Niet doormodderen bij spanningen en onrust Inclusief en sportief de Nissan Micra March Musical Hoe verzin je het in Zierikzeese concertzaal DE HOEVE AAN DE Geschreven door Hetty Heyting Diefstal uit auto te Renesse Con amore Aanpassing levenswijze belangrijk Feestavond ZSC'62 Smaakvol aangekleed en rijk uitgerust 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEE - Hoe verzin je het? Dat is de titel van de door Hetty Heyting geschreven en door Joop Stokkermans van muziek voorziene musical die za terdag 22 februari te zien is in de Concertzaal in Zie- rikzee. De voorstelling is bedoeld voor kinderen van 7 tot twaalf jaar. De musical wordt gebracht onder auspiciën van Uit op Schouwen-Duiveland. De voor stelling begint om 15.00 uur. Hoe verzin je het is een pro- duktie van de Stichting Jeugd- komedie Amsterdam. Het ver haal draait om Liesje, een meisje dat zich ontzettend ver heugd op de vakantie. Haar moeder en haar nieuwe stiefva der hebben een heerlijk hotel aan zee geboekt, voorzien van alle gemakken. Het is alleen jammer dat Liesje's beste vriend Joep niet mee kan. Fantasie Het is maar gelukkig dat Lies- je zoveel fantasie heeft. Ze fan taseert gewoon stiekum dat Joep met haar meereist. Haar ouders merken daar niks van. Als ze bij het zoveelste land een grenspost gepasseerd zijn, krij gen ze autopech. Uitgerekend in een totaal verlaten gebied. Omdat het al laat is gaan ze te voet verder, op zoek naar een herberg. Ze vinden onderdak bij een merkwaardige vrouw die met haar dochtertje en een olidomme knecht in een spook achtig landhuis woont. Deze Ook is de een gevoeliger of kwetsbaarder dan de ander. Nervositeit kan leiden tot symptomen als rug-, maag- of darmklachten en hoofdpijn, maar ook - afhankelijk van de persoon - tot prikkelbaarheid, hyperventilatie en misschien wel tot inslaapproblemen en/of slapeloosheid. Sympto- nen van spanning die ook veel voorkomen zijn tranende ogen, de bekende prop-in-de-keel en 'nachtzweet'. Gelukkig gaan dergelijke verschijnselen dik wijls weer spontaan over. Zijn de problemen echter van lange re duur, dan is het beslist raad zaam gerichte maatregelen te nemen. Nervositeit, gejaagdheid kun- omgeving spreekt Liesje erg aan Wat hebben die mensen rare gebruiken, en wat leven ze primitief. Er is geen telefoon en ook geen garage in de wijde omtrek. Liesjes stiefvader zal de auto zelf moeten repareren, maar dat is niet de enige ramp. Haar moeder wordt ziek van het vreemde eten en moet een tijd je het bed houden. Het kan wel dagen duren voordat ze weer verder kunnen. Vermaken Liesje moet zichzelf zien te ver maken Dat geeft haar de gele genheid om het dochtertje van de gastvrouw te leren kennen. Wat een rare woorden gebruikt dat kind. Natuurlijk gaat Lies jes rijke fantasie met al deze wonderlijke informatie op de loop. In gedachten daalt ze af in de put achter het huis en beleeft ze daar dolkomische avontu ren. Maar ze verzint nog meer. In de hal hangt een schilderij van een oude man. Als ze deze nen in het algemeen met succes te lijf gegaan worden door aan passing van de levenswijze. Zoals: voldoende tijd nemen voor de maaltijden en mis schien ook eens een avondwan delingetje maken; lichte maal tijden (met voldoende rauw kost!) zijn uiteraard te prefere ren boven uitgebreide, zware lunches en diners; 's avonds kan men het beste koffie en thee vermijden en in plaats daarvan voor het slapen gaan een glaasje warme melk drin ken; op het werk niet meer van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat doorploeteren, zonder re gelmatig een pauze te nemen: lichaam en geest hebben hun eigen ingebouwde klokje en Een scene uit 'Hoe verzin je het'. grijsaard uit zijn lijst laat stap pen wijst hij haar