2 Noordgouwe krijgt toch weer een levensmiddelenwinkel Wethouder De Rijke luidt noodklok over milieupot EEN GOED BEGIN IS HET HALVE WENK! r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ^>^0-32b J AUTOLIEFHEBBERS SCHRIJVEN 18 JANUARI IN HUN AGENDA. EN DIT ADRES: Hans Baris wordt huisman/winkelier Transport vervuilde grond kost 2,5 ton extra O 3 7 Zierikzeeënaar veroordeeld wegens ontucht Record aantal bezoekers Maritiem Museum dé bant van schouwen - duiveland! j ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE H Autobedrijf Remeeus, Kon. Julianastraat 5, 4305 AJ Ouwerkerk. Telefoon: 01114-1473. DONDERDAG 16 JANUARI 1992 148e JAARGANG NR 25086 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 NOORDGOUWE - „Ik ben huisman en dat blijft gewoon zo, maar ik ga er nu een winkel bij doen. Noordgouwe is een levendig en gezellig dorp en ik vind het heerlijk om met mensen om te gaan. Een winkel kan een ontmoetingspunt zijn voor buren onder elkaar. Misschien klinkt het gek in deze tijd, maar ik hoop dat de mensen voor de gezelligheid naar de winkel zullen komen". Door een initia tief van de 39-jarige Hans Baris uit Noordgouwe en zijn vrouw Vera krijgt Noordgouwe toch weer een levensmiddelenwinkel. Twee huizen naast het pand van bakker Wagemaker, waarin tot begin dit jaar de laatste winkel van het dorp was gevestigd, hoopt men begin maart een nieuwe levensmiddelenzaak te ope nen. Het pand aan de ring van Noordgouwe, aan de Dokter Wortmanstraat 11, was vroeger een timmermanswinkel. Ruim vijf jaar geleden kwam het echtpaar Baris naar Noordgou we, kocht het huis en vestigde in de winkelruimte de werk plaats van Vera Baris, die voor haar werk als kinetograve (ont werpster van dansen) heel Ne derland doorreist. „Wij kwa men vanuit Zuid-Beveland naar Noordgouwe omdat dit ei land ons trekt", aldus de in Rotterdam geboren Hans Ba ris. Als jongere verhuisde hij met zijn ouders naar Dreischor en bezocht de middelbare school in Zierikzee. „Ik heb daarna in allerlei plaatsen gewoond, onder meer in Duitsland en Engeland, maar ik wilde toch terug naar Schouwen-Duiveland. Vanwe ge de sfeer hier denk ik. Als je ziet wat erin een dorp als Noordgouwe gebeurt bij het af scheid van de bakker. Dat is zeldzaam, de mensen hier zeg gen elkaar niet alleen goeden dag, er is een onderlinge band". Mede daardoor liep Hans Baris vanaf het moment dat hij hoor de dat bakker Wagemaker zou stoppen, met het idee rond om de laatste levensmiddelenwin kel in Noordgouwe te behou den. „Ik dacht in eerste instan tie aan het overnemen van het pand van de bakker. Dat bleek echter zo'n grote financiële in vestering te vergen dat ik het niet aandurfde". Daarmee leek het idee van de baan. „Maar toen zei een aantal mensen in het dorp: begin dan wat bij jul lie beneden". Tben duidelijk werd dat het Brouwse college van b en w een subsidie van 25 procent van de investeringen wilde bijdragen voor het behoud van de laatste levensmiddelenwinkel in het dorp, ging Hans Baris het idee serieus onderzoeken. Inmid dels zijn de voorbereidingen zover rond dat hij in februari hoopt te kunnen beginnen met de verbouwing. „Alles is gere geld. Met de aannemer, de ac countant, de bank. Alleen het gemeentebestuur van Brou- w wershaven moet nog beslissen over de bestemming van het pand. Dat moet van bedrijfspand de tailhandel worden". De toe komstige winkelier is inmid dels ook druk aan het studeren voor het ondernemersdiploma. Hans Baris wil zijn super marktje in dezelfde lijn opzet ten als de winkel van het echt paar Wagemaker. Op een vloer oppervlakte van ongeveer 32 vierkante meter komen vak ken met levensmiddelen. On der meer met een kaassnij- hoek, een koeling met melk- produkten en een afdeling met verse groenten en fruit. „Niet heel uitgebreid want veel men sen in het dorp hebben een ei gen moestuintje". Natuurlijk komt er een vers broodafde ling. „Met produkten van een hele goede warme bakker". Want behalve gezelligheid speelt de kwaliteit van pro dukten een belangrijke rol bij Hans Baris. „Door mijn oplei ding als kok ben ik daar heel kritisch op geworden". Net als bakker Wagemaker dat deed, wil de nieuwe winkelier bij mensen die daar behoefte aan hebben ook boodschappen thuis bezorgen. Verder streeft hij er naar het assortiment aan te passen aan de behoefte van de dorpsbewo ners. „Misschien met drogiste rij-artikelen. Wanneer blijkt dat de mensen in het dorp be paalde dingen in de sortering missen probeer ik daar op in te spelen". Een echte dorpswinkel wil Hans Baris er van maken, daar aan de Dokter Wortmanstraat 11. Een winkel waar mensen