Politie gaat veel meer surveilleren in dorpen „De grens aan draagkracht van Schouwen-Duiveland is bereikt" EEN GOED BEGIN IS HET HALVE WERK! r n GEBOORTEKAARTJES? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE m drukkerij iakenman ochtman bv Vogelwerkgroep bestaat 12,5 jaar Prioriteit voor klachten vanuit de gemeenten op Schouwen-Duiveland 4 7 Lichtboei moet wellicht activiteiten afstoten dé krant van schouwen - duiveland! <2>a.bö-i2(?g ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE t MAANDAG 20 JANUARI 1992 ORIGINELE, LEUKE EN MODERNE GEBOORTEKAARTJES VINDT U BIJ 148e JAARGANG NR 25088 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 UOi Janneweken 1' 11 Zierikzee Tel. 01110-16551 HAAMSTEDE - Op één van de donkerste dagen van december in 1979 ontstond het idee om uit de vele honderden leden van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland werkgroepen te gaan samen stellen. Ted Sluijter was in dertijd één van de mede-oprichters van de Vogelwerkgroep. Al 12,5 jaar houdt hij zich bezig met het verzamelen van wetenschappelijke gegevens over de vo gelstand op het eiland. Als conclusie trekt hij dat: „de grens aan de draagkracht van het eiland is bereikt. Verdere groei heeft desatreuze gevolgen voor de na tuur". Het idee van het oprichten van de werkgroep is ontstaan door dat er teveel individueel werd gewerkt door leden van de Natuur- en Vogelwacht. Onder kend werd dat het nodig was om actievelingen met elkaar in contact te laten komen. Geza menlijk konden op deze ma nier gegevens worden verza meld. Gegevens die nodig zijn om overheden te wijzen op de gevolgen voor de natuur van bepaalde ontwikkelingen. Daarnaast konden waardevol le ideeën worden uitgewisseld. Op dit moment bestaat de werkgroep uit zo'n veertig le den. Activiteiten De Vogelwerkgroep doet tal van activiteiten. Daarbij sprin gen er enkele in het oog, zo vindt Sluijter. Zo is er veel ge daan aan de inventarisatie van olie- en winterslachtoffers. In de media kreeg vooral de ramp met de Roemeense ertstanker Borcea veel aandacht. Bij deze ramp verloor het schip grote hoeveelheden olie waardoor duizenden zeevogels kwamen te overlijden. „Natuurlijk is het goed dat hier veel aandacht aan is besteed. Maar wat veel mensen niet weten is dat door lozingen we ieder jaar een stij ging van het aantal slachtof fers moeten constateren. Aan gezien dit meer verspreid ge beurt, is dit bij veel mensen niet bekend en wordt er ook niet krachtig geprotesteerd", zo benadrukt Ted Sluijter. Nestkasten Een ander project is de inventa risatie van roofvogels en uilen waarbij wordt nagegaan waar deze dieren zich ophouden. Door middel van het plaatsen van nestkasten in nissen van boerderijen wordt getracht de stand op peil te houden. „Bij de kerkuil heeft dit in Neder land een vertienvoudiging van het aantal tot gevolg gehad, een geweldig resultaat", ver telt Sluijter enthousiast. Belangrijk graadmeter voor de ecologische waarde van een ge bied is de meting van het aan tal broed vogels, een andere ac tiviteit van de Vogelwerk groep. Door middel van het vaststellen van een trend wordt nagegaan of de kwaliteit van een gebied achteruit gaat. Als laatste belangrijke activi teiten, die de werkgroep in haar 12,5 jarig bestaan heeft uitgevoerd, noemt de coördina tor de tellingen van trekvogels en watervogels. Ted Sluijter vindt het erg moei lijk te zeggen wat de belang rijkste resultaten zijn. van het werk dat hij met zijn collega's verricht. „In ieder geval heb ben we bereikt dat de overheid niet meer om ons heen kan. Ook wordt er niet meer zo vreemd aangekeken tegen plannen om van de Zuidkust van Schouwen een aaneen gesloten natuurgebied te ma ken. Het bewustzijn van het be lang van natuur en milieu is duidelijk toegenomen", aldus Sluijter. Over de vogelstand op Schouwen-Duiveland zijn en kele positieve punten, maar ook veel minpunten te vertel len. Zo baart de achteruitgang van de waarde van de inlagen Sluijter grote zorgen. Vooral door ontwatering vertrekken er steeds meer steltlopers uit deze streken. Ook de groei van het toerisme vormt een bedrei ging voor de natuur. „De groei van het aantal recreanten zorgt voor een toenemend ruimte beslag waarbij we echt aan het plafond zitten." Een ander ge volg van de toegenomen recrea tiedruk is de verstoring van broedgebieden en vervuiling van de natuur. Toch benadrukt Ted Sluijter dat de werkgroep niet zijn ogen sluit voor het be lang van de recreatie voor ,,Is de kraai werkelijk de oorzaak van een daling van het aantal zangvogels Schouwen-Duiveland. „Alleen moet je niet te laat inzien dat het zo