Open dag Poortershof trekt ruim 500 belangstellenden Meningen over effect verkeersdrempels en wegversmallingen Kerkwerve zijn verdeeld Dronken automobilist rijdt tegen een boom Verkeersmaatregelen in kader van uitvoering dorpsplan Woonzorgcentrum Brouwershaven in trek Vijf over tredingen bij snelheids controles Politie zoekt doorgereden automobilist 3 MAANDAG 27 JANUARI 1992 NR 25092 KERKWERVE - ,,Het is een flinke verbetering-, maar ik heb wel de indruk dat tussen de verkeersdrempels door nog hard gereden wordt. Dan trekt men snel op om de verloren tijd in te halen en het geluid van zo'n optrekkende auto geeft ook veel herrie", aldus de heer J. Pannekock uit Kerkwerve. Hij is een van de bewoners van de Kerkweg. De straat die de afgelopen maanden een ingrijpende face-lift onderging. In het kader van het dorpsplan werden drie verkeersdrem pels aangelegd, wegversmallingen gerealiseerd en een nieuwe bestrating gelegd die de indruk wekt dat de straat smaller is. Verkeersdrempels en wegversmallingen in de Kerkweg te Kerkwerve. (Foto: Joop vail Houdt). BROUWERSHAVEN - Ondanks de dichte mist en de vorst kwamen zaterdag ruim 500 belangstellenden naar de open dag in het woonzorgcentrum Poorters hof te Brouwershaven. „Vooral veel zelfstandig wonende ouderen die eens wil den zien hoe het gaat in een woonzorgcentrum", aldus de huismeester van de Poortershof, Jan Boot. Een klus van 169.000 gulden waarmee de gemeente Midden- schouwen hoopt een van de knelpunten te hebben opgelost die in het dorpsplan naar voren kwamen. Uit onderzoek bleek namelijk dat de overgang van het buitengebied naar de be bouwde kom van het dorp voor verkeersdeelnemers zo ondui delijk was dat er veel te hard werd gereden. Om daar verbe tering in te brengen werd op de kruisingen Verseputseweg/ Vroonstraat/Vloedstraat, Weel weg/Vroonstraat/Vloed straat en midden in de Kerk weg een verhoging, een drem pel aangebracht. Naar aanlei ding van opmerkingen van dorpsbewoners tijdens een hoorzitting over het plan wer den daar nog enkele weg versmallingen aan toegevoegd. Het provinciaal bestuur be taalde uit de knelpuntenpot 90.000 gulden mee aan het pro ject dat werd uitgedacht door de Grontmij en werd uitge voerd door de firma gebroe ders Moerland uit Sint Anna- land. Maar het is niet duidelijk of de investering ook het ge wenste resultaat heeft. Uit een telefonische steekproef onder de omwonenden blijkt dat de meningen daarover verdeeld zijn. ,,Het is wel een positieve oplos sing. Vroeger reden de auto's en vrachtauto's hier vooral 's avonds en 's nachts met een vaart van 80 kilometer als wil den voorbij. Dan voelde je het huis trillen, vooral bij vracht auto's. Nu rijden ze een stuk Hij signaleerde daarbij veel ouderen uit Zierikzee, Nieu- werkerk, Dreischor, Ooster- land en Stavenisse op Tholem De plaatsen waarvan via pers-' berichten is gebleken dat men daar binnenkort ook wooncen- tra met een service-ruimte wil bouwen. De bezoekers van de open dag werden in de recreatieruimte van het woonzorgcentrum ont vangen met koffie, thee en cake en werden daarna persoonlijk rondgeleid door een van de twintig bewoners van de Poor tershof die zich daarvoor be schikbaar stelden. Omdat de belangstelling zo enorm groot langzamer", aldus de heer Pan- nekoek, die tegenover de auto garage aan de Kerkweg woont. Hij zegt zelfs het idee te heb ben dat er sinds de realisering van de verkeersdrempels min der vrachtwagens door het dorp komen rijden. ,,Ik denk dat ze de drempels willen ver mijden en daarom eerder via de polder rijden". Wel signa leert de heer