LIEVER VERZEKERD ZONDER ZORGEN. IN MIDDELBURG Nederlandse kastelen bedreigd Alle toezichthouders moeten onder politieregie Moderne pijnbestrijding nog te weinig toegepast Twentse gemeenten: stop vliegen over of langs bebouwde kom waterstanden VVD wil aparte Miljoenennota voor verkeer en milieu Volgens hoogleraar H. L. Janssen Uitzendarbeid afgenomen Boek over jubilerende Rode Kruis Haagse korpschef. Lichte bom ontploft bij grillroom in Den Haag 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Advertentie ZEEUWS ZEKER. Vraag uw verzekeringsadviseur. Naar aanleiding van ongeval straaljager HENGELO - Het vliegen van de Koninklijke Lucht macht over of net langs de bebouwde kom moet di rect worden gestopt. Dit schrijven de gemeenten Hengelo, Enschede, Oldenzaal, Losser en Weerselo in een brief die ze donderdag hebben gestuurd naar de Tweede-Kamercommissie voor defensie. De brief is een reactie op het neerstorten van de F16, dinsdag in de Hengelose wijk Hasseler Es. De gemeenten eisen ook dat er een einde komt aan het zoge noemde circuitvliegen, waar mee de piloten in het kader van hun opleiding het stijgen en landen oefenen. Meermalen komt het voor dat de vliegtui gen tijdens deze oefenvluchten boven woonwijken komen. Zelfs 's avonds worden derge lijke acties boven Twente uit gevoerd, zo merken de gemeen ten op. Kritiek Ernstige kritiek hebben de ge meenten op de informatievoor ziening door het ministerie van defensie en het ontbreken van wettelijke regels hiervoor: „Alle gegevens worden geheim gehouden en regelmatig zijn er afwijkingen van vliegroutes. Een verantwoording van vlieg bewegingen is er niet." Boven dien weigert Defensie volgens de gemeenten een systeem in 8 te voeren om controle van de geluidnormen voor het vlieg verkeer mogelijk te maken. De minister van defensie druist hiermee naar hun mening in te gen de Luchtvaartwet, die ver plicht tot het instellen van een commissie die toezicht houdt op de naleving van regels voor milieuhygiëne en veiligheid. Het ministerie van defensie heeft volgens de gemeenten nu in feite bevoegdheden die el kaar bijten, want het is partij, bevoegd gezag en controleur, aldus de gemeenten. Ze eisen daarom op dit punt een wijzi ging van de Luchtvaartwet. Hierbij vinden ze de provincie Noord-Brabant aan hun zijde, zo laten de gemeenten de ka mercommissie weten. Druk In hun brief benadrukken de gemeenten hun al eerder geuite kritiek'op de uitbreiding van de Vliegbasis Twenthe met een derde squadron. Met de provin cie Overijssel vinden dat ze de druk van het militair vliegver keer juist in Twente moet wor den verminderd omdat deze streek naar verhouding zwaar wordt belast: voor de bewoners van 4500 woningen zijn de ge luidsoverlast en de veiligheids risico's onaanvaardbaar hoog, zo stellen de gemeenten in hun brandbrief. ROTTERDAM - Het is de be doeling dat prins Claus op 30 april meekomt naar Rotterdam om daar met zijn familie Ko ninginnedag te vieren. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP ROOMPOT BUITEN Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 15 februari 00.00 119 06.05 - 126 12.40 137 18.50 - 133 16 februari 01.20 132 07.25 - 140 13.55 156 20.00 - 136 17 februari 02.30 146 08.30 - 153 15.05 171 21.00 - 137 15 februari 11.25 133 05.05 120 17.45 - 127 16 februari 00.00 129 06.15 - 137 12.20 157 18.40 - 135 17 februari 00.50 148 07.05 - 154 13.10 179 19.25 - 140 15 februari 00.00 130 06.05 133 12.35 148 18.55 - 140 16 februari 01.15 140 07.25 - 149 13.55 162 20.00 - 145 17 februari 02.50 151 08.30 - 163 15.30 181 20.55 - 146 15 februari 00.05 126 06.10 131 12.40 144 18.50 - 138 16 februari 