Ondernemers enthousiast over voorstel oprichting AORTA Vrijspraak voor watertoerist die op rand van verboden gebied lag Recreatie Inbraak bedrijf Oude Haven Diefstal booster Diefstallen van fietsen Reactie op TERP-onderzoek Zitting kantongerecht in Zierikzee ROVZ- infobus in Zierikzee Wegvervoer noemt arrest arbeids ongeschikte „rampzalig" VRIJDAG 10 JANUARI 1992 NR 25083 Recreatie wordt in het Schou- wen-Duivelandse een zoals dat heet 'Hot Item'. Van oudsher was de Kop van Schouwen het recreatiegebied bij uitstek voor wat betreft Schouwen- Duiveland. Het lijkt er echter op dat de Schouwse Westhoek steeds meer concurrentie zal krijgen in de toekomst. Nadat de gemeente Middenschou- wen, na de nodige aarzeling, serieus op de recreatieve weg is wordt ook in de gemeente Duiveland gedacht aan moge lijke uitbreiden van de recrea tiemogelijkheden. In de re creatieve toekomst van Duive land lijkt Ouwerkerk een speerpuntfunctie te krijgen. Op zich niet zo verwonderlijk want alles wat er in de Kop van Schouwen in het groot is, is er in Ouwerkerk in het klein: water, bos, strand, cam pings, visstekjes en bovendien nog een aantal aandachttrek kers in de vorm van de cais sons. De vraag rijst echter of er markt is voor meer campings dn Ouwerkerk. Want, om met een campinghouder uit Duive land te spreken, Schouwen- Duiveland is in het zomersei zoen niet vol, maar hangt scheef. Het gros van de re creanten raast Duiveland voorbij en zet koers naar de Kop van Schouwen. De cam pings daar zijn binnen de kotrste keren vol terwijl op de campings in Duiveland dan nog vaak plaats zat is. Vraag: hoe krijg je recreanten in je ge meenteAntwoord: door iets te bieden dat een andere ge meente niet biedt. In de ge meente Duiveland zou dat, bij voorbeeld, het reeds veel besproken eco-park kunnen zijn. Een dergelijk milieu vriendelijk initiatief verdient de aandacht. Natuurlijk kun je als gemeente net doen alsof er geen malaise in de landbouw heerst en die landbouw de pij ler is en blijft waarop Duive land is gebouwd. Het gevaar van, laten we het maar mono cultuur noemen, is echter groot. Steeds meer landbouw bedrijven op Schouwen- Duiveland gaan teloor. En daarmee dreigt ook behoorlijk wat werkgelegenheid verloren te gaan. De bevolking van Schouw en-Duiv eland groeit. Er is sprake van een vesti gingsoverschot. Maar als er straks geen werk meer te vin den is zal met name de jeugd Schouw en-Duiv eland de rug toekeren. Met alle gevolgen van dien. P. K. ZIERIKZEE - In de nacht van woensdag op donderdag werd ingebroken bij een bedrijf aan de Oude Haven. De dieven kwamen het pand binnen door middel van braak. Zij namen een cd-speler, een versterker en een faxapparaat mee plus diverse soorten ster ke drank, sigaren en klein geld. De benadeelde is de heer N. J. W. van der Z. uit Zierik zee. DREISCHOR - In de nacht van woensdag op donderdag werd uit een auto aan de Nieuwe Schoolstraat te Dreischor een booster ter waarde van 150 gul den gestolen. Het apparaat zat in het voer tuig van de heer R. B. uit Drei schor. De dieven kwamen in de auto door middel van braak. De totale schade is niet be kend. Ook op het parkeerter rein Mosselboomgaard te Zie rikzee werd in de nacht van woensdag op donderdag een auto opengebroken. Het betrof het voertuig van mevrouw M. B. uit Zierikzee. De dieven na men een radio, een squash- racket en diverse brugkaartjes en een oprolmatje mee. Het to tale schadebedrag is onbekend. RENESSE/ZIERIKZEE - Don derdag deden twee mensen bij de politie aangifte van diefstal van hun fiets. De fiets van de heer C. W. en mevrouw J. E. uit Renesse werd in de nacht van oud op nieuw gestolen van