de weg naar die plek waar geneeskrachtige kruiden groeien. De tocht er heen is niet zonder gevaren, dat moet u echt af en toe in de gaten houden. Huisgeneesmiddelen Er zijn eenvoudige kalmerende geneesmiddelen (in jargon: 'se- dativa') die ontspannend en rustgevend werken, waardoor nervositeit wordt verminderd; bij normaal gebruik zullen de ze beslist geen gewenning of verslaving veroorzaken. Het betreft zowel reguliere genees middelen als plantaardige en homeopathische. Een voor beeld uit de eerste groep is val- noctamide; het is samengesteld op bais van valeriaanzuureters en werkt ontspannend en kal merend. Ook bij langer ge bruik blijkt dit middel geen bijwerkingen te hebben. Een effectief plantaardig kal meringsmiddel bijvoorbeeld is haver (avena sativa): dit wordt trouwens ook wel met succes ingezet tegen rookverslaving. Een eeuwenoude plant als me maar gelukkig heeft ze Joep achter de hand die haar te hulp kan schieten. Het joch zorgt ervoor dat Lies je niet helemaal dol draait. Er is namelijk één deur in het huis die gesloten blijft. Alleen de gastvrouw weet welke gehei men daarachter verborgen lig gen. Natuurlijk verzint Liesje een list om de deur open te krijgen. Ze verveelt zich geen moment. Hier kan geen luxe strandhotel tegenop. Iissa, met zijn typische geur, heeft vooral zijn waarde bewe zen tegen 'maagzenuwen'; pas- siebloemkruid werkt niet al leen kalmerend en pijnstil lend, maar helpt ook tegen krampen; valeriaanwortel is misschien wel het bekendste plantaardige middel tegen ner vositeit. Het is verkrijgbaar als extract of tinctuur, maar ook in de vorm van dragees of tabletten. Bekende plantaardi ge bestrijders van spanning en onrust zijn verder taiga wortel, hop, ('echte') kamille en het Chinese gingseng. De dro gist heeft ook enkele homeopa thische geneesmiddelen (o.m. Passiflora D6), waarmee deze lichamelijk en geestelijke ont reddering bestreden kan wor den. Hij zal u dan ook graag en deskundig van advies dienen. RENESSE - Woensdagmiddag werd aan de Rampweg te Re- nesse de auto van de heer R. uit Breda opengebroken De inbraak vond plaats tussen 12.00 en 17.15 uur. De dieven na men daarbij een autoradio/cas settespeler mee daarvan de preciese waarde niet bekend is. Vrijdag 14 februari NEDERLAND 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 16.00 uur Journaal. 16.05 uur Toni en Jerry, teken filmserie. 16.21 Service salon, gevarieerd middagprogramma. 17.30 uur Ereprijs 17, familie programma. 18.00 uur Boggle, spelprogram- ma. 18.28 uur Weg van de snelweg Nederland, toeristisch pro gramma. 18.53 uur De roze panter, teken filmserie. 19.01 uur Different world, Amerikaanse comedyserie. 19.29 uur Cosbyshow, Ameri kaanse comedy-serie. 20.00 uur Journaal 20.25 uur Rondom tien, praat programma. 21.16 uur Cheers, comedyserie. 22.46 uur BZN special, mu- ziekspecial. 22.34 uur Dokument: My fun ny Valentine, impressie van Valentijnsdag in binnen- en buitenland. 23.07 uur The commish, Ameri kaanse politieserie. 23.56 uur Miniatuur. 00.04 uur Journaal. NEDERLAND 2 09.00 uur Huisje boompje beestje, afl. 37 10.00 uur Nieuws uit de natuur, afl. 18. 11.00 uur Schooltv-Weekjour naal, afl. 20. 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.00 uur Journaal 16.08 uur Muziek uit duizen den, bekende muziek uit ope ra's en musicals. 16.55 uur Derrick, Duitse mis daadserie. 17.54 uur TV dokter. 18.00 uur Journaal. 18.20 uur De teenage hero turt les, tekenfilmserie. 18.46 uur Bassie en Adriaan en de geheimzinnige opdracht, kinderserie. 19.20 uur Wetenswaardevol met Wubbo Ockels, populair- wetenschappelijk magazine. 