Brochure 'Werken aan zee' moet bedrijven naar Zeeland lokken 4 I Reclassering Zeeland genoopt tot kiezen voor jonge klanten De aardappel BV geeft richting aan Cebeco-Zuidwest heeft doelstelling gehaald streeknieuws Romantische beschrijvingen en harde cijfers Meer kans op maatschappelijke integratie Nivon organiseert wandeltocht door natuur Wee wat anders DINSDAG 28 JANUARI 1992 NR 25093 5 ZIERIKZEE - Veel niet-Zeeuwen weten nauwelijks dat er iets van industrie in Zeeland is en als het aan de provincie ligt komt daar verandering in. Onlangs werd de brochure Werken aan zee uitgebracht en middels deze kleurrijke brochure wil men proberen interesse op te wekken voor bedrijfsvestigingen in Zeeland. De brochure is een mengeling van romanti sche omschrijvingen en zakelijke gegevens gewor den. Het boerenbedrijf is een belangrijke pijler. (Archieffoto). Vergeleken met de rest van Ne derland kent Zeeland betrek kelijk weinig industrie. In het kielzog van de Deltawerken kwamen de recreatie en de in dustrie, maar daarvoor was Zeeland voornamelijk een pro vincie van boeren en vissers. Een gebied van waaruit veel mensen weg trokken om elders een toekomst te zoeken. Laat Nederland industrialiseerde later dan de omringende lan den, maar Zeeland was zelfs voor Nederlandse begrippen heel laat. Gevolg van die late industrialisatie was dat de be volking van Zeeland niet ex plosief groeide en, in het ver lengde daarvan, de groei van het autobezit in Zeeland ach terbleef bij de rest van Neder land. Achteraf gezien is dat in het vpor,deel yan Zeeland uit gepakt- De eeuwenoude stad jes zijn voor het merendeel veel gaver bewaard gebleven dat bijvoorbeeld in Holland. In de brochure Werken aan zee wordt Middelburg genoemd als spre kend voorbeeld: ,,Er is geen stad in Nederland waar op een zo betrekkelijk klein gebied een zo groot aantal monumen ten staat". Zeeland is met zijn ruim 357.000 inwoners nog steeds een van de dunbevolkste pro vincies van Nederland. In de brochure wordt daar de volgen de conclusie aan verbonden: ,,Het is uit het verleden ver klaarbaar dat je Zeeland nu een oase kunt noemen temid den van de dichtstbevolkte ge bieden van Europa: de Hand- stad, Brabant en Limburg, het Ruhrgebied en Belgisch- en Frans-Vlaanderen' Kleinschalig De Zeeuwse economie heeft, zo wordt gesjeld, in de brochure, twee kenmerken: kleinschalig heid op het land en grootscha ligheid op het water. ,,De klei nere bedrijven zijn in Zeeland sterk vertegenwoordigd. Dat is eenvoudig te verklaren. Van oudsher zijn landbouw en vis serij een sterke bedrijfstak", aldus Werken aan zee. Men koppelt daar meteen de opmer king aan vast dat er in Zeeland ook veel handels- en transport bedrijven zijn en dat dankzij het groeiend toerisme het aan tal horeca-ondernemingen groeit. Het toerisme wordt in de bro chure de derde pijler van de Zeeuwse economie genoemd. Op nummer een en twee staan volgens de brochure landbouw en visserij en de zeehavenin dustrie. Voor wat betreft het laatste ligt het economisch zwaartepunt in het Sloegebied en de Kanaalzone in Zeeuws- Vlaanderen. Na de Nieuwe Wa terweg is de Westerschelde de drukst bevaren toegangsweg naar havens in Europa. Volgens de brochurec is het met de werkgelegenheid in Zeeland in verhouding tot de rest van Nederland niet zo slecht ge steld. In Zeeland zou in de af gelopen tijd meer werk gescha pen zijn dan in de rest van Ne derland. Van de 728.000 gere gistreerde werklozen in Neder land in 1987 woonden er 13.000 in Zeeland. Het percentage werkzoekenden in Zeeland lag op dat tijdstip op 7,8 procent van de afhankelijke beroepsbe volking, in Nederland op 11,0 procent. Nieuwe wegen In de brochure wordt in het kort opgesomd welke in dustriële bedrijven er zoal in Nederland te vinden zijn. Naast die industriële bedrij vigheid is er ook bedrijvigheid die voortkomt uit wat traditio neler middelen van bestaan: landbouw en visserij. Verhou dingsgewijs telt Zeeland vol gens de brochure weinig be drijven die agrarische produk- ten verwerken of uit de agrari