de Laone te Renesse H. van A. uit Zierik zee maakte melding van dief stal van een fiets donderdag ,uit een fietsenstalling aan het Hatfieldpark te Zierikzee. De fiets stond niet afgesloten en werd gestolen tussen 8.00 en 13.30 uur. WESTERSCHOUWEN - In de notitie 1 1 3 geven de ondernemersverenigin gen van Renesse en Burgh-Haamstede een gezamenlijke reactie op de resultaten van het Ruimtelijk Economisch Onderzoek (REO) dat in deze kernen is gehou den. „Hopelijk zal deze notitie, te samen met de reactie van de gemeente, aanzet zijn tot een duurzame samenwerking in de toekomst tussen ondernemers onder ling en met het gemeentebestuur", aldus de ondernemers. Het initiatief van het onderzoeksbureau TERP om een samenwerkingsverband Advies en Overlegor gaan Recreatie en Toerisme (AORTA) op te richten, wordt van harte toegejuicht. Het massaal toegestroomde autoverkeer zorgt in het hoogseizoen voor de nodige problemen. (Ar chieffoto). In de notitie wordt, naast de aanbeveling tot de oprichting van de AORTA, ingegaan op de overige resultaten van het TERP-onderzOek. Met name de beschikbare ruimte voor de tailhandelsvoorzieningen en de openbare ruimte, waaron der de bereikbaarheid en par keerruimte en de inrichting van deze openbare ruimte val len, komen aan de orde. Uitbreidingsruimte Eén van de belangrijkste on derzoeksvragen van het REO was de vraag hoe groot de uit breidingsruimte voor detail handel binnen de gemeente is. De verhuizing of uitbreiding van de Veldmarkt in Burgh speelt hierbij een belangrijke rol. De ondernemers stemmen in met de aanbeveling van TERP de supermarkt te ver huizen naar de oude ZWN- remise. Voorwaarde is wel dat goed bestudeerd wordt hoe de Veldmarkt kan worden inge past in de bestaande ruimtelij ke structuur. Ook moet er een grens worden gesteld aan de maximale grootte van het ver koopvloeroppervlak. Onder schreven wordt de stelling dat de beschikbare ruimte voor uitbreiding van de detailhan del in de gemeente zeer be perkt is. „Uitbreiding kan al leen nog worden overwogen als aan een aantal criteria is vol daan". Criteria Volgens de makers van de noti tie moet een eventuele uitbrei ding in ieder geval een kwalita tieve verbetering van het aan bod betekenen. „Het moet gaan om een assortiment dat nog niet in Westerschouwen aanwezig is". Tfen tweede moet de uitbreiding gericht zijn op een verbetering van de presen tatie en attractiviteit van de kernen. Derde criterium is dat uitbreiding kan worden over wogen wanneer zij plaatsvindt in concentratiegebieden waar bij gestreefd kan worden naar een aaneengesloten keten van voorzieningen. Lokatie en be grenzing van zo'n gebied dient nader te worden bekeken. Dit geldt tevens voor de invulling van het gat van Haamstede en de open ruimte aan De Zoom in Renesse. Iedere aanvraag voor vestiging of uitbreiding moet getoetst worden aan de drie ge noemde voorwaarden, zo luidt het advies. i In de notitie wordt tevens een aantal uitspraken gedaan met betrekking tot de grote hoe veelheid autoverkeer dat de ge meente in het hoogseizoen be zoekt. Met name de problema tiek van het parkeren in en de bereikbaarheid van de kernen komt aan de orde. Gepleit wordt voor een totaalplan waarin maatregelen voor be perkingen van de parkeerduur en een seizoenbeïeid (zonler- bus, afsluiten van straten, par keerbeleid) duidelijk zijn gere geld. Daarnaast wordt de noodzaak van grote, goed ont sloten parkeerplaatsen aange geven. Het wildstallen van fietsen moet worden tegenge gaan door het plaatsen van vol doende stallingen. Overigens gelden de verkeersproblemen alleen in de zomer en niet in de winter. Dan geldt juist dat „het (auto)verkeer zorgt voor een verlevendiging van het straat beeld". Daarbij komt dat door de ruimtelijke spreiding van het winkelaanbod de auto on misbaar is bij het doen van de dagelijkse boodschappen, zq. wordt gesteld. Inrichting Voor wat betreft de inrichting van de openbare ruimte wordt door de samenstellers van de notitie aanbevolen een geïnte greerd plan op te stellen voor de verschillende kernen. Zij zijn van mening dat wanneer de gemeente iets speciaals wil uitstralen, overwogen kan wor den een extern bureau in te schakelen. Deze kan zich bui gen over de totale presentatie van Westerschouwen en de ver schillende centrumgebieden. In de notitie worden onder meer als voorbeelden hiervan genoemd: de presentatie en het onderhoud van winkel-, hore ca- en woonpanden, de aanleg, het gebruik en onderhoud van (openbaar) groen en de eenheid en vormgeving van straatmeu- bilair. AORTA De ondernemers kunnen zich volledig vinden in de aanbeve ling van TERP samenwerking tussen ondernemers en ge meente uit te breiden. In de no titie wordt dieper ingegaan op de vorm en inhoud van deze sa menwerking. Binnen de AOR TA waarin beide partijen zit ting moeten hebben, kan gedis cussieerd worden over de kwa liteiten van Renesse en Burgh- Haamstede en hoe deze gepro moot kunnen worden. Onder werpen die vervolgens aan de orde zouden kunnen komen zijn onder meer: de belangente genstellingen tussen de ver schillende partijen, de doel groepen, de promotie, het ima go en de rol van de VVV. Tevens kan gewerkt worden aan de uitwerking van het beleid ten aanzien van verkeer en van vestiging en uitbreiding van winkels. Overleg over meer gespecialiseerde zaken, zoals bijvoorbeeld besproken wor den in het recreatie-overleg, dient gecontinueerd te worden. In dergelijke overleggen kan tevens dieper worden ingegaan op de uitvoering van beleid dat is uitgestippeld binnen de AORTA. Tbt slot wordt in de notitie ge refereerd naar de titel van het rapport-TERP, Actie Voor uitgang. „Actie is nodig, daar zijn alle partijen het over eens. Het uitgangspunt daarbij is dat één plus één drie is: Burgh- Haamstede Renesse is Wes terschouwen; gemeente on dernemers is AORTA. Wij ho pen met deze notitie en in de toekomst een bijdrage te kun nen leveren aan het succes van het produkt Westerschouwen". Veldmarkt: verplaatsing of uitbreiding? (Archieffoto). ZIERIKZEE - De gele lijn waarmee op het water van de Oosterschelde wordt aangegeven dat recreatieschepen niet dichter bij de Stormvloedkering mogen komen. Die speelde tijdens de zitting van het kantongerecht in Zierikzee een be langrijke rol toen de zaak van J. K. uit Haamstede voor de tweede keer voor kwam. „Ik lag met mijn boot geankerd voor de gele lijn en niet er op of er over". De Haamstedenaar wist zijn mening met behulp van een getuige en een situatie tekening met zoveel overtuigingskracht te brengen dat kantonrechter mr A. L. R. Melens overtuigd raakte van zijn gelijk. Hij vonniste vrijspraak. Het Was op 23 oktober 1990 dat J. K. het anker van zijn motor schip Tbbias uitgooide in het gebied Hammen van de Ooster schelde,. vlak bij de beruchte gele lijn. „Ervoor, want we we ten bliksems goed dat we niet over die lijn mogen liggen". De Haamstedenaar en de heer A. W. uit Utrecht die ook aan boord was, maakten zich dan ook geen zorgen toen zij de boot van Rijkspolitie te water zagen naderen. „Als ik het idee had gehad dat ik verkeerd lag was ik wel snel een stukje naar voren gevaren, over het anker heen". Volgens de Haamstedenaar verzuimde de politie in een zo danige lijn te varen dat men de boeien die de gele lijn mar keerden op een lijn kon zien. De enige