W. den Boer twaalfeneenhalf jaar burgemeester van Middenschouwen NCRV-opnames op Port Zélande voor programma Toer es mee Terugblik en toekomstverwachting Pluim Samen werking provincies BMW-nieuws bij Remeeus 1 VRIJDAG 17 JANUARI 1992 NR 25087 3 SCHARENDIJKE - Op 1 augustus 1979 werd de heer W. de Boer benoemd tot burgemeester van Midden- schouwen. Dit betekent dat hij op 1 februari a.s. twaalfeneenhalf jaar deze functie vervult. Een periode waarin binnen de gemeente veel ontwikkelingen op allerlei gebied hebben plaatsgevonden. Voor de toe komst staat de gemeente vooral een versterkte ontwikkeling van recreatieve zaken te wachten. Hij blikt terug in het verleden en kijkt vooruit in de toekomst. „De functie van burgemeester is een dienende functie(Foto: Joop van Houdt). 'Een dorp zonder brood sterft ookeen sociale dood'. Dat werd onlangs uitgeroepen toen Noordgouwe het bakkersecht paar Wagemaker, dat na vijf tig jaar de bakkersmuts aan de wilgen hing, huldigde. Een huldiging met een rouwrandje. Noordgouwe kan echter opge lucht ademhalen want het ziet er naar uit dat er zeer binnen kort weer een dorpswinkel in Noordgouwe komt. Een heuge lijk feit. Zeker als men be denkt dat de leefbaarheid in de kleine kernen steeds zwaar der onder druk komt te staan. Scholen bezwijken onder de bezuiniging sdrang van de rijksoverheid en wat daar pre cies de gevolgen van zijn voor een dorp is niet te overzien. Maar er zijn maar weinig men sen die er vanuit gaan dat een school meer of minder geen en kel verschil maakt voor de leefbaarheid in een dorp. En zo zullen er in Noordgouwe ook maar weinig mensen zijn wie het niet kan schelen dat de laatste winkel niet meer is. Net als een school is een dorps winkel van groot belang. Het is vaak meer dan een plaats waar men de dagelijkse inko pen doet. Een winkel is vaak, en zeker op een dorp waar ie dereen iedereen kent, een ont moetingsplaats. Een plek waar contacten gelegd worden en waar contacten onderhou den worden. Huisman en toe komstig winkelier Hans Baris brengt het als volgt onder woorden.Misschien klinkt het gek in deze tijd, maar ik hoop dat mensen voor de gezel ligheid naar de winkel zullen komen'. Voor Baris was het een hele stap om naast huisman ook winkelier te worden. Er hangt per slot van rekening wel een prijskaartje aan voor dat je een winkel kunt begin nen. Wat Baris over de streep heeft getrokken is het feit dat het gemeentebestuur van Brouwershaven zich bereid heeft verklaard om een subsi die van 25 procent te verlenen in de investeringskosten die nodig zijn om in Noordgouwe een winkel op te starten. Wat dat betreft past een pluim op de hoed van het gemeentebe stuur van Brouwershaven. Het is immers niet zo moeilijk om met de mond de bezorgd heid over de leefbaarheid op kleine kernen te belijden. Echt werken aan de leefbaarheid is een ander chapiter. De vraag rijst hoeveel ruimte de rijksoverheid de gemeenten in de toekomst geeft voor der gelijk daadkrachtig beleid als het gaat om behoud van die veelbesproken leefbaarheid. Het is de vraag of men in Den Haag door zal gaan met het produceren, hoe nuttig ook wellicht, van rapporten, on derzoeken en andere papier bergen waarin het beleid ver woord wordt. Misschien zou het nog zo gek niet zijn als eens zou beginnen met het afgraven van die papierberg en eens ge woon te rade zou gaan bij de mensen die direct betrokken zijn bij hun dorp: de bewoners zelf. Het gemeentebestuur van Brouwershaven geeft wat dat betreft het goede voorbeeld. En goed voorbeeld doet goed volgen. P. K. ZIERIKZEE - Dinsdag 21 ja nuari zullen de Commissaris