tijd" „In het zand van den CBTB/CPB en CPJ-bijeenkomst: minder druk, wel erg gezellig Letterkundige Herman Pley geeft lezing in Zierikzee Z E E U W E N. Impressionisme centraal in beschouwing beeldende kunst Overwinning van Kiekieres op Kunst na Arbeid uit Utrecht Bezuinigingen doen voordelen landinrichting voor landbouw teniet Initiatief van Literair Samenwerkingsverband Schouwen-Duiveland Bruse mist hoorn in 't vet Levensberichten door Nagtglas: LEVENSBERICHTEN Manifestatie Schouws.spel in Mondragon DINSDAG 4 FEBRUARI 1992 NR 25097 7 BROUWERSHAVEN - De dikke inistdeken waaronder Schouweii-Duiveland vrijdagavond schuilging heeft er toe geleid dat een aantal met name oudere le den van de Christelijke Boeren en Tuindersbond (CBTB) en de Christelijke Plat telandsvrouwen (CPB) noodgedwongen verstek moest laten gaan bij de jaarlijk se familie-samenkomst in het Tonnenmagazijn in Brouwershaven, waar zo'n honderd leden met elkaar een genoeglijke avond beleefden. Een fragment uit het toneelstuk Zo vader zo dochter, dat enkele jongeren van de CJP vrijdagavond tijdens de familie-samenkomst opvoerden. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - De Middeleeuwen. Voor velen is dat de periode van nobele ridders, gracieuze jonkvrouwen, spannende toernooien en fraaie burchten. Dit nogal geromantiseerde beeld strookt echter niet met de al ledaagse Middeleeuwse werkelijkheid. Over dit the ma - lezen en leven in de Middeleeuwen - spreekt Herman Pley, hoogleraar historische letterkunde, dinsdag 11 februari jn het Literair Café van de regio nale scholengemeenschap Professor Zeeman (Zierik zee). Deze lezing begint om 19.45 uur. De bar gaat een half uurtje eerder open (19.15 uur). Die familie-samenkomst waar leden van CBTB, CPB en CPJ (Christelijke Plattelands Jon geren) elkaar treffen is een jaarlijks terugkerend iets dat steevast op de laatste vrijdag van januari wordt gehouden. Sinds jaar' en dag gebeurt dat in het Tonnenmagazijn in Brouwershaven. Koffie-maaltijd Ook vrijdagavond stonden de deuren van het Tonnenmaga zijn even voor zessen al uitno digend open voor de deelne mers aan de koffiemaaltijd waarmee deze familie-avond steevast begint. Hoewel hier voor de laatste jaren wat min der belangstelling bestaat werd ook nu het minimum aan tal deelnemers (dertig) bereikt, al waren er wegens ziekte op het laatste moment nog een paar afzeggingen. 's Avonds na achten lieten be duidend meer leden van deze drie organisaties hun gezicht zien. Zo'n kleine honderd be langstellenden trotseerden het barre weer om daar in het Ton nenmagazijn oude bekenden te ontmoeten, nieuwtjes uit te Stichting Schouws.spel is een cultureel platform voor Schouwen-Duiveland en stelt zich ten doel kunstenaars en hun werk dichter bij het pu bliek te brengen. Dat probeert men te bereiken door middel van kunstmanifestaties van di verse disciplines. Die manife- taties worden gehouden op wisselende lokaties. wisselen of om gewoon een leu ke avond te hebben met toneel en film. Hoewel het in eerste instantie een gezellige ontspannings avond was werden er toch ook ernstige woorden gesproken door de kringvoorzitter van de CBTB op Schouwen-Duive land, R. J. van der Wekken. Na dat die iedereen welkom had geheten vroeg hij aandacht voor natuurontwikkeling en landinrichting, een ontwikke ling die verstrekkende gevol gen kan hebben voor de agrari sche bedrijven in de regio. Tweeduizend hectare Welke gebieden er globaal be stemd zullen