Toneelvereniging Op Drift viert 35-jarig bestaan met expositie D66-afdeling zoekt contact met mensen die zich voor de partij willen inzetten a Publiek is door televisie meer gewend geraakt Leden vergadering Oranje vereniging Thema-avond van FNV over gevolgen van plan Simons Via politiek café op donderdag 6 februari in La Plaisanterie te Brouwershaven Garage Kerkwerve DONDERDAG 16 JANUARI 1992 NR 25086 RENESSE/BURGH HAAMSTEDE - Ontelbare keren is het doek al voor hen op gegaan en al lang niet meer in één emmer op te vangen zijn de zweetdruppeltjes die kort voor aanvang van een premièrevoorstelling op het voorhoofd van de ac teurs en actrices hebben gepareld. Er is veel, heel veel gebeurd in het vijfender tigjarig bestaan van toneelvereniging Op Drift uit Renesse, één van de oudste zo niet het oudste toneelgezelschap van Schouwen-Duiveland. Een aantal ge beurtenissen uit de geschiedenis van Op Drift wordt in een speciale jubileum tentoonstelling in de Bewaerschole (Burgh-Haamstede) nog eens opgehaald. Keuze stukken Een „staatsiefoto" van de tonelisten van Op Drift, gemaakt na afloop van de uitvoering van de eenakter Lichte lunch en Dón Juan. De meesten zijn ook nu nog lid van Op Drift. Met 35 jaar mag je je als vereni ging eigenlijk nog niet tot de oudjes rekenen. Legio vereni gingen in de regio hebben im mers een langere staat van dienst. Voor een amateur-to neelgezelschap is het echter een respectabele leeftijd. De cennia lang hadden toneelspe lers en - speelsters immers een slecht imago en werden thea ters door behoudende Neder landers als poelen des verderfs beschouwd. De naweeën van deze opvatting hebben de ont wikkeling van het amateurto neel in plattelandsgebieden ongetwijfeld wat vertraagd. Op Drift Slechte reputatie of niet. Een groepje van circa tien leden van de Renesser Rederijkers kamer wilde eind jaren vijftig weieens wat anders dan enkel en alleen het voordragen van teksten. Ze riepen de hulp in van de in Middelburg woonach tige Jan Lemaire - een begrip in artistiek Nederland - om voor hen een stuk te schrijven. Dit stuk dat de titel Op Drift kreeg luidde in het seizoen '57/'58 niet alleen het bestaan van een nieuwe toneelvereni ging in maar leverde bovendien ook een naam voor het toneel gezelschap op: Op Drift. Woensdag: Aanvankelijk telde Op Drift tien tonelisten die wekelijks - elke woensdag- in het dorps huis van Renesse bijeen kwa men om te repeteren. Die weke lijkse repetities op woensdag avond kent op Drift nog steeds. Deze midweekse avond mag dan gezien de vele voetbal wedstrijden op televisie een echte „heilige buis-avond" zijn, de inmiddels dertig leden van Op Drift blijven er niet voor thuis. Zelfs niet als het Nederlands elftal speelt, want dan is de beheerder van het dorsphuis in Renesse altijd wel zo vriendelijk om hen tussen tijds op de hoogte te stellen van een eventueel doelpunt. Of die woensdag-repetities jongelui ervan weerhouden om zich als lid van Op Drift aan te melden geloven voorzitter Annemarie van der Wiel-Jansen en secreta ris/penningmeester Dick Wes- sel niet. Studie en werk buiten de regio vormen wat dat be treft een veel groter handicap. Tekort Hierdoor is er volgens Dick Wessel vooral een tekort aan jonge mannen bij Op Drift. Een in amateur toneelkringen haast universeel verschijnsel dat overigens ook vroeger al speelde. Annemarie van der Wiel herinnert zich nog de tijd dat de acteurs van Op Drift soms in een stuk twee rollen toebedeeld kregen, anders kon het stuk bij gebrek aan vol doende „mannenkracht" niet worden gespeeld. Twee voorstellingen Tijdens die wekelijkse repeti ties wordt er hard gewerkt om de „produktie" op tijd klaar te hebben voor de jaarlijkse uit voeringen en het eenakterfesti val op Schouwen-Duiveland waaraan Op Drift ook mee doet. Blijkt kort voor de pre mière dat het nog niet hele maal op rolletjes loopt dan wordt er twee of zelfs drie keer per week gerepeteerd. Tijdens de altijd weer spannende pre mièrevoorstelling moet ieder een immers zijn rol beheersen. Tot ongeveer 1985 bracht Op Drift drie keer per seizoen een nieuw stuk op de planken. Behalve de voor- en najaarsuit