19.47 uur Op goed geluk, spel- programma. SCHARENDIJKE - De sport vereniging ZSC'62 houdt op za terdag 15 februari in het Her vormd Verenigingsgebouw in Scharendijke haar jaarlijkse feestavond. Vanaf 19.00 uur is de zaal geopend, het program ma begint om 19.30 uur. De organisatie van de feest avond is in handen van de to neelgroep van de vereniging. Het toneelstuk dat zij opvoeren is een klucht in drie bedrijven met de titel Zilveruitjes en au gurken, geschreven door D. J. Eggengoor. Het stuk gaat over een boer die zich heeft gespeci aliseerd in het houden van een camping op zijn erf. Naar de mening van de huishoudster die een oogje op hem heeft 20.32 uur Medisch Centrum West, Nederlandse ziekenhuis serie. Afl.: De uitlokking. 21.30 uur De tv dokter, medi sche tips met Ferdinand Zwaan. 21.31 uur TROS TV show, amu sementsprogramma met Ivo Niehe. 22.25 uur Crime time, 2- wekelijks magazine over alle facetten van de misdaad. 23.05 uur The fiction makers, Engelse speelfilm uit 1969 van Roy Baker. 00.46 uur Journaal. NEDERLAND 3 08.55 en 00.10 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 09.30 uur Olympische Win terspelen 1992, met o.a. terug blik vorige dag 10.00 uur Biathlon 3x7,5 km dames 12.00 uur Journaal 12.07 uur Rodelen 2 mans he ren 12.55 uur IJshockey Sovjet- Unie-Frankrijk; Skispringen 120 m schans 15.55 uur Schaatsen 1000 m da mes 17.30 uur Open Universiteit 17.55 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.15 uur Sesamstraat 18.30 uur Jeugdjournaal. 18.40 uur Het Klokhuis. 19.00 uur Hoogtepunten van de dag 19.50 uur Uitzending van Groen Links. 20.00 uur Journaal. 20.23 uur IJshockey Tsjecho- slowakije-Canada (in pauzes kunstrijden ijsdansen). 20.50 uur NOS Laat 21.00 uur IJshockey Tsjechoslowakije-Canada ver volg (in pauzes kunstrijden ijs- dansen). 22.30 uur Studio Moutiers, met o.a. belevenissen van de Neder landse deelnemers. 22.50 uur Journaal 23.03 uur NOS Laat, achter grondinformatie, met gesprek met de minister-president door Paul Witteman. 23.31 uur Samenvatting van de dag en kunstrijden: ijsdansen. 00.00 uur Het formatiebudget systeem, voorlichtingspro gramma. trekt de boer te veel op met een van zijn vrouwelijke gasten. Zij wil hier een stokje voor ste ken. Dit vormt de aanleiding voor een reeks komische situa ties. Na afloop is er gelegen heid te dansen op de muziek die verzorgd wordt door Ad Hagesteijn. Bezoekers kunnen door het kopen van loten mooie prijzen winnen. Voor de jeugd speelt de toneelgroep het stuk op vrijdag 14 februari, aan vang 19.00 uur. De ouderen en allen die niet in de gelegenheid zijn om zaterdag naar de voor steling te komen, kunnen op woensdagmiddag 19 februari nog genieten van deze klucht. Deze voorstelling begint om 14.30 uur. BRT 1 14.30 uur Schooltelevisie 15.45 uur Soleil rouge, Frans/Italiaanse speelfilm. 17.30 uur Mooi en meedogen loos, Amerikaanse serie. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatiese rie. Afl. 45. 18.05 uur Postbus X, jeugdse rie. 18.30 uur TV 1 - Top 30, de 30 best verkochte singles in Vlaanderen. 19.03 uur Buren, Australische serie. 19.25 uur Mededelingen en programma-overzicht. 19.30 uur Journaal en sport. 20.00 uur Sledge Hammer, Amerikaanse comedyserie. 20.25 uur De sleutels van het Fort Boyard, programma waarin een Nederlandse en een Vlaamse ploeg een spannende en avontuurlijke strijd voeren om de schat van Fort Boyard. 21.30 uur Matlock, Amerikaan se misdaadserie. Aansl. Paardenkoersen. 22.30 uur Vandaag/Sport 22.55 uur The free Frenchman, 6-delige Engels/Franse serie. Afl. 5. 23.45 uur Coda, Mark Insingel leest voor uit eigen werk. Van daag: Heeft de meerderheid... BRT 2 18.55 uur Journaal 19.00 uur 500 jaar Latijns-Ame- rika. Afl. 3. 19.30 uur Het Capitool, Ameri kaanse serie. 19.53 uur Benny Hill. 20.00 uur Vlaanderen vakan tieland, toeristische portretten uit binnen- en buitenland. 