Aanpak Hostellerie Schuddebeurs bekroond met creativiteitsprijs Vervolg Kijk in de Keuken 1992 Van de Madonna tot Madonna Prijs voor Creatief Ondernemersschap Eerste zondag september voortaan grootoudersdag Oud papier Schilderijen in Durpsuus PTT- agentschap in modezaak Familie samenkomst Evenemen tenkalender Zierikzee Aktief Theatersport in Concertzaal Café Restaurant Schouwer Hoeck OPEN Oud papier inzameling Plattelands vrouwen Optreden Folkloristisch Danstheater in Zierikzee Actie voor bevolking van Polen WOENSDAG 29 JANUARI 1992 3 SCHUDDEBEURS/NOORDGOU WE - Ieder jaar reikt de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland de Prijs voor Creatief Onder nemersschap uit. Deze prijs wordt al tien jaar telkens aan één bedrijf in een be paalde sector uitgereikt. Dit jaar werd gekozen voor de Horeca-sector en werd de Prijs voor Creatief Ondernemersschap 1992 uitgereikt aan het echtpaar J. Ar kenbout van Hostellerie Schuddebeurs. Sleutelwoorden voor deze toekenning waren ondernemersvisie, durf en creativiteit. Het echtpaar Arkenbout en hun twee kinderen Dick-Pieter en Gonneke die ook beiden een leiding gevende functie in het bedrijf bekleden. (Foto: Joop van Houdt). Initiatief van seniorentijdschrift Fifty fifty ZIERIKZEE - Het seniorentijdschrift Fifty fifty heeft het initiatief genomen om een grootoudersdag in te stellen. Het gaat om een variant op de al bestaande Moederdag, Vaderdag en andere feestdagen waarop in veel families de banden tussen grootouders, oude ren, kinderen en kleinkinderen weer eens worden be vestigd. De grootoudersdag vindt voortaan jaarlijks plaats op de eerste zondag van september. In 1976 nam J. Arkenbout de beslissing om. na lange tijd voor andere voorname hotelbe- drijven te hebben gewerkt, de stap te maken naar het zelf standige ondernemersschap. Hij was toen veertig jaar. Tot die tijd was hij onder meer werkzaam geweest als direc teur van het Gouden Hoofd in Amsterdam en de laatste twaalf jaar als directeur van Mondragon in Zierikzee. Ar kenbout koos geen gemakkelij ke weg om zelfstandig en daar bij nog succesvol te worden. Op een lokatie die niet erg makke lijk was en daarbij een onder komen dat op instorten stond; eèn driehonderdjarig cafeetje. ,,Het was inderdaad een loka tie die niet voor de hand lag, maar wij hebben de mogelijk heden en de uitdaging gezien en zijn gewoon begonnen", zo vertelt J. Arkenbout. Vanaf de bodem Dat beginnen bestond uit het In Van de Madonna tot Madon na leggen de dansers en danse- resssen al dansend een link tussen die schier onverenigba re contrasten tussen beide we relden. Enerzijds is daar de we reld van de Madonna met het kindeke Jezus. Aan de hand van een aantal dansen uit de landen, waardoor de pelgrims in de 9e eeuw richting Santiago di Compostella, een belang- geheei afbreken van het café en het vanaf de bodem weer hele maal opbouwen. Het terrein dat tot die tijd door de regiona le bevolking als bestemming voor schoolreisjes en andere uitstapjes werd uitgekozen om dat er een speeltuin en water fietsen waren, werd geheel ver anderd. Het speeltuintje ver dween, evenals de waterfietsen die hun beste tijd toch al had den gehad. Het echtpaar J. en E. Arkenbout begon met een zestal kamers en een klein res taurant. Enige tijd later wer den daar de appartementen in de tuin bijgebouwd en rond diezelfde tijd, 1981, kwamen ook de luxe suites in het arran gement. In 1984 vond men het tijd om uit te breiden en werd er een vleugel aangebouwd. Twee jaar later kwam daar nog een serre bij. ,,De hostellerie heeft nu de maat bereikt die ons in 1976 voor ogen stond. De opzet, wat voor type bedrijf we er van wilden maken en de ma nier van functioneren was van af het begin al heel duidelijk. rijke pelgrimsoord reisden, wordt een indruk van die wat mystieke wereld gegeven. San tiago di Compostella genoot in de Middeleeuwen bekendheid als de plaats waar zich het ge beente van