Peuterspeelzaal De Schouwse Poeletjes officieel geopend 1 een bezorg(st)er THUIS IN HET LOKALE NIEUWS r TROUWPLANNEN? 'Overheid eigenlijk te laat met aandacht voor gewonden' 0 OPROEP! I-; ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE drukkerij lakenman ochtman bv Feest voor groot en klein in Kerkwerve Draaginsigne oorlogsgewonden voor J. van Velthoven 3 Uitgebreide snelheidscontrole op Schouwen-Duiveland dé krant van schouwen -duiveland! j 3 O-tÖ- 3zbg ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 10 FEBRUARI 1992 148e JAARGANG NR 25100 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 EEN GROTE KOLLEKTIE ORIGINELE TROUWKAARTEN VINDT U BIJ Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 KERKWERVE - Zaterdagmorgen was het een drukte van belang In de Beatrixstraat in Kerkwerve. Daar werd namelijk, vergezeld van allerlei feestelijke handelingen, de nieuwe ruimte van peuterspeelzaal De Schouwse Poeletjes officieel geopend. Voorzitster C. H. Tieleman verrichtte samen met vierentwintig peu ters de opening. Dit gebeurde door gezamelijk een doek te verwijderen waardoor het blauw geel gekleurde naambord, poeletjes in het water, onthuld werd. Na deze handeling konden de kleintjes hun ouders, opa's en oma's, broertjes en zusjes een rondleiding door het nieuwe klaslokaal geven. Een verbetering op elk ge bied, zo vinden ook de leidsters, Mattie Zëijler en Margreet van Cleef. Hoewel het een feestelijke dag was, voelde niet iedereen zich in feeststemming. Dit werd later ruimschoots goed gemaakt toen de peuters een prachtig versierde ballon kregen met een zoete tractatie. Achter de kinderen, voorzister C. Tieleman. (Foto: Joop van Houdt). 'Hemel op aarde', zo is de nieu we ruimte van de peuterspeel zaal in Kerkwerve het beste te omschrijven. Nadat peuter speelzaal De Schouwse Poelet jes in 1974 officieel begon; werd gestart in het voormalige verenigingsgebouw van Kerk werve, waarna al snel werd uit geweken naar een zaaltje van de Hervormde Kerk. Dit gaf echter problemen, omdat na ie dere schoolmorgen alles weer opgeruimd moest worden. In .1980 kreeg peuterspeelzaal De Schouwse Poeletjes een eigen lokaaltje tot haar bschikking. Dit was de sportkantine van WIK welke werd opgebouwd tot speelzaal. Na twaalf jaar in dat gebouw te hebben gezeten werd het echter hoog tijd dat er een vervanging kwam. Kapotte vloeren en veel te weinig speel ruimte voor de kinderen over tuigde de gemeente ervan dat er wat aan gedaan moest wor den. Aangezien de openbare basisschool in Kerkwerve haar deuren had moeten sluiten kwam daar ruimte vrij, waar van een deel door de gemeente Zierikzee beschikbaar werd ge steld voor de peuters. Grote schoonmaak Het nieuws van de naderende verhuizing werd de beide leid sters, 'juffrouw Mattie' en 'juf frouw Margreet' in de zomer van vorig jaar meegedeeld. Toen kon echter nog niet direct begonnen worden omdat er nog veel spullen van de basisschool in stonden die eerst wegge haald moesten worden. Maai de week na de kerstvakantie kon het werk van start gaan. Mattie en Margreet begonnen samen met familie, vrienden en kennissen aan de 'grote schoonmaak' van het lokaal. Een. ruimte die in de jaren als basisschool aan styling weinig modernisering had meege maakt. Paarse deuren, gele muren, oranje gordijnen en ro ze tegeltjes werden door de bei de leidsters en hun helpers ver vangen door witte muren, zacht groene deuren en bijpas sende tegeltjes. Flink wat werk, maar zeker de moeite waard als men kijkt wat een schitterend resultaat het heeft opgeleverd. Wat een likje verf en veel inventiviteit al niet kunnen doen. Dé peuterspeelzaal heeft één van de drie