Pannekoek dat personenauto's tussen de drem pels door de verloren tijd trachten in te halen door snel op te trekken. ,,Ik vrees dat het geen verschil uitmaakt. De drempels zijn zo laag gemaakt dat men er met hetzelfde gangetje als eerst overheen rijdt, de vrachtwa gens ook", zegt mevrouw P. J. Magito die al 12 jaar aan de Kerkweg woont. Zij is van me ning dat de drempels eigenlijk hoger hadden moeten zijn. Al leen de wegversmallingen heb ben volgens de Kerkwerfse enig effect. ,,Maar alleen wan neer van beide kanten gelijk verkeer aankomt. Dan stoppen de auto's. Als men ziet dat er niets aankomt rijdt men met dezelfde vaart langs de ver smallingen". Andere mening De heer C. van den Hoek blijkt een heel andere mening te heb ben. „Er wordt veel minder hard gereden dan eerst, want de auto's kunnen nu niet meer zo hard rijden". De oudere man zegt zelf niet zoveel last te heb ben gehad van de snelheden was moesten ook leden van het bestuur van de Poortershof en mensen van de Vrijwillige Hulpdienst Brouwershaven in springen om alle bezoekers van dienst te zijn. Uiteraard kon men ook vrij rondlopen. Vele bewoners had den de voordeur van hun wo ning open gezet als teken dat men ook binnen een kijkje mocht nemen. Zo kreeg het echtpaar T. Groeneweg en G. Groeneweg-van Rijswijk ruim 200 mensen op bezoek. „Het was geweldig zoveel mensen als er kwamen kijken", aldus de heer Groeneweg die met zijn vrouw vanuit een grote boerde rij bij Zonnemaire naar de Poortershof verhuisde. „Dat hebben we gedaan omdat mijn vrouw nogal gehandicapt is. Ze moet regelmatig worden ge opereerd en daardoor kwam er steeds meer werk op mij neer". In de kleinere woning in de Poortershof kan de heer Groe neweg het huishoudelijk werk wel aan. „Er komt alleen af en toe een wijkzuster als mijn vrouw net terug is uit het zie kenhuis". Hij vertelde aan de bezoekers dat het zo prima be valt. „Buitengewoon. Je huurt zelfstandig je huis en je hebt niet de bevoogding van een be jaardenhuis terwijl je toch per waarmee het verkeer over de Kerkweg reed. „Maar voor ou dere met kleine kinderen is dat natuurlijk heel bedreigend". Hij signaleerde altijd dat voor al het verkeer dat vanaf de Ver seputseweg het dorp kwam binnenrijden een te hoge snel heid had. „Dat is nu flink ver beterd. Voor de weggebruikers soonlijke zorg krijgt. Je bent zo vrij als een vogel, je kiest je eigen vrienden". Hij signaleerde dat zich onder de bezoekers veel ouderen be vonden die eigenlijk ook in een woonzorgcentrum thuishoren. „Ze zouden op elk dorp zo'n voorziening moeten bouwen. Maar niet zonder zorgcoördina- trice zoals ze nu van plan zijn. Want je kent toch de ouderen. Als die iets mankeren bellen ze niet gauw een dokter of een an dere instantie die ze nodig heb ben. Ze denken altijd: met een poedertje gaat het wel weer be ter". De bezoekers van de open dag bezochten ook de ruimten waar de huisarts en de pedicure hun werkzaamheden kunnen uit voeren en de logeerkamers waar familie of bezoekers van de bewoners een nachtje kun- zelf zijn die drempels natuur lijk niet zo leuk. Maar ja, die hebben het er ook naar ge maakt". Ook de eigenaar van het café bij de dorpsring, L. van dep Burg is van mening dat de ge nomen maatregelen een verbe tering zijn. „Vroeger scheurden de auto's hier voorbij, dat was geen pretje. Maar nu is het een stuk beter". Volgens de gemeentesecretaris van Middenschouwen, K. Wie- senekker zijn er allerlei model len verkeersdrempels. „Voor Kerkwerve is gekozen voor drempels die de snelheid van nen blijven slapen of zich even terugtrekken. Ook aan de mu ren