Feest in Borrendamme Pracht van passagiersschip herleeft op tentoonstelling ^Someuws Brandweerdipoloma's in Bru Aanrijding op het Jannewekken Groot op schaal DONPERDAG 13 FEBRUARI 1992 NR 25102 5 16.30 uur. De opbrengst komt ten goede aan de gehandicap tenzorg. BRU1N1SSE Toneeluitvoering Vrijdag 21 februari wordt in het verenigingsgebouw van Bruinisse door toneelvereni ging De Komedianten weer een uitvoering gegeven. Deze avond zal het blijspel Dubbel Vier van Hans van Wijngaar den door de Bruse amateurclub worden opgevoerd. In de pauze verleent de boerenkapel Stuit je Leut haar muzikale mede werking. Persoonlijke omstan digheden binnen de vereniging hebben ertoe geleid dat de acti viteiten van de club enige tijd hebben stilgestaan. De draad is weer opgepakt en twee nieu we leden, namelijk Cees van der Have en Rinus Haeck ma ken deze avond hun debuut. Voor deze ouderwetse gezellige avond geldt een entreeprijs van 2,50. Mosselveiling ZIERIKZEE - Dinsdagmorgen om ongeveer 11.30 uur reden op het Jannewekken te Zierikzee twee personenauto's op elkaar. Een daarvan werd zo zwaar beschadigd dat het moest worden wegge sleept. Het betrof de auto van de heer T. uit de gemeente Duiveland. Hij kwam over het Jannewek ken aanrijden komende vanuit de richting binnenstad. Op dat moment reed mevrouw D. uit Zierik zee vanaf een uitrit achteruit met haar auto het Jannewekken op. Daardoor ontstond een aanrij ding tussen beide voertuigen. De auto van de heer T. werd aan de rechtervoorzijde zwaar bescha digd. De auto van mevrouw B. tuas aan de achterzijde ingedeukt. Zij kon haar weg vervolgen. ZIEKIKZEE - Wie kent ze niet, de bekende scheeps namen als Dempo, Insulinde, Sibajak, Statendam, Nieuw Amsterdam en de wat recentere Willem Ruys. Voor velen is het een herinnering aan tijden van weleer. In het Maritien Museum Rotterdam is tot en met 7 juni weer de sfeer te proeven van het le ven aan boord van passagiersschepen op de tentoon stelling Groot op schaal; een tentoonstelling waarin modellen van deze bekende passagiersschepen en een tiental andere te bezichtigen zijn. Wie tegenwoordig een grote af stand moet overbruggen maakt gebruik van het vliegtuig, ter wijl de grote passagierssche pen vooral vakantiecruises va ren op de Middellandse Zee en in het Caraïbisch gebied. Toch is het nog maar een halve eeuw geleden dat vanuit alle grote havens wekelijks afvaarten plaatsvonden van passagiers schepen, waarop zich mensen inscheepten die zich voor hun werk over zee of oceaan moes ten verplaatsen. De belangrijk ste routes vanuit Nederland waren die naar Noord-Amerika en naar het voormalige Nederlands-Indië. Een reis met een passagiersschip was een belangrijke gebeurtenis in veel levens. Zelfs voor die mensen, die nooit een reis meemaakten maar familieleden of vrienden wegbrachten en zo'n schip mochten bekijken, zijn deze schepen een blijvende herinne ring. Succes Deze lijndiensten bleken in een behoefte te voorzien, want steeds meer bestuursambtena ren, planters en militaire reis den tussen de kolonie en het moederland heen en weer. Het succes was zelfs zo groot dat beide maatschappijen samen gingen werken, waardoor de tweewekelijkse afvaarten beurtelings uit Amsterdam en uit Rotterdam plaatsvonden. Niet alleen de Indische Archi pel, ook het Noordamerikaan- se continent speelde een rol in het ontstaan van de passagiers vaart. Steeds meer emigranten uit Centraal- en Oost-Europa zochten in Westeuropese ha vens vervoer naar Noord- Amerika. Bovendien deden West-Europa en de VS actief za ken, waardoor zakenlieden er steeds meer behoefte aan had den om elkaar te bezoeken. Om emigranten en zakenlieden te kunnen vervoeren; opende'Öe' Nederlandsch Amerikaanse Stoomvaart Maatschappij (NASM) in Rotterdam in 1872 een lijndienst naar New York, die beroemd zou worden als de Holland Amerika Lijn (HAL). De grote passagiersvaart was een feit. De eerste decennia was de over tocht van of naar Indië of Ame rika geen genoegen, omdat de rederijen er niet ober pieker den bij de indeling van de sche pen comfort of luxe aan te brengen. Er was wel verschil in de graad van ontbering. De passagiers van de eerste en tweede klasse beschikten over