Verton Schoenen heropend na ingrijpende verbouwing Disney Theater komt naar Goes het nieuw s in 'Hier leer je pas echt niets weg te gooien' Nieuw bakkersechtpaar Renesse B Minicampings centraal bij vergadering Vekabo Workshop Airbrush Uitvoering Crescendo Toneel vereniging Ouwerkerk speelt in dorpshuis Zang- en muziekavond ten bate van Woord en Daad 4 Ruimer, lichter en overzichtelijker Vergadering Commissie welzijn Vervolg van pag. 1 D-mark heeft en het eten de helft kost van wat het hier kost, je niks overhoudt.". De bus waarmee Geluk èn de jongens waren gekomen, moest 's avonds steeds helemaal be dekt worden met kleden. Bos man: "Ze schrokken gewoon van die bus. Die moest bijna onzichtbaar gemaakt worden en achter een hek, achter slot en grendel. Als we ergens on derweg stopten en we deden de bus open, dan kroop iedereen er naar toe." 'De wegen zijn met sneeuw er op bijna niet te berijden, zeker niet zonder sneeuwkettingen. Ze worden niet geschoven, en nog minder gestrooid. Toen we in Slimnic aankwamen lag er zoveel sneeuw dat we de bus moesten duwen. Het huis dat we moesten schilderen was nogal oud en vervallen. Ieder een schrok ervan en zei: wat moeten we hier in 4 dagen van maken?" Geschonken huis Op de bovenverdieping drie grote kamers, elk zo groot on geveer als een schoollokaal, een keuken en een hal. Op de begane grond een hal, een grote kamer, keuken en badkamer. Het huis was geschonken aan de kerk door een 'rijke man', een lid van de kerk. Er zaten grote gaten in de muren. Naden en kieren langs alle kozijnen. De muren waren gesausd met muurverf in 'grasgroene' kleur en met de hand gedecoreerd. In plaats van behang. Geluk: "We hebben eerst wel twee uur rondgelopen omdat we niet wisten waar te beginnen." In elke kamer stond een groot for nuis. Dat deed dienst als ver warming.De hele dag was er een man bezig de fornuizen brandend te houden. "Het was vies en vuil. We zijn met vier man begonnen om ga ten te dichten, schoon te maken en te schuren. Als we het op z'n Hollands hadden moeten doen dan hadden we wel een krui wagen albastine nodig gehad." Ter plekke kookten de schil ders eenmaal hun eigen potje. Daarna aten ze bij gezinnen in de buurt. Citaat uit een door de schilders gemaakt dagboek: 'Koken doen we op een immens fornuis. Dat is loeiheet. Water hebben we niet in het huis maar daar hebben we iets op gevonden. -Er stond een hele grote pan waar je een heel var ken in kan braden. Om de tien minuten gooit Jan daar een emmer verse sneeuw in en daarvan maakt hij koffie en thee.' Het plafond werd wit gesausd. De muren kregen een 'lichte le verkleur', de ramen een wat lichtere variant en de deuren wat donkerder. In alle hoeken schilderde Van de Meer bloe men, donkerrode met groen blad. Geluk: "De mensen die kwamen kijken vonden het prachtig. Ze stonden in hun handen te klappen. 'The eight boys' (de acht jongens - red.) werd er steeds geroepen. Wij vonden dat het ook mooi ge worden was, maar we hebben wel verschrikkelijk hard moe ten werken om het klaar te krijgen."De vele ontmoetingen onderweg op straat, in de gast gezinnen en de kerk maakten diepe indruk op de club uit Sint-Philipsland. Bosman:"We kwamen eens een vrouw tegen op straat die had nauwelijks kleren aan. En dat midden in de winter. Rond haar benen had ze kranten tegen de kou ge bonden. Die hebben we een pakketje gegeven. Ze viel op haar knieën in de sneeuw om God te danken. Ze zat gewoon te schreeuwen. Dan weet je niet hoe je je moet gedragen." In het tehuis worden 25 bejaar den gehuisvest. Antwoord In elke kamer 