Oosterlander maakt kopieën van de schilderijen van Rembrandt streeknieuws Kamer van Koophandel overweegt imago-offensief Medicijnvergoeding Het is allemaal precisiewerk Inbraak in bedrijfs gebouw Inbraken in auto's Auto rijdt tegen een knipperlicht Te veel gedronken Duivelandse commissie az begint later Beleidsplan '92 i 4 DONDERDAG 9 JANUARI 1992 NR 25082 3 OOSTERLAND - Aristoteles met het borstbeeld van Homerus, een doek van 1,37 bij 1,44 meter met een bij zondere lichtval is prominent aanwezig in de huiskamer van het echtpaar Minnaard in Oosterland. „Schit terend hè, het origineel hangt in het Metropolitan museum in New York. Dat zou ik dolgraag eens willen zien", aldus de 68-jarige P. Minnaard. Hij is een grote liefhebber en bewonderaar van de 17e eeuwse schilder, Rembrandt van Rijn. En evenals de oude Hollandse meester een begaafd schilder zo blijkt uii de werken die in zijn huis hangen. Sinds vijftien jaar legt de Oosterlander zich toe op het naschilderen van werken van Rembrandt. P. Minnaard bij zijn schilderij Aristoteles met borstbeeld van Homerus. (Foto: Joop van Houdt). Aan de diverse wanden van het huis in Oosterland hangt dan ook een niet alledaagse collec tie. Een portret van Rem- brandts moeder, een portret van een -aanzienlijke jonge vrouw Maria Trip, Titus aan lessenaar, de man met de gou den helm, badende jonge vrouw. Afbeeldingen waarmee de heer Minnaard in zijn eigen woonomgeving de sfeer van een beroemd schilderijenmu seum creëerde. Behalve dit imago-offensief zo als de Kamer het noemt wordt ook het beleid om de produkt- bekendheid op te schroeven voortgezet. Behalve voorlig- ting over de eigen activiteiten besteedt de Kamer ook in 1992 weer de nodige aandacht aan het geven van adviezen wat be treft allerlei subsidies. Op na tionaal niveau wordt de subsi diekraan meer en meer dicht gedraaid, in Europees verband daarentegen komen meer sub sidiegelden beschikbaar. Een en ander zorgt echter voor een voor ondernemers wat ondui delijk beeld. Deze voorlichten de en adviserende taak van de TERNEUZEN - Inwoners van Zeeuws-Vlaandercn die ge wend waren hun medicijnen te halen bij een apotheek in Bel gië kunnen dat ook in de toe komst blijven doen zonder dat hun medicijnvergoeding in ge vaar komt. Om dit mogelijk te maken heeft de staatssecreta ris van volksgezondheid, Hans J. Simons, de invoering van de wet stelselwijziging ziekte kostenverzekering aangepast op de valreep van 1991. Met name in de grensstreek van Zeeuws-VIaanderen be trokken veel inwoners medicij nen van Belgische apotheken. Met de invoering van de stelsel wijziging ziektekostenverzeke- ,,Ik heb altijd al een grote lief de gehad voor de schilderijen van de oude, Hollandse mees ters. Ik heb in mijn leven veel musea bezocht en allerlei boe ken gelezen over het leven en werken van Rembrandt en zijn tijdgenoten", aldus de in Bata via, Indonesië geboren man die sinds twintig jaar in Ooster land woont. Vroeger toen hij nog werkte als radiotelegrafist beperkte zijn bewondering voor Rembrandt zich tot die Kamer ontwikkelt zich meer en meer en zal ook in 1992 de nodige aandacht krijgen. Vraag en aanbod In toenemende mate ook zien ondernemers de Kamer van Koophandel als een punt waar vraag en aanbod op het gebied van produktie-, diensten en kennis samerf komen. Om in die behoefte te voorzien komt er in 1992 een Handels Infor matie Systeem. Dit systeem dat een aanvulling is op het Handelsregister bevat een in ventarisatie van de produkten en afzetmarkten van een groot ring per 1 januari 1992 zou deze in zwang zijnde gang van zaken niet meer mogelijk zijn. Inwo ners van de grensstreek van Zeeuws-VIaanderen zouden na deel kunnen ondervinden van dit onderdeel van de stelselher ziening. Hierover heeft het col lege van gedeputeerde staten in november een