hutten en kregen maaltijden. De derde klasse bevond zich in het ruim, ver van licht en lucht en werd bevolkt door soldaten of emigranten, die wel een ma tras kregen om op te slapen, maar voor hun eigen eten moesten zorgen. Van badka mers en ruimten voor ontspan ning was nog geen sprake. Aan het eind van de eeuw werd alles anders. De rederijen kre gen door dat ze een markt had den aangeboord van mensen, die veilig maar toch ook com fortabel een verre reis wilden of moesten maken en bereid waren daarvoor te betalen. Ze lieten dus grotere schepen bou wen en gingen aandacht beste den aan hun inrichting. De bui tenlandse rederijen pasten in middels al neo-stijlen toe en die liefst nog doorelkaar, zodat een soort protserih ecclecti- cisme ontstond. Deze stijlen stonden al spoedig bekend als White Star Romnan of Beren- geria Baroque. In hun reclame prezen de rederijen hun sche pen aan als een „floating cast le", een „grand hotel" of zelfs een „seaborne museum". Ambitieus In 1936 brak de HAL rigoureus met de neo-stijlen. Toen be sloot de maatschappij tot een ambitieus project. De maat schappij zou het naderende einde van de economische we reldcrisis vieren met de bouw van het grootste Nederlandse passagiersschip aller,tijden;, de Nieuw Amsterdam (II), Tw.ee architecten kregen opdracht het programma voor het inte rieur te maken. Die architecten hadden eerder de veel bespro ken Van Nelle-fabriek in Rot terdam ontworpen: J. A. Brinkman en L. C. van der Vlugt. Zij schakelden niet min der dan 70 Nederlandse archi tecten en kunstenaars in, zodat het schip een maritieme weerspiegeling werd van archi tectonische en kunstzinnige opvattingen in de late jaren dertig. G. Wijdeveld bijvoorbeeld ont wierp de Grand Hall, J. J. P. Oud de lounge en het zwembad en Van Ravesteyn de eetzaal derde klasse. Moderne kunste naars vulden op hun beurt de len van het programma in: Eva Besnvo maakte een fotowand in de rookzaal, Frits van Hall de grote adelaar bij de bar Ritz Carlton en Hendrik Chabot een schilderij dat hij scheef moest maken om hel te laten passen in het interieur dat ner gens echt recht kon zijn. Natuurlijk concurreerden niet alleen de rederijen door hun schepen zo mooi mogelijk te la ten inrichten, ook de scheeps bouwers probeerden zoveel mogelijk opdrachten voor pas sagiersschepen te krijgen. Om te laten zien dat ze de mooiste, grootste en snelste schepen konden bouwen, maakten ze van de schepen die ze oplever den een paar modellen „op gro te schaal" (1 48) en op basis van de oorspronkelijke bouw tekeningen. Ze heetten daarom „werfmodelen". Zulke model len lieten de detaillering van het schip goed zien. Eerf model schonk de bouwer tevoren aan de reder, opdat die goed idee had van het schip dat hij kon verwachten en het andere hield de werf zelf om potentiële klanten te overtuigen van de onbegrensde mogelijkheden van het bedrijf. Alleen de grote werven maakten dergelijke modellen, de kleinere bouwers lieten van het schip eenschilde rij maken. Ook dit gebeurde naar de bouwtekeningen. Het Maritiem Museum Prins Hendrik bezit een aantal werf- modellen van grote passagiers schepen en van vrachtschepen met passagiersaccommodatie. Om een impressie te geven van de meestal smaakvolle spe ciaal ontworpen interieurs, waarin de passagiers van hun overtocht een vakantie konden maken, zijn kenmerkende on-' derdelen van de scheepsinte rieurs opgesteld in een vormge ving, die bedoeld is om iets in herinnering te roepen van het werk van architecten, ontwer pers en kunstenaars, wier na men nog maar zelden met de scheepvaart in verband ge bracht worden. Dcstijds een bekende verschijning: de Dempo. Aan de mosselmarkt in Yerse- ke arriveerden op dinsdag 3 fe bruari zes schepen voor de deur. De grootste partij die werd aangevoerd, waren 419 brutotonnen van de YE 36 uit de Hammen. De tarrapercenta- ge's varieerden op dinsdag tus sen 14,9 en 53,5 procent. Mos- selhandel Steketee betaalde een hoogste prijs van 165 gul den. De volgende dag, woens dag 4 februari kwamen acht vaartuigen aan de veiling. Hiervan waren er zeven afkom stig uit Yerseke. Uit Bruinisse was de Bru 2 van de partij die maar liefst 1013 brutotonnen uit het