A taxatTë? mm/B THUIS IN HET LOKALE NIEUWS Vrijspraak voor vechtlustige vakantieganger in Renesse c/> 3 3 r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Boek over Zeeuwse Afdelingen van het 125-jarige Rode Kruis 0) U> Vanwege onduidelijk proces-verbaal Eerste activiteiten van het Rode Kruis Zeeland vonden plaats in 1869 9 Aanrijding dé krant van schouwen -duiveland! j ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE I VRIJDAG 14 FEBRUARI 1992 148e JAARGANG NR 25103 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 ZIERIKZEE - De jeugdige A. S. uit Kapelle maakte donderdag geen tevergeefse reis naar Zierikzee. Tijdens de zitting van het kantongerecht werd zijn zaak daar door kantonrechter A. L. R. Melens geseponeerd omdat het proces-verbaal dat de politie opmaakte naar zijn idee te onduidelijk en summier was. S. kwam voor omdat hij in juli 1991 op de Hogezoom te Renesse zou hebben gevochten. Het incident vond plaats in de periode dat S. zijn vakantie doorbracht in Renesse. ,,Ik liep met twee meisjes over de Hoge zoom toen we drie jongens te gen kwamen. Een van hen gaf mij bij het passeren een back kick, een achterwaartse trap. Die ken ik omdat ik ook op ka rate heb gezeten". De vakantie ganger probeerde even profes sioneel terug te schoppen. ,,Maar ik miste helaas en viel op straat". Vervolgens kwam de politie aanrijden met een busje waar mee S. naar het politiebureau werd getransporteerd. Officier van justitie mr T. H. de Jong kon uit het proces-verbaal dat de politie schreef niet goed op maken wat er volgens de agen ten had plaatsgevonden. ,,Er is meer gebeurd, maar de om standigheden blijven onduide lijk". Hij was van mening dat S. daarom schuldig moest wor den verklaard zonder opleg ging van straf. Maar kanton rechter Melens ging zelfs zover dat hij de onduidelijke dag vaarding nietig verklaarde en de zaak seponeerde. Vrijspraak dus. ,,Ik had wel wat gedronken en ik liep af en toe de weg op en vervolgens weer terug naar mijn vriend die op de stoep bleef staan. Ik dacht dat hij met me mee zou gaan. Ik stak gewoon over en dan let ik heus wel op of er auto's aankomen", aldus A. O. uit Krimpen aan de IJssel, een andere jongere die in juli 1991 in Renesse vakantie kwam vieren. De politie om schreef in haar proces-verb aal het gedrag van O. als provoce rend. Hij zou steeds de rijweg zijn opgelopen en daardoor au tomobilisten tot remmen of uitwijken hebben gedwongen. Hoewel de officier van justitie een boete eiste van 90 gulden hield de kantonrechter het op 50 gulden. ,,We hadden expres de auto la ten staan en gingen te voet over straat. Ik dacht dat lopen wel mocht als je teveel hebt gedron ken". J. van V. uit Maassluis toonde zich nogal verontwaar digd omdat hij in augustus 1991 in Renesse werd opgepakt vanwege openbare dronken schap. Volgens het proces verbaal van de politie veroor zaakte hij overlast door zwaai end met een colafles dronken rond te zwabberen over straat. Ondanks een pleidooi van zijn vriend, die als advokaat op trad, veroordeelde de kanton rechter ook Van V. tot een boete van 50 gulden. Sappig Vlaams „Ik stond stil bij dien planten bak en toen kwamen daar in eens vier politiemannen die beweerden dat ik had geplast". L. H. uit het Belgische Geel kwam zelfs met een advokaat naar de zitting van het kanton gerecht om in sappig Vlaams Kantonrechter A. L. R. Melens: Dagvaardiging te onduidelijk". (Archieffoto). uit te leggen dat hij in juli 1991 op de Korte Reke in Renesse niet in een openbare planten bak urineerde. Zijn raadsman mr. J. B. de Meester had een hi aat in het proces-verbaal ont dekt omdat feit, tijd en plaats daarin niet zouden zijn om schreven. Dat leidde na een uit- gebreidde juridische discussie, een aanpassing van het proces verbaal door de officier van justitie en zelfs een schorsing voor overleg, tot -het vonnis schuldig zonder oplegging van straf. ,,Ik wilde de auto van mijn zwager afstellen maar er zat geen druppel benzine meer in". Op die manier verklaarde de heer L. P. uit Zierikzee waarom hij in augustus 1991 met een auto door de Plevierstraat in Zierikzee reed zonder dat hij een rijbewijs had. Officier van justitie wees er op dat een auto ook niet is verzekerd wanneer hij wordt bestuurd door ie mand