Bij mist overdag... 'Er wordt te hard gereden bij mist' Onrust bij brandweer over onkostenvergoedingen waterstanden Waarschuwing tegen vreemdelingenhaat tijdens jaarlijkse Auschwitzherdenking Financieringsplannen Wijkertunnel rond Joegoslavische toeristen als vluchteling gedogen Open dag notaris- en advocaten kantoren Recent geweld vraagt om uiterste waakzaamheid Grote brand in opslag ruimte bandenplak- fabriek Kamer debatten rechtstreeks op televisie Pijn wordt niet verlicht Shamir: Israël plukt vruchten vredesoverleg 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Rijkspolitie na snelheidscontrole: HOOFDDORP - De Algemene Verkeersdienst van de rijkspolitie (AVD) heeft zaterdagavond op rijks weg Al bij Naarden een snelheidscontrole tijdens mist gehouden. Het is de eerste keer dat een derge lijke controle in de mist plaats had. Van de bijna 3.000 gecontroleerde voertuigen reden er 190 te hard. Het zicht was niet meer dan 175 meter. Dit is door de AVD meegedeeld. De hoogst gemeten snelheid'op het traject, waar 120 kilometer mag worden gereden, werd ge constateerd bij een personen auto die met 165 kilometer per uur langs kwam. Verder werd een autobus op de bon geslin gerd die in de mist 103 kilome ter per uur reed, terwijl 80 is toegestaan. Ongelukken Opperwachtmeester C. Groe nendijk van het AVD- steunpunt Hoofddorp vindt dat er te hard wordt gereden in de mist. Het was volgens hem de bedoeling om met deze con trole aan te tonen dat sommige automobilisten zich van be perkt zicht niets aantrekken. Afgelopen week zijn er elders in het land door mist diverse ongelukken gebeurd. Het valt me dan tegen dat nog zoveel mensen te hard blijven rijden." Groenendijk heeft voor deze snelheidscontrole de nodige veiligheidsmaatregelen geno men. De radrrwagen stond ver dekt opgesteld om plotseling remmen door passerende auto- .mobilisten te voorkomen. ,,De veiligheid van de weggebrui ker stond voorop, ze moesten ons niet kunnen zien", aldus Groenendijk. Hij wil de ko mende tijd meer controles in de mist houden.,,We zullen daar geschikte stekkies voor gaan zoeken." Bouw kan nog dit jaar van start ALBLASSERDAM - Minister Maij van verkeer en waterstaat zal zeer binnenkort de financierings- voorstellen voor de Wijkertunnel bij Amsterdam naar de Tweede Kamer sturen. Dit betekent, als de kamer ermee instemt, dat de private financiering- van deze tunnel vrijwel rond is en dat de bouw dit jaar van start kan. De minister zei dit bij de offi ciële ingebruikstelling van de tunnel onder de Noord bij Al- blasserdam. De tunnel dient ter ontlasting van de meer dan vijftig jaar oude brug over de Noord. Naar verwachting zul len daarmee de files op de A15 tot het verleden behoren. Privaat gefinancierd De tunnel onder de Noord is de eerste tunnel in ons land die privaat gefinancierd is. De Wij kertunnel onder het Noordzee kanaal bij Amsterdam wordt nu het tweede project dat op deze manier rond komt. De ex ploitatiemaatschappij Tunnel onder de Noord is een dochter van de NMB Postbank Groep en de Franse bank Société Gé nérale, die 300 miljoen gulden in het project hebben geïn vesteerd. Het Rijk zal de kos ten in maximaal dertig jaar te rugbetalen. De exploitatie maatschappij Tunnel onder de Noord ontvangt voor elk passe rend voertuig 1,32 gulden. Het rijk schiet dat voorlopig voor. Het is de bedoeling dat in 1995 bij de invoering van tolpleinen op circa twintig plekken rond de vier grote steden, de auto mobilist zelf betaalt. Twee ac tiegroepen die tegen tolheffing zijn, boden