Subsidieverzoek voor project Burghse Schole Grafiek in Bewaerschole DE HOEVE AAN DE LINGE Modern ondernemerschap in monumentenstad Zierikzee dit biedt de beeldbuis Plan voor restauratie panden in Meelstraat Gemeenteraad Westerschouwen beslist maandag 20 januari Dinsdag 21 januari thema-avond over: 4 ZIERIKZEESCH E NIEUWSBODE ZIERIKZEE - In het Zierikzeese stadhuis is het voor de ambtenaren woekeren met de ruimte. Daarom wordt gedacht aan het verplaatsen van het streekar- chivariaat naar de overkant van de Meelstraat en de Paternosterstraat. Dit plan bespreekt de commissie openbare werken en milieu woensdag 15 januari in zijn vergadering die 0111 18.30 uur begint. BURGH-HAAMSTEDE - Grafiek te kust en te keur in Zeeland. Dat beeld schept de expositie Gra fiek uit Zeeland die in De Bewaerschole in Burgh-Haamstede te zien is. Aan deze reizende tentoon stelling van het Zeeuws Steunpunt voor Kunstzinnige Vorming hebben in totaal tien Zeeuwse beel dend kunstenaars hun bijdrage geleverd. Deelnemers aan deze expositie die tot 1 februari in de Be waerschole te zien is zijn: Wim Hofman, Jan van Leeuwen, Sander Littel, Marinus Boezem, Joop Dam, Guido Eckhardt, Jan Haas, Jeltje Ratsma en Marinus van Dijke uit Burgh-Haamstede. Voor Vati Dijke biedt het landschap een belangrijke inspiratiebron, waarbij vooral de ruimte in het landschap een belangrijke rol speelt. De indrukken die Van Dijke tijdens zijn tochten door het landschap verzameld heeft werkt hij via een schets uit in steen. Het werk van Van Dijke en de ne gen andere Zeeuwse kunstenaars is tot 1 februari dagelijks (met uitzondering van zondag) tussen 13.30 en 16.30 uur te zien in De Bewaerschole. BURGH-HAAMSTEDE - Met drieëntwintig duizend gulden denkt de Stichting Westerschouwen Kultu- reel zijn project Burghse Schole uit te kunnen voe ren. Dit subsidieverzoek is een van de agendapunten voor de gemeenteraadsvergadering van maandag 20 januari. Deze vergadering wordt vanaf 19.30 uur ge houden in het gemeentehuis in Burgh-Haamstede. De dienst gemeentewerken heeft voor de restauratie en verbouwing van de panden in middels een schetsplan opge steld. In dit plan wordt ervan uitgegaan dat de kosten voor restauratie en verbouwing glo baal 3.290.000 gulden zullen be dragen. Hierbij inbegrepen is de ruim vier ton die nodig is voor de restauratie van de kap constructies. Voor het verder uitwerken en uitvoerings-ge- reed maken van dit plan zal nog zo'n 120.000 gulden nodig zijn. Voor dit restaureren en verbouwen denkt de gemeente ongeveer een half miljoen aan subsidie te ontvangen. Alvo rens verder te gaan met het ont wikkelen van dit plan willen burgemeester en wethouders eerst de visie van de commissie horen. Een ander vrij kostbare zaak betreft het complex aan de BURGH-HAAMSTEDE Cursus totale yoga Op initiatief van de afdeling Zeeland van de stichting Yoga- centrum Rotterdam wordt in De Schutse te Burgh-Haamste de een nieuwe basiscursus yoga gehouden. De cursus begint maandag 13 januari, maar een week later, op maandag 20 ja nuari kunnen ook nog cur sisten beginnen met de cursus. Het gaat om een cursus totale yoga volgens de methode Mon- teban. Het verschil met de klassieke Hatha Yoga is dat niet een bepaalde richting wordt gepropageerd, maar de cursisten kunnen kennisma ken met alle aspecten van de duizenden jaren oude yogacul- tuur. Op die wijze wordt voor komen dat cursisten boven hun krachten gaan. De lessen wor den geleid door twee erveren leerkrachten. Via