desgewenst van de kok ook ad vies kunnen krijgen over de be reiding van de levensmiddelen die ze kopen. „Door kleine toe voegingen is het mogelijk met de meest simpele ingrediënten iets feestelijks op tafel te tove ren". Een formule die Hans Ba ris ook wil doorvoeren in de wijze waarop hij zijn winkel gaat beheren. „Met behulp van kleine dingetjes het zo gezellig maken dat de mensen het naar hun zin hebben in de winkel". Hans Baris: ,,Ik hoop dat mensen voor de gezelligheid naar de winkel zullen komen." (Foto: Joop van Houdt). avond want al met al zal dit transport zo'n 2,5 ton extra kosten. „Prut" Daarnaast is er nog een tegen valler. Bij rioleringswerk- ZIERIKZEE - De vier leden van de Zierikzeese com missie openbare werken en milieu zaten er wat stil letjes bij. Het was ook niet niets waarmee wethou der P. de Rijke hen woensdagavond confronteerde. Doordat het transport van de vervuilde grond die bij Levensstrijd ligt opgeslagen 2,5 ton duurder uitvalt en een extra tegenvaller bij de rioleringswerkzaam heden (60 mille) is de milieupot aan het begin van het nieuwe jaar al leeg. Wethouder P. de Rijke deed woensdagavond via de com missie dan ook een dringend beroep om alle mogelijke fi nanciële meevallers te gebrui ken voor het vullen van de mi lieureserve. De vervuilde grond, afkomstig van bedrijfs- gronden in de binnenstad heb ben de gemeente Zierikzee meer teleurstellingen gegeven. Vijf jaar geleden weigerde de gemeente Westerschouwen de Zierikzeese smeergrond op de stortplaats aan de Hoosjesweg op te slaan. In deze weigering werd Westerschouwen door de Raad van State in het gelijk ge steld. Voor de vervuilde grond werd in de vorm van een Tijdelijke Opslagplaats (TOP) bij Le vensstrijd een oplossing gevon den. Daar werd de in folie ver pakte vervuilde bedrijfsgrond (voorlopig) opgeslagen. Deze grond moet voor 17 april '92 echter worden afgevoerd naar de stortplaats Midden- Zeeland en daarvoor moet de gemeente Zierikzee flink in de geldbui del tasten, zo bleek woensdag- Rijke: zaamheden in de buurt van de Dikke Tbren stuitte de werk mensen op een stuk heel licht verontreinigde grond. Deze „prut" was ongeschikt voor het opnieuw opvullen van de sleuven. Daarvoor moest als nog zand worden aangevoerd, hetgeen extra kosten (60 mille) tot gevolg had. Leeg Deze grond is eveneens naar Levensstrijd vervoerd. Mocht na een tweede onderzoek blij ken dat de grond toch wat meer vervuild is dan zal ook deze naar de stortplaats Midden- Zeeland moeten worden afge voerd, waardoor Zierikzee op nieuw met extra kosten zal worden geconfronteerd. Door deze tegenvallers is de gemeen te Zierikzee nu reeds door haar budget voor milieuzaken heen en moet, zo stelde De Rijke, al les in het wdrk worden gesteld om die milieupot weer te vul len. De commissie kon er weinig op zeggen, omdat, zo stelde deze, „ze met de rug tegen de muur staat". De grond moet voor 17 april immers zijn afgevoerd. „De schrik slaat je om het hart" omschreef mevrouw M. A. Bij de Vaate-Rozendaal (CDA) haar gemoedsstemming. Het voeden van deze milieure serve zou nog weieens ten koste van de restauratieplannen voor de Meelstraat kunnen gaan. De liberaal J. J. Geleijnse stel de kort en bondig vast dat de kosten heel wat lager waren ge weest als deze vervuilde grond linea recta gestort zou zijn. Daarmee refereerde hij aan de vele discussies rond de uitein delijke weigering van de Zie rikzeese „smeergrond". Op de ze manier gaat het over de hoofden van de Zierikzeese be volking heen vond hij. Wind- en waterdicht Ook de restauratie van de pan den in de Meelstraat (de num mers 11-19) en de Paternoster straat (nummer 1) ten behoeve van het streekarchivariaat be tekent voor Zierikzee een forse uitgave. De totale restauratie zal ongeveer 3.290.000 gulden gaan kosten. Dit is inclusief de restauratie van de kapcon structie maar exclusief de kos ten voor inrichting. Malta Deze restauratieplannen moet het Zierikzeese ANBO-bestuur wellicht een slapeloze nacht hebben bezorgd omdat de AN- BO samen met de FNV gebruik maakt van het pand in de Pa ternosterstraat. Het ANBO-be stuur toonde zich huiverig voor het zoeken van een alternatieve huisvesting. In de binnenstad is die moeilijk te vinden en mocht het ANBO-onderkomen ergens in Malta komen dan vreesden de ANBO-bestuursle- den dat „er geen hond meer zou komen". Gelet op de hoge kosten (3,2 miljoen) is het onwaarschijn lijk dat dit plan op korte ter mijn zal worden gerealiseerd. Wel zal haast worden gezet ach ter het wind- en waterdicht ma ken van deze panden, die vol gens W. F. Sprengelmeijer (SGP/RPF/GPV) indertijd