Oude Slaak loste. Het voorruim bevatte 635 tonnen met een vleesgewicht van 24,8 kilo. In het achterruim van 378 tonnen bleef het vleesgewicht op 19,6 kilo steken. Van de ove rige ladingen schommelde het vleesgewicht gemiddeld rond de 20 kilo. Donderdag boden vijf vaartuigen hun vrachtjes aan op de mosselveiling. Van uit de Bruse haven arriveerde de Bru 25 die 428 tonnen aan voerde. Deze mossels hadden een tarrapercentage van 28,8 procent bij een stukstal van 150. Het vleesgewicht van deze lading kwam uit op 23,7 kilo. De gemiddelde inschrijfprijs in week 6 bedroeg 102,86. MIDDELBURG Tropisch Midwinterfeest De Nederlandse Vereniging tot Integratie van Homosexuali- teit COC, regio Midden Zee land houdt op zaterdag 22 fe bruari haar vierde Tropisch Midwinterfeest. Deze happe ning geniet inmiddels nationa le bekendheid. Buiten is het koud, maar binnen heerst er een tropische temperatuur. Ui teraard worden er ook tropi sche hapjes geserveerd. De be zoekers mogen in aangepaste, tropische kleding komen bij voorbeeld gehuld in een boxer short. Dit is natuurlijk niet verplicht, maar de meest tro pisch geklede man en vrouw maken kans op een verrassen de prijs. Door de grote bekend heid van dit feest wordt de mensen die zeker willen zijn dat ze naar binnen kunnen, verzocht op tijd te zijn. Vanaf 21.00 uur is iedereen welkom in hec COC-pand aan de Eigen- haardstraat 2 in Middelburg. Voor COC-leden is de toegang gratis. HEINKENSZAND Reumapatiënten vereniging Op vrijdag 21 februari om 20.00 uur houdt de Reumapa tiëntenvereniging Midden- Zeeland haar jaarvergadering. Dit gebeurt in het gebouw De Stenge in Heinkenszand. Na de vergadering kunnen de bezoe kers een aantal rondjes bingo spelen. Alle leden zijn, met eventueel één begeleider, van harte welkom. AARDENBURG Cursussen voor vrouwen Op initiatief van de Zeeuwse Vrouwenraad en de Volkshoge school Zeeland worden in maart twee curussen gehouden die speciaal zijn bedoeld voor vrouwen. De cursus Problee moplossend Vergaderen vindt plaats op 19 en 20 maart in de Volkshogeschool te Aarden burg. Tijdens de cursus wordt aandacht besteed aan selectief waarnemen en selectief luiste ren en de verschillende fasen voor het probleemoplossend vergaderen. Op 24 en 31 maart vindt in het Churchill Hotel te Tbrneuzen een cursus notuleren plaats. Een cursus waarbij oe fenen in luisteren en samenvat ten als de belangrijkste vaar digheden bij notuleren worden geleerd en aandacht wordt ge schonken aan het ordenen en uitwerken van aantekeningen. Belangstellenden kunnen zich voor 1 maart aanmelden voor deelname aan een of beide cur sussen. Tblefoon 01180-34733. ZIERIKZEE - Zoek de zon op. Dat was de titel van het cabaretprogramma dat Lucas Zijlmaker en Cecile Vooren woensdagmiddag presenteerden in de recreatieruimte van het Zierikzeese bejaar dencentrum Borrendamme. Het optreden van de cabaretgroep Neutje was een van de feestelijkhe den die deze week in Borrendamme plaatsvinden vanwege het 20-jarig bestaan van het bejaarden centrum. De cabaretgroep speelde daar op in met een nostaligisch programma waarbij een aantal cabaretliedjes van vroeger toerden gepresenteerd. Onder andere de liedjes van Louis Davids, Lou Bandy en Busio. De ouderen kenden die nog prima want er werd volop meegezongen. Via zijn sket ches en praatjes tussendoor zocht Lucas Zijlmaker persoonlijk contact met de ouderen in de zaal. Er kwamen ongeveer zestig bewoners van het bejaardencentrum naar het cabaret Neutje kijken. Vanavond (donderdag) wordt de feestweek afgeloten met een programma met toneel, zang en mo deshow dat wordt gepresenteerd door het personeel van het bejaardencentrum. (Foto: Joop van Houdt). verzorgende. Afhankelijk van het examenresultaat wordt aan ruim dertig personen het diplo ma uitgereikt. De kandidaten zijn leerling-ziekenverzorgen den die aan de Stichting Oplei dingsschool voor Ziekenverzor genden (SOVZ) in Goes hun theoretische kennis hebben op gedaan. Het praktische gedeel te van de opleiding hebben ze gekregen in een aantal ver pleeghuizen waaronder de Cor- neliastichting. Aan de diploma-uitreiking wordt een feestelijk tintje gegeven. Jaarvergadering NCVB De afdeling Zierikzee