brief gestuurd aan de staatssecretaris. De staatssecretaris heeft het colle ge nu laten weten dat aan de al gemene wet bijzondere ziekte kosten een tweetal artikelen is toegevoegd. Door deze toevoeging kunnen inwoners van grensgebieden gebruik blijven maken van 'medicijnen uit het buiten land'. museabezoeken, maar sinds 15 jaar legt hij zich ook toe op het naschilderen van de meester werken. „Dat is eigenlijk toevallig ont staan. Het tekenen en schilde ren zit wel bij ons in dë familie. Mijn neef doet het ook en ik ben er vroeger op school ook altijd goed in geweest. Maar ik kwam pas op het idee om het weer te gaan doen toen ik van mijn kleindochter een verfdoos aantal Midden- en Noord zeeuwse ondernemingen. Ook zal in kaart worden gebracht aan welke landen deze bedrij ven diensten en opslagactivi teiten aanbieden. Dergelijke gegevens ontbreken op dit mo ment nog. Dit jaar ook wil de Kamer contact leggen of reeds bestaande contacten verdiepen met andere Kamers van Koop handel in Europa. Dergelijke contacten zijn volgens de Ka mer zinvol. Inmiddels is op dit punt al een begin gemaakt, zo onderhoudt de Kamer nu al contacten met de Kamers van Koophandel in Kent, Terrassa (Spanje) en Lille. Stimulering: Behalve haar adviserende en voorlichtende functie vervult de Kamer van Koophandel ook een stimulerende rol. Dit jaar zal die stimulerende rol vooral tot uiting komen in zaken als het World Fish Center Neeltje «fans, een bedrijfsmilieudienst, het project toeristische sei zoensverlenging en de Stich ting BSB (Bodemsanering in gebruik zijnde bedrijfsterrei nen). In Zeeland zullen twee van dergelijke organisaties ko men. De Stichting BSB Mid den- en Noord-Zeeland is be doeld als een organisatie van en voor het bedrijfsleven met als doel het stimuleren en coör dineren van vrijwillige bodem onderzoeken en waar nodig ook sanering. Deze moet op grond van urgentie een lijst van bedrijven opstellen die hieraan mee willen werken. Bij dit alles vervullen Kamer van Koophandel en andere be drijfsorganisaties een voor trekkersrol. De kosten van de ze BSB-organisaties worden in eerste instantie gedragen door de provincie en de Kamers van. Koophandel, maar ook van de betrokken bedrijven wordt een financiële bijdrage verwacht, zodat de bijdragen van provin cie en Kamer van Koophandel in maximaal vijf jaar kunnen worden afgebouwd. voor mijn verjaardag kreeg. Ik moest dat cadeau toch gebrui ken". Nadat hij aan de hand van foto's eerst een paar land schappen. en zeegezichten had geschilderd kwam de heer Min naard op het idee om eens te proberen ook zijn lievelings schilderijen na te schilderen aan de hand van foto's. Het boek Rembrandt meesters der schilderkunst kreeg een nieuwe betekenis. Nadat hij Op milieugebied gebeurt in 1992 volgens het beleidsplan nog meer. Afgelopen jaar zijn de mogelijkheden onderzocht om in Zeeland tot een Bedrijfs milieudienst te komen. Geble ken is dat zo'n Bedrijfsmilieu dienst als zelfstandige provin ciale organisatie bestaansrecht heeft, ook al is het draagvlak niet breed. Verwacht wordt dat deze Bedrijfsmilieudienst na een deels gesubsidieerde be ginperiode financieel zelfstan dig verder kan werken. Deze dienst moet, althans dat is het streven, in 1992 zover op poten staan dat deze dienst kan gaan draaien. Kamer van Koophan del en belanghebbende onder nemersorganisaties, de initia tiefnemers voor de oprichting van deze dienst, werken daar hard aan. Recreatie en toerisme In 1992 - een jaar later dan ge pland - zal opnieuw een provin ciaal beleidsplan voor recrea tie en toerisme verschijnen. Hierin worden de provinciale aandachtspunten op het gebied van toerisme en recreatie uit gewerkt. Deze sector is met een omzet van een miljard gulden en 10.000 arbeidsplaatsen een belangrijke economische be- staansbron voor