20.35 uur Kijk uit! 20.40 uur Herover de aarde: Wij en Zij. Wij en Zij gaat over het zoeken van de mens naar buitenaardse beschavingen, en hoe eventueel een dergelijke beschaving met ons in contact zou kunnen treden. 21.30 uur Journaal/Sport. 22.00 uur Affiche, informatief programma. 22.20 uur Tenuto laureatencon- cert, klassieke muziek met de winnaars van het Tfenuto- concours. Deel 2. NOORDGOUWE - Muziekver eniging Con Amore uit Noord- gouwe geeft zaterdag 7 maart in het plaatselijke Dorpshuis haar jaarlijkse uitvoering. Om 19.30 uur worden de deuren van de zaal geopend. Op het programma staat de vertolking van een aantal stuk ken. De Trumpettune, de Nec- kertal march, de Sympfoniëtta Garda zijn een greep uit de nummers die deze avond ge speeld worden. Na de pauze, met hierin een verloting, volgt een revuevoorstelling door de eigen leden. Tbt slot kan er bij het Bal na gedanst worden. Ad Hagesteijn verleent hieraan zijn medewerking. ZIERIKZEE - Allemaal hebben wij op z'n tijd wel eens te kampen met spanningen, nervositeit, prik kelbaarheid, rusteloosheid en dergelijke. Waar dat fysieke en mentale ongemak precies vandaan komt is niet altijd even duidelijk. Bovendien reageert elke individu weer anders op onrustgevende invloeden van buitenaf. Door MIEN VAN 'T SANT 150 'Maar ik moet er niet aan denken dat het aloude familiebezit straks op een of andere manier ten onder zou gaan. Dat zou bij Hen driks wel het laatste zijn. Of hij moest de tijd wel zó tegen zich krijgen, dat het een voudig een onmogelijkheid zou blijken de boel intact te houden'. Nijdig had ze haar schouders opgehaald. 'Wat jullie toch in die Hendriks zien snap ik totaal niet. Een brutale vlerk, die me elke dag opnieuw laat merken dat ik hier net zo goed gemist kan worden'. Over het gezicht van Willem de Jong glijdt een vergevend lachje. 'Niet boos worden, Dien. Maar heeft hij in feite niet een beetje gelijk? Het bedrijf draait toch hele maal door zijn werkzaamheid, niet?' Ineens staan de tranen haar in de ogen. 'Je bedoelt misschien', zegt ze kleintjes, 'dat het er niets toe doen zou, als ik me bijvoor beeld van het leven beroofde? Reina en Leo geven niets om me, zijn alleen maar op ei gen voordeel bedacht. Zelfs de kleinkinde ren houden ze hier weg. Zogenaamd omdat Cora hen op een of andere manier zou kun nen besmetten. Arie gaat volledig zijn eigen gang. Als hij thuis is, zit hij óf bij zijn paar den en volgt Hendriks als een schaduw, óf hij trekt naar jou. Wat heb ik zo nog aan mijn leven?' Zeg nu zelf!' Sussend legt hij zijn forse hand op haar arm. 'Foei Dien! je bent gezond, je kunt gaan en staan waar je wilt. Je kunt, zoals je het naar ik hoor al meer gedaan hebt, je dienstbaar maken in onze dorpssamenle ving. Je kunt goed zingen, je bent handig, je hebt iets in je, waarnjee je zieken of hen die narigheden hebben, kunt opvrolijken. Moet ik nog meer opnoemen?' 'Alsjeblief niet! Heus! Je ziet me veel te veel door een roze bril. In werkelijkheid ben ik een grote nietsnut'. Willem de Jong kijkt haar met zijn wat ondoorgrondelijke *blik aan. 'Het is in ieder geval beter dat een mens minder goed over zijn eigen ik denkt', zegt hij, 'dan meent dat hij het zo echt met zichzelf getrof fen heeft. Als Dien de volgende middag met Cora een fikse wandeling gaat maken, kiest ze be wust de nieuwe weg naar het grote wiel, waarachter ze met een bouwplan bezig zijn voornamelijk voor die mensen, die de stad ontvluchten willen en hier als forensen rustig kunnen wonen. Er worden uitslui tend bungalows gebouwd. Niet al te groot, maar praktisch en gemakkelijk ingericht. Liefhebbers van vissen kunnen hier hun hart ophalen en elke bungalow krijgt nog een