saman Gemeentelijke herindeling voor commissie geen besmet begrip THUIS IN HET LOKALE NIEUWS „Gezien de behoefte aan uitbreiding niet wachten op herindeling gemeenten" Visserijprojecten BH r n ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Éj GEBOORTEKAARTJES? drukkerij lakenman ochtman bv Raad akkoord met uitbreiding gemeentehuis Bij bestuurlijke belangen waken voor behoud van democratische controle Diefstal lasapparaat 3 BRINKMAN IN RENESSE 3 VERKEERSONVEILIGHEID 5 SPORTKANTINE 7 KORFBAL Aanrijding vrachtauto en tractor Inbraak bedrijf Bommenede Inbraken woningen Bruinisse dé krant van schouwen - duiveland! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 18 FEBRUARI 1992 148e JAARGANG NR 25105 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 ORIGINELE, LEUKE EN MODERNE GEBOORTEKAARTJES VINDT U BIJ Jannewekken 11 Zierikzee Tel. 01110-16551 BURGH-HAAMSTEDE - De gemeenteraad van Wes terschouwen heeft zich in de raadsvergadering van maandag 17 februari akkoord verklaard met het voorstel tot uitbreiding van het gemeentehuis. De eventuele samenvoeging van gemeenten in Zeeland heeft bij de fracties wel meegespeeld bij de overwe gingen, maar is geen reden geweest om tegen te stemmen. VVD-fractievoorzitter C. A. Hoorweg ver woordt in grote lijnen de mening van alle fracties: „Gezien de grote behoefte die er bestaat tot vergro ting van het gemeentehuis kunnen we niet wachten op de gemeentelijke herindeling die, als het besluit hiertoe genomen wordt, nog zeker jaren op zich laat wachten". Alle fracties zijn het er over eens. Het gemeentehuis van Westerschouwen is, zeker op bepaalde onderdelen, te klein. Er is te weinig ruimte om stuk ken in het archief te bewaren, de afdelingen ruimtelijke orde ning en financiën kampen met een ruimtegebrek, de kantine is te klein, er bestaat geen mo gelijkheid voor de raadsleden om in de avonduren de stukken door te lezen en er dient een aparte kamer te worden ge creëerd waar de PR-functiona- ris zijn werkzaamheden kan verrichten. Dit alles leidt bij de raadsleden tot de conclusie dat de uitgaven voor een uit breiding verantwoord zijn. Een gemeentelijke herindeling doet daar niets aan af, want het duurt nog jaren voordat deze herindeling zijn intrede doet, zo is de mening. „Daarbij komt dat het goede gebouw dat hier te wachten met de uitvoering van deze werken. „Het plan is goed ontvangen, maar dat geeft ons de verplichting om door te gaan", zo stelt hij. Voorts stipt hij aan dat overleg met de ondernemers in de ge meente noodzakelijk is. De heer A. J. Padmos dringt aan op spoed ten aanzien van het opstellen van het tijdspad voor het plan, de planning, het fi nanciële plaatje en de te reali seren voorzieningen. Ook hij vindt dat aan bepaalde onder delen, die niet op het tijdspad hoeven te wachten, alvast uit voering kan worden gegeven. Bij de behandeling van ingeko men stukken plaatst VVD- raadslid Van Zuylen de opmer king dat de brieven van de mensen die tegen de komst van de asielzoekers zijn hem pijn doen. „Het doet me veel verdriet als ik lees hoe er over deze mensen gedacht wordt", aldus het raadslid. Hij is het niet eens met de verwijzing in deze brie ven dat uit een enquête blijkt dat de bevolking tegen de komst van de asielzoekers zou zijn. „Er is indertijd een en quête gehouden die geen en quête is". Hij pleit voor het in schakelen van een profesioneel bureau dat op objectieve wijze de werkelijke mening van de bevolking van Westerschouwen kan peilen. Burgemeester H. Tbes vindt dat de briefschrij vers de verpaupering in de be paalde wijken in de grote ste den in verband brengen met de asielzoekers. „En dat is niet te recht!". dadelijk staat vele functies be houdt