THUIS IN HET LOKALE NIEUWS 3^6 'Alles smaakt naar olie, ruikt naar olie en overal zie je olie' Braziliaanse waterwerken richten een hoop schade aan ZIERIKZEESCHE m~\ j NIEUWSBODES 1 TROUWPLANNEN? drukkerij lakenman ochtman bv Theo de Kuiper over olievervuiling Golfoorlog: Zuidamerikaanse delegatie protesteert Zierikzees echtpaar veroordeeld tot zes maanden cel O 2 w O 3 SS 3 7 Auto- inbraken Inbraken dé krant van schouwen - duiveland! ^OOEL®^' ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 17 FEBRUARI 1992 148e JAARGANG NR 25104 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 EEN GROTE KOLLEKTIE ORIGINELE TROUWKAARTEN VINDT U BIJ Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 BURGH-HAAMSTEDE - Vrijdagavond 14 februari hield de Natuur- en Vogel wacht haar eerste bijeenkomst van dit jaar. Speciaal voor deze gelegenheid was Theo de Kuiper, medewerker van het kustasiel in Haamstede, uitgenodigd voor een dialezing. Hij was één van de leden die door de EG naar Saoedi-Arabië was gestuurd om aldaar te helpen met de opvang van door olie vervuilde vogels. Aan de hand van indringende beelden van de dia's deed hij zijn verhaal over de gevol gen van een geweldige natuurramp en onder welke omstandigheden hij met zijn collega's heeft getracht nog iets aan de situatie te redden. Drie weken lang heeft hij doorgebracht in een gebied dat besmeurd was met olie, zo ver de horizon reikte. Januari 1991 is hij vertrokken naar de Golf. De geallieerden hadden bij de EG alarm gesla gen over de natuurramp die zich in dit gebied voltrok. Sad dam Hussein had, om te voor komen dat de Amerikaanse mariniers zouden landen aan de kust, de kranen van de olie platforms open gedraaid. Daarnaast waren er Irakese olietankers gebombardeerd. In grote hoeveelheden stroomde ruwe aardolie in zee. Een dik asfaltpak bedekte de Arabi sche kusten en bedreigde al het leven dat hier voorkomt. Hulpverleners Via allerlei kanalen zijn uitein delijk drie Nederlanders bena derd om naar het rampgebied af te reizen. Een dierenarts uit Ouwehands Dierenpark, een asielhouder van Vogelklas Ka- rel Schot uit Rotterdam en Theo de Kuiper van het kusta siel Haamstede. Angst voor oorlogsdreiging hoefden ze niet te hebben. Voor het ver trek werd aan hen meegedeeld dat het gebied waar zij naar toe zouden gaan zo'n 200 kilometer van de Koeweitse kust lag en zeer dunbevolkt was. Men hoefde niet bang te zijn voor Scud-aanvallen. Theo: ,,Tben we aankwamen bleek dat we midden tussen de olieraffina derijen zaten, een aantrekke lijk gebied voor Saddam om te bombarderen". Bovendien zijn Theo de Kuiper over zijn ervaringen in een sterk vervuild Golf- vlakbij de stad waar wij zaten, gebied. (Foto: Marijke Folkertsma). El Jabeel, later de achtentwin tig doden gevallen bij een Scud-aanval. Gelukkig hebben de medewerkei-s achteraf wei nig gemerkt van bombarde menten in hun buurt. Wat ze wel aantroffen aan ver vuiling bleek meer dan ver schrikkelijk. Een kustlijn van 250 kilometer was besmeurd met ruwe aardolie. Ook de zandplaten waar veel steltlo pers voorkomen, waren bedol ven onder het zwarte pek. Uit onderzoek werd later duidelijk dat maar liefst een olievloed van 0,5 miljoen ton olie in de zee en over de stranden was gestroomd. De opdracht die de hulpverle ners hadden gekregen was om vooral de Cocotra-aalscholver te redden, een vogel die al in de eerdere oorlog tusen Iran en Irak een lading olie te verwer ken had gekregen. In groten ger tale kwam het dier voor in het Golfgebied, maar na de oorlog staat de soort hier op het punt van uitsterven. Een oud-recrea tiecentrum was ingericht als vogelopvangcentrum. Het ge bouw was ingedeeld in drie aparte ruimtes, de kamer voor de vervuilde vogels, een schoonmaakkamer en een droogkamer. In de drie weken dat Theo in El Jabeel is ge weest zijn hier 1^00 vogels schoopgemaakt. Niet iedere vogel kon worden geholpen. ,,Per dag kregen we zo'n 60 vo gels