j~ THUIS IN HET LOKALE NIEUWS TROUWPLANNEN? Twaalf overtredingen voor te hard rijden ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE "Als je zo jong bent begonnen doe je de winkeldeur niet zo gemakkelijk dicht' LÖ-3aLg drukkerij lakenman ochtman bv Botsing- op kruising Auto over de kop dé krant van schouwen - duivelatrd! Maatje Braai al 70 jaar in levensmiddelenwinkel te Dreichor Eens NCVB-lid, altijd NCVB-lid Vrouwen van het eerste uur gehuldigd voor 35-jarig lidmaatschap NCVB F ZIERIKZEESCHE DONDERDAG 13 FEBRUARI 1992 148e JAARGANG NR 25102 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 EEN GROTE KOLLEKTIE ORIGINELE TROUWKAARTEN VINDT U BIJ Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 Wie de goddelijke gave van de geestdrift bezit, die wordt wel ouder, maar nooit oud. Oncken Buien, later zon HET WEER Vannacht nog een enkele bui en minimumtemp. omstreeks 3 gra den. Overdag af en toe zon en tot de avond droog. Middagtemp. on geveer 8 graden. Zuidwestenwind, matig, kracht 4, aan de kust en op het IJsselmeer krachtig, 6. OORMERKEN De veehouders op Schouwen-Duiveland reageren met gemengde gevoelens op het verplichte oormerken. MANNENKOOKLES Na 28 jaar zijn de kooklessen voor mannen in Zierik zee gestopt. MUSICAL In de Concertzaal te Zierikzee wordt een musical van Hetty Heyting opgevoerd. SCHAATSEN Jordy de Looff uit Zierikzee neemt deel aan het Zeeuws schaatskampioenschap langebaan. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's KERKWERVE/BURGH- H AAMSTEDE - Woensdag morgen hield de Rijkspolitie Schouwen-Duiveland een snel heidscontrole met behulp van radarapparatuur. Men stond langs de Provinciale Weg tus sen Zierikzee en Haamstede en langs de Kraaijepsteinweg na bij Haamstede. De controle werd tussen 08.15 tot 09.30 uur uitgevoerd langs de Provinciale Weg ter hoogte van Kerkwerve. Daar passeer den 264 voertuigen waarvan er vijf harder bleken te rijden dan de maximaal toegestane snelheid van 80 kilometer per uur. Een automobilist reed 119 kilometer. Van 10.45 tot 11.45 uur stond de politie met de ra darapparatuur langs de Kraai- jensteinweg, een weg waar men eveneens niet harder mag rij~ den dan 80 kilometer. Van de 239 voertuigen die passeerden deden zeven dat wel. De hoogst gemeten snelheid was 109 kilo meter per uur. KERKWERVE - Op de krui sing Heuvelsweg/Kakkers- weelweg nabij Kerkwerve bot sten dinsdagmorgen twee per sonenauto's op elkaar. Het ongeluk gebeurde om on geveer 11.30 uur toen mevrouw B. uit de gemeente Midden- schouwen het kruispunt nader de terwijl ze met een personen auto vanaf de Kakkersweelweg kwam aanrijden. Zij zou op de kruising geen voorrang hebben verleend aan een personenauto bestuurd door de heer S. uit bergen op Zoom die over de heuvelsweg in de richting Zie rikzee reed. Er ontstond een botsing waarbij beide voertui gen werden beschadigd. NIEUWERKERK - Dinsdag avond is mevrouw L. uit Zie rikzee bij Nieuwerkerk met haar personenauto over de kop geslagen. Het voertuig werd daarbij geheel vernield. De be stuurster kwam er zonder noe menswaardige verwondingen af. Het ongeluk gebeurde om on geveer 19.30 uur toen mevrouw L. vanuit de richting Zierikzee met haar auto over de Rijks weg N-59 reed. Bij het afrem men voor de stoplichten bij Nieuwerkerk kwam ze door onbekende oorzaak met de auto in de rechterberm van de weg terecht en sloeg met de auto over de kop. I Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- I Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode. I JA, ik wil een - kwartaalabonnement f 47,50 i I kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45,— I I jaarabonnement èt f 179,— I jaarabonnement met autom. afschr. f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. I Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. I naam Dhr./mevr. adres 1I postcode: plaats: I telefoon handtekening: I Bij automatische afschrijving uw I bank-/gironummer vermelden:j ponds-stroopkannen die de mensen meebrachten. „Vooral in de winter als het koud was. Dan was de stroop zo dik dat hij heel langzaam liep". De gro te bus werd dan in de woonka mer voor de kachel gezet en mevrouw Goudszwaard zei de- tegen de klanten dat ze wel al vast naar huis konden gaan. „Want Maatje brengt de stroop kan straks wel thuis". Hoewel ze haar moeder graag hielp in de winkel, herinnert de bejaarde winkelierster zich nu nog