'Zeeuwse landbouw teveel gericht op de akkerbouw' Brandende vragen over de toekomst Bruse brandweer streeknieuws Haamstede Voorzitter spreekt Turbo-taal tijdens jaarvergadering Fietsrai '92 Beestenboel- middag Protest zigeuners bij verzekeraars Glastuinbouw in Zeeland volgens Lei een van de mogelijkheden VRIJDAG 14 FEBRUARI 1992 NR 25103 FOTO JOOP VAN HOUDT BRUINISSE - ,,Wie geeft ons nu de garantie dat na een eventuele revisie van de huidige brandweerauto over vijf jaar deze wagen wel vervangen wordt? Is die wagen dan voor de jeugdbrandweer? En de hulp verleningswagen? Omstreeks die tijd is ook dit voer tuig aan vernieuwing toe? En hoe ver staat het met de brandweercommissie die in november werd be noemd? Hoe is.het aan het nieuwbouwfront, dus met de realisering van een nieuwe brandweerkazerne?". Wat een vragen! Een aantal brandende vragen houdt de laatste tijd de gemoe deren binnen het korps van vuurbestrijders in het vissers dorp bezig. Tijdens de jaarver gadering, waarvoor het college van b en w was uitgenodigd, stonden deze vragen centraal. Een vurige jaarrede van voor zitter J. Steketee maakte dui delijk dat naast alles wat wel is, het wee ook aan de orde moet komen. Praten is heel wat beter dan verder uit elkaar groeien, moeten de Bruse korpsleden hebben gedacht. Investeringen Bruinisse staat voor forse in vesteringen in de brandweer. De republiek Bru staat nog overeind. Niet dat de Bruë- naars al lieten blijken dat an dere gemeenten hun oude vis sersdorp graag willen inlijven. Nee integendeel. Tbch staat er veel op het spel. Steketee sprak van provinciaal politiek.lobby- en over de herindelingen van gemeenten in Zeeland. De le den van de brandweervereni ging drongen bij het college met klem aan op een spoedige besluitvorming. Zij plaatsten hierbij duidelijk hun kantteke ningen. „Als eenmaal een seerd die de voordelen van een centrum kan bieden". Het Lei tekent daar meteen bij aan dat ook een grootschalig glastuin bouwbedrijf dat min of meer op zichzelf staat een goede kans maakt. Maar een enkele boer die van zijn akkerbouw bedrijf een glastuinbouwbe drijf wil maken zal waar schijnlijk, teveel moeten, in vesteren en er wellicht daarom vanaf zien. Kamperen De boer kan het ook zoeken in nevenverdiensten. Het klein schalige kamperen bij de boer biedt wat dat betreft volgens het Lei interessante mogelijk heden. „Zeeland is door haar ligging een belangrijk toeris tisch gebied geworden met een vraag naar uiteenlopende va- kantieaccomodaties. Voor be paalde groepen recreanten voorziet de accomodatie op landbouwbedrijven in hun be hoefte", aldus het Lei. Volgens het Lei kan globaal ge zegd worden dat een kampee- reenheid een inkomenaanvul ling geeft ter grootte van een hectare akkerbouwgrond of van het houden van een melk koe. „Het is voor de bestaansmogelijkheden van belang dat gestreefd wordt naar een kwaliteitsaanbod in de vakantiemarkt, waarbij de beschikbare outillage geduren de een zolang mogelijk deel van het toeristisch seizoen kan worden benut. Het spreekt voor zich dat het handhaven dan wel versterken van de landschappelijke kwaliteit hierbij van belang is". ZIERIKZEE Collecte De collecte voor de Zonne bloem die werd gehouden in Zierikzee bracht f 3445,55 op. Namens de organisatoren van de collecte worden alle gevers en collectanten die aan dit re sultaat meewerkten hartelijk bedankt. KERKWERVE Ouderavond Ouders van peuters en belang stellenden zijn welkom op jaarlijkse ouderavond van peu terspeelzaal „De Schouwse Poeletjes". Deze wordt gehou den op dinsdag 25 februari om 20.00 uur in de peuterspeelzaal. Op het programma staat de be stuursverkiezing. Na de pauze verzorgt Liesbeth Ossewaarde, bibliothecaresse in Burgh- Haamstede, een lezing over prentenboeken. De opbrengst voorbereidingsbesluit voor een gemeentelijke herindeling wordt genomen, hoeven wij niet meer te besluiten. Dan wordt er voor ons besloten", zo werd gezegd. Steketee