THUIS IN HET LOKALE NIEUWS Rotonde zorgt voor enige vertraging in voortgang van Randweg Renesse PSSr Criminaliteit op Schouwen-Duiveland onderging vorig jaar forse stijging Q O I- -=l Politie betrapt dertig snelheidsovertreders ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REO: zo spoedig mogelijk instellen van overlegstructuren Vooral meer auto-inbraken en geweldsdelicten dé krant van schouwen-duiveland! j ERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 20 FEBRUARI 1992 14f}e JAARGANG NR 25106 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Bedrijfstelefoonlnstallatles - Digitale hotelcentrales Portable autotelefoon - Autotelefoon - Faxapparatuur Mobilofoon/Portofoon Geautoreiseerd Siemens-dealer Telefooncentrales tot 384 aansluitingen 24-uurs service door geheel Nederland Eigen inbouwstation voor autotelefoon Eigen technische dienst Leasing Levering uit voorraad Schiedam, De Gheynsfraat 2 010 - 4625355 BURGH-HAAMSTEDE - De leden van de commissie ruimtelijke ordening van de gemeente Westerschou- wen waren het er in de vergadering van dinsdag avond over eens. Nadat de verschillende partijen hun reactie hadden gegeven op het Recreatief Econo misch Onderzoek (REO) wil de commissie zo snel mogelijk overgaan tot het instellen van over legstructuren waarin alle belanghebbende partijen zijn vertegenwoordigd. Wat betreft het voorstel om een rondweg rond Renesse aan te leggen, om zodoen de het autoverkeer uit het centrum te weren, stuit de commissie letterlijk en figuurlijk op één knelpunt. De verplaatsing en uitbreiding van het terras van horecagelegenheid de Pub aan de Hogezoom voor de aanleg van een rotonde, zorgt ervoor dat de commis sieleden nog niet tot een uitspraak kunnen komen. De belangstelling van de inwo- ners van de gemeente Wester- schouwen voor de commissie vergadering ruimtelijke orde ning is groot. Op de agenda staan dan ook enkele punten die zowel recreatie-onderne mers, boeren, middenstanders als de 'gewone' burger aan gaan. De vergadering wordt ge start met een informatiebijeen komst over de ontwerp-bestem- mingsplannen Hoogenboom- laan en Hogeweg. Hierna ko men onder meer de voortgang van het REO-project en de aan leg van het nieuwe tracé Rand weg Renesse aan de orde. Overleg Hoewel het niet de bedoeling van deze vergadering is, gaan toch enkele commissieleden in op de inhoud van het rapport over het REO. De inhoud en de tails van het plan worden ech ter pas bij latere vergaderin gen besproken. De bedoeling is echter dat er een besluit valt over hoe verder te gaan. Daar over bestaat geen misverstand. Het instellen van een gestruc tureerd overleg, in het rapport AORTA genaamd, dient zo snel mogelijk te gebeuren. Binnen dit overleg zijn de gemeente, de detailhandel, de horeca, de on dernemersverenigingen (KNOV), de kampeerbedrijven (VCB), de recreatie-onderne mers (RECRON), de kampeer- boeren (VEKABO), de VVV en een Rijksconsulent van Econo mische Zaken vertegenwoor digd. Uit deze overlegstructuur komen adviezen naar voren hoe er invulling kan worden gegeven aan een verbetering van het produkt Westerschou- wen. De voorstellen komen uit eindelijk ter beoordeling op ta fel van de commissie ruimtelij ke ordening. De heer J. C. Hendrikse, frac tievoorzitter voor de PvdA, vraagt zich of de vergaderin gen van dit overleg openbaar zijn. Over de openbaarheid .wordt nog nader gesproken, maar ze lijkt niet nodig. De ad viezen van het overleg worden namelijk in de map gevoegd met de stukken van de verga dering ruimtelijke ordening en deze ligt voor een ieder ter in zage. Bovendien vindt wethou der ir C. W. Veerhoek dat er in een besloten zitting toch op een andere wijze wordt vergaderd. Naar voorbeeld van het al be staande recreatie-overleg moet er naast de gestructureerde sa menwerking ook regelmatig