Kunst en Eer doet bod op leeg pand Steiltjesstraat Sombere én positieve geluiden in vergadering Helpt Elkander O THUIS IN HET LOKALE NIEUWS r n TROUWPLANNEN? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Ip6- 12b g drukkerij lakenman ochtman bv „We houden rekening mei aanzienlijke kosten Mosselkwekers met hangcultures vragen lidmaatschap Zevibel aan Commissievergadering openbare werken/milieu Inbraak in sportkantine I-; dé krant van schouwen -duiveland! ERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 3 FEBRUARI 1992 148e JAARGANG NR 25096 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 EEN GROTE KOUEKTIE ORIGINELE TROUWKAARTEN VINDT U BIJ Janriewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 ZIERIKZEE - Een verhuizing is de Koninklijke Harmonie Kunst en Eer niet vreemd. In haar bijna 162 jaar oude bestaan heeft ze vaker haar bullen moeten pakken. Maar zo moeilijk en onzeker als de situatie nu is, is niet eerder voorgekomen. Het staat op dit moment dan ook nog lang niet vast of de vroegere showroom van Goedbloed in de Steiltjesstraat het nieuwe adres van de Zierikzeese harmonie wordt. De ruimte voldoet weliswaar goed, maar 't prijskaartje dat eraan zit zou weieens een struikelblok kunnen zijn. Kunst en Eer heeft afgelopen vrijdag inmiddels een bod op deze ruimte uitgebracht. Voordat de vroegere showroom van Goedbloed in de Steiltjesstraat geschikt zal zijn als oefenruimte voor Kunst en Eer moet er aar dig wat worden verspijkerd. (Foto: Joop van Houdt). Sociale woningbouw of sociaal-cultureel centrum. Over die vraag heeft het Zie rikzeese gemeentebestuur lang en breed gediscussieerd. Een keuze maken bleek moeilijk want zowel het een als het an der was voor de raadsleden be langrijk. Afgelopen donderdag echter viel uiteindelijk het doek over het oude schoolge bouw. Tien van de dertien ge meenteraadsleden stemden na veel gepieker en gezucht uit eindelijk voor het afbreken van het gebouw om daar plaats te maken voor 39 woningen die geschikt zijn voor bewoning door ouderen. Behoefte Alleen de PvdA-raadsleden D. van der Wekken, drs G. H. Brand en M. R. de Jong-van Loo gaven de voorkeur aan in richting van het gebouw tot sociaal-cultureel centrum, iets waaraan volgens alle partijen behoefte is. Daarom ook kop pelden de voorstanders van woningbouw hun besluit aan de verplichting om voor de ge bruikers van het complex - zangkoor Cantare en de harmo nie Kunst en Eer - een geschik te oplossing te vinden. Zierick Met de postduivenvereniging Zierick, die gebruik maakt van het aangrenzende pand, dat eveneens gesloopt zal worden is inmiddels overeenstemming bereikt over de aankoop van een schuur in de Gravenstraat. Het grote probleem is echter Kunst en Eer, want waar vind je in Zierikzee een geschikte lo- katie om een toch omvangrijk gezelschap van 52 muzikanten, een kleine twintig tamboers plus een aantal leerlingen on der te brengen. Dat dat niet zo eenvoudig is weet het bestuur van Kunst en Eer inmiddels uit ervaring. Voorzitter H. Asma steekt dan ook niet onder stoe len en banken dat zijn vereni ging het liefste zou blijven zit ten waar ze zit. Hoe sterk die wens leefde blijkt wel uit het initiatief om samen met andere sociaal-culturele verenigingen een vuist te maken voor het be houd van dit complex als sociaal-cultureel centrum. Stichting De animo hiervoor bleek ech ter niet groot. Van de in totaal 25 aangeschreven verenigingen bleken er twaalf bereid te zijn voor het bijwonen van de eer ste informatieve bijeenkomst. Steeds echter moest volgens Asma het initiatief van Kunst en Eer zelf komen. Uiteinde lijk is daarom ook afgestapt van het idee om tot een Stich ting Huisvesting Sociaal- cultureel Werk in Zierikzee te komen. Eigenlijk vanaf het moment dat de vroegere Prinses Julia- naschool aan het Jannewekken vrij kwam voor gebruik door de Dag en Avondscholenge meenschap en het Regionaal Educatief Centrum heeft het bestuur naar een andere oefen ruimte uitgekeken. De kwestie werd echt nijpend toen de (rijks)dienst der domeinen met de mededeling kwam dat Kunst en Eer het gebouw per 1 april zou moeten verlaten. Dit besluit is inmiddels door tussenkomst van burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs wat verzacht. Kunst en Eer mag in het gebouw aan de Man huisstraat blijven oefenen tot dat er een besluit over de toe komst van dit complex is geno men. Dit is nu afgelopen don derdag gebeurd. Speurtocht Tussentijds heeft Kunst en Eer volgens voorzitter Asma be paald niet stilgezeten. Naar stig werd naar een andere