, chef jeugd- en zeden politie van de Utrechtse politie en J. Moors van het Nederland se Huisartsen Genootschap aan. De Utrechtse politie pro beert door intensieve samen werking met hulpinstanties slachtoffers te helpen. Binnen kort start in Utrecht een meld punt voor relationeel geweld, aldus Acton. Voor huisartsen is het een complex probleem, al dus Moors. De huisarts is vaak ook arts van de dader en ande re gezinsleden. „Regelmatig word je door vrouwen in ver trouwen genomen en vertellen ze dat er geweld is gebruikt. Maar in 90 procent van de ge vallen verbiedt de vrouw je ac tie te ondernemen", zei Moors. Samenwerking tussen huisart sen en maatschappelijk werk noemde hij belangrijk. EDE Het recherchebijstands team in Ede heeft donderdag avond naar aanleiding van de uitzending van Opsporing Ver zocht ruim 40 tips binnen ge kregen over het nog onbekende lijk, dat dinsdag in Ede werd gevonden. Dat heeft adjudant Th. Reus, woordvoerder van de Edese politie gezegd. Een beller dacht de man te her kennen. Dat zal het team vrij dag natrekken. Verder hebben de tips „enkele bruikbare in formaties" opgeleverd, waar mee de 30 teamleden voorlopig verder kunnen werken, aldus de politiewoordvoerder. DEN HAAG - Bij de berging van een Britse Lancaster bommenwerper in Opeinde (Friesland) is een niet- geëxplodeerde vliegtuigbom van 500 pond aangetroffen. Dit heeft de Koninklijke Lucht macht donderdag bekendge maakt. De berging, die maan dag begonnen is, zal nog tot volgende week doorgaan. Het gaat om een Brits toestel dat in juli 1943 boven Friesland is neergeschoten door een Messerschmitt-UO-nacht jager. Drie bemanningsleden konden zich in veiligheid brengen. Ge zocht wordt naar de stoffelijke resten van een vierde beman ningslid. Inmiddels heeft de Afdeling Explosievenoprui- ming van het Depot Mecha nisch Vliegtuigmaterieel en Straalmotoren uit Woens- drecht een deel van het lan dingsgestel, een van de moto ren ?n veel klein kaliber muni tie aantegroffen. HOOFDDORP - Tijdens een snelheidscontrole donderdag op Rijksweg A4 is gebleken dat ruim een kwart van de voertuigen te hard reed. Van de 7.300 passerende wegge bruikers waren er 1915, of wel 26 procent in overtreding. Dat heeft de Algemene Verkeers dienst van de Rijkspolitie in Hoofddorp meegedeeld. De controle werd tussen 10.00 en 15.30 uur gehouden ter hoog te van Alkemade. Op dat deel van de A4 mag niet harder dan 100 kilometer per uur worden gereden. De hoogst gemeten snelheid onder de personenau to's bedroeg 159 kilometer per uur. DEN HAAG - Het ministerie van buitenlandse za ken gaat na of Nederlandse ontwikkelingswerkers in Peru het gevaar lopen het doelwit te worden van acties van de Peruaanse guerrillabeweging Lichtend Pad. Een Woordvoerster van het ministerie verklaar de donderdag dat op dit moment niets gebleken is van een concrete bedreiging. In een artikel in het Peruaanse dagblad El Diario, dat gezien wordt als de spreekbuis van de terroristische organisatie Lich tend Pad, wordt van een ont wikkelingsproject van de Ne derlandse medefinanciering sorganisaties HIVOS, ICCO en CEBEMO gesteld dat het de re volutie belemmert. In de stra tegie van Lichtend Pad past dat dit soort beschuldigingen vooraf gaat aan aanslagen. Voor het ministerie van buiten landse zaken is de jongste pu- blikatie in El Diario geen di recte reden tot ongerustheid, aangezien Lichtend Pad al va ker dit soort berichten in de pers heeft gebracht met de re denering dat verbetering van de positie van de armen ook verbetering van de positie van de regering betekent. Een woordvoerder van CEBEMO reageerde donderdag evenmin ongerust. „De ontwikke lingspartners worden allang bedreigd door Lichtend Pad omdat zij de mensen weerbaar maken en dat wordt als contra revolutionair