i Raad steunt unaniem de invoering van Sociaal Cultureel Noodfonds EEN GOED BEGIN IS HET HALVE WERK! Ondernemerskring hoopt op snelle herindeling Schouwen-Duiveland De Lelie onthoofd Verkeerssituatie Malta agendapunt een bezorg(st)er r -I TROUWPLANNEN? OPROEP! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE drukkerij lakenman ochtman bv Informatiefolder in voorbereiding Drs. P. Schotte: gediend Zowel bestuurlijkheid als deskundigheid mee 2 O 3 5 7 Inbraak bij rijwielhandel Diefstal uit auto's Ir: dé krant van schouwen - duiveland! j Ï2 bS -Sibj) T ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 21 JANUARI 1992 148e JAARGANG NR 25089 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 EEN GROTE KOLLEKTIE ORIGINELE TROUWKAARTEN VINDT U BIJ Jannewekken 11 Zierikzee Tel. 01110-16551 BURGH-HAAMSTEDE - Bewoners van de gemeente Westerschouwen, die een inkomen hebben dat onder of net boven de minimumgrens valt, kunnen voor deelname aan maatschappelijke activiteiten binnenkort een beroep doen op het Sociaal Cultureel Noodfonds. Tijdens de raadsvergadering van gisteravond, maandag, ging de raad unaniem akkoord met het voorstel een dergelijk fonds in te stellen. Inmiddels wordt er gewerkt aan het samenstellen van een informa tieve folder. Doel van het steunfonds is dat mensen die zich in een slechte financiële positie bevinden een gedeelte van de kosten voor ac tiviteiten op het gebied van educatie, sport, ontspanning en cultuur kunnen declareren. Vaak zijn dit juist de kosten die door de sociale minima niet kunnen worden opgebracht. Hierdoor blijven zij verstoken van tal van activiteiten en lo pen de kans in een maatschap pelijk isolement te geraken. Maximumbedrag Mensen die een beroep doen op het fonds kunnen 75% van de kosten die zij maken voor sociaal-culturele activiteiten vergoed krijgen. Hieraan is een maximumbedrag van hon derd gulden per jaar gesteld. Doordat een kwart van de kos ten door de aanvrager zelf dient te worden betaald is deze in bepaalde mate zelf verant woordelijk voor de financiële gevolgen van de invulling van zijn eigen wensen, zo staat te lezen in de conceptnota Sociaal Cultureel Noodfonds. De heer J. C. Hendrikse, frac tievoorzitter van de PVDA, vindt het belangrijk dat de be woners van de gemeente goed worden geïnformeerd over de mogelijkheden van het fonds. ,,Een mensvriendelijke bena dering is van groot belang", zo benadrukt hij. Daarnaast stelt hij voor na een jaar de werking van het fonds te evalueren. Wethouder voor dezelfde par tij, de heer G. J. W van der Salm, geeft in dit verband aan dat de samenstelling van een informatiefolder in voorberei ding is. Het voorstel tot evalua tie heeft zijn instemming. ,,Na een jaar kan gekeken worden of we elementen aan het plan kunnen toevoegen of juist eruit dienen te halen". De heer J. van den Berge (SGP/RPF/GPV) toont zich po- Wethouder G. J. W. van der Salm: Actief uitdragen van mogelijkheden van het fonds". sitief over het plan, maar had liever gezien dat er steun werd gegeven in de vorm van tege moetkoming in de vervoers kosten. Wethouder Van der Salm is van mening dat dan de mogelijkheid om deel te nemen aan sociaal-culturele activitei ten wordt beperkt. „Zeker die activiteiten die binnen de ge meentegrenzen plaatsvinden en die vaak per fiets zijn te be rijden''. Burghse Schole Tijdens dezelfde vergadering stemde de raad eveneens in met het voorstel de Stichting Westerschouwen Kultureel een subsidie te geven voor haar project Burghse Schole. Een bijdrage van achtduizend gul den zal door de gemeente wor den verleend als onkostenver goeding voor studenten van de