overleg plaatsvinden tussen de gemeente, detailhandel en ho reca. In dit zogenaamde 'kleine' overleg kunnen zaken worden besproken die te gespeciali seerd zijn voor het gestructu reerde overleg. Randweg Al een aantal jaren is de aanleg van een rondweg bij Renesse een punt van bespreking. Auto verkeer vanuit de richting Brouwersdam en Zierikzee moet om het centrum van Re nesse worden geleid. Inmid dels is een nieuw tracé voor de ze rondweg op kaart gezet. De ze loopt vanaf de Helleweg, via de Stoofweg, Lagezoom, Roe- landsweg, Hogezoom naar de Vroonweg. In het plan zijn ook de fietsroutes en ruiterpaden opgenomen. Een mogelijkheid waar de meeste voorkeur naar uitgaat, is de situatie de Dreef. Een vrije fietsroute door het gebied waar boerderij de Dreef is gevestigd, in de richting van het centrum van Renesse. Auto's en fietsen blijven ge- Uitbreiding van terras The Pub/The Game discussiepunt. (Foto: Joop van Houdt). scheiden en de route stoort niet de natuurlijke potenties van het gebied. De aanleg is opge nomen in een aparte procedure zodat wanneer deze geen door gang kan vinden de uitvoering van het plan geen vertraging oploopt. Als alternatief is ge kozen voor de aanleg van een fietspad langs de Roelands- weg. In het plan is langs deze weg tevens opgenomen de aan leg van een ruiterpad en een ge luidswal om de overlast van het verkeer voor de gasten van camping De Oase tegen te gaan. Hoewel er Wat menings verschillen bestaan over het al dan niet verbieden van paar den in het centrum van Renes se en het weren of juist stimu leren van fietsverkeer over de Hogezoom, hebben de commis sieleden geen planologische bezwaren. Bij de splitsing Hogezoom en Vroonweg is een rotonde in het plan opgenomen. En juist daar ligt ook het knelpunt van de commissieleden. Om deze ro tonde in de meest veilige en juiste afmeting aan te kunnen leggen, is het nodig dat het ter ras van horecagelegenheid The Pub/The Game wordt ver plaatst. Het huidige terras wordt afge broken en aan de andere zijde van het etablissement opnieuw aangelegd. Als compensatie is in overleg met de eigenaar vastgesteld dat het terras dan wel in grootte verveelvoudigd wordt. Met gesloten beurs wor den de gronden geruild. Over deze uitbreiding van het terras kan geen overeenstemming worden gevonden in de com missie. PvdA-fractievoorzitter de heer J. C.-Hendrikse vindt dat hij te laat over de plannen op de hoogte is gesteld. Gezien de forse uitbreiding van het terras vindt hij overleg met zijn frac tie noodzakelijk om een oor deel te kunnen vellen. Aange zien de raad al een voorberei- dingsbesluit heeft genomen en zo spoedig mogelijk door wil gaan met de procedures vraagt wethouder Veerhoek of de heer Hendrikse niet nu al een be slissing kan nemen. „Daarbij komt dat de map met stukken al de hele week ter inzage heeft gelegen en u zich dus al eerder op de hoogte had kunnen stel len van de plannen tot uitbrei ding van het terras". De heer Hendrikse laat zich niet dwin gen tot een besluit. „Als je vroeg in de week de map door neemt worden er stukken toe gevoegd en gelukkig kan ik nog altijd zelf bepalen wan neer ik de map inkijk", aldus Hendrikse. Wel zegt hij toe de mening van zijn fractie begin volgende week door te geven om onnodige vertraging te voorkomen. Ook de heer J. van den Berge kan het voorstel niet steunen. Hij is het volledig eens met het totaalplan en de aanleg van de rotonde, maar uit principiële overwegingen kan hij niet instemmen met een uitbreiding van een horeca gelegenheid. Omdat de com missie ruimtelijke ordening geen goedkeuring heeft gege ven kan het college, ondanks dat zij is gemachtigd door de raad, nog geen verdere stappen ondernemen. ZIERIKZEE - De precieze cijfers staan in het jaarverslag van de politie dat bin nenkort wordt gepresenteerd, maar