'Hier leer je pas echt om eten niet meer zomaar weg te gooien' Draaiorgelman Gieskes vakman op gebied van draaiorgelboek Ir boussac THUIS IN HET LOKALE NIEUWS n Lingerie Diane ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE (Sardisettgi deurloo Schilders zetten in vier dagen Roemeens bejaardentehuis in de verf Draaiorgelboek honderd jaar Tulpenactie voor opvang BH's - Lingerie Nachthemden - Pyama's - Dusters 2 halen - 1 betalen IN DE ZEELANDHALLEN TE GOES dfl Fl FOTO VERSCHOORE I— dé krant van schouwen - duiveland! -I J f NIEUWSBODE E TRA WOENSDAG 19 FEBRUARI 1992 GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE SCHOUWEN-DUIVELAND VITRAGE VRAAGT DE AANDACHT DECORATION DECORATION Zierikzee - Havenplein 3 lel. 01110-15951 ZIERIKZEE - Het huis voor bejaarden in het Roe meense dorp Slimnic, 15 kilometer van de stad Sibiu in de Transsylvanische Alpen, staat in de verf. Al thans aan de binnenkant; muren, plafonds, deuren, kozijnen. Het vroor er 's nachts 20 graden. Ze schil derden de voordeur ook aan de buitenkant, maar echt drogen wilde dat niet. En als ze het hier in Nederland zo hadden opgeleverd dan was het niet geaccepteerd. Daar blijkt het een prachtig staaltje vakmanschap. Vier dagen lang werkten ze eraan, van 's och tends zes tot 's avonds ze ven. Met z'n achten klaarden ze het. Een ongewone klus voor de schilders uit Sint-Philipsland en Schouwen-Duiveland om in een arm Oosteuropees land het plamuurmes en de kwast te hanteren. Voor de meesten een cultuurschok. Net terug van een lange reis zijn ze er nog be duusd van. "We hadden wel een vermoeden van hoe het daar zou zijn, maar het is erger dan we dachten," legt schilder Leen Geluk(34) uit Sint-Phi lipsland uit. Uniek iets Geluk wilde als schildersbe drijf 'iets doen' voor Polen of Roemenië. Via de stichting Tholen helpt Polen hoorde hij over de nood in dat land. Geluk sprak ook met zijn zwager die betrokken is bij hulp aan Roe menië. Daar zou het nog erger zijn. Het was een kwestie van een strootje trekken. De jon gens hebben er een week va kantie aan opgeofferd. Het was een uniek iets." Met één busje vertrokken de schilders naar Sibiu: naast Ge luk René van Duuren(18), Mar co Neele(17) uit Sint-Philips land, Kees Bosman(22), Arie van de Meer(17) uit Bruinisse, Patrick de Bruine(17) uit Oos- terland, Richard van Heuke- lom(17) uit Nieuwerkerk(17) en Geluk's zwager Jan Bogerd uit Leerdam(27). Het materiaal was hen al voor uit gegaan: 600 liter muurverf, voorstrijkmiddel, grondverf, lakverf, plamuur, kwasten, schuurpapier, albastine en kit. Het meeste gekregen van Zeeuwse bedrijven. Het busje werd beschikbaar gesteld door een autogaragebedrijf uit Steenbergen en Geluk zorgde zelf voor nog eens 100 liter ex tra verf die ze zelf meenamen. Naast voedsel en een zakbij beltje voor onderweg en het verblijf in Roemenië, naast pakketjes met levensmiddelen zoals koffie, thee, suiker, en snoep. Veel snoep. De voorbereidingen werden verricht door de gezamenlijke diaconieën Giessenlanden e.o. waarmee Geluk via zijn zwa ger, die inhet bestuur zit, con tact heeft. Hoewel Geluk zegt dat de tóestand 'met geen pen te beschrijven is' hielden de vrijwilligers toch een dagboek bij dat als titel kreeg: Verslag werkbezoek Roemenië. 'Na 900 kilometer bijna onaf gebroken gereden te hebben, kwamen we aan bij de grensplaats Passau. Vanaf de grens zijn we in een ruk door gereden tot 10 kilometer voor bij Wenen waar we op een par keerplaats het middagmaal nuttigden in de vorm van cup a soup en balletjes. We lazen uit Galaten 6, van 1 tot vers 10.' Geluk: "Het is het beste om structurele hulp te geven via bestaande organisaties. Als je zoiets alleen moet doen dan kom je bijna niet de grens over. Nu was alles tot in de puntjes geregeld, papieren, uitnodi gingsbrieven, alles." Op het busje werden twee bordjes 'Ro mania Hilfe' aangebracht. Vol gens Geluk doen die wonderen. Aan de grens van Hongarije en Roemenië stond een lange file. "Als je over de goede papieren beschikt valt het reuze mee met het wachten. Je rijdt dan de