7 8 mensen. Ge luk; "De dag na ons vertrek zouden er vrouwen komen om de boel op te ruimen. Het zal nu wel bezet zijn. Ze krijgen een bed en een nachtkastje."De schilders werd regelmatig ge vraagd waarom ze naar Roe menië waren gekomen om het huis te schilderen. Steevast verwees het antwoord dan naar het nieuwe testament: Galaten 6, vers 10:Zo wat gij doet doe goed, maar meest aan de huis genoten des Geloofs. Geluk wijst er echter op dat de bap- tistenkerk in Sibiu ook niet- leden helpt, in de vorm van pakketten voedsel, pleisters, maandverband. Citaat uit dagboek: "Ouden van dagen, kinderen, wezen, alleenstaanden. Die hebben het moeilijk. Dat zijn vergeten groeperingen."Elke avond aten alle jongens warm bij een van de gastgezinnen. Daar konden ze hun ervaringen uitwisselen. 'Het ,is heel leuk, als de vrou wen het eten op tafel zetten. Dan klappen wij allemaal in onze handen. De mensen gaan dan zowat uit hun dak.' Geluk kreeg ook het verzoek om het kindertehuis in Sibiu in de nieuwe verf te zetten. "Mis schien kunnen we daar wat aan doen, te zijner tijd. Wat we nu -J* willen is iemand hier naar toe -fj halen. Hem 8 weken opleiden en volledig uitbetalen zodat ze daar. zelf verder-kunnen. Het •kerkgenootschap- kan dat wel betalen." Het bedrijf in Sint- Philipsland, waar 15 mensen werken, draaide tijdens de af wezigheid van de helft van de ploeg gewoon door al werd e'en aantal klussen uitgesteld. "Zo iets is mogelijk omdat we een flink bedrijf hebben. Als je maar met een paar man bent dan gaat dat niet." Het voorbe- - reiden van de hulp is vogens I Geluk de helfi van het succes. - "Het heeft drie maanden ge- - duurd. Je moet er relaties heb- ben anders kom je gedesillusi oneerd terug. Ons innerlijk zei dat we moesten gaan helpen. Het was ook een avontuur, maar dat was er na een dag wel af vanwege de cultuurschok., Sommige jongens waren niet verder dan Amsterdam ge weest. Die kijken nu anders te gen de wereld aan." Iedereen helpt Bosman. "De liefde is zo be- langrijk. Hier leef je voor het geld. Je kunt altijd zonder je-, buurman. Daar kun je niet zon- der. Als er s'ochtends een auto" aangeduwd moet worden, dan* helpt iedereen mee." 'De mensen hier hebben een; rotsvast vertrouwen in God. Je moet het hebben meegemaakt' om te kunnen vertellen van de- ze liefde, saamhorigheid, me dedeelzaamheid van deze men sen. Wij zijn dikwijls ontroerd en beschaamd. Wij hebben God zo vaak niet nodig en bewaren Hem voor het laatst. In Roeme-, nië leer je echt je eten niet meer weg te gooien.' DEN HAAG - Het Mauritshuis. in Den Haag toont nog tot en met 8 maart de expositie Bredi- us. Rembrandt en het Maurits huis. Het museum laat Rem brandt zien door de ogen van- Bredius, een groot Rembrandt- kenner in de 17e eeuw. ZIERIKZEE - Op initiatief van dc Zicrikzcesc grafisch ont werper Kees van de Wetering en het Creatief Centrum Passé Partout wordt eind februari in Zicrikzcc een workshop air- brush-technick gehouden. De workshop is vooral bedoeld voor mensen die de airbrush techniek als hobby willen gaan doen. Tijdens dc twee avonden durende workshop kan men kennismaken met de airbrush-' techniek; het spuiten van inkt en verf door middel van lucht druk en de materialen die[ daarvoor nodig zijn. Belang stellenden kunnen voor meer. informatie telefonisch contact opnemen via 01110-14358. AMSTERDAM, - In het Amster damse Tropenmuseum is van 29 februari t/m 31 maart een zeldzame collectie historisch weefsels en gebruiksvoorwer pen uit Mali te bezichtigen. De expositie heet „Kleding voor de doden" en bestaat uit