de minister bij geïmproviseerde tolhuisjes een petitie aan. In haar toespraak liet de bewindsvrouw er echter geen twijfel over bestaan dat de plannen doorgaan en de ge bruikers moeten betalen. Ministerie van justitie: HILVERSUM - Joegoslavische toeristen mogen van wege de burgeroorlog in hun land langer in Neder land blijven dan de wettelijk toegestane zes maan den. Aanvragen worden door de vreemdelingenpoli tie individueel bekeken. Bij toestemming kan de ge doogde vluchteling in aanmerking komen voor een bijstandsuitkering. Dit heeft het hoofd van de afde ling Vreemdelingenzaken van justitie Nawijn zon dag verklaard voor de Ikon-radio. Op grond van de vreemdelin genwet mogen buitenlandse toeristen zes maanden in Ne derland verblijven. Nawijn: „Het kan zijn dat, gelet op de specifieke toestand in Joe goslavië dat mensen hier lan ger mogen blijven." Justitie heeft liever niet dat de Joe- goslaven in de asielprocedure komen, omdat daarvoor de ca paciteit thans te gering is. Illegaal circuit Nawijn bestrijdt dat er sprake zou zijn van speciale gedoogden-regeling voor deze groep Joegoslaven: „Het wordt individueel bepaald en het is bijvoorbeeld afhankelijk van uit welke delen van Joegosla vië men afkomstig is". Justitie wil met de maatregel voorko men dat de Joegoslaven in het illegale circuit belanden. Er bestaat volgens hem wel het gevaar dat de toestroom van Joegoslaven naar Nederland zal groeien door deze maatre gel. In de eerste drie weken van januari zijn zes zevenhonderd Joegoslaven naar Nederland gekomen. Vorig jaar werden 7.000 asielverzoeken door Joe goslaven ingediend, waarmee zij de grootste groep is die asiel in Nederland aanvraagt. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 28 januari 09.40 130 03.20 -115 22.25 118 16.05 -132 ROOMPOT BUITEN 28 januari 08.40 123 02.20 -108 21.30 110 14.55 -124 BRUINISSE 28 januari 09.55 140 03.20 -123 22.35 128 15.55 -139 WEMELDINGE 28 januari 09.50 137 03.20 -120 22.30 125 16.00 -136 Doodtij: 28 januari Actuele informatie over afwijkingen 06-.91122353 ZIERIKZEE - Een winters sfeertje hing het afgelopen weekend op Schouwen-Duiveland. Een dikke mistdeken had zich over het polderlandschap ontrold en wie niet weg hoefde deed er heter aan thuis te blijven. Het zicht was op sommige plaatsen volgens de Rijkspo litie niet meer dan zo'n 25 meter, en dat is har weinig. Toch begaven sommigen zich man moedig op weg, met de auto. of op de fiets, zoals bovenstaande foto laat zien (Foto: Joop van Houdt) DEN HAAG - VVD-fractievoor- zitter Bolkestein vindt dat de stelselwijziging in de ziekte kostenverzekering volgens het plan-Simons per 1 april moet worden teruggedraaid. Het be langrijkste argument van Bol kestein voor het terugdraaien van de plannen is dat de inko menseffecten volledig onder schat zijn. Vervola van paa. 1 Bij een advocaat geldt die regel niet. Maar ook daar hebben mensen altijd de mogelijkheid om tegen een gering bedrag, het zogenaamde toga-tarief ad vies te krijgen. Advocaat Van Pijkeren was zo verbaasd over het grote aantal mensen dat via de open dag over de drempel stapte voor (gratis) advies dat hij op het idee kwam voor een regelmatig terugkerend spreekuur. „Misschien dat de mensen dan makkelijker ko men met hun problemen". De advocaat en zijn collega mr B. van Leeuwen stonden onge veer vijftien mensen te woord. „Het was vreselijk leuk. Ik denk omdat het zo levendig is wanneer zoveel mensen achter elkaar je kantoor binnen ko men om de meest uiteenlopen de vragen te stellen". AMSTERDAM - „Het toenemend geweld tegen asiel zoekerscentra in Duitsland, de opmars van Le Pen in Frankrijk, het Vlaams Blok bij onze zuiderburen, de bomaanslagen tegen islamitische instellingen in ei gen land, met de moskee in Amersfoort als de meest recente schanddaad, vragen om uiterste waakzaam heid. Hoe stressbestendig is onze democratie van daag?" Deze vraag wierp burgemees ter E. van Thijn zondag op in zijn toespraak tijdens de jaar lijkse Auschwitzherdenking. Voor eèn gehoor van enige hon derden deelnemers aan de her denking richtte de burgemees ter een waarschuwing aan het adres van de politieke leiders, „die een verantwoordelijkheid hebben te voorkomen dat er •een voedingsbodem voor vreemdelingenhaat kan ont staan". Van Thijn wees met na druk op het feit dat de plannen die uiteindelijk hebben geleid tot de stelselmatige vernieti ging van zes miljoen joden hun oorsprong hebben gevonden in een democratie. „Hoe het be gon wordt maar al te vaak ver geten", aldus Van Thijn. Gebeden De herdenking vond dit jaar voor de 47-ste maal plaats. Na de stille tocht over de Nieuwe. Oosterbegraafplaats naar het door Jan Wolkers vervaardigde Spiegelmonument „Nooit meer Auschwitz" en de toe spraak van Van Thijn volgden door rabbijn A.S. Herman voorgedragen gebeden. De plechtigheid werd besloten door de traditionele kransleg- ging, waaraan onder anderen minister H. d'Ancona van WVC deelnam. De voorzitter van het Neder lands Auschwitz Comité, me vrouw A: Fels-Kupferschmidt, heeft bij gelegenheid van de herdenking minister D'Ancona dringend verzocht de Wet Uit kering Vervolgingsslachtoffers (WUV) niet te „sluiten" voor de na-oorlogse generatie. „De mi nister wil dat doen, mede uit angst voor een toestroom uit de derde generatie", aldus me vrouw Fels. „Die angst wordt echter gelogenstraft door de cijfers. Op dit moment ontvan gen maximaal 150 mensen uit de naoorlogse generatie een pe riodieke uitkering krachtens de WUV. Met dat cijfer vervalt volgens ons het politieke argu ment voor het sluiten van de wet voor de naoorlogse genera tie. Het Auschwitz Comité heeft er altijd voor gepleit om de wet open te houden voor bij zondere gevallen, voor mensen die het echt nodig hebben." Psychiatrische hulp Mevrouw Fels hekelde tevens het feit dat de enige hulp die in deze visie voor de naoorlogse generatie overblijft, psychia trische hulp is. „Wi4 vinden dat de politiek niet mag en niet kan uitmaken wat voor soort hulp deze mensen nodig heb ben, laat staan dat de enige hulp die zij nodig hebben de psychiater zou zijn", zei me vrouw Fels. „Alleen de hulp verlenende instanties hebben de deskundigheid in huis om te bepalen wat voor hulp leden van de naoorlogse generatie behoeven." DEN BOSCH - Een grote uit slaande brand heeft maandag morgen in Den Bosch het ma gazijn van lijmfabriek Simson in de as gelegd. Woordvoerders van de brandweer en de politie hebben dit meegedeeld. De brand werd kort voor 5.00 uur ontdekt. De Bossche brandweer riep onmiddellijk assistentie in van de brand weerkorpsen uit de omliggen de gemeenten. Het vuur wordt bestreden door 85 brandweer lieden. Rond 7.30 uur was de brand nog niet geblust. Uit me tingen van de brandweer is ge bleken dat er geen giftige stof fen zijn vrijgekomen. HILVERSUM - De televisiefa ciliteiten in de nieuwe verga derzaal van de Tweede Kamer bieden de mogelijkheid om ka merdebatten voortaan recht streeks en volledig via de tele visie uit te zenden. Een aantal camera's registreert de debat ten in zijn geheel. De Tweede Kamer zal daarom