de Heilige Jacobus zou bevinden. Dit bewoog veel gelovige Middeleeuwers ertoe om te voet naar Santiago te gaan."Een lange en vaak ook barre tocht. Via Spanje, Lom- We hebben er stap voor stap naar toe gewerkt". Verlossing Ook in het rapport van de com missie belast met de creativi teitsprijs wordt deze onderne mersvisie geprezen. Een visie die het bedrijf nu voorziet van een jaarlijks inkomen van rond de twee miljoen gulden. Werd destijds ingespeeld op de verhoogde economische activi teiten rond de bouw van de Oosterscheldewerken, nog steeds wordt de hostellerie door menig zakenman of - vrouw bezocht. Het bedrijf biedt namelijk ook ruimte aan (meerdaagse) congressen en vergaderingen. Vooral in de winterperiode, van oktober tot mei, bestaat een groot deel van de inkomsten van het bedrijf uit deze gasten. Daar deze con gressen en vergaderingen vaak in de week plaats vinden slui ten de weekend-gasten weer keurig de week af. Was de loka- bardije, de Provence, Les Lan- des en de Dordognes; kortom, uit alle windstreken kwamen de gelovigen naar dit bede vaartsoord. Tijdens die lange, lange tocht kwamen de pel grims in contact met verschil lende culturen. Die lange reis wordt zaterdagavond nog een keertje gemaakt. Niet door deemoedige pelgrims maar door de dansers en danseressen die deze historische pelgrims routes dansend af zullen leg gen. Het programma richt de schijn werper bovendien ook op een minder heilig aspect van het pelgrimsleven. Schelmen en schavuiten konden kiezen of een bedevaart naar Santiago maken of een verblijf in het ca chot. Teksten en liederen van ondermeer de schelmendichter Francois Villon en ook anonie me dichters zullen dit minder vrome aspect onderstrepen. In het tweede gedeelte worden de toeschouwers geconfronteerd met meer eigentijdse taferelen geconcentreerd rond megaster Madonna. Zij heeft zich ont wikkeld tot het symbool van een Amerikaanse subcultuur die zich uit in dansvormen als dirty dancing, hiphop, rock and roll, tapdance en rap. De basis van deze moderne dans vormen ligt in de 19e eeuw toen Amerika zich losmaakte van de Europse cultuur. Bij dat ont wikkelen van die eigen identi teit werd gebruik gemaakt van Afrikaanse invloeden. Zo ver anderde door deze invloeden het wat stijve clogging- dance in het meer swingende tappen. Hoe dan ook, alle Amerikaan se dansvormen zijn in meer of mindere mate afgeleid van de meer rituele dansvormen uit het verleden. Daarom lijken de verschillen tussen het eerste en tweede gedeelte van het pro gramma op het eerste gezicht groter dan ze in werkelijkheid zijn. Ook deze moderne dansen hebben immers een historische voedingsbodem, zodat de stap van de Madonna naar Madon na uiteinlijk toch niet zo heel erg groot is. I tie destijds een sprong in het diepe, 'weet men het te vinden', tegenwoordig wordt het door veel mensen als een verlossing gezien om in alle rust, toch dicht bij verschillende toeristi sche attracties, in de mooie om geving van Schuddebeurs hun vakantie door te brengen. Wie geen behoefte aan het bezoe ken van genoemde attracties kan altijd rustig in het hotel blijven. Voor de maaltijd hoeft men zeker niet weg, want de hostellerie staat heinde en ver bekend om haar culinaire ca paciteiten. Met een vijftal koks, een eigen wijnmeester en personeel dat haar uiterste best doet om het de gasten zo veel mogelijk naar de zin te maken. Romantisch Arkenbout vertelt dat Schud debeurs een omgeving bij uit stek is om een romantische sfeer te creëren. ,,Wij hebben een bedrijf gebouwd dat daar bij past. De romantische sfeer van vroeger, aangepast met moderne accomodaties en faci liteiten. Voldoen aan de eisen van de tijd". Aansluitend op deze 'romantiek' is de hostelle rie ook aangesloten bij de ho telketen Romantik Hotels en Restaurants. De aangesloten bedrijven voldoen alle aan de eisen: een historisch pand, per soonlijke bedrijfsvoering door de eigenaar, eerste klas keu