Tellem-weefsels uit de elfde tot de zestiende eeuw. De weefsels zijn afkomstig uit rotswanden in grafgrotten van de Tellem, een volk dat leefde ten zuiden van de Sahara. Het materiaal is in Nederland gereinigd en in het Tropenmuseum beschreven en wetenschappelijk onder zocht. DREISCHOR - Zaterdag 22 fe bruari houdt muziekvereni ging Crescendo haar jaarlijkse uitvoering. In het Dorpshuis te Dreischor wordt de bezoekers een uitgebreid programma ge presenteerd. Aanvang van de avond is 19.30 uur. De organisatie heeft gepoogd alle facetten van de vereniging in het programma op te nemen. Het spits wordt afgebeten door jeugdslagwerkgroep De Vol harding uit Zaamslag. Hierna speelt, onder leiding van de voorzitster van de vereniging Riet van de Weijde, het blok fluitgroepje vier vrolijke lied jes. De jeugdgroep Crescendo, die onder leiding staat van Joop de Footer, vervolgt het programma. Het muzikale ge deelte van de avond wordt af gesloten door het fanfarekorps. Onder meer wordt het nummer The Phantom of the Opera van Andrew Lloyd Webber ten ge hore gebracht. In de pauze wordt zoals gebrui kelijk een verloting gehouden waarbij weer leuke prijzen te winnen zijn. Na de pauze spe len enkele leden van de mu ziekvereniging een komische een-akter met de veelbeloven de titel Amor in het kippen hok. De regie van dit toneel stuk is in handen van Cees van der Vreugde. Tot in de late uur tjes is er een Bal na. OUWERKERK - Toneelvereni ging O uwer kérk kan 'weer te recht in „eigen huis". De groep heeft met de opening van het nieuwe dorpshuis een prima accommodatie gekregen en wil haar trots daarop niet onder stoelen of banken steken. Na wat omzwervingen ten behoe ve van repetities en opvoerin gen tijdens de verbouwingspe riode van het dorpshuis, ver heugt de groep zich om op za terdag 22 februari weer op de eigen stek te kunnen optreden. Dat gaat gebeuren met de op voering van de eenakter Een avond in mei, van Luc van den Briele, onder regie van Rinus Pankow. Het stuk vertelt over Hans, een oorlogsblinde, die thuis komt van zijn bedeltocht. Zijn vrouw Veronica heeft het eten klaargemaakt. Voor hij aan tafel gaat, komen plots de herinneringen uit de oorlog weer opdagen. De première van deze eenakter bracht Tbneelvereniging Ouwerkerk reeds op 31 okto ber tijdens het Eenakterfesti val in Brielle. Verder werd dit stuk ook opgevoerd in het Bel gische Blankenbergen tijdens een culturele uitwisseling met West-Vlaanderen. Gastoptreden Bij beide gelegenheden ont moetten de Ouwerkerkse tone listen ook de groep Helvetia uit Hellevoetsluis. Men kende deze groep overigens al van de optredens tijdens de Zeeuwse eenakterfestivals de afgelopen jaren. Nu het dorpshuis in Ouwer kerk in volle glorie is herrezen, leek het de tonelisten een leuk idee hun vrienden uit Helle voetsluis uit te nodigen voor een gastoptreden. Die uitnodi ging werd spontaan en enthou siast aangenomen, zodat er zaterdagavond 22 februari ook een opvoering gaat plaatsvin den van de eenakter De Gieren, van Pieter de Prins. Helvetia geeft een vrij cryptische om schrijving van de korte in houd: „Mag men een lijk lan ger dan drie dagen in huis hou den? Hoe vér gaat de liefde van ouders voor hun kind? Wat is reëel en wat is absurd en wat mag je eigenlijk van je mede mens verwachten? Met emoties valt niet te spotten, alhoewel? Kijk en huiver en bepaal dan pas uw eigen grens". De regie van De Gieren is in handen van Saskia Apon en de rollen worden vertolkt door: Adri de Ruijter, Annelies An- thonise en Ferry Zijlmans. Bij Ouwerkerk treden op: Hans de Hamer, Cora