c.q. verkrijgt", aldus de heer H. J. Klatter van het CDA. Hij voegt hier aan toe dat er wel gekeken dient te worden naar eventuele elementen van het voorstel waar in een later stadium op bezuinigd kan wor den. De raadsleden konden elkaar gisteravond toch al goed vin den, want ook op het voorstel om in te stemmen met het in het automobiliteitsscenario ge noemde beleid wordt positief gereageerd. PVDA-raadslid de heer J. C. Hendrikse vindt wel dat er in het plan te summier rekening wordt gehouden met fiets- en voetgangersvoorzie ningen. Hij vraagt zich af of bij de voorbereiding van de uit te voeren werken hiermee reke ning kan worden gehouden. De heer dr. H. J. van Zuylen van de VVD dringt aan om niet te lang Met de uitbreiding van het gemeentehuis wordt niet gewacht op gemeentelijke herindeling. (Ar chieffoto). ZIERIKZEE - De huidige bestuurlijke organisatie van Nederland staat ter discussie, getuige allerlei publikaties over een mogelijke nieuwe gemeentelij ke herindeling en het vervangen van de provincies door meerdere regio's. Ook de Zierikzeese commis sie algemene en bestuurlijke zaken ontkwam maan dag niet aan een discussie over dit onderwerp. Aanleiding voor deze discussie vormde een startnotitie van ge deputeerde staten waarmee de discussie over een mogelijke gemeentelijke herindeling wordt ingeluid. Deze notitie die tot ontsteltenis van burge meester mr J. J. P. M. Assel- bergs via een „lek" voortijdig in de publiciteit kwam („derge lijke stukken liggen tegen woordig in de trein") heeft de bestuurlijke gemoederen da nig in beroering gebracht, ook al heeft dit (ambtelijke) docu ment verder geen politieke be tekenis omdat het niet de me ning van gedeputeerde staten verwoordt. Behalve het probleem van het voortijdig uitlekken van deze ambtelijke notitie wees burge meester Asselbergs op het ge vaar dat door de inhoud van deze nota dat de onderlinge verhoudingen tussen de Zeeuwse gemeenten weieens nodeloos wat scherpe kantjes zouden kunnen krijgen. Daar om ook is het voor de gemeen tebesturen belangrijk te weten 48* M J. J. Geleijnse (VVD): ..Bij een bestuurlijke reorganisatie denken aan de totale belangen van de regio". of deze notitie niet meer is dan het oplaten van een (proefbal lonnetje of dat het gedeputeer de staten daadwerkelijk ernst is om tot een nieuwe herinde ling te komen. Kortom, ondui delijkheid alom over de „sta tus" van deze startnotitie. Procedures De commissie liet zich maan dagavond dan ook niet verlei den tot het voeren van een in houdelijke discussie over dit ambtelijke stuk, dat deze week ook binnen de vereniging van burgemeesters, wethouders en secretarissen wordt aange kaart. Belangrijker dan een discussie over de inhoud is het komen tot een gezamenlijk standpunt hoe deze bestuurlij ke reorganisatie het best kan worden besproken; ofwel in zijn algemeenheid ofwel aan de hand van verschillende model len voor reorganisatie. Iedereen Voor welke procedure de be stuurders in de regio ook kie zen, vaststaat dat iedere ge meentebestuurder - ongeacht de grootte van zijn gemeente - zich de vraag moet stellen of het jaar 2000 haalbaar is in de huidige structuur. Nu meer en meer beleidstaken naar de ge meenten worden door gescho ven wordt dat voor de kleinere gemeenten steeds moeilijker. Een ontwikkeling die voor ver schillende Zierikzeese fracties eerder al reden was om in hun algemene beschouwingen te pleiten voor een minder vrij blijvende intergemeentelijke samenwerking. In welke vorm die hechtere in tergemeentelijke samenwer king moet worden gegoten, daarover hadden de commis sieleden geen duidelijke voor keur. Evenals het college van b en w waren zij van mening dat alle mogelijkheden - dus ook een eventuele