van het woonzorgcentrum was veel te zien. Schilderijen die door een van de bewoners werden gemaakt, foto's die het verloop van de bouw van de Poortershof lieten zien. Ook veel belangstelling trok de expositie over oud Brou wershaven. Via kaarten, teke ningen, prenten en teksten werd een beeld gegeven van het vroegere sociale leven in de smalstad. Ook kon men zien hoe Brouwershaven er vroeger uitzag met zijn poorten, waar aan de naam van het woonzorg centrum een herinnering is, en het water dat veel verder de stad inliep. Zorgcoördinatrice Thnja Speij- er vertelde dat de wachtlijst voor de Poortershof, mede door de publiciteit rondom de ope ning inmiddels acht alleen staanden en echtparen omvat. „De eerste bezoeker die van daag binnenkwam voor de open dag meldde zich na afloop van de rondleiding meteen aan". Uiteraard is de Poortere hof ook na de open dag nog te bezichtigen voor belangstellen den. Maar dan moet men wel even bellen. „We hebben hier bijna dagelijks rondleidingen met mensen vanuit heel Neder land". De ouderen die in Brou werehaven zelf wonen kunnen altijd onaangekondigd binnen lopen want de Poorterehof is ook als wijkcentrum voor hen gebouwd. UTRECHT - Een behandeling van reumapatiënten in een thermaalbad is niet doeltref fender dan een behandeling in een gewoon oefenbad. Dit blijkt uit een onderzoek van de afdeling reumatologie van het St. Maartens Gasthuis in Ven- lo. OOSTERLAND - Vrijdag om ongeveer 21.20 uur reed de heer K. uit Zierikzee met zijn perso nenauto tegen een boom aan de Brcdewcg te Oosterland. Uit het onderzoek dat de poli tie instelde bleek dat de Zie- rikzeeënaar te veel alcoholhou dende drank had genuttigd. Hij werd aangehouden voor het ondergaan van een blaas- test. Omdat K. die niet goed uitvoerde werd tegen hem ge vorderd dat hij een bloedproef moest ondergaan, hetgeen hij weigerde. Tfegen de Zierikzeeë- naar werd proces-verbaal opge maakt voor die weigering en rijden onder invloed. Zijn auto werd, door de onzachte aanra- het verkeer terugbrengen tot ongeveer 50 kilometer per uur. Er zijn ook hogere drempels die de snelheid terugbrengen tot 20 kilometer per uur. Maar dat was voor Kerkwerve niet de opzet. De problemen zouden zijn opgelost wanneer het ver keer zich aan de maximum snelheid binnen de bebouwde kom, 50 kilometer per uur houdt". Hij vertelde dat in het kader van het dorpsplan over enige tijd een evaluatie zal worden gehouden waarbij wordt bekeken hoe de ver keersmaatregelen in de prak tijk werken en of de problemen er inderdaad door zijn opge lost. AMSTERDAM - In het kader van de Rembrandt-tentoonstel- ling in het Rijksmuseum in Amsterdam worden er op alle woensdagmiddagen in februa ri rondleidingen verzorgd in het Paleis op de Dam. Dat is voor Rembrandt namelijk van een nogal treurige betekenis geweest. BRUINISSE/NIEUWER- KERK/BURGH-HAAMSTE- DE - Bij een snelheidscontrole met behulp van radarappara- tuur heeft de Rijkspolitie Schouwen-Duiveland vrijdag vijf overtreders gesignaleerd. De controle werd op drie ver schillende plaatsen gehouden. Van 8.50 tot 9.50 uur stond men langs de Dorpsweg binnen de bebouwde kom van Bruinisse. Daar passeerden 66 voertuigen waarvan er vier harder reden de toegestane maximum snel heid van 50 kilometer per uur. Het hardste reed een auto die 76 kilometer per uur ging. Van 8.00 tot 8.45 uur stond men langs de Stolpweg bij Nieuwer- kerk, ook een lokatie die bij de bebouwde kom hoort. Daar passeerden 49 voertuigen waarvan er één te hard reed: 67 kilometer per uur. Van 11.10 tot 11.45 uur stond men aan de Kraaijensteinweg