zonder rijbewijs. ,,De verzekering betaalt niets als er een ongeluk gebeurt". Hij eiste een boete van 275 gul den en de kantonrechter von niste conform. Borden staan er niet voor niets De heer P. B. uit Burgh- Haamstede kreeg een boete van 200 gulden omdat hij met zijn auto 34 kilometer harder reed dan de maximaal toe gestane snelheid. De heer A. A. de V. uit Burgh-Haamstede kreeg 50 gulden boete omdat hij bij een actie Gericht Ver- keers Toezicht van de politie werd betrapt op het overschrij den van de maximum snelheid met 12 kilometer. „De mensen die bij een dergelijke actie wor den bekeurd krijgen nooit een accept-giro thuis, maar worden altijd uitgenodigd om bij de kantonrechter te komen. Zo kunnen we ze persoonlijk dui delijk maken dat "die borden met de maximum snelheid er niet voor niets staan", aldus mr. Melens. ZIERIKZEE - „Het succes van het Rode Kruis-werk in Zeeland heeft alles te maken de onvermoeibare inzet van vele vrijwilligers, de beroepsmensen niet te na gesproken". Die conclusie trekt de voorzitter van het Nederlandse Rode kruis J. J. van der Weel in zijn voorwoord van het boek Het Rode Kruis en Zee land. Een bundel die werd samengesteld naar aan leiding van het 125-jarig bestaan van het Nederland se Rode Kruis dat dit jaar wordt gevierd. Het boek wordt zaterdag in Reimerswaal gepresenteerd. Het werd geschreven voor degenen die als vrijwilliger of als lid direct bij het Rode Kruis in Zeeland zijn be trokken. Het voegt tevens een stukje toe aan de ge schiedschrijving over Zeeland. Het waren onder andere de bei de wereldoorlogen en de wa tersnoodramp in 1953 waar door een beroep moest worden gedaan op Rode Kruis-hulp in Zeeland. De inzet van de Rode- Kruis medwerkers en werk sters in deze provincie kwam daarbij volgens de heer Van der Weel extra tot zijn recht vanwege het heersende besef dat calamiteiten nu eenmaal bij het menselijk bestaan ho ren. De eerste activiteiten van het Rode Kruis in Zeeland speelden zich af in 1869 toen de burgemeester van Middelburg mr. Bijleveld van Serooskerke samen met dertien van zijn stadsgenoten de eerste plaatse lijke Rode Kruis afdeling opge- richtte. Een afdeling die, in te genstelling tot vele andere la ter opgerichtte Zeeuwse afde lingen, gedurende de hele pe riode van haar bestaan actief bleef. Het waren in die begin periode vooral vertegenwoor digers van de gegoede stand die deel uitmaakten van het Rode Kruis comité zoals de plaatselijke afdelingen werden genoemd. Tegen het eind van 1869 werd in Middelburg ook al een soort Rode kruiscolonne gevormd. Elf ingezetenen van de stad verklaarden zich bereid om in tijd van oorlog via persoonlij ke diensten te willen mee wer Na de ramp was het Rode Kruis op diverse plekken actief bij de dijkdichtingen. Zo organiseerde de kolonne van Zierikzee een Rode Kruis-post voor de dijkwerkers bij de hoek van Ouwerkerk. En toen de Lavendeldijk dicht ging werden er 7000 bekers koffie geschonken door leden van dicerse Rode Kruis-kolonnes. (Foto uit boek Het Rode Kruis en Zeeland). ken aan de werkzaamheden van het Rode Kruis. Er werd een rader-brancard vervaardigd. De twee personen die zich bereid verklaarden de ze brancard te duwen kregen daarvoor tien gulden per jaar en kunnen worden beschouwd als de eerste beroepskrachten van het Rode Kruis Zeeland. Een jaar later werden in Zee land nog vijf plaatselijke Rode kruisafdelingen opgericht waaronder die in Zierikzee, Haamstede en Renesse. De af deling Renesse heeft alleen in 1870 en 1871 werkelijk gefunc tioneerd. Haamstede heeft achttien jaar bestaan, tot 1888. Het hoofdcomité van het Rode kruis meldde in 1902 dat ook in Zierikzee weinig meer gebeurt. „In gewoone tijden hooren wij er zelden iets van en handhaaft het een toestand van rustige rust". Aan de vooravond van de eerste wereldoorlog beschikte het Rode kruis in Zeeland over een actief comité in Middel burg en drie min of meer sla pende comités in Zierikzee, Vlissingen en Terneuzen. Door de naderende oorlog wer den die slapende comités op nieuw geactiveerd en werden nieuwe opgericht in Zeeuws Vlaanderen en Zuid-Beveland. De commandant van het op Schouwen-Duiveland geleger de mobilisatieleger wilde een noodziekenhuis oprichten en vroeg om een Rodè Kruisvlag om daarop