exploitanten van kabelnetten benaderen met de vraag of men geïnteresseerd is de kamerde batten rechtstreeks uit te zen den. Kamervoorzitter Deet- man kondigde dit aan via de Tros-radio. Al gedurende een reeks van jaren kunnen kamer debatten rechtstreeks via de kabelradio worden beluisterd. Daar komt dus in de toekomst mogelijk van televisie bij. Deetman verzekerde dat de kij ker die tijdens een debat zijn toestel inschakelt, op een be hoorlijke wijze geïnformeerd zal worden over het onderwerp en wie er aan het woord is. BAARN - Bij de vrijwillige brandweer is onrust ont staan over de onkostenvergoedingen. Staatssecreta ris Van Amelsvoort van financiën is niet ingegaan op voorstellen van de Landelijke Werkgroep Be lastingheffing Vrijwillige Brandweer om de pijn te verlichten die is ontstaan door de nieuwe belastin gen na invoering van de Oort-voorstellen. Dat heeft woordvoerder W.I. Wiersema van de werkgroep mee gedeeld. De werkgroep wendde zich vo rig jaar met 12.500 handteke ningen tot Van Amelsvoort om de gevolgen van de Oort- maatregelen ongedaan te ma ken. Die kwamen er volgens Wiersema op neer dat de toch al niet ruime vergoeding van de vrijwillige brandweer danig werd aangetast. Op een bruto bedrag van twee- tot driedui zend gulden per jaar moet twee- tot vijfhonderd gulden extra worden ingeleverd, aldus Wiersema. Dat doet er volgens hem geen recht aan dat de vrij willigers 24 uur per dag paraat zijn. Niet veranderd De staatssecretaris handhaaf de echter nagenoeg zijn eerdere voorstellen, aldus Wiersema: een belastingvrije vergoeding van honderd gulden per jaar en zes gulden per uitruk, oefen- en cursusavond voor brandwach ten en voor brandweer-officie ren een vaste belastingvrije vergoeding van tweehonderd guldenper jaar en zes gulden per activiteit waarbij ook ver gaderingen en het bijwonen van begrafenissen worden ge rekend. Dat gemaakte onder scheid is de brandwachten te gen het zere been. „Wij hadden voor iedereen, brandwachten en officieren, vierhonderd gul den vast en vijf gulden per acti viteit gewenst. En dan alle ac tiviteiten", aldus Wiersema. Niet alleen het onderscheid dat de staatssecretaris maakte steekt de brandwachten. Ook vinden ze de voor hen voorge stelde vergoeding te laag. „Over een regeling voor alle personeelsleden zoals die nu voor officieren is voorgesteld, zou te praten zijn geweest", geeft Wiersema te kennen. Of de onrust onder de 23.000 vrijwilligers bij de brandweer tot acties zal leiden, is Wierse ma onbekend. De werkgroep zal zelf in ieder geval geen ac ties op touw zetten. „We hopen dat de staatssecretaris door pu bliciteit over deze zaak toch nog op andere gedachten komt en weer met ons gaat praten. Dat hebben we liever dan een massale tocht naar het Binnen hof." Als de achterban echter beslist het actiepad op wil, dan is de werkgroep bereid om de zaken te coördineren. JERUZALEM - De Israëlische premier, Yitzhak Shamir, heeft verklaard dat zijn land zowel de diplomatieke als eco nomische vruchten plukt van het vredesoverleg over het Midden-Oosten, dat het helpt uit zijn internationale isole ment te breken, Shamir zei zondag tijdens een bijeenkomst van joodse jour nalisten in Jeruzalem er op te vertrouwen dat bij de multila terale fase van de onderhande lingen, die dinsdag in Moskou begint, meer vooruitgang zal kunnen worden geboekt dan bij de voortslepende bilaterale besprekingen. „Wij naderen het einde van Israels interna tionale isolement. Vrijdag heb ben formeel diplomatieke be trekkingen gevestigd