sche sfeer voortkomen. Hoewel het aantal boeren ook in Zeeland terugloopt neemt de produktie volgens de provin ciale brochure niet af. Wel on derkent men dat het boerenbe drijf minder goede tijden door maakt. ,,Het boerenbedrijf staat sterk onder druk door de overproduktie van een aantal gewassen. Er wordt naarstig gezocht naar nieuwe mogelijk heden en produkten om het in komen aan te vullen". Als nieuw produkt wordt on der meer de Teunisbloem ge noemd. Verder wordt gesteld dat vlas wellicht in de toe komst weer een belangrijke rol kan gaan spelen. Ook de expe rimenten met het-telen van zee groente als lamsoor en zee kraal worden aangestipt, even als het kamperen bij de boer. ,,De kampeerterreintjes op boerderijen leveren ook een aardige bijverdienste op. Het leveren van boerenwindener- gie is het nieuwste fenomeen", aldus de brochure. Seizoensverlenging In een brochure over Zeeland kan het toerisme en de recrea tie uiteraard niet achterwege blijven. In de laatste dertig jaar heeft dat toerisme in Zee land een stormachtige ontwik keling doorgemaakt. Men steekt niet onder stoelen of banken dat de recreatie naast voordelen ook nadelen met zich meebrengt. ,,De provincie probeert de overlast van auto's, die dit massale bezoek met zich meebrengt te beperken door in zet van het openbaar vervoer te stimuleren". In de brochure wordt geconclu deerd dat de groei van het toe risme aan het afzwakken is. „Het provinciaal beleid is erop gericht de groei, te verleggen naar voor- en naseizoen. Naar schatting is de omzet in deze sector een miljard gulden en ligt het aantal b.anen rond de 8000, inclusief de, werkgelegen heid uit toeleverende bedrij ven. Van het woon- en leefklimaat in Zeeland wordt'in de brochu re een wel erg gunstig beeld af geschilderd. De prijzen voor huur- en koophuizen zijn vol gens de brochure in Zeeland nog steeds een stuk lager dan in de omliggende Nederlandse provincies. „Zo is de vrijheid om te gaan wonen waar je wilt in Zeeland geen papieren vrij heid, die ingeperkt wordt door beperkt aanbod of hoge prij zen". Het strand blijft een belangrijke trekpleister van Zeeland. (Archieffoto). ZIERIKZEE - De reclassering Zeeland moet met minder geld meer resultaat behalen. Daarom ziet zij zich gedwongen haar werk vooral te richten op jon gere 'klanten'. Dat staat in het beleidsplan voor 1992 van de reclassering. „Wij kiezen voor de jongere klanten omdat maatschappelijke integratie bij hen niet alleen meer kans maar ook grotere betekenis heeft", aldus de reclassering in haar beleidsplan. Voor het eerst na jaren positief resultaat ZIERIKZEE - De Coöperatieve Vereniging land- en tuinbouwcoöperaties B.a. Cebeco-Zuidwest, heeft dit jaar, voor het eerst na een aantal jaren, een posi tief resultaat behaald uit haar kernactiviteiten. Dat blijkt uit het jaarverslag over '90/'91 van Cebeco- Zuidwest. De taak van de reclassering is om hen die in het verleden een misstap hebben begaan, de wet hebben overtreden, een zo goed mogelijke kans te geven om schoon schip te maken. Om af te rekenen met het verleden en weer gewoon mee te draaien in de maatschappij. „Daarom zijn maatschappelijke omstan digheden van doorslaggevend belang", aldus het beleidsplan. Bezuiniging Net zoals zoveel andere organi saties en instanties heeft ook de reclassering te maken met bezuinigingen. Staatssecreta ris Kosto wil op het landelijk budget voor de reclassering et telijke miljoenen bezuinigen. Op een totaalbedrag van 110 miljoen gulden moet minstens acht miljoen worden ingele verd op het uitvoerend werk. Bovendien moet justitie nog eens 25 miljoen gulden vinden voor beleidsombuigingen in de sector jeugdbccherming en re classering. In de praktijk houdt dat in dat de reclasse ring het met veel minder geld zal moeten doen. „Tbch moet de reclassering beschikbaar blij ven voor ieder die met justitie in aanraking is of kwam. We kunnen niet anders dan priori teiten stellen", aldus het be leidsplan. „De bezuiniging noopt tot con centratie op klanten die de hulp het hardste nodig