'Via basisverzekering ziekte kosten eerlijker verdeeld' 'Belangrijk dat ouderen zich veilig voelen en contact met anderen hebben' streeknieuws Euthanasie centraal tijdens thema-bijeenkomst van ANBO Beter Wonen wil wooncentra voor ouderen bouwen in alle grote dorpen Verkeer(d) Familie samenkomst Eelco Brinkman in Renesse 'Als leven lijden wordt, is sterven een gewin FNV in grote lijnen positief over plan Simons VRIJDAG 24 JANUARI 1992 NR 25091 3 ZIERIKZEE - De verenigingsraad van de Woningbouwvereniging Beter Wonen legde het in juli 1991 al vast in haar beleidsnota. Men wilde zoeken naar moge lijkheden voor extra dienstverlening bij ouderenhuisvesting. Het antwoord lijkt nu te zijn gevonden. In de komende jaren wil de woningbouwvereniging in elk groter dorp op Schouwen-Duiveland een wooncentrum met service-ruimte voor ouderen gaan bouwen. Een soort woonzorgcentrum zoals dat in Brouwers haven werd gerealiseerd, maar zonder zorgcoördinatrice die altijd in het cen trum aanwezig is en nagaat of de bewoners extra zorg nodig hebben. Wanneer zij hulp aan huis nodig hebben moeten de ouderen zelf contact opnemen met zorginstellingen als de gezinszorg, het kruiswerk en Tafeltje Dek Je. Steeds vaker wordt geklaagd over een gebrek aan verkeers veiligheid. In het ene na het andere dorp worden verkeers drempels aangelegd, verschij nen er mini-rotondes, weg versmallingen, verkeersgelei ders en wat dies meer zij. De 'Elkerzeese drempelszijn in middels berucht en deze week werd ook in Kerkwerve de laatste hand gelegd aan drem pels en versmallingen. Hoe ef fectief de maatregelen zijn is de vraag. Zeker, de eerste keer dat je een verkeersdrempel iets te hard neemt en met je hoofd tegen je autodak vliegt schrik je wel even. De volgen de keer neem je in ieder geval die drempel beheerst. Daar staat tegenover dat sommigen er een sport van maken om tussen twee drempels in nog even flink gas te geven of het gaspedaal iets dieper indruk ken om net iets eerder bij de wegversmalling te zijn dan de tegemoetkomende auto. Met andere woorden: verkeersrem- mende maatregelen hebben behalve voordelen ook een aantal nadelen. Grootste winst is echter dat men ziet dat de klacht serieus genomen wordt. Het lijkt erop alsof de auto in plaats van Heilige Koe meer en meer het imago van Gevaarlijk Vervoermiddel krijgt. Men voelt zich bedreigd door het automobiel en op zich is dat heel goed te begrijpen. Het gekke is echter dat er maar weinig mensen zijn die, als je het op de man af vraagt, bereid zouden zijn hun trouwe vierwieler in te ruilen voor een fiets. Een beetje dubbel hartig. Aan de ene kant wordt geageerd tegen de auto maar aan de andere kant zou men het vervoermiddel toch niet kwijt willen. En het zou ook nog weieens kunnen zijn dat mensen uit een bepaalde straat die klagen over te hard rijden zich zelf ook weieens schuldig maken aan het over treden van de maximumsnel heid, zij het niet in hun eigen straat. Wat dat betreft hebben heel wat mensen boter op het hoofd. Maar ja, wie zonder zonden is P. K. BROUWERSHAVEN - Op vrij dag- 31 januari houdt de Chris telijke Boeren- en Tuinders- bond (CBTB) in het Tonnenma- grazijn te Brouwershaven haar jaarlijkse familie-samen komst. Om 18.00 uur kunnen de eerste gasten worden ont vangen. De presidente van de Christelijke Bond van Platte landsvrouwen, mevrouw A. P. Zweistra-Van der Staay opent de jaarlijks terugkerende kof fiemaaltijd. Het avondpro gramma wordt om 20.00 uur geopend door de heer R. J. van der Wekken, kringvoorzitter van de CBTB Schouwen-Dui