met de grootste natie ter wereld - Chi na", zei hij. „Er is vooruitzicht op soortgelijke stappen met In dia, Angola en andere Afri kaanse staten. De afgelopen weken hervatte Rusland de be trekkingen met ons en de nieu we onafhankelijke republie ken doen dit eveneens". De pre mier zei dat de verbeterde in ternationale positie zowel eco nomische als politieke voorde len met zich mee brengt. De landen die hij noemde zijn geïnteresseerd in Israëlische wetenschappelijke, technologi sche en landbouwkundige ont wikkelingen. Shamir: „Dit opent unieke mogelijkheden voor Israël en biedt aantrekke lijke vooruitzichten voor plaat selijke en buitenlandse in vesteerders". DEN HAAG - De gemeenten zijn genoodzaakt hun riool recht de komende jaren staps gewijs te verhogen om de kos ten van verbetering en achter stallig onderhoud van ri oolstelsels te financieren. Tot 1 februari Burgh-Haamstede Expositie Grafiek uit Zeeland. De Bewaerschole. Maandag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. Tot woensdag 1 april Zierikzee Tentoonstelling etsen en gra fiek van Saskia Eggink. Come- liastichting. Maandag 27 januari Zierikzee le yogales voor 55-plussers in wijkgebouw kruisvereniging Jannewekken. Van 10.00 tot 11.00 uur. Vergadering commissie ver keer. Trouwzaal stadhuis. 19.30 uur. Haamstede Schrijf avond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk. Van 19.00 tot 20.30 uur. Bro u wersh a ven Gemeenteraadsvergadering in het stadhuis. 19.30 uur. Scharendijke Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk. Van 19.00 tot 20.30 uur. Ouwerkerk Schrijfavond Amnesty Inter national. Bij fam. Kuyper. Van 19.00 tot 20.30 uur. Vergadering landbouwvereni- ging Aller Belang. Dorpshuis. 20.00 uur. Dinsdag 28 januari Zierikzee Commissie financiën, volks huisvesting en informatiebe leid. Stadhuis. 19.30 uur. Bruidsshow in foyer Mondra- gon. 20.00 uur. Zaal open om 19.30 uur. Vergadering witlofactualitei ten. Huis van Nassau. 20.00 uur. Kerkwerve Vergadering Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland. Kantoor van de dienst. 15.30 uur. Burgh-Haamstede Vergadering commissie ow, ro en recreatie en milieu. Ge meentehuis. 19.30 uur. Bruinisse Bijeenkomsst Helpt Elkander. Verenigingsgebouw Desstraat. 19.30 uur. Woensdag 29 januari Zierikzee Bijeenkomst NCVB. Neder lands Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Contactbijeenkomst UW. UVV-gebouw Kerkhof Zuidzij de. 19.00 uur. Scharendijke Vergadering commissie be zwaarschriften. Gemeentehuis. 20.00 uur. Nieuwerkerk Jaarvergadering afdeling Dui- veland. NBvP. Ons Dorpshuis. 19.30 uur. Donderdag 30 januari Nieuwerkerk Raadsvergadering. Gemeente huis. 20.00 uur. Vrijdag 31 januari Burgh-Haamstede Muziekuitvoering Witte van Haemstede. De Schutse. 19.30 uur. Brouwershaven Familiesamenkomst CBTB. Tonnenmagazijn. 18.00 uur. Dreischor Lezing over Maleisië. Dorps huis. 20.00 uur. Zaterdag 1 februari Zierikzee Israëlavond in Christelijke Ge reformeerde kerk. 19.30 uur. Zondag 2 februari Zierikzee Ruilbeurs mc. Zierikzee. Bro- gum. Vanaf 10.00 uur. Maandag 3 februari Zierikzee Begin horecacursus. Auberge Maritime. Aanvangstijd niet bekend. Dinsdag 4 februari Zierikzee Verkoping handwerken Wel fare Rode Kruis. De Driehoek. Van 14.00 tot 16.00 uur. Woensdag 5 februari Zierikzee Doe-middag NBvP. Foyer Mon- dragon. 14.00 uur. Donderdag 6 februari Zierikzee Bezinningsdag Schuld en schuldgevoelens. Christelijke Gereformeerde Kerk Zevenge- tijstraat. 10.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 2