zijn aangekocht ten behoeve van huisvesting van de secretarie. Jarenlang heeft dit echter in de ijskast gelegen en daarom was Sprengelmeijer verheugd dat nu een begin is gemaakt met een plan voor het wind- en wa terdicht maken van deze pan den. Manhuisstraat Weinig nieuwe feiten leverde de stand van zaken inzake de bestemming van het complex in de Manhuisstraat op. Vol gens wethouder De Rijke heeft de postduivenvereniging Zie- rick zelf naar een andere loka- tie uitgekeken en is het oog daarbij gevallen op een schuur in de Gravestraat. De Konink lijke Harmonie Kunst en Eer, die gelijktijdig met deze com missievergadering, elders in het stadhuis vergaderde denkt een waardig alternatief te heb ben gevonden in een onderko men in de Steiltjesstraat. Een en ander hangt echter af van de kosten en daarover beraadt de commissie financiën zich van daag (donderdag 16 januari). Inmiddels is gebleken dat een andere lokatie voor de bouw van 39 aanpasbare woningen in de binnenstad niet aanwezig is. Iets dat het VVD-commissielid Geleijnse in een eerder stadi um al naar voren had gebracht. Gezien het feit dat er voor de gebruikers van het complex in de Manhuisstraat een oplos sing in zicht lijkt en het ontbre ken van een alternatieve loka tie voor de bouw van deze wo ningen leek de commissie toch meer voor woningbouw te voe len. Gezien de financiële haken en ogen, die nog moeten wor den behandeld deed de com missie echter geen duidelijke uitspraak. Eerst maar eens even afwachten was het parool. Niets is te klein voor het hart. Labouisse-Rochefort Enkele opklaringen HET WEER Wolkenvelden, maar ook enkele opklaringen. Droog weer. Mini- mumtemp. tussen 5 graden in Zeeland en 2 graden in het noord oosten van het land. Middagtemp. omstreeks 6 graden. Noordweste lijke wind, matig, kracht 3 4. l4 SPOORLOOS De twee ontsnapte gevangenen zijn nog steeds spoor loos. OP DRIFT Toneelvereniging Op Drift uit Renesse viert het 35- jarig bestaan. PROMOTIEBÜS De promotiebus Meisjes, vrouwen en techniek komt naar Zierikzee. BILJART Cor van Etten en Rinus Lems zijn de nieuwe libre- kampioenen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's ZIERIKZEE - De politierech ter in Middelburg heeft de 50- jarige A. B. uit Zierikzee ver oordeeld tot een maand voor waardelijke gevangenisstraf wegens het plegen van ontucht met een 16-jarige, minder be gaafde jongen. Het voorval ge beurde vorig jaar tijdens een bijeenkomst van Belgische zeescouts in Zierikzee. 'De B., bezig mef zijn dagelijkse wandeling, moest naar het openbaar toilet, zag daar de jongen en vergreep zich aan hem. Vervolgens liep hij dood gemoedereerd weg, de jongen totaal ontredderd achterla tend. Tben even later een vriendje de jongen totaal over stuur aantrof werd de leiding ingeschakeld en gingen de scouts naar het politiebureau om aangifte te doen. Onderweg kwamen zij B. tegen die zei van de prins geen kwaad te weten en zelfs zover ging dat hij de scouts naar het politiebureau bracht. Op de zitting ontkende de man overigens ook maar iets met de zaak te maken te hebben. Volgens de raadsvrou we van B., mevrouw J. Pollen, zou er vrijspraak moeten vol gen. „Want", zo redeneerde ze, „wie gaat nu als hij een derge lijk feit heeft gepleegd doodge moedereerd met de scouts staan praten om ze vervolgens naar het politiebureau te bren gen?". Verder meende ze dat er aan de verklaring van het slachtoffer weinig waarde moest worden gehecht en dat hij zich makkelijk gillend uit de voeten had kunnen maken. Het vonnis was overeenkom stig de eis van de officier. HILVERSUM - Dag- en nieuwsbladen moeten vanaf 1 februari de BBC een vergoe ding van 500 gulden per titel per jaar betalen voor de publi- katie van programmagegevens. ZIERIKZEE - Het Maritiem Museum in Zierikzee kon in 1991 bijna 25.000 bezoekers verwelkomen. Als het museum een dag langer open was ge weest, dan was dit ronde getal gehaald. Opvallend in het bezoek vorig jaar waren de zeer goede april maand (waarin het museum voor het eerst de hele maand open was) en een slechte maand juni. Wellicht dat het laatste iets met het natte en koude weer te maken heeft ge had. Het bezoekersaantal in de maand september viel tegen, maar de maand oktober was weer beter. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 47,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45,— jaarabonnement f 179,— jaarabonnement met autom. afschr. f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. ~1 adres postcode:plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. f- -1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1