de Zeeuwen. Ook in het aandachtsveld van de Kamer van Koophandel ne men toerisme en recreatie een belangrijke plaats in. Dit blijft ook in 1992 zo, waarbij ook dan het accent ligt op seizoensver lenging en kwaliteitsverbete ring. Behalve deelname aan het project seizoensverlenging wordt in 1992 ook aandacht be steed aan de nadere uitwer king van de toeristisch-strate- gische visie voor het Rijn Schelde-gebied. Ook wordt de inbreng in de Stichting Zee land Campings gecontinueerd en blijft de Kamer van Koop handel ook in '92 nauw betrok ken bij de nadere uitwerking van de plannen voor de herin richting van de Brouwersdam en damaanzetten. Samen met de toeristische ondernemersor ganisaties wil de Kamer zich bovendien ook beraden over de meest gewenste invulling van het Oosterscheldegebied als natuurgebied zodat bij het nieuwe beleidsplan ook reke ning wordt gehouden met de toeristische belangen. zich had verdiept in de meng en schildertechnieken die Rem brandt gebruikte, zette de heer Minnaard de reproduktie van het portret van Rembrandts derde vrouw Hendrikje Stof fels tegen de muur in zijn huis kamer en plaatste er een doek van heel fijn schilderslinnen naast. Met behulp van een ster van basislijnen bracht hij de compositie over op zijn doek en vervolgens werkte de Ooster lander ruim een half jaar lang dagelijks vier uur aan het schilderij. Elke morgen en elke middag twee uur. Langer is bijna niet mogelijk, want het is heel moeilijk en heel inspannend. Het is vooral precisiewerk". Precisiewerk om een schilderij te maken dat een exacte kopie is van de reproduktie van het Rembrandt-schilderij. De heer Minnaard worstelde daarbij onder meer met de lichtval die zo typerend is voor de schilde rijen van Rembrandt. „Om het licht en de warmte van zo'n schilderij tevoorschijn te halen gebruik ik verschillende lagen verf op elkaar. Bijvoorbeeld wit, geel en goudkleurig". Het resultaat van zijn eerste Rembrandt-schilderij was zo danig dat de heer Minnaard de smaak te pakken kreeg. In de afgelopen jaren maakte hij veertien schilderijen aan de hand van doeken van Rem brandt. Het zegt de Oosterlan der niet zo veel dat dat als ko piëren wordt omschreven. „Als ik met mijn doek buiten ga zit ten en ik schilder een toren na, dan is dat toch ook kopiëren", vindt hij. De schilderijen van Rem brandt sprekén hem aan omdat de figuren die er op staan afge beeld zo menselijk en levens echt zijn. „Zijn schilderijen spreken mij nog meer aan dan die van Rubens en Van Gogh. We zijn in december naar de overzichtstentoonstelling van Rembrandt in het Rijksmu seum te Amsterdam geweest. Ik was heel ontroerd toen ik zijn schilderijen zag". De af beeldingen in hun huis die daar zo sprekend op lijken zijn voor de heer Minnaard en zijn vrouw een heel dierbaar bezit geworden. „We genieten er ie dere dag van". Op dit moment is de Oosterlan der niet bezig met een schilde rij, maar hij is zich psychisch aan het voorbereiden op een enorme uitdaging; het naschil deren van De Nachtwacht. „Ik moet daar eerst heel goed over nadenken. Het is zo'n groot schilderij en er staan zoveel mensen op. Het moet allemaal goed in verhouding zijn, want het moet wel kloppen. Maar ik denk wel dat het mogelijk is, absoluut". ZONNEMAIRE Oud papier Op zaterdag 11 januari halen leden van de harmonievereni ging Nut en Uitspanning oud papier op in de kern Zonnemai- re en omgeving. Men begint rond te rijden om 9.30 uur. De mensen wordt verzocht het ou de papier voor die tijd gebun deld aan de weg gereed te zet ten. OOSTERLAND Nieuwjaarsreceptie NBvP In de Oosterhof te Oosterland hield de afdeling Duiveland van de NBvP dinsdagmorgen haar jaarlijkse Nieuwjaarsre ceptie. Bij het binnenkomen in de zaal werden vele handen ge schud en wenste men elkaar een gelukkig nieuwjaar toe. De bijeenkomst