CD- baan op (Corps Diplo matique - red.), dat schiet op. Tenminste in het begin ."Aan de grens vragen de mensen om muziekcassettes, drank, siga retten. Geluk: "Het wemelt er van de grenswachten, maar ze doen niks. Het duurde vrij lang voordat we de visa kre- gen. Ze zitten met vijf man in een hokje en eentje regelt het. Ze zijn toch wel gevoelig voor hulp. Je krijgt je papieren, maar de auto moest wel open om bekeken te worden." Medereiziger Kees Bosman: "Ze vroegen: Have you guns?. Aan de Roemeense kant zijn het allemaal kindertjes die met de auto meehollen en om gummy, gummy, kauwgum roe pen. We hebben toen al veel mi- nimarsjes uitgedeeld. Er was een ventje die stak het met pa pier en al in zijn mond. Je wordt er wel even stil van. Het is er ontzettend armoedig." De Nederlandse schilders hadden meer nodig dan tijd alleeninventiviteit was bijna net zo belang rijk. 'Het is bijna niet op papier uit te drukken. Bedelende zigeu nerkinderen. We moesten ge woon oppassen daar niet al ons snoepgoed weg te geven. Straat en straatarm zijn de mensen. De wegen zijn bijna niet te be rijden vanwege de diepe gaten en kuilen. Auto's die je tegen komt zijn bij ons rijp voor de sloop.' Geluk was uitgenodigd door de baptistenkerk in Sibiu, onge veer 380 kilometer van de Hon gaarse grens. De gemeentele den van die kerk ontvingen de hulpverleners uit Sint-Philips land. Koster Jimmy coördi neerde de hulp en had tot taak de bezoekers onder te brengen in gastgezinnen. Belevenis Twee aan twee. Steeds werden ze opgehaald door een gemeen telid van de kerk. Op die ma nier kwamen de stellen bij ver schillende gezinnen terecht, de een had wat meer te verteren dan de ander. De gezinnen kre gen pakketjes met zeep, koffie, •snoep. De eerste zondag, een dag na aankomst, bezochten de schilders de kerkdienst. 'Echt een belevenis. Opstaan, zitten, bidden, zingen, leren, preken, enz., en dit duurt onge veer tweeëneenhalf uur. Ieder een in de kerk bidt hardop om stebeurt. Het zingen is prach tig. Van de preek konden we niet veel verstaan maar het ging in ieder geval over Jakob die worstelde met God.' Bij de gastgezinnen kregen de vrijwilligers een beeld van het leven in het land, dat lang on der de dictatuur van Ceausescu zuchtte. Geluk: "Je dacht niet dat dat nog kon. Doorgetrapte vloerkleedjes, doorgezakte bank. Geen verf op de muren,- kapotte kozijnen maar het eten is erg meegevallen. Toch .moet je rekenen dat, wanneer ie mand een maandsalaris van 60 vervolg pagina 3 ZIERIKZEE - Iedereen kent hem wel, de draaiorgel man van Zierikzee, M. A. Gieskes. Al jarenlang een bekend figuur op Schouwen-Duiveland en iedere donderdag- en zaterdagmiddag in Zierikzee te vin den. Wat veel mensen niet weten is dat Gieskes zélf zijn orgeldraaiboeken maakt. In verband met het honderdjarig bestaan van het draaiorgelboek een goede reden om eens een praatje te maken met deze man. Op heel jonge leeftijd was Gieskes al weg van het draaior gel. De liefde voor dit bijzonde re muziekinstrument komt waarschijnlijk voort uit het feit dat zijn grootvader al or- geldraaiman was in Zierikzee. Door veel tijd door te brengen bij zijn opa wist Gieskes al aar dig wat kennis over het draai orgel op te doen. Hoewel het ei genlijk altijd een hobby bleef. Tot vijftien jaar terug. Toen be sloot hij de grote stap te zetten en zelf een draaiorgel te kopen. Zijn grootvader was niet meer in leven, dus de twee mannen zouden geen broodroof van el kaar plegen. Alanti Sinds die tijd heeft hij een ei gen orgel met de naam Alanti. Met dit orgel bezoekt hij de dorpen en smalsteden van heel Schouwen-Duiveland, om met het draaiorgel en de centenbak zijn brood te verdienen. Niet altijd een gemakkelijke taak, maar een keuze die Gieskes had gemaakt en die hij vol wil de houden. ,,Het is een prach tig beroep. Je ontmoet veel mensen, en legt veel contacten. Daarbij ben je ook veel buiten. Hoewel, dat laatste punt kan ook in je nadeel werken, na tuurlijk. Als je op een hete zo merdag een hele dag met die zon op je hoofd staat te spelen is dat niet echt