gemeentelijke herindeling - bespreekbaar zijn. Herindeling is niet op voorhand een besmet begrip want als bestuurder kun je je ogen niet sluiten voor allerlei ontwikkelingen die zich de ko mende tijd ongetwijfeld op be stuurlijk gebied zullen voor doen. controle behoudt. Door allerlei gemeenschappelijke regelin gen, convenanten en andere be stuurlijke overeenkomsten krijgt de burger wellicht de in druk dat de besluitvorming nauwelijks meer te beïnvloe den cq te controleren is. Daar voor moet men oppassen vond zij, terwijl zij bovendien nog eens wees op de mogelijkheid voor het instellen van een regi oraad. Een vorm van verlengd bestuur die er volgens burge meester Asselbergs er niet di rect toe leidt dat burgers meer grip op besluitvormingsproces sen krijgen. DEN HAAG - Net als in het va derland heeft de ambassade van Kuwayt in Den Haag alle festiviteiten rond Bevrijdings dag en de Nationale Dag op 25 februari afgelast. Reden is dat Irak nog steeds 2101 Kuwayti's gevangen houdt. De Kuwaytse autoriteiten vinden het tegen over de gevangenen en de fami lieleden ongepast om feest te vieren. De ambassade heeft dit dinsdag, onder andere in ad vertenties, bekend gemaakt. ZIERIKZEE - Vanuit een schuur in de Lange Nobel- straat te Zierikzee werd een elektrisch lasapparaat gesto len. De waarde van het apparaat is ongeveer 150 gulden. Het is ei gendom van de heer S. uit Zie rikzee en werd in de nacht van zondag op maandag gestolen tussen 01.00 en 08.00 uur. Wat gemakkelijk is, is zelden voortreffelijk. dr. Johnson Mevrouw M. A. Bij de Vaate- Rozendaal (CDA): Ervoor wa ken dat bij een bestuurlijke herindeling de democratische controlemogelijkheden blij ven bestaan Om in dit proces „overeind" te blijven is het zaak om de eigen positie objectief onder ogen te zien, hetgeen weieens kan bete kenen dat het eigen bestaan ter discussie wordt gesteld. Die conseqenties leek met name VVD-commissielid J. J. Ge leijnse niet uit de weg te willen gaan. „Door eendrachtig sa men te werken moeten we pro beren voor Schouwen-Duive- land het maximale eruit te ha len, anders krijgen we gega randeerd het deksel op onze neus. We moeten in deze den ken aan de totale belangen van de regio" orakelde de liberaal die evenals burgemeester As selbergs kritiek had op de ma nier waarop gedeputeerde sta ten deze zaak aan de orde stel len. Democratisch Zijn christendemocratische collega, mevrouw M. A. Bij de Vaate-Rozendaal hamerde in geval van een bestuurlijke re organisatie op het belang dat de burger de mogelijkheid tot MIDDELBURG - De provincie heeft een evaluatie gemaakt van een aantal visserijprojec ten waarvoor zij een financiële injectie heeft gegeven. Zo is in 1990 gestart met het onderzoek naar het kweken van oesters die minder gevoelig zijn voor de ziekte Bonamiasis. In het zelfde jaar is door middel van een proefopstelling gekeken naar de mogelijkheid van mos- selhangcultuur in de Zeeuwse wateren. Doelstelling was om door het selecteren van ouderdieren op resistentie tegen de ziekte Bo namiasis minder voor deze ziekte gevoelige oesters te kwe ken. In Frankrijk is deze me thode ook toegepast waarbij is gebleken dat het overle- vingspercentage van nakome- lii.gen sterk vergroot kan wor den. In februari 1991 is uit een populatie van platte oesters op de Yerseke Bank de broedstock verzameld en overgebracht naar Frankrijk. De oesters zijn hier voortgeplant en de broed- jes zijn ondergebracht in het nursery-systeem. Het was de bedoeling om de overlevenden uit een zwaar besmet gebied, in het Grevelingenmeer voort te planten, maar deze bleken niet in voldoende conditie om broed te produceren. Het on derzoek is nog niet afgerond want de gevoeligheid van ge kweekte