niet verder kan. Want dan heb je de kip met de gou den eieren, de prachtige natuur waar zo veel toeristen op af ko men, al geslacht. Gelukkig merken we dat dit besef ook doordringt bij de gemeentelij ke politiek". Jacht Verontrustend wordt de jacht op roofvogels en kraai-achti- gen genoemd. Deze jacht op de ze soorten wordt onderbouwd met de stelling dat zij verant woordelijk zijn voor het ver dwijnen van bijvoorbeeld de zangvogels. Een verband tus sen het voorkomen van bij voorbeeld eksters en een da ling van het aantal zangvogels is echter nooit aangetoond! „Mensen vinden het zielig als ze een ekster met een jong koolmeesje in zijn bek zien wegvliegen. Maar dat is de na tuur. Je moet het systeem be schermen, niet alleen het aai bare", aldus Ted Sluijter. „Veel processen'gaan sluipend. Zo denk ik dat geen sterveling iets merkt van de afname van het aantal mussen in Neder land. Toch is deze daling duide lijk zichtbaar en zijn we echt te laat als we nu niets doen". In dit verband wordt ook het ver dwijnen van de veldleeuwerik ken in de poldergebieden ge noemd. „Een echte schuldige hiervoor is moeilijk aan te wij zen. De boer moet tegenwoor dig zijn land zo intensief be werken om een boterham te verdienen dat hem geen blaam treft". Toekomst Voor de toekomst zitten de le den van de Vogelwerkgroep al weer vol plannen. Zo is de ver wachting dat aan het eind van het jaar het zogenaamde ver- driftingsexperiment wordt herhaald. Hierbij worden dode vogels die zijn verdronken in vissernetten opgekocht. Langs de gehele kust van Nederland worden deze dieren voorzien van een herkenningsteken in het water gegooid. „Hiermee willen we inzicht krijgen welk gedeelte van de vogels die op zee sterven ook daadwerkelijk aanspoelt. Worden er namelijk cijfers gebruikt dat- een ramp het leven heeft gekost aan dui zend vogels, kan dit aantal veel hoger liggen omdat niet iedere dode vogel aanspoelt op het strand. Daarnaast willen we aantonen hoeveel procent van de vogels, die we brandschoon in zee hebben geworpen, onder de olie aanspoelt". Naast dit experiment gaat de werkgroep gewoon door met de activiteiten die zij al ruim 12 jaar uitvoert. Speciale aan dacht krijgt de inventarisatie van het aantal kraai-achtigen en zangvogels op het eiland. „Met dit laatste kunnen we dan eindelijk aantonen of kraaien en eksters inderdaad verantwoordelijk zijn voor de terugloop van bijvoorbeeld mussen en andere zangvogels". Een dergelijke inventarisatie wordt het komend jaar ver wacht. ZIERIKZEE - De Rijkspolitie Schouwen-Duiveland gaat in 1992 veel meer aan dacht besteden aan de specifieke overlast die vanuit de verschillende kernen op Schouwen-Duiveland wordt gemeld. Vandalisme van Brouwse jeugd bij het scholencomplex, stroperij van vis en wild in Bruinisse, loslopende honden in Oosterland en ruiters die 's avonds zonder verlichting rond lopen in Haamstede. Dat zijn maar enkele voorbeel den van de overtredingen waarop men let bij surveillan ces die voortaan dagelijks plaatsvinden in de kernen van alle gemeenten. De nieuwe werkwijze vloeit voort uit een grootschalig project dat de naam Lokaal Tbezicht mee kreeg. Het project houdt in dat tot en met december 1992 (met uitzon dering van de toeristenpiekpe riode in de zomer) dagelijks twee politiemensen worden vrijgemaakt voor surveillance in de dorpen. Afzonderlijk van elkaar rijden zij per auto of motor, of lopen te voet door de kleine kernen. Daarbij wordt gelet op een aantal specifieke dingen die men in overleg met het betreffende gemeentebe stuur heeft bepaald. Zo wordt in de gemeente Brou wershaven speciaal gelet op de schooljeugd in Dreischor, Noordgouwe en Brouwersha ven waarvan is gebleken dat zij nogal eens vernielingen aan brengt aan schoolgebouwen en sportcomplexen. Wanneer de politie in Bruinisse surveil leert is men attent op inbraken in tweede woningen en auto's, illegale recreatie, auto's die op straat worden gerepareerd en waarbij men de afgewerkte olie laat weglopen in het straatputje. Allemaal overtre dingen waarop men door het gemeentebestuur is geatten deerd. In de gemeente Duiveland wordt gelet op mogelijk vanda lisme door de jeugd op het Mar grietplein en het oude voetbal veld en in Middenschouwen is men extra attent op landbou wers die hun tank met giftige sproeimiddelen 'spoelen' in de sloot. In de kernen van de ge meente Westerschouwen wordt extra gelet op de snelheid waarmee wordt gereden en in Zierikzee is men attent op groepjes jongeren die op koop avonden winkelend publiek en/of winkeliers intimideren. Naast deze specifieke proble men wordt in elke kern gelet op