oe- fenlokatie gezocht, maar zon der veel resultaat. Noch in het gebouw van de regionale scho lengemeenschap noch bij de Scholengemeenschap Schou- wen-Duiveland bleek er vol doende ruimte te zijn om te oe fenen én om de instrumenten op te bergen en ook de contac ten met de christelijke scholen gemeenschap leverden niets op, terwijl de Driehoek even min een oplossing bood. Steiltjesstraat Een speurtocht door de stad le verde in zoverre resultaat op dat het oog viel op een leeg staande showroom in de Steil tjesstraat. Een ruimte van zo'n 25,50 bij 12,20 meter die qua omvang zeker geschikt zou zijn als oefenruimte. Te meer omdat er ook redelijke opbergmoge- lijkheden zijn. Wil het pand echter gaan fungeren als oefen ruimte, dan moet er echter het nodige worden verspijkerd om geluidsoverlast - het pand ligt in een woonwijk - te voorko men. Isolatie Om na te gaan wat er precies moet gebeuren om geluidshin der te voorkomen heeft Kunst en Eer de hulp ingeroepen van een adviesbureau. Uit-metin gen bleek dat zowel voor- en achterzijde als het dak geïso leerd moeten worden. Daar voor moet er een spouwmuur bij worden gebouwd en dient ook de glazen pui te worden vervangen. Daarbij moet de ruimte worden voorzien van een sanitaire voorziening en dient ook de vloer te worden aangepast. Aanzienlijke kosten Hoewel op dit moment onbe kend is wat het isoleren van het pand gaat kosten verwacht Asma wel dat Kunst en Eer met aanzienlijke kosten zal worden geconfronteerd, ook al zal er door zelfwerkzaamheid het nodige werk verzet kunnen worden. De aankoop alleen al zal het nodige kosten en het is bij lange na niet zeker dat de gemeente die kosten voor zijn rekening zal nemen. Asma: ,,De uitspraak van de raad om Kunst en Eer te helpen bij het vinden van een geschikte loka- tie betekent nog niet dat dit tot elke prijs zal gebeuren". Op dit moment lijkt het erop dat de gemeente voor deze noodgedwongen verhuizing on geveer een ton wil vrijmaken. Daarnaast heeft Kunst en Eer de toezegging gekregen dat ze materiaal uit het gebouw aan de Manhuisstraat mag gebrui ken om de mogelijk nieuwe ruimte in de Steiltjesstraat ,,aan te kleden", Of dit alles echter voldoende zal zijn is ech ter op dit moment maar de vraag. Inmiddels heeft Kunst en Eer een bod gedaan op het pand. Hoe hoog dat bod is wil Asma gezien de onderhande lingen nu niet bekend maken. Dat mag dan geheim zijn, dui delijk is dat einde yan een pe riode vol onzekerheden voor Kunst en Eer nog niet in zicht ZIERIKZEE - Het afgelopen jaar was voor de mos selvisserij slecht. Er was zelfs sprake van een abso luut dieptepunt wat betreft de aanvoer van mosse len. Naast deze onheilstijding van voorzitter B. W. Schot van Helpt Elkander waren er vrijdagmiddag bij de jaarvergadering van deze Zierikzeese vissers- vereniging in het Huis van Nassau ook positieve be richten zoals een voorzichtige toenaderingspoging vanuit de natuur- en milieu-organisaties. Die eerste stap op weg naar meer wederzijds begrip noem de Zevibel-voorzitter J. D. de Voogd een hoopvolle ontwikke ling. De oud-gedeputeerde die sinds een half jaar voorzitter van Zevibel is zag nog meer hoop aan de horizon. Zijns in ziens is er sprake van een ken tering wat betreft de negatieve beeldvorming over de schelp diersector. Geruime tijd is de schelpdiersector volgens De Voogd in de media in een kwaad daglicht gesteld. Dit ge beurde nogal eens op grond van zijns inziens ongenuan ceerde uitspraken. De afgelo pen tijd echter is er het nodige verbeterd. Imago Met name de beperkingen die de mosselsector zichzelf via een visplan heeft opgelegd, heeft tot een beter imago van deze sector geleid. Een belang rijke positieve ontwikkeling vond de Zevibelvoorzitter ook het initiatief van de werkgroep Noordzee waarin verschillende natuur- en milieu-organisaties samenwerken en waarvan een uitnodiging is uitgegaan naar Zevibel en andere vissersorga nisaties voor een eerste oriën terend gesprek. In dit gesprek moeten misverstanden die bij beide partijen leven worden uitgesproken. Ook in zijn jaar rede besteedde voorzitter B. W. Schot aandacht aan deze toena- deringsgesprekken. Evenals De Voogd juicht Schot dit idee toe, maar merkte tegelijkertijd op dat de strijdbijl niet tot elke prijs moet worden begraven. Er moet, vond hij, ook eens een einde komen aan de eindeloze rij van halve waarheden en veronderstellingen die de na tuurbeschermingsorganisaties via hun publikaties aan hun achterban doorgeven" De niet te keren ontwikkelin gen in het denken over natuur beheer waren voor De Voogd