sen der Koningin van der pro vincies Noord-Brabant en zee land en de gouveneur van de provincie Limburg een inten tieverklaring ondertekenen met betrekking tot de samen werking van de drie zuidelijke provincies. De samenwerking zal worden uitgewerkt in een aantal con crete projecten op de terreinen sociaal-economische ontwik keling, kennisontwikkeling, cultuur en welzijn. De geza menlijke activiteiten zullen zich behalve op binnenlandse ook op grensoverschrijdende onderwerpen richten. Een aan tal samenwerkingsprojecten komt aan de orde tijdens een werkvergadering van de drie colleges van gedeputeerde sta ten, die aan de ondertekening voorafgaat. De ondertekening van de inten tieverklaring vindt plaats in aanwezigheid van de staatsse cretaris van binnenlandse za ken, mw. D. Y. W. de Graaff- Nauta. Zij zal na de onderteke ning de aanwezigen toespreken over het perspectief op geïnten siveerde samenwerking. DEN HAAG - Koningin Bea trix heeft mr. G. W. Baron van der Feltz met ingang van 15 ja nuari benoemd tot Kamerheer voor de stad Amsterdam. Voordat de heer den Boer tot burgemeester werd benoemd van de gemeente Middenschou wen had hij al een lange poli tieke loopbaan achter zich lig gen. Zo was hij vanaf novem ber 1966 werkzaam als raadslid van de toenmalige Protestants Christelijke Federatie waaruit later het CDA is voortgeko men. Deze functie heeft hij zo'n 10 jaar vervuld. Tbt 1979 was hij vervolgens wethouder Openbare Werken in het colle ge van burgemeesters en wet houders van Zierikzee. Als eni ge wethouder was hij samen met de burgemeesters van Schouwen-Duiveland verte genwoordigd in de Dienst Ge meentewerken. In deze functie kwam hij op de hoogte van het vertrek van de toenmalige bur gemeester van Middenschou wen. „Aangezien de profiel schets voor de functie overeen kwam met mijn kwaliteiten en de ervaring die ik tot op dat moment had opgedaan, besloot ik te solliciteren op deze func tie". Uitnodiging In februari ontving de heer Den Boer als antwoord op zijn sollicitatie een uitnodiging van de Commissaris van de Ko ningin in de provincie Zeeland. Een periode van wachten brak aan tot hij half juni 1979 werd uitgenodigd bij minister van Binnenlandse Zaken, de heer Wiegel. De heer den Boer kan het zich nog goed herinneren. „Het was een regenachtige dag. Ik kreeg direct uitsluitsel want de heer Wiegel was recht voor zijn raap. „Ondanks de sombere dag kunt u met een opgewekt gezicht naar huis gaan, zijn de woorden die hij toen gebruikt jj heeft". Op 1 augustus 1979 trad de heer den Boer in dienst als van burge meester van de gemeente van Middenschouwen. „Wat mij het meeste aansprak in de baan was het bestuurlijk bezig zijn. Als bestuurder heb je namelijk een dienende func tie. De bestuurlijke ervaring die ik reeds had opgedaan kwam natuurlijk goed van pas". Aanzien Het aanzien van een burge meester is in de loop van de ja ren aanzienlijk veranderd. Vroeger was het burgemeester schap nog een erebaantje. Uit het verleden stamt ook de term burgervader. „Terecht wordt een burgemeester tegenwoor dig als voorzitter van de raad en het college beschouwd als zijnde één van de bestuurders", merkt de heer den Boer op. De burgemeester vertelt dat het binnen een kleine gemeen te hard werken is. „Dat is een gevolg van de veelzijdigheid van deze baan. Je hebt te ma ken met part-time wethouders waardoor je zelf als burge meester ook een aantal porte feuilles beheert. Je moet dus van alle mdrkten thuis zijn. Aan de ene kant een druk be staan, maar tegelijkertijd ook een heel afwisselend beroep". Als belangrijkste verandering binnen de