worden voor na tuurontwikkeling vermeldt de kaart behorende bij het Natio naal Natuurbeleids Plan. Ver taald naar de Zeeuwse situatie houdt dit in dat natuur- en re servaat vorming plaats moet vinden in een gebied van ruw weg tweeduizend hectare. Na genoeg een zelfde hoeveelheid grond zal volgens deze kaart de functie van beheersgebied moeten krijgen. Voor Schou wen-Duiveland geldt een op- Deze keer is gekozen voor een lezing over een stroming in de beeldende kunst, te weten het impressionisme. Het impressi onisme vond zijn oorsprong in Frankrijk. Alhoewel de basis veel eerder werd gelegd vangt het officiële impressionisme aan in 1874 wanneer een groep schilders een tentoonstelling organiseert. pervlakte van 500 ha natuur- en reservaatsgebied en nog en kele honderden ha beheersge bied waarvan een deel nog na der moet worden ingevuld. De gevolgen van deze operatie zullen ingrijpend zijn voor het gebied rond Zierikzee, het Prunjegebied en de gehele zuidkust van Schouwen. Èen en ander is echter nog niet defi nitief vastgesteld. Dit zal naar verwacht pas in de loop van 1993 het geval zijn. Vervolgens heeft de minister twintig jaar de tijd om deze plannen op vrijwillige basis te realiseren. Voor het CBTB-kringbëstuur op Schouwen-Duiveland is het moeilijk om in dit stadium te bepalen wat gedaan zou kun nen worden voor de onderne mer die hiermee wordt gecon fronteerd. De vraag of een vorm van landinrichting de pijn zou kunnen verzachten is moeilijk te beantwoorden om dat er bezuinigingsvoorstellen zijn die de voordelen van land inrichting voor de landbouw danig inperken. Om een goed standpunt in te kunnen nemen Eén van die schilders is Claude Monet die een schilderij ten toonstelt met als titel: 'Impres sie opkomende zon'. De schil ders die gebruik maakten van de nieuwe stijl werden al snel impressionisten genoemd. Spottend bedoeld kreeg het im pressionisme over de hele we reld een glorieuze klank en werd het een van de grootste wendingen in de geschiedenis van de kunst. Nederlandse schilders als Wil lem Roelofs en Jozef Israels brachten het impressionisme naar Nederland. Het Neder landse impressionisme zal in de kunstgeschiedenis echter een heel eigen plaats innemen en befaamd worden door de Haagsche school, waarvan Jo zef Israëls een van de voorman nen is. Eerste generatie De Haagsche school kende tus sen 1870 en 1895 haar grootste bloei. Dat was de zogenaamde eerste generatie. De tweede ge neratie bestond uit de leerlin gen. Maatschappelijke veran deringen hebben echter ook hun invloed op de ontwikke lingen binnen het impressio nisme. Enkele belangrijke aspecten daarvan worden tijdens de ma nifestatie van Schouws.spel in Mondragon nader belicht aan de hand van een aantal schilde rijen. Direct na afloop van de kunstbeschouwing kan een be zoek worden gebracht aan Ga lerie Sterkenburg aan de Oude Haven in Zierikzee. De mani festatie van Schouws.spel be- girtt om 20.00 uur en is toegan kelijk voor iedereen die geïnte resseerd is in beeldende kunst. wordt eerst de voorlichting hierover van de provincie afge wacht. Pas daarna moeten de leden zich uitspreken of land inrichting wel of niet wense lijk is. Deze problematiek zal, als het aan Van der Wekken ligt ook tijdens de voorjaarsvergade ring aan de ordé komen De kringvoorzitter zal zijn be stuur dan ook voorstellen om hiervoor een spreker uit te no digen die een en ander kan ver- telle n over de verschillende vormen van landinrichting. Toneelstuk