Meer dan helft van bevolking- is gebaat bij Plan Simons Nieuwe technieken voor veiligheid kerncentrale Ou-minister Van Aartsen overleden Snellere aanpak van milieu-overtreding Europa Nopstra Prijs voor woningwetmonument Kamer maant kabinet tot spoed vorming regiobestuur Antwoord op kamervragen Commissie- Wolfson morgen weer aan het werk BVD opent jacht op helikopter- vandalèn Bouwvergunning aangevraagd bij gemeente Borsele Regionaal bestuur moet er komen' 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vroegere commissaris der koningin in Zeeland VLISSINGEN - In een ziekenhuis in Viissingen is maandagochtend de voormalig minister van volks huisvesting en commissaris van de koningin in Zee land, mr. J. van Aartsen, overleden. Hij werd 82 jaar. Dit heeft de afdeling voorlichting van de provincie Zeeland meegedeeld. Van Aartsen, geboren in Am sterdam, was lid van het CDA (ARP). Hij behaalde in 1934 zijn doctoraal rechten aan de Vrije Universiteit in Amster dam. Na functies bij het open baar ministerie in Amsterdam en het ministerie van land bouw werd hij in 1948 secreta ris van het Verbond voor Protestants-Christelijke Werk gevers. Van 1949 tot 1958 was hij wethouder in Den Haag. In de periode van 1958 tot 1959 en 1963 tot 1965 was hij minister van verkeer en waterstaat, de tussenliggende periode was hij minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening.In die laatste functie speelde Van Aartsen een belangrijke rol bij de moeilijkheden die in decem ber 1960 leidde tot een ontsla gaanvraag van het kabinet-De Quay. In januari 1961 werd de ze ontslagaanvraag na inter ventie van informateur mr. W.F. de Gaay Fortman echter weer ingetrokken. Als minis ter van verkeer en waterstaat heeft hij in Nederland de van grails geïntroduceerd. Van 1965 tot zijn pensionering in 1974 was hij commissaris van de ko ningin in Zeeland. Van Aartsen wordt vrijdag in Amstelveen in besloten kring begraven. Op die dag vindt om 10.00 uur een herdenkingsdienst plaats in de Middelburgse Oostkerk. MIDDELBURG - Er komt een strengere controle op het milieu eii een snellere aanpak van milieu overtredingen. Hierbij is het noodzakelijk dat aller lei betrokken instanties beter met elkaar samenwer ken. Dit staat verwoord in een nota van het Provin ciaal Milieu Overleg (PMO). In de nota getiteld „Structuur handhaving milieu-wetgeving in Zeeland" staat beschreven hoe de structuur van samen werkende instanties moet wor den geregeld. In een aantal hoofdpunten geeft het PMO, een platform waar bestuur, justitie en politie milieu aangelegenheden behandelen, aan langs welke weg zij dit wil bereiken. Regio's Er wordt uitgegaan van be staande samenwerkingsver banden zoals de lokale contact groepen milieu. In navolging van de minister van VROM, die voorstellen heeft gedaan om het overleg per regio te structu reren, ligt de nadruk op regio nale afstemming, coördinatie en samenwerking. Het PMO le vert slechts globale voorstel len. Zeeland wordt in dit verband verdeeld in drie milieuregio's, Zeeuwsch-Vlaanderen, Zuid- Bevéland/Tholen en de overige noordelijke eilanden waaron der Schouwen-Duiveland. In deze drie regio's worden bin nenkort conferenties gehouden om de plannen regionaal invul ling te geven. Naast bestuur ders, justitie en politie, milieu inspectie en milieuorganisa ties nemen ook ambtenaren die belast zijn met de handhaving deel aan de conferentie. Op 3 april is de bijeenkomst in de regio waaronder Schouwen- Duiveland