voering van de toneelvereni ging werd voor de uitvoering van de muziekvereniging stee vast een klucht ingestudeerd en trokken de (Op) Drifters met hun stuk in de regio rond. Nagenoeg overal op Schouwen-Duiveland hebben ze gespeeld. In dorpshuizen, zaaltjes, etablissementen en zelfs in de kerk. Dat laatste, die regionale toer- nees behoren door de oprich ting van andere toneelvereni gingen inmiddels bijna tot het verleden en ook aan het optre den voor de muziekvereniging is een eind gekomen. Die drie stukken, die vroeger moesten worden ingestudeerd waren ook wel een beetje veel, zeker wanneer het ledental dusdanig was dat iemand twee of drie keer een grote rol kreeg toebe deeld. „Dat was echt gekken werk" herinnert Annemarie van der Wiel, sinds 1964 lid van Op Drift zich. Wisselende bezetting Met zo'n dertig leden is het nu mogelijk om de voor- en na jaarsuitvoering met een wisse lende bezetting te spelen. En wie een keertje geen rol heeft is krijgt altijd wel een taak toebedeeld. Hij of zij wordt in gezet als assistent grimeur, als souffleur of als decorbouwer of costumière, want ook die werk zaamheden voert Op Drift zelf uit. De leden van Op Drift ste ken in de maanden september tot begin april dan ook menig vrij uurtje in hun toneelhobby, die voor sommigen haast een passie is en die ook zo zijn be perkingen heeft. Gezien het teamwerk is het zaak om als 't even kan zomin mogelijk repe tities te missen. Veel werk heeft ook het drietal dat aan het begin van het sei zoen in overleg met de regis seur een keuze van de te spelen stukken moet maken. Het aan bod aan toneelstukken is groot maar lang niet alle stukken zijn geschikt. Niet alleen moet de keuzecommissie rekening houden met de capaciteiten van de spelers, ook de omvang en zwaarte van de decors, de tijdsduur, het programma van de andere toneelverenigingen in de regio en uiteraard ook de wensen van het publiek spelen bij de uiteindelijke keuze alle maal mee. Compromis „Je probeert altijd een compro mis te vinden tussen een stuk waar je zelf achter staat en dat gene wat het publiek wil" om schrijven beide bestuursleden dit keuzeprobleem. Uiterst moderne en experimentele stukken ontbreken dan ook op het repertoire -van Op Drift want het stuk moet wel te vol gen zijn voor het grote publiek en moet hen door het gebruik van bij voorbeeld schutting- taal niet tegen de borst stuiten. Kiest Op Drift.voor een stuk met hier en daar grof taalge bruik dan wordt er geschrapt. Alleen daar waar pittig taalge bruik in het geheel echt essen tieel is wil de regisseur nog weieens wat Bargoens laten staan. Serieuze stukken Dat publiek, waarvoor Op Drift zo graag,speelt is door de jaren heen volgens Annemarie van der Wiel en Dick Wessel veranderd. Stukken waarin het nodige gooi- en smijtwerk en met Soms wat platvloerse humor, daar houdt het publiek niet meer zo van. En ook al wil len de toeschouwers tijdens zo'n avondje graag eens kun nen lachen, ook stukken met een serieuze toonzetting wor den mits goed gekozen en ge speeld gewaardeerd. Een blik op de lijst van stuk ken die Op Drift de afgelopen jaren heeft gespeeld laat zien dat naast blijspelen ook serieu ze toneelspelen en eenakters deel uit maken van het reper toire van Op Drift. Naast het blijspel Hoofdstuk Twee van Neil Simon prijken bij voor beeld ook stukken als De heili ge vlam van W. S. Maugham en Theodoor Total Loss, een stuk waarin vier vrouwen proble men als eenzaamheid en eman cipatie en dergelijke toelich ten, op het lijstje van Op Drift. Op Drift beperkt zich overi gens niet alleen tot de toneel uitvoeringen in de dorpshuizen van Schouwen-Duiveland. In het verlengde van de Theater menu's in Zierikzee introdu ceerde Op Drift en restaurant Le Rabot zo'n twee jaar terug het toneelmenu. De laatste keer combineerden zo'n zestig belangstellenden hun avondje toneel met een culinair treffen in dit restaurant. De tonelisten zelf hebben dankzij de beheer der van het dorpshuis sinds jaar en dag hun eigen etentje na afloop van de generale repe titie. Expositie De vele gebeurtenissen van en rond de jubilerende toneelver eniging zijn aanleiding ge weest voor