ken, vriendelijke bediening en gemoedelijke sfeer. Sinds kort is men ook toegetreden tot de Culinaire Ambiance Club, een groep van 260 restaurants in de Benelux. Ook een vermelding in de Re- gal Restaurantgids behoort tot de verdiensten. Wie op Schouwen-Duiveland verblijft en ergens lekker wil gaan eten kan hiervoor een restaurant kiezen dat is aangesloten bij de Schouwse Schaal, zoals de hostellerie. Deze groep heeft als uitgangspunt de culinaire specialiteiten van Zeeland té promoten. Door een overeen komst met een taxibedrijf wordt de gast, als deze zich ook met de taxi laat brengen, op kosten van het bezochte restau rant, dat is aangesloten bij de 'schaal', weer thuisbezorgd. Niet voor niets heeft Hostelle rie Schuddebeurs de Prijs voor Creatief Ondernemersschap 1992 gekregen, zo blijkt. J. Ar- kenbout zelf reageert nogal nuchter op de prijs, die ge paard ging met een oorkonde en een zonnewijzer met inscrip tie. „Het wil niet direct zeggen dat we nu het wiel hebben uit gevonden". BROUWERSHAVEN Op za terdag een februari halen le den van de ASV Brouwersha ven weer oud papier op in de kern Brouwershaven. De sporters rijden rond vanaf 9.30 uur. Inwoners van de smalstad wordt verzocht hun oude papier en karton voor die tijd gebundeld aan de stoep rand gereed te zetten. BRUINISSE - Zaterdag 1 fe bruari wordt in het dorpshuis in Bruinisse een verkoopten toonstelling van olieverfschil derijen gehouden. Er zijn steeds meer mensen die iets anders dan een poster aan de muur willen hebben. Door schilderstukken tegen een aan trekkelijke prijs aan te bieden probeert men kunst dichter bij het publiek te brengen. De ver koopexpositie begint om 10.00 uur en duurt tot 17.00 uur. BROUWERSHAVEN - Met in gang van 30 maart gaat het postkantoor aan dc Nieuw* straat te Brouwershaven dicht. In plaats daarvan kunnen dc Brouwenaren terecht in de kle dingzaak Stout Mode aan dc Markt. De eigenaresse van de zaak, P. S. W. van Dongen-Stout heeft met de PTT een overeenkomst gesloten voor het houden van een postagentschap in de win kel. Dat houdt in dat de inwo ners van Brouwershaven voor de meest voorkomende PTT- zaken dagelijks in de zaak te recht kunnen. Volgens de bur gemeester van Brouwershaven, L. N. Labruyère is nog geen nieuwe bestemming gevonden voor het gebouw waarin nu nog het postkantoor is gevestigd BROUWERSHAVEN Op vrij dag 31 januari houdt de Chris telijke Boeren- en Tuinders- bond (CBTB) in het Tonnenma- gazijn te Brouwershaven haar jaarlijkse familie-samen komst. Om 18.00 uur kunnen de eerste gasten worden ont vangen. De presidente van de Christe lijke Bond van Plattelands vrouwen, mevrouw A. P. Zweistra-Van der Staay opent de jaarlijks terugkerende kof fiemaaltijd. Het avondpro gramma wordt om 20.00 uur ge opend door de heer R. J. van der Wekken, kringvoorzitter van de CBTB Schouwen-Duive land. Hierna volgt de uitvoe ring van het toneelstuk Zo va der zo dochter. Na de pauze wordt door de heer Viergever uit Burgh-Haamstede een film vertoond over de oude RTM, de voorloper van de ZWN. Vooral voor de oudere bezoekers zul len oude tijden herleven. ZIERIKZEE - Zierikzee Ak tief, het samenwerkingsver band van VVV en Zierikzeese Ondernemers Centrale heeft voor het eerste kwartaal van '92 een overzicht van alle cultu rele en sportieve evenementen samengesteld. Dit overzicht bevat naast optre dens van theatersport Kiekie- ris (31 januari, 28 februari en 13 maart) ook evenementen van Ars Musica Uit op Schouwen- Duiveland. Zo vfermeldt de ka lender een voorstelling van het Folkloristisch Danstheater op zaterdag 1 februari in de Con certzaal, een optreden van Flairck (zaterdag 15 februari) en een kindervoorstelling (za terdag 22 februari). De kalender van Zierikzee Ak tief vermeldt voor zaterdag 22 februari ook een zangavond van Woord en Daad in de Nieu we Kerk (19.30 uur). Sportief gezien valt er in deze maanden ook het een en ander te bele ven. In