De ernst van deze problema tiek werd deze avond echter snel vergeten omdat de tone listen van de Christelijk^ Plat telandsjongeren alle aandacht opeisten voor hun toneelstuk Zo vader...zo dochter. Een vlot gespeeld stuk, waarin twee keurige studenten de lotto win nen. De ene student, Joop. krijgt echter een vriendin die net als haar vader verzot is op geld. Allerlei luchtige ontwik kelingen volgen daarop, het geen tot de nodige hilariteit leidt. Ingrijpend Voor vele aanwezigen herken baar en voor de jongeren wel licht een openbaring was de film van A. Viergever uit Burgh- Haamstede over de ou de RTM. Deze film is in 1928 ter gelegenheid van het vijftigja rig bestaan van de RTM ge maakt en schetst een beeld van vooroorlogs Schouwen- Duiveland, een nogal geïso leerd gebied zonder toeristen. Een gebied ook met problemen maar ook met.de gezelligheid „van ons kent ops". Als presentator fungeerde een vriendelijke Zeeuwse tante die hierin werd bijgestaan door haar wat schuchtere nichtje Annabel; een in pasteltinten gehuld wicht. Samen zorgden zij voor een duidelijke uitleg en een genoeglijke sfeer. De drie rechters waren ook nu weer onverbiddelijk. Daardoor waren ze een gewild object voor de natte sponzen van het publiek. De wedstrijd werd in- Pley, die door middel van zijn publikaties over het leven in de Middeleeuwen naam heeft ge maakt als historisch letterkun dige, is de eerste auteur die door het Literair Samenwer kingsverband Schouwen- Duiveland is uitgenodigd voor het houden van een lezing. Dit samenwerkingsverband wordt gevormd door boekhandel De Vries, bibliotheek De Stolpe, RSG Professor Zeeman, de cul turele commissie van de Neder landse Bond van Plattelands vrouwen en de Scholengemeen schap Schouwen-Duiveland. In de toekomst wil dit samenwer kingsverband jaarlijks drie van dergelijke bijeenkomsten organiseren. Voor deze literai re avonden kunnen bekende en minder bekende schrijvers, dichters en theatermakers wor den uitgenodigd om het pu bliek kennis te laten maken met de diverse literaire genres en hun representanten. ZIJ lieten een voetstap nn in het z»n<l van den tijd. LONOfCLLOW, geleid door een deskundige professor die niet op zijn mondje gevallen was. Via het ABC-spel werd bepaald dat het gastteam de eerste uitdaging mocht bepalen, dit hield in dat uitgedaagd werd tot het spelen van de meest emotionele scene, waarin een lceuwentemster na het doormaken van allerlei emoties haar lievelingsleeuw „vermaakt" ziet worden tot vloerkleed. De scene van Kie- Hoogleraar historische letter kunde Herman Pley bijt dins dag 11 februari het spits af met zijn uiteenzetting over lezen en leven in de Middeleeuwen. Dit gebeurt aan de hand van Mid deleeuwse teksten. Stuk voor stuk staaltjes van „fraeye his torie" die echter niet altijd strookt met de werkelijkheid. Want hoe romantisch het beeld ook mag zijn dat velen over de Middeleeuwen koesteren, er is ook een andere, minder nobele kant aan deze periode, name lijk één die alles te maken heeft met bijgeloof, angst voor 't vagevuur, besmettelijke ziekten en arm'oe. Bronnen Hoe het alledaagse leven er in de Middeleeuwen werkelijk uitzag is moeilijk te achterha len. De belevenissen van gewo ne mensen waren voor de De antieke schoonheid van Zie rikzee, waar hij tot 1852 zou wonen, maakte een onvergete lijke indruk op de romanticus die Nagtglas was. Hoewel te Utrecht geboren (7 november 1821) en na een lang rijk leven ook in zijn geboorteprovincie