miJm Van de Madonna tot Madonna is meer dan enkel dansuitvoering Mogelijk profijtbeginsel bij artikel 19-proeedures Opmerkelijke voorstelling Folkloristisch Danstheater Zierikzee onderzoekt mogelijkheden hiervoor Leefbaar Vergadering bestuur sociale dienst Commissie financiën Stichting Renesse vergadert DINSDAG 4 FEBRUARI 1992 NR 25097 3 ZIERIKZEE - Wat heeft een Middeleeuwse pelgrim te maken met een eigentijd se rapper of breakdancer? Zo op het eerste gezicht twee onverenigbare verschij ningen, die beiden een totaal andere wereld vertegenwoordigen. Werelden die echter niet zo geïsoleerd van elkaar zijn als ze lijken. Dat liet het Folkloristisch Danstheater zaterdagavond in de Concertzaal zien met het programma Van de Madonna tot Madonna, waarin verschillende theatervormen verrassend worden gecombineerd. Een opmerkelijke voorstelling die dankzij Uit op Schouwen- Duiveland in Zierikzee te zien was. Devotie én uitbundigheid van de Middeleeuwse mens versus een wervelende rock 'n roll uit de 20e eeuw. Twee verschillende werelden waartussen toch ook raakvlakken zijn. (Foto: Peter Korniss). In deze ruim twee uur durende voorstelling van dans, muziek en voordracht kreeg het pu bliek zaterdagavond een bonte stoet van mensen voorgescho teld, variërende van deemoedi ge pelgrims, bedevaartgangers die het onderweg niet zo nauw nemen, lieftallige deernen, rock and rollers, rappers en hiphoppers. Stuk voor stuk mensen die zich uiten in dan sen die ofwel een rituele bete kenis hebben of daarvan zijn afgeleid. Wat dat betreft be staan er dus duidelijk raak vlakken tussen de wereld van de Middeleeuwer en de wereld Madonna Van de Madonna tot de Madon na is duidelijk meer dan een verzameling dansen; het geeft een redelijk realistisch beeld van de Middeleeuwse samenle ving, waarin deemoedigheid, kuisheid en vroomheid regel matig zware concurrentie had den van „vleselijke lusten" en allerlei andere menselijke on deugden. Deze twee uitersten worden in het eerste gedeelte door regisseur Jos Groenier in het licht van de bedevaarten van Santiago di Compostella geplaatst. Een plaats die bij ge lovigen erg in trek was omdat men geloofde dat zich daar het gebeente van de apostel Jaco bus de Meerdere bevond. Routes Via vier routes konden de pel grims deze bedevaartsplaats bereiken. De zuidelijke route voerde door Spanje, terwijl ook door Italië een pelgrims weg liep (zuidoost route). Pel grims vanuit de noordelijke landen volgden de route via Bretagne en Les Landes naar het eindpunt (noordroute), maar ook vanaf Keulen voerde een pad de pelgrims via de Dordogne naar Santiago. Verleidingen De tocht naar Santiago was zwaar en lang niet zonder ge vaar. Struikrovers en andere bandieten konden de eenzame pelgrim overvallen maar dat was niet het enige gevaar. Tij dens de lange tocht naar Santi ago, die niet alleen door vrome v gelovigen maar ook door aller lei schelmen en schavuiten ZIERIKZEE - In sommige gevallen is het redelijk om de kosten voor het veranderen van een bestem mingsplan deels te verhalen op particulieren die baat hebben van zo'n bestemmingsplanverandering. De mogelijkheid dat Zierikzee in de toekomst het profijtbeginsel gaat hanteren bij artikel 19 procedu res stipte burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs maandagavond tijdens de commissievergadering ruimtelijke ordening en industrie aan. 'Mensen kiezen vaak voor hun eigen portemonnee en niet voor de kwaliteit van hun ei gen leefomgevingDat zei het CDA-Tweede Kamerlid me vrouw drs. M. D. T. M. de Jong gisteravond, maandag, tijdens een ledenvergadering van de afdeling Brouwershaven van het CDA. Met die opmerking, hoewel min of meer terloops geplaatst, raakte zij de kern van een diepgeworteld pro bleem. Een probleem dat op Schouwen-Duiv eland sterk speelt en ivaar steeds vaker aanslagen, van wat voor aard dan ook, op worden gepleegd: de leefbaarheid van de kleine kernen. Iedereen wil dat in de kern waar hij of zij woont be paalde voorzieningen zijn en op zich is dat uiteraard een ge rechtvaardigd verlangen. In het geval van de dorpswinkels geldt echter dat veel mensen liever in een grote supermarkt elders voordelig boodschap