gemeente in zijn ambtsperiode ziet de burge meester de grote ontwikkeling van de recreatie. „Recreatie is in de loop van de tijd steeds be langrijker gewórden voor Mid denschouwen. Dat heeft als ge volg dat je te maken krijgt met de aanleg van voorzieningen voor de opvang van de steeds groter wordende stroom van verblijfstoeristen. Deze trend zal merkbaar blijven in de toe komst. Om de opvang beter te regelen zal er in de omgeving van de Brouwersdam waar schijnlijk veel veranderen. De plannen zijn nog in een eerste stadium en niet tot in details uitgewerkt, maar er wordt bij voorbeeld al gesproken met on dernemers en landeigenaren over de invulling van het ge bied aan de Elkerzeeseweg". Voor wat betreft de nabije toe komst wordt er beslist over de bouw van een bungalowpark aan de zuidzijde van Scharen- dijke, het zogenaamde Plan de Bout. Op dit park moeten 207 bungalows en acht permanente woningen komen te staan met daarnaast een beperkt aantal voorzieningen als een receptie, tennisbanen, speelweide en wasserette. In ieder geval geen voorzieningen die al in Scha ren dijke aanwezig zijn. De exploitatie-overeenkomst die getekend moet worden met de projectontwikkelaar Bós- woudt BV staat ter goedkeu ring op de agenda van de raads vergadering van donderdag 23 januari. Als deze wordt goed gekeurd kan er voor de zomer al begonnen worden met de aanleg van een modelwoning en de ontsluiting van het park. „Het park zorgt voor uitstra ling en een stukje werkgele genheid. Ook de ondernemers in het centrum van Scharendij- ke hebben baat bij de komst van het project", aldus de heer den Boer. Problemen „Als kleine gemeente heb je ook te maken met een aantal problemen. Zo wordt de sala riëring van het personeel vast gesteld in schalen waarbij ge keken wordt naar het aantal inwoners. Met de ruim 2400 in woners in Middenschouwen wordt je dus in een lage klasse ingedeeld. Dit heeft als conse quentie dat het wel eens wat moeilijker is om gekwalifi ceerd personeel aan te trekken. Ook in het geval dat er twee ba nen vrijkomen stuit je op pro blemen bij het opvullen van de- Als eerste dient er een opname te worden gemaakt van gasten die zich bij de receptie inschrij ven. Hoewel er op het park ge noeg vakantiegangers aanwe zig zijn, moet deze shot in scène worden gezet. Dit komt omdat er op dinsdagen nooit nieuwe bezoekers worden ontvangen. Een alternatief is snel gevon den. Twee jonge mensen spelen de rol van echtpaar dat net op het park aankomt en zich in schrijft bij de receptie. Een klein jongetje doet dienst als kind van het zogenaamd ge trouwde stel. Het jongetje rea geert verbaasd als clown Billy van Gran Dorado ook hem har telijk welkom heet. Hij is im mers al langer op het park... In hoog tempo wordt vervol gens het complex van Port Zé- lande doorkruist. De producer, de heer T. J. Jacobse, geeft aan wijzingen waar de cameraman zijn opnames moet maken. Zo komen de jachthaven, het zwembad en de overdekte hal met de winkeltjes, cafeetjes en restaurants aan bod. Ook het interieur van een bungalow wordt gefilmd. Na afloop van de televisie opnames legt de heer T. J. Ja cobse het doel uit van het vier delige programma Tbcr es mee. De titel is een verbastering van het woord toerisme en geeft het hoofdthema van de serie weer. In de eerste aflevering stond de wintersport centraal. Voor de tweede aflevering werden op names gemaakt op de Caravan ze vacatures. In dit verband is de doorstroom van ons perso neel gelukkig niet erg hoog", aldus Den Boer. Ook de werkdruk ligt hoger in een kleine gemeente. „Veel za ken die spelen zijn toch ter