het inrichten van een jubileum-expositie die van maandag 10 februari tot en met zaterdag 22 februari in de Be waerschole te zien zal zijn. Ei genlijk is dat een beetje aan de vroege kant omdat, Op Drift strikt volgens de statuten pas in het seizoen '92/'93 35 jaar be staat. Een kniesoor echter die zich daaraan stoort. Deze expositie die een themati sche opzet heeft roept onge twijfeld bij velen herinnerin gen op aan toneeluitvoeringen en andere activiteiten van Op Drift. Zo wordt er door Anne marie van der Wiel een hoekje ingericht waarin de medewer king van Op Drift aan verschil lende televisie-uitzendingen en filmprodukties wordt belicht en ook rond de bijdrage van Op Drift aan de Renesser Ouvertu re in de zomermaanden wordt een speciaal afdelinkje ge creëerd, waarbij niet alleen foto-materiaal maar ook aller lei attributen, zoals toneelkle- ding en decoronderdelen en vi deobanden en diaseries zullen worden gebruikt. Daarvoor be hoeft Annemarie van der Wiel Het plan Simons. Het blijkt een onuitputtelijke inspiratie bron te zijn gelet op de lange reeks van artikelen, televisie reportages en -interviews die inmiddels aan dit onderwerp zijn gewijd. Tegelijkertijd met die groeiende reeks van publi- katies groeide voor het brede publiek echter ook de onduide lijkheid. Wat betekent het nu in mijn geval en moet ik nu uit eindelijk meer of minder pre mies gaan betalen? Dergelijke vragen waren en zijn veelvul dig te horen. Om meer duide lijkheid rond dit plan voor een basisverzekering te scheppen houdt de FNV Schouwen- Duiveland donderdag 23 janua ri een speciale avond, waar voor FNV-beleidsmedewerker Martien Bouwmans is uitgeno digd. Bouwmans is als be leidsmedewerker gespeciali seerd in de ziektekostenverze kering. Deze avond is bedoeld voor iedereen die meer wil we ten over de gevolgen van dit plan Simons. Zowel FNV als CNV hebben in middels te kennen gegeven voorstander van dit plan voor een volksverzekering zijn om dat het in principe een eerlij ker verdeling van de lasten be tekent. Door deze basisverze kering moet het onderscheid tussen ziekenfondsverzeker den en particulier verzekerden uiteindelijk verdwijnen. In middels zijn de eerste verande ringen merkbaar geworden. De nominale premie, de vaste pre mie die ziekenfondsverzeker- maar even haar zolder of die van haar medespeelster Rie Gilijamse af te struinen. Aan materiaal geen gebrek!. Deze thematische overzichtstentoon stelling wordt vrijdag 8 fe bruari officieel geopend tij dens een receptie die om 14.30 uur begint. Vicevoorzitter Ge rard Bayens van het Zeeuws Centrum voor Amateurtoneel is gevraagd de officiële ope ning te verrichten, waarna de genodigden aan de hand van de foto's en attributen met elkaar de nodige herinneringen op kunnen halen. Voor het pu bliek is deze tentoonstelling vanaf 10 februari te bezichti gen. OOSTERLAND - Morgen, vrij dag 17 januari, houdt de Oran jevereniging Oosterland haar ledenvergadering. De vergade ring wordt gehouden in De Oosterhof en begint om 19.30 uur. Op de agenda van de ledenver gadering onder meer het ver slag van penningmeester en se cretaris en een bestuursverkie zing. Ook een bespreking van de plannen voor 1992 staat op de agenda. Na het officiële ge deelte volgt Bingo en een mos selmaaltijd. den maandelijks afdragen is deze maand verhoogd en zal verder oplopen tot zo'n veertig gulden per maand. Hierbij is de nominale premie voor de Al gemene Wet Bijzondere Ziekte kosten (AWBZ) inbegrepen. De inkomensafhankelijke zieken fondspremie zal vervolgens via de belasting worden verrekend Martien Bouwmans zal deze avond niet alleen ingang op de veranderingen die de invoering van het plan Simons zal heb ben. Ook zaken als concurren tie tuséen zorgverzekeraars en de gevolgen daarvan voor pa tiënt/gebruiker zal de FNV- beleidsmedewerker in zijn ver haal betrekken terwijl hij eveneens aan zal geven waarom het huidige systeem volgens de FNV niet goed heeft gewerkt. De meest actuele vraag bij dit alles zal echter zijn in hoeverre de door Simons beoogde stel selwijziging zal worden door gevoerd. Ofschoon Simons met de presentatie van dit plan aanmerkelijk