pen doen dan in de eigen dorpswinkel wellicht wat meer betalen. Een andere kwestie, maar in wezen met dezelfde achtergrond, is die van het verdwijnen van post kantoren uit de kernen. Met een beetje geluk komen er postagentschappen voor in de plaats, maar daarbij is men wel afhankelijk van de wel willendheid van een mid denstander die bereid is een deel van zijn winkelruimte op te offeren aan zo'n postagent schap. De middenstander moet investeren, en dat is een aan slag op de winstmarge. De PTT gaat in wezen uit van dezelfde gedachte. De winst moet om hoog en daarom moeten die kleine onrendabele postkan toortjes maar dicht. Men ver dedigt met verve de stelling dat een postagentschap zo'n beetje dezelfde service biedt als het postkantoor dat er voorheen was maar als dat zo is rijst de vraag waarom men indertijd dan over is gestapt van de postagentschappen naar de postkantoren. En zo zijn er nog veel meer voorbeelden te noemen. Neem bijvoorbeeld het milieu. Ieder een is het erover eens dat we met z'n allen moeten werken aan een schoner milieu, maar wie laat de auto ervoor staan en wie is bereid meer te beta len voor bijvoorbeeld alterna tieve onkruidbe strijding in plaats van spuiten met chemi sche middelen. Mevrouw De Jong heeft gelijk: Mensen kie zen vaker voor hun portemon nee dan voor de kwaliteit van hun leefomgeving. En dat heeft niets met 'Zeeuwse zuu- nigheid' te maken. P.K. AMSTERDAM - Beleidsinstan- ties twijfelen aan de financiële haalbaarheid van het Master- plan Fiets dat in juni vorig jaar is gepresenteerd door minister Maij. De financiële middelen zullen volgens hen onvoldoen de zijn om de doelstellingen te halen. Dit profijtbeginsel kwam ter sprake bij de kosten die dit jaar gemaakt moeten worden voor het inwinnen van stede- bouwkundige maatregelen. Conform eerdere geluiden bin nen de raad oordeelde de com missie dat een pas op de plaats maken reëel is al kan nu niet worden voorzien of de kosten voor het inschakelen van een stedebouwkundige door onver wachte toestanden toch niet wat hoger uit zullen vallen. Op dit moment kon de commissie zich wel vinden in het voorstel van het college om voor stede- bouwkundige maatregelen nog een bedrag van f 37.025,- be schikbaar te stellen. Een en an der houdt een bezuiniging van bijna dertig mille in. Profijtbeginsel Burgemeester mr J. J. P. M. As selbergs merkte in dit verband op dat het college van b en w meent dat het in bepaalde si tuaties mogelijk moet zijn om in deze ook het profijtbeginsel te hanteren. Dit betekent dat voor het voorbereiden van een bestemmingsplanwijziging in sommige gevallen een vergoe ding kan worden gevraagd aan diegene die deze verandering wenst. Als voorbeeld hiervoor noemde de Zierikzeese burge meester het geval waarin een ondernemer ten voordele van zijn bedrijf een artikel 19 pro cedure wenst. Dit zou via een legesverordening kunnen wor den vastgelegd. Niet nieuw Dat spelen met het invoeren van een profijtbeginsel voor planologische zaken is niet nieuw. Eerder reeds noemde Asselbergs deze mogelijkheid. In enkele Zeeuwse gemeenten wordt dit bovendien al toege past. Wat de mogelijkheden voor de invoering van dit pro fijtbeginsel zijn wordt nu on derzocht. Zo op het eerste gezicht leken de commissieleden niet op voorhand tegen te zijn. Wel ha merde de WD-er J. J. Geleijn- se erop dat heel goed moet wor den bepaald wanneer dit pro fijtbeginsel wel en wanneer niet zal worden toegepast. Ook moet, zo onderstreepte M. R. de Jong-van Loo (PvdA) heel goed duidelijk worden gemaakt wanneer en waarom iemand zal moeten bijdragen in de kos ten voor bestemmingsplan procedures. Flexibel Uitgebreid werd de commissie door stedebouwkundige P. Driessen geïnformeerd over het ontwerp bestemmingsplan Binnenstad-Noordwest. Dit plan betreft het gebied tussen Weststraat/Poststaat en de Dam/Schuithaven/Lange No- belstraat/Driekoningenlaan en de stadsgracht aan de noord zijde. Een volgens de stede bouwkundige gecompliceerd gebied dat bijna een derde van de gehele binnenstad bestrijkt en dat verschillende functies heeft Totaalplan Dit ontwerp-bestemmingsplan is het laatste van de vier be stemmingsplannen die in de loop