Neele, Ernesto Avelino, Dies Lemsom en Oskar Postema. Deze to neelavond in het dorpshuis te Ouwerkerk op 22 februari be gint om 20.30 uur. Na afloop is er een nazit met een drankje en wat achtergrondmuziek. Op zaterdag 22 februari in Grote Kerk Zierikzee ZIERIKZEE - Op initiatief van het comité Schouwen-Duiveland van de stichting Reformatori sche Hulpactie Woord en Daad vindt op zaterdag 22 februari een zang- en muziekavond plaats in de Gro te Kerk te Zierikzee. Het betreft een uitvoering ten bate van het project Zeeland helpt Burkina Faso. Tijdens de bijeenkomst treden het vocaal en het instrumentaal ensemble van de Voetius Scholengemeen schap in Goes op. Beide ensembles werden onge veer acht jaar geleden opge richt. Vanwege de doorstro ming van leerlingen van de school is de samenstelling van de muzikale groepen sindsdien regelmatig gewisseld. In de vo cale groep zingen behalve leer lingen ook docenten zodat vol waardige koorgroepen zijn ont staan. Zij worden geleid door Kok van Luik. De intrumenta- le ensembles bestaan uitslui tend uit leerlingen en worden geleid door de muziekleraar van de school Jaap Coppoolse. Enkele stukken die ten gehore worden gebracht zijn De pro- fundis (psalm 130), Gallimat- thias Musicum en Agnus Dei van Wolfgang Amadeus Mo zart, O Herder Israëls van Di- mitrij Bortniansky. Tröstet mein Volk van Karl Nössler, Die mit Tranen saen van Hans Freidrich Micheelsen en enkele psalmen. Het orgel wordt bespeeld door Jan van Luik. De heer Spren- gelmeyer verzorgt een medita tie en de heer Dankers spreekt een appél woord. De bijeenkomst begint om 19.30 uur en is gratis toeganke lijk. Men hoopt geld voor Bur kina Faso bijeen te brengen via een collecte en de verkoop van artikelen over het project. ELLEMEET - Het aantal een heden op minicampings en de vraag of een minicamping moet verdwijnen wanneer het agrarisch bedrijf wordt beëin digd. Dat zijn de onderwerpen die ter sprake komen tijdens dc algemene ledenvergadering van de afdeling Schouwen- Duiveland van dc Vekabo (Ver eniging van kampeerboeren). De bijeenkomst vindt plaats op donderdag 20 februari in het Dorpshuis te Ellemeet en begint om 19.30 uur. Na een huishoudelijk gedeelte waar bij voorzitter H. Geluk aftre dend en herkiesbaar is en een ander bestuurslid moet wor den gekozen in de plaats van P. de Broekert en wordt het on derwerp minicampings behan deld. De voorzitter van de ZLM H. C. van der Maas, medewer ker Milieuinspectie Zeeland H. G. Bomhof, wethouder van Westerschouwen ir C. W. Veer- hoek en de advokaat mr. A. A. den Hollander leiden het on derwerp in via een korte bespreking. Onder leiding van de heer G. Baay wordt vervolgens een dis cussie gehouden waarbij de mensen in de zaal vragen kun nen stellen aan de forumleden. RENESSE - Renesse heeft een nieuw bakkersechtpaar onder haar inwoners. Dit zijn Miranda en Cees de Jonge. Zij hebben de zaak van Wim en Joke Janse overgenomen. Dit werd op feestelijke wijze gevierd door familie, vrienden en andere belangstellenden in Het Wapen van Renesse waar iedereen onder het genot van een geurend kopje koffie een heerlijk stuk gebak kon verorberen; ui teraard gemaakt door Cees en Miranda de Jonge. Na de introductie door spreekstalmeester van die dag, Truus Heyboer, nam de bakker zelf ook nog even het woord. Duidelijk werd echter dat hij zelf het liefst op de achtergrond blijft, zoals hij zelf ook zei, en daarom hield hij het bij een bedankje aan familie, vrienden en kennissen die hem en zijn vrouw hadden geholpen en gesteund bij de reali satie van een eigen zaak. Leuk aspect aan de opening van deze bakkerij was de 'uitverkorene' die de opening verrichtte. Dit was Ria Deurloo, een vrouw die een belangrijke rol in het leven van Mi randa en Cees vervulde. Zij was namelijk de ambtenaar van de burgerlijke stand die het koppel in de echt verbond. Voor het echtpaar reden om haar ook bij deze feestelijkheid te betrekken. Ria Deurloo opende de zaak door een brood doormidden te breken waarin de sleutel van het pand ver borgen zat. (Foto: Joop van Houdt). 