hebben en op activiteiten met aantoon baar effect", aldus het beleids plan. De reclassering hanteert bij haar keuze twee duidelijke criteria: leeftijd en delict. „Hoe sterk het klantenbestand zal veranderen ligt aan de mate waarin onze middelen werke lijk afnemen". Jongeren Zoals aangestipt kiest de re classering voor voorrang voor jongere klanten. Voor hen is Vakantie Het voorzieningenniveau in Zeeland wordt in de brochure als hoog omschreven. „Dat is voor een groot deel te danken aan het toerisme; de voorzie ningen voor vakantiegangers zijn evengoed voor de eigen be volking". Men tekent daar met een bij aan dat het voor win kels, postkantoren en basis scholen wel moeilijk is om zich te handhaven. „Niettemin ken nen de basisscholen nog steeds een goede verdeling over de he le provincie". Een Zeeuw, zo leert de brochu re, moet wel een gelukkig mens zijn. De toerist kan alleen in de vakantie genieten van alles wat Zeeland te bieden heeft, maar...„Voor de inwoners van Zeeland liggen dezelfde heer lijkheden te wachten, maar zij kunnen op elk gewenst tijd stip. Ze hoeven er niet voor in de file te staan en ze hoeven er ook niet allemaal voor in de kuststrook bij elkaar te klit ten. Vakantie hoeft voor de in woners van Zeeland eigenlijk niet meer. Ze hebben altijd va kantie". het erg belangrijk dat zij de kans krijgen weer op een nor male manier in de maatschap pij mee te draaien. Zij hebben immers hun hele leven nog voor zich. Naast jongeren kiest de reclassering voor hen die ernstige delicten hebben ge pleegd. „Hier is misschien niet de kans op succes, maar wel de maatschappelijke opdracht het sterkst". Daarbij wordt uiteraard reke ning gehouden met bijzonde ren omstandigheden zoals psycho-sociale problemen, ver slaving of detentie. „Verande ring in het klantenbestand zal leiden tot accentverschuiving in de samenstellirtg van het ac tiviteitenpakket. Zo'n ver schuiving is geen vooropge steld doel maar een uitvloeisel van verandering in de vraag naar hulp en diensten". Een andere verandering voor wat betreft het werk van de re classering is dat men de klanf anders tegemoet zal treden. „De klant zal meer geprikkeld worden tot het nemen van ini tiatieven en verantwoordelijk heid, hij zal meer begeleid wor den met korte-termijn uitstap jes waarbij vaker naar het re sultaat wordt gekeken". RENESSE - Op initiatief van de afdeling Goes van het Ne derlands Instituut voor Volks ontwikkeling en Natuurvrien- denwerk Nivon, wordt op zon dag 2 februari in de omgeving van Renesse een wandeltocht gehouden. Het Nivon organiseert elke eer ste zondag van de maand een activiteit voor haar leden. Aan de wandeltocht in Renesse kunnen ook andere belangstel lenden deelnemen. De tocht vindt plaats onder leiding van een gids en begint om 13.45 uur bij motel Zeeuwse Stromen aan het Duinwekken 5. Na af loop wordt gezamenlijk koffie gedronken. Mensen die willen deelnemen aan het evenement dienen tijdig aanwezig te zijn bij de Zeeuwse Stromen. BROUWERSHAVEN Oud papier Op zaterdag een februari halen leden van de ASV Brouwersha ven weer oud papier op in de kern Brouwershaven. De spor ters rijden rond vanaf 9.30 uur. Inwoners van de smalstad wordt verzocht hun oude pa pier en karton voor die tijd ge bundeld aan de stoeprand ge reed te zetten. ZONNEMAIRE Plattelandsvrouwen Voorafgaand aan de Studiedag van de agrarische commissie van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen op 17 maart in Westkapelle, wordt in alle kringen voor agrarische vrouwen een bijeenkomst ge houden. Thema waarover ge sproken wordt, is: Agrarische vrouwen van nu; wat hadden en hebben zij te maken met het platteland? De avonden staan onder leiding van Tineke Dees uit Zaamslag. Voor de Platte landsvrouwen Schouwen- Duiveland is de bijeenkomst op 6 februari in het dorpshuis te Zonnemaire, aanvang 20.00 uur. OOSTERLAND Oud papier Ten bate van de zending van de Gereformeerde Gemeenten wordt zaterdag 1 februari oud papier en vodden opgehaald. De actie start om 9.00 uur. Ver zocht wordt het