der jaren voor de binnen stad van Zierikzee zijn opge steld. Uiteindelijk zal dit alles moeten leiden tot een totaal be stemmingsplan voor de bin nenstad. Door middel van zo'n bestemmingplan moet de cultuur-historische waarde en werd gemaakt, stonden de rei zigers aan allerlei verleidingen bloot. Sfeerbeeld Deemoed en ingetogenheid enerzijds en uitbundigheid en losbandigheid anderzijds ken merken het eerste gedeelte, waarin zang, voordracht en dans samen een goed sfeer beeld scheppen. De stemmen op. de achtergrond die met tussenpozen de vier pelgrimsroutes noemen dragen daar sterk toe bij en ook ,,de verteller", de acteur Marc Kro ne levert in deze sfeertekening een belangrijk aandeel met zijn teksten van Francois Vil lon, Charles d' Orleans en Ron- sard. De voor een dansgezel schap beperkte afmetingen van het toneel maakten het plaatsen van een decor - een sfeermaker bij uitstek - onmo gelijk en dat deed wat afbreuk aan dit Middeleeuwse gedeel te. Maar gelukkig was er nog de muziek van Theo van Tol die dit gemis wat verzachtte. De teksten, vertaald' door Ernst van Altena verhalen zon der meer over allerlei menselij- de functie van het gebied (woonwijk, winkelgebied of een gebied met een gecombi neerde functie) worden be waard. Daarbij is steeds spra ke van het afwegen van ver schillende belangen. Flexibel In tegenstelling tot de eerdere bestemmingsplannen die zo ge detailleerd waren dat elk pand een duidelijk omschreven be stemming had, is het recente ontwerp-bestemmingsplan voor het noordwestelijke ge deelte van de binnenstad wat flexibeler zodat niet voor elk planologisch wissewasjes een artikel 19 procedure moet wor den gestart. In dit plan wordt niet zozeer per pand alswel per gebied een bestemming gege ven. Dit impliceert echter niet vrij heid/blijheid want binnen het gebied worden verschillende zones gehanteerd, waarbij de A-zone kwalitatief de hoogste score heeft. Hoewel wat flexi beler van opzet (een gevolg van de nieuwe wet op de ruimtelij ke ordening) zijn er toch ook mogelijkheden om de karakte ristieke sfeer in een gebied te bewaken doormiddel van teke ningen waarin per pand diepte en hoogtebepalingen worden aangegeven. In het gebied worden boven dien verschillende functies aangegeven en ook afgeba- ke ondeugden. Ondeugden die ook tijdens de tocht naar San tiago de kop opstaken. Niet ie dereen die een bedevaartstocht ondernam was vroom. Treffen der dan Thomas a Kempis het ooit zei kan het niet worden ge zegd: zij die vele bedevaarten doen worden zelden heilig. En die indruk moet het publiek in de Concertzaal ook hebben ge kregen. Op weg naar Santiago maakte de pelgrim kennis met totaal verschillende en vrij geïsoleer de culturen. Elke streek had wel zijn eigen dansen. Dansen met vaak een mystieke beteke nis, zoals de in het programma opgenomen Maskerdans uit Baskenland, een gebied dat sa men met Galicië de meeste dansen voor dit totaalprogram ma heeft geleverd. Deze dansen zijn door de choreografen Juan Antonio Urbelz de la Navarra en Manoio Serantes verwerkt tot een passend geheel. Tweede gedeelte Het tweede deel heeft een ge heel ander karakter. Nadat de Middeleeuwen met een enorm rookgordijn zijn afgesloten volgt na de pauze een overzicht van moderne dansen als dirty dancing, rock 'n roll, hiphop en squaredancing. Stuk voor stuk dansen die afgeleid zijn van ri tuele dansvormen uit het verle den. Zo stonden traditionele negerdansen aan de wieg van dirty dancing en is de oude ge woonte van de negers om het dijbeen als ritme-instrument te gebruiken nu terug te vin den in het rappen. Die link met het verleden wordt aangegeven door een Afrikaanse dans waarmee het tweede gedeelte begint. Een swingend ritme dat het pu bliek in de juiste sfeer moet brengen om mee te klappen. Iets dat bij rock 'n roll num mers als Rock around the clock maar ook bij een nummer als Blueberry Hill zaterdagavond ook gebeilrde. Voor velen in de zaal moet dat een brok jeugd sentiment zijn waardoor men zoveel jaar later,nog.steeds in vervoering kan raken. Het hoge tempo waarmee deze eigentijdse dansen worden ge bracht en de acrobatische ver richtingen van de vier straat dansers maken