de cursus leert men beter ademen en ont spannen, krijgt men meer ener gie en zelfvertrouwen en kan men zich beter concentreren. Hierdoor is men in staat bij stresssituaties de innerlijke rust te handhaven. De cursus omvat twaalf lessen en duurt steeds van 19.00 tot 20.00 uur. Belangstellenden kunnen voor nadere informatie of aanmel ding contact opnemen via tele foonnummer 01115-1306. GOES Verkiezing nieuwe bestuursleden Tijdens de Algemene Vergade ring van de Provinciale Vereni- Manhuisstraat. Inmiddels is besloten om met de sloop van het gebouw i\og wat te wach ten. Tijdens deze commissie vergadering wordt de stand van zaken toegelicht. Voor het besteksgereedmaken van de tweede fase van Poortambacht 8 en het uitvoeren van de vijfde fase van het plan voor de ver nieuwing en aanpassing van de verlichting in het centrum en in Malta is geld nodig. Voor het eerste punt wordt een bedrag van 34.500 gulden gevraagd. Voor het verbeteren en aanpas sen van de verlichting van de Lammermarkt, Balie-Varre- markt, Zuidwellestraat, Gra venstraat, Karnemelksvaart, Sint Lievensstraat, Rode Dorp en de Mulockstraat, Evert- senstraat, Tfeelinckstraat en Bogaardstraat is een bedrag van 90.000 gulden nodig. Hier mee is reeds rekening gehou den. ging Het Zeeuwse Kruis op 23 november 1991 heeft een aantal benoemingen plaatsgevonden. Per 1 januari 1992 is de burge meester van Bruinisse, de heer A. Vogelaar benoemd als voor zitter van de Stichting Provin ciale Kraamzorg Zeeland. Tij dens dezelfde vergadering is de heer Vogelaar tevens benoemd als voorzitter van de Provincia le Vereniging het Zeeuwse Kruis. Op voordracht van de Ondernemingsraad van de Pro vinciale Vereniging is als Alge meen bestuurslid benoemd de £eer W. Oving uit Middelburg. MIDDELBURG Janneke Dierxschool Een aantal leerlingen van de Janneke Dierxschool wordt vrijdag 31 januari tijdens het uitreiken van de diploma's in het zonnetje gezet. Deze bijeen komst wordt in het schoolge bouw aan de Oude Vlissingse- weg in Middelburg gehouden en begint om 16.00 uur. Na de ontvangst tussen 15.30 en 16.00 uur opent voorzitter mevrouw C. Damen de bijeenkomst waarna de interim directeur van het RBA, de heer J. Schild het eerste certificaat uit zal rei ken. Dit gebeurt rond 16.05 uur. Een kwartier later krijgen ook de andere geslaagden hun „papiertje" waarbij de dames Th. Veldman, W. Janssen en M. Godart, coördinatrices van de verschillende opleidingen een en ander zullen zeggen. Om 17.00 uur wordt de bijeenkomst afgesloten door mevrouw M. van der Kooij, directeur van de Janneke D.ierxschool. Na deze bijeenkomst volgt een receptie. In de oude school van Burgh wil de stichting Westerschou wen Kultureel, de beheerder van de Bewaerschole, een nieuw project beginnen. Voor dit project heeft de stichting de hulp .ingeroepen van een aantal derdejaars studenten van de Reinwardt Academie uit Lei den. Deze stagiaires zullen zich bezighouden met de inrichting van tweederde gedeelte van het schoolgebouw. De inrichting van het schoolklasje zal door de Stichting Westerschouwen Kultureel zelf gebeuren. Daar naast zullen bij de uitwerking van het project ook vrijwilli gers worden ingezet. Voor de inrichting en een on kostenvergoeding aan de stu denten is, zo wordt geschat, vijftien mille nodig. Zeven mil le heeft de stichting hiervoor zelf beschikbaar, de resterende acht mille moet van de gemeen te komen. Daarnaast moet er een beheerder worden aan gesteld. Om dit alles financieel