valt, gepland. Door het Nationaal Milieube leidsplan kunnen overheden hun milieu-diensten flink uit breiden. Een steeds groter aan tal ambtenaren met toezicht houdende en/of opsporingsta ken komt het Zeeuwse milieu ten goede. Maar om de groeien de inzet niet als los zand te la ten opereren, is overleg en af stemming noodzakelijk, aldus de notitie van de provincie. AMSTERDAM - De restauratie en verbouwing van 84 monu mentale pakhuizen aan het Amsterdamse Entrepotdok is door de Europese federatie van monumentenorganisaties, Eu ropa Nostra, bekroond met het Diploma van Verdienste 1991. Dat blijkt uit een bekendma king dinsdag van de Bond Heemschut, die het monumen tenproject heeft voorgedragen. Architect J. Van Stigt heeft de pakhuizen uit 1708-1829 omge toverd tot een woningwetcom plex van 600 woningen in de so ciale sfeer en 14.500 vierkante meter winkel en bedrijfsruim te. Voor zijn creatie ontving hij in 1987 al de BNA - kubus. Dit maal gaat de-pijs naar de wo ningbouwvereniging De Dage raad, die de woningen beheert. De Europa Nostra Awards wor den elk jaar toegekend aan bij zondere restauratie- en conser vatieprojecten, die een bijdra ge leveren aan het behoud van het architectonisch erfgoed in Europa. HENGELO - Hollandse Sig naalapparaten (HSA), produ cent van defensie technologie, gaat in de eerste helft van dit jaar naar Taiwan om te onder zoeken welke orders de onder neming kan verwachten als Ne derland het embargo tegen dit land opheft. Algemeen direc teur E. van Amerongen van Signaal heeft dit maandag ver klaard tijdens een bedrijfsbe zoek van de vaste kamercom missies voor defensie en econo mische zaken. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 5 februari 04.35 162 10.40 -161 17.00 169 22.45 - 126 6 februari 05.10 166 11.20 -165 17.35 169 23.20 -128 ROOMPOT BUITEN 5 februari 03.10 165 09.20 - 160 15.25 175 21.25 -127 6 februari 03.40 170 09.55 -161 15.55 176 22.00 -126 BRUINISSE 5 februari 05.00 174 10.40 -170 17.20 182 22.50 -137 6 februari 05.35 176 11.20 -173 17.50 183 23.30 -138 WEMELDINGE 5 februari 04.50 170 10.45 - 166 17.10 178 22.50 -133 6 februari 05.20 173 11.20 -170 17.45 178 23.25 -134 Springtij 5 februari Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 DEN HAAG - De inkomensachteruitgang waarmee Nederlanders met een minimum of modaal inkomen dit jaar te maken hebben gekregen, is niet het gevolg van het plan-Sinions. Zelfs als alle wijzigingen in de ziektekosten worden meegerekend, inclusief de ver anderingen die niet het gevolg zijn van het overheve len van de kosten van medicijnen naar de Algemene Wet bijzondere Ziektekosten (AWBZ) per 1 januari, gaat meer dan de helft van de bevolking erop voor uit. Dit zijn de voornaamste con clusies in het antwoord van staatsecretaris Simons (volks gezondheid) op vragen van het Eerste-Kamerlid Kaland (CDA) en het Tweede-Kamerlid Bec kers (Groen Links). Als reactie op vragen van het Tweede- Kamerlid Bolkestein (VVD) heeft minister De Vries (sociale zaken) de Kamer een notitie met dezelfde conclusies over de inkomenswijzigingen aange boden. Volgens de bewindslieden moe ten de wijzigingen in de moda le en minimum-inkomens wor den toegeschreven aan algeme ne maatregelen van het kabi net op het punt van de belasting- en premieheffing. Wel zijn ziektekosten die los staan van het plan-Simons gestegen (de WTZ-bijdrage ter compensatie van de verliezen op standaardpakket- en stan daardpolissen) of niet gedaald