01.20 138 07.25 - 146 14.00 162 20.00 - 142 17 februari 02.40 151 08.30 - 159 15.10 178 20.55 - 142 WEMELDINGE Springtij 20 februari Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 DEN BOSCH - De Nederlandse kastelen worden in hun voortbestaan bedreigd. Doordat de Rijksover heid de geldkraan voor restauratie en onderhoud bijna heeft dichtgedraaid, vallen de bouwwerken steeds meer ten prooi aan ondeskundig beheer, par ticuliere zelfbeschikking en speculatie. Dat vindt prof. drs. H.L. Janssen, die op 24 februari het ambt van bijzonder hoogleraar in de kastelenkunde aan de Rijksuniversiteit Utrecht zal aanvaarden. De overheid moet volgens de Bossche stadsarcheoloog Jans sen kleur bekennen wanneer het gaat over het behoud van het Nederlandse cultuur erfgoed. De subsidies voor het onderhoud en beheer van de Nederlandse kastelen zijn in de afgelopen jaren drastisch gekort. Bovendien is in het ka der van de nieuwe Monumen tenwet uit 1988 veel verant woordelijkheid gelegd bij de gemeenten, die vaak geen geld hebben om de kastelen binnen hun grenzen goed te verzorgen. „Wanneer de overheid zegt dat we als gemeenschap geen geld over hebben voor de kastelen, dan moeten we er rekening mee houden dat ze over tien of twintig jaar naar de bliksem gaan", aldus Janssen. Beheer De hoogleraar meent dat het in de toekomst steeds vaker par ticulieren of het bedrijfsleven zullen zijn, die kastelen behe ren. „Daar is op zich niets op tegen, maar de belangen ver schillen. Een goed behoud van het kastelenbestand is gebaat bij wetenschappelijk verant woorde restauratie of verbou wing. Een kasteel mag best een partycentrum worden, maar dan moet de waarde van het ge bouw niet worden aangetast." Janssen zet ook vraagtekens bij de deskundigheid van de veelal kleinere gemeentelijke besturen die voor de kastelen verantwoordelijk zijn. De over heid zou in de visie van de ar cheoloog in ieder geval moeten opdraaien voor de belangrijk ste kosten van het beheer van een kasteel. „Daarnaast zijn genoeg bronnen denkbaar waaruit ook andere gelden kunnen worden gehaald, zoals openstelling voor het publiek of een andere vorm van exploi tatie." De huidige staat van de Nederlandse kastelen om schrijft Janssen nog als „rede lijk". Met betrekking tot de verscheidene ruïnes die ons land telt is hij duidelijk. „Die zijn er gewoon beroerd aan toe. In de visie van cultuurminister D'Ancona is Nederland uitge- restaureerd. Zo'n zienswijze kan wel eens funest worden voor onze kastelen". AMSTERDAM - De Nederland se Vereniging van Journalisten (NVJ) is niet blij met het rap port over de fusie van het Bra bants Dagblad (Den Bosch) en Het Nieuwsblad (Tilburg). VOORBURG - Het aantal door uitzendkrachten gewerkte uren is vorig jaar met 6,8 pro cent gedaald, nadat 1990 een stijging van 7,1 procent liet zien, aldus het Centraal Bu reau voor de Statistiek. De gel- domzet van de uitzendbureaus steeg vorig jaar met 0,3 pro cent, na een stijging van 13 procent in 1990. Vervolg van pag. 1 op de directe hulpverlening ook op andere maatschappelij ke taken zoals Jeugd Rode Kruisafdelingen en Welfareor- ganisaties. Men wilde een net werk van vrijwilligers opzet ten voor de ondersteuning van bejaarden en langdurig zieken. Met de watersnoodramp in 1953 kwamen de Rode Kruis hulpverleners voor een situatie te staan die in zijn .omvang uniek was voor de 20e eeuw. De hulp die zij konden bieden vormde daarom een klein ra dertje in het grote geheel. Zie- rikzee overstroomde na 02.00 uur 's nachts. In de verwarring van de eerste uren was er geen sprake van het samenstellen van de colonne van het Rode Kruiskorps. De