mogelijk te maken vraagt de stichting de gemeente Wester schouwen om een tegemoetko ming van 23.175 gulden. Noodfonds Gaat de gemeenteraad ermee akkoord, dan is Westerschou wen een van de gemeenten die over een Sociaal Cultureel Noodfonds beschikken. Deze onlangs gepresenteerde ontwerp-nota vloeit in feite voort uit een in 1985 genomen besluit om tot een gemeente lijk minimabeleid te komen. Vanuit de gedachte dat de kos ten voor sport, ontspanning en cultuur voor de lage inkomens nauwelijks of niet op te bren gen zijn wil de gemeente Wes terschouwen mensen met een laag inkomen (minima en bijna minima) financieel tegemoet komen bij het ontplooien van sociaal-culturele activiteiten. Het gebruik van deze moge lijkheden is wel aan voorwaar den gebonden. In de. nota wordt een aantal van die voor waarden voor gebruikers en ac tiviteiten genoemd. Ook-wordt nader ingegaan op een zogenaamd declaratie fonds voor minima (en bijna- minima). Welke kosten uit dit fonds kunnen worden vergoed en hoe groot die vergoeding procentueel is wordt eveneens uitgewerkt. Voor dit declara tiefonds moet volgens de nota in eerste instantie een bedrag van 7500 gulden beschikbaar worden gesteld. Ongegrond A. R. Verseput heeft begin ok tober een bezwaarschrift inge diend bij de gemeenteraad van Westerschouwen. Verseput maakt bezwaar tegen het aan wijzen van een zomerverblijf als jaarstandplaats. Deze standplaats moet volgens Ver seput worden aangemerkt als zomerwoning. Verseputs be zwaarschrift is in de commissie voor bezwaar- en beroepschrif ten besproken. Deze was van mening dat b en w correct heb ben gehandeld door het afge ven van een vergunning van 21 LEIDEN - Een grote brand heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag de bouwmarkt Formido in Leiden in de as ge legd. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. De schade loopt in de miljoe nen guldens. jaarstandplaatsen. Wel stelt de commissie voor om te zien of de houten caravan, waarom het draait, kan worden aange merkt als bouwwerk. Mocht dit zo zijn dan kan een bouw vergunning wórden verleend en ook het plaatsen van een zo merwoning op die plaats moet planologisch mogelijk zijn. Ge zien de juistheid van handelen van het college heeft de com missie dan ook geadviseerd om het bezwaarschrift van Verse put ongegrond te verklaren. ZUNDERT - De zoekactie van tweehonderd Nederlandse vrij willigers naar twee vermiste Belgische meisjes zaterdag in de bossen bij Zundert heeft niets opgeleverd. Ook donder dag en vrijdag was het5 zoeken van 150 Nederlandse militairen en 500 Belgische soldaten bij Zundert en bij het Belgische Brasschaet tevergeefs. GRONINGEN - De Spanjaard Joaquim Sabaté heeft zondag avond de eerste prijs gewonnen op het internationaal choreo- grafenconcours 1992 in Gronin gen. Sabaté is sinds vorig jaar verbonden aan het Groningse dansgezelschap Reflex. Zijn stuk „Bubamxicoi" werd uit gevoerd door dansers van Re flex. De avond bestaat uit enkele in leidingen, een diapresentatie door architect A. Verton van het buro voor ruimtelijke vormgeving Kort en Verton en een forumdiscussie onder lei ding van burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs van Zierikzee. In dit forum nemen verder plaats: A. P. den Reijer, archi tect W. J. Kraamer, een verte genwoordiger van de vereni ging Dorp, Stad en Land uit de welstandscommissie, architect A. Verton en L. J. Zondag, bin nen de dienst gemeentewerken van Zierikzee belast met bouw en woningtoezicht. Na de ope ning (20.00 uur) door ZOC- voorzitter T. Th. van Wijk zul len zijn voorganger A. P. den Reijer en een vertegenwoordi ger van de Vereniging Dorp, Stad en Land in de Zierikzeese welstandscommissie hun visie op dit thema toelichten. Het bevorderen van het recreatief Dinsdag 14 januari NEDERLAND 1 10.00 uur Journaal 10.05 uur Vrouw zijn, geva rieerd vrouwenmagazine. 