binnen en dan moest je gaan selecteren welke vogels nog en welke niet meer gehol pen konden worden". Met ne gen kranen en handdouches werd de klus aangepakt. Het ging langzaam, in 2 uur kon slechts een vogel worden ge wassen. Kinderbadjes Engelse soldaten die in de buurt waren gelegerd boden vrijwillig hun hulp aan. Zij on dersteunden het team van zes vaste medewerkers met het wassen van vogels, de zorg van de voedselbereiding en het voeden van de dieren. Ook zes zeeschildpadden werden ver zorgd. Zij vonden hun verkoe ling in kinderbadjes. „Alles moest met grote improvisatie worden uitgevoerd", aldus Theo de Kuiper. Bij inspectietochten langs de kust bleek de toestand desa- treus. Op sommige plaatsen was de olielaag 11 centimeter dik. Van de duinen tot diep in de zee was het enige dat er te zien was olie. „Het leek net of je op zeep liep", aldus Theo. Het trieste was dat vogels die helemaal besmeurd waren toch nog de kracht hadden om weg te rennen als de hulpverleners hen probeerden te vangen. Als ze enkele dagen later wel kon den worden gevangen waren ze zwaar ondervoed en was eutha nasie vaak het laatste hulp middel. Met de helikopter wer den tellingen uitgevoerd, 25.000 dode vogels lagen langs de kust, zo'n 120 per kilometer. Camouflagenetten Bij het opvangcentrum hadden de reddingswerkers inmiddels een nabij gelegen zwembad ge- confisceerd om de vogels een natte revalidatie te geven. Met Engelse camouflagenetten werd het totale zwembad afge dekt om te voorkomen dat de vogels weg zouden vliegen. Le vende vissen, meestal Neder- lande haring, werden als voed sel in het zwembad geworpen. Toen de eerste schoongepoetste aalscholvers werden toegela ten in het zwembad was het na tuurlijk feest. „Ze plonsden en spetterden dat het een lust was". Bij Quatar werden na enkele weken de eerste Cocotra-aal- scholvers losgelaten. Zij waren de eerste van 600 vogels die de ploeg heeft kunnen redden. In ogenschouw genomen dat er in totaal meer dan 200.000 vogels slachtoffer van de ramp zijn ge worden, lijkt dit een druppel op de gloeiende plaat. Theo ziet het anders. „Het gaat er om dat de ophef die over het asiel is gemaakt, gebruikt kan worden als politiek drukmid del. De boodschap dat we zo niet langer met de wereld kun nen omgaan moet overkomen. Ook de Saoedi's is inmiddels een beetje dierenbewustzijn bijgebracht, iets wat ze eerst totaal niet hadden. Bepaalde streken zijn uitgeroepen tot be schermd natuurgebied en een professioneel station voor de opvang van vogels is ge bouwd", aldus Theo de Kuiper over het positieve aandeel dat door hun verblijf is geleverd. NEELTJE JANS Vrijdag 14 februari bezocht een groep ecologen uit Brazilië het werkeiland Neeltje Jans. Zij hebben hier medewerkers ontmoet van het platform voor Duurzame Ontwikkeling in Zeeland. De Braziliaanse delegatie is in Nederland ter gelegenheid van het „Watertribunaal". Dit tribunaal behan delt de klacht van de Zuidamerikanen tegen de bouw van stuwdammen voor het opwekken van elektriciteit in het Amazone-gebied. Deze dammen richten grote schade aan aan het milieu en vormen een grote bedreiging voor de plaatselijke bevolking, met name de Indianenstammen. Voor een ontmoeting op de Neeltje Jans is bewust gekozen. In Nederland kon namelijk door de bouw van de Storm vloedkering wel een compromis worden gevonden tussen veiligheid en milieu. In Brazilië richten de waterwerken slechts een hoop ellende aan. De Braziliaanse regering be taalt de bouw van de stuwdam men. De elektriciteit die op de ze wijze goedkoop wordt opge wekt, wordt gebruikt voor de metaalindustrie en de winning van bauxiet. Voor de bouw van de dammen moeten echter gro te delen van het oerwoud wor den ontbost. Onder meer door middel van herbiciden worden de oerwouden gedood. Grote banen worden door het woud getrokken om de elektriciteits- hoogmasten te plaatsen. Als de dam in werking is lopen grote gebieden onder water. Het