papier gebun deld gereed te zetten. BRUINISSE Technische proefvaart Bij scheepswerf Maaskant in Stellendam wordt vandaag (dinsdag) op het Haringvliet de technische proefvaart gehou den met de boomkorkotter HD 38 Pieter jr. De kotter vertrok voor de kerstdagen vanuit Bruinisse naar Stellendam voor straal- en schilderwerk. Bij Maaskant in Bruinisse werd de moderne kotter volle dig ingebouwd. Aanstaande za terdag draagt directeur A. Maaskant het vissersschip over aan de reder P. Bais in Den Helder. MIDDELBURG Cursus Stichting Popmuziek Op 18 februari gaat in het kan toor van Servicebureau Zee land aan de Roozenburglaan in Middelburg de cursus Hoe maak ik een CD en wordt er be roemd mee van start. De cursus is een initiatief van de Stich ting Popmuziek Zeeland en is bedoeld voor muzikanten en managers van bands die een plaat willen uitbrengen en reeds een of meerdere platen op hun naam hebben staan. In ongeveer vier uur legt muziek- journalist Fer Abrahams, on der meer werkzaam voor Mu- ziekkrant Oor, uit hoe je een plaat opneemt, uitbrengt, pro moot en verkoopt. De cusus is sterk toegespitst op de indivi duele behoeften van de cur sisten. Hoe maak ik een CD en wordt er beroemd mee is een vervolg op de cursus Publici teit voor Popgroepen. De cur susavond begint om 19.00 uur. voor meer informatie of opga ve: Stichting Popmuziek Zee land (01180-82650) of Fer Abra hams (020-6427670) Roze Film Maand In samenwerking met de Stich- Na een forse reorganisatie in 1990, waarbij vooral de aan dacht was gevestigd op lagere kosten, samenwerking binnen de coöperatiekolom en omzet, mag dit volgens Cebeco- Zuidwest als geslaagd worden beschouwd. De omzet van de zogenaamde verordeningspeul vruchten is ondergebracht bij Pelmolen Holland BV. De slapende leden, leden die geen omzet meer leveren om dat ze gestopt zijn met bedrijfs activiteiten, zijn uitgeschre ven. Bij de bestaande leden is, zo blijkt uit het jaarverslag, een duidelijke stijging van de omzet te constateren. Ondanks de landelijke daling van de om zet in gewasbeschermingsmid delen is door een wat groter marktaandeel de omzet gelijk gebleven. Het afgelopen jaar is een goed jaar geweest voor de. aardap peltelers en voor hun organisa tie. De omzet is gegroeid en de prijzen waren redelijk, zo stelt de aardappelafzetorganisatie in een persbericht. De organi satie stelt voor om tien procent dividend uit te keren op het door de aandeelhouders gestor te kapitaal en de daarna over blijvende winst toe te voegen aan de reserves. Meer geld, zo wordt gesteld in het jaarverslag, is nodig om te investeren in de afzet. Minder geld zal worden besteed aan sorteer- en opslagcapaciteit. De vermogenspositie van de aardappelafzetorganisatie is goed. „Gestreefd wordt om ting Filmtheaters in Middel burg houdt de Nederlandse Vereniging tot Integratie van Homosexuelen (NVIH) COC Midden-Zeeland een Roze Film Maand. Elke donderdagavond in februari zal er om 20.30 uur in het Schuttershoftheater in Middelburg een film worden vertoond waarin de belevenis sen van homosexuelen centraal staan. De filmcyclus wordt ge opend op 6 februari met de film Long Time Companion, waarin het leven van zes perso nages wordt gevolgd en het the ma aids de aandacht krijgt. Op 13 februari draait Looking For Langston, een documentaire over zwarte en blanke ho mostri jd in een homovijandige wereld. De film Desert Hearts, een klassieker onder de lesbi sche films, waarin een vrouw in hevige twijfels komt als zij verliefd wordt, draait op 20 fe bruari. Tfenslotte kunnen be zoekers op 27 februari kijken naar Young Soul Rebels, de succesfilm van het Lesbian Gay filmfestival waarin twee jongens een roerig bestaan vol liefde en verdriet in heden daags Londen leiden. Mensen die hun COC-lidmaatschap to nen krijgen korting op de toe gangsprijs. VLISSINGEN Nautische informatiedag Op zaterdag een februari vindt in het Maritiem Instituut De Ruyter te Vlissingen een nauti sche informatiedag plaats. Daarbij wordt informatie ge geven over de opleidingen voor de