Flairck in Zierikzee Half jaar geëist wegens ontucht Commissie financiën akkoord met uitbreiding gemeentehuis streeknieuws Restauratie Nieuwe Kerk in commissie Gs willen geen jetski's toestaan in Zeeland „We kunnen de zaak niet laten hangen op herindeling Schouwen-Duiveland in Oude Ansichten 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE BURGH-HAAMSTEDE - De afgelopen jaren zijn er al meerdere voorstellen ge daan te komen tot een uitbreiding van het gemeentehuis. De ruimte waarin ge werkt moet worden is te klein. De leden van de commissie financiën spraken zich gisteren, maandag, uit voor een uitbreiding. Een mogelijke herindeling van gemeenten in de toekomst is in de overweging meegenomen, maar geen reden gevonden voor een negatief advies. VVD-fractievoorzitter C. A. Hoorweg: ,,We kunnen de zaak niet laten hangen op de herindeling". De kosten van de verbou wing zijn begroot op 660.000 gulden. Alle knelpunten zijn in de laatst voorgestelde optie, de optie tot uitbreiding waar de voorkeur van alle commissiele den naar uitging, uitgewerkt. Voor deze restauratie is er een tekort van vijftigduizend gul den. Voor een deel kan dit be drag worden gehaald uit het overschotje van het bedrag voor de restauratie van het in terieur van de kerk. Het ande re gedeelte kan worden ont trokken aan de post gemeente lijk aandeel restauratiekosten monumenten. Andere punten op de agenda voor deze vergadering zijn de Vorige week stond het trio te recht voor de Middelburgse rechtbank omdat Van H. sinds 1980 de toen 8-jarige dochter van K. tot haar zestiende jaar regelmatig ontuchtig hebben betast en verkracht. De ouders van het meisje wisten ervan, maar lieten het toe. Op de zit ting ontkende Van H. de aan klacht in alle toonaarden. „Zo iets doe je niet. Als ik dochters zou hebben en ik zou er van we ten, dan sloeg ik de man met een spa de hersens in", riep hij diverse keren uit. Getuigen Niettemin waren er genoeg ge tuigenverklaringen die zijn schuld aantoonden. Zo moest het meisje regelmatig bij „oom G." zoals hij werd genoemd in bed kruipen en moest zij toela ten dat hij haar lichaam betast te. Later ging „oom" verder en werd zij 's avonds onder de douche vandaan gesleurd, op bed gegooid en verkracht. Bij het ochtendgloren werd zij dan opnieuw verkracht. Verder ver klaarde het meisje gedwongen te zijn om toe te kijken wan neer „oom", moeder en vader met z'n drieën in bed sexspel- letjes deden. Vader en moeder K., de één in zenuwachtig gelach en de an der met de nodige krokodille- tranen spraken elkaar op alle fronten tegen. Vader K. wist er van, maar had het „te lang ZIERIKZEE - Gedeputeerde staten van Zeeland willen het binnenvaartpolitiereglement zo wijzigen dat, met uitzonde ring van de banen in de Grcve- lingen en Vcerse Meer, nergens in Zeeland met snelle motor boten en jetski's mag worden gevaren. Het gaat om vaartuigen die sneller dan 20 kilometer per uur kunnen varen. Het dage lijks bestuur van de provincie is van mening dat om nauti sche en recreatieve redenen het varen met snelle motorboten en jetski's op de Westerschelde verboden dient te worden. Het gebruik van deze snelle vaar tuigen op de Oosterschclde Hierin is er sprake van een uit breiding van het bewaarar- chief, een spreekkamer voor het archief, een leeskamer voor de raadsleden, een kamer voor aanleg van kabeltelevisie in Binnen de Veste en de aankoop van een stuk tuingrond bij de Laan van Saint Hilaire (Lange Bogerdje). Voor de aanleg van kabeltelevisie moeten enkele voorzieningen worden getrof fen die naar verwacht zo'n 2300 gulden kosten. Hiervoor zou de post onvoorzien kunnen wor den gebruikt. Voor de aankoop van het stuk grond is meer geld nodig. Verwacht wordt dat dit 6539,45 gulden zal kosten. door de vingers gezien" en moeder K. had wel verstaan dat haar dochters vertelden dat „oom" weer eens bezig was ge weest maar omdat zij niet wist wie zij moest (of wilde geloven) er verder geen aandacht aan besteed. Pas in 1989 toen haar dochter voor de zoveelste keer was verkracht en een aan klacht in ging dienen begon een en ander te dagen. Maar omdat Van H. alles steevast ontkende, was er ook niets ge beurd. Dat een en ander zo lang kon gebeuren verbaasde officier van justitie geenszins. „U wist heel goed, dat wanneer u naar Van H. ging om iets te halen er een tegenprestatie tegenover stond", brieste hij. „Ik kan er wel om janken. U zegt dat uw dochter een moeilijk kind is? Het is door u een moeilijk kind geworden. U wist het. U liet het toe en allemaal om dat smerige geld". Uit het verdere verloop van de zitting bleek dat „oom" regelmatig cadeau tjes voor de kinderen meenam en het gezin in grote geldnood verkeerde. Iedere keer als het gezin iets nodig had, toog de fa milie naar Van H. in Vlissingen en wisten de kinderen van te voren dat „oom" weer hand tastelijk mocht worden. Het zelfde gebeurde wanneer Van H. naar Zierikzee kwam om daar het weekeinde door te brengen. Over veertien dagen wijst de rechtbank vonnis. vindt het college van gs niet passen bij het karakter van het gebied. Het grootste gedeelte van de Oosterschelde is aange wezen als natuurmonument. In de Grevelingen en het Veerse Meer kunnen de banen die al eerder zijn aangewezen voor snelle motorboten ook worden opengesteld voor jetski's. In april 1991 was afgesproken dat na het vaarseizoen de proble matiek rond snelle motorboten zou worden geëvalueerd. Daar om hebben gs aan de directeur generaal van Rijkswaterstaat gevraagd om de wettelijke maatregelen te nemen die het bovenstaande beleid effectue ren. de afdeling financiën met een spreekkamer, een kamer voor de medewerker PR en Voorlich ting en een uitbreiding van de kantine. Het gemeentehuis wordt door de verbouwing met 290 vierkante meter uitge breid. Kanttekening VVD-woordvoerder C. A. Hoorweg vindt het begrijpe lijk dat voor de duurste en meest uitgebreide optie is ge kozen. „Als je iets doet, moet je het goed doen zonder daarbij overmatig te werk te gaan". Uitbreiding is dus noodzake lijk, maar hij plaatst wel dui delijk een kanttekening: de ge meentelijke herindeling. Hij geeft aan zich terdege afge vraagd te hebben of je wel moet besluiten voor aanpassin gen van het gemeentehuis ter wijl er veranderingen op komst zijn. Gezien de realiteit dat een herindeling zeker niet binnen de eerste vier a vijf jaar zal spelen, reageert hij toch po sitief op het voorstel. De heer Klatter van het CDA kan zich volledig vinden in de woorden van zijn collega. Met een uitspraak over de wijze van financiering wil hij echter nog even wachten. PvdA- woordvoerder de heer C. Ver ton verklaart het nemen van een afgerond besluit in ver band met de herindeling het liefst uit te stellen tot het laat ste moment. Toch kiest ook hij voor de meest uitgebreide va riant. Als voorwaarde stelt hij wel dat er bekeken moet wor den of de uitbreiding prioriteit verdient boven andere plan nen. Het geld moet dus al niet bij voorbaat opzij zijn gescho ven. Syndroom Wethouder Van der Salm waar schuwt voor een zogenaamd herindelingssyndroom wan neer er gesproken wordt over allerlei investeringen die ge daan moeten worden. Wel kan hij zich voorstellen dat de her indeling bij déze beslissing na drukkelijk mee wordt geno men in de overwegingen. Hij deelde mee dat over de wijze van financiering later in een commissievergadering zal wor den gesproken, omdat één en ander afhankelijk is van de prioriteitsstelling. ZIERIKZEE H. Roethofprijs Elk jaar wordt de Hein Roet hofprijs uitgereikt aan een suc cesvol project ter voorkoming van veel voorkomende crimi naliteit. Dit gebeurt 12 oktober voor de zesde achtereenvolgde keer. Ieder project of pakket van maatregelen (van particu liere bedrijven, wijkraden en verenigingen) gericht op het voorkomen van veel voorko mende criminaliteit kan hier voor tot 13 april worden aange meld. Om voor deze prijs in aanmerking te komen moet er een duidelijke relatie met cri minaliteit zijn en moet er spra ke zijn van aantoonbare resul taten. De maatregelen moeten ook elders toepasbaar zijn en de in het proj^pt voorgestelde aanpak moet origineel zijn. Deze Hein Roethofprijs is een initiatief van het tijdschrift over Samenleving en Crimina liteitspreventie. Meer informa tie over deze prijs is verkrijg baar bij het secretariaat van de commissie Hein Roethof Prijs, postbus 20301, 2500 EH Den Haag. SCHARENDIJKE ANBO De afdeling Middenschouwen van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen houdt woensdag 12 februari een the mamiddag rond het thema Wel zijn Ouderen. Deze middag be gint om 13.30 uur. Voor deze bijeenkomst heeft de ANBO- afdeling hoofdbestuurslid Ize- boud uitgenodigd die over dit onderwerp iets zal vertellen. ZIERIKZEE - De Stichting Oude Zeeuwse Kerken heeft de gemeente Zierikzee om financiële steun ge vraagd voor de restauratie van de Nieuwe Kerk en zijn orgel. Dit verzoek bespreekt de Zierikzeese commissie financiën, volkshuisvesting en informa tiebeleid donderdag 6 februari tijdens haar vergade ring die om 19.30 uur in het stadhuis begint. MIDDELBURG/ZIERIKZEE - De 57-jarige Vlissin- ger G. van H. mag wat officier van justitie T. de Jong betreft voor een jaar achter de tralies en de beide echtelieden K., een bevriend echtpaar uit Zierikzee zouden elke week voor zes maandén waarvan twee voorwaardelijk de gevangenis in moeten. Daarnaast eiste hij tegen de man en vrouw elk een boete van 2500 gulden. Alleen op de banen in de Grevelingen en het Veerse Meer Oliebollenactie Op initiatief van de ouderraad van de Helcherseeschool wordt op vrijdag 14 en zaterdag 15 fe bruari in Scharendijke een oliebollenactie gehouden. De leerlingen van de midden- en bovenbouw van de school ven ten de oliebollen de hele dag uit. Ook is het mogelijk om vrijdagmiddag oliebollen aan school af te halen. NIEUWERKERK NBvP De dames van de afdeling Dui- veland van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen hielden in het dorpshuis van Nieuwerkerk hun jaarvergade ring. In de opening door de pre sidente, mevrouw L. E. de Jonge-van 't Hoff werd nog even teruggeblikt op het 45- jarig bestaan van de afdeling. Door de inzet van velen werd het een onvergetelijke jubi leum-avond. Mevrouw D. W. de Ruiter-de Valk maakte bekend dat de Duivelandse afdeling begin dit jaar 156 leden telt. Na de pauze vertelde de heer G. van der Kuyl aan de hand van dia's over de vlasteelt. Achtdui zend jaar voor Christus werd er al vlas geteeld. Het eindpro- dukt -linnen- werd deze avond verkocht oor mevrouw De Regt die een hele verzameling lin nen artikelen bij zich had. BRUINISSE Ruilavond De Bruse postzegelvereniging G. J. Peelen houdt donderdag 6 februari een ruilavond in het Nederlands Hervormd vereni gingsgebouw in Bruinisse. Jeugdige filatelisten kunnen al om 19.00 uur in het gebouw te recht. Voor de oudere postze gelverzamelaars begint het rui len om 20.00 uur. Ledenvergadering ijsclub Donderdag 6 februari houdt ijsclub Nooit Gedacht in café restaurant 't Centrum aan de Korte Ring haar ledenvergade ring. Op de agenda staat onder meer een reconstructie van de ijsbaan, lidmaatschapkaarten en tijdelijke opstallen. Het be stuur hoopt op een grote op komst. Aanvang 20.15 uur pre cies. Krabbekwaad snijden Evenals vorig jaar zijn er weer ontheffingen verkrijgbaar voor het snijden van zeegroen ten in het Oosterscheldebek- ken. In totaal 350 ontheffingen worden voor een negen-tal lo- katies met een oppervlakte van 140 hectare verleend. Aan de balie van het gemeentehuis worden de vergunningen ver