manier waarop men kon vaststellen of de motor boot Tbbias al dan niet ver keerd lag. „Hij voer regelrecht vanuit de haven naar mij toe en toen kreeg ik bevel het anker te lichten en langszij te komen". Door aan dat bevel gehoor te geven verliet J. K. zijn positie en kon toen aan de politie niet meer duidelijk maken dat hij goed lag. Zijn verhaal werd be vestigd door A. W. die zich aan boord van zijn schip bevond. Politieagent R. W. die ook was opgeroepen als getuige ver klaarde dat het 'zo geweest moet zijn' dat de politie zoda nig is gevaren dat men de boei en op een lijn zag. Mede door het uiterst beknopte proces verbaal dat indertijd werd op gemaakt vond de kantonrech ter de overtreding niet overtui gend bewezen. Hij negeerde de eis van officier van justitie mr D. van der Bel, die 90 gulden boete vroeg, en vonniste vrij spraak. „U hebt zich als een wegpiraat gedragen en allerlei mensen in gevaar gebracht". Dat zei de of ficier tegen G. P. uit Wouw. De Brabander reed op 12 mei 1991 met een vaart van 130 kilome ter per uur over de provinciale weg tussen Haamstede en Zie rikzee Hij sneed daarbij diver se keren andere weggebruikers zodanig dat ze krachtig moes ten remmen om een botsing te voorkomen en scheurde over doorgetrokken strepen. „Ik had haast want ons moeder stond te wachten voor een ge sloten deur. Ik had de sleutel". De kantonrechter had daar weinig begrip voor. „Het is een godswonder dat er geen onge lukken zijn gebeurd". Hij leg de de Brabander voor de diver se overtredingen een totaal be drag van 990 gulden aan boetes op. Schuldig zonder toepassing van straf. Dat gunstige vonnis kreeg N. van L. uit Zierikzee te horen. De aannemer parkeerde op 11 november 1990 zijn be drijfsauto met de wielen op de stoep tussen de paaltjes en een lantaarnpaal op de hoek Ha venpark/Jacobsstraat te Zie rikzee. „Er was daar geen par keerverbod en voor werkzaam heden wordt overal gepar keerd", aldus de Zierikzeeë- naar. De officier van justitie was van mening dat de ge meente op die hoek nog maar een extra paaltje moet neerzet ten om dergelijke overtredin gen te voorkomen en eiste schuldig zonder toepassing van straf. De kantonrechter von niste conform. „Er reed een Fiatje voor me met een vaart van 60 terwijl je 100 mocht en ik kon niet passe ren". Op die manier verklaarde J. C. J. uit Nieuwerkerk dat hij in april 1991 maar 2 a 3 meter afstand hield van de voor hem rijdende auto. Het kwam hem op een ernstige waarschuwing en een boete van 250 gulden te staan. Ook J. K. uit Burgh- Haamstede kreeg voorjkleven' eenzelfde boete. H. M. W. den R. uit Eindhoven wist de kantonrechter ervan te overtuigen dat hij op 8 mei 1991 niet illegaal aan het recreëren was in zijn camper die om 23.00 uur op een parkeerplaats in Re nesse stond. „Ik stond te wach ten op een vriend, we zouden samen naar België op vakantie gaan". De officier van justitie vond dat uit het proces-verbaal van de politie onvoldoende bleek dat er ook echt werd overnacht in de camper. Samen met de verklaring van de vriend waarop de Eindhove- naar wachtte deed dat hem be sluiten tot de eis vrijspraak. De uitspraak was conform. Niet tijdig gekeurd A. C. J. de M. uit Alblasserdam kreeg een boete van 35 gulden omdat hij een vijftonige hoorn op zijn auto had om als toeter te gebruiken. J. C. A. K. uit Brouwershaven en M. L. van der W. uit Burgh-Haamstede kregen beiden 50 gulden boete omdat hun auto niet tijdig APK was gekeurd. ZIERIKZEE - In verband met een aantal nieuwe verkeersre gels dat in november '91 is in gevoerd heeft het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ) een speciale voorlichtingsbus ingezet. Deze