vervolgde: „In no vember van vorig jaar is door de gemeenteraad een brand weercommissie samengesteld om een beleid op langere ter mijn uit te stippelen. Deze club is nog steeds niet bij elkaar ge weest". De werksnelheid van deze commissie is volgens hem niet direct in overeenstemming met de paraatheid die de brandweer hanteert. Renovatie en revisie van de 15 jaar oude brandweerauto wilde er bij de korpsleden niet erg in. De voorzitter kreeg een bittere smaak in de mond bij het be spreken van deze materie. Hij constateerde aan de hand van een besluit, de afspraak voor een „tijdpad" in deze zittings periode van de gemeenteraad. Steketee lanceerde een voor stel: „Ik wil dit tijdpad ook wel overnemen voor een nieuw blusvoertuig en een nieuwe ka zerne". Verwonderd vroeg hij zich af waarom de gelden die zijn ge reserveerd, niet worden geïn vesteerd in een nieuwe brand weerauto. Een bedrag van van de verloting die in de pau ze gehouden wordt, is bestemd voor de speelzaal. BRUINISSE Bijbelstichting Op woensdag 19 februari, aan vang 19.30 uur, is er een streek- bijeenkomst van de Gerefor meerde Bijbelstichting. Deze wórdt gehouden in het kerkge bouw van de Gereformeerde Gemeentein Bruinisse. De heer J. den Boer houdt deze avond een spreekbeurt. GOES VVD-Vergadering Het Algemeen Bestuur van de Kamercentrale van de VVD houdt op maandag 17 februari een vergadering. Dit gebeurt in de Prins van Oranje in Goes. De aanvang is 19.45 uur. Op de agenda staat onder meer de kandidaatstelling van be stuursleden. Daarnaast wordt vooruitgekeken op de jaarlijk se algemene vergadering die dit jaar op 22 en 23 mei wordt gehouden in Amersfoort en waarbij onder meer gesproken wordt over het Jongerenbeleid van de WD. MIDDELBURG Stationsbrug gesloten Van dinsdagavond tien uur tot woensdagmorgen vijf uur (18/19 februari) is de Stations- brug in Middelburg voor zowel het weg- als het varend verkeer gesloten. In de nachtelijke uren wordt de elektrische beveili ging van de brug, waarin de af gelopen tijd veranderingen zijn aangebracht, afgesteld en getest. Van de gelegenheid wordt gebruik gemaakt om de brug uit te balanceren. Voor reizigers die gebruik maken van het openbaar vervoer zijn busjes beschikbaar die hen, corresponderend met de dienstregeling, via de Schroe- brug bij het NS-station en de bushalten brengen. AMSTERDAM - Van 21 tot en met 23 februari wordt in het beursgebouw de RAI in Am sterdam de Fietsrai '92 gehou den, de grootste fietsenten- toonstelling die periodiek in Nederland is te zien. Niet al leen de nieuwste modellen die dit jaar op de markt worden gebracht, maar ook een groot aanbod van fietsonderdelen en-accessoires, gereedschap en kleding wordt getoond. De fiets is al jaren volop in be weging en heeft qua vormge ving en technische vernieuwin gen een nieuw en eigen gezicht gekregen. Daardoor is het be ter mogelijk geworden een fiets naar eigen voorkeur, be hoefte en smaak te kiezen. 50.000 gulden uitgeven voor re novatie van deze voor het oog nog goeduitziende bluswagen vonden de korpsleden bepaald een slikmossel. Reviseren Gezien de staat waarin de brandweerauto verkeert dacht burgemeester A. Vogelaar dat het best mogelijk zou moeten zijn deze wagen voor een perio de van 3 tot 5 jaar te reviseren. Vogelaar: „Iets wat boekhoud kundig afgeschreven is, be hoeft immers technisch niet versleten te zijn. We zullen in elk geval als beheerders van de gemeenschapsgelden met wijs heid en goed beleid hiermee om moeten gaan". Steketee vertolkte een andere visie: „Afgeschreven is afgeschre ven". Hij vroeg zich verwon derd af wanneer iets dan wel versleten is. Ook twijfelde hij niet aan de deskundigheid van het ambtelijk appraat, maar meende dat na een afschrij vingstermijn de nodige gelden voor vervanging in de la moe ten liggen. De korpsleden zou den graag zien dat door de be stuurders op korte termijn in vesteringen worden gedaan voor de toekomst van