1 De B-junioren van SV Renesse, en hun trainers, zijn voorzien van trainingspakken, geschonken do or camping International van de familie Horst. ZIERIKZEE - 'Heel mooi' en 'Een aanwinst voor Zierikzee'. Zomaar een paar reacties van klanten van Verton Schoenen uit Zierikzee, Na een ingrijpende ver bouwing werd de Zierikzeese schoenenzaak vorige week heropend. Verton Schoenen is ruimer, lichter en overzichtelijker geworden. De formule die het echtpaar Verton hanteert is dezelfde gebleven: kwaliteitssehoenen, een breed assortiment en de tijd nemen voor de klant. GOES - Wegens het grote succes in 1991 presenteert het weekblad Donald Duck in samenwerking met de NCRV opnieuw het Disney Theater. De toernee komt vanaf januari 1992 in twaalf verschillende ste den. De vijfde voorstelling is op zaterdag 7 maart. Dan komt het Disney Theater naar schouwburg De Prins van Oranje in Goes. De show-presentatoren v.l.n.rMike Starink, Jochem van Gel der en Willy Nap. De hoofdrollen in de theater voorstelling worden gespeeld door Donald Duck en Mickey Mouse (bekend van film, tele visie en weekblad Donald Duck) en de presentatoren van het NCRV-televisieprogramma „Disney Club", Jochem van Gelder, Willy Nap en Mike Sta rink. Dq theatervoorstelling heet De Grote Generale Duckstad show. In Duckstad wordt een groot feest georganiseerd, met als hoogtepunt De Grote Duckstad show. Het stuk speelt zich af op de dag vóór de grote feestdag. Deze dag wordt door iedereen gebruikt om te repeteren: de generale repeti tie. Donald en Mickey willen elk met een eigen act in de Duckstad Show optreden. Jo chem, Willy en Mike spelen een centrale rol als de presentato ren van de show. Goed einde Natuurlijk gaat er van alles mis, maar gelukkig krijgt de show na allerlei spannende ge beurtenissen toch een goed ein de in de vorm van een spette rende finale. De voorstelling is geschikt voor kinderen vanaf 4 jaar. Voordat de voorstelling begint kunnen de bezoekers zich ver maken in de foyer. Daar zijn al lerlei kraampjes waar leuke verrassingen te krijgen zijn. Bij de Disney-kraam zijn aller lei Disney-spulletjes te koop en bij de Doe-Mee-Kraam kunnen kinderen lootjes ophalen voor de quiz in de voorstelling. Per zaterdag worden er twee voorstellingen georganiseerd. De eerste duurt van 13.15 tot 14.30 uur. De foyer is open van af 12.30 uur. De tweede voor stelling duurt van 15.45 tot 17.00 uur. Vanaf 15.00 uur kan men in de foyer terecht. Tbegangskaarten zijn te koop bij het WV-kantoor Goes en bij de schouwburg. De kaarten zijn 12 gulden per stuk. Lezers van Donald Duck betalen op vertoon van hun clubpas slechts 8 gulden en le zers van de NCRV-gids kunnen de kaarten tegen inlevering van de kortingsbon eveneens voor 8 gulden kopen. Dertig jaar geleden ging het bedrijf van start in de Meel- straat, tegenover het stadhuis. „Twee jaar daarna zijn we ver huisd naar het Havenplein", vertelt mevrouw W. J. Verton- Kooiman. Eerst had men al leen de beschikking over het pand Havenplein 13. Later wer den de panden Havenplein 9 en Havenplein 11 bij de schoenen