aangemerkt. Het is een precaire situatie, maar dat heeft ons nog nooit doen besluiten dan maar te stoppen met ontwikkelingswerk". Het ministerie van buitenlandse zaken heeft contact met de Ne derlandse ambassadeur in Li ma en met de daar werkzame Nederlanders van de SNV, de organisatie voor' ontwikke lingssamenwerking en bewust wording, om te onderzoeken hoe gevaarlijk de situatie is. DEN HAAG - De problemen met tramwissels en verkeers lichten de afgelopen weken in Den Haag blijken te zijn ver oorzaakt door een „virus" in het software-pakket van de zo geheten Vecom-apparatuur. Deze apparatuur bevindt zich in veel bussen en trams en dient onder meer om verkeers lichten te beïnvloeden, wissels in de juiste stand te zetten en passagiers te tellen. Dit maak te de Haagsche Tramweg Maatschappij (HTM) donder dag bekend. De bussen en trams hebben het virus vervolgens verspreid over een aantal verkeerslichten en wisselsturingsinstallaties in de hofstad, waardoor de werking werd verstoord. De re medie bleek een aangepast software-pakket dat binnen een dag met behulp van de le verancier is ingevoerd en een einde maakte aan de storing. De Vecom-apparatuur functio neert nu volgens de HTM weer uitstekend. AMSTERDAM - „Er moet in Nederland een soort koorkoorts ontstaan. Zo'n grevoel van dit is zo be langrijk, daar moet ik aan meedoen". Een medewer ker van de Stichting Korenslag, die op 16 mei in het Olympisch Stadion in Amsterdam een reuze-koor van 80.000 stemmen wil laten, optreden, is met die gedachte druk bezig stemmen te werven voor het groots opgezette evenement. Via zogenoemde Open bare Zanglessen, onder leiding van dirigent Geert van Tijn, worden de stemmen en koren verzameld. Nederland kent 9.000 gere gistreerde koren en naar schat ting 500.000 zangers en zange ressen, met inbegrip van de honderden kroeg- en café vertolkers van het lied. Tbt nu toe heeft de Stichting Ko renslag 10.000 stemmen ver gaard. Zondag vinden op het centraal station in Haarlem ('s middags) en in de Beurs van Berlage in Amsterdam ('s avonds) opnieuw Openbare Zanglessen plaats. Tbt 16 mei zullen vergelijkbare lessen ook elders worden gehouden. Zangles Tijdens de Openbare Zangles in de Beurs wordt de verkorte versie van een speciaal voor het stadion-evenement gecom poneerd stuk van Theo Loeven- die ten gehore gebracht. Het zijn opmaten, experimenten voor de componist, vooraf gaand aan de „mega-zangles" in het stadion. Loevendie's compositie, die als titel Ko renslagvaardigheids Cantate" heeft meegekregen, duurt zes zeven minuten en is bedoeld voor 24 stemmen. De Neder landse tekst gaat over het eve nement zelf, zo vertelt Loeven- die. „De tekst relativeert het hele stuk, ik ben er al maanden mee bezig". Voorafgaand aan het grote optreden in het sta dion krijgen de deelnemers de definitieve compositie toe gestuurd zodat ze alvast kun nen oefenen. Op de dag van uit voering, „volgens het KNMI de dag ipet de minste neerslag" worden de verzamelde koren in zes vakken verdeeld. Ieder met een eigen „vakdirigent", bij gestaan door hulpdirigen ten". Monitoren In het midden van het stadion zal Van Tijn zelf staan, die als hoofddirigent via monitoren aanwijzigingen moet geven aan de verschillende dirigenten. Op die manier, zo hopen de or ganisatoren, zingen alle stem men gelijk en wordt het geen muzikale warboel. De vrees dat het een muzikale rQtzooi wordt, bestaat wel de gelijk, meent Loevendie. „Het gevaar is de traagheid. Hoe zorg je ervoor dat iedereen ge-' lijk zingt? Misschien moeten we wel gebruik maken van slagwerkers, want dat bevor dert de homogeniteit", oppert hij voorzichtig. „Ik gooi het maar in de groep hoor", veront schuldigt hij zich als Van Tijn niet bijster enthousiast rea geert. Het optreden van het reuze-koor zal