10.55 uur TV-Fruitmand, gees telijke liederen op verzoek. 11.15 uur Een wereld van ver schil, praatprogramma. 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 16.00 uur Journaal 16.08 uur Het kleine huis op de prairie, serie. 17.00 uur Ik ben Benjamin Ben, kinderprogramma. 17.30 uur Tijdsein 1, actualitei tenmagazine. 18.10 uur De kleine prinses, 6- delige Engelse serie. Afl. 2. 18.35 uur Blackout, quiz. 19.03 uur Op weg naar Avon- lea, Amerikaanse serie. 19.50 uur Mijmeringen, over denking van prof. dr. W. J. Ou- weneel. 20.00 uur Journaal 20.23 uur Het filmen van Over leven in de natuur, kijkje ach ter de schermen van deze na tuurserie. 21.16 uur Tijdsein 2, actualitei tenrubriek. 21.50 uur Erfenis van een mafi- aleider, documentaire over de moord op een mafiabaas. 22.20 uur Praise, verslag van de jubileumdag van de Ronduit- club met samenzang. 22.40 uur Antenne: Op de drempel van het leven, docu mentaire over de behandeling van zieke en te vroeg geboren kinderen. 23.20 uur Toren van Babel, ge sprek n.a.v. de documentaire Op de drempel van het leven. 23.50 uur Journaal NEDERLAND 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 17.05 uur Bobobobs, tekenfilm serie. 17.32 uur De grote meneer Kaktus show, kinderprogram ma. 18.00 uur Journaal 18.16 uur Dubbeldekkers, se rie. 18.41 uur Daar komen de schut ters, comedyserie. 19.15 uur Lingo, woordspel. 19.39 uur De baas in huis, Ame rikaanse comedyserie. 20.05 uur Tommy Cooper, hoog tepunten uit optredens van de ze komiek. 20.32 uur Doet ie 't of doet ie 't niet, spelprogramma. 21.50 uur Achter het nieuws, actualiteitenmagazine. 22.22 uur Golden girls, Ameri kaanse comedyserie. 22.47 uur Met Witteman, praat programma. 23.33 uur Museumschatten. 23.45 uur Journaal NEDERLAND 3 08.55, 13.00 en 17.55 uur Nieuws voor doven en slecht horenden. 14.00 uur Skoalle-tv: De biste- boat. ZOETERMEER - Ongeveer 13.000 mensen hebben zaterdag de landelijke open horecadag Kijk in de Keuken bezocht. Aan de open dag deden 350 ho- winkelen in Zierikzee, het uit buiten van de aantrekkings kracht die Zierikzee als monu mentenstad én winkelcentrum heeft en de combinatie van cen trumgemeente en toeristisch centrum zijn zaken die hierbij aan de kaak worden gesteld. Daarnaast worden ook moge lijkheden aangegeven hoe on dernemers kunnen inspelen op de sterke kanten van Zierikzee als winkelcentrum. Eenduidig heid van betreft de openings tijden van de winkel is onge twijfeld een van de punten, die hierbij naar voren zullen ko men. Diapresentatie Architect A. Verton, de geeste lijk vader van het herinrich tingsplan voor het Havenkwar tier zal aan de hand van een diapresentatie een indruk gc- 16.25 uur Japan na 1945, afl. 7. 17.25 uur Pronto, afl. 1. 18.00 uur Journaal 18.15 uur Sesamstraat. 18.30 uur Jeugdjournaal 18.40 uur Het klokhuis 19.00 uur De illegalen, 3-delige serie over de illegalen in Ne derland. 19.30 uur Het gezicht van Ne derland, serie portretten van Nederlandse gemeenten. 19.45 uur Hoogstandjes: De ci- nematograaf van de gebroe ders Lumière, documentaire. 