verder is geko men dan zijn voorgangers heeft dit plan voor een basisverzeke ring de nodige tegenstanders. Niet alleen de Eerste Kamer (CDA en VVD) sputterde bij de behandeling fiks tegen. Ook particuliere ziektekostenverze keraars en werkgevers hebben zich ontpopt als geduchte te genstanders van invoering van Simons' plan. Behalve de be handeling van deze aspecten bestaat donderdagavond uiter aard ook de gelegenheid tot het stellen van vragen. ZIERIKZEE - Wat houdt het plan Simons nu precies in en welke gevolgen heeft dit plan voor het voorzie ningenpakket en de premies? Deze en nog andere vragen worden donderdag 23 januari tijdens een thema-avond van de FNV Schouwen-Duiveland uit gebreid toegelicht. Deze voor iedereen toegankelijke avond wordt gehouden in De Driehoek (Zierikzee) en begint om 20.00 uur. BROUWERSHAVEN - „Uit de opiniepeilingen blijkt dat D66 genoeg aanhan gers en sympathisanten heeft in Nederland. Die moeten dus ook op Schouwen- Duiveland zitten. Wij zoeken contact met die mensen, want we hebben ze nodig. Als lid van de afdeling of als potentieel gemeenteraadslid". De regio-afdeling Schouwen-Duiveland van D66 werd in het voorjaar van 1991 opgericht en telt nu ruim dertig leden. Maar men heeft meer mensen nodig want de nieuwe afdeling streeft er naar om tijdens de eerstvolgende gemeenteraadsverkiezingen, in 1994, in alle zes de gemeenten met een verkiezingslijst uit te komen. Volgens be stuurslid Theo van Dijk uit Brouwershaven lukt dat zeker wat de gemeenten Zierikzee, Westerschouwen en Brouwershaven betreft. Maar hangt het van de respons vanuit de bevolking af of ook de kiezers in Duiveland, Bruinisse en Mid- denschouwen, de mogelijkheid krijgen om hun stem op D66 uit te brengen. Om contact te krijgen met D 66-sympathisanten op Schou wen-Duiveland heeft de afde ling een actieplan opgesteld. Dat houdt in dat in verschillen de kernen op Schouwen- Duiveland bijeenkomsten wor den georganiseerd. Zo wordt op donderdag 6 februari in La Plaisanterie aan de Haven Noordzijde te Brouwershaven een politiek café gehouden. Een bijeenkomst waarbij de politiek in kleine gemeenten centraal staat. De D66- burgemeester uit de Noord- Hollandse gemeente Opdam, M. Berndsen-Jansen komt naar Brouwershaven om over het onderwerp te spreken. Maar Theo van Dijk hoopt vooral dat er daarna onderling gepraat en gediscussieerd zal worden over het onderwerp. De bijeenkomst is dan ook be doeld voor iedereen die interes se heeft in het doen en laten van D66 op Schouwen- Duiveland. „Voor- én tegen standers". Onder die voorstan ders hoopt het afdelings bestuur een aantal mensen te ontmoeten dat zich daadwerke lijk wil inzetten voor de ge meentepolitiek die D66 wil voeren. Wiens naam dus op een van de nieuwe verkië- zingslijsten kan worden gezet. Hoewel het nog rijkelijk vroeg lijkt om nu al te denken aan verkiezingen die over twee jaar plaatsvinden is dat volgens Theo van Dijk niet het geval. „Volgens de reglementen moe ten de mensen die op de verkie zingslijst komen minstens een jaar lid zijn van D66". Wanneer de afdeling er in slaagt in alle gemeenten op Schouwen-Duiveland met een verkiezingslijst te komen is er volgens het D66-bestuurslid een redelijke kans dat de partij, in diverse gemeenteraden ook met een of twee zetels zitting kan nemen in de raad. „Uit de verkiezingsuitslagen van de af gelopen jaren blijkt dat veel mensen uit Schouwen- Duiveland bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer of de Provinciale Staten op D66 stemden. Bij de verkiezingen voor de raad in hun eigen ge meente konden die kiezers hun politieke ideeën niet kwijt om dat er geen D66-lijst was. Dat had ik zelf ook. Als die moge lijkheid nu wel ontstaat zullen die mensen er zeker gebruik van maken". Ook omdat men kritiek beeft op het gemeenteraadsbeleid zo als dat in de gemeenten vorm wordt gqgeven, aldus Theo van Dijk. Volgens hem is D66 een partij die zich bij het vorm ge ven van gemeentepolitiek meer richt op de praktijk. „Wij zijn minder geneigd om onze mening te vormen aan de hand van regels. Regels kunnen wel een houvast zijn en zelfs een middel om een doel te berei