door de VARA- televisie rechtstreeks worden uitgezonden. Ook wordt er een film gemaakt, die omstreeks november 1992 als voorfilm in de bioscopen en later op televi sie zal worden vertoond. Naast de film komt er onder meer een compactdisc en een herinne ringsboek. Deze activiteiten moeten de kosten drukken van het project, die in totaal op zo'n slordige 2 miljoen gulden wor den beraamd. Book of records Het is de bedoeling dat met het reuze-koor een plaats haalt in het Guiness Book of Records, maar volgens Van Tijn is dat niet het doel van het project. „Het is bijzaak, dus dat willen we niet steeds benadrukken, zegt hij. „In het begin verkeer de ik in de veronderstelling dat het record op naam stond van een koor van 20.000 stemmen uit Boston. Dat leek makkelijk te breken, maar mensert van het Guiness Book of Records schreven me een beleefd briefje dat het eigenlijke record in 1937 in München werd geregi streerd. Dat koor bestond uit 60.000 stemmen". De zingende deelnemers zullen naast de „Korenslagvaardigheids Can tate", waarschijnlijk „Het Morgenrood", de negende symphonie van Beethoven, het „Ave Verum" van Mozart en een Fries stuk getiteld „Us Pa ke Sym Klok" vertolken. Tot woensdag 1 april Zierikzee Tentoonstelling etsen en gra fiek van Saskia Eggink. Corne- liastichting. Vrijdag 21 februari Zierikzee Start slaapcursus van Zeeuwse Kruis in Kruisgebouw, van 15.00-17.00 uur. Vergadering commissie onder wijs. Stadhuis. 19.30 uur. Nieuwerkerk Musical Visserslatijn door leerlingen OBS Dobbelsteen. Ons Dorpshuis. 19.30 uur. Oosterland Muziekuitvoering Oosterlands Fanfare. Oosterhof. 19.30 uur. Noordgouwe Open middag tulpenbedrijf Van der Wekken, Kloosterweg 10. Vanaf 13.30 uur. Burgh-Haamstede Expositie over toneelvereni ging Op Drift in de Bewaer- schole. Van 13.30 tot 16.30 uur. Feestavond SV DFS. De Schut- se. 19.30 uuï\ Inschrijven voor deelname straofeest. Hotel Bom. 20.00 uur. Zaterdag 22 februari Zierikzee Zang- en muziekavond Woord en Daad. Grote Kerk. 19.30 uur. Film Don't tell mom the baby sitter's dead. Bioscoop Con certzaal. 20.00 uur. Serooskerke Tulpenactie. Huis-aan-huis. Van 9.30 tot 12.00 uur. Burgh-Haamstede Tulpenactie. Huis-aan-huis. Van 9.30 tot 12.00 uur. Expositie over Toneelvereni ging Op Drift in de Bewaer- schole. Laatste dag. Van 13.30 tot 19.30 uur. Renesse Oud papier ophalen. In de kern. Vanaf 8.30 uur. Tulpenactie. Huis-aan-huis. Van 9.30 tot 12.00 uur. Verkoping Welfare handwer ken. 't Seepaerdje. 11.00 tot 16.00 uur. Noord welle Tulpenactie. Huis-aan-huis. Van 9.30 tot 12.00 uur. 31 Dreischor Muziekuitvoering Crescendo. Dorpshuis. 19.30 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Tbneelvoorstelling; 'Een avond in mei' doorlbneel- ver. Ouwerkerk en 'De Gieren' door Toneelver. Helvetia. 20.00 Zondag 23 februari Zierikzee Film Don't tell mom the baby sitter's dead. Bioscoop Con certzaal. 20.00 uur. Maandag 24 februari Burgh-Haamstede Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk. Van 19.00 tot 20.30 uur. Renesse Ledenvergadering Oranjever eniging Juliana. Het Wapen van Zeeland. 20.00 uur. Brouwershaven Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk. Van 19.00 tot 20.30 uur. Gemeenteraadsvergadering in het stadhuis. 19.30 uur. Ouwerkerk Schrijfavond Amnesty Inter national. Ring 41. Van 19.00 tot 20.30 uur. Dinsdag 25 februari Zierikzee Algemene ledenvergadering ZLM. Huis van Nassau. 19.30 uur. Vergadering commissie wel zijn. Stadhuis. 20.00 uur. Kerkwerve Ouderavond. Peuterspeelzaal De Schouwse Poeletjes. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Vergadering commissie alge mene en bestuurlijke zaken. Gemeentehuis. 16.00 uur. Renesse Middag bejaardensociëteit. Dorpshuis. 13.30 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 2