20.00 uur Journaal 20.25 uur Achter de dijk, met Mieke Muts. 21.06 uur Jansen Co, muzika le talkshow. 22.00 uur Journaal 22.15 uur Studio sport journaal 22.30 uur NOS-laat, achter grondinformatie uit binnen- en buitenland. 23.00 uur Sprekend over de Middeleeuwen, afl. 5. 23.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 14.30 uur Schooltelevisie. 15.45 uur Grosse freiheit-nr. 7, Duitse speelfilm. 17.30 uur Mooi en meedogen loos, Amerikaanse serie. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatiese rie. Afl. 14. 18.05 uur Liegebeest, 22-delig kleutermagazine. Afl. 3. 18.20 uur Het station, geva rieerd kindermagazine. 18.35 uur Top Score, spelpro gramma. 19.03 uur Buren, Australische serie. 19.25 uur Lotto-winnaars, me dedelingen en programma- overzicht. 19.30 uur Journaal 20.00 uur Kwislijn. 20.05 uur De drie wijzen, quiz. 20.40 uur Zeker weten? Praat programma. 22.00 uur NV De Wereld, repor tagemagazine met verhalen van mensen uit Vlaanderen en andere verre landen. 22.30 uur Vandaag/Sport 22.55 uur De jaren van vreugde en verdriet: 1940-1960, 13- delige documentaire serie over de periode die de basis vormde voor onze welvaartmaatschap pij. Afl. 2. 23.20 uur Coda, Saltarello, J. D. Artot. Uitgevoerd door Rik Vercruysse, hoorn, en Katrien Verbeke, piano. BRT 2 18.55 uur Journaal 19.00 uur Geografisch kennen en kunnen, afl. 1. 19.30 uur Het Capitool, Ameri kaanse serie. 19.53 uur Benny Hill. 20.00 uur Programma van de Vlaams-Nationale Omroep Stichting. 20.30 uur National Geogra phic, documentaire serie. Van daag: De erfenis van L. S. B. Leaky. 21.30 uur Journaal en sport 22.00 uur Jonge Catharina, 2- delige Amerikaanse tv-film. Afl. 1. recabedrijven mee die bezoe kers een rondleiding gaven, uitlegden hoe het bedrijf werkt en diverse vaktechnieken de monstreerden. ven over eigentijdse winkelge vels. In een modern winkelcen trum zijn winkelpuien veelal open over de volle breedte, waardoor het interieur van de winkel zonder enige visuele belemmering aan de winkelaar wordt getoond. Winkelgevels zijn dan in feite niet meer dan perceelbrede vouwwanden. Opmerkelijk is ook dat bij de ze winkels een bijbehorende gevel erboven ontbreekt. Haaks Deze open presentatie blijkt bij te dragen aan een grotere omzet. Uit onderzoek is im mers duidelijk geworden dat voorbijgangers hierdoor snel ler geneigd zijn tot impulsaan kopen. In steden met een histo risch centrum kunnen deze open winkelgcvels echter wel- eens haaks staan op de moge lijkheden die de gevels van on der meer monumentenpanden bieden. Schaalvergroting en moderne winkelconcepten kunnen daar dan ook botsen met bestaande en historisch ge groeide situaties. Het kardina le punt in dergelijke situaties is of het adequaat inspelen op het koopgedrag van de consu ment in een dergelijk centrum ook met een andere winkelprc- sentatie mogelijk is. Door MIEN VAN 'T SANT 132 'Ik wou uw raad ook nog over iets anders in winnen. Dat was de eigenlijke reden van mijn komen hier'. 'Over je paarden?' Oom Willem is op gestaan en loopt naar de deur. 'Even Feit waarschuwen! Mag ik zó mee?' 'Altijd!' 'Dan ben ik feitelijk klaar om te gaan. Fiet pakt mijn nachtgoed wel in. Vertel jij on dertussen maar. Met dingen die jullie be drijf betreffen, heeft ze niets te maken'. 'Het gaat om Hendriks. Nu die Koopman bij ons weg is, zitten we feitelijk zonder be drijfsleider 'De jonge De Jong dan?' 