overleden (te De Bilt 19 augus tus 1902) was het Zeeuwse stempel op hem onuitwisbaar. Niet door geboorte maar door verdienste was Nagtglas een Zeeuw geworden. De relatie met dit waterrijke gewest werd nog eens extra versterkt door zijn huwelijk met de Zeeuwse ^laria Ermerins.... Verteller Frederik Nagtglas is een leven lang onvermoeibaar bezig ge weest met de historie van Zee land in het algemeen en in het bijzonder van de twee plaatsen waar hij beroepsmatig woon de: Zierikzee en Middelburg. Kennelijk had hij als arrondis sementsijker geen slijtend be roep zodat er voor hem over vloedig tijd over bleef om zijn grote hobby als amateur histo ricus volop uit te leven. „Als mens was Nagtglas een karak teristieke 19de eeuwer" zegt de tekst in de Encyclopedie van Zeeland. Daarin wordt verder zijn verbeeldingskracht ge roemd, die hem tot een zeer le vendig verteller maakte. Bin nen dit kader paste zijn ver haal „De echo van het oude huis": geromantiseerde histo rie rond het aloude huis „De Mossel" te Zierikzee. Een voetstap... In een later stadium van zijn leven (Nagtglas had Zierikzee toen al lang verlaten) zag hij kans om onder de titel „Le vensberichten van Zeeuwen" een soort biografisch woorden boek samen te stellen. Als mot to koos Nagtglas een zinsnede van de in de vorige eeuw erg populaire Amerikaanse schrij- kieres die zich afspeelde te midden van rozen en gispkruis ontroerde dan ook iedereen. Carnavalskrakers In de gezamenlijk gespeelde- scenes kampte Ruud L. met een ernstig geldtekort waardoor zijn reis naar Zuid-Afrika niet door kon gaan. Sjaak en zijn echtgenote begaven zich op glad ijs met alle dramatische gevolgen van dien. Meeslepend waren ook de carnavals krakers waarbij vooral Utrecht grappig uit de hoek kwam. De Utrechters bleken bovendien over een groot talent voor sneldichten te beschik ken. Na de pauze zorgde zange res Evelien Saantink, begeleid schrijvers lang niet altijd inte ressant genoeg voor een ver haal. Uit sommige literaire teksten, briefwisselingen, boekhoudingen van kastelen en verslagen van processen kan men informatie over dat leven van toen putten. Soms moeten die gegevens worden afgeleid van de manier waarop deze teksten dienst deden, de bij zonderheden van de schrijvers en het publiek waarvoor de teksten waren bedoeld. Wie die kunst verstaat komt tot de ont dekking dat in de Middel eeuwen leefden zoals wij, met hun eigen feesten, idealen, ge loof en bijgeloof. Middeleeuwers Dat leven van de Middeleeu wers is onderzocht door Her man Pley, een man die over zijn onderzoeksresultaten ook on derhoudend kan schrijven én vertellen. Dinsdag 11 februari doet hij dat in Zierikzee, in het Literair Café van de regionale scholengemeenschap Professor Zeeman. Na zijn lezing kan het publiek met hem van gedach ten wisselen, terwijl jazzmusi cus Johan Hendrikse piano speelt. Kaarten voor deze avond zijn te koop bij boekhandel De Vries, de Stolpe en de RSG professor Zeeman, die ook evenals de ge meente Zierikzee en de provin cie een financiële bijdrage aan deze avonden 'leveren. ver/dichter Henry Longfellow (1807-1882): „Zij lieten een voetstap na in het zand van den tijd"... Of de driedelige uitgave (ver schenen in de jaren 1888-1893) in aanmerking komt voor de benaming standaardwerk valt moeilijk te zeggen. Eén ding is zeker: het is uiterst nuttig en veel geraadpleegd. Met voldoe ning kan worden vastgesteld dat talrijke prominente inwo ners van Schouwen-Duiveland