lSij Haam stede, een weg waar men 80 ki lometer per uur mag rijden. Geen enkele van 122 voertui gen die passeerden bleek har der te rijden. king met de boom, aan de voor zijde beschadigd. In de nacht van zaterdag op zondag hield de politie op di verse plaatsen op Schouwen- Duiveland een alcoholcontrole. Daarbij werden dertig blaas- testen uitgevoerd. Twee be stuurders werden aangehou den en overgebracht naar poli tiebureau om via het ademana lyse-apparaat vast te stellen hoeveel alcohol ze precies in hun bloed hadden. Een be stuurder moest een bloedproef ondergaan in verband met blaasproblemen. Al naar ge lang de uitslag zal ook tegen hem proces-verbaal worden op gemaakt. Verwachting t/m vrijdag 31 jan. WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 160% Kans op neerslag 10% Min.temp. -2 graden Mid.temp. 3 graden Windkracht oost 3 Donderdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 10% Min.temp. -1 graad Mid.temp. 3 graden Windkracht zuidoost 2 Vrijdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 10% Min.temp. -1 graad Mid.temp. 3 graden Windkracht zuidoost 2 ZON- EN MAANSTANDEN 28 jan. Zon op 08.27, onder 17.18 Maan op 03.47, onder 11.39 Nieuwe Maan: 3 febr. (20.00) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Hoewel de echte vorst is verdreven komt aan het^ rustige en overwegend droge wee'r voorlopig geen einde. Een omvangrijk en krachtig hogedrukgebied trekt lang zaam van Engeland naar de Noord zee. De zwakke wind draait daar door van noordelijke naar oostelijke richtingen en er stroomt weer iets minder zachte lucht naar ons land. Op plaatsen waar het opklaart vriest het vannacht enkele graden en plaatselijk ontstaat mist. Morgen zijn er wolkenvelden maar de zon breekt ook af en toe door. De wind blijft zwak en de temperatuur loopt op naar ongeveer 4 graden. UTRECHT - De raad van Be stuur van de NMB-Postbank heeft de bonden laten weten dat hij het aantal personeelsle den op de stafafdelingen met 5 procent wil terugbrengen. OUWERKERK - De Rijkspoli tie Schouwen-Duiveland is op zoek naar de bestuurder van een (beschadigde) lichtkleuri ge Mitsubishi type Lancer, bouwjaar ongeveer 1987. Deze automobilist reed door nadat hij in de nacht van vrijdag op zaterdag was betrokken bij een aanrijding op de Rijksweg N-59 ter hoogte van Ouwer- kerk. i>i. Het ongeluk gebeurde om on geveer 0.15 uur toen de heer J. uit Bruinisse met zijn perso nenauto over de rijksweg imde richting Bruinisse reed. Uit de tegenovergestelde richting kwam de lichtkleurige Mitsu bishi die in de aldaar aanwezi ge bocht in de \freg niet vol doende met de bocht zou zijn meegereden. Daardoor schampte hij de auto van J. die over de gehele linkerzijde werd beschadigd. De veroorzaker van het ongeluk reed vervol gens door zonder 'zich bekend te maken. Ook zijn auto moet beschadigd zijn bij de aanrij ding. De politie verzoekt men sen die de beschadigde Mitsu bishi hebben gezien contact op te nemen. Tfelefoon 01110-14055. ZILRIKZEESCHEEl NIEUWSBODEÜ Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Wnd. Chef redacteur P. Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 47,50 Bij autom. afschr. 1 45,00 Per jaar f 179,00 Bij autom. afschr. f 169,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende aborvnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertljden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) I 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. Politie hield alcoholcontroles Ook veel belangstelling voor de expositie. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 3