van de Nevderlandse Christen Vrou wen Bond (NCVB) komt op woensdag 19 februari bijeen voor de jaarvergadering. Be halve een huishoudelijk ge deelte omvat de vergadering een optreden van het Thoolse NCVB-koor. De bijeenkomst vindt plaats in de bovenzaal van de Gereformeerde Kerk en begint om 19.45 uur. NIEUWERKERK Uitvoering Oefening en Uitspanning Op vrijdag 14 februari vindt in Ons Dorpshuis te Nieuwerkerk de jaaruitvoering plaats van' het muziekgezelschap Oefe ning en Uitspanning. De muzi kale avond begint om 19.30 uur. Musical Visserslatijn Visserslatijn is de titel van de musical die op vrijdag 21 fe bruari wordt opgevoerd door de oudste leerlingen van de Openbare basis School de Dob belsteen uit Nieuwerkerk. de voorstelling vindt plaats in Ons Dorpshuis te Nieuwerkerk tussen 19.30 en 22.00 uur. Het gaat om een musical die werd bewerkt door de voorzitter van de oudderraad E. Kops. Het gaat om wonderlijke gebeurte nissen die zich afspelen wan neer een bootje omslaat waar mee men aan het vissen is. ZIERIKZEE Gevonden voorwerpen In het jaar 1992 zijn bij de Rijkspolitie Schouwen-Duive- land de volgende gevonden voorwerpen gebrachj. Een vouwfiets, een racefiets, drie damesfietsen, een herenfiets, twee geluidsboxen, een etuitje met manicurespullen, een wieldop, vijf sleutelbossen, en zilveren ketiinkje, vier porte- monaies, drie handschoen (tel kens een van een paar) en en dameshorloge. Mensen die het .afgelopen jaar een van boven staande voorwerpen zijn kwijt geraakt kunnen contact opne men rhet de politie om na te gaan of hun eigendom wellicht tussen de gevonden voorwer pen op het politiebureau ligt. Telefoon 01110-14055. CPB-vergadering De Christelijke Plattelands vrouwen Bond afdeling Schouwen-Duiveland houdt op dinsdag 18 februari haar jaar vergadering in de bovenzaal van de Gereformeerde Kerk in Zierikzee. Na de behandeling van de jaarverslagen en het af scheid van twee bestuursleden verzorgt de heer Ad Leijdek kers na de pauze het program ma. De vergadering begint om 19.45 uur. Diploma ziekenverzorgende Op woensdag 19 februari om 17.00 uur wordt in de Cornelia- stichting de uitslag bekend ge maakt van het examen zieken DREISCHOR Magnetron demonstratie De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Noordgouwe houdt op dinsdag 18 februari een magnetron demonstratie. De avond wordt verzorgd door een demonstra- tice van Moulinex in samen werking met de firma J. Slager uit Dreischor. De laatstge noemde heeft na afloop voor el ke aanwezige een leuk present je. Ook introducees van leden zijn van harte welkom. De de monstratie wordt gehouden in het Dorpshuis van Dreischor en begint om 20.00 uur. OOSTERLAND Verkoping De Schutse Ten huize van de familie De Bruine-Beverloo aan de Lage Maireweg 14 in Oosterland is er op dinsdag 18 februari een ver koop van De Schutse. Het be treft de maandelijkse verkoop van linnengoed, ondergoed en huishoudelijke artikelen. Ook zelf gemaakte spulletjes als 'baby-artikelen, gebreide sok ken en klompen worden aange boden. De actie is op genoemde datum van 09.30 tot 11.30 uur en na de middag van 14.00 tot BRUINISSE - Twee leden van de Bruse brandweer kregen gisterenwoensdag, uit handen van bur gemeester A. Vogelaar een diploma uitgereikt. De bijeenkomst vond plaats in de brandweerkazer ne aan de molenstraat. Burgemeester Vogelaar toonde zich zeer tevreden met de behaalde cijfers en de paraatheid van de plaatselijke brandweer Hij stelde met nadruk een grote waarde te hechten aan de deskundigheid en inzetbaarheid van het korps. Pieter Haeck ontving de module repressie" voor het diploma hoofdbrandwacht. Peter Hanse kreeg het rijksdiploma brandwacht eerste klasse toegereikt. Hanse scoorde voor deze module met een uitstekend cijfer, namelijk een tien. Na de diploma-uitreiking werd door de korpsleden met burgemeester Vogelaar en wethouder Jumelet positief van gedachten gewiseld over een aantal zaken voor de toekomst. De burgemeester liet de brandbestrijders gelijk weten dat hij hun vanzelf geen sprookjes ging voorhangen. Op de foto van links naar rechts: Pieter Haeck, Peter Hanse en burgemeester Vogelaar. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 5