het weekeinde van 8 en 9 februari worden in Onderdak de Zeeuwse kampioenschap pen badminton gehouden, ter wijl zaterdag 14 maart succes volle Zierikzeese sporters tij dens een grootse manifestatie in het zonnetje gezet worden. Ook dit speelt zich af in Onder dak. ZIERIKZEE - De tot op heden enige Zeeuwse Theatersport- groep Kiekieris uit Zierikzee speelt vrijdag 31 januari in de Concertzaal in Zierikzee een wedstrijd tegen theatersport- groep Kunst na Arbeid uit Utrecht. De wedstrijd begint om 20.00 uur. Theatersportgroep Kiekieris bestaat uit dertien mensen. De groep traint zich in het spelen van geïmproviseerd toneel en nodigt elke maand een andere landelijke groep uit onl in de Concertzaal een wedstrijd in toneelimprovisaties te spelen. Het publiek mag suggesties doen over zowel onderwerp als personage. Het publiek beslist door stemming welke ploeg een ronde wint. Een college van rechters houdt de spelre gels in de gaten. De wedstrijd duurt, net als bij het voetbal len, twee keer drie kwartier. Speciale gast op 31 januari in de Concertzaal is MO, een Zeeuwse muziekgroep bestaan de uit Luis de Souss, James van de Water (beiden gitaar) en Eveline Satink (zang). In de pauze van de Theatersport wedstrijd laat MO eigen werk horen. Eveline Satink maakte een tijdje geleden deel uit van Kiekieris. Zij heeft zich nu ge concentreerd op de zang en wil door een kort optreden een bij zondere bijdrage aan de wed strijd leveren. Advertentie Met ingang van a.s. vrijdag (31 januari) zijn wij weer op vrijdagen, zaterdagen en zondagen Vanaf begin april weer iedere dag open Laöne 32, 4325 EL Renesse 01116-1637 A Volgens de hoofdredacteur van het tijdschrift, W. Nods heeft de sociale mobiliteit, de mogelijk heid om meer te reizen, in onze huidige maatschappij veel af breuk gedaan aan familieban den in het algemeen. „Met name ouderen in onze maatschappij zitten geïsoleerd in bejaarde noorden". Volgens Nods wordt de familieband kennelijk losser wanneer grootouders ouder dan 65 jaar zijn geworden want een op de zes grootouders ziet zijn kleinkinderen dan niet vaker meer dan zes keer per jaar. Het idee voor een grootouders dag is een poging wat te doen om daar verbetering in te bren gen. Het tijdschrift Fifty fifty wil iedereen er aan herinneren SIRJANSLAND - Op initiatief van de firma J. K. Poot en zoon wordt in Sirjansland een kleding- en voedselactie ge houden voor de bevolking van Poleh. Het is de bedoeling om op 12 fe bruari met twee trucks vol met levensmiddelen en kleding naar kinderhuizen in de Poolse steden Nowogard en Mosty te dat grootouders heel belangrijk zijn omdat zij de oudsten in de familie zijn. „Zij weten wat aan de huidige tijd vooraf ging en kinderen willen daar maar al te graag meer over weten". Groot ouders kunnen ook nuttig zijn als baby-oppas, als adviseur in levensvragen en zij kunnen goed luisteren. Volgens de hoofdredacteur steekt nu en dan de discussie de kop op over het herstel van ou de waarden, herstel van de fami lie 'als pijler van de maatschappij. „Wij allen wor den bijna allemaal zelf ook eens" grootouders. Het is dus geen slecht idee om ook in Nederland te komen tot de instelling van een grootoudersdag". rijden. Het bedrijf heeft de be volking van Sirjansland via een huis-aan-huis verspreide folder opgeroepen om voor die tijd kleding die men over heeft bij het bedrijf af te geven. Ui teraard zijn ook goed houdbare levensmiddelen welkom. Ver der zijn diverse leveranciers van de firma Poot aangeschre ven met het verzoek een bijdra ge te leveren. OUWERKERK In aanslui ting op een proef die op zater dag 28 december werd gehou den heeft de handbalvereni ging Delta Sport uit Zierik besloten om voortaan elke maand oud papier op te halen in de kern Ouwerkerk De inzameling vindt steeds plaats op de laatste zaterdag van de maand. De da'. oor het eerstvolgende half /i;:i 29 februari, 28 maart. 