premies voor particuliere ver zekeringen). Maar ook als alle wijzigingen in de ziektekosten worden meegerekend (inclusief de veranderingen die niets met de stelselwijziging te maken hebben) gaan ziekenfondsver zekerden, particulier, verzeker de bejaarden met een klein pensioen en particulier verze kerde alleenstaande bejaarden er volgens Simons en De Vries in koopkracht op vooruit. De berekeningen vallen nega tief uit voor particulier verze kerde alleenstaanden en twee verdieners. Zij zijn 637 gulden per jaar meer kwijt, ofwel 1,8 procent van een besteedbaar inkomen van 60.000 gulden en 1,4 procent bij een inkomen van 80 mille. Koopkracht Particulier verzekerde alleen verdieners gaan er 1,3 tot 1,5 procent op achteruit als ze geen kinderen hebben en met twee kinderen 0,9 tot 1,1 procent. Gehuwde bejaarden met een ziekenfondsverzekering zien hun koopkracht met 0,1 pro cent dalen. Voor alleenstaande en gehuwde particulier verze kerde bejaarden is een koop krachtverlies van tussen de 0,3 en 1 procent berekend als ze naast de AOW nog een pen sioen hebben van 7.000, respec tievelijk 14.000 gulden of meer. Op 1 januari is voor 4,9 miljard gulden uit het ziekenfonds en de particuliere verzekering overgeheveld naar de AWBZ: geneesmiddelen, erfelijkheid- sonderzoek, revalidatiecentra en audiologische hulpmidde len. De inkomensveranderin gen in 1992 die daar strikt het gevolg van zijn wijken volgens Simons niet af van wat in no vember vorig jaar bij de parle mentaire besluitvorming was voorzien. Overheveling Het parlement besloot ook, de overheveling van de huisartsen naar de AWBZ, die oorspronke lijk ook voor 1 januari 1992 op het programma stond, uit te stellen. Uit de notitie van mi nister De Vries blijkt dat dit besluit voor alle categorieën tot een lichte verslechtering van de koopkracht heeft ge leid. Het terugdraaien van de maatregelen die per 1 januari wèl zijn doorgegaan, zou een ongunstig effect hebben op de ziekenfondsverzekerden en een gunstiger voor de particulier verzekerden. Simons herinnert eraan dat met de stelselwijzi ging een rechtvaardiger verde ling van ziektekostenpremies tussen verschillende bevol kingsgroepen wordt beoogd. De overheid heeft geen directe zeggenschap over de hoogte van de nominale AWBZ- premies, de particuliere pre mies en van de WTZ-bijdragen. Die worden door de verzeke raars vastgesteld. Ze zijn hoger uitgevallen dan in november werd geraamd. Twee externe bureaus en de Algemene Re kenkamer stellen nu een on derzoek in naar de juistheid daarvan. Verstandig handelen Dat particulier verzekerden meer moeten betalen dan was geraamd, ziet Simons als een signaal dat het bestaande sy steem niet goed functioneert onjdat er te weinig „kosten besparende prikkels" in zitten. Hij zegt dat het nieuwe stelsel de mogelijkheid biedt om met verstandig handelen de hoogte van de premies te beïnvloeden. Zo zal het ministerie van WVC binnenkort met de verzeke raars nagaan hoe de nu al be staande mogelijkheid van alle verzekerden om een eigen risi co te nemen en dan minder no minale premie te betalen beter kan worden benut. Over verde re stappen naar de toekomstige basisverzekering neemt het ka binet de komende weken een beslissing. DEN HAAG - De commissie- Wolfson, die voor het kabinet de gevolgen van regulerende energiefheffingen onderzoekt, zal zoals het er nu naar uitziet woensdag haar werkzaamhe den hervatten. Dat is de uit komst van „bevredigend over leg" tussen minister