hout van de bomen gaat rotten en zorgt voor verzuring van het water waardoor grote vissterf te optreedt. Een parlementair onderzoek heeft, uitgewezen dat de verzuring nog een ander nadelig gevolg heeft namelijk het ontstaan van muskieten- plagen. Uit het onderzoek blijkt dat in bepaalde gebieden niet meer geleefd kan worden omdat de muskieten een mens 600 keer per uur in zijn lichaam zouden steken. Door al deze problemen is voor India nenstammen niet meer te leven op de heilige grond waar ze hun voorouders hebben begra ven. Indianen Twee mensen van de bezoekers zijn Indianen van verschillen de stammen. Paiaré is lid van een stam die haar gronden langs de rivier Tocatins heeft moeten verlaten door de aanleg van de stuwdam Tucurui. Hun gebied werd in beslag genomen toen zo'n twintig jaar geleden door het bedrijf Eletronorte werd begonnen met de bouw van deze gigantische dam. In middels is een groot deel van het grondgebied van de India nen, zo'n 70%, onder water ge lopen. Paiaré: „Wat we van de maatschappij eisen is dat we ons eigen land terugkrijgen en wanneer dit niet mogelijk blijkt te zijn een gebied dat qua kenmerken overeenkomt. Ook willen we een schadever goeding voor het land dat twin tig jaar niet bewoond kon wor den". Hij verklaart in Neder land te zijn om via het Water tribunaal, waar de klachten aan de orde komen, nog meer pressie uit te oefenen op Ele tronorte. Orlandino is lid van de India nenstam Baré. Hij is lid van de coördinatie van indianenorga- nisaties in het Amazonegebied. Hij wil voor het tribunaal vooral de gevolgen van de bouw van dergelijke dammen voor het Amazonegebied onder de aandacht brengen. Als de plannen van de federale over heid doorgaan worden er in het Amazonegebied nog 70 dam men gebouwd. Dit betekent dat er een gebied van 18.000 vierkante kilometer onder wa ter loopt, te vergelijken met een gebied zo groot als de helft van Nederland. Voor heel Bra zilië staan nog 170 dammen ge pland. In vergelijking over-' stroomt hierdoor een gebied ter grootte van de Benelux. De ze plannen staan beschreven in het plan 2010 van de Brazili aanse regering. Voor het geld voor de bouw van de stuwdam men is reeds aangeklopt bij de Wereldbank en bij de EG. Als het aan de Indianen ligt wordt de bouw van nieuwe waterwer ken stopgezet. Met luide stem zullen zij voor het tribunaal, dat van 17 tot en met 21 februa ri duurt, hiervoor pleiten. Braziliaanse Indianen Paiaré en Orlandino bekijken Neeltje Jans. (Foto: Joop van Houdt). RIJSWIJK - Een onafhankelijk onderzoek moet meer duide lijk maken over de toekomst mogelijkheden van de confessi onele regionale dagbladen Het Binnenhof en de Leidse Cou rant. De hoofddirectie van Sij- thoff Pers, de bonden en de re dactie hebben daar overeen stemming over bereikt. De re- sulaten moeten voor 1 mei op tafel liggen. MIDDELBURG - De Middel burgse rechtbank heeft vrij dag de 57-jarige Vlissinger G. van H. veroordeeld tot een ge vangenisstraf van 18 maanden wegens herhaalde verkrach tingen en ontucht met een toen 8-jarig meisje uit Zierikzee. De ontuchtige handelingen stop ten pas toen het meisje 16 jaar werd. De ouders van het meis je, het bevriende echtpaar K. (eveneens uit Zierikzee) wer den veroordeeld tot elk zes maanden gevangenisstraf plus zes maanden voorwaardelijk. In het geval van het echtpaar achtte de rechtbank bewezen dat zij niet alleen medeplichtig waren aan de sexuele activitei ten van hun huisvriend, maar ook nog eens het sexuele mis bruik van hun dochter hadden bevorderd. Tbgen alle drie had twee weken geleden de officier aanzienlijke lagere straffen geëist. Iedere keer als 'oom G.' op bezoek bij het Zierikzeese echtpaar kwam en bleef slapen werd het meisje gedwongen zich de ontuchtelijke handelin gen van 'oom' te laten welge vallen. Het gezin verkeerde in geldnood en iedere keer als het gezin iets nodig had, toog de fa milie naar Vlissingen en wis ten de kinderen dat 