prettig. Dat geldt natuurlijk ook voor re gen en kou", aldus de orgel- draaiman. Gieskes besloot om zelf orgel draaiboeken te gaan maken toen bleek dat deze op bestel ling aanzienlijk wat geld kos ten. „Driehonderd of driehon derdvijftig gulden is niets voor een orgeldraaiboek. Daarom ben ik ze zelf gaan maken. Na tuurlijk moet je de muziek wel eerst kopen bij een arrangeur, maar het 'uitkappen' van de muzieknoten voor het draaior gel doe ik zelf. Met een speciale machine snijd ik de gaten in het kaTton waar dan later de tanden van het draaiorgel door heen gaan". Met gebruik van een speciaal plaatje waarop de toonladders voor het draaior gel opstaan controleert Gies kes of het allemaal klopt wat hij 'uitkapt'. Een speciaal soort karton wordt eerst zodanig ge vouwen dat het al op een draai orgelboek lijkt. Hieruit wor den de tonen gekapt, waarna er met een speciaal soort lak, schellak en spiritus, een ver hardende laag wordt aange bracht aan de rol, zodat deze niet scheurt als het boek door het draaiorgel gaat. De schel lak is een poeder dat door de spiritus vloeibaar wordt. Doordat de spiritus vervliegt blijft de lak achter en wordt deze hard. Gevoelig De draaiorgelboeken blijven echter van karton en zijn dus erg gevoelig voor invloeden van buitenaf. Vocht is hele maal funest. „Als we ergens staan en het gaat regenen is het noodzaak om ervoor te zorgen dat de draaiorgelboeken niet nat worden. Want zodra het karton nat wordt gaat het scheuren en kun je zo'n boek wel afschrijven. Wanneer we van te voren verwachten dat het gaat regenen gaan we ook nooit weg. Tenzij we gehuurd zijn voor een bepaalde gelegen heid. Dan hebben we een groot zeil over het draaiorgel, want dat is ook gevoelig voor slecht weer, en zorgen we ervoor dat we zo veel mogelijk lange draaiorgelboeken bij ons heb ben, zodat we zo min mogelijk hoeven te wisselen", aldus de Zierikzeese draaiorgelman. Gieskes vertelt dat hij zo'n tweeduizend meter draaiorgel boeken heeft. „Je praat bij dat soort dingen nooit over het aantal boeken, maar over het aantal meters dat je hebt. Ik M. A. Gieskes achter de machine waarmee hij de gewenste accoorden uitkapt in het karton. Joop van Houdt). (Foto: heb van die tweeduizend meter zo'n negentienhonderd vijf tig meter met de hand gekapt". Het repertoire van Alanti be staat uit allerlei soorten mu ziek. Veel oude nummers, maar ook modernere muziek. ,,We hebben van Rock around the Clock tot Mooi was die tijd van Corrie Konings. Zelf houd ik het meest van de oude num mers, er zijn er zelfs bij van mijn grootvader. Die oude nummers vallen ook het beste bij het publiek", zo weet Gies kes. De draaiorgelman zegt zelf niet snel tevreden te zijn over het resultaat van een draaiorgel boek. „Het gebeurt maar al te vaak dat ik een stuk muziek bij een arrangeur koop en dan vindt dat er te weinig gebruik wordt gemaakt van de moge lijkheden van mijn draaiorgel. Dan voeg ik er zelf nog een paar noten aan toe. Dat is vaak een heel gezoek, maar het ef fect is veel beter. Ook hak ik de meeste noten zo uit dat ze mooi in elkaar overlopen. Dat is een heel werk, want het moet na tuurlijk ook niet te veel in el kaar overlopen". Ook aan het draaiorgelboek dat hij al kant en klaar in zijn bezit kreeg als cadeau van zijn schoonzoon en dochter bracht hij nog nog en kele verbeteringen aan. „Pas als het naar mijn zin is draai ik het". Gieskes' leven wordt groten deels gevuld door draaiorgels. „Het is zelfs zo dat, wanneer ik ergens een hele dag met het draaiorgel heb gestaan, zodra ik weer op weg ben naar huis, ik een bandje met draaiorgel- muziek op zet. Mijn kinderen of mijn vrouw zeggen dan wel eens: „Heb je nu nog niet ge noeg draaiorgelmuziek ge hoord?", maar ik vind het ge woon het mooiste wat er is". Hoewel Gieskes het leven als draaiorgelman niet zou willen missen, is het toch verre van 'alles rozegeur en maneschijn'. „Mensen verromantiseren het werk heel erg. Ze beseffen niet dat jij je brood haalt uit het spelen van het draaiorgel. Het onderhoud van een draaiorgel is peperduur. Ik