Oosterlandse peuterspeelzaal kampt met structureel financieel tekort Open dagen bij de scholen voor voortgezet onderwijs streeknieuws Politie houdt een inbrekersbende aan (On)zuivere koffie 'We moeten samen met de gemeente een oplossing zoeken Diefstal bromfiets Timmerman loopt brand wonden op Bredase politie vindt vijf e een halve ton hasj Bij Scholengemeenschap Schouwen-Duiveland en RSG Professor Zeeman t VRIJDAG 7 FEBRUARI 1992 NR 25099 OOSTERLAND - „Het is een trieste toestand. Het speelgoed raakt steeds verder versleten, maar het kan niet meer worden vernieuwd. We hebben al het geld no dig om te voorkomen dat de tekorten nog groter worden". Mevrouw W. Olree- Stoutjesdijk uit Oosterland is penningmeester van de Oosterlandse peuter speelzaal 't Kraaiennest. Momenteel geen vrijwilligerswerk waar je erg vrolijk van wordt, want de peuterspeelzaal kampt met een financieel tekort van zo n 10.000 gulden. Het betreft de huur over de jaren 1990, 1991 en 1992 die nog be taald moet worden voor het gebruik van de zaal in dorpshuis De Oosterhof. Plus zo'n 4000 gulden aan personeelskosten die nog moeten worden voldaan. Goed beschouwd. zijn wij Ne derlanders soms bekoorlijke zeurpieten. Terwijl wij het in ons koude kikkerlandje op de keper beschouwd goed tot zeer goed hebben. De Hollander wordt verzorgd van de wieg. tot het graf. Natuurlijk kent ook Nederland verborgen ar moede en geen weldenkend mens zal dat willen bagatelli seren, maar als een vergelij king getrokken wordt met an dere landen, en dan hoef je niet eens zo ver over de lands grenzen te kijken, kom je heel wat schokkender zaken tegen. Neem nou Polen, een land op zo'n duizend kilometer af stand maar met een totaal an dere cultuur en een welvaarts niveau dat op geen enkele ma nier te vergelijken valt met die in Nederland. In de win kels is van alles te koop, maar er zijn maar weinig mensen die het kunnen betalen. Din gen die voor ons vanzelfspre kend zijn, zijn voor de gemid delde Pool heel bijzonder. Men breekt zich er het hoofd over hoe het moet als de kinderen naar school moeten want dan moeten zij immers voorzien worden van bijvoorbeeld schrijfgerei. Het klinkt bela chelijk maar daarom is het niet minder waar. De vraag rijst wat wij als Nederlanders kunnen en moeten doen om de nood in onder meer Polen te le nigen. Gelukkig zijn er men sen onder ons die zich niet ver liezen in het schrijven van el lenlange en droog-theoretische nota's en rapporten maar die daadwerkelijk de handen uit de mouwen steken. Zeker, hun inspanningen zijn een druppel op een gloeiende plaat, maar dat ontslaat ons niet van de plicht om daar te helpen waar we kunnen. Wij gooien in onze welvaartsmaatschappij met z'n wegwerpcultuur dingen op de schroothoop waar ze elders in de wereld nog tien jaar mee kunnen doeen. Dingen die in onze ogen hopeloos verouderd zijn, maar nog wel uitstekend werken. Dus, wie z'n zolder of schuurtje opruimt dient zich eigenlijk wel twee keer te be denken wat de bestemming van het overbodig geworden artikel wordt. Denk vooral niet te snel dat iets nergens meer toe dient. Die vergissing is in het verleden al te vaak ge maakt. PK. ZIERIKZEE - Donderdagmid dag werd aan de Lange Blok- weg te Zierikzee de bromfiets van de heer Van B. uit Brou wershaven gestolen. De bromfiets stond op de par keerplaats bij het voetbalveld langs de Lange Blokweg. Het voertuig werd gestolen tussen 17.45 en 21.45 uur. De waarde ervan is niet bekend. BRUINISSE - Tijdens werk zaamheden aan boord van de