Reinwardt Academie die het project zullen uitvoeren en be geleiden. Zij zijn met name verantwoordelijk voor de in richting van het voormalige schoolgebouw. Voor 1992 wordt een subsidie verleend van 11.275 gulden. Op dit moment wordt er van uitgegaan dat de bezoekers van de exposities in de Burghse Schole twee gulden entreegeld moeten betalen. Fractievoor zitter van de VVD, de heer C. A. Hoorweg, vraagt zich af of het innen van deze entreeprijs geen extra kosten met zich mee zal brengen en waarom bij de Bewaerschole géén toe gangsprijs wordt gevraagd. Wethouder van der Salm (PvdA) kan op dit moment geen antwoord geven op de vraag van de extra kosten voor de inning van entreegelden. Wel kan hij zich voorstellen dat de toezichthouder die voor dit project zal worden aangesteld, zich zal belasten met deze taak. Door het toeristische karakter van het project vindt hij het heffen van entreegelden zeker op zijn plaats. De exploitatie van de Bewaerschole kan met een gerust hart aan de Stich ting Westerschouwen Kultu reel worden overgelaten, zo be sluit hij. ZIERIKZEE - „Ik hoop de oprichting van de Stich ting Werkgelegenheid Zeeland Noord als een voor bode te mogen zien dat op redelijk korte termijn de herindeling ter hand genomen wordt". Dat zei drs. P. Schotte, voorzitter van de Ondernemerskring Schouwen-Duiveland gisteravond, maandag, in zijn Nieuwjaarsrede. Schotte liet doorschemeren dat wat hem betreft Schouwen-Duiveland één gemeente mag worden. „Laten we dat tussenstation van drie ge meenten nu eens grootmoedig overslaan", aldus Schotte. Als groot voordeel van het sa mensmelten van de zes ge meenten op Schouwen-Duive land tot één gemeente noemde Schotte het feit dat er dan één aanspreekpunt ontstaat. „Zo als al meer gezegd, zowel de bestuurlijkheid als de deskun digheid is ermee gediend", al dus Schotte. „We hebben op dit eiland in de context van Zuid- West Nederland dit adequate bestuur en grotere deskundig heid broodnodig". Goed gescoord Schotte begon zijn toespraak, SCHARENDIJKE - Molen De Lelie in Scharendijke staat er wat kaaltjes bij. Vorige week werd de molen ontdaan van de kap. Een dezer dagen wordt de kap door molenmaker Herrewijn uit Spij- kenisse opgehaald, vervoerd naar de werkplaats en daar ge restaureerd. Het molenlichaam komt in de steigers te staan. Het is de bedoeling dat De Lelie in juni/juli dit jaar weer geheel in oude glorie hersteld zal zijn. ..Maar of we dat halen is nog onze keraldus een woordvoerder van de gemeente. ..De molenma kers hebben een heel volle agenda". (Foto: Joop van Houdt). tijdens een drukbezochte Nieuwjaarsbijeenkomst in een van de zalen van restaurant Mondragon, met een terugblik op het afgelopen jaar. Hij stel de allereerst dat het Schouwen- Duivelandse bedrijfsleven in zijn algemeenheid in 1991 goed gescoord heeft. „Ook de ontwikkelingen in de investeringen- een belangrijke graadmeter van het vertrou wen dat de ondernemer al of niet heeft in de toekomst geven de indicatie dat men voor de komende jaren een behoorlijke verwachting heeft wat betreft de resultaten van de onderne ming", aldus Schotte. Hij plaatste daar meteen de aantekening bij dat er ook be paalde ontwikkelingen op het bedrijfsleven afkomen die voor problemen kunnen zorgen. „Het omgaan met het milieu zal, wat voor waarden u er ook aan verbindt, in vele bedrijven tot aanpassingen nopen", aldus Schotte. „Ik denk ook dat het uiterst verstandig is dat het Schouwse bedrijfsleven dit punt positief benadert en haa'r in sommige gevallen wat de fensief ingestelde houding be ter kan vervangen door actief meedoen. Het betreft immers ook de toekomst