strekt. Vanaf vandaag, dinsdag 4 februari kan in alle gemeen ten, gelegen an de Oosterschel de, de ontheffingsaanvraag voor het snijden van zeegroen ten worden afgehaald. GOES Kapasi De vriendenkring Kapasi houdt zaterdag 8 februari weer een dans- en ontmoetingsavond voor alleenstaanden tot circa 45 jaar. Deze avond wordt zoals altijd gehouden in wijkcen trum De Spinne in Goes-noord. Aanvang 21.30 uur. Informatie over Kapasi is verkrijgbaar via telefoon 01102-42709. MIDDELBURG Doopsgezinden De doopsgezinde gemeenten Aardenburg, Goes, Middelburg en Vlissingen hebben een aan tal bijeenkomsten opgezet rond het thema rond de Men- nisteboom. De eerste van deze reeks samenkomsten wordt woensdag 12 februari gehou den in de doopsgezinde kerk in Middelburg (Lange Noord- straat 62). Aanvang 19.30 uur. Filmkeuze De film Dances with ..wolves blijkt bij het Middelburgse filmpubliek favoriet te zijn. De bezoekers van de twee biosco pen in Middelburg Electro en Schuttershof konden in janua ri via een formulier aangeven welke film zij het beste vonden van het aanbod dat beide thea ters in 1991 verzorgden. Films die hoog scoorden waren ook Silence of the lambs, Robin Hood, Prince of Thieves, An Angel at my table en Delicates sen. KAPELLE Vrouwen in Europa De Nederlandse Christenvrou wenbond is tijdens de Algeme ne Vergadering op 23 mei 1991 gestart met het aandachtsveld Vrouwen in Europa. Van 1991 tot 1994 wordt aandacht be steed aan de gevolgen die de eenwording van de Europese Gemeenschap na 1992 heeft voor de postie van vrouwen. De bond heeft aan dit aandachts veld drie doelen verbonden. Tfen eerste wil men kennisne men van ontwikkelingen in Europa die voor vrouwen van belang zijn. Daarnaast dient invloed te worden uitgeoefend op deze ontwikkelingen zodat dit leidt tot een verbetering van de positie van de vrouw. Tfenslotte moet er een politieke bewustwording op gang wor den gebracht die gericht is op de verkiezingen voor het Euro pees Parlement in 1994. In het kader van het onderwerp Vrou wen in Europa houdt de bond op maandag 17 februari een thema-middag. In De Vroone in Kapelle zal mevrouw C. Peijs, europarlementariër, spreken over het onderwerp Verdwij nen grenzen oók voor vrou wen? De middag begint om 13.30 uur en duurt tot ongeveer 16.00 uur. Nadere informatie is te verkrijgen bij mevrouw N. Kodde (tel. 01185-1377). WEMELDINGE Snertwandeltocht Op initiatief van de wandel groep Kasporgo wordt op zater dag 15 februari in en rond We- meldinge een 'snert'wandel- tocht gehouden. Het traditio nele jaarlijkse evenement start vanaf het Hotel Vredebest aan de Noord Achterweg 62. Be langstellenden kunnen zich daar vanaf 13.15 uur laten in schrijven. Men kan kiezen tus sen de afstanden vijf, tien of vijftien kilometer. De start van de wandeltocht is om 14.00 uur. OOLTGENSPLAAT Kruiswerk In samenwerking met de Ne derlandse Patiënten Vereni ging houdt het - Kruiswerk Zuidhollandse Eilanden, afde ling Ooltgensplaat, op 18 fe bruari een informatie-avond. Om 19.30 uur wordt een ieder die belangstelling heeft uitge nodigd in het kruisgebouw Ooltgensplaat aan de Linden- laan 4. Iedereen heeft wel eens te maken gehad met het kruis werk. Consultatiebureaus voor baby's en peuters, inentingen en uitleen van hulpmiddelen zijn enkele bekende diensten van deze instelling. Maar het meest bekend zijn nog de wijk verpleegkundigen en ziekenverzorgenden. Tegen woordig hebben zij zich toege legd op de specialisatie Ouder en Kindzorg of Thuiszorg. Op 18 februari vertellen twee vrouwen uit de wijkverpleging aan de hand van een diaserie een en ander over het kruis werk van vandaag de dag en hoe dat op Goeree-Overflakkee is georganiseerd. Daarbij komt ongetwijfeld ook de mantel zorg, de vrijwillige zorg die een patiënt krijgt uit zijn direc te omgeving, aan bod. Hiermee wordt dan direct de