de plaat selijke brandweer op de lange re termijn. De burgemeester zei dat nogal wat zaken op hem afkwamen. Hij verduidelijkte dat onder tussen het revisiebedrag van de auto op het taxatierapport in neerwaartse richting was bijgesteld. Op de gemeentebe groting voor 1993 wordt nor maal financiële ruimte opgeno men voor een nieuw uitrak- voertuig. „De mogelijkheid voor de aanschaffing van een nieuwe wagen is dus nog niet van tafel geveegd. In de nieuw gevormde brandweercommis sie wordt alles eerst zo breed mogelijk gerapporteerd", al dus Vogelaar. Voorzitter Steketee was verder erg belangstellend naar de ont wikkelingen rond de nieuwe brandweerkazerne. Hij drong er op aan om alvast met de bouwtekeningen te beginnen. Waar' deze wordt gebouwd is niet aan de orde. De bouwteke ning zal voor alle lokaties het zelfde zijn. Burgemeester Vo gelaar concludeerde tot slot dat voor alle genoemde zaken urgentie en prioriteit tegen el kaar worden afgewogen. OOSTKAPELLE - Na vele ja ren gaat het Zeeuws Biolo gisch Museum weer van start met de organisatie van woens dagmiddagactiviteiten onder de naam: Beestenboelmiddag. Op woensdag 26 februari kun nen kinderen in de leeftijd van 7 tot en met 12 jaar alles te we ten komen over reeën. Een bos wachter houdt een rondleiding door het natuurgebied Westho- ve en vertelt de kinderen over de reeën die hier leven. Daarna wordt er in het museum een vi deofilm gedraaid. Tevens wordt de tentoonstelling Ons Reewild, die vrijdag 28 februa ri wordt geopend, bekeken. Tussendoor krijgen de kinde ren een consumptie aangebo den. De middag, waaraan maximaal 30 kinderen kunnen meedoen, duurt van 14.00 tot 16.00 uur. Degenen die aan de Beestenboelmiddag willen deelnemen dienen zich voor 25 februari op te géven. Dit kan telefonisch, 01188-26220 of aan de balie van het museum aan de Duinvlietweg 6 in Oostka- pelle. DEN HAAG - Enkele zigeuners hebben zich vrijdagmorgen met een vijftal caravans voor het verzekeringsgebouw aan de Groot Hertoginnelaan in Den Haag geposteerd. In het gebouw zijn onder meer het Verbond van Verzekeraars, een overkoepelend orgaan van ver zekeringsmaatschappijen, en de' Ombudsman gevestigd. De leider van de zigeuners, K. Petaio, wil oen gesprek met beide instellingen. Hij beticht verzekeringsmaatschappijen van discriminatie van zigeu ners, die in schadegevallen niet uitbetaald zouden krijgen. Aanleiding voor het protest is een aanrijding tussen twee zi geuners waarbij een caravan totai-Ioss werd verklaard. Vol gens Pctalo weigert de maat schappij ten onrechte de scha de te betalen. t éénmaal, zo onderkent ook het Lei, een hoop geld. Daar stelt het Lei tegenover dat er in haar oen wel goede mogelijkheden zijn voor bijvoorbeeld groot schalige opengronds voedings- en siertifinbouw. Daarbij te kent men wel meteen bij aan dat Zeeland wat dat betreft een aantal beperkingen kent. Zo zal men moeten zoeken naar gewassen die niet of nauwe lijks gevoelig zijn voor zout. Voor de Zeeuwse landbouw lig gen er volgens het Lei ook mo gelijkheden voor landbouwsec toren die elders weinig kansen meer krijgen. „Men kan hier bij ondermeer denken aan sec toren als de glastuinbouw die vanwege de ruimtelijke om standigheden en de bloembol lenteelt die vanwege de milieu hygiënische voorwaarden in andere delen van het land niet verder kunnen uitbreiden. Ook de melkveehouderij en de in tensieve veehouderij hebben in grote delen van Zeeland meer expansieruimte dan elders in het land". Glastuinbouw Zoals al aangestipt haalt het Lei onder meer de glastuin bouw naar voren als toekomst mogelijkheid voor de Zeeuwse landbouw. „In de oude glastuinbouwgebieden mani festeert zich sinds enige jaren duidelijk een tekort aan vesti gingsmogelijkheden. Grote moderne bedrijven hebben daartoe in de afgelopen jaren hun produktie elders voortge zet. Naar het zich laat aanzien blijft er ook in de komende ja ren in de grote centra een span ning tussen de