verkeersovertredingen, in braken in auto's en huizen, ille gale recreatie en vandalisme. Het idee voor het project Lo kaal Tbezicht is volgens eerste wachtmeester J. van Elzelin- gen ontstaan toen men bij de politie merkte dat het contact met de bevolking in de diverse kleine kernen minder goed werd na het sluiten van de poli tiebureaus in de dorpen. „Enkele jaren geleden besloten we om het politiewerk centraal te regelen vanuit het bureau in Zierikzee en de diverse politie posten in kernen als Brouwers haven, Bruinisse, Nieuwer- kerk, Scharendijke en Haam stede te sluiten. We merken nu toch dat de contacten met de bevolking daardoor minder goed zijn geworden". Volgens Van Elzelingen is er overigens geen sprake van dat de maatregel mogelijk wordt teruggedraaid. Mede door vra gen om meer politietoezicht in de dorpen, die regelmatig in de diverse gemeenteraden werden geuit, heeft de politie besloten voorrang te geven aan dit soort toezicht. Op deze manier hoopt men ook de contacten met de mensen weer te verbeteren. Volgens Van Elzelingen, die het projet coördineert heeft alleen de 24-uurs bezetting van het politiebureau te Zierikzee en een mogelijk geval van grote criminaliteit prioriteit boven de werkzaamheden in het ka der van het project Lokaal Tbe zicht. „We proberen met ons be leid in te spelen op wat de be volking wil. Altijd iemand aan de telefoon op het bureau in Zierikzee en surveillances op de dorpen om wat te kunnen doen aan de kleine ergernis sen". Wanneer de nieuwe werkwijze goed zou bevallen is het vol- vervolg pagina 2 Een voorbeeld werkt tienmaal zoveel uit als een les. James Fox Koud HET WEER Droog en overwegend zonnig. Minimumtemperatuur rond •5 graden. Middagtemperatuur iets onder nul. Overwegend matige oostelijke wind, kracht 3 4. ONDERSTEUNINGSPROJECT Door het Ondersteuningsproject Kleine Basisscholen kwamen de veranderingen in O BS 't Mêêtje in een stroomversnelling. OPEN DAG Ongeveer 40 mensen bezochten de open dag bij Noordwelie Kreatief in Brouwershaven. TIROLER-AVOND In Zierikzee werd een Tlroler-avond gehouden. GOEDE KANS Het eerste herenteam van Delta Sport maakt een goe de kans om kampioen te worden. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Door gebrek aan menskracht ZIERIKZEE - De leiding van het buurt- en clubhuis De Lichtboei verwacht in 1992 vanwege gebrek aan menskracht te moeten stoppen met een aantal acti viteiten. Men denkt daarbij aan de acti viteiten waarvoor veel begelei ding nodig is of waarvoor te weinig vrijwilligers beschik baar zijn: Het project voor meisjes, Technika Tien, alge mene activiteiten, vakantieac- tieviteiten en het zomerkamp van het Leger des Heils. Voor men definitief besluit deze ac tiviteiten af te stoten zal echter nog een werving plaatsvinden om alsnog voldoende vrijwilli gers te vinden. Dat blijkt uit het werkplan 1992 sociaal kultureel werk De Lichtboei. In het plan wordt gesteld dat de specifieke doel groepen in het welzijnswerk vaak afhankelijk zijn van de politiek inzake groepen waar voor geen plaats is te vinden binnen de reguliere hulpverle ning. „Het sociaal kultureel welzij nwerk heeft nog regel matig een 'asbakfunctie' voor groepen en personen die tijde lijk uit de boot vallen. Op het moment dat er wel structurele voorzieningen voor zijn gecree- erd worden zij vaak, inclusief de subsidie, weer weggehaald vij het sociaal cultureel werk. Regelmatig vindt daardoor, ge wild of ongewild, een doel groepverschuiving plaats". Voor 1992 voorziet men een stij ging van het aantal mensen dat gebruik wil maken van de acti viteiten in De Lichtboei. „Meer peuters, meer kursisten, meer vragen om begeleiding en meer vragen om dienstverle ners te plaatsen. Men wil daar op inspelen door met de be schikbare mensen een gerich ter aanbod te verzorgen. Min der activiteiten die specifiek op de vraag zijn gericht dus. De diensten en activiteiten van De Lichtboei zijn gericht op peu ters, op jeugd en jongeren en op volwassenen. Voor dei laatste groep organiseert men sociaal recreatieve activiteiten, eman cipatorische activiteiten. Men verhuurt ruimten en verzorgt desgewenst individuele bege leiding. RIJSWIJK - In ouderencen- trum Steenvoorde in Rijswijk is vrijdag de collaborateur L. Poos overleden. Dat heeft een woordvoerder van dit tehuis zondag bevestigd. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 47,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. I 45,— jaarabonnement f 179,— jaarabonnement met autom. afschr. f 169, en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee. -1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1