voor plaatsvervangend groepscommandant van de Rijkspolitie Schouwen-Duiveland G. J. Werff is het al langere tijd duide lijk. De totale criminaliteit op Schouwen-Duiveland is vorig jaar fors gestegen. Een stijging die volgens de politieman met name werd veroorzaakt door een toe name van het aantal auto-inbraken en geweldsdelicten. Hoewel Schouwen- Duiveland met deze ontwikkeling in negatieve zin afwijkt van de landelijke cij fers, die al enkele jaren een stabilisatie van de criminaliteit aangeven, is de al gemene veiligheid in deze regio volgens Werff nog altijd een stuk beter dan bij voorbeeld in de randstad. De plaatsvervangend groeps commandant is van mening dat de stijging van het aantal auto inbraken vorig jaar vooral werd veroorzaakt door de acti viteiten van enkele dadergroe pen, mensen die er op uit zijn auto's open te breken. „Het be treft vaak groepen jongeren met een groot werkterrein, een gebied dat zich uitstrekt over hele gebieden in Nederland. Dikwijls zijn het mensen met een verslaving aan alcohol, drugs of een luxe levenswijze die op deze manier aan geld proberen te komen". Volgens de heer Werff is geble ken dat dadergroepen die in andere gebieden in Nederland werden aangehouden, bij het verhoor een reeks auto inbraken bekenden die ze pleegden op Schouwen- Duiveland. „Het is in Neder land natuurlijk algemeen be kend dat het hier een recreatie gebied is en dat er dus veel auto's van vakantiegasten on beheerd staan geparkeerd". Een groot deel van de auto inbraken vond vorig jaar dan ook plaats tijdens het zomer seizoen en de voor- en najaars vakanties. Het ging volgens de politieman om honderden in braken en vooral de auto"s van buitenlanders, met name Duit sers waren daarbij favoriet. De andere oorzaak van de cri- minaliteitstijging in 1991 op Schouwen-Duiveland, de ge weldsdelicten, vonden daaren tegen gedurende een heel jaar plaats. Volgens politieman Werff kwam vorig jaar een gro ter aantal geweldsdelicten voor doordat mensen in het alge meen geneigd zijn om sneller geweld toe te passen. „Men slaat sneller van zich af". Dat blijkt onder meer uit het feit dat jongeren steeds vaker ge wapend met een mes op pad gaan wanneer ze gaan stappen, uitgaan. „De jeugd wapent zich omdat ze bang is bij een vechtpartij betrokken te ra ken. Als men eenmaal zo'n mes op zak heeft is men weer snel ler geneigd om het ook te ge bruiken wanneer er een con flict ontstaat. Zo ontstaat een vicieuze cirkel". Geweldsdelic ten vonden vooral plaats op straat in de uitgaanscentra op Schouwen-Duiveland. Niet al leen in Zierikzee en Renesse maar ook in de oosthoek van het eiland, Bruinisse en Oos- terland. De jeugd van het ei land gaat volgens de plaatsver vangend groepscommandant net zo vaak 'bewapend' op stap als vakantiegangers. „De eigen bevolking liet zich niet onbe tuigd". Onder criminaliteit verstaat de politieman verder inbraken in woningen en bedrijven. „De echt zware criminaliteit komt hier op Schouwen-Duiveland maar sporadisch voor. Schou wen-Duiveland is echt nog niet zo onveilig als bijvoorbeeld de Randstad. Het gaat om een toe name van de hinderlijke, veel voorkomende criminaliteit, waarvan burgers de dupe zijn". Criminaliteit die volgens Werff ook niet verward mag worden met vandalisme. Vernielingen aan openbare telefooncellen, speeltuigen, borden en gebou wen. Daaraan wordt aandacht besteed via een gerichte sur- veillanceop basis van gegevens van het vandalisme-registratie project. Hoewel het bestrijden van de criminaliteit ook een hoge prioriteit heeft is dat volgens de politieman niet simpel. „Zelfs al slaag je er als politie in de daders van een auto inbraak aan te houden, is het niet eenvoudig om te bewijzen dat ze zich aan die criminali teit schuldig hebben gemaakt. Dat komt omdat er meestal be trekkelijk weinig