AMC ontkent schuld aan aids-besmetting van hemofiliepatiënt FNV verlangt van de rijksoverheid actiever werkgelegenheidsbeleid Zes procent minder verkeersdoden 'Onvruchtbaar stel niet te snel onderzoeken' 'Meer decentraliseren als provincies fuseren' 'Nieuwe techniek, dan ook strengere eisen' waterstanden Met het oog op sombere voorspellingen Initiatief groep steunt Simons in „strijd" met verzekeraars Opslag van radioactief afval mag doorgaan 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE De Graaff-Nauta: DEN HAAG - De vorming van landsdelen in plaats van provincies komt nadrukkelijk in beeld als de sa menwerking tussen provincies een breed scala van wezenlijke taken gaat omvatten. En ik denk daarbij niet alleen aan de huidige provinciale taken. Dat heeft staatssecretaris De Graaff-Nauta (binnenland se zaken) maandag gezegd tijdens een congres in Héerenveen. Volgens de bewindsvrouw zouden tot landsdelen gefuseerde provincies meer moeten zijn dan vergrote provincies. AMSTERDAM - De FNV verlangt, met het oog op de sombere voorspellingen van het Centraal Planbu reau (CPB), van de overheid een actiever werkgele genheidsbeleid dan zij nu voert. Het CPB verwacht voor dit jaar een verlies van circa 8.000 arbeidsjaren. De landsdelen zouden de bestuurslaag tussen rijk en ge meente moeten blijven, maar daarnaast een aantal taken en diensten van het rijk moeten overnemen, daar waar decen tralisatie naar de huidige pro vinciale schaal problematisch is. De bewindsvrouw vindt dat bij het samenvoegen van pro vincies tegelijk moet worden bezien of de grenzen van de landsdelen ook moeten samen vallen met de bestaande pro vinciegrenzen. „Het lijkt mij De stichting doelt op het zoge heten denox-systeem waarvoor Shell onlangs uit handen van minister Alders de milieuprijs voor de industrie won. Bij dit Shell-procedé passeren de stookgassen een speciale kata lysator. Daar worden de stikstofoxyden met een beetje ammoniak omgezet in stikstof en water. Bij een temperatuur van 200 graden kan 95 procent van de stikstofoxyden worden weggevangen. Tbt dusver was dat 85 procent bij temperatu ren van 300 tot 350 graden. Zelfs bij 120 graden zou nog 90 procent worden weggevangen. Het terugdringen van stiksto foxyden is van belang om de verzuring tegen te gaan. Minis ter Alders zal binnenkort twee Minister Maij van Verkeer heeft dat maandagavond be kendgemaakt tijdens een bij eenkomst van de Katholieke DEN HAAG - Hotelhouder F. Zurstrassen uit Valkenburg wil dat het ministerie van WVC zijn contract over de opvang van asielzoekers verlengt. De exploitant van de Zuidlim burgse hotels De Wilgenhof en de Drie Valken eiste maandag in kort geding bij de rechtbank in Den Haag een contract tot 1 juli. Volgens advocaat mr. A. Pfeil heeft WVC daar het afge lopen jaar duidelijke toezeg gingen over gedaan. Na klach ten haalde WVC in november tachtig asielzoekers uit De Wil genhof weg. Datum ZIERIKZEE 15 januari 16 januari ROOMPOT BUITEN 15 januari 16 januari BRUINISSE 15 januari 16 januari WEMELDINGE 15 januari 16 januari logisch dat als je bezig bent met een zo ingrijpende wijzi ging van de provinciale inde ling, dat je dan ook alle gren zen aan een onderzoek onder werpt". Of de provincies daadwerke lijk tot fusies moeten overgaan valt volgens de staatssecretaris nu nog niet te zeggen. „Het voornaamste is dat provincies nu komen tot een sterke onder linge samenwerking", aldus De Graaff-Nauta. milieuverordeningen