lokalen, die het voormalige schooltje rijk is, tot haar beschikking. In deze grote ruimte hebben de leid sters een poppenhoek, een lees hoek, een blokkenhoek en een klimhoek ingericht. Ook ge bruik van het keukentje en de hal is in het verdrag opgeno men. In de toegevoegde hal is een zandtafel aangebracht. Een origineel alternatief voor de zandbak buiten die met slecht weer niet gebruikt kan wor den. In de toekomst willen juf frouw Margreet en juffrouw Mattie een grote zandbak bin nenshuis maken, zodat de kin deren in het zand kunnen spe len in plaats van mét het zand. Dat zal echter nog even moeten wachten. Behalve stoeltjes Na een week van hard werken konden de kinderen verhuizen naar hun 'nieuwe' speelzaal. Hoewel de officiële opening pas zaterdag plaatsvond, zijn de kinderen al in januari ver huisd. Dat ging in eerste in stantie niet met bijster veel animo, zo vertelt ook Mattie Zeijler. ,,De kinderen hadden het idee dat het oude gebouw van hun was en sommigen wil den helemaal niet verhuizen, en vonden het maar eng. Van- daatr.dat we toen hebben be dacht om alles alvast te verhui zen, het speelgoed en alle ande re dingen, maar dat we de stoeltjes van de kinderen zou den laten staan tot de kinderen er weer waren. Pas toen de kin deren er waren hebben we ze verteld dat het tijd was om naar de nieuwe ruimte te gaan. Nadat de kinderen zagen dat hun oude ruimte leeg was, be halve voor hun stoeltjes, von den ze het helemaal niet erg meer om daar weg te gaan. We hebben de kinderen toen hun stoeltje laten dragen naar de Beatrixstraat en daar zijn we toen verder gegaan. En omdat ze eigenlijk eerst een soort van afscheid konden nemen van hun oude gebouw hebben ze geen van allen ergens last van gehad. Ze zagen de enorme ruimte en de mogelijkheden en ze waren allemaal zo gewend", aldus Mattie. ,,Wat wel grappig was, is dat we zelf de stoeltjes diezelfde middag weer terug moesten slepen omdat we het zelfde wilden doen met onze tweede groep peuters". Peuterspeelzaal De Schouwse Poeletjes heeft 24 peuters on vervolg pagina 2 ZIERIKZEE - „Elk jaar herdenken we hen die geval len zijn in de Tweede Wereldoorlog, maar er is veel te weinig aandacht besteed aan hen die in de oorlog letsel opliepen dat hun hele levensloop veranderde. De overheid is eigenlijk veel te laat met die aan dacht voor oorlogsgewonden". Dat betoogde burge meester mr, J, J. P. M. Asselbergs van Zierikzee vrij dag in zijn toespraak ter gelegenheid van de uitrei king van het draaginsigne gewonden aan J. van Velt hoven uit Zierikzee. Van Velthoven is de tweede Schouwen-Duivelander die geeerd wordt met het draaginsigne. Een tweede, nog veel ernstiger, verwonding liep Van Velthoven op toen hij door z'n makkers gewond werd weggedragen. De Hollandse soldaten werden op nieuw onder vuur genomen en de rechterknie van Van Veltho ven werd ernstig beschadigd. Zo ernstig dat' later in het zie kenhuis besloten werd de kuit weg te nemen. Van Velthoven werd voor 70 procent invalide verklaard. Daarmee, zo stelde Asselbergs, begon voor hem een nieuwe strijd. Van Velthoven had tot voor de oorlog in het bedrijf van zijn vader gewerkt als tim merman maar door zijn oor logsverwonding kon hij dat werk niet blijven doen. Hij werd distributie-ambtenaar. De heer J. Dorst sprak in een kort dankwoord zijn waarde ring uit voor de wijze waarop burgemeester Asselbergs zijn visie op het draaginsigne ge wonden onder woorden bracht. „Uw toespraak sprak mij bij zonder aan", aldus Dorst. ,,Voor hen die in de oorlog ge wond raakten begon de echte strijd pas na de oorlog". Eerder werd aan Zierikzeeë- naar J. Dorst het draaginsigne gewonden uitgereikt. Dorst