25 api ik 30 mei en 27 juni. De u van Ouwerkerk wordt v om op die dagen hun o pier en karton voor 9 'i't u bundeld aan de sti .i.s- zetten. Mensen die kern wonen, zoals ..- torhoeve, kunnen hun piervoorraad telefonist n melden bij rnevrou die de inzameling coöe:.r< telefoon 01110-13460. ZONNEMAIRE - Voorafgaand aan de Studiedag van de t. i rische commissie van de Ne derlandse Bond van Platte landsvrouwen op 17 maart in Westkapelle, wordt in alle kringen voor agrarische vrou wen een bijeenkomst gehou den. Thema waarover gesproken wordt; is: Agrarische vrouv.a n van nu; wat hadden en h< okr-n. zij te maken met het p land? De avonden stat leiding van Tineke De -: k Zaamslag. Voor de Plattelands vrouwen Schouwen-Duiveland is de bijeenkomst op 6 fc-bru :.ri in het dorpshuis te Zonnen.i- re, aanvang 20.00.uur. Een maskerdans uit Baskenland is een van de dansen waarmee het Folkloristisch Danstheater langs de oude pelgrimsroute naar Santiago di Compostella gaat. (Foto: Peter Korrin). BURGH-HAAMSTEDE/BROUWERSDAM - In aansluiting op de landelijke Horecadag Kijk Keuken 1992 vond dit weekeinde een door de Schouwen-Duiveland se deelnemers zelf opg, ver volg plaats. Dit hield in dat enkele van de jongeren die op de landelijke dag de betreffende restau rants bezochten afgelopen zaterdag een dag mee mochten lopen in de keuken en daar een maalijd voor hun ouders of vrienden klaar konden maken. Dit waren de restaurants Rotisserie Dc Tri >u e Herder in Burgh-Haamstede en Neptunes bij Gran Dorado Port Zélande. Vanaf een uur of tien ku ti men de eerste jongeren bij Rotisserie De Trouwe Herder. In totaal kwamen negen kindeern v.ivir deze horecagelegenheid. Dit waren Marjolein van der Maas. Alinda Hilgen, Laurens Tr<< ke Kiel, Nelleke Bom, Raymon Broekhuis, Marleen Polderman, Mariëtte Alblas en Mm peroord. Onder wakend oog van chefkok John en beide (examen)leerlingkoks Ramon en 1 ten zij de voorbereidingen treffen voor een maaltijd bestaande uit een lichtgebonden u met groente-garnituur, kipfilet gevuld met een farce van kruiden en ham omwikkeld ham en als toetje was daar crêpe met stroop en eigengemaakte kaneelijs. En de maalt T sloten met koffie of thee met Zeeuwse babbelaars. Omdat de jongeren zo druk waren bereidingen in de keuken viel het tafeldekken af: dat werd voor hen gedaan. Hoewel personeel voor deze gelegenheid eerder moest beginnen vonden de drie keukenprinscnln-t keer niet zo erg omdat ze veel hulp van de jeugd kregen; die later samen met hun ouders of v <1 n het gemaakte mochten nuttigen. ,,In eerste instantie verwachtten we een groep ongeregeld.. dat viel gelukkig alles mee. De kinderen waren allemaal even enthousiast, met hier en ihuir -< lis een fanatiekelingaldus chefkok John. Bedrijfsleider R. Meindersma gaf de jongert ken een speciaal gemaakte oorkonde met daarop hun naam en de datum van het ment'. Op de foto: de jongeren in de keuken, met op de achtergrond van links naar reet John, Ramon en Ron. Ook in restaurant Neptune: van Gran Dorado Port Zélande wan gens druk in de keuken. Zij maakten een heldere groentesoep, gegrilde kipfilet met one. broccoli en bloemkool, pommes carré, kerriesaus en als toetje flensjes met ijs. Voorzien vu l- shirt, schort en rode zakdoek om de nek werden de jongens aan het werk gezet door Rin KI t (algemeen chef keuken), Leeti van de Brink (chef Steakhouse) en Hetty van de Brink (ch< ne). De vier jongens waren Walter van Kan, Dirk-Jan Lambregtse, Jeroen Vleeshouwer van Putten. (Foto's: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Tussen de Madonna en megaster Ma donna gaapt zo op het eerste gezicht een wereld van verschil. Die contrasten, die achteraf meevallen, vormen de basis van de voorstelling die het Folklo ristisch Danstheater zaterdag 1 februari in de Zie rikzeese Concertzaal geeft. Het optreden van dit dansgezelschap dat in Zierikzee geen onbekende is begint om 20.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 3