eerste min of meer gecoördineerde werk zaamheden vonden plaats toen het licht werd. Met behulp van materialen uit het Rode kruis- depot werd in de Christelijke ULO-school een noodonderko- men met 80 bedden^ingericht. „De eerste dag kon geen con tact met wereld buiten het ei land worden gevonden zodat wij geheel op eigen kracht moesten vertrouwen", aldus het verslag van de toenmalige colonnecommandant Nadat Schouwen-Duiveland als gevolg van de aanvankelij ke isolatie de eerste opvang he lemaal zelf moest regelen, kreeg het eiland uiteindelijk zoveel steun dat de gewestelijk ondercommandant moest con stateren dat 'men nu graag ver lost wil worden van vreemde hulp'. In Renesse en Haamste de werden opvangcentra inge richt en de Rode kruismensen hielpen mee met de evacuatie van de bevolking. Met geld van de jaarlijkse inzamelingsactie werd in overleg tussen het Ne derlandse en Zweedse Rode Kruis besloten in het kader van de wederopbouw een zie kenhuis in Zierikzee te laten bouwen, het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. Het Rode Kruis had in 1954 in Zeeland 25 afdelingen waaron der drie op Schouwen-Duive land. Mede als gevolg van de watersnoodramp wilde men een organisatie zijn die zo effi cient mogelijk hulp kan bieden wanneer zich in Zeeland ram pen voordoen. Daarnaast had men als oorspronkelijke taak nog steeds het verlenen van vrijwillige hulp aan gewonde en zieke soldaten en de burger bevolking wanneer op Zeeuws grondgebied een oorlog zou worden uitgevochten. Voor dat doel hielden de meeste afdelin gen een of meer colonnes in stand. In de loop van de jaren gingen de extra activiteiten een steeds belangrijkere rol spelen. Behalve uitbreiding van de activiteiten voor het Jeugd Rode kruis en de Welfa reactiviteiten kwam er een trombosedienst en werden va- kantietochten voor langdurig zieken georganiseerd. DEN HAAG - Parkeerwachters, duinwachters, reini gingsinspecteurs, wijktoezichthouders, boswachters en in de toekomst misschien ook de politie surveillanten die naast de gemeentepolitie functio neren, geven de politie een onoverzichtelijk imago en werken inefficiënt. Volgens de Haagse korpschef J.L. Brand moeten alle toezichthouders onder regie van de politie komen te vallen. Brand ventileerde zijn idee over de toezichthouders en hun financiering deze week tijdens de introductie van de door de ministers Hirsch Ballin (justi tie) en Dales (binnenlandse za ken) voorgestelde politie surveillanten in de Haagse ge meenteraad. September vorig jaar besloot de Tweede Kamer dat de politie-surveillant uit het bestaande politié-budget moet worden bekostigd. Het gaat om een kort opgeleide en lager betaalde politiefunctio naris met een volledige opspo ringsbevoegdheid, uitgerust met wapenstok en handboeien, maar zonder vuurwapen. Onaanvaardbaar De Haagse korpschef noemt het onaanvaardbaar dat de mi nisters kwantiteit verkiezen boven kwaliteit. „Het mag niet zo zijn dat het leefbaar houden van de wijken om budgettaire redenen ten koste moet gaan van aanpak van georganiseer de criminaliteit en openbare- orde-kwesties", stelt Brand. De politie-surveillanten beho ren naar zijn mening de norma le twee-jarige politie-opleiding te krijgen. De financiering moet buiten het politiebudget worden gezocht. Hij denkt daarbij aan werkgelegenheids- en sociale vernieuwingsgel den. Ondanks de exogene fi nanciering, waaruit ook ande re toezichthouders zoals par keerwachters en boswachters worden bekostigd, moet de coördinatie volgens Brand in handen van de gemeentepolitie komen. Op dit moment func tioneren in den Haag 96 toe zichthouders die onder verant woordelijkheid