veland. Hierna volgt de uitvoe ring van het toneelstuk Zo va der zo dochter. Na de pauze wordt door de heer Viergever uit Burgh-Haamstede een film vertoond over de oude RTM, de voorloper van de ZWN. Vooral voor de oudere bezoekers zul len oude tijden herleven. ZIERIKZEE Honderdste lid koor Zierikzeeënaar J. Dorst kon de ze week als honderdste lid van de Christelijke Gemengde Zangvereniging te Nieuwe-Tbn- ge worden ingeschreven. Daar door heeft het snel groeiende koor een mijlpaal bereikt. De heer Dorst werd in de bloeme tjes gezet, hij ontving een stropdas en een jaar gratis lid maatschap. Voor het koor, dat in september twaalf en een half jaar bestaat, is dit een feestelijk gebeuren. Het koor Advendo heeft op Schouwen-Duiveland bekend heid gekregen door diverse op tredens. In november werd in de Grote Kerk te Dordrecht een CD-opname gemaakt die één dezer dagen op de markt komt. Binnenkort hoopt het honderd leden tellende koor, dat onder leiding staat van Martin Mans, opnieuw op ons eiland te zin gen, en wel op zaterdag 14 maart aanstaande in de Nieu we Kerk te Zierikzee. Op die avond hoopt ook het Christe lijk Gemengd Koor uit Middel burg, onder leiding van dezelf de dirigent, muzikale mede werking te verlenen. Beide ko ren worden begeleid door de bekende organist Janco Beider. Dat komt volgens de directeur van Beter Wonen, ing. Ph. H. van Doorne omdat het geld voor de bouw van de wooncen tra uitsluitend uit de pot wo ningbouw van het ministerie van VROM komt. En niet, zoals in Brouwershaven, ook uit de zorggelden in het kader van de wet op de bejaardenoorden. Via die laatste opzet zou het heel moeilijk zijn om in meer dere kernen op Schouwen-Dui veland een wooncentrum met service-ruimte voor ouderen te realiseren. En het is volgens directeur Van Doorne van belang dat dat wel gebeurt. „Het is belangrijk dat ouderen die zelfstandig wonen voldoende contacten kunnen hebben met anderen, zodat zij niet vereenzamen. Ook moeten ze zich veilig en geborgen kun nen voelen in de eigen woon omgeving. Ouderen zijn nu eenmaal sneller bang voor in braak of bedreiging omdat ze zich lichamelijk wat zwakker voelen". Een wooncentrum waarin ouderen zelfstandig, maar toch beschermd wonen zou die veiligheid bieden. En het servicecentrum dat bij een wooncentrum voor ouderen wordt gebouwd biedt goede mogelijkheden voor de sociale contacten van ouderen. Tevens kan het dienen als steunpunt voor de ouderen en gehandi capten die in de omgeving van het wooncentrum wonen. In de wooncomplexen voor ou deren zoals die Beter Wonen voor ogen staan is weliswaar geen zorgcoördinatrice werk zaam, maar wel een part-time conciërge. Een man of vrouw die activiteiten organiseert en daarbij uiteraard contacten on derhoudt met de bewoners. „We verwachten dat op den duur via de zorgverzekeraars gelden bèschikbaar komen waardoor Lang had hij getwijfeld of dit onderwerp tijdens een thema middag behandeld moest wor den. Uiteindelijk besloot de voorzitter van de ANBO toch de middag gewijd aan het bela den onderwerp euthanasie doorgang te laten vinden. Hij De vakbondsman kwam don derdagavond naar de Driehoek in Zierikzee waar op initiatief van de afdeling Schouwen- Duiveland van de FNV een thema-avond over het plan Si mons plaatsvond. Ongeveer twintig belangstellenden wa ren aanwezig om zich te laten 'informeren over de diverse as pecten van de nieuwe ziekte kostenverzekering. De stelselwijziging houdt in dat ziekenfondsen en particu- die functie full-time kan wor den en verder uitgebouwd naar die van een zorgcoördinator". Door de financiële achtergrond van waaruit men de wooncom plexen wil realiseren is het mo- onderbouwde dit met de stel ling dat de meeste van de leden toch in de laatste fase van hun leven verkeren en hiervoor niet hun ogen moeten sluiten. Uit eindelijk een goede keuze want dat er bij de leden en niet-leden van de vereniging interesse in liere verzekeringen verdwij nen ten gunste van één basis verzekering voor iedereen. Een verzekering die volgens Bouw- mans alle essentiële gezond heidsvoorzieningen omvat. Ruim 80 procent van de kosten wordt opgebracht via premies die in verhouding staan tot ie mands inkomen. Daarnaast be taalt elke verzekerde een vast bedrag per persoon, de nomi nale premie. Een verandering die de FNV toejuicht omdat op deze wijze gelijk om de huren laag te hou den. „We streven naar een be drag beneden de huursubsidie- grens". De opzet van Beter Wo nen houdt ook in dat de indica tiecommissie, die onderzoekt of mensen in aanmerking ko- het onderwerp bestaat, bleek uit de hoge opkomst. Video Gestart werd met de vertoning van de video Het leven gaat door, waarin twee ongeneeslij ke zieke vrouwen hun mening gaven over vrijwillige zelfdo ding en op welk punt zij zou den besluiten de arts te vragen een éinde aan het leven te ma ken. Eén van de vrouwen, die leed aan baarmoederhalskan ker, is inmiddels overleden. Na de film die door de aanwezi gen zeer aandachtig wordt be keken, gaat mevrouw Haver man dieper in op een aantal as pecten van euthanasie. Onder meer vertelt ze welke rechten een patiënt heeft. Ze legt uit een eerlijker verdeling van de kosten tot stand komt. Overi gens zou de vakbond het liefste de premie die men voor de ba sisverzekering moet betalen helemaal willen laten afhan gen van het inkomen. Kritiek had de FNV-beleids- medewerker op de andere wij ziging die met de basisverzeke ring wordt doorgevoerd: de concurrentie die moet ontstaan tussen de verzekeraars. Dat wordt bewerkstelligd doordat iedereen zelf kan bepalen bij men voor een bejaardenoord, verpleeghuis of woonzorgcen trum, niet betrokken hoeft te worden bij de toewijzing van de woningen in het service wooncomplex voor ouderen. Dat gebeurt op dezelfde ma nier als de woningbouwvereni ging haar andere huurwonin gen toewijst. Via een voorbereidingsbesluit, waarover donderdag wordt be slist door de gemeenteraad van Duiveland, hoopt Beter Wonen de plannen voor de bouw van een woningencomplex met ser viceruimte in Nieuwerkerk voor mei afgerond te hebben. Wanneer het ministerie van VROM positief beslist, ver- dat euthanasie staat voor: „op zettelijke levensbeëindiging op uitdrukkelijk verzoek van de patiënt" en dat jaarlijks 2300 Nederlanders kiezen voor deze vorm van zelfdoding. Ibvens komen de misverstan den die er bij de meeste men sen nog bestaan over dit onder werp aan bod. „Op dit moment is het plegen van euthanasie nog steeds strafbaar, maar een arts die hierbij de uiterste zorgvuldigheid betracht kan nooit worden gestraft. Zo be staat er een aantal voorwaar den, dat zeer streng op nale ving wordt gecontroleerd, waar een arts aan moet vol doen voordat hij over kan gaan tot euthanasie", aldus de spreekster. Zelfbeschikking: Het belangrijkste recht dat ie der individu heeft is volgens de Vereniging van vrijwillige eu thanasie het recht op zelfbe schikking. „Je hebt de vrijheid om te leven, maar ook moet je de vrijheid hebben om te ster ven", aldus mevrouw Haver- welke groep zorgverzekeraars men zich wil verzekeren. Om hun maatschappij voor mensen aantrekkelijk te maken kun nen de diverse zorgverzeke raars de nominale premie (ge middeld 40 gulden per persoon per maand) zo laag mogelijk maken. Onder meer in ruil voor een groot of kleiner eigen risico van de verzekerde. Ook kunnen verschillende aanbie dingen voor aanvullende verze keringen worden gedaan. Volgens de heer Bouwmans ontstaat via die onderlinge concurrentie het gevaar dat een maatschappij het liefste jonge en gezonde mensen als klant heeft. Daardoor zou men, on danks een acceptatieplicht, op subtiele wijze kunnen probe ren ouderen en ziekelijke men sen te weren. Hij was verder wacht de heer Van Doorne dat dit najaar kan worden begon nen met de bouwwerkzaamhe den op het vroegere sportveld aan de Burgemeester Van Ee- tenstraat in Nieuwerkerk. Het is de bedoeling om in die eerste fase twintig woningen plus de service-ruimte te realiseren. Vrij kort daarna zouden nog eens twintig woningen ge bouwd worden want het woon centrum is opgezet voor veertig woningen. Wooncomplex Manhuisstraat De bouwkundige voorberei dingen voor het complex verlo pen volgens de heer Van Door ne voorspoedig. Het overleg met de zorginstellingen die zo nodig bij de ouderen hulp zou den moeten verlenen start bin nenkort. De heer Van Doorne hoopt dat dit jaar ook nog kan worden begonnen met de bouw van een wooncomplex met ser viceruimte voor ouderen aan de Manhuisstraat in Zierikzee. Volgend jaar richt men zich op Dreischor en Oosterland. man over de mening van haar vereniging. „Dus in een geval dat iemand ontzettend pijn lijdt en er geen uitzicht is op genezing van zijn ziekte moet er de mogelijkheid zijn voor deze patiënt om aan te geven dat hij niet langer meer wil le ven". Overlijden moet ook niet in alle gevallen als iets nega tiefs gezien worden. „Het woord zegt het al, overlijden is over en dus voorbij het lijden gaan". Mevrouw Haverman tot slot: „Er heerst een taboe op eutha nasie, maar mensen moeten zelf kunnen beslissen wanneer ze het leven niet meer mens waardig vinden. Hiermee kan onnodig lijden worden voorko men". AMSTERDAM - De recherche van de Amsterdamse politie is donderdagavond een onder zoek gestart naar de doodsoor zaak van een 39-jarige vrouw. De vrouw werd eerder die dag dood in haar woning aan de Laurierstraat aangetroffen. van mening dat mensen met een laag inkomen te veel ge neigd zouden zijn om te bespa ren op de nominale premie door een groot eigen risico te nemen. „En dat pakt verkeerd uit als ze ziek worden. Dan moeten ze veel kosten zelf beta len". In januari zijn de eerste veran deringen in het kader van de stelselwijziging doorgevoerd. De kosten voor medicijnen worden betaald uit een andere pot: de AWBZ, de voorloper van de basisverzekering. De ziekenfondsverzekerden beta len nu een AWBZ-premie. Een nominale bijdrage die in de ko mende jaren zal groeien tot on geveer 40 gulden per persoon per maand, terwijl de nomina le ziekenfondspremie ver dwijnt. Volgens de heer Bouwmans heeft de invoering van de basis verzekering tot gevolg dat de mensen met een minimum in komen iets minder duur uit zijn in de kosten voor hun ziek tekostenverzekering. Voor de mensen met een modaal inko men blijven die ongeveer ge lijk en hogere inkomens gaan er vier of meer procent op ach teruit. Verwachting t/m dinsdag 28 januari WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 10% Min.temp. -2 graden Mid.temp. 2 graden Windkracht noordw. 2 Maandag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 10% Min.temp. 0 graden Mid.temp. 4 graden Windkracht noordw. 3 Dinsdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 10% Min.temp. 2 graden Mid.temp. 5 graden Windkracht noordw. 3 ZON- EN MAANSTANDEN 25 jan.Zon op 08.31, onder 17.13 Maan op onder 10.21 26 jan.Zon op 08.30, onder 17.14 Maan op 01.20, onder 10.42 27 jan.Zon op 08.28, onder 17.16 Maan op 02.36, onder 11.07 Laatste Kwartier: 26'jan. (16.27) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Langzaam maar zeker wordt de vorst teruggedrongen. De komende nacht zal het nog wel licht en in het oosten plaatselijk matig vriezen maar zo koud als de afgelo pen nacht - toen het 8 tot 10 graden vroor - wordt het niet meer. De wind draait geleidelijk naar zuid tot zuid west, blijft weliswaar zwak, maar voert wel minder koude en steeds vochtiger wordende lucht aan. De plaatselijk al aanwezige mist breidt zich vannacht verder uit en zal mor gen slechts heel langzaam dunner worden. Daarna komt de zon er af en toe door en loopt de temperatuur op tot iets boven het vriespunt. RENESSE - Het CDA afdeling Westerschouwen is erin ge slaagd een prominent politicus naar het Schouwse te halen. Op maandag 17 februari komt namelijk mr drs Eelco Brink man, voorzitter van de CDA- fractie in de Tweede Kamer, naar de Westhoek. In het dorpshuis te Renesse zal hij in een openbare vergade ring spreken over de actuele politiek en na de pauze is er ge legenheid tot het stellen van vragen. Met deze vaardige, goed geïnformeerde spreker belooft het een bijzonder, bate-, ressante avond te worden, zo verwacht het CDA Wester schouwen. Het programma zal muzikaal omlijst worden door het Schouws koperquintet Brassi- onato, een eilandelijke groep musici onder leiding van Cees van der Maas. Met licht klas sieke muziek geven zij deze avond een speciaal cachet. De zaal is voor iedere belangstel lende vrij toegankelijk. Het programma vangt om 20.00 uur aan. ZIERIKZEESCHEÜ NIEUWSBODEÜ Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Wnd. Chef redacteur P. Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 47,50 Bij autom. afschr. f 45,00 Per jaar f 179,00 Bij autom. afschr. f 169,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 1130 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7.- De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. ZIERIKZEE - Ruim dertig belangstellenden waren afgekomen op de themamiddag die de Algemene Ne derlandse Bond van Ouderen afdeling Zierikzee donderdag 23 januari hield. Centraal stond het on derwerp vrijwillige euthanasie. Voor deze gelegen heid was een lid van de Nederlandse Vereniging voor vrijwillige euthanasie, mevrouw A. J. Haverman van der Scheur, uitgenodigd een spreekbeurt te hou den. Tijdens haar lezing verklaarde ze dat ze zich heel goed kan vinden in de spreuk die soms boven overlijdensadvertenties staat: „Als leven lijden wordt, is sterven een gewin". ZIERIKZEE - „Het ziektekosten vergoedingssysteem via particuliere verzeke raars en ziekenfondsen dat we nu kennen omvat grote ongelijkheden. Er is on voldoende solidariteit tussen rijk en arm, zieken en gezonden. Via de basisverr zekering ontstaat een eerlijker verdeling van de lasten. Daarom zijn wij als FNV een groot voorstander van het plan Simons". FNV-beleidsmedewerker M. Bouwmans toonde zich donderdagavond in grote lijnen positjef over het nieuwe stelsel van ziektekostenverzekering dat in Nederland wordt ingevoerd. Het terrein aan de Burgemeester Van Eetenstraat in Nieuwerkerk, waar het woonproject met serviceruimte voor ouderen moet ko- men. (Archieffoto).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 3