bus staat woensdag 22 januari op het Havenplein van Zierik zee. Het nieuwe Reglement Ver keersregels en Verkeerstekens (RVV) dat 1 november '91 is in gevoerd gaat uit van de eigen verantwoordelijkheid van de weggebruiker. Onder het mot to Geef je verstand eens voor rang is het nieuwe RW dan ook in de publiciteit gebracht. In vergelijking met het oude RW dat sinds 1966 gold is er het nodige veranderd. Over wat er nu precies veran derd is wil het ROVZ de Zeeuwse bevolking informe ren. Daarom heeft dit orgaan voor de verkeersveiligheid een voorlichtingsbus ingericht die de gehele maand januari door Zeeland toert. Een van de plaatsen die in het routesche ma van deze voorlichtingsbus is opgenomen is Zierikzee. Woensdag 22 januari staat de bus op het Havenplein. In de bus is voorlichtingsmateriaal voorradig en ook kan men er een videoband bekijken. Voor lichters van Veilig Verkeer Ne derland en de Stichting Ver- keers Educatie Zeeland zijn in de bus aanwezig voor het beantwoorden van eventuele vragen. OISTERWIJK - Een 60-jarige inwoner van Oisterwijk is don derdagmiddag gestikt in een bal gehakt. WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 50% Min.temp. 6 graden Mid.temp. 8 graden Windkracht west 4 Maandag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 20% Min.temp. 5 graden Mid.temp. 7 graden Windkracht zuidw. 4 Dinsdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 20% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 6 graden Windkracht zuid 4 ZON- EN MAANSTANDEN 11 jan.Zon op 08.45, onder 1650 Maan op 10.47, onder 12 jan.Zon op 08.44, onder 16.51 Maan op 11.03, onder 00.17 13 jan.Zon op 08.43, onder 16.53 Maan op 11.22, onder 01.30 Eerste Kwartier: 13 jan. (03.32) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De barometer is flink gestegen. Het hangt samen met het ontwikkelen van een hogedrukge- bied. De as ligt de komende dagen precies boven ons land. De aange voerde lucht komt uit Zuid- Scandinavië en is flink kouder. Zo als vaker in de winter geeft zo'n ho- gedrukgebied in de directe omge ving weinig zon. De komende nacht zijn er enkele opklaringen en plaat selijk kan wat mist ontstaan. De mi nimumtemperatuur ligt rond min 3 graden. Overdag zijn er wolkenvel den, maar er is ook af en toe zon. Het blijft droog. De middagtempera- tuur wordt ongeveer 3 graden en er is maar weinig wind. DEN HAAG - Het wegvervoer noemt de uitspraak van de Ho ge Raad rampzalig, dat werk gevers maximale moeite moe ten doen om een arbeidsonge schikte in dienst te houden. Dat heeft de werkgeversorga nisatie Koninklijk Nederlands Vervoer (KNV) meegedeeld in een reactie op het arrest van de Hoge Raad van deze strekking. Het betreft hier een arbeidson geschikt geraakte chau^feujr. Anders dan in andere sectoren kan het-wegvervoer (goederen- en personenvervoer) afgekeur de mensen alleen herplaatsen bij het niet-rijdend personeel, dat maar 20 procent van het personeelsbestand uitmaakt. Aan het chauffeursberoep wor den soms zelfs wettelijk ge- schiktheidseisen gesteld. De Hoge Raad gaat nu zover dat er maar een bijrijdersfunctie moet worden geschapen. Dat zou tot „goed werkgevers schap" behoren. Door de daar aan verbonden extra kosten, zal dit „goede werkgevers- schap" als snel leiden tot fail lissementen, zo zegt KNV. ZIERIKZEESCHEREi NIEUWSBODE 8Mb Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Wnd. Chef redacteur P. Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 47,50 Bij autom. afschr. 45,00 Per jaar f 179,00 Bij autom. afschr. f 169,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 6% BT.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 3