sporen ach terblijven. Het is een zeer on dankbare taak om daar tegen op te treden". Een taak die vol gens de heer Werff verlicht kan worden wanneer het publiek bereid is mee op te letten. „Wanneer mensen verdachte si tuaties die zij signaleren aan de politie doorgeven kunnen wij de daders vaker betrappen wanneer zij nog bezig zijn. Dat geldt niet alleen voor auto inbraken, maar voor alle vor men van criminaliteit. Men moet echt niet denken dat men de politie met dat soort tele foontjes alleen maar lastig zou vallen. Het wordt door ons juist zeer op prijs gesteld wan neer mensen mee opletten. Wij zijn nu met ongeveer veertig politiemensen die alert zijn. Als de burgers ook mee oplet ten wordt de veiligheid een stuk groter". Wie struikelt en niet valt, komt vooruit. Spreekwoord Weinig verandering HET WEER Wolkenvelden en vrijwel overal droog. Minimumtemp. van 3 gra den op de Waddeneilanden tot om het vriespunt in het zuiden van het land. Middagtemp. ongeveer 6 graden. Westelijke wind, zwak tot matig, rond kracht 3. 3 EERSTE PAAL Aan de Karnemelksvaart in Zierikzee komt een huis voor mensen die beschermd moeten wonen. 3 UITBREIDING De jachthaven Den Osse wordt uitgebreid met 240 lig plaatsen. 6 RUST EN SFEER Uit onderzoek blijkt dat watersporters in Brouwersha ven belang hechten aan rust en sfeer van de haven. 9 SPORTVERKIEZING Tijdens een sportgala in Onderdak worden kandidaten voor de sportverkiezing van het jaar bekendgemaakt. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Met behulp van radarapparatuur NIEUWERKERK/BURGH-HAAMSTEDE/ NOORDWELLE - Bij een snelheidscontrole met be hulp van radarapparatuur heeft de Rijkspolitie Schouwen-Duiveland dertig bestuurders betrapt die zich niet aan de maximum snelheid hielden. De controle werd dinsdag uit gevoerd op drie plaatsen op Schouwen-Duiveland: de Rijksweg N-59 ter hoogte van Nieuwerkerk, dé Kraaijen- steinweg nabij Burgh en de Stoofweg tussen Noordwelle en Renesse. Van 14.50 tot 15.40 uur stond de politie met haar apparatuur langs de Kraaijensteinweg waar een maximumsnelheid geldt van 80 kilometer per uur. Men registreerde 62 voertuigen waarvan er slechts een te hard reed. Volgens de politie speel de bij dat aantal een rol dat men ter plaatse bezig was met wegwerkzaamheden Om 15.40 uur verplaatste men zich naar de Stoofweg waar werd gecontroleerd tot 16.35 uur. In die periode passeerden 105 voertuigen waarvan er 13 harder bleken te rijden dan de maximaal toegestane snelheid van 80 kilometer per uur. Het hardst reed een automobilist die het gaspedaal intrapte tot 105 kilometer per uur. Van 18.00 tot 18.30 uur stond men met de radarapparatuur langs de Rijksweg N-59 bij Nieuwerkerk op een lokatie waar een maximum snelheid van 70 kilometer per uur van toepassing is. Van de 80 voer tuigen die passeerden reden er 11 te hard. De hoogst gemeten snelheid was 106 kilometer per uur. Op basis van de kentekens die van alle overtreders werden ge registreerd krijgen de eigena ren van de voertuigen die te hard reden binnen enkele we ken een proces-verbaal met ac ceptgiro voor betaling van de boete in de brievenbus. Auto mobilisten die de snelheid met meer dan 30 kilometer over schreden moeten zich verant woorden voor de rechter. DELFT - Burgemeester en wet houders van Delft willen het centrum van de stad aantrek kelijker maken voor toeristen, winkelpubliek en fietsers. Het college heeft hiervoor dit jaar een miljoen gulden uitgetrok ken. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 47,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45,— O jaarabonnement f 179,— I jaarabonnement met autom. afschr. f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee I weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr.„ adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1