i EEN GOED BEGIN IS HET HALVE WERK! r 'Het is niet nodig om het ziekenfonds anders te gaan zien dan in het verleden' Verkeersdruk noodzaakt tot aanpassen Laan Saint Hilaire ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE AUTOLIEFHEBBERS SCHRIJVEN 18 JANUARI IN HUN AGENDA. EN DIT ADRES: Ziekenfonds wil ondanks veranderingen vertrouwde imago behouden Schets over nieuwe situatie in commissie ruimtelijke ordening 2 O 3 3 7 Complex Manhuisstraat in commissie financiën Diefstal buitenboord motor dé krant van schouwen -duiveland! j 32-b8-32.bg ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Autobedrijf Remeeus, Kon. Julianastraat 5, 4305 AJ Ouwerkerk. Telefoon: 01114-1473. DINSDAG 14 JANUARI 1992 148e JAARGANG NR 25085 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 ZIERIKZEE - Hoewel het nieuwe jaar nog maar twee weken oud is zijn de men sen in de regio die via het Ziekenfonds Noord- en Midden Zeeland tegen ziekten- kosten zijn verzekerd binnen die tijd al met twee veranderingen geconfronteerd. Eerst kreeg men een brief in de bus waarin werd gemeld dat het ziekenfonds een fusie is aangegaan met het Centraal Ziekenfonds (in Noord-Brabant en Gelder land) en de particuliere ziektekostenverzekeraar VZS. De oude, vertrouwde naam Ziekenfonds Noord- en Midden Zeeland behoort daarmee tot het verleden. Voortaan is sprake van de CZ-groep, de Centrale Zorgverzekeraars Groep. De tweede verandering hield een verandering in van de nominale premie, de per soonsgebonden financiële bijdrage die ziekenfondsverzekerden maandelijks be talen. Aan dat bedrag werd deze maand een extra bedrag toegevoegd, de nomi nale premie AWBZ. bereid wil zijn op deze nieuwe volksverzekering. Want de zorgverzekeraars moeten de wetten uitvoeren die de rege ring op dit gebied vaststelt. Daarnaast komen zij via de Dat hield in dat het totaal te betalen nominale bedrag weer wat hoger uitviel dan tot nu toe gebruikelijk was. Bij veel men sen in de regio versterkten deze veranderingen het gevoel van ongerustheid dat in de afgelo pen maanden is ontstaan ten aanzien van de ziektekosten verzekering. Men is bang dat men in de komende jaren steeds meer premie zal moeten gaan betalen voor voorzienin gen die minder worden. De adjunct-directeur van de di verse regio-kantoren van de CZgroep in Zeeland, D. A. Ha zelaar heeft daar begrip voor. „Ik begrijp dat alle verande ringen die worden doorgevoerd en het hele gedoe daarom heen bedreigend overkomen. Maar voorlopig is het voor zieken fondsverzekerden niet nodig om hun ziektekostenverzeke ring anders te zien dan in het verleden. Hoewel een gedeelte nu via de AWBZ (Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten) wordt betaald, verandert er niets aan de voorzieningen zo als die door het ziekenfonds al tijd al werden vergoed". De heer Hazelaar tekent daar bij wel aan dat hij de onzeker heid en angst van ziekenfonds verzekerden op langere ter mijn niet kan wegnemen. „Of men in de toekomst inderdaad meer moet gaan betalen voor minder voorzieningen hangt af van de politiek. Voor 1995 moet de regering beslissen op welke manier de nieuwe basisverze kering gaat functioneren. Dat is voor ons, de zorgverzeke raars nog even onzeker als voor de verzekerden zelf". Zoals be kend streeft de regering via het plan Simons naar één basisver zekering voor iedereen in 1995. Er bestaan dan geen zieken fondsen of particuliere ziekte kostenverzekeraars meer. De huidige AWBZ is de voorloper van die basisverzekering. De fusie waarmee de CZ-Groep werd gecreëerd heeft dan ook alles te maken met het feit dat men als zorgverzekeraars voor- Vereniging van Nederlandse Zorgverzekeraars ook op voor de belangen van de mensen die verzekerd zijn. Mede daardoor gaat de heer Hazelaar er van uit dat de nieu we basisverzekering dezelfde voorzieningen zal bieden als het huidige ziekenfonds. „Ik denk dat de ziektekostenverze keraars alles in het werk zullen stellen om dat te bereiken".