nieuwbouw Eurokotter SC 20 bij scheepswerf Maaskant liep scheepstimmerman J. K. uit Stellendam gisteren, donder dagmiddag, omstreeks 15.15 uur eerste graads brandwon den op. De werknemer van timmerbe drijf IJtama pakte na de thee pauze, waarschijnlijk iets te abrupt, het deksel van een ko kende teerketel op waarop als gevolg van oververhitting een steekvlam volgde. De timmer man werd door toedoen van zijn collega M. v. D. met brand wonden aan gelaat en onderar men onder doktersbehande ling gesteld. Een verzamelaar van activiteiten op visserij ge bied, die op twee meter afstand van de vuur- en teerspuwende ketel stond te fotograferen, kwam met de schrik vrij. AMSTERDAM - Minister Rit- zen van onderwijs voelt wel voor de invoering van een vorm van prestatiebelóning in het onderwijs. Bij nieuwe afspra ken met de bonden om het be roep van leerkrachten aantrek kelijker te maken zou die mo gelijkheid aan de orde moeten komen. DEN HAAG - Treinreizigers met klachten over de dienst verlening van de Nederlandse Spoorwegen kunnen voortaan terecht bij een onafhankelijke geschillencommissie. Die kan bindende uitspraken doen. De commissie behandelt alleen klachten waarover de reiziger met de NS niet tot een verge lijk is kunnen komen. Donderdagavond legden drie bestuursleden van de peuter speelzaal hun financiële zorgen voor aan de leden van de Dui- velandse adviescommissie al gemene zaken. Want men hoopt samen met het gemeentebe stuur een oplossing te vinden voor het gat in rlc begroting dat met de huidige inkomsten niet te dichten is en dat groter en groter wordt. Uit een toelichting van me vrouw Olree blijkt dat het fi nanciële tekort vooral is ont staan door de toegenomen per soneelskosten van de afgelo pen jaren. Hoewel de vier leid sters, die de peuterspeelzaal vier ochtenden per week laten draaien, werken voor het mini mumloon kost dat jaarlijksbij- na 16.500 gulden aan salaris, belastingen en sociale lasten. Met de huur van de Oosterhof a 2000 gulden, erbij komt men op jaarlijkse vaste lasten van 18.500 gulden. Zoals bekend kunnen op de Christelijke Scholengemeen schap voor MAVO en LHNO geen brugklasleerlingen meer worden aangemeld omdat die school over drie jaar haar deu ren moet sluiten. Behalve de Beatrixschool waar les wordt gegeven aan jongeren die bij zonder onderwijs nodig heb ben en de Dag- en Avond Scho lengemeenschap Zeeland waar volwassenen middelbaar on derwijs kunnen volgen zijn op Schouwen-Duiveland dus nog twee scholen waar middelbaar onderwijs wordt gegeven. Op de Scholengemeenschap Schouwen-Duiveland kunnen jongeren voorbereidend be roepsonderwijs volgen. Men heeft daarbij de keuze uit de afdelingen Bouwtechniek. Een bedrag dat niet kan wor den gedekt met de maandelijk se ouderlijke bijdrage van 35 gulden per kind die wordt be taald voor de 35 peuters die 't Kraaiennest wekelijks bezoe ken plus de subsidie van de ge meente Duiveland. Die subsi die bedroeg in 1Ö91 nog 2.500 gulden en is inmiddels ver hoogd tot 4.000 gulden per jaar. Maar zelfs met die verhoging is het onmogelijk om het finan ciële plaatje van de peuter speelzaal gezond te krijgen. Penningmeester Olree is er van overtuigd dat de peuterspeel zaal al veel eerder bij de ge meente om raad had moeten vragen omdat het dreigde mis te lopen. „Het is jaren goed blijven gaan omdat er geen re keningen binnen kwamen voor de huur die we voor de Ooster hof moesten betalen. Ooit schijnt de afspraak ge maakt te zijn dat die huur zon- Elektrotechniek, Mechanische techniek, Consumptieve