'U bedoelt mij? Onzin natuurlijk! Oom Wil lem? Ik had gedacht Hendriks in te schake len. Hij is niet gemakkelijk, maar hart voor 'Zon rondom' hééft hij. Voorlopig voor tij delijk. Want als u eenmaal op het 'dorp uw intrek heeft genomen, mag moeder toch wel op u rekenen, niet?' Oom Willems gezicht staat ernstig. 'Reke nen altijd! Alleen nooit als bedrijfslei der. Hoogstens als iemand die samen met je moeder en jullie de zaken objectief wil be kijken. En dan onder één voorwaarde, Arie'. 'Die is?' 'Dat jij nog een jaar speling krijgt om te overdenken of je toch maar niet boer op 'Zon rondom' zult worden. Zien we er geen van allen heil in, dan moet de boel maar uit elkaar'. Arie's gezicht staat een beetje verslagen. 'Ik had nog even gedacht dat u 'Beter van niet, jong.' Kom, ik ga eens kijken of Fiet al klaar is. We moesten dan nu maar opstappen. Vanavond, als je moe der erbij is, zullen we de zaak eens rustig bezien'. In lang is het in café 'Lingezight' niet zo'n kabaal geweest als op deze avond. Klanten die er sedert lange tijd niet meer geweest zijn, hebben nu acte de présence gegeven. Aan biljarten wordt helemaal niet gedacht. Wèl zijn de kelen extra dorstig. Geen won der als de één al sterker zijn mening wil la ten horen dan de ander. Leen Rijkers lacht in zijn vuistje. Dien de Jong moet het maar nooit in haar hoofd ha len nog weer uit het dorp weg te trekken. Ze is hier werkelijk voorpaginanieuws gewor den. Feitelijk mocht ze met Kerstmis wel een gratificatie van me hebben, denkt hij. Ze heeft me de laatste jaren al heel wat volk bezorgd, dat anders thuis bij de t.v. zou blij ven hangen. Hij richt zijn blik naar de stamtafel, die hem met zijn twee uitgeschoven bladen nog wat onwennig aandoet. Maar wat wil je? De lui, die gekomen zijn, willen liefst bij el kaar zitten. Geen onderonsje, maar zoals het nu al jaren het geval is feitelijk al na de dood van Bertus de Jong onder presi dium van Rien Langen. Al moet die af en toe wel het veld ruimen voor zijn zoon Cor. Die kan er ook wat van maken, als het over de vorstin van 'Zon rondom' gaat. Maar dit keer gaat het niet alleen om Dien de Jong en wat er op 'Zon rondom' voorge vallen is. Het andere neemt haast een nog grotere plaats in, al weet geen der aanwezi gen het naadje van de kous. Het is of ze op het sein van Rien Langen ge wacht hebben. Eerst als hij zijn kop koffie uitgedronken en het kopje met een gebaar van 'dat vocht hoef ik vanavond niet meer' van zich heeft afgeschoven en uit zijn bui tenzak het korte, bruingebrande pijpje voor de dag gehaald, staken de anderen hun praatjes over de regenzomer, de koeien die slecht melk geven en de verdiensten die dit jaar behoorlijk lager zullen zijn. 'Mijn buurvrouw is dan nu ook aan het be zuinigen', merkt Rien op. 'Die Koopman is wat je noemt met de noorderzon vertrok ken. En toch schijnen ze geen ruzie gehad te hebben'. 'Hoe wou jij dat weten?' valt Gijs Verdonk uit. 'Nee man! Al zit je nu zogezegd op haar lip, èlles hangt ze je heus nog niet aan je neus'. En lachend: 'Al is die er onder de hand lang genoeg voor'. (wordt vervolgd) ZIERIKZEE - Als ondernemer met je tijd meegaan en wel zodanig dat je binnen de beperkingen blijft die een historisch stadje als Zierikzee met zich mee brengt. Rond dit thema Modern ondernemerschap in monumentenstad Zierikzee wordt dinsdag 21 janua ri in de foyer van de Concertzaal een thema-avond gehouden. Deze avond die om 20.00 uur begint is een initiatief van de Zierikzeese Ondernemers Centrale maar staat open voor iedereen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 4