'oom' weer handtastelijk mocht worden. In haar vonnis wees de recht bank erop, dat de ouderdom van de misdrijven in dit geval geen enkele reden tot strafver mindering gaven. De hele gang van zaken bestempelde dc rechtbank als 'mensonterend'. De minachting voor onze natuur is een dwaling van ons verstand. Vauvenargues Af en toe zon HET WEER Vannacht opklaringen en mini- mumtemp. omstreeks -4 graden. Overdag af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. Middag- temp. ongeveer 3 graden. Weinig wind, kracht 3 of minder, uit uit eenlopende richtingen. VALENTIJNSDAG Bewoners Corneliastichting ontvangen bloemstukjes van Vereniging Groei en Bloei. JONGEREN Gezamenlijke kerken houden eerste jongerendag in Brogum. JAARUITVOERINGEN Grote publieke belangstelling bij uitvoeringen muziek verenigingen. HANDBAL Voorsprong Delta Sport na nederlaag geslonken tot drie punten. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's AMSTERDAM - Biseksuele mannen hebben gemiddeld de meeste seksuele partners en vrijen het minst veilig. Hoewel hun aantal relatief gering is, kunnen zij een belangrijke rol spelen in ple verspreiding van het HIV-virus onder heterosek suelen. Dit blijkt uit een on derzoek van de Amsterdamse GG&GD dat deze week ver schijnt in het Tijdschrift voor Social^ Gezondheidszorg. ZIERIKZEE - Twee eigenaren deden het voorbije weekend aangifte van een inbraak in hun voertuig. Een man uit Bruinisse was nog onfortuin lijker, zijn auto werd gestolen. Vrijdagmorgen vond mevrouw K. uit de gemeente Midden- schouwen haar mistlampen te^ rug die in het begin van de week waren gestolen. Ze waren terugbezorgd in een plastic tas die naast de auto lag. Nu bleek echter de kofferruimte te zijn opengebroken en daaruit was een radio-cassette-recorder met twee boxen met een totaal waarde van 300,- ontvreemd. In de nacht van vrijdag op za terdag werd er ingebroken uit een auto die geparkeerd stond aan de Wielingenstraat in Zie rikzee. Een autoradio-cassette recorder ter waarde van 300,- werd weggenomen. In dezelfde nacht werd in Brui nisse de auto gestolen van de heer D. Het betreft een blauwe Opel Kadett met een waarde van 16.000,- kenteken TR-27- KX. RENESSE - Bij de politie is het afgelopen weekend aangif te gedaan van vier inbraken in woningen in Renesse. Ook in Bruinisse werd in een aantaal panden ingebroken. Tijdens de afwezigheid van de bewoner H. uit Renesse werd in de nacht van vrijdag op za terdag in zijn woning aan de Zeeanemoonweg ingebroken. Ontvreemd werden een video recorder, sieraden en zilveren bestek. Dit alles met een waar de van ongeveer 3000,-. In de zelfde nacht werd, ook bij af wezigheid van de bewoners, een inbraak gepleegd in een woning aan de Zeelelieweg. Voor zover tot nu toe is bekend, wordt hier niets vermist. De bewoners van twee huizen aan de Jan van Renesseweg en de Putterlaan waren wel thuis en in diepe slaap toen dieven in hun woning hun slag wilden slaan. In de woning aan de Jan van Renesseweg konden de in brekers niet binnen komen, maar wel richtten ze veel braakschade aan. Uit de wo ning aan de Putterlaan werd een hoeveelheid zilveren voor werpen met een onbekende waarde meegenomen. Net als in Renesse zijn ook in Bruinisse in een aantal win kels en een woning inbraken gepleegd. Door verbreking van ramen en deuren kwamen de daders in de panden waar al leen op zoek werd gegaan naar geld. Uit alle panden werd dan ook een geldbedrag meegeno men. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 47,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. èt f 45,— jaarabonnement f 179, jaarabonnement met autom. afschr. f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. •~l naam Dhr/mevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening:. Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: I 3E Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, I 01 Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1