tech niek en Verzorging. Naast die praktijkvakken krijgen de leerlingen ook scholing in the oretische vakken zoals ondere meer Nederlands, Engels, wis kunde, biologie, maatschappij leer en natuurkunde. Men kan daarin naar eigen keuze eind examen doen op vier niveaus. Op woensdag 19 februari kun nen leerlingen van de hoogste groepen van de basisscholen zelf kennis maken met de Scho lengemeenschap tijdens de open middag. Die duurt van 13.00 tot 16.00 uur en men krijgt onder meer een rondlei ding door het schoolgebouw. Op dezelfde dag, maar dan van 19.00 tot 21.15 uur zijn ouders welkom in de school. Zij kun- der rekening vooruit zou wor den betaald. Door de voortdu rende wisseling van bestuurs leden werd dat niet goed door gegeven, zodat de penning- meesteresse die niets van die afspraak wist wachtte op een rekening". Die rekening kwam in januari 1991. Of men de huur voor de jaren 1988 en 1989 wilde beta len: 4000 gulden. „Dat ging nog net, maar toen bleef er nog maar een paar honderd gulden over in kas. We hebben geen geld om de huur voor de jaren 90 tot en met 1992, 6000 gulden, te betalen". De opbrengst van de jaarlijkse bazar en een ver hoging van de ouderlijke bij drage van 32 naar 35 gulden per maand bleken volstrekt onvol doende om een dergelijk be drag bij elkaar te brengen. In tegenstelling tot de penibele financiële situatie gaat het ver der prima met de peuterspeel- nen daarbij zien welke moge lijkheden de school biedt, wel ke vervolgopleidingen moge lijk zijn en naar welke be drijfstakken men kan met het diploma. De Regionale Scholen Gemeen schap Schouwen-Duiveland omvat een opleiding MAVO, HAVO en Atheneum. Op woensdag 26 februari zijn zo wel leerlingen van de hoogste groepen van de basisscholen als hun ouders welkom in de school aan het Hatfieldpark 2. Men krijgt informatie over de vakken die worden gegeven. Men kan deelnemen aan een les en het schoolgebouw bekijken. Voor de ouders van de leerlin gen die de basisschool gaan verlaten wordt op dinsdag 10 maart een voorlichtingsavond gehouden. Daarbij wordt men geïnformeerd oyer de werk wijze in de brugklas, de leer lingbegeleiding, de inrichting van het onderwijs op de RSG en de mogelijkheden die er zijn na het volgen van MAVO, HA VO of Atheneum. De bijeen komst in de aula van de school begint om 20.00 uur. zaal. De belangstelling van ou ders om hun kind twee ochten den per week met andere peu ters te laten spelen is groot. Momenteel wordt de speelzaal bezocht door het maximale aantal van 35 kinderen en staan er tien op de wachtlijst. Behalve uit Oosterland komen die peuters ook uit Ouwerkerk en Sirjansland. Gezien die grote belangstelling voelt het bestuur van de peu terspeelzaal er dan ook niets voor om de peuterspeelzaal een ochtend per week minder te la ten draaien. „Er is zo'n groot aanbod aan peuters dat we niet minder open kunnen zijn". Maar men ziet ook geen moge lijkheden om de financiële pro blemen op te lossen en de peu terspeelzaal op een verant woorde wijze te laten voortbe staan. „Er moet meer geld ko men, dat is de enige mogelijk heid". Uit contacten met besturen van andere peuterspeelzalen in de regio is gebleken dat de ge meente Duiveland, ook met de tot 4000 gulden verhoogde bij drage, veel minder subsidie aan de peuterspeelzalen in haar gemeente (de andere is in Nieuwerkerk) verstrekt dan de andere gemeenten in de regio. „We blijven hopen dat men dat zal bijstellen. Uit gesprekken met wethoudser Stouten is ge bleken dat men wel met ons wil