te plaatsen. Het hoofdcomité wilde dat verzoek alleen inwilligen wanneer er een plaatselijk comité is dat de verantwoordelijkheid voor zo'n ziekenhuis op zich wilde nemen. Daarom werd op initia tief van de toenmalige burge meester van Zierikzee in 1914 het plaatselijk Rode Kruis co mité opnieuw opgericht. Het noodhospitaal kwam er toch niet omdat Den Haag bij nader inzien meende dat er nog geen aanleiding was om geld be schikbaar te stellen voor een dergelijke voorziening op Schouwen-Duiveland. Wel werd een cursus verbandleer georganiseerd voor het geval Nederland bij de oorlog be trokken zou raken. De gewonden die tijdens de Eerste Wereldoorlog het gevolg waren van de België actieve le gers werden opgevangen in noodhospitalen in Zeeuws- Vlaanderen, Vlissingen, Mid delburg en Rotterdam. Na de eerste wereldoorlog zagen veel mensen het nut van een con stante paraatheid van de Rode Kruiscolonnes niet zo in en ver schillende comités raakten in de vergetelheid. Tot het begin van de Tweede Wereldoorlog was het Rode Kruis voor velen een abstractie, maar op het mo ment dat in het eigen land een oorlog heerste werden vele hel pende handen toegestoken. On danks de niet alle opzichten ge weldige voorbereidingen bleek het Rode Kruis in die eerste da gen van de oorlog in staat om op vele manieren hulp te bie den. Tijdens de mobilisatie ervaar- de men het als een gebrek dat voor de oorlog geen eenduidige richtlijnen waren gemaakt over hoe men moet handelen wanneer een land volledig be zet wordt terwijl de regering zich in het buitenland bevindt. Uit de gedetailleerde beschrij ving in het boek blijkt dat het Rode Kruis toch op allerlei ma nieren-probeerde om zo goed mogelijk te functioneren, on der andere in samenwerking met leden van de luchtbescher mingsdienst. Na de Tweede Wereldoorlog richte de aandacht van de Rode Kruisafdelingen zich behalve vervolg pagina 2 Wil edelmoedigheid volkomen zijn, dan moet er altijd een glimp van humor bij zijn. Eschenbach Advertentie dvies l Er zijn veel manieren om inhoud te geven aan het begrip advies. Ons advies is gebaseerd op uw wensen en mogelijkheden. Binnen deze grenzen zetten wij de perfecte lijnen uit voor het creëren van uw nieuwe ruimte. IIL Regen m HET WEER In de nacht en ochtend perioden met regen. Temperatuur 10 gra den. In de loop van de dag enkele opklaringen. Middagtemp. ±8 gra den. Wind vrij krachtig, 5, aan de kust en op het IJsselmeer moge lijk tot stormachtig, kracht 8. i: ZOMERBUSSENPROJECT De resultaten van het zomerbusproject zijn bemoedi gend voor Schouwen-Duiveland. KANTONGERECHT Onverzekerd rijden was een hot-item tijdens de zitting van het kantongerecht. BRUSE BRANDWEER De Bruse brandweer is niet blij met het beleid van het gemeentebestuur. GOLFBAAN STATUS Golfbaan Grevelingenhout te Bruinisse verwerft de hoogst haalbare status. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's DREISCHOR - Twee auto's raakten total loss bij een aan rijding in Dreischor gisteren. Er deden zich geen persoonlij ke ongelukken voor. V. uit de gemeente Brouwers haven reed over de Boogerd- weg bij Dreischor. Vanuit de tegenovergestelde richting kwam hem een andere auto te gemoet. V. zag de tegenligger te laat en botste in volle vaart-op de langs de weg geparkeerd staande auto van de firma S. uit Zierikzee. Beide voertuigen liepen zware schade op. Advertentie Voor: Centrale verwarming Gaskachels naar: KONSTRUKTEURS IHSTALLATEURS Julianastraat 40 4301 NC Zierikzee ran Telefoon 01110-12647 EKIr Advertentie Hoge Kerkstraat 16, 4306 CD Nieuwerkerk Telefoon 01114-1518-2658 dag en nacht Al meer dan 25 jaar.... ■ZIEKENFONDSRITTEN1 8RUIDSAUT0 VOLGAUTO'S GROEPSVERVOER KLEINBUS ROLSTOELVERVOER Advertentie Makelaarskantoor HANSE VERBEEK ZIERIKZEE. TELEFOON 01110-16888 Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 47,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45,— O jaarabonnement f 179,— jaarabonnement met autom. afschr. 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. ~l naam Dhr./mevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekenihg: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 2E Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. CCI Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1