van de gemeen te vallen. Dat geeft naar de burgers een verwarrende indruk. Het ene uur passeert een milieu inspecteur, het volgende een parkeerwachter en een surveil lerende agent. Daarbij kan dubbel werk bijna niet worden vermeden, aldus Brand. Efficiënter Naar zijn mening kunnen alle gelden die er blijkbaar voor toezichthoudende functies zijn, efficiënter worden aangewend. Als alle toezichthouders onder politie-regie komen te vallen, bijvoorbeeld in de vorm van kort verband vrijwilligers voor een duur van vier tot zes jaar, kan één surveillant ver- schilende taken op zich nemen, waardoor diverse routes niet dubbel hoeven te worden geïnspecteerd. Daarnaast voelt Brand ervoor-eenmaal aange nomen politie-assistenten in functie te laten opklimmen waarna zij de mogelijkheid zouden moeten krijgen als vol waardig politie-agent in het korps in te treden. UTRECHT - Pijnklachten van kankerpatiënten in de laatste fase van hun ziekte kunnen tegenwoordig doeltreffend thuis worden behandeld. Als het slik ken van pijnstillers niet meer helpt kunnen via draagbare infuuspompjes continu pijnbestrijders worden toegediend. Maar deze moderne methode wordt voor patiënten thuis nog onvoldoende benut. Dr. B. Crul, consulent pijn bestrijding van het Integraal Kankercentrum Oost, zei dit vrijdag in Utrecht op het door de negen integrale kankercen tra georganiseerde symposium „Thuis zonder pijn". Nog maar weinig huisartsen en wijkver pleegsters zijn met de nieuwe methoden bekend en in nog maar enkele regio's is de nood zakelijke ondersteuning goed georganiseerd. Wisselend In de regio van het Integraal Kankercentrum Oost zijn faci litaire thuiszorgbedrijven in geschakeld. In de noordelijke provincies zorgen de kruisvere nigingen voor de 24-uurs on dersteuning. Buiten deze re gio's is de organisatie volgens Crul te wisselend om de zorg waar de patiënt recht op heeft te kunnen garanderen. Hij zei dat alleen een uniforme rege ling er voor kan zorgen dat de ze vorm van technisch geavan ceerde pijnbestrijding wordt aangeboden aan alle patiënten die dat nodig hebben. De huis arts zal een centrale rol moeten blijven spelen in de behande ling van pijnpatiënten thuis. Hij moet kunnen rekenen op een goede ondersteuning en ge makkelijk kunnen overleggen met het ziekenhuis. Ook ver pleegkundigen hebben volgens Crul in het geheel een zeer be langrijke rol. Directeur A. van der Linden van het Integraal Kankercen trum Oost noemde de kanker centra een platform voor het maken van afspraken over de organisatie en taakverdeling voor de thuiszorg. De centra kunnen de diensten van consu lenten aanbieden en activitei ten ontwikkelen op het gebied van deskundigheidsbevorde ring en scholing. Verder kun nen ze een rol spelen bij het opstellen van richtlijnen en normen waaraan de thuiszorg moet voldoen. Eventueel kun nen ze hun werkterrein ook uitbreiden tot andere chro nisch zieken die thuis worden verpleegd. DEN HAAG - De VVD vindt dat de regering de rijks begroting moet splitsen in een begroting voor de da gelijkse uitgaven en een begroting voor investerin gen in de verkeerssector en het milieu. Financieel woordvoerder De Korte zal dit idee volgende week maandag inbrengen in een kamerdebat met minister Kok over technische begrotingszaken. De liberalen vinden dat onver wachte extra inkomsten uit aardgasverkopen niet moeten worden gebruikt voor verbete ringen van het openbaar ver voer of het wegennet. Het CDA is daar voorstander van. De WD vindt dat daarvoor een aparte „kapitaaldienst" moet worden ingesteld. Met het aardgasgeld kan de regering beter de enorme staatsschuld afbetalen, meent De Korte. De