werd geopend door presidente L. E. de Jonge- van 't Hoff. Daarna vertoonde zij dia's van de afdelingsbij eenkomsten van 1991. Van de vele activiteiten die plaatsvon den was de viering van het 45- jarig bestaan van de afdeling Duiveland het hoogtepunt. Tfenslotte werd een toast uitge bracht op het nieuwe jaar. De volgende bijeenkomst van de NBvP is de jaarvergadering op woensdag 29 januari. Vergadering SGP-Studievereniging Reclame, ook onze spiegel? Dat is het onderwerp waarover wordt gesproken tijdens een vergadering van de SGP-Stu dievereniging Schouwen-Dui- veland die gepland is op vrij dag 24 januari. Het onderwerp wordt behandeld door SGP-ge- meenteraadslid in Hendrik Ido Ambacht drs P. C. den Uil. De bijeenkomst vindt plaats in de vergaderzaal van de Gerefor meerde Gemeente aan de Sint Joostdijk 11 en begint om 19.45 uur. BRUINISSE Drukte bij Padmos Voor de loswal bij scheepswerf Padmos is het een drukte van belang. De Bruse reparatieha ven wordt momenteel bevolkt door twee 80-meter lange bin nenvaartschepen. Padmos voorziet onder meer het Duitse binnenvaartschip Chateau Pal mer van een nieuwe Mitsubishi hoofdmotor van 800 pk. Voor een resivie van de boegschroef meerde de evengrote Hans Hei- ma af voor de werfdeuren van Padmos. Daarnaast werd de mosselkotter YE 38 vastgek noopt voor het plaatsen van een nieuwe hoofdmotor van Mitsubishi. Verder arriveerde vanuit het Belgische Oostende de kustvisser O 62. Dit kottert- je, dat eerder heeft gevaren als KG 2 uit Kortgene, wordt bij Padmos volledig gemoderni seerd. Op het programma van de Belgische schipper staat on der meer een verlenging, een gedeeltelijke nieuwe stuurhut, een nieuwe vislier en een nieu we Mitsubishi hoofdmotor van 300 pk. De verlening zal bin nenkort plaatsvinden op de milieuvriendelijke helling van scheepswerf Van Duivendijk. Deze week is de hellingplaats bezet door de Zierikzeese mos selkotter ZZ 9 Vertrouwen voor knippen, scheren en teren. ZIERIKZEE - In de kerstva kantie, tussen 19 december en een januari werd ingebroken in het gebouw van de Dag- en Avond School aan het Janne- wekken te Zierikzee. Onbekenden drongen het ge bouw door middel van braak binnen en stalen een cassette deck waarvan de waarde niet bekend is. ZIERIKZEE - In Zierikzee werden in de nacht van dins dag op woensdag twee perso nenauto's opengebroken. De auto van de heer M. B. uit Zierikzee stond op een par keerterrein aan de Hoofd poortstraat. Nadat onbeken den het voertuig hadden open gebroken namen zij een zonne bril, 25 cassettebandjes, een le ren jas en een zegelboekje uit de auto mee. Het schadebedrag is nog onbekend. Ook de heer E. H. uit Zierikzee werd het slachtoffer van auto-inbrekers. Zij auto stond geparkeerd op de Mosselboomgaard. Nadat het voertuig was opengebroken werd er een radiocassetterecor der en een schooltas uit gesto len. De waarde van die goede ren bedraagt ongeveer 200 gul den. Daar komt natuurlijk de schade door braak nog bij. BURGH-HAAMSTEDE - Me vrouw M. W. uit Haamstede is woensdagmiddag met haar auto tegen een knipperlichtin stallatie in haar woonplaats gereden. Het voertuig werd daarbij zo zwaar beschadigd dat het moest worden wegge sleept. Zelf kwam de bestuurster er zonder noemenswaardige ver wondingen af. Het ongeluk ge beurde om ongeveer 13.15 uur toen ze met haar auto over de Kloosterweg in Haamstede in de richting van de Noordstraat reed. Tben de bestuurster tij dens het rijden een plant die rechtsvoor in haar auto stond wilde rechtzetten verloor zij de controle over het voertuig. Zij reed daardoor tegen een paal waarop een knipperlichtinstal latie is bevestigd. De bescha digde voorziening is eigendom van de gemeente Westerschou- wen. BROUWERSHAVEN De Rijkspolitie Schouwen-Duive- land heeft de heer J. van D. uit de gemeente Brouwershaven aