Staatssecretaris drs Heerma enthousiast over Poortershof §2 EEN GOED BEGIN IS HET HALVE WERK! r GEBOORTEKAARTJES? 75-jarige inwoonster Renesse voltooit haar eerste boek n I ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Ë3 j H drukkerij lakenman ochtman bv Eerste woonzorgcentrum voor ouderen officieel geopend „Verhaal kreeg langzaam vorm Schip aan de grond 7 Bouw 'woonzorgcentrum' Nieuwerkerk in najaar f-; dé krant van schouwen -duiveland! j 3^68-3^ ZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 23 JANUARI 1992 148e JAARGANG NR 25090 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 ORIGINELE, LEUKE EN MODERNE GEBOORTEKAARTJES VINDT U BIJ Jannewekken 11 Zierikzee Tel. 01110-16551 BROUWERSHAVEN - ,,Het lijkt wel oudejaarsavond. Maar dat is wel toepasse lijk, want de opening van dit woonzorgcentrum symboliseert ook de grens tus sen twee werelden". Door de kurk van een enorme fles champagne te laten knal len en het glas te heffen met mevrouw De Nooijer, die 86 jaar werd, opende staatssecretaris drs E. Heerma woensdagmiddag in Brouwershaven het eerste woonzorgcentrum voor ouderen in Nederland, de Poortershof. De staatssecreta ris van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu (VROM) reageerde enthousiast op deze nieuwe vorm van ouderenhuisvesting. „U bent er in mijn ogen zeer goed in geslaagd om dit experiment uit te voeren", zwaaide hij lof toe aan iedereen die meewerkte aan de totstandkoming van de Poortershof. wordt gegeven, wordt vervan gen door thuiszorg". En dat waren heel veel mensen en instanties, zo bleek nog eens tijdens de bijeenkomst in het Brouwse Tbnnenmagzijn die het begin vormde van de offi ciële opening. Maar op de voor ste rijen van de zaal zaten ook de ruim veertig ouderen die de afgelopen maanden hun intrek hebben genomen in het woon zorgcentrum. Zij huren daar hun eigen woning en voeren zelfstandig hun huishouding. Wanneer echter blijkt dat zij huishoudelijke of verzorgende hulp nodig hebben wordt die geregeld. Zorgcoordinatri.ee Tanja Speijer, die full-time in de Poortershof aanwezig is, schakelt daarvoor reguliere in stanties als de kruisvereniging of de gezinszorg in. „De grens tussen zelfstandig en niet zelfstandig wonen van ouderen vervaagt", zoals de staatssecretaris het uitdrukte. Hij wees op een nieuwe ont wikkeling waarbij ouderen en mensen met een zorgbehoefte steeds langer zelfstandig blij ven wonen. „De intramurale zorg, de hulp die via verpleeg huizen en verzorgingshuizen Heerma wees er op dat die ont wikkeling bestuurlijk de nodi ge vraagstukken oproept. „De afbakening tussen de ouderen huisvesting en de ouderenzorg moet opnieuw vastgesteld wor den". De ministeries van WVC en VROM voeren momenteel overleg om tot een kabi netsstandpunt op dat gebied te komen. „Dat kan grote gevol gen hebben voor de vermo genspositie van de bewoners. Maar centraal in het beleid staat het inspelen op wat oude ren willen". De bijeenkomst werd geopend door D. J. van Leeuwen, de voorzitter van de HZO, de stichting voor Huisvesting van en Zorg voor Ouderen die de Poortershof gaat beheren. Hij herinnerde er aan dat de Poor tershof tot stand kwam door een initiatief van de vorige burgemeester van Brouwersha ven, C. Slabbekoorn. „Dat op grandioze wijze werd opgepakt door de huidige burgemees ter". Vervolgens belichtte de heer Van Leeuwen alle instel lingen zonder wiens medewer king het initiatief nooit gerea liseerd had kunnen worden. „Een wonder, een bestuurlijk sprookje met de provinciale en gemeentelijke overheid in har monie met de landelijke over heid in een glansrol". Op die manier omschreef de burge meester van Brouwershaven, L. N. Labruyère de realisering van de Poortershof. Hij citeer- ai i Staatssecretaris drs. E. Heerma ontkurkt de champagnefles. Burgemeester L. N. Lahruyère (links) kijkt toe. (Foto: Joop van Houdt). de uit een brochure van staats secretaris Heerma die in de cember 1991 bij de gemeente in de bus viel. „Nog voor die bro chure verschenen was werd de Poortershof gerealiseerd ge heel volgens het door de staats secretaris voorgestane concept dat daarin wordt beschreven". Labruyère wees er op dat de huren van de woningen in de Poortershof alleen op een be taalbaar niveau konden wor den gehouden door de gemeen telijke- en provinciale bijdra gen uit het fonds stads- en dorpsvernieuwing. „Die huren zijn met de servicekosten en andere woonlasten van het grootste belang voor de finan ciële zelfstandigheid van oude ren". De burgemeester bena drukte dat het zo moet blijven, ook in de toekomst. De architect van de Poorters hof, W. J. Kraamer schetste hoe het ontwerp voor het woon zorgcentrum tot stand kwam en de voorzitter van de Huma nistische Bouwstichting Be jaardenhuisvesting, C. J. Kor- ver schetste hoe de Poortershof kon worden gerealiseerd in het kader van de overheidsregelge ving. Hij pleitte voor een volle dige scheiding van de financië le exploitatie voor huisvesting en zorg in de komende jaren. „Ik kan het niet op zijn Brouws, daarom doe ik het maar op z'n Bru's", aldus Wil lem van Gilst uit Bruinisse. Met zijn beschouwingen over 't uus dat nog nergens bestaat' kreeg hij de lachers op zijn hand. De bejaarde Bruenaar haalde herinneringen op aan vroeger tijden toen het nog ge bruikelijk was dat een bejaar de vader of moeder bij de kin deren inwoonde. „En wat voor de een zijn moeder was, was voor de ander zijn schoonmoe der". Van Giist herinnerde er aan dat de ouderen van nu ja renlang hun beste krachten aan de maatschappij hebben gegeven. „Daarom vind ik dat ze deze huizen verdiend heb ben. Maar de thuiszorg moet ook betaald worden excellen tie", richtte hij zich tot de staatssecretaris. Speciaal voor Heerma eindigde Van Gilst met een in het Nederlands voorgedragen gedicht over de ongemakken die de ouderdom met zich meebrengt. „Welk last is den ouderdom. Nochthans elke sterveling vraagt er om". Om de 'euforie' van de bewo ners van de Poortershof tot uit drukking te brengen bood de heer E. Prent een oude prent van Brouwershaven aan. Het kunstwerk zal worden opge hangen in de recreatiezaal van het woonzorgcentrum. Zaterdag 25 januari kan ieder een die het nieuwe woonzorg centrum ook eens wil zien daar terecht tussen 10.00 en 16.00 uur tijdens een open dag. Daar bij is tevens een expositie te zien die een beeld geeft van de herkomst van de plaats en de naam van de Poortershof. RENESSE - Het lezerspubliek van deze krant heeft al eerder met haar kennisge maakt. Regelmatig namelijk worden haar gedichten in de dinsdag-editie ge plaatst in de rubriek Streekdichters. Pas geleden heeft de 75-jarige mevrouw J. van der Maas uit Renesse haar eerste boek voltooid. „Als je begint weet je nog niet waarover je gaat schrijven, maar langzamerhand passen de stukjes van de puzzel in elkaar en krijgt het verhaal haar uiteindelijke vorm". „Ik ben begonnen het verhaal met de hand te schrijven. Om dat dit soms nogal moeizaam ging, heb ik op aanraden van een familielid een tweede hands typemachine aange schaft. Op dit apparaat heb ik leren tikken en mijn verhaal uiteindelijk afgémaakt". Inhoud In haar eerste roman vertelt ze over het leven van Margriet, een vrouw van middelbare leeftijd die getrouwd is met een notaris en zich verder be zighoudt met liefdadigheids werk. Op een avond is zij wat vroeger klaar en ze besluit haar man van kantoor op te ha len. Daar vindt zij hem in de armen van zijn secretaresse. Door deze gebeurtenis besluit ze haar echtgenoot te verlaten. Een beschrijving volgt van hoe ze haar leven indeelt en ze, on danks het berouw van haar man, zich er niet toe kan zetten bij hem terug te keren. „Het is wonderlijk hoe zo'n verhaal tot stand komt. Je be schrijft een gebeurtenis en van het een komt het ander. Soms merk je dat je er persoonlijke ervaringen in verwerkt, maar bij andere gedeeltes vraag je je af hoe je het kunt verzinnen", aldus de schrijfster over de tot standkoming van het boek. Gedichten Naast het schrijven van boe ken, waar ze zich het afgelopen jaar op heeft toegelegd, schrijft mevrouw Van der Maas al ruim twintig jaar gedichten. Deze hebben wel voornamelijk betrekking op ervaringen uit haar leven. Vooral haar wande lingen over het strand en door de natuur van Schouwen-Dui- veland vormen een inspiratie bron. „De natuur is mijn grote liefde, daar kan ik intens van genieten. Zo kan ik uren op het strand vertoeven. Ik neem dan een strandstoel en een ther mosfles met koffie mee en ob serveer alles wat er om mij heen gebeurt". Heel haar leven woont mevrouw Van der Maas al op het eiland en ze is niet van plan hier ooit vandaan te gaan. „Ik vind het leuk om een stad te bezoeken, maar ik zou er nooit kunnen wonen". Rock'n roll Niet alleen het schrijven en het wandelen in de natuur vormen haar grote liefhebberijen. Ook heeft ze een uitgebreide en op vallende smaak waar het mu ziek betreft. „Zo kan ik ontzet tend genieten van de rock'n roll-muziek van Elvis Presley, maar ook Pavarotti vind ik ge weldig". In eigenlijk iedere muziekstroming vindt de be jaarde vrouw iets van haar ga ding terug, alleen het Neder landstalige lied kan haar niet bekoren. „De muziek soms wel, maar de teksten vind ik, uitzonderingen daargelaten, wat minder. Engelse en Franse teksten lopen vaak wat vloei ender". Tijdens haar leven heeft de on dernemende vrouw al veel rei zen gemaakt. Ook deze be schrijft ze in dichtvorm. De meeste landen van Europa heeft ze bezocht, maar een droom die nog niet in vervul ling is gegaan, is om ooit een kijkje te kunnen nemen in de voormalige Sovjet-Unie. De ge schiedenis, cultuur en de onme telijke oppervlakte van het land boeien haar enorm. „Bin nenkort reis ik per bus naar Berlijn. We rijden dan ook een stukje Polen in. Dan ben ik toch nog in de buurt geweest en heb ik in ieder geval een in druk hoe het er daar uitziet". Op dit moment is mevrouw Van der Maas op zoek naar een uitgever die geïnteresseerd is in het boek Margriet. Zo is de roman, overigens nog zonder resultaat, al aangeboden bij de Arbeiderspers. In afwachting van de resultaten is zij reeds begonnen aan het schrijven van een tweede en derde boek, want stilzitten is niets voor haar. ROTTERDAM - Een 24-jarige vrouw is in de nacht van dins dag op woensdag doodgescho ten in haar woning aan de Tbs- calaan in de Rotterdamse wijk Hoogvliet. De dode vrouw werd rond 02.00 uur door de po litie gevonden. DEN HAAG - De Haagse wet houder Van Kampen heeft in een brief aan haar raadscom- misie opening van zaken gege ven over de affaire rond de Stichting Haags Sociaal- cultureel werk (SHS). Vanuit de SHS werd onder meer ge dreigd met aangifte van smaad op vragen vanuit de gemeente over financieel en personeels beleid. BRUINISSE - Vanmorgen, donderdag, omstreeks 8 uur is op de Krammer het binnen vaartschip Crao, met de Zelti- na daarvoor vast opgekoppeld aan de grond gelopen. Het zo genaamde koppelverband was met een lading rollen ijzer van uit de Krammersluizen op weg naar Parijs. De combinatie kwam een uur na hoog water omhoog in de haveningang naar Bruinisse. De Repard met schipper J. de Koning rukte de haven van Bruinisse uit, evenals schipper J. van den Berg met de Zephy- rus uit Stavenisse. Beide sche pen varen in charter voor Mul traship in Tbrneuzen. Verder kwamen de RP 5 van de Rijks politie te water eri de RWS 84 van Rijkswaterstaat ter plaat se. Vanavond (donderdag) tij dens hoog water probeert de schipper op eigen kracht zijn ongewenste ligplaats te verla ten. De Zephyrus en de Repard blijven langszij voor preventie. Het beste huis is datgene dat niets overtolligs verlangt en niets no digs mist. Pittacus Rustig winterweer HET WEER Vannacht weinig bewolking, kans op een mistbank en minimum- temp. van -3 graden aan zee tot -6 graden in het binnenland. Over dag overwegend zonnig en mid- dagtemp. iets boven het vriespunt. Weinig wind, kracht 3 of minder. 5 SCHOENENDOOS Zierikzee mag niet verworden tot open schoenendoos, zo werd opgemerkt tijdens ZOC-themabijeenkomst. NIEUWS Journalist Jan Jongschaap, dag in, dag uit op zoek naar nieuws. KINDEROPVANG Een kijkje achter de schermen van een kinderdagver blijf en een bezoek aan een gastoudergezin. VOLLEYBAL Het dames volleybalteam van De Zeeuwse Stromen heeft de wisseltrofee in de wacht gesleept. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Beter Wonen wil voorziening in alle grote dorpen NIEUWERKERK - Wanneer alle voorbereidingen volgens plan verlopen begint de wo ningbouwvereniging Beter Wonen al dit najaar met de bouw van een wooncentrum voor ouderen in Nieuwerkerk. Ook wil men nog dit jaar be ginnen met de bouw van een dergelijk project aan de Man- huisstraat te Zierikzee. Volgens de directëur van de wo ningbouwvereniging, ing. Ph.- H. van Doorne streeft Beter Wonen er naar om in de komen de jaren in alle grotere dorpen op Schouwen-Duiveland een dergelijke voorziening te reali seren. In 1993 zijn Oosterland en Dreischor aan de beurt. Het gaat daarbij in grote lijnen om wooncentra voor ouderen in dezelfde opzet als de Poor tershof in Brouwershaven. Een groep aangepaste woningen waarin ouderen zelfstandig wonen, gekoppeld aan een ge meenschappelijke ruimte waar men elkaar kan ontmoeten. Wanneer blijkt dat de bewo ners huishoudelijke of licha melijke hulp nodig hebben, wordt een beroep gedaan op de bestaande zorginstellingen zo als het kruiswerk, de gezins zorg, Tafeltje Dek Je of vrijwil ligersorganisaties. Het verschil tussen het woon zorgcentrum in Brouwersha ven en de wooncentra die Beter Wonen wil gaan realiseren is dat in deze laatste geen zorg coördinatrice werkzaam zal zijn. Wanneer de ouderen mer ken dat zij hulp nodig hebben moeten ze zelf contact opne men met de reguliere zorgin stellingen. Dat komt onder meer omdat de woningcom plexen worden gerealiseerd met rijksgelden voor de wo ningbouw. Voor de Poortershof in Brouwershaven kon men ook putten uit gelden voor de zorgsector. LEEUWARDEN - Van de Frie se wao'ers die in de periode van 1986 tot en met juni 1991 zijn te ruggekeerd in het arbeidspro ces, heeft ruim tachtig procent nog steeds hetzelfde werk. Dat blijkt uit een onderzoek dat in opdracht van de Gemeenschap pelijke Medische Dienst (GMD) in Friesland is uitgevoerd. DEN HAAG - Fractievoorzitter Kaland van de CDA-fractie in de Eerste Kamer wil van staatssecretaris Simons van volksgezondheid opheldering hebben over de inkomenseffec ten van de gedeeltelijke invoe ring van de basisverzekering in de gezondheidszorg per 1 ja nuari. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode. JA, ik wil een kwartaalabonnement k f 47,50 kwartaalabonnement met autom, afschr. k f 45,— jaarabonnement k I 179,— O jaarabonnement met autom. afschr. k 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1