meedenken en zoeken naar een oplossing", aldus mevrouw Olree. In een eerste reactie werd dat door de wethouder bevestigd. „Wij hebben geluisterd naar wat het bestuur van de peuter speelzaal naar voren heeft ge bracht. Er wordt verder intern over gesproken en tijdens de gemeenteraadsvergadering eind februari zal het college van b en w naar verwachting met een voorstel komen". ZIERIKZEE Doemiddag NBvP Op initiatief van de afdeling Schouwen van de NBvP (Ne derlandse Bond van Platte landsvrouwen) werd in Mon- dragon een doe-middag gehou den die heel succesvol was. De leden van de afdeling beschil derden zijde waarvan vervol gens broches werden gemaakt. Ook werden eieren aangekleed en was er veel belangstelling voor de tafels waar met kraal tjes kon worden gebreid en ori- gami-werkstukken werden ge maakt, vooral veel wenskaar ten. Presidente mevrouw Wes- sels vestigde de aandacht op de rubriek Bondig Zeeuws in het tijdschrift de Plattelands vrouw waarin diverse cursus sen worden aangekondigd. De volgende bijeenkomst van de afdeling Schouwen is op 13 maart en begint om 19.30 uur. Daarbij wordt aandacht be steed aan transplantatie en do norschap. DREISCHOR Feestmiddag bejaarden Op initiatief van de Bejaarden- soos Dreischor wordt zaterdag 15 februari in het dorpshuis te Dreischor een feestmiddag voor bejaarden gehouden. De bijeenkomst omvat een toneel uitvoering door het gezelschap De Comedianten. Zij presente- Misdrijven die het afgelopen jaar werden gepleegd in diver se plaatsen op Schouwen-Dui veland Goeree Overflakkee en Walcheren. De 30-jarige J. uit Zierikzee werd voorgeleid bij de rechter, commissaris te Middelburg en daar in bewa ring gesteld. De andere verdachten die wer den aangehouden zijn de 25- jarige D. B.. de 24-jarige Van T., de 25-jarige B. en de 40-jarige Van L., allen uit Zierikzee. En ren het blijspel Dubbel vier. In de pauze wordt een verloting gehouden en speelt Ronald Sla ger op zijn elektronisch orgel. De feestmiddag begint om 14.00 uur. OOSTERLAND Uitvoering Oosterlands Fanfare Op vrijdag 21 februari en vrij dag 28 februari presenteert de muziekvereniging Oosterlands Fanfare haar jaarlijkse mu ziekuitvoering. De muziek avonden vinden plaats in dorp huis De Oosterhof in Ooster land en in het dorpshuis te Sir jansland. Het programma om vat muziek en toneel. Ooster lands Fanfare presenteert onder leiding van dirigent Jaap Knuist in totaal tien mu ziekstukken. De jongste bla zers van het muziekgezelschap verzorgen vlak na de pauze een kort intermezzo en de blok- fluitgroep onder leiding van mevrouw Van Damme treedt op. De toneeluitvoering tijdens de avond wordt gepresenteerd door De Schouwspelers. Zij brengen het blijspel Schat aan de muur. Het verhaal van me vrouw Treede en haar huis houdster mevrouw Botter die al jaren samen in een huisje wonen. Wanneer de kinderen van mevrouw Treede daarin verandering proberen te bren gen gebeurt een aantal dingen waarop ze niet hadden gere kend. De muziekuitvoering wordt besloten met een gezel lig samenzijn waarbij De Win dows voor dansmuziek zorgen. Tijdens de pauze van de mu ziekuitvoering wordt een ver loting gehouden waarvoor veel ondernemers op Schouwen- Duiveland prijzen beschikbaar stelden. De uitvoering in Oos terland vindt plaats op vrijdag 21 februari, die in Sirjansland een week later op vrijdag 28 fe bruari. Jaarvergadering Deze week hield het Duive- lands Mannenkoor de jaarver gadering in het dorpshuis Oosterhof. Aan de orde kwa men onder meer het jaar verslag 1991 en