- Het is de bedoeling dat mensen daarnaast op vrijwillige basis bepalen voor welke zaken ze zich bijverzekeren. „Die bij verzekering komt in de plaats van het huidige aanvullende ziekenfondspakket waarmee men zich ook vrijwillig kan bijverzekeren. Alleen moet men bij de nieuwe verzekering meer specifiek de voorzienin gen bepalen waarvoor men zich bijverzekert". Meer eigen inbreng en verant woordelijkheid dus. De ad junctdirecteur vindt dat daar ook een positieve kant aan zit. „Ik denk dat de mensen als ge volg van de keuzes die zij moe ten maken meer bewust bezig zijn met hun ziektekostenver zekering". Ondanks het feit dat het Zie kenfonds Noord- en Midden Zeeland nu is opgegaan in de veel grotere CZ-Groep, blijft het regiokantoor aan de Oude Haven in Zierikzee bestaan. „Hoe groter de organisatie is, hoe belangrijker het is om re gionale aanspreekpunten te houden waar de mensen te recht kunnen met hun vragen", aldus de heer Hazelaar. Hij be nadrukt daarbij dat mensen die problemen hebben met de veranderingen die worden doorgevoerd in verband met de nieuwe basisverzekering die komt, zeker langs moeten ko men. „Wij zijn te allen tijde be reid mensen de hulp en infor matie te bieden waaraan ze be hoefte hebben". Ziekenfondspatiënten kunnen met hun vragen en onzekerheden terecht bij de balie van het kantoor van de CZ~groep aan de Oude Haven te Zierikzee. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Het reeds intensieve verkeer over de Laan van Saint Hilaire zal door de uitbreiding van Poortambacht in de toekomst met ongeveer zeshon derd woningen nog drukker worden. Een reconstruc tie van deze in- en uitvalsweg zal dan onvermijdelijk zijn. Voor die reconstructie is inmiddels een eerste schets gemaakt die maandagavond ter informatie aan de commissieleden ruimtelijke ordening en in dustrie werd getoond. De verkeersdruk op de Laan van Saint Hilaire is eerder door de Zierikzeese gemeente raad aangekaart. De aandacht richtte zich daarbij op de krui singen van deze weg met Schel- destraat en Haringvlietstraat. De kruising Weststraat/Laan van Saint Hilaire/Schelde- straat is inmiddels aangepast. Voor het in goede banen leiden van het toenemende verkeer is een meer ingrijpende recon structie nodig. Twee rijstroken Hoe die groeiende verkeers stroom kan worden opgevan gen toonde adjunct-directeur gemeentewerken C. van der Linde aan de hand van een schets. Voor het verkeer rich ting Nieuwe Kooiweg wordt op het gedeelte tussen Nieuwe Kooiweg en aansluiting met de Zuidwellebrug gedacht aan twee rijbanen. Voor het ver keer komende vanaf de Nieuwe Kooiweg blijft er een rijstrook die door een berm gescheiden moet worden van het tegemoet komende verkeer. De verkeers lichten bij de aansluiting op de Nieuwe Kooiweg moeten even eens worden aangepast. Ook voor de fietsers zal er vol gens dit eerste ontwerp iets veranderen. Komende vanuit Burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs: ..Reconstructie Laan van Saint Hilaire zal kostbare zaak worden". Poortambacht of de binnen stad moeten ze nu bij de krui sing met de Haringvlietstraat eerst de Laan van Saint Hilaire oversteken alvorens ze richting Nieuwe Kooiweg kunnen gaan. Daarom wordt gedacht aan het verleggen van dit stuk fietspad naar de andere zijde van de weg. Kostbare zaak Dit alles zal, zo merkte burge meester mr J. P. M. Assel bergs, een kostbare zaak wor den. In eerste instantie wilde hij de commissie hierover en kel informeren. Over de ver keerstechnische zaak wordt in de eerstvolgende verkeerscom- missie gesproken, terwijl deze reconstructie vanwege de pla nologische haken en ogen ook nog eens in de commissie ruim telijke ordening zal worden be sproken. Bezwaarschrift Een andere kwestie waarover de commissieleden verschil lend dachten was het bezwaar schrift dat veehouder Joh. den Boer heeft ingediend tegen het ontwerp-bestemmingsplan voor het diensten- en bedrij- venplan aan de Boerenweg (eerste fase). De ondernemer vreest dat hierdoor zijn be drijfsvoering in gevaar kan ko men vanwege het in de toe komst mogelijk nog eens aan scherpen van de hinderwet voor zijn veehouderij. Aanpassingen Op advies van de stedebouw kundig adviseur, die het be zwaarschrift van Den Boer op enkele punten gegrond vond is het ontwerp-bestemmingsplan hier en daar aangepast. Hier mee zou volgens de stedebouw- kundige de bedrijfsvoering niet zo worden belemmerd zo als Den Boer het in zijn be zwaarschrift veronderstelt. Het Landbouwschap heeft zich inmiddels ook lovend uitgela ten over de aanpassingen van dit ontwerp-bestemmingsplan. De vier commissieleden waren het zonder meer met elkaar eens dat dit bezwaarschrift van Den Boer op bepaalde punten gegrond was. Over de manier waarop Den Boers vrees voor het aanscherpen van de hinder wetbepalingen kan worden weggenomen was de commis sie minder eenduidig. De vraag concentreerde zich hierbij op het deels of geheel uitsluiten van brood- en ban- ketbedrijven op dit nieuwe diensten- en bedrijventerrein. Burgemeester Asselbergs acht te de kans nihil dat dergelijke bedrijven zich daar zouden willen vestigen. „De kans op een soort tweede