aanleiding om op te merken dat de tijden van weleer voor goed voorbij zijn. Allerlei ont wikkelingen hebben tot andere inzichten geleid die gevolgen hebben voor de schelpdiersec tor. Zoals 't geweest is kan het niet meer worden, gezien ook andere belangen die nu spelen. Samen met andere belangenor ganisaties (lees: natuur- en milieu-organisaties) moeten de mosselvissers zien hoe ze de uitdaging van morgen te lijf kunnen gaan, aldus De Voogd. Platform De Zevibelvoorzitter wees de leden van Helpt Elkander bo vendien op de ontmoeting van het Zevibelbestuur met de D66 statenfractie en de oprichting van een Zeeuws Platform waarin provincie, de schelp diersector (vissers/kwekers én verwerkingsbedrijven), lokale overheid, Zevibel en Kamer van Koophandel vertegenwoor digd zijn met het doel de belan gen van deze sector te onder steunen en om onderlinge be langen op elkaar af te stem men. Hangculturisten Een nieuwtje dat De Voogd de aanwezigen niet wilde onthou den was het verzoek van een ze vental kwekers die kweken via hangcultures om lid te mogen worden van Zevibel. Volgens De Voogd is dit lidmaatschap te rijmen met de statuten. Op de vraag of dit zou kunnen lei den tot handel in het schaarse mosselzaad merkte De Voogd later in de middag tijdens de forumdiscussie op dat de „hangculturisten" in principe hierin zelf kunnen voorzien. In andere landen waar de metho de al wat langer wordt toege past is dat wel het geval. Jaarrede Minder optimistisch van toon zetting was de jaarrede van de voorzitter Schot van Helpt El- vervolg pagina 2 Muziek is de medicijn van de geest. Logan Af en toe regen HET WEER Vannacht opklaringen en mini- mumtemp. van 3 graden. Overdag toenemende bewolking met vooral in het midden en zuiden af en toe regen. Middagtemp. rond 6 gra den. Matige, later aan de kust vrij krachtige, westel. wind, 4 5. 2 WATERLAND Zeeland Waterland: informatie voor alle recreanten bij een in nieuwe brochure. 2 RODE HOED Voorlopig geen nieuwe partij, maar wel een Rode- Hóed-groep op het oorlogspad. 3 MUZIEK Veel publiek en goede muziek bij de jaaruitvoering van Witte van Haemstede. VOETBAL Het degradatiespook waart rond bij de Bruse Boys. De ploeg verloor zaterdag met 0-2. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's ZIERIKZEE - De commissie openbare werken en mi lieu van de gemeente Zierikzee spreekt zich woens dag uit over het definitieve plan voor de inrichting van de Oude Haven tot museumhaven. Deze commis sievergadering begint om 19.00 uur in het stadhuis. Eind oktober '91 gaf de Zierik zeese gemeenteraad groen licht voor de inrichting van de Oude Haven tot een museumhaven, zoals door de gelijknamige stichting in haar beleidsplan is beschreven. Over een definitie ve indeling van de Oude Haven is inmiddels met het gemeente bestuur van gedachten gewis seld, hetgeen uiteindelijk gere sulteerd heeft in een tekening over hoe de Oude Haven eruit zal komen te zien. Over deze definitieve inrichting wordt nu het oordeel van de commissie gevraagd. Ook bespreekt de commissie de uitbreiding van de douche gelegenheid en de vervanging van de geiser in de brandweer- garage. Hiervoor is zo'n negen mille nodig. Momenteel moe ten de dertig brandweerman nen het doen met zegge en AMERSFOORT - De vier vrij dag uitgezette Vietnamezen zijn zondagavond rond acht uur aangekomen in het asiel zoekerscentrum in Amers foort. schrijve één doucheplaats en dat is volgens b en w wel erg minimaal. ZIERIKZEE - Eind vorig week werd in de kantine van de atle tiekvereniging Delta Sport op Bannink ingebroken. De onge wenste gasten gingen aan de haal met een kratje bier en twintig ijsjes. Daarbij werden twee ruiten vernield. In Burgh-Haamstede consta teerde campinghouder v. d. G. eveneens dat ongewenste gas ten hadden ingebroken in een caravan op zijn camping aan de Jonge Jan Boeijesweg. Bij on derzoek bleek dat nog zeven andere caravans waren openge broken. Een van de benadeel den, M. S. uit Zierikzee heeft inmiddels aangifte gedaan. Uit zijn caravan werden verschil lende voorwerpen met een tota le waarde van zeshonderd gul den ontvreemd. De overige caravan-eigenaren moeten nog aangifte doen. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schóuwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 47,50 D kwartaalabonnement met autom. afschr. 45,— jaarabonnement t 179,— jaarabonnement met autom. afschr. 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode:plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. -=l

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1