dit tweede ge deelte tot het hoogtepunt van de voorstelling. Dit mede door de keuze van de muziek (Theo van Tbl en Floor Minnaert), de mooie belichting en vooral ook de overtuigende presentatie van de dansers en danseressen van het Folkloristisch Dans theater, die in dit gedeelte met meer dans beter tot hun recht komen. De minutenlange en staande ovatie waarmee het publiek de verrichtingen zater dagavond beloonde was dan ook niet meer dan verdiend. Burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs acht het niet uitge sloten dat er in de toekomst wellicht zal moeten worden betaald voor wijzigingen van bestemmingsplannen als deze puur en alleen ten gunste zijn van particulieren. (Foto: Joop van Houdt). kend. Naast de woon- en win kelfunctie is ook een combina tie van beide functies moge lijk, terwijl ook aan de admini stratieve dienstverlening een aparte functie wordt toege kend. In de binnenstad moet, zo redeneerde de stedebouw kundige, een zo groot mogelij ke inwisselbaarheid van de verschillende functies moge lijk zijn. De woonfunctie is echter heel belangrijk en daar om moet gedacht worden om niet in gebruik zijnde boven verdiepingen een woonfunctie te geven. De winkelfunctie daarentegen mag zich niet on gebreideld verplaatsen omdat dit het gevaar voor „gaten" in het winkelcentrum oplevert. Bedrijvigheid moet in het ge bied mogelijk zijn als de aard van de bedrijvigheid niet strij dig is met de (woon)functie van het gebied. Sterker nog, be paalde vormen van bedrijvig heid kunnen zelfs tot de woon sfeer behoren. In het ontwerp- bestemmingsplan zijn ook de UTRECHT - Een computersto ring bij de Nederlandse Spoor wegen belemmert de afgifte van nieuwe NS-, openbaar vervoer- en kortingkaarten. NS heeft daarom besloten dat bezitters van deze kaarten, als de geldigheid ervan na 29 ja nuari is afgelopen, er voorlo pig door mee kunnen reizen tot ze de nieuwe kaart hebben ont vangen. ZIERIKZEE - Het bestuur van de Intergemeentelijke Sociale Dienst Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland vergadert dinsdag 11 februari over onder meer een aantal begrotings wijzigingen. Deze vergadering wordt vanaf 19.30 uur in het gebouw van de sociale dienst aan de Oude Haven (Zierikzee) gehouden. Een van die begrotingswijzi gingen heeft te maken met de Banenpools en het Jeugdwerk garantieplan. Voor de Bevelan- den, Schouwen-Duiveland, Sint Philipsland en Tholen is hiervoor een aparte stichting in het leven geroepen. Van deze stichting is nu een begroting voor 1992 ontvangen. Volgens het financiële overzicht zullen dit jaar negen deelnemers aan het Jeugdwerkgarantieplan worden geplaatst. Hiervoor worden de kosten geraamd op 130.271 gulden. Aan reiskosten etc. verwacht de Stichting BESTH-werk 16.200 gulden no dig te hebben, terwijl voor de apparaatskosten een bedrag van 18.168 gulden wordt ge schat. Aan de salarissen van de banenpooldeelnemers denkt de stichting 268.800 gulden kwijt te zijn. De salariskosten voor de deelnemers aan het jeugdwerkgarantieplan wor den geheel door het rijk ver goed. Ook voor de deelnemers aan de banenpools wil het rijk in de geldbuidel tasten. Zo wordt een startsubsidie van zevendui zend gulden per deelnemer ver strekt terwijl ook nog een ver goeding op grond van de RWW- normen wordt gegeven. Voor iedere deelnemer aan de ba nenpool krijgt de stichting bo vendien nog een subsidie van het Regionaal Bureau voor de Arbeidsvoorziening en een in- leenvergoeding van de werkge ver. Al met al moet dit.o uitgaande van tien deelne mers- in 1992 een bedrag van zestig mille opleveren. De be groting van Stichting BESTH- werk geeft echter geen inzicht in de kosten van beide regelin gen voor de gemeenten. Doordat de ISD gebruik maakt van twee van de vier diensten en een deel van de werkzaam heden door het Bureau voor de Arbeidsvoorziening wordt ver richt wordt de bijdrage van de ISD in de apparaatskosten be perkt. Op grond van de progno se van het aantal deelnemers aan de Banenpools en het Jeugdwerkgarantieplan zou dit weieens een positief saldo voor de ISD kunnen opleveren. open ruimtes en de hoofd- en secundaire routes aangegeven. In grote lijnen onderschreven