zeescheepvaart, met name voor maritiem officier voor de grote en kleine handelsvaart. Het evenement wordt georga niseerd omdat de vraag naar afgestudeerden vah zeevaart opleidingen sterk is toegeno men. Op de nautische informa tiedag zijn diverse gespeciali seerde rederijen aanwezig. De MBO- en HBO-sectoren van het Maritiem Instituut verzorgen het onderwijskundige gedeelte van de dag. Het programma is doorlopend van 10.00 tot 14.30 uur te zien. De informatiedag kan door iedere belangstellen de worden bezocht. Veel aandacht wordt momen teel besteed aan extra moge lijkheden in het zuidwesten. Het gaat daarbij onder meer om de teelt van cichorei, groen teteelt en de teelt van olievlas. Verder wordt genoemd de in tensieve veehouderij en gerich te spuit- en strooitechniek. „Ook zal dit lopende boekjaar worden overwogen hoe wij met het collectief eigen vermogen van de coöperatie moeten om gaan", aldus een persbericht van Cebeco-Zuidwest. „Een discussie hierover met de bestuurscolleges en de leden is inmiddels gestart. Kortom: Cebeco-Zuidwest probeert in deze moeilijke periode een goe de functie te vervullen voor de land- en tuinbouw in haar werkgebied". daar waar mogelijk en noodza kelijk die investeringen bin nen de Agrico-Holland te laten plaatsvinden". Leden en bestuur stemmen vol gens het persbericht in met de weg die de aardappelafzetorga nisatie is ingeslagen. „De on langs gehouden ledéhvergade- ringen werd door 40 procent van alle leden-telers bezocht. Het saldo van de aardappel teelt is van groot belang voor het inkomen van de teler", al dus'het persbericht. Veel be langstelling was er dan ook voor het reilen en zeilen van de onderneming, maar nog groter was de belangstelling voor de besproken kwaliteit, teelt- en afzetmogelijkheden. Ze ao 't in Brouwersaeven vö m'n kaore krehe 'n hoeije weunvurm vö ouwere ménsen. n Meniere van meunen wae dje toch zaelfstandig kan blu- ve weune, in atter wat op doet, op ulpe kan rekene. Noe zulle d'r vee plekken weze wae atte ze dat aok zoue wille. Dae binne op 't eiland bejaerde- in verzurhienhsuzen, mè dit is wee wat anders. Je ao in de helehenheid wist om te hae kieken, want 't ei open dag wist. Mè ja, bezwoeren binne d'r. D'n overhang is vod'n enen be ter te verwaerken dan vo d'n anderen. Mê laete m'n toch blie wezen dat 't d'r is. Ik weet wê 'n méns hae nie zo makke lijk van z'n eihe durp of. J'n uusje wae d je lief in leed mee m'n kaore deelt eit, in toch mö je deu biete. Laeter zou je d'r spiet van kunne ao, want at 't vol is ei je zó 'n wachtlieste, in dan bei je zó mê nie an de b eurte. Ik wier aok in de helehenheid steld om bie de openienhe te wezen, 'n Ele drukte was dat. 'k Zei tehen 'n man bei je 't d hewend. Ja zeiten mê noe nie. Ik zat ier d om twee ure, in om drie ure behon 't. Oe at dat kwam weet ik nie. Je ontmoet bekende. Wullum jie ei toch op Ziepe weunf. Ik kwam dae bie tante. In ja oo, dan ken je ze, als is 't jaeren lee. 'n Andere vrouwe dae ei je d'r man van kend. Dan komt dat wee boven. 't Vaol aomae nie mee. Waerm ete mó je zaelf vó zurhe. Kd je dat nie mee kd je van taefeltje dekje mee ete. Vó deze ménsen is 't makkelijk, dje ier of dae hebrek an eit of ulpe ei je dat mê kenbaer te maeken. Dae is aok 'n zaele an dae kd je saeme komme. Aok andere die atte nie in dat uus weune. Je ao 't in de krante aok wê leze. Aol mee aol vö die ménsen 'n hrote heruststelling datter 'n alarmsysteem is. Datte ze in Brouw slaegd bin ne mee dat uus is zeker. Vó ve le 'n uutkomst. in 'n felestaos- je waerd. Bie dezen WULLUM Duidelijke trend ingezet ZIERIKZEE - Als er ergens veel wijzigingen zijn in de landbouw, dan is het wel in de teelt en afzet van comsumptieaardappelen. De aardappelafzetorgani satie voor Zuidwest-Nederland BV in Zierikzee heeft een duidelijke trend ingezet met de teelt van AM-rassen, tafelaardappelen, geregistreerde teelt, pootgoedteelt en eco-teelt. Dat blijkt uit het jaar verslag over '90/'9I van de aardappelafzetorganisa tie.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 5