zaak getrokken. Honkvast Inmiddels heeft het echtpaar Verton een filiaal in Middel- hamis. Op de vraag of zij nooit het idee hebben gehad om naar een grotere stad te trekken ant woordt het echtpaar eenstem mig; 'Weg uit Zierikzee? Nee, dat is nooit in ons opgekomen'. Het echtpaar Verton blijkt niet alleen honkvast maar ook trouw aan de filosofie die men van meet af aan heeft gehan teerd. „Goede pasvorm en kwaliteit staat bij ons altijd voorop', al dus de heer Verton. Hij beseft dat hij het zich daarmee niet makkelijk maakt. „Je moet ver van tevoren bestellen om verzekerd te zijn van goede kwaliteit. Een goede schoen wordt nog steeds met de hand gemaakt", aldus Verton. Hij benadrukt het belang van een goede schoen. „Een goede schoen is het geld ten volle waard". Voor de goede schoenenhande laar, zo stelt Verton, is het de uitdaging om de juiste schoen voor een bepaalde voet te vin den. De pasvorm moet goed zijn. De schoen moet makke lijk zitten, op plaatsen waar dat nodig is de voet ondersteu nen en makkelijk lopen. Dat de betere schoen ook wat duur der is vormt volgens Verton geen beletsel voor de klant. „Een Zeeuw koopt graag kwa liteit en heeft daar best wat meer geld voor over". Service Wie een kwaliteitsschoen koopt mag ook goede service verwachten en wat dat betreft is men bij Verton Schoenen aan het goede adres. „Goede ser vice en een vriendelijke behan deling van de klant is voor ons erg belangrijk. De klant wordt graag verwend". Bij de Zierik zeese schoenenzaak kan men uiteraard ook terecht voor ad vies over het o zo belangrijke onderhoud van schoenen. Zoals al aangestipt voert Ver ton Schoenen een breed assor- ZIERIKZEE - De commissie welzijn van de gemeente Zie rikzee vergadert op dinsdag 25 februari in de raadzaal van het stadhuis. De aanvang is 20.00 uur. Op de agenda staat onder meer de aanvraag voor subsidie van de Werkgroep Ontwikkelings samenwerking. Voor het uit voeren van de activiteiten die de werkgroep in het werkplan 1992 vermeldt verzoekt de werkgroep de gemeente om subsidie. Voor ontwikkelings samenwerking heeft de ge meente een budget van één gul den per inwoner. De raad wil advies van de commissie welk timent kwaliteitsschoenen. In dat assortiment onder meer schoenen van Italiaanse en Duitse makelij. „De Italiaanse schoen is luxe en geraffineerd. De Duitse schoen is anders; so ber en degelijk" legt de heer Verton uit. Voor hem is het schoenenvak na dertig jaar nog steeds even boeiend als in het begin. „Je hebt immers een steeds wisselend assortiment". De liefde voor het vak is voor wat betreft de Verton's doorge geven van geslacht op geslacht. Zonen Lourus-Jan en Wilhelm hebben zich inmiddels ook al vol overgave in de schoenen branche gestort. Na de verbou wing is Verton Schoenen weer helemaal aangepast aan de ei sen des tijds. „We zijn er heel tevreden over. Het is veel rui mer en overzichtelijker. De schoenen komen zo heel mooi uit", aldus de heer Verton. deel hiervan gebruikt kan wor den als subsidie voor de werk groep. Door de sloop van het gebou wencomplex aan de Man huisstraat was de Postduiven vereniging Zierick op zoek naar een nieuw onderkomen. Inmiddels is een pand aan de Gravenstraat gehuurd. Dit pand moet echter verbouwd worden waarbij de vereniging een som van ruim 25.000 gul den tekort komt. Het college is van plan om de raad voor te stellen een subsidie van 20.000 gulden ter beschikking te stel len. De commissie welzijn is om advies gevraagd. Verton Schoenen na de verbouwing; licht en ruim. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 3