aanpas sen, de Wijziging van het Be sluit Emissie-eisen Stoo- kinstallaties en de Nederland se Emissie Richtlijnen Lucht. De nieuwe techniek is geschikt voor alle gasgestookte in dustriële installaties, raffina derijen, krachtcentrales en af valstromen. Shell heeft het sy steem uitgeprobeerd in de ca- prolactamfabriek van DSM. Daar wordt de uitstoot van stikstofoxyden teruggebracht van 2500 miligram per kubieke meter naar 150 miligram. Ook werd het systeem al op grote schaal toegepast bij een chemi sche fabriek bij Keulen. Een andere installatie is actief bij Shell in Gent. Plattelandsvrouwen Organisa tie in Tubbergen. Volgens de minister blijkt uit deze cijfers dat haar verkeersveiligheids- beleid succes heeft. Met een reeks van maatregelen wil Maij in 2.000 een daling van het aantal verkeersslachtoffers van 25 procent bereiken. Minder De cijfers tonen wel aan dat naarmate het einde van 1991 naderde, het dalingspercentage ten opzichet van 1990 geringer werd, zo liet de minister weten. Een punt van extra zorg is vol gens haar het stijgend aantal verkeersslachtoffers in de leef tijdscategorie van 15 tot 19 jaar. Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 10.20 126 03.55 -107 23.15 132 16.35 -133 11.40 129 05.15 -110 17.55 -133 09.25 121 03.00 -100 22.05 127 15.40 -126 10.35 126 04.15 -103 23.10 133 16.55 -126 10.30 139 03.50 -116 23.15 145 16.30 -140 11.45 142 05.10 -117 17.55 -140 10.30 134 03.55 -112 23.15 140 16.40 -138 11.45 137 05.10 -115 17.55 -137 FNV-voorzitter J. Stekelen burg pleitte er maandag tij dens de nieuwjaarsreceptie van de grootste vakcentrale voor dat de overheid betere voorwaarden schept voor in vesteringen in de infrastruc tuur. Daarnaast dient de op brengst van de eco-tax te wor den gebruikt om de arbeids kosten te verlagen en daarmee de werkgelegenheid te bevor deren, aldus de FNV-voorzit ter. Ook de arbeidstijdverkor ting is nog altijd in beeld bij de FNV als middel om het be staande werk beter te verde len. Geen excuus Stekelenburg vindt dat het geldgebrek van de overheid niet mag dienen als excuus om de ontwikkelingen met de ar men over elkaar af te wachten. „Juist omdat de overheid arm is moet ze veel meer doen aan het scheppen van de voorwaar den dat er wel geïnvesteerd wordt", zei hij. Als één van die voorwaarden noemde de FNV- voorzitter terugdringing van „doorschietende decentralisa tie" bij grote projecten als de uitbreiding van Schiphol, de Betuwespoorlijn en de Hoge Snelheidslijn. Volgens Steke lenburg bestaat er een „te grote Aldus enkele argumenten van mr. J. Ekelmans, ter verdedi ging van het AMC tijdens het kort geding dat de patiënt te gen het ziekenhuis aanspande. De man, getrouwd en vader van drie kinderen, eiste maan dag een voorschot op een scha devergoeding ten bedrage van 200.000 gulden. Zijn „grootste grief" is dat hij door zijn be handelaars onvoldoende is geïnformeerd over de risico's die het gebruik van bepaalde bloedpreparaten met zich mee brachten. „Was dat wel ge beurd, dan had hij nu niet aan aids geleden, daar is hij zeker Dat stelt de Groningse gynae coloog prof. dr. J. Kremer dins dag in het Nederlands Tijd schrift voor Geneeskunde. Kre mer vindt wel dat de huisarts in zijn praktijk eenvoudig on derzoek moet doen, als een paar daar al na enkele maan den, om vraagt. Het aantal pa ren in Nederland dat zonder medische hulp niet zwanger kan worden, is onbekend. Kre mer gaat uit van tien op de honderd. Het aantal cyclussen