dat ze met haar klom pen onder de arm naar buiten glipte wanneer ze daarvoor de kans schoon. „Ik wilde buiten op straat met de andere dorps kinderen spelen. Maar dan was ik nog niet goed en wel weg of mijn moeder kwam al naar buiten om aan de mensen op straat te vragen: Heb je Maatje niet gezien want ze moet hel pen. Dat ging zo". Nadat ze op haar 14e van de la gere school kwam bezocht me vrouw Braai nog de naaischool in Zierikzee. „Als mijn moeder mij missen kon, ging ik daar een ochtend of middag naar toe. Je leerde daar je eigen kle ren naaien". Maar vaak stond ze in de winkel. Dat bleef zo toen ze op haar 23e trouwde. „Er waren op Dreischor maar weinig woningen beschikbaar. Daarom gingen we bij mijn moeder inwonen. Dat wilde ik ook. Ik was enig kind en zij is nooit hertrouwd. We zijn altijd samen gebleven". Toen de vestigingswet voor schreef dat mensen met een zaak het middenstandsdiplo ma moesten hebben, behaalde mevrouw Braai dat papier in Zierikzee en ongeveer dertig jaar geleden, zette zij na de dood van haar moeder de win kel alleen voort. „Mijn man werkte in de vlasserijZo'n le vensmiddelenwinkeltje lever de vroeger al niet genoeg op om van te leven. Het verkopen van boodschapjes was iets dat vrouwen er bij deden. Je had hier in Dreischor vroeger wel acht levenmiddelenwinkels en drie bakkers". Het was vroeger ook een van zelfsprekende zaak dat de win kelierster alle klanten die om boodschappen kwamen met naam en toenaam kende. Dat is nu al lang niet meer het geval. „Vroeger was Dreischor een echt vlassersdorp. Toen was hier werk.* Nu moeten de inwo ners veel meer naar andere ge meenten toe om te kunnen wer ken en er zijn hier in het dorp ook veel mensen van buitenaf komen wonen (import)". Met de komst van de grotere supermarkten op schouwen- Duiveland dunde het klanten bestand van mevrouw Braai steeds meer uit. Tegenwoordig komen alleen nog een aantal oudere inwoners van Dreischor regelmatig naar het winkeltje vervolg pagina 2 Binnen de vereniging is er niet eens zo veel gewijzigd volgens de twee dames die hebben bij gedragen aan de oprichting. Ze vinden dat er eigenlijk alleen in het dorp veel veranderd is. „Vroeger was er in Kerkwerve natuurlijk nog niet zo veel te doen. Dus waren we erg blij met de oprichting van de NCVB. Ondanks dat je toen nog kinderen thuis had wonen kon je makkelijker van huis. Nu besluit je eerder om lekker thuis te blijven" De dames vin den het extra verheugend dat ondanks dat er tegenwoordig in Kerkwerve een veel grotere variatie bestaat aan verenigin gen en activiteiten, dat de NCVB tochzo'n aantrekkings kracht heeft. Vriendinnen De gezelligheid tijdens de bij eenkomsten zien beiden als het leukste van de bond. „Als ech te vriendinnen gaan de leden van de NCVB met elkaar om en is echt sprake van een verbon denheid". Aan de uitstapjes doet mevrouw Post niet meer mee. „Ik kan heel slecht tegen de busreisjes en door zo'nstad slingeren vind ik op mijn leef tijd ook niks". Mevrouw van der Houten wil toch nog zo veel mogelijk mee, maar de laatste jaren is het daar ook niet echt meer van gekomen.„Je wordt natuurlijk ouder en de familie waaronder kleinkinderen en binnenkort misschien wel ach- terkleinkinderenwordt steeds belangrijker". Al valt het bei den hard om toe te geven zelfs belangrijker dan de NCVB. Tbch komt de bond hierna al snel op een tweede plaats. 32 Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, BB Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. KERKWERVE - Om velerlei redenen vierde de NCVB gisterenavond, woensdag 12 februari, groot feest in Dorpshuis 't Zuudende in Kerkwerve. Niet alleen werd het 35-jarig jubileum gevierd van de Nederlandse Christen Vrouwenbond, ook werd een aantal vrouwen die al geruime tijd lid zijn van de vereniging ge huldigd. Onder hen twee dames die al vanaf de oprichting zijn: mevrouw A. van der Houten-van der Hoek en mevrouw J. Post-den Boer. Beiden zijn van plan nog lang lid te blijven van de hond. „Totdat we grijs zijn", zeggen beide kwieke, maar al op leeftijd zijnde jubilarissen. bloemstuk. Hierna worden de vijf vrouwen die al dertig jaar lid zijn en de twee eerder ge noemde dames, die al vanaf het prille begin betrokken zijn bij de NCVB, geeërd. Omdat ze bij het 25-jarig jubi leum al het eremetaal hebben ontvangen, krijgen de feestvar kens nu een bloemetje op gespeld. De presidente noemt het een kroon op het werk en verklaart dat het mede aan de ze trouwe leden ligt dat de NCVB zo'n bloeiende vereni ging is. „Ik hoop dat jullie nog lang lid zullen blijven en nog vele malen de vergaderingen zullen bezoeken", zegt ze. Voor de viering van het 35-jarig jubileum is de zaal goed ge vuld. Leden, oud-leden en ver tegenwoordigsters van andere vrouwenbonden op Schouwen- Duiveland zijn in grote getale- bijeen gekomen om stil te staan bij deze mijlpaal. Voor de scheidende presidente me vrouw Huigens-Stoel was het extra verheugend om te horen dat er op de feestavond nog viervrouwen ziel} hebben aan gemeld als lid. Daarmee is het totaal aantal leden van 48 op 52 leden gekomen. Slechts een lid minder dan tijdens de oprich ting in 1957. Eremetaal DREISCHOR - Vroeger kende ze iedere inwoner van Dreischor, maar de tijd dat alle dorpsbewoners hun levensmiddelen in het eigen dorp kochten is al lang voorbij. Wat wel is gebleven zijn de kinderen die hun zakgeld komen omzetten in snoepgoed. In het winkeltje aan de Zuidstraat te Dreischor hebben ze nog steeds een ruime keuze: amandelbonen, babbelaars, drop, spekkies. Inplaats van een halve cent betalen ze nu een kwartje of een paar dubbeltjes. Maar de 78-jarige mevrouw M. P. B. Braal-Goudszwaard helpt ze nog met even veel plezier als 70 jaar geleden toen ze zelf als kind voor het eerst achter de toonbank plaatsnam om een handje mee te helpen in de winkel van haar moeder. De 78-jarige mevrouw Braai: ,,lk vind het leuk om via de winkel wat aanspraak te hebben". (Foto: Joop van Houdt). Hoewel de levensmiddelenwin kel enkele tientallen jaren ge leden een keer werd uitgebreid met de naastgelegen woonka mer, zijn in de zaak nog steeds overblijfselen te zien van de tijd dat Maatje Braai als kind achter de toonbank stond. Op de vloer liggen nog dezelfde zwartbeige mozaiektegels als 70 jaar geleden. De pakken sui ker zitten in een houten bak die zich vroeger over de hele wand van de winkel uitstrekte. „Er zaten allemaal vakken in. Voor de lichte suiker, de brood suiker, de rijst, de stijfsel en de erwten en de bonen. Maar met de ramp in 1953 is dat allemaal onder water komen te staan. Toen we na de evacuatie terug kwamen waren al die bakken door het zoute water heel vies geworden. Het stonk zo dat we het grootste gedeelte hebben weggedaan en verpakte le vensmiddelen zijn gaan verko pen". Aan de zoldering van de win kel zijn nog de sporen te zien van een houten beugel waar aan vroeger de bruin papieren puntzakken en vierkante zak ken hingen die werden ge bruikt als verpakking voor de losse levensmiddelen. „Die zakken werden door mijn moe der per kilo ingekocht. Als kind reeg ik ze dan met een naald en een dun touwtje aan elkaar en vervolgens werden ze aan de zoldering gehangen. Ja, dat was daarom toch leuk". Maatje Braai werd bijna 79 jaar geleden geboren in Rotter dam waar haar vader een wa- terstokerijtje had. Maar twee jaar na haar geboorte keerden haar ouders al terug naar het dorp waar zij beiden vandaan kwamen: Dreischor. „Dat kwam omdat mijn vader zieke lijk was. Hij heeft ook niet lang geleefd. Mijn moeder was op haar 29e al weduwe". Na zeven jaar op het land te hebben gewerkt om de kost te verdienen voor haar dochter en haarzelf kocht mevrouw Goudszwaard in 1921 het pand van bakker Kees van Dijk aan de Zuidstraat en begon er een levensmiddelenwinkel. „We hadden ook nog een onderwij zeres in de kost en zo konden we rondkomen". Het was een vanzelfsprekende zaak dat de toen 9-jarige Maat je Braai, als enig kind, na schooltijd in de winkel stond om haar moeder een handje te helpen. „Zo had mijn moeder even tijd om eten te koken of wanneer er volk over de vloer kwam". De jeugdige winkeljuf frouw schepte zout of soda uit de. teilen die onder de toon bank stonden in papieren zak ken. Ze woog krenten, rozijnen of gedroogde pruimen af die in geel met bruine blikken op een boord achter de toonbank ston den. Het lastigste werk was het met stroop vullen van de vijf liter kruiken of kleine witte Uit volle borst wordt door de aanwezigen het lied „Lang zul len we leven" gezongen. Hier na vindt de huldiging plaats van de jubilarissen. Dc vrouw die al 25 jaar lid is krijgt zoals gebruikelijk het eremetaal van de bond opgespeld en een Zeven jubilerende dames werden in het zonnetje gezet. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1