Andries- sen (economische zaken) en commissie-voorzitter prof. D. Wolfson, zo heeft een woord voerster van het ministerie van economische zaken meege deeld. De commissie legde vorige week het bijltje er bij neer, na dat de minister zich in een rede tegen eenzijdige invoering van dergelijke heffingen in ons land keerde. Formeel wacht Wolfson de antwoorden af, die Andriessen en diens collega Alders (milieu) dinsdag in de Kamer zullen geven op monde linge vragen van de VVD en Groen Links. Woensdag ver wacht Wolfson met zijn stuur groep weer aan de slag te gaan. Deze maand zal Wolfson zijn eindrapport uitbrengen. An driessen baseerde zich in zijn rede mede op uitgelekte, vol gens Wolfson voorlopige door rekeningen van het Centraal Planbureau. DEELEN - De Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) heeft maandag aangekondigd dé jacht te openen naar de daders van de aanslag op acht heli kopters op de vliegbasis Dee- len. De vernieling van de heli kopters van het type Bolkow in de nacht van zondag op maandag is opgeëist door de actiegroep „Alle politieke ge vangenen in Nederland vrij", een tot dusver onbekende groe pering. De actievoerders hebben in de vroege maandagochtend kans gezien ongezien op de vliegba sis te komen. Onderzoek heeft uitgewezen dat ze een afraste ring hebben doorgeknipt en tweehonderd meter verder de helikopter-hangar zijn binnen gekomen door een ruitje in te slaan. De vernielingen brandstichting werd pas opge merkt toen het brandalarm af ging. Op dat moment sloegen de vlammen al uit het dak. De schade aan de helikopters is aanzienlijk. Eén toestel is to taal uitgebrand, een ander is zwaar beschadigd en van de overige zes zijn de instrumen tenpanelen stukgeslagen. Tech nisch personeel van de vliegba sis schat de aangerichte schade al op minstens tien miljoen gulden. De aanslag heeft vra gen opgeroepen over de dege lijkheid van de bewaking op de vliegbasis en militaire bases in het algemeen. BORSELE - De N.V. Elektriciteits-Produktie- maatschappij Zuid-Nederland EPZ heeft bij de ge meente Borsele een aanvrage ingediend voor een bouw verguizing ten behoeve van haar lokatie Zee land. De aanvrage van EPZ heeft betrekking op een aantal voorgenomen aanpassingen bij de kerenergie-eenheid van Borssele, het zogenoemde Project Modificaties. Dit project beoogt de eenheid aan te passen aan de nieuwste inzichten op het ge beid van nucleaire veiligheid en techniek. EPZ vindt dat - ofschoon uiter aard haar kernenergie-eenheid ook op dit moment aan alle ei sen voldoet - belangrijk, omdat het bedrijf veiligheid bij de op wekking van elektriciteit ook voor de toekomst optimaal wil waarborgen. Het Project Modi ficaties is opgenomen in het Fi nancieel Economisch Beleids plan 1992-1994 van Sep, de Sa menwerkende elektriciteits- produktiebedrijven. Er is in to taal een bedrag van 325 tot 400 miljoen gulden mee gemoeid. De voorbereidingen voor de voorgenomen aanpassingen duren vólgens planning tot be gin 1994. Daarna vindt de wer kelijke ombouw plaaats tij dens een extra lange revisie periode in het voorjaar van 1994. De kernenergie-eenheid van Borssele is vanaf 1973 in be drijf. Sinds die tijd is het ont werp op grond van eigen erva ringen en ervaringen elders in de wereld in een continu proces aangepast. Het gaat hierbij zo wel om technische maatregelen als om ontwikkelingen in wer kwijzen. In steeds meer landen in West-Europa gaat de nuclea ire industrie thans over tot een tienjaarlijkse