in de „Levensberichten" wer den opgenomen. Bij de sa menstelling van de nog vrij re cente Encyclopedie van Zee land heeft men dankbaar van „Nagtglas" gebruik kunnen maken.' Wiebe Keikes BRUINISSE - Duivelanders opgelet: oorkleppen, oorprop- pen, watten en helmen, dassen en dekens kunnen aan de kant. Bijzonder goed nieuws voor ie dereen die nog niet aan het mo notone gedreun van de mist hoorn in Bruinisse was ver knocht. Inwoners uit Zierikzee die tijdens een oostenwind misschien nog niet hebben ach terhaald waar het getoeter vandaan kwam. Dit was de misthoorn van Bru. Ondanks de nevelige dagen moet het vissersdorp het zon der de dreunende stamper stel len. CDA-raadslid J. Wiebrens die zelf ook aan het lawaai- front huist uitte vorige week tijdens de raadsvergadering ook al zijn ongenoegen. Voor zitter A. Vogelaar kon hem snel gerust stellen. De misthoorn is in overleg met de gemeente en Rijkswaterstaat sinds donder dag een voorlopige maatregel opgelegd. In Bru-oost zijn tot nu toe f*een bewoners onder schept die werkelijk om de te ruggekeerde historische stilte treuren. Een deskundige stu die naar de zin en de onzin van deze voorziening is voor hen geen overbodige luxe. En hoe moet het nu met de binnen vaart in het Zijpe? Stuurman, rolluiken sluiten en radar in bedrijf! door twee akoestische gitaren voor een geslaagd muzikaal in termezzo. Dramatisch en dodelijk In het tweede gedeelte werd uitgedaagd tot het spelen van de meest dodelijke en dramati sche scene. De meest wonderlij ke personages verschenen daarin ten tonele zoals een schoonheidsspecialiste met een hartstochtelijke liefde voor grasmaaien en een geëmanci peerde pinguïnmoeder met een narcistische opera-zanger. Ook voor het publiek was hierbij een actieve rol weggelegd, ter wijl pianist Steven Vis de spe lers tot grote steun was door bij iedere scene de juiste toon aan te slaan. Nadat de einduitslag bekend was verlieten achter eenvolgens de rechters, thuisspelers en gastspelers het toneel. De volgende thea tersportwedstrijd is vrijdag 28 februari, eveneens in de Con certzaal. Aanvang 20.00 uur. Wolkeffect in de polder bij Kortenhoef. Een schilderij van Ber- nardus Antonie van Beek. ZIERIKZEE - Toen Frederik Nagtglas in 1845 na zijn benoeming tot arrondissementsijker te Zierikzee de ze stad per stoomboot voor de eerste maal nadere sprongen hem welhaast de tranen in de ogen van ontroering.. ZIJNDE EEN VERVOLG OP P. DE LA RtJE, GELETTERD. STAATKUNDIG EN HELDHAFTIG 'ZEELAND. VOOR HET ZEEUWSCII GENOOTSCHAP DER WETENSCHAPPEN UITGEGEVEN DOOR ZIERIKZEDE - Veranderingen in het impressio nisme aan het begin van deze eeuw, dat is het thema van de beschouwing over beeldende kunst die kunst bemiddelaar en galeriehouder D. Sterkenburg uit Zierikzee vrijdag 14 februari verzorgt op uitnodi ging van Schouws.spel. De manifestatie van dit cul tureel platform wordt gehouden in restaurant Mon dragon in Zierikzee en begint om 20.00 uur. MIDDELBURG. J. C. W. A L TO RE F ER. DRUKKERS VAN HET GENOOTSCHAP. 1891. Levensberichtendoor F. Nagtglas. Titelpagina van één der af leveringen. ZIERIKZEE - Theatersportgenootschap Kiekieres uit Zierikzee speelde een thuiswedstrijd tegen Kunst na Arbeid uit Utrecht. Onder grote belang stelling bestreden beide teams elkaar, waarbij Kie kieres als beste uit de bus kwam. De Schouwen- Duivelanders wonnen met slechts zes punten ver schil van de Utrechtse gasten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 7