van je bedrijf en van jezelf". Behoorlijk Vervolgens sneed Schotte het onderwerp kwaliteitszorg aan. „Ik durf de stelling aan dat de kwaliteit van de Schouwse on dernemingen in z'n algemeen heid op een behoorlijk niveau ligt. Maar tegelijkertijd zeg ik daarbij dat hier ook een enorm attentiepunt ligt. Kwaliteits zorg is een onderwerp dat aan dacht zou moeten blijven hou den". In dit verband haalde Schotte een typisch oud-Hollandse kreet aan: Ondernemer, let op uw zaak. „Doe mee! Het kan actief uw eigen prestatie verbe teren en het kan uw relatieve concurrentiepositie ten goede komen", aldus Schotte. Voor wat betreft het wel en wee van de ondernemerskring stelde Schotte dat deze duidelijk in een behoefte voorziet. „We hebben inmiddels een aan tal van 130 leden bereikt en er is, zoals ook vanavond blijkt, een blijvende belangstelling voor deze organisatie". Schotte tekende daar meteen bij aan dat een organisatie als de On dernemerskring Schouwen- Duiveland duidelijke beper kingen kent. Een ondernemers- kring kan wel, zo stelde Schot- te, bepaalde ontwikkelingen die een positieve dan wel nega tieve invloed op het bedrijfsle ven op Schouwen-Duiveland hebben signaleren. Knelpunten De ondernemerskring, zo voer de Schotte aan, tracht in de re gio de vinger te leggen op de knelpunten. „Zoals verdere verbetering van de Midden- Zeeland-route met een goede aansluiting op het WOV-tracé. Zoals de tolheffing voor de Zee- landbrug. Waren we vorig jaar verheugd dat opheffing daar van een feit was, dit jaar begon het geduvel opnieuw. Als on dernemerskring hebben we dan ook de nodige signalen af gegeven. Ik mag aannemen dat nu het laatste woord hierover eindelijk is gezegd". De oprichting van de Stichting Werkgelegenheid Zeeland Noord kenschetste Schotte als zeer verheugend. „Het is naar de mening van uw bestuur uitermate zinvol dat mede hier door de verbindingslijn naar de praktijk wordt doorgetrok ken. Acquisitie en promotie ko men hier onder meer aan de or de met het doel Schouwen- Duiveland onder de aandacht te brengen waardoor de bedrij vigheid kan toenemen". Een knelpunt op Schouwen- Duiveland is in de ogen van Schotte onderwijs en oplei ding. „Zeer veelvuldig komen we de vraag tegen: Hoe kom ik aan voldoende vakmensen? Vanuit hier kunnen we nauwe lijks invloed hebben op het on derwijssysteem en de struc tuur in de regio. Maar laat het huidige systeem, zoals we daarmee op Schouwen-Duive land moeten werken niet ver schralen". Schotte besloot zijn Nieuwjaarsrede met de oproep aan de ondernemers niet alleen jongeren maar ook oudere mensen te helpen door interne opleidingen, stages en cursus sen. „In hun belang, in uw be lang en in regionaal belang". Vergadering commissie verkeer ZIERIKZEE - Maandag 27 januari houdt de commis sie verkeer van de gemeente Zierikzee een openbare vergadering. Op de agenda staat onder meer een bespreking van de verkeerssituatie in de wijk Mal ta. Met name worden de gevolgen besproken van het invoeren van een omgekeerde rijrichting op de Scheepstimmerdijk. April 1991 ging het college van burgemeesters en wethouders in op het advies van de com missie verkeer om te starten met het experiment de rijrich ting op de Scheepstimmerdijk tijdelijk om te keren. Hieraan werd het houden van ver keerstellingen gekoppeld. Gevolgen Gebleken is dat als gevolg van deze maatregel de betreffende straat nog nauwelijks verkeer te verwerken krijgt. Nadelig gevolg is wel dat verkeers stroom in de woonstraten van de wijk en op de Calandweg is toegenomen. Gezien deze nega tieve invloeden stelt het colle ge voor de oude verkeerssitua tie met eenrichtingsverkeer