oesters tegen Bonami asis kan pas in het tweede of derde levensjaar worden vast gesteld. In de Krammer is in 1990 een proefopstelling gemaakt met verschillende jaarklassen mos selen uit verschillende gebie den. De mosselen zijn opgehan gen in zogenaamde netsokken. Ondanks een vernietiging van de mosselhangcultuur in 1990 door een aanvaring is toch in zicht verkregen in de groeiont- wikkeling van diverse leef tijdsgroepen en is mosselzaad opgevangen. In 1991 is de proef opstelling gerepareerd en uit gebreid. Door de goede mossel - zaadval zijn de resultaten posi tief. Het experiment wordt nu omgezet tot een commercieel produktie. De eindconclusie van gedepu teerde Staten van de provincie is dat de financiële steun van deze en enkele andere projec ten bemoedigende effecten heeft opgeleverd, terwijl aan de andere kant de resultaten wat tegenvallen. Niettemin blijft men bij de provincie ge loven in de mogelijkheden van visteelt/aquacultuur in Zee land. AMSTERDAM - De stichting Fonds voor Beeldende kun sten, Vormgeving en Bouw kunst heeft een vijftal kunste naars onderscheiden met de Oeuvreprijs 1992. Later wolkenvelden HET WEER Vannacht weinig bewolking. Over dag perioden met zon, maar in de loop van de dag van het noorden uit wolkenvelden en mogelijk een winterse bui. Middagtemp. ±3 gra den. Wind tussen west en noord, zwak tot matig, rond kracht 3. o Minister Brinkman hield een spreekbeurt in het dorps huis te Renesse. Het Zierikzeese college van b en w wil een onderzoek naar de verkeersonveiligheid in plan Buyse. De ASV Brouwershaven is van plan de sportkantine op het sportpark Onder de Molen uit te breiden. De korfbalvereniging All-Ready heeft een goede kans om kampioen te worden. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's BURGH-HAAMSTEDE Maandagmiddag vond op de kruising Kraaijensteinweg/ Meeldijk nabij Burgh-Haam- stede een aanrijding plaats tussen een vrachtauto en een tractor. De aanrijding vond plaats om ongeveer..l3-5Q,uuE toen de heer H. uit Haamstede met zijn tractor over de Kraaijenstein weg reed in de richting Westen- schouwen. Op de kruising met de Meeldijk zou hij linksaf hebben geslagen zonder een te ken met zijn richtingaanwijzer te geven. Hierdoor ontstond een botsing met een vrachtauto bestuurd door de heer H. uit Rotterdam die de tractor juist wilde gaan inhalen. De vracht auto werd aan de rechtervoor- zijde ingedeukt, terwijl de tractor geen noemenswaardige beschadigingen opliep. ZONNEMAIRE - Zondagmid dag werd ingebroken in een be drijf aan de Dijk van Bomme nede te Zonnemaire. De inbraak vond plaats tussen 14.15 en 14.45 uur. Voor zover bekend is werd er niets ont vreemd. De benadeelde is de heer L. uit Oosterland. ROTTERDAM - Vier milieuor ganisaties vinden de aanvraag van Shell voor een nieuwe lo zingsvergunning in het kader van de Wet verontreiniging op pervlaktewater voor Shell Raf finaderijen en Shell Chemie in Pernis „ver beneden de maat". BRUINISSE - In de nacht van zaterdag op zondag werd in Bruinisse ingebroken in twee woningen. Voor zover bekend is daarbij niets ontvreemd. De inbrekers waren actief in de woning van mevrouw B. aan de Molenstraat en in de woning van de heer B. aan de Kerk straat te Bruinisse. Advertentie Voor: sanitair gas- en waterleiding KOHSTHUKTEURS INSTALLATEURS Julianastraat 40 4301 NC Zierikzee Telefoon 01110-12647 Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 47,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45, jaarabonnement f 179, jaarabonnement met autom. afschr. f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode: plaats:. telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, CO Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1