financieel ver slag 1991. Verder was er be stuursverkiezing. Aftredend waren de heren J. van 't Hoff, voorzitter en M. de Gast, alge meen adjunct, waarvan laatst genoemde niet meer herkies baar was. Uit de gehouden stemming bleek dat de heer Van 't Hoff was herkozen en als nieuw bestuurslid gekozen de heer A. S. J. Flikweert, die bei den hun benoeming aannamen. De voorzitter sprak woorden van waardering en dank tegen het aftredend bestuurslid, de heer M. de Gast, die 8 jaar di verse bestuursfuncties vervul de. Tenslotte sprak de heer De Gast een dankwoord tot de aanwezigen. BRUINISSE Helpt Elkander Dinsdag 11 februari komt de Hervormde vrouwengroep Helpt Elkander in Bruinisse weer bijeen. Na de pauze houdt men een gezelligheidsspel waarbij prijsjes te winnen zijn. De aanvang is om half acht in het verenigingsgebouw. Succesvolle proefvaart Vanaf scheepswerf Padmos vertrok na een succesvolle proefvaart het Duitse binnen vaartschip Chateau Palmer uit de Bruse reparatiehaven. De afgelopen weken werd het 80- meter lange schip door werk nemers van Padmos voorzien van een nieuwe Mitsubishi hoofdmotor. Wisseling sluisdeuren Aannemingsbedrijf Van der Straaten uit Hansweert heeft deze week geheel volgens plan ning twee vloeddeuren aan de Krammerzijde van de Greve- lingensluis verwisseld. Hier voor arriveerde de aannemer met de drijvende bok Delta de 27-jarige Van der P. en de 21- jarige Van der W. uit Wester- schouwen. Zij werden in het politicbureau te Zierikzee in verzekerde bewaring gesteld. Tijdens het onderzoek werd een groot deel van de buit te ruggevonden. Diverse 27MC- bakjes. autoradio's, stereo apparatuur, drank, gereed schappen, hengelsportartike len, huisraad en een aanhang wagen. Verwachting t/m dinsdag 11 tebruai WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 60c Min.temp. 4 graden Mid.temp. 8 graden Windkracht zuidw. 5 Maandag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 70l Min.temp. 3 graden Mid.temp. 7 graden Windkracht zuidw. 6 Dinsdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 80' Min.temp. 5 graden Mid.temp. 9 graden Windkracht zuidw. 6 ZON- EN MAANSTANDEN 8 febr.Zon op 08.09, onder 17.3 Maan op 09.11, onder 22 9 febr.Zon op 08.07, onder 17.4 Maan op 09.28, onder - 10 febr.Zon op 08.06, onder 17.4 Maan op 09.50, onder 0C Eerste Kwartier: 11 febr. (17.15) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Zaterdag is nog een dn dag. Daarna nemen de regent sen fors toe. De een na de anc oceaandepressie loopt volge week ongehinderd Europa binr Depressies die ook in midden E pa hun neerslag zullen achterla Voor het Alpengebied betekent op wat grotere hoogte sneeuw grootste hoeveelheden aan de m kant van het Alpenmassief. In land zal - gezien de aanhouc hoge temperaturen - alleen maa gen vallen. De wind neemt da zo nu en dan flink toe. met een hefcapaciteit var ton en de sleepvletten Mari en Adrianus. Duikbec Noordhoek uit Zierikzee sisteerde bij de onderwé werkzaamheden. Vanaf j daag, vrijdag, kan de sch vaart weer gebruik maken de schutsluis. DEN HAAG - De organisz tegen racisme en discrimir uit Den Haag, verenigd i werkgroep „Het hele jaa maart" houden woensda, februari een discussie-avor de moskee in de Wagenstra Den Haag. BREDA - De Bredase p heeft na een tip in een wo een geparkeerde auto ei loods in totaal 5.500 kilc gevonden. De partij heeft een straat de van ongeveer dertig m gulden. In de woning hi< politie drie verdachten Het gaat om de 31-jarige I naar M.A., de 48-jarige M Spijkenisse en de 42- A.E. uit IJsselstein. Dit! de politie bekendgemaal, I ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Wnd. Chef redacteur P. Kleemans Kantoor I Jannewekken 11, Zierikze Postbus 1. 