in de westelijke richting te her stellen. Dit zou alleen moeten gelden voor het autoverkeer. Een geslotenverklaring voor het vrachtverkeer wordt voor gesteld. Voor wat betreft de Ca landweg worden verschillende mogelijkheden bekeken die de verkeersveiligheid moeten ver groten. Op de agenda van de vergade ring staan verder onder meer een evaluatie van de verkeers maatregelen aan de Weststraat en die van de verkeerssituatie in de Nieuwe Bogerdstraat. Ook de mening van het college om een onderzoek te houden naar de verkeersveiligheid van het kruispunt D'Aillystraat/ Slabberswerf/P. D. de Vos- straat, is als agendapunt opge nomen. In een periode van drie jaar vonden hier twaalf onge vallen plaats. De vergadering, die wordt ge houden in de trouwzaal van het stadhuis te Zierikzee, begint om 19.30 uur. DEN HAAG - Het Rijk en de drie Randstadprovincies in vesteren de komende 25 jaar 1,9 miljard gulden in het mi lieu, de natuur, de recreatie en de landbouw in het „Groene Hart" van de Randstad. Hier toe hebben de betrokken par tijen dinsdag in Den Haag een bestuursovereenkomst gete kend. Naast dat bedrag wordt een bijdrage van 600 miljoen gulden verwacht van gemeen ten, waterschappen en de pri vate sector. In totaal komt dan 2,5 miljard beschikbaar. Een dwaas die nooit verandert. Barthelemey Perloden met zon HET WEER Perioden met zon en droog. Mid- dagtemperatuur omstreeks min 2 graden Overwegend matige oos telijke wind, kracht 3 4. LANDBOUWRAI In de markt voor landbouwwerktuigen heerst malaise, zo constateert men op de Landbouwrai. NOTARIS Zaterdag houden advocaten en notarissen in Zierik zee open huis in het kader van Week van het recht. NOTEN Kritische noten in Nicolaas Notenbaerd's tweeweke lijkse Nootverband. DAMMEN De dammers van Zierikzee gaan aan de leiding in de hoofdklasse. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's UTRECHT - De Rabobank Ne derland en de vakbonden zijn maandag een procedure over eengekomen voor het opstellen van een sociaal plan voor Rabo Nederland. ZIERIKZEE - In de nacht van maandag op dinsdag werd in gebroken bij een rijwielhandel in de St. Jacobsstraat in Zie rikzee. Gedupeerde is J. de J. uit Zierikzee. De dieven verschaften zich toe gang tot het bedrijf middels braak. Gestolen werden hand schoenen, fietscomputers en ongeveer 200 gulden baar geld. De politie vermoedt dat de in braak is gepleegd tussen 01.00 en 8.00 uur. De totale schade is niet bekend. RENESSE/NIEUW-HAAM- STEDE - Gisteren, maandag, werd ingebroken in twee auto's. De totale schade be draagt zo'n 1300 gulden. De auto van Van E. uit Haam stede stond geparkeerd aan de Strandweg bij Nieuw-Haam- stede. Tussen 13.00 en 15.00 uur werd de auto opengebroken. Ontvreemd werd de radiocas- settespeler ter waarde van 850 gulden. Ook de auto van B. uit Essen (Did) werd het doelwit van autokrakers. De auto stond geparkeerd aan de Rampweg bij Renesse. Gesto len werden diverse persoonlij ke papieren en ongeveer 430 D.mark. In Zierikzee werd de fiets van B. gestolen. Advertentie De Zierikzeesche Nieuwsbode zoekt met spoed voor ZONNEMAIRE Met deze wijk verdien je ruim f 200,- per maand. Heb je interesse en ben je minimaal 15 jaar bel dan 01110- 16551 of 01110-17314 (tot 20.00 uur). Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode. JA, ik wil een O kwartaalabonnement I 47,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. t 45,— jaarabonnement f 179,— jaarabonnement met autom. afschr. êt f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. ~l naam Dhr./mevr.. adres postcode: plaats:.. telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1