behoorlijk stuk grond. Dien is er al eens meer geweest, toen de huizen nog in aanbouw waren, had zich toen niet kunnen voorstellen hoe de mensen in zulke hokjes van kamers konden wonen. Wel was het uit zicht haar meegevallen. Vanzelfsprekend kon je niet over de dijk heen kijken, maar het grote wiel met zijn grillige beplanting langs de oevers, met zijn eendenkooien en de erover scherende vogels was het aankij ken evengoed waard. Als weggeworpen speelgoedhuisjes waren de bungelalows hier en daar uitgestrooid, er was al jonge aanplant en een behoorlijk brede, maar ge lukkig niet lijnrechte weg voerde naar de grote verkeersweg. De kleinere bungalows waren allemaal al verkocht. Van die, die als semi-bungalow gebouwd waren, stonden er nog een paar leeg. Omdat het met de verkoop minder vlot ging dan men aanvankelijk gedacht had, was er één als modelwoning ingericht. Daarheen richt Dien de Jong nu haar schre den. Gek! Ze heeft er helemaal niet lang over behoeven te denken om te weten dat ze niet uit het dorp weg wil. Wel uit de buurt van café 'Lingezight', waar ze zoveel kwaad over haar gesproken hebben. Weg van haar buurman Langen, die haar maar al te graag beloert. Maar wat het zwaarst weegt: weg van het witte huis achter de grond van 'Zon rondom', waar Hendriks door het hekje in de afrastering in- en uitloopt. (wordt vervolgd) NIEUWERKERK - De Japanse autofabrikanten zijn bijzonder actief in het op de markt brengen van spe ciale uitvoeringen van succesmodellen. Eén van de succesnummers van Nissan is, naast de eveneens zeer populaire Sunny, de compacte Micra. Nissan heeft nu een bijzonder aantrekkelijk versie op basis van die Micra ontwikkeld; de March. De Micra March wordt geken merkt door een smaakvolle aankleding van het interieur en een hoog uitrustingsniveau. De exclusieve en sportieve March is bovendien met een prijskaartje van nog geen 20.000 gulden aantrekkelijk ge prijsd. Zuinig De Nissan Micra staat bekend als een zeer zuinige wagen en uiteraard is ook de speciale versie van de Micra uitgerust met de vertrouwde 1,2 liter viercilinder motor met brandstrofinspuiting en een geregelde katalysator. Deze pittige krachtbron levert 54 pk en is in combinatie met een vijfversnellingsbak goed voor een topsnelheid van 150 kilo meter per uur. De Nissan Micra is volgens Nis san zelf één van de meest luxu euze auto's in zijn klasse. Zo is het dashboard uitgevoerd in chique zwart met als blikvan ger de witte wijzerplaat van de snelheidsmeter. De stoelen zijn voorzien van een zwarte bekle- dingsstof met een grijs/groen motief. Luxe tapijt is eveneens standaard. De kleuren groen en grijs ko men ook terug in de decoratie ve March-badge op de achter zijde van de auto. Daarnaast is de Micra March voorzien van een spoiler aan de bovenzijde van de achterklep, sportieve wieldeksel en een fraai accent biesje op de flanken. Verder is de grille van de Micra March gespoten in de kleur van de carosserie. Standaard be schikt de auto ook nog eens over in hoogte verstelbare hoofdsteunen, driepunts rol- gordels voor- en achter en een waarschuwingssignaal voor nog brandende verlichting. Verder beschikken de passa giers van de Micra March over uitstelbare zijruiten achter en kan men voorin beschikken over een afsluitbaar dash boardkastje. De Micra March is geschoeid met 155/70 radiaal- banden en is voorzien van een afsluitbare benzinetankklep. De buitenspiegels zijn van bin nenuit verstelbaar en het is welhaast vanzelfsprekend dat de Micra voorzien is van een wis/was installatie op de ach terruit. De Nissan Micra March is leverbaar in de kleuren rood, wit, en zwart metallic. NiexiU) van Nissan: de Micra March.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 4