van de vrouwen dat voor be vruchting nodig is, hangt af van de mate van vruchtbaar heid van man en vrouw samen. Kremer gaat er van uit dat na een half jaar 68 van de honderd vrouwen zwanger zijn. Van de rest zullen er tien zonder medi sche hulp dus niet zwanger worden, maar 22 wel. Van deze 22 zijn er na 1,5 jaar nog slechts spanning tussen het (interna tionale) belang van bepaalde projecten en de schaal waarop beslissingen worden geno men". Daardoor wordt de uit voering van bepaalde projec ten onnodig vertraagd, meent hij, hetgeen investeerders af schrikt. Ook de eco-tax, een heffing op het gebruik van energie door het bedrijfsleven, kan volgens de FNV dienen als middel om de werkgelegenheid te bevor deren. De opbrengst, geschat op vijf a zes miljard gulden, kan worden aangewend om de arbeidskosten te verlagen. „Het geld is niet bestemd voor de schatkist, maar moet terug naar de betalers, naar de maat schappij", aldus Stekelenburg, „Om enerzijds te voorkomen dat mensen door heffingen on der de grens van koopkracht- behoud zakken en anderzijds de arbeidskosten te verlagen". Arbeidstijdverkorting Tfen slotte houdt de FNV vast aan verdergaande arbeidstijd verkorting. De overheid is op dat gebied „doofstom", zo be toogde Stekelenburg. „Waar blijft de overheid als het gaat om het stimuleren van arbeids tijdverkorting en waar blijft van", aldus de advocaat van de man, mr. J. van der Nat. Verantwoorde keuze Volgens Ekelmans heeft het ziekenhuis de destijds beschik bare kennis aan de patiënt voorgelegd. Die kennis was be perkt, maar dat valt de medici niet te verwijten, aldus de raadsman. „Het AMC heeft ge tracht naar beste weten en kun nen wetenschappelijk verant woorde keuzen te maken. In dien achteraf zo'n keuze - wel licht - niet de juiste zou zijn ge- vijf niet zwanger maar die zul len dat na een aantal jaren als nog worden. De kans op het ontstaan van zwangerschap is voor de hele groep in het eerste half jaar 68 procent. Voor de niet zwanger geworden vrou wen ligt die kans in het tweede half jaar op ongeveer 40 pro cent. Een vrouw die dan nog niet zwanger is, heeft in het daaropvolgende jaar nog een kans op 25 procent. Brengt een simpel onderzoek in de hui sartspraktijk geen verklaring voor het uitblijven van zwan gerschap. dan raadt Kremer de huisarts aan het paar te advise ren te wachten met uitvoeriger onderzoek tot twee jaar na het begin van de periode met onbe schermde gemeenschap. Alleen als de vrouw ouder is dan 35 jaar, dan is een eerdere verwij zing aan te raden. de grootste werkgever van dit land om dat ook in eigen huis aan te pakken", verzuchtte hij. In aansluiting op onder meer de Industriebond FNV brak Stekelenburg ook nog een lans voor de vut, zij het in een meer flexibele vorm dan die nu heeft. Invoering van deeltijd- vut naast de gewone vut, acht de FNV bespreekbaar. Als voorwaarde stelt de vakcentra le wel een kortere werkweek voor oudere werknemers. „Als we hen een vierdaagse of zelfs een driedaagse werkweek kun nen bezorgen, denk ik dat het mes aan veel kanten snijdt", zei Stekelenburg. „Dan wordt het arbeidsklimaat voor hen belangrijk verbeterd en kan ook de zo belangrijke know how van oudere werknemers op een goede manier worden ovérgedragen aan jongere col lega's en dus voor het bedrijf behouden blijven". De FNV heeft in 1991 een le dengroei geboekt van 44.000. De grootste vakcentrale telde eind vorig jaar 1.069.000 leden. Over de afgelopen vijf