ken. Maar nooit een excuus om je als gemeentebestuur achter te verschuilen. D66 is een prag matisch ingestelde partij. Dat houdt in dat men vooral de praktijksituatie mee afweegt bij het nemen van beslissin gen". Als voorbeeld noemt Theo van Dijk de ervaringen van de D66- afdeling met enkele gemeen ten. „Westerschouwen stuurt ons, als mogelijke toekomstige gemeenteraadsfractie, op eigen initiatief gratis de raadsstuk ken toe. Zierikzee doet dat ook, maar het Brouwse college van b en w wil de raadsstukken niet gratis ter beschikking stel len. Omdat we daar strikt ge nomen geen belang bij hebben omdat we geen deel uitmaken van de gemeenteraad". Van de ruim 30 leden die de D66-afdeling momenteel telt is er niet één afkomstig uit het oostelijk deel van Schouwen- Duiveland, de gemeenten Dui veland en Bruinisse. En dat terwijl zich juist in die g meenten de afgelopen jaren veel nieuwe inwoners hebben gevestigd, waaronder mensen uit andere gebieden van Neder land. „Duiveland en Bruinisse zijn nog een onontgonnen ge bied. Daarom willen we graag in contact komen met mensen uit die gemeenten die geïnte resseerd zijn in D66. Om een verkiezingslijst te kunnen sa menstellen hebben we mensen nodig die een binding hebben met die gemeenten". Het politiek café op 6 februari in Brouwershaven is dus niet alleen voor inwoners uit die ge meente bestemd. „We hopen dat er mensen vanuit heel Schouwen-Duiveland komen". Het volgende onderdeel van het actieplan is volgens Theo van Dijk een bijeenkomst in Zierikzee. „Maar dat moeten we nog precies bespreken bin nen het bestuur". Wanneer er voldoende respons komt van uit het oostelijk gedeelte van Schouwen-Duiveland zullen ook daar bijeenkomsten wor den belegd. „Ik hoop dat de be langstelling die ook daar aan wezig moet zijn boven water komt. Want ik denk dat het recht doet aan het democra tisch gevoel op dit eiland wan neer D66 in elke gemeente ver tegenwoordigd is". WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 20% Min.temp. 4 graden Middagtemp. 6 graden Windkracht west 4 Zondag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 10% Min.temp. 4 graden Middagtemp. 6 graden Windkracht noordw. 4 Maandag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 10% Min.temp. 4 graden Middagtemp. 6 graden Windkracht noordw. 3 ZON- EN MAANSTANDEN 17 jan. Zon op 08.40, onder 16.59 Maan op 14.03, onder 06.32 Volle Maan: 19 jan. (22.28) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Achter een zwak koufront, dat de komende avond en nacht met wat lichte regen ons land pas seert, stroomt morgen wat drogere lucht naar ons land. In deze lucht komen enkele opklaringen voor. Vannacht blijft het, zoals de afgelo pen nachten, boven nul, op vrijdag middag wordt het rond 6 graden. Boven de Britse eilanden handhaaft zicht de komende dagen een krach tig hogedrukgebied, dat ook ons weer blijft bepalen. Ofschoon zater dag weer wat vochtigere lucht gaat binnenstromen, wordt voorlopig geen neerslag van betekenis ver wacht. Het blijft aanhoudend vrij zacht. DEN HAAG - Premier Lubbers blijft bij zijn voorgenomen be zoek aan Zuid-Afrika van 18 tot 20 februari samen met minis ter Van den Broek, ondanks de bezwaren van de anti apartheidsbeweging ANC. Dit heeft de rijksvoorlichtings dienst laten weten. DEN HAAG - In alle vijfhon derd supermarkten van Albert Heijn kan over drie jaar elek tronisch betaald worden met behulp van een bankpasje en een pincode. Albert Heijn heeft hierover deze week overeen stemming bereikt met BeaNet bv, de Nederlandse organisatie voor het elektronisch beta lingsverkeer. Advertentie BOVAG lid Grote of kleine beurten. Uitlaten, banden, accu's tegen scherpe prijzen. Kerkweg 16, 4321 AB Kerkwerve Telefoon 01110-15210 Z1ERIKZEESCHEO NIEUWSBODEÜ Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Wnd. Chef redacteur P. Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 47,50 Bij autom. afschr. f 45,00 Per jaar f 179,00 Bij autom. afschr. f 169,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertljden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 1130 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 3