de vier commissieleden de uit gangspunten van dit plan, méar wel hadden ze nog wat vragen over speelgelegenheid en parkeerruimte voor de be woners. RPF/SGP/GPV- commissield W. F. Sprengel- meijer hamerde bovendien op het belang van achtererf ontsluitingen, sinds jaar en dag een moeilijk iets in oud Zierikzee. CDA-commissielid C. Legemaate merkte de veran dering van de situatie bij 't Stoofje op doordat er gedacht wordt aan het doortrekken van de weg. DEDEMSVAART - Door een verkeersongeval in Dedems- vaart zijn dinsdagmorgen drie mensen om het leven gekomen. BRUINISSE - Op woensdag 5 februari, aanvang 19.30 uur, vergadert de commissie finan ciën van de gemeente Bruinis- se. Op de agenda staat de vaststel ling van de huur van de ijs baan. Bij opheffing van de ijs- vereniging vorig jaar is ook de huur van de ijsbaan beëindigd. Nu de ijsvereniging vorig jaar weer is opgericht moet er we derom een huurprijs voor de ijsbaan worden vastgelegd. Verder wordt er vergaderd over het voorstel om over te gaan tot uitbreiding van het geheugen van het computersysteem van de gemeente. Ook moet er voor de totale apparatuur een on derhoudscontract worden afge sloten. Tbnslotte komt de her bestrating van een weg op het bedrijfsterrein aan de orde. Verwachting t/m zaterdag 8 febr. WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 30% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 8 graden Windkracht west 3 Vrijdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 10% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 7 graden Windkracht west 3 Zaterdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 10% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 7 graden Windkracht zuidwest 3 ZON- EN MAANSTANDEN 5 febr. Zon op 08.14, onder 1732 Maan op 08.27, onder 19.46 6 febr. Zon op 08.13, onder 17.34 Maan op 08.41, onder 20.55 Eerste Kwartier: 11 febr. (17.15) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Rond een hogedrukgebied boven de Golf van Biskaje stroomt het komend etmaal vrij zachte en vochtige oceaanlucht over ons land. Er is veel bewolking en af en toe valt er regen. De temperatuur ligt van nacht rond een graad of 4 en loopt gedurende de dag op naar ongeveer 8 graden. De wind waait uit het noordwesten en is matig, kracht 4. Aan de kust en op het IJsselmeer is de wind krachtig, kracht 6. Ook na morgen blijft de aanvoer van de vrij zachte lucht voortduren, maar de kans op regen neemt af. DEN HAAG - De 1527 bomen in het Florence Nightingalepark in Den Haag moeten plaats ma ken voor 158 eengezinswonin gen. Dat heeft de afdeling rechtspraak van de Raad van State maandag beslist. Omwo nenden van het park hadden vorige week om schorsing van de door de gemeente Den Haag afgegeven kapvergunning ge vraagd. Zij menen dat het kap pen van de bomen het einde be tekent van het park, dat voor de zeer dichtbevolkte omlig gende wijken Leyenburg, Hou- trust en Morgenstond een be langrijke recreatieve functie heeft. RENESSE - Het bestuur van de Stichting. Renesse. verga dert donderdag 6 febrüari in het'kantoor! van de Jan vah Rb- nesseweg. Deze vergadering begint om 19.30 uur. Gesproken wordt over de bouwplannen voor het perceel Acacialaan 4 en over de Oosten rijkse zomerwoningen in Haamstede en Westenschou- wen. Daarbij worden de noti ties afkoopsom en verkoopbe leid als uitgangspunt gehan teerd. Ook komt hierbij de ver koop van een zomerwoning aan de Populierenlaan ter sprake en moet het bestuur zich tevens uitspreken, over de overdracht van het erfpachtsrecht voor het perceel Elzenpad 8. ZI ERI KZEESCH E fiSI NIEUWSBODEKÏÏ Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Wnd. Chef redacteur R Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 14300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 1300 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal 47,50 Bij autom. afschr. f 45,00 Per jaar f 179,00 Bij autom. afschr. f 169,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 1130 uur Donderdagkrant woensdag tot 1130 uur Vrijdagkrant donderdag tot 1130 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) 1 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 3