evaluatie van de veiligheids-aspecten. Daarbij toetst men het oorspronkelijke ontwerp aan de meest recente uitgangspunten voor nucleaire veiligheid en de stand van de techniek. De kernenergie eenheid van EPZ locatie Zee land is vorig jaar aan een der gelijke toetsing onderworpen. Die analyse heeft geleid tot een plan voor modificaties. Onderdeel van het plan is de verdere verbetering van de be trouwbaarheid van een aantal systemen door de meervoudige aanwezigheid, de zogeheten re dundantie te verhogen. Ook wil EPZ de afhankelijkheid van menselijk functioneren nog meer reduceren door uit breiding van de automatise ring van de reactorbeveiliging en optimalisering van oplei dingsmiddelen (waaronder een specifieke simulator) Voorts voorziet het project in een reserve-koelsysteem als aanvulling op "Tiet bestaande nood-koelwatersysteem. Het reservesysteem onttrekt het koelwater uit de bodem op een diepte van 30 meter en is daar door onafhankelijk van de Schelde en het bestaande koel watergebouw. De modificatie betreft de aanleg van putten, pompen, leidingen en warmte wisselaars. Tot de modificaties behoort ook de uitbreiding van de noodstroomvoorziening. Daarvoor zijn grotere dieselge neratoren nodig. Die worden in een nieuw gebouw onderge bracht. Daarmee wordt tevens een optimale brandpreventie bereikt. Voorts is voorzien in uitbreiding van het reserve- suppletiegebouw. Hier komen een groot deel van de nieuwe elektronica van de reactor en een reserve-controle-paneel. Tbt slot wil EPZ het systeem van de veiligheidsomhulling (de 'bol') van de kernenergie eenheid uitbreiden. Dit sy steem dient om in uiterst on waarschijnlijk voorkomende situaties de druk in de 'bol' niet te hoog te laten worden. De lucht die in een dergelijke situatie wordt afgeblazen zal door toepassing van een spe ciaal ontworpen filter vrijwel geheel gereinigd zijn van radi oactieve stoffen. DEN HAAG - De regeringspartijen CDA en PvdA hebben er maandag in de Tweede Kamer geen mis verstand over laten bestaan: het regionaal bestuur moet er komen. De coalitie drong er bij het kabinet op aan haast te maken met de indiening van een ka derwet die de vorming van deze bestaren reeds vol gend jaar mogelijk moet maken. Van der Heijden (CDA) en De Cloe (PvdA) dienden een geza menlijke motie in om de rege ring duidelijk te maken dat de vorming van regionale bestu ren niet mag blijven steken in de fase van gemeentelijke sa menwerking op basis van een aangescherpte Wet Gemeen schappelijke Regelingen. Stapsgewijs De kamerleden onderschreven weliswaar de stapsgewijze aan pak van de regering, maar vin den dat de vaart erin moet blij ven. De eerste fase van interge meentelijke samenwerking moet volgens de regeringspar tijen aan een maximale ter mijn worden gebonden. Voor de regio Rijnmond moet vol gens de kamermeerderheid een aparte wet komen. Deze regio moet de kans geboden worden om de eerste stappen naar de vorming van een regionaal be stuur over te slaan en meteen als „proeftuin" voor de nieuwe bestuursvorm aan de slag te gaan. CDA en PvdA legden dit ook in een motie neer, nadat staatssecretaris De Graaff- Nauta (binnenlandse zaken) zich naar het oordeel van de re geringspartijen niet positief genoeg over het Rotterdamse initiatief uitliet. Van der Heij den zei dat wanneer het regio naal bestuur in heel Nederland tot volle wasdom is gekomen, het tenslotte in de plaats kan treden van het provinciaal be stuur. Hier liepen de meningen