link gelegd naar het tweede onderwerp van de avond, de Nederlandse Patiënten Vereniging. Dit is een vrijwilligersorganisatie die zich ten doel stelt de belan gen van gebruikers van gezondheidszorg- en welzijns voorzieningen te behartigen. Mevrouw Bom, coördinator op Flakkee, zal deze avond ingaan op de werkwijze van de organi satie en de taken die vrijwilli gers verrichten. Tenslotte is een goed samenspel tussen pro fessionals en vrijwilligers be langrijk. BERGEN OP ZOOM Orgelconcert In de Gertrudiskerk in Bergen op Zoom zijn zondag 9 februari de organist Norbert Bartels man en de alt mezzo Kathinka Minzinga te beluisteren. Dit concert begint om 16.00 uur. Op het programma staan werken van Reger, Franck en Liszt. Sa men met Minzinga worden het Passionslied van Reger en de cyclus Miroir de Peine van Hendrik Andriessen uitge voerd. 92/393. Er is'een tijd geweest dat men de Krepelstraat in Zierikzee de Brouwerijstraat noemde maar dat is natuurlijk al heel lang geleden. Dat is op zich niet zo verwonderlijk, want in deze straat waren vroeger twee bierbrouwerijen gevestigd. Deze droegen als naam De Swaen en De Witte Leeuw, waarvan de laatste op de hoek van de Krepelstraat en de Nieuwe Bogerdstraat stond. De Swaen is het achterste hoge gebouw met de mooie trapgevel. In later jaren was deze brouwerij de pot van het biermerk ZHB, waarvan C. A. Schultz, die op de Melkmarkt bij de Verrenieuwstraat woonde, agent was. Later was het gebouw in gebruik van grossier F. W. Verspeek, handelaar in bier en buitenlands fruit. Het pakhuis op de hoek van de Lange Sint Janstraat is jarenlang in gebruik geweest als bergplaats van timmerman Matthijs Berrevoets en later van de Firma M. Berrevoets Zonen. Het heeft ook nog een functie vervuld als stalling van auto's van Hotel Smalheer aan de Nieuwe Haven. Naast De Swaen woonde Jan Alburg, meubelmaker bij K. Ph. Zevenboom op de Oude Haven (Havenpark). Wat meer naar rechts op de foto woonde Simon Zoeter en aan diezelfde kant woonde ook Lieven Rochus Kingmans. Hij was winkelier en kolenhandelaar en later heeft zijn dochter Johanna Clara (Jo) Kingmans hier nog lang een winkeltje gedreven. Zoon Hugo Mari- nus Kingmans, geboren te Zierikzee op 7 juli 1894, werd later onderwijzer. Hij is bekend geworden door het schrijven van een aantal boekwerkjes over zijn geboorteplaats Zierikzee en de naaste om geving. De twee bekendste boeken van deze Hugo Kingmans zijn: De Boer van Levensstrijd en De Boerderij aan de Val, beide uitgaven van J. J. Groen Zoon te Leiden. Correspondentie over deze rubriek Cor Pols, Postbus 30, 4300 AA Zierikzee. Tel. (01110) 12754. ZIERIKZEE - In de Concertzaal gaat zaterdag 15 februari om 20.00 uur het doek op voor een bekend muziekgezelschap: Flairck. Deze groep die het afgelopen jaar 12.5 jaar bestond is door Uit op Schouwen-Duiveland naar Zierikzee gehaald voor hun programma de Optocht. Dit theaterpro gramma is gebaseerd op het werk van mysterie schilder Jeroen Bosch (1450- 1516) en vloeit voort uit de studie van Erik Visser naar de betekenis van de wan veel symboliek voorziene drieluiken van deze schilder. Daarnaast heeft ook de Nederlandse straatliteratuur uit de Middeleeuwen, het car naval en de middeleeuwse muziek een rol gespeeld bij de totstandkoming van De optocht, waarin ook de parallellen tussen verleden en moderne tijd en de huidige betekenis van begrippen als lof der zotheid en spiegel der mensheid een rol spelen. De groep Flairck heeft dit jaar een wijziging ondergaan. Naast Erik, Hans en Annet Visser en Peter Weekers maakt nu ook de violiste Lorre Lynn Trytten deel uit van Flairck, een groep waarvan inmiddels 11 Ip's/cd's zijn uitgekomen en die ook in het buitenland (Japan en de Verenigde Staten) bekendheid geniet. (Foto: Studio Kees Ta bak).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 6