mijngebonden. Je moet heel veelzijdig zijn en de beschik king hebben over een goed team aan medewerkers waar mee je prettig samenwerkt". De burgemeester toont zich een gelukkig mens. ,/Ifen eerste is de verstandhouding tussen het college en de raad goed. Een goede samenwerking is een eerste voorwaarde. Zaken zijn ook nooit op het conto van één persoon toe te schrijven, maar ieder resultaat is het gevolg van een samenspel van alle be trokkenen. Daarnaast heb ik te maken met een team van uit stekend gemotiveerde mede werkers die hun vak verstaan". „Uiteraard heb ook ik wel eens de ambitie gehad om bij een grotere gemeente te werken. Dit biedt namelijk een aantal voordelen. Zaken kunnen gede legeerd worden en doordat je te maken hebt met een grotere raad is het makkelijker om commissies samen te stellen. Een keer ben ik ver gekomen in een sollicitatieprocedure. De keuze viel toen op een andere persoon die over betere papie ren beschikte. Daar moet je dan uiteraard begrip voor op brengen". In overeenstemming met een karaktertrek van de burge meester reageert hij nuchter op de vraag wat zijn visie is op een mogelijke herindeling van gemeenten op Schouwen-Dui veland. „Ontwikkelingen op dit gebied zijn niet tegen te houden. Zo zie je dat in Neder land het aantal gemeenten de laatste jaren is teruggelopen van 900 tot 600 gemeenten". In de laatste dertig jaar is ook het aantal gemeenten op Schou wen-Duiveland gedaald van 30 tot 6 gemeenten. Zoals het er nu uitziet zullen we de komen de tijd te maken krijgen met een verdere herindeling. Hoe deze herindeling uitpakt is af hankelijk van de ondergrens die de provincie stelt voor het minimum aantal inwoners dat in een gemeente moet wonen. Dit zal bepalen of er 3 of zelfs maar 1 gemeente op ons eiland zal overblijven". „Door de verwevenheid van za ken en belangen is het nood zaak voor de gemeenten om goed' samen te werken'. Op dit moment gebeurt dat gelukkig ook. Zo hebben we bijvoor beeld 1 Reinigingsdienst en 1 Sociale Dienst voor het hele ge bied. Ook zijn we als gemeen- i ten gezamenlijk gekomen tot de oprichting van de Stichting Stimulering Werkgelegen heid". Bij een goede gezondheid ver wacht de burgemeester nog tien jaar het ambt te bekleden. „Dan heb ik de leeftijd van 65 jaar bereikt waarvan ik 23 jaar burgemeester van Midden schouwen ben geweest. Het is de taak van een nieuwe burge meester om er met zijn ideeen nieuwe aanvulling aan het ambt te geven. Wanneer hij terugblikt doet hij dat niet met spijt of een onte vreden gevoel. „Integendeel, met trots kunnen we als team terugkijken op de achterlig gende vijf jaar waarin we toch veel hebben bereikt. Zo zijn bijvoorbeeld alle percelen in het buitengebied aangesloten op aardgas en is hier ook een netwerk van riolering aange legd. Als je dat dan consta teert, kun je terecht een beetje trots zijn". Beurs in de RAI. Fietsen en fietsvakanties zijn het onder werp van de uitzending van ko mende maandag. Thema van het vierde en voor lopig laatste deel is zomer. Voor deze uitzending is er on der meer gefilmd op de vakan tiebeurs in Utrecht en wordt getoond wat men in Nederland zoal tijdens de zomervakantie kan doen. Naar aanleiding van een test die de ANWB heeft uit gevoerd onder vijfsterrenbun- galowparken is besloten drie van dit soort parken langs de Noordzeekust te bezoeken. Via beeld en tekst worden de plus- en minpunten van ieder park weergegeven. „We gaan met een klein team op stap wat als voordeel heeft dat je snel kunt werken. Van morgen vroeg vertrokken we met een vliegtuig naar Tfexel, daarna gingen we direct door naar de