van de regeringspartijen uit een. De Cloe was nog niet toe aan het opheffen van de pro vincies, al onderschreef hij de wenselijkheid van een open baar bestuur bestaande uit drie lagen. Lappendeken De hele Kamer was het er wel weer roerend over eens dat het uit moet zijn met de lappende ken van functionele besturen voor ambulancevervoer, poli tie, schoolbegeleidings diensten, arbeidsvoorziening, brandweer en wat dies meer zij. „Het lijkt erop dat elk de partement zijn eigen regio indeling heeft", aldus De Cloe. Koetje (CDA) gaf het kabinet nog de waarschuwing mee dat de vorming van regionale be sturen niet gepaard mag gaan met nieuwe belastingen. Ook de suggestie van het kabinet om de overdrachtsbelasting over te hevelen naar de regio's in wording wees hij af. Een tij delijke stimuleringsregeling voor de vorming van regio besturen, gefinancierd uit het Gemeentefonds werd door een kamermeerderheid als zijnde een sigaar uit eigen doos afge wezen. Tot woensdag 1 april Zierikzee Tentoonstelling etsen en gra fiek van Saskia Eggink. Corne- liastichting. Dinsdag 4 februari Zierikzee Verkoping handwerken Wel fare Rode Kruis. De Driehoek. Van 14.00 tot 16.00 uur. Kerkwerve Soosmiddag in 't Zuudènde. 14.30 uur. Woensdag 5 februari Zierikzee Doe-middag NBvP. Foyer Mon- dragon. 14.00 uur. Commissievergadering inter nationale uitwisselingen in stadhuis, 16.30 uur. Commissievergadering open bare werken/milieu in stad huis. 19.00 uur. Nieuwerkerk Jaarvergadering Oranjevereni ging. OBS De Dobbelsteen. 20.00 uur. Donderdag 6 februari Zierikzee Bezinningsdag Schuld en schuldgevoelens. Christelijke Gereformeerde Kerk Zevenge- tijstraat. 10.00 uur. Commissievergadering finan ciën, volkshuisvestiging en in formatiebeleid in stadhuis. 19.30 uur. Brouwershaven Politiek café D66. La Plaisan- terie. 20.00 uur. Zonnemaire Bijeenkomst NBvP. Dorps huis. 20.00 uur. Nieuwerkerk Oefenavond LOTUS afdeling Duiveland EHBO. Ons Dorps huis. 20.00 uur. Zaterdag 8 februari Zierikzee Concert Nederlands Trombone Kwartet. Lutherse kerk. 20.00 uur. Brouwershaven Uitvoering Smalstads Ge mengd Koor. Tbnnenmagazijn. 20.00 uur. Renesse Uitvoering Luctor et Emergo. Dorpshuis. 19.30 uur. Kerkwerve Officiële opening nieuw onder komen peuterspeelzaal. Aan vang 10.30 uur. Feestavond sportvereniging WIK in dorpshuis 't Zuudènde. Aanvang 19.30 uur. Zonnemaire Uitvoering Harmonievereni ging Nut Uitspanning. Dorpshuis, 13.30 uur. Dinsdag 11 februari Zierikzee Literaire avond met Herman Pley in gebouw RSG. Aanvang 19.45 uur. Woensdag 12 februari Zierikzee Bijeenkomst NCVB. Neder lands Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Krea-club voor kinderen. Le ger des Heilsgebouw. Van 13.30 tot 15.00 uur. Donderdag 13 februari Zierikzee Borstvoedingsinformatie avond La Leche League. Schou- wenbank 111. 20.00 uur. Themamiddag PCOB. De Drie hoek. 14.00 uur. Vrijdag 14 februari Zonnemaire Uitvoering Harmonievereni ging Nut Uitspanning. Dorpshuis. 19.30 uur. Zaterdag 15 februari Zierikzee Jongerendag. Brogum. Renesse Uitvoering Luctor et Emergo. Dorpshuis. 19.30 uur. Maandag 17 februari Renesse Lezing mr. drs. E. Brinkman. Dorpshuis. 20.00 uur. Dinsdag 18 februari Kerkwerve Soosmiddag in 't Zuudènde. 14.30 uur. Bruinissc Afsluiting leesprogramma 's Nachts. Bibliotheek De Zaete. 16.00 uur. Woensdag 19 februari Burgh-Haamstede Afsluiting leesprogramma 's Nachts. Bibliotheek de Schut- sc. 14.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 2