jaar. boekte de vakcentrale een le denwinst van 157.000. In 1978 telde de vakcentrale 1.080.000 leden. Als het huidige groei tempo doorzet wordt dat aan tal volgend jaar ruimschoots gehaald. Vergeleken met 1990 - toen er de toetreding van de soldatenvakbond WDM niet meegerekend 46.000 leden bij kwamen - zwakte het groeitem po overigens iets af, zo blijkt uit cijfers van de vakcentrale. weest, mag daarvan rechtens geen verwijt worden gemaakt en kan enkel de gemeenschap - zoals in sommige andere lan den is geschied - besluiten een financiële bijdrage te leveren." In 1985 werd geconstateerd dat de man seropositief was, waar na in 1990 de diagnose aids werd gesteld. Zijn jongste kind werd op 1 februari 1984 gebo ren. Het kind bleek, evenals de echtgenote van de man, niet met het virus besmet. Volgens zijn advocaat is de man er slecht aan toe. Hij zou inmid dels dertig kilo zijn afgevallen en lijden aan hevige koortsaan vallen. Mr. Van der Nat betoog de dat zijn cliënt onnodig lang is behandeld met „onveilig", uit de Verenigde Staten afkom stig bloed. In de VS werkt men met zogeheten „large pools", waarbij samenvoegingen plaatsvinden van bloed van circa 25.000 mensen. Bovendien wordt het Amerikaanse bloed volgens een commercieel sy steem (10 dollar per donatie) verkregen, dat vooral aantrek kingskracht zou uitoefenen op armere burgers, alcoholisten, druggebruikers en mensen met verzwegen ziekten. De overgro te meerderheid van de Ameri kaanse hemofiliepatiënten is HIV-besmet, terwijl landen als België en Finland, waar met „small pools" werd gewerkt, kunnen bogen op zeer lage besmettingspercentages, aldus Van der Nat. In Nederland raakten 170 van de 1.200 hemo filiepatiënten besmet. Bij 33 van hen werd aids geconsta teerd. Amerikaans bloed De betrokken patiënt is tot in juni 1983 behandeld met Ame rikaans bloed, terwijl om streeks januari 1983 „vrij ze ker" was dat het aidsvirus via bloed overgebracht kon wor den, aldus Van der Nat. In 1989 raakte een 60-jarige man in het AMC besmet door een fout van een arts in opleiding. Rechter mr. J. Vrakking bepaalde toen in kort geding dat het zieken huis 200.000 gulden voorschot op een schadevergoeding moest uitkeren. Op 23 januari zal blijken of het ziekenhuis an dermaal een claim moet vol doen, wanneer mr. Vrakking uitspraak doet. ROTTERDAM - Het Havenbe drijf Rotterdam gaat het industrie- en havenschap Moer dijk helpen bij de ontwikke ling van een zeehaven met be drijfsterreinen. Hiertoe heb ben de gemeente Rotterdam en het havenschap Moerdijk maandag een intentieverkla ring getekend in de Noordbra bantse plaats Klundert. CNV en MHP groeiden vorig jaar ook behoorlijk. Het CNV boekte een ledengroei van 13.000 en kwam op in totaal 320.000 leden. De MHP, de kleinste vakcentrale, boekte relatief de grootst ledenwinst (ruim vijf procent) en kwam op in totaal 138.000 leden. De FNV boekte vooral in de maanden mei en september een forse le denwinst. Die groeipieken wa ren te danken aan de deining rond de CAO- onderhandelingen (mei) en rond wao en ziektewet (septem ber). Grootste groeier (in abso lute cijfers) bij de FNV was de Industriebond (plus 12.000 le den), de grootste bond in de martksector, gevolgd door de ambtenarenbond AbvaKabo (plus 9.000 leden). De AbvaKa bo is met in totaal 291.000 leden verreweg de grootste FNV- bond. De Bouw- en Houtbond FNV boekte een ledenwinst van 4.100. Ook de middelgrote FNV-bonden boekten redelijke resultaten. De dienstenbond boekte een ledenwinst van 3.600, de vervoersbond 4.200, en de voedingsbond 3.900. Re latief de snelst groeiende bond was de 5.600 leden tellende kappersbond die zijn achter ban met 19 procent zag groeien, gevolgd door de horecabond die een ledenwinst boekte-van 14 procent (plus 1900). Verlie zers waren de soldatenvakbond WDM (min 4 procent), de vrouwenbond (min 2 procent) en de zeeliedenbond (min 1 pro cent). AMSTERDAM - Ruim 2,5 mil joen Nederlanders hebben vol gens de NOS zondagavond ge keken naar het gesprek dat Maartje van Weegen had met prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven ter gelegen heid van hun 25-jarig huwelijk. Dat komt overeen met een kijkdichtheid van 19,2 procent. GRONINGEN - Afgelopen da gen heeft de Groninger ge meentepolitie zeven mannen aangehouden die een 40-jarige boekhouder hadden gegijzeld. De mannen verdachten de boekhouder ervan geld te heb ben verduisterd. De mannen zijn afkomstig uit Scharmer, Harkstede, Eesergroen en As sen. UTRECHT - Het conflict over de premies van de particuliere ziektekostenverzekeraars is geen uiting van een gering maatschappelijk draagvlak voor de stelselwijziging maar van het onmaatschappelijk ge drag van sommige verzeke raars. De Initiatiefgroep „Stop het ei gen risico" zegt dit in een brief aan staatssecretaris Simons (volksgezondheid) de vaste Ka mercommissie voor volksge zondheid en het KLOZ, de or ganisatie van de verzekeraars. Ze is het met Simons eens dat de premies minstens 15 procent omlaag kunnen nu de kosten van de geneesmiddelen zijn overgeheveld naar de Algeme ne wet bijzondere ziekte kosten. Volgens haar hebben de verzekeraars niet aannem- lijk kunnen maken dat een ver laging onmogelijk is. Er moet toezicht komen op de prijsont wikkeling bij de particuliere verzekeraars, vindt de Initia tiefgroep. Zonodig zouden ka binet en parlement daartoe nieuwe bevoegdheden moeten creëren. BORSSELE - De opslag van ra dioactief afval op industrieter rein Sloe bij Borssele mag doorgaan. Het vierde schor* singsverzoek van de Stichting Miljoenen Zijn Tegen en een groep van vijf landbouwers is dinsdag door de afdeling ge schillen van bestuur bij de Raad van State afgewezen. Vanaf december vorig jaar transporteert De Centrale Op slag Van Radioactief Afval (Co- vra) radioactief afval van Pet ten naar Borssele. Covra is met de verplaatsing van het afval gestart, omdat de opslagcapa citeit in Petten volledig vol was. In 1994 moet de verhui zing van Petten naar Borssele zijn afgerond. Springtij 21 januari Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 Brief Stichting Natuur en Milieu UTRECHT - De Stichting Natuur en Milieu heeft in een brief aan de Tweede Kamer en minister Alders (milieu) aangedrongen op scherpere eisen aan de uit stoot van stikstofoxyden, nu nieuwe techniek be schikbaar is om stookgassen beter te reinigen. TUBBERGEN - Het aantal verkeersslachtoffers is in de eerste negen maanden van vorig jaar fors ge- daald vergeleken met dezelfde periode van het jaar ervoor. In 1990 vielen in dit tijdvak 1021 doden in het verkeer, in 1991 waren dat er 960; een daling van zes procent. Het aantal gewonden door verkeersonge lukken daalde in de eerste drie kwartalen van vorig jaar met elf procent tot 35.250. AMSTERDAM - Het Academisch Medisch Centrum (AMC) in Amsterdam heeft de hemofiliepatiënt die hij de toediening van stollingseiwitten besmet is ge raakt met het aidsvirus (HIV) niet blootgesteld aan een risico dat het had kunnen en moeten vermijden. De betrokken patiënt was op de hoogte van de be staande risico's, terwijl er voor hem geen keuze was tussen het wel of niet toedienen van bloedproduk- ten. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Groningse gynaecoloog: UTRECHT - Een ongewenst kinderloos paar moet niet te snel worden doorverwezen voor een uitvoerig vruchtbaarheidsonderzoek. Als het ongewenst uit blijven van de zwangerschap korter dan een half jaar heeft geduurd, de vrouw jonger is dan 35 jaar en de huisarts geen vruchtbaarheidsverminderende af wijkingen heeft gevonden, is de kans op een zwan gerschap binnen ongeveer twee jaar relatief groot. Een terughoudend verwijzingsbeleid bespaart bo vendien geld. Burgh-Haamstede Expositie Grafiek uit Zeeland. De Bewaerschole. Maandag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. Dinsdag 14 januari Zierikzee Creatieve avond Christelijke Plattelandsvrouwenbond. Zaal Gereformeerde kerk. 19.45 uur. Turkije-reisinformatie-avond. Van Fraassen Reisbureau in sa menwerking met Evenements Reizen. Hotel Mondragon. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Nieuwjaarsreceptie Neder landse Vereniging van Huis vrouwen in de Schutse. 14.00 uur. Kennismakingsavond voor nieuw ingezetenen in het ge meentehuis. 19.30 uur. Woensdag 15 januari Zierikzee Nieuwjaarsreceptie afdeling Zierikzee UW. UVV-gebouw Kerkhof Zuidzijde. 9.30 uur. Creatieve club kinderen. Buurt- en clubhuis Lichtboei. Van 13.30 tot 15.00 uur. Bijeenkomst NCVB. Neder lands Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Tentoonstelling batik/schilde ren op zijde. Bibliotheek De Stolpe. Tijdens openingsuren. Commissievergadering open bare werken in stadhuis. 18.30 uur. Kerkwerve Bijeenkomst NCVB. Dorpshuis 't Zuudènde. 19.45 uur. Burgh-Haamstede Informatie-bijeenkomst Na- mestovo. Gemeentehuis. 20.00 uur. Nieuwerkerk Verkoping ten bate van Adul- lam. Kerkzaal Gereformeerde Gemeente in Nederland. Van 19.30 tot 21.00 uur. Oosterland Eerste repetitie Duivelands Mannenkoor. Oosterhof. 19.45 uur. Donderdag 16 januari Zierikzee Commissievergadering finan ciën in stadhuis. 19.30 uur. Vrijdag 17 januari Zierikzee Bijeenkomst Schouws.Spel in Vismarkt. 20.00 uur. Zaterdag 18 januari Zierikzee Vogelexcursie naar Flaauwers en Weversinlaag. Vanaf Maar straat. 10.00 uur. Brouwershaven Jaarlijkse muziekuitvoering muziekvereniging Apollo. Tbn- nenmagazijn. 20.00 uur. Maandag 20 januari Burgh-Haamstede Vergadering gemeenteraad in het gemeentehuis. 19.30 uur. Dinsdag 21 januari Zierikzee ZOC-thema-avond over mo dern ondernemerschap in mo- numentenstad Zierikzee in foy er Concertzaal. 20.00 uur. Kerkwerve Soosmiddag in 't Zuudènde. 14.30 uur. Woensdag 22 januari Zierikzee Voorlichtingsplan ROVZ op Havenplein. Serooskerke Jaarvergadering Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen. Dorpshuis. 14.00 uur. Donderdag 23 januari Scharcndijke Vergadering gemeenteraad. 19.30 uur. Vrijdag 24 januari Zierikzee Begin vrouwencursus Anders omgaan met spanningen. Paro chiehuis Mosselstraat. 9.00 tot 11.00 uur. Ouwcrkerk Officiële ingebruikname van nieuw dorpshuis; 15.00 uur. Open huis tussen 19.00 en 22.00 uur. Oosterland Vergadering SGP-Studiever- eniging. Vergaderzaal Gerefor meerde Gemeente. 19.45 uur. Zaterdag 25 januari Ouwcrkerk Feestavond voor alle dorpsbe woners t.g.v. ingebruikname nieuw dorpshuis. 20.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 2