probeer na tuurlijk zo veel mogelijk zelf te repareren, maar er zijn ook dingen die ik niet kan en daar moet dan een specialist voor komen uit Oosterhout. Dezelf de man die het orgel ook heeft gebouwd". Geen luxe Een ander punt waaruit blijkt dat Gieskes' leven er niet één is van overvloed, is het feit dat hij in éénendertig jaar huwe lijk nog nooit op vakantie is geweest. Alles gaat op aan de eerste levenskosten en daar naast het draaiorgel. „Mensen denken dat je zoveel geld op haalt met je draaiorgel dat je er een luxe leven van kunt lei den. En ook omdat er een Mer cedes voor staat ben je gelijk rijk. Wat mensen zich niet rea liseren is dat je een hoop trek kracht nodig hebt om zo'n draaiorgel voort te bewegen. En dan geeft een jaren oude Mercedes een verkeerd beeld.' Dat zijn wat je noemt de 'gehei men van de orgelman' Tbch blijft de draaiorgelman door gaan. „Het is zelfs zo dat wan neer ik ziek ben geweest en het orgel een tijdje stil heeft gestaan, ik eerst naar de gara ge ga om het orgel een poosje te laten spelen. Dan knap ik weer helemaal op". Veel draaiorgels worden tegenwoordig verkocht aan het buitenland. Ook Gies kes heeft een uiterst riant aan bod gekregen voor zijn Alanti. „Ik heb er ook wel een dag hoofdpijn van gehad, maar uit eindelijk heb ik toch gezegd dat de koop niet door zou gaan. Ik heb er ook geen spijt van, zolang ik leef blijft dat orgel hier. Wat daarna gebeurt zoe ken ze dan maar uit". Iedere vrije minuut wordt in het orgel zelf of in de draaior gelboeken gestoken. Hoewel dat laatste tegenwoordig wat minder is omdat Gieskes door een ongeval zijn knie verbrij zelde en niet lang kan zitten, worden reparaties aan de boe ken nog altijd door hem zelf ge daan. „Het is een heel nauw keurig en precies werk, dat veel tijd vergt. Je moet het dan ook heel graag doen, het moet in je hart zitten". Ook me vrouw Gieskes is altijd actief betrokken bij het draaiorgel. Hoewel zij het kappen van de boeken liever aan haar man overlaat. „Daar moet je vrese lijk geduldig voor zijn en dat ben ik niet. Dat mag hij dus doen", zo verklaart zij. Dat het hele gezin dan wordt geacht stil te zijn omdat het uiterste concentratie vergt wordt gewil lig geaccepteerd. Want een nieuw lied betekent weer meer mogelijkheden om het publiek te vermaken. En hoe men het ook wendt of keert, naar het draaiorgel wordt uitgekeken. Gieskes: „Als we ergens een week niet zijn geweest komen er al vragen. Dat is leuk en moeten we zo houden. Een draaiorgel is iets waar men aan gewend is. Als het er is is het prima, maar zodra je een week wegolijft missen ze je". BURGH-HAAMSTEDE - Op initiatief van leden van de Christelijke Gereformeerde Kerk wordt op zaterdag 22 fe bruari een tulpenactie gehou den in alle vier de kernen van de gemeente Westerschouwen: Serooskerke, Noordwelle, Re- nesse en Burgh-Haamstede. De bloemen worden door vrij willigers tussen 9.30 en 12.00 uur huis-aan-huis aangeboden. De opbrengst van de actie is be doeld voor het bouwen van een ruimte'voor kinderopvang bij het kerkgebouw. BREDA - De komende twee vijf jaar wil een groot deel van de Nederlandse bedrijven ge bruik gaan maken van dien sten van buitenlandse banken. Ongeveer tien procent van de bedrijven met meer dan tien werknemers wil al binnen twee jaar een relatie aankno pen met een buitenlandse bank. Binnen vijf jaar is dat percentage vijftien a twintig. Advertentie Wonen met een kast van Pastoe Behr Molteni Castel/jn Banz Bord Hennie de Jong Montana Advertentie Nu alle restanten Het artikel met de hoogste prijs wordt berekend. Dam 21 - Zierikzee Advertentie Donderdag 27 febr. van 14.00 - 22.00 uur Vrijdag 28 febr. van 14.00 - 22.00 uur Zaterdag 29 febr. van 11.00 - 22.00 uur Advertentie FOTO KLAAR Ui KL fotografie'Video foto's in uur klaar ZIERIKZEE - DAM 5 - TELEFOON 01110-12796 Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 47,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45,— jaarabonnement f 179, jaarabonnement met autom. afschr. f 169.— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1