Roompot en toen voor dat het donker zou worden naar Port Zélande. Vermoeiend maar leuk". Het programma geeft volgens de enthousiaste programmaleider weer hoe er gewerkt wordt: snel en aan sprekend voor de kijker. Be langrijkste blijft echter het in formatieve karakter. „We willen de mensen moge lijkheden aanreiken en voor beelden van alternatieven to nen. Gezien de hoge kijkcijfers heeft het Nederlandse publiek behoefte aan dit soort iicht-in- formatieve programma's". Verwachting t/m dinsdag 21 januari WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 50% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 6 graden Windkracht noordw. 4 Maandag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 10% Min.temp. 2 graden Mid.temp. 3 graden Windkracht oost 4 Dinsdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 10% Min.temp. -2 graden Mid.temp. 2 graden Windkracht oost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 18 jan. Zon op 08.39, onder 17.01 Maan op 15.19, onder 07.28 19 jan.Zon op 08.38, onder 17.02 Maan op 16.47, onder 08.10 20 jan.Zon op 08.37, onder 17.04 Maan op 18.18, onder 08.42 yolle Maan: 19 jan. (22.28) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Begin volgende week wordt het wat kouder. Tijdens het weekeinde ligt de temperatuur nog ruim boven nul. Noordzeebewolking overheerst dan nog; bewolking waaruit vooral zondag wat regen of motregen kan vallen. Maandag draait de wind naar de oosthoek. De zeelucht boven ons land wordt dan vervangen door droge continentale lucht die meer zon toelaat. Overdag blijft het kwik iets boven het vries punt uitkomen, maar 's nachts kan het enkele graden gaan vriezen. Of in de tweede helft van de volgende week de vorst doorzet valt nog niet te zeggen. ROTTERDAM - Het personeel van containeroverslagbedrijf Unitcentre, een volle dochter van het Pakhoedconcern, is be zorgd over de toekomst. OUWERKERK - Autobedrijf Remeeus, dealer van BMW, in- trodcudeert morgen, zaterdag, de nieuwe 3-serie Coupe van BMW, de nieuwe 5-serie Tou ring, de nieuwe 325td en de nieuwe 525tds. Vanavond, vrij dagavond, houdt de Ouwer- kerkse BMW-dealer Nieuw jaarsreceptie. Iedereen is wel kom tussen 18.00 en 20.00 uur. Liefhebbers van de produkten van de Bayerische Motoren Werke kunnen hun hart opha len bij Remeeus want de Duits automobielfabrikant schotelt de klant heel wat nieuws voor. De sportievelingen kunnen de nieuwe 3-serie Coupe bewonde ren en die mensen de en spor tief willen rijden en de nodige ruimte tot hun beschikking willen hebben is er de nieuwe 5-touringserie. Verder staan in de showroom van Remeeus de nieuwe 325td en de nieuwe 525tds. Boven dien zijn alle modellen uit de BMWseries standaard voorzien van het door BMW ontwikkel de Anti Blokkeer Remsysteem. ZIERIKZEESCHEEtSS NIEUWSBODEÜ Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Wnd. Chef redacteur R Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 47,50 Bij autom. afschr. f 45,00 Per jaar f 179,00 Bij autom. afschr. f 169,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertljden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. BROUWERSDAM - De maand januari staat bij de NCRV in het teken van een serie over recreatie en toerisme. Voor de vierde en laatste uitzending van het programma Toer es mee bracht een televisieploeg dinsdag een bezoek aan het bungalowpark Port Zélande. Deze aflevering wordt uitgezonden op maandag 27 januari om 19.00 uur en heeft als onderwerp de zomervakantie. Opnames bij de receptie, clown Billy biedt vlaggetjes aan. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 3