Verwijs acht ik echt nihil" was zijn stand punt. Hoe dan ook, W. F. Sprengel- meijer (SGP/RPF/GPV) en C. Legemaate (CDA) vonden het toch maar het beste om vesti ging van brood- en banketbe- d rij ven voor het gehele be drijven- en dienstenterrein uit te sluiten. Dit omdat er vol gens Sprengelmeijer altijd nog de mogelijkheid was om via een bestemmingsplanwijziging de vestiging van dergelijke be drijven mogelijk te maken. J. J. Geleijnse (WD) en mevrouw M. R. de Jong-van Loo vonden het beter om de mogelijke vestiging van brood- en ban- ketbedrijven binnen een zone van tachtig meter van Den Boers bedrijf uit te sluiten. Dit betekent dat ongeveer een der de deel van het nieuwe diensten- en bedrijventerrein gevrijwaard zal blijven van dergelijke bedrijven. Een zone van tachtig meter was huns in ziens voldoende. Motorclub Meer op een lijn zat de commis sie wat betreft het onderkomen van de motorclub Zierikzee aan de Deltastraat. Hiervoor heeft de club een tijdelijke ver gunning gekregen. Deze loopt nu af. Om daar aan de Del tastraat over een permanent onderkomen te beschikken moet het bestemmingsplan worden aangepast en daar had noch college noch commissie ook maar enig bezwaar tegen. In geval van een blijvende ver gunning moet het onderkomen wel dusdanig worden aange past dat dit voldoet aan alle ei sen en normen die aan clubhui zen worden gesteld. UTRECHT - De ziektekosten verzekeringen voor ambtena ren hebben hun premies per 1 januari 1992 verlaagd. Bij de IZA's (600.000 verplicht verze kerde gemeente-ambtenaren) is de procentuele werkne merspremie, die per IZA ver schilde en die vorig jaar maxi maal 2,6 procent was, voor alle verzekerden teruggebracht tot 1.3 procent. Het werkgevers- deel is met 4,12 procent (was maximaal 4,11) vrijwel gelijk gebleven. Er zijn slechts weinig ingebeelde zieken, maar veel ingebeelde gezonden. Otto Weiss Wolkenvelden HET WEER Wolkenvelden en droog. Minimum temperatuur omstreeks 4 graden. Middagtemperatuur ongeveer 6 graden. Noordwestenwind, zwak tot matig, kracht 3, maar in het oostelijk Waddengebied af en toe vrij krachtig, 5. WERK De FNV wil dat de regering meer werk maakt van werkgelegenheid. BRIEVEN Bij de gemeente Westerschouwen zijn brieven binnen gekomen over de opvang van asielzoekers. TURBULENT Het jaar 1991 was voor de Kamer van Koophandel een turbulent jaar. VOLLEYBAL De heren van Delphi Mevo kwamen maar met moeite langs Ibis. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's ZIERIKZEE - Hoe staat het met het veelbesproken gebouw aan de Manhuisstraat in Zierikzee? Tijdens de vergadering van de commissie financiën wordt hierover van gedachten gewisseld. Deze vergadering wordt donderdag 16 januari vanaf 19.30 uur in het stadhuis (raadzaal) gehouden. Eind 1991 heeft de Zierikzeese gemeenteraad besloten om het oude schoolgebouw aan de Manhuisstraat aan te kopen voor een bedrag van 76.277 gul den. Met slopen wilde de raad nog even wachten totdat er meer duidelijkheid zou zijn over een andere geschikte loka- tie voor de 39 voor ouderenbe- woning geschikte huizen die voor de Manhuisstraat gepland zijn. De stedebouwkundig adviseur heeft dit inmiddels onderzocht en is daarbij tot de conclusie gekomen dat er in de binnen stad verder geen geschikte plaats voor deze 39 woningen is. De gemeente heeft over deze kwestie overleg gevoerd met Kunst en Eer, de postduiven vereniging Zierick en woning bouwvereniging Beter Wonen. Verwacht wordt dat voor Kunst en Eer en pv Zierick, vervan gende ruimte wordt gevonden. Lager Het bedrag van 877.000 gulden die voor verwerving, bodemsa nering en sloop is geraamd kan wellicht lager uitvallen door „BTW-aspecten". Behalve deze kwestie staan ook de begroting van Beter Wonen voor 1992, het garant staan van de gemeente voor een lening die Beter Wo nen wil aangaan en een ver vroegde aflossing van een le ning van de gemeente op de agenda. OUWERKERK - In de periode tussen een december 1991 en 12 januari 1992 werd van een cam ping te Ouwerkerk een buiten boordmotor ter waarde van 8000 gulden gestolen. De motor is eigendom van de heer G. W. uit Bom en stond in een houten schuurtje naast de caravan van de toerist. Dieven braken het schuurtje open en namen de motor mee. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 47,50 O kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45,— jaarabonnement f 179,— jaarabonnement met autom. afschr. f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. ~l naam Dhr./mevr... adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1