4300 AA Zieril Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. I Lezersservice (bezorgini De krant na 18.00 uur noi ontvangen? Bel 01110-172 Maandag Vm vrijdag van uur tot 17.30 uur en van tot 20.00 uur Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) I 01110-12449 I Fotograaf (na 17.30 uur) t I 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 47.50 Bij autom. afschr. f 45,0( Per jaar f 179.00 Bij autom. afschr. 169.C Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen ee maand, voor het einde lopende abonnements-p schriftelijk bij de Zierikzi Nieuwsbode gemeld te j Inlevertijden advertent! Maandagkrant vrijdag tot i: Dinsdagkrant maandag tot 1 Donderdagkrant woensdag tot I Vrijdagkrant donderdag tot I Voor fouten ontstaan dc telefonische of onduide geschreven opdrachten 1 door ons geen verantw gedragen. I Advertentietarieven Losse mm prijs 64 een Kontrakttarieven op aai i „succesjes" (t/m 4 reg De advertentieprijzen z f exclusief 6% BTW NIEUWERKERK - Een onverwachte bezoeker zou geschrokken zijn en gedacht hebben dat er een verschrikkelijk ongeluk was gebeurd. In werkelijkheid betrof het gisteren, donderdag, in het dorpshuis een jaarlijkse oefenavond van de EHÈO afdeling Duiveland. Vier vertegenwoordigers van de Landelijke Organisatie Tót Uitbeelding van Slachtoffers (LOTUS) van het district Noord en Midden Zeeland gaven een demonstratie. Een viertal zogenaamde ongelukken waarbij verschil lende slachtoffers waren gevallen werd op overtuigende wijze in scene gezet. Door middel van schmink werden de wonden, zoals bijvoorbeeld twee bijna afgehakte vingers en een schotwond, levensecht nagebootst. Voorzitter van de afdeling, de heer Melzer, kon deze avond zo'n tachtig men sen begroeten die hun belangstelling toonden in de oefenavond. Onder hen waren de vijfenveertig leden van de afdeling Duiveland en een aantal jeugdleden. Vrijwillligers onder deze leden en jeugdleden, die allen een EHBO-diploma bezitten, moesten tonen op welke wijze er bij een ongeluk het best gehandeld kan worden. De situatieschets was hierbij aangepast aan het niveau van de ge diplomeerde. Een aanwezige kaderinstructeur uit Bruinisse gaf naderhand zijn commentaar en uit leg. De 70-jarige mevrouw N. van der Have ontving van het aanwezige districtsbestuurslid de heer Nijssen een oorkonde en een pen met inscriptie vanwege het feit zij reeds vijftig jaar gediplomeerd EHBO'ster is. Ook de vereniging Duiveland huldigde haar trouwe lid met bloemen en een present je. De hoop werd uitgesproken dat ze de herhalingslessen trouw blijft bezoeken en daarnaast EHBO-les blijft geven aan leerlingen op de basisscholen. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Op woensdag 19 februari, woendag 26 februari en dinsdag 10 maart worden in twee scholen voor voortgezet onderwijs op Schouwen-Duiveland open middagen of avonden gehouden waarbij basis schoolleerlingen en hun ouders zich kunnen laten in formeren over de diverse soorten onderwijs waaruit een keuze kan worden gemaakt na de basisschool. Uil Zierikzee en Westerschouiven ZIERIKZEE - De Rijkspolitie Schouwen-Duiveland hield de afgelopen week zeven mannen aan die wor den verdacht van het plegen van in totaal 15 diefstal len, inbraken, heling en illegaal wapenbezit.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1