behoefte aan uitbreidingsmogelijkheden voor de glastuinbouw en de plaatselijke mogelijkheden". In de reeds aanwezige glastuin bouw speelt hetzelfde pro bleem als in de akkerbouw: het wordt steeds moeilijk om op volgers te vinden die een glastuinbedrijf over willen ne men. Het aantal glastuinders in Zeeland neemt af. Tbch stelt het Lei dat er in Zeeland goede mogelijkheden zijn voor de vestiging van glastuinbouwbe drijven. „Zeeland heeft een gunstige wintertemperatuur en heeft veel zonne-uren. De energiebehoefte kan plaatse lijk gedekt worden door reeds aanwezige afvalwarmte". Optimistische geluiden, maar er is een 'maar', zo blijkt uit het Lei-rapport. „Om deze pluspunten te benutten dient echter wel een groepsgewijze vestiging te worden gereali- ZIERIKZEE - Glastuinbouw heeft, onder een aantal voorwaarden, een goede kans van slagen in Zeeland. Dat concludeert het Landbouw Economisch Insti tuut (LEI) in het rapport De Zeeuwse landbouw in nieuwe banen. Er zal, zo blijkt uit het rapport echter meer moeten gebeuren om van de landbouw in Zee land weer een bloeiende bedrijftak te maken. „De agrarische sector verdient in de komende jaren spe ciale aandacht van de provincie", aldus het Lei. „De Zeeuwse landbouw kampt met een eenzijdig op de akkerbouw gerichte produktie en is relatief klein schalig gebleven". Om de gevolgen van de ombui ging van het landbouwbeleid op te vangen is het volgens het Lei de hoogste tijd om de zaken weer eens op een rijtje te zetten en te bepalen waar de land bouw in Zeeland staat en wat de vooruitzichten voor deze be drijfstak zijn. Daarbij, zo wordt gesteld, moet allereerst gekeken worden naar die secto ren van de landbouw waar nog wel een goed perspectief voor geldt. „De zorg gaat daarbij speciaal uit naar de leefbaar heid van het Zeeuwse platte land", aldus het Lei. Achterstand De Zeeuwse landbouwbedrij ven zijn, zo concludeert het Lei, in het algemeen georienteerd op de grondgebonden produk- tierichtingen. Dat houdt in dat er niet zoveel mogelijkheden zijn voor'Zeeuwse boeren om hun bedrijf groter en daarmee rendabeler te maken. Men moet immers over meer grond kunnen beschikken en dat kan alleen als er grond vrijkomt omdat een collega-boer stopt met boeren. Het frappante is dat er wel be hoorlijk wat boeren, cijfers worden niet genoemd, een punt hebben gezet achter het boe renbestaan en er derhalve be hoorlijk wat grond is vrijgeko men, maar dat de Zeeuwse landbouw toch kleinschalig is gebleven. ,.De voorsprong die Zeeland eerder had met gemid deld grotere bedrijven is zelfs veranderd in een achterstand. Een groot deel van de bedrijfs- hoofden heeft inkomsten bui ten het bedrijf", aldus het Lei. Een van de problemen waar de landbouw in Zeeland mee te maken heeft is de vergrijzing. Jonge boerenzonen staan niet bepaald te trappelen van onge duld om boer te mogen wor den. Het wordt voor boeren steeds moeilijker om iemand te vinden die hefbedrijf wil over nemen. Het Lei verwacht dan ook dat er in de toekomst nog meer boerenbedrijven uit Zee land zullen verdwijnen. „De verwachte vermindering zal echter vooralsnog niet leiden tot een vermindering van het bed rij f sgrootteprobleem' Kwaliteit Wil de Zeeuwse boer op ter mijn het hoofd boven water kunnen houden dan zal, zo stelt het Lei, gezocht moeten worden naar nieuwe mogelijk heden. „Meer dan voorheen zal ook e Zeeuwse landbouw zich moeten richten op produkten die met de welvaartsontwikke ling verband houden", aldus het Lei. Vrij vertaald; de consu ment vraagt om produkten die de boer op dit moment niet of onvoldoende biedt en als de boer slim is zorgt hij dat hij die produkten teelt waar de mees te vraag naar is. Punt is uiteraard wel dat dat in veel gevallen een forse omscha keling betekent en dat kost nu Volgens het LEI is de Zeeuwse landbouw te kleinschalig en teveel gericht op de akkerbouw. (Ar chieffoto). A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 5