regeringspartijen CDA en PvdA zijn ook wel voorstander van zo'n rekening voor investe ringen, maar zij zijn er nog niet uit wat wel en wat niet als in vestering moet worden be schouwd. De Korte denkt bij een kapitaaldienst aan de Be tuwelijn, de hoge snelheidstrein, tunnels, verbe tering van Schiphol en de Rot terdamse haven, bodemsane ring, geluidsisolatie en groot onderhoud van sociale woning bouw. Hij vindt dat zijn plan in de volgende regeerperiode moet worden ingevoerd. DEN HAAG - Bij een grill- room in de Piet Heinstraat in Den Haag is vrijdagochtend om zeven uur een lichte bom ontploft. Er is volgens de poli tie geen schade aangericht. De eigenaar van de grillroom is van buitenlandse afkomst. Het explosief werd een half uur van tevoren bij de politie gemeld en geclaimd door de „rechts extremistische com mando's". Deze tot dan toe on bekende groepering eiste eer der een bom op die in januari bij de Migrantenomroepstich- ting in Den Haag afging. Begin januari ontplofte er ook een ex plosief bij het kantoor van de Migrantenwerkwinkel in Den Haag. Deze bommen richtten ook lichte materiële schade aan. De bom bij de grillroom was geplaatst in het portiek. Tot woensdag 1 april Zierikzee Tentoonstelling etsen en gra fiek van Saskia Eggink. Corne- liastichting. Vrijdag 14 februari Zonnemaire Uitvoering Harmonievereni ging Nut Uitspanning. Dorpshuis. 19.30 uur. Scharendijke Oliebollenactie. Huis-aan- huis-verkoop. Vanaf 14.00 uur. Nieuwerkerk Jaaruitvoering Oefening en Uitspanning. Ons Dorpshuis. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Dialezing vogelleven Perzische Golf. Gereformeerde kerk. 19.45 uur. Zaterdag 15 februari Zierikzee Optreden Flairck in Concert zaal. 20.00 uur. Jongerendag. Brogum. Renesse Uitvoering Luctor et Emergo. Dorpshuis. 19.30 uur. Scharendijke Oliebollenverkoop. Huis-aan- huis-verkoop. Vanaf 9.00 uur. Feestavond ZSC'62. Hervormd Verenigingsgebouw. 19.30 uur. Dreischor Feestmiddag bejaarden met to neelstuk Dubbel vier. Dorps huis. 14.00 uur. Burgh-Haamstede Feestmiddag SV DFS voor be jaarden. De Schutse. 14.00 uur. Zondag 16 februari Zierikzee Concert rock roll en blues band The Flying Ducks. De Vlinder. 15.30 uur. Maandag 17 februari Zierikzee Vergadering commissie alge mene en bestuurlijke zaken. Stadhuis. 19.30 uur. Renesse Lezing mr. drs. E. Brinkman. Dorpshuis. 20.00 uur. Maandag 17 februari Burgh-Haamstede Vergadering commissie van be zwaarschriften. Gemeentehuis. 20.00 uur. Dinsdag 18 februari Zierikzee Jaarvergadering CPB. Gerefor meerde Kerk. 19.45 uur. Soosmiddag in 't Zuudènde. 14.30 uur. Dreischor Magnetron-demonstratie NBPV. Dorpshuis. 20.00 uur. Bruinisse Afsluiting leesprogramma 's Nachts. Bibliotheek De Zaete. 16.00 ,uur. Vergadering marktcommissie. Gemeentehuis. 20.00 uur. Oosterland Verkoping De Schutse. Lage Maireweg 14. Van 9.30 tot 11.30 uur en van 14.00 tot 16.30 uur. Burgh-Haamstede Vergadering commissie ruim telijke ordening. Gemeente huis. 19.00 uur. Woensdag 19 februari Zierikzee Open middag voor leerlingen hoogste groep basisschool. Scholengemeenschap Schou wen-Duiveland. 13.00 tot 16.00 uur. Open Avond voor ouders leer lingen hoogste groep basis school. Scholengemeenschap Schouwen-Duiveland. 19.00 tot 21.15 uur. Jaarvergadering NCVB Zierik zee. Bovenzaal Gereformeerde kerk. 19.45 uur. Scharendijke Diploma-uitreiking ziekenver zorgenden. Corneliastichting. 17.00 uur. Burgh-Haamstede Afsluiting leesprogramma 's Nachts. Bibliotheek de Schut se. 14.00 uur. Scharendijke Gemeenteraadsvergadering Middenschouwen. Gemeente huis. 19.30 uur. Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 2