is nu waarnemend voorzitter van de Bond Nederlandse Militaire Oorlogs- en dienstslachtoffers (BNMO). De bond heeft in Zee land 370 leden. Op voordracht van de bond wordt een draag insigne toegewezen door het nationaal Comité Draaginsig ne Gewonden. Genoegdoening Burgemeester Asselbergs be nadrukte in zijn toespraak dat de rijksoverheid in zijn ogen veel te laat is met aandacht vooroorlogsgewonden. ,,Het is jammer dat het zoveel te laat komt, maar beter laat dan nooit", aldus de burgemeester. Hij stelde dat de uitreiking van draaginsignes in feite een poging is om het weer een beet je goed te maken. „Goedmaken wat in het verle den is nagelaten. Het is een stukje genoegdoening en ik hoop dat het het gevoel van on vrede bij hen die in de oorlog gewond raakten er een beetje door weggenomen wordt". As selbergs verhaalde vervolgens van de ervaringen van de heer Van Velthoven in de tweede we reldoorlog. Hij maakte destijds deel uit van het vierde regiment infan terie en raakte bij het allereer ste treffen tussen Nederlandse en Duits troepen al gewond. Voor hem was de oorlog wat dat betreft snel afgelopen. Bij het eerste vuurcontact moest Van Velthoven een treffer in casseren. Zijn rugbepakking werd weggeschoten en hij raak te gewond aan een arm. Burgemeester mr. J. J. P, M. Asselbergs speldt de onderscheiding op bij J. van Velthoven. (Foto: Joop van Houdt). Eerbewijzen zijn als stelten die ons opheffen zonder ons groter te maken. Ch. Dolf us Overdag regen HET WEER In het algemeen veel bewolking en vooral overdag nu en dan re gen. Minlmumtemp. omstreeks 4 graden. Middagtemp. ongeveer 8 graden. Wind draaiend van zuid west naar zuid tot zuidoost, matig, kracht 3 4. PROBLEMEN Bij in hun jeugd misbruikte vrouwen is de kans op psy chische problemen groot. GOLF De Stichting Golf Schouwen wil eerst 300 leden voor dat de plannen verder uitgewerkt worden. KOORZANG Drie Brouwse koren zetten afgelopen weekend hun beste beentje voor in het Tonnenmagazijn. VOETBAL Bruse Boys stunt opnieuw tegen topploeg Roda Boys Dit nummer bestaat uit 8 pagina's ZIERIKZEE - Het Korps Rijkspolitie van de groep Schouwen-Duiveland is het af gelopen weekend druk ge weest met het uitvoeren van snelheidscontroles. Op vijf lo- katies had zij haar radarappa- ratuur opgesteld. In totaal werden tweehonderdzesender tig weggebruikers bekeurd voor het overtreden van de maximum snelheid. De meeste overtredingen wer den geconstateerd langs de weg Zierikzee-Burgh-Haamstede ter hoogte van Serooskerke. Op de Serooskerkseweg, waar een maximum snelheid geldt van 80 kilometer per uur, reden van de ruim veertienhonderd gere gistreerde voertuigen er meer dan tweehonderd te hard. Eén snelheidsduivel presteerde het zelfs met een vaart van 129 ki lometer per uur over de weg te suizen. 133 kilometer Daarnaast werd er gecontro leerd aan de Rijksweg N59 tus sen Oosterland en Nieuwer- kerk en aan de provinciale weg S7 tussen Zierikzee en de Zee- Iandbrug. Op de laatste lokatie bedroeg de hoogst gemeten snelheid maar liefst 133 kilo meter per uur. Ook hier geldt een maximum toegestane snel heid van 80 kilometer per uur. Advertentie De Zierikzeesche Nieuwsbode zoekt met spoed voor een wijk in BURGH voor het bezorgen van de Nieuwsbode Extra op woens dag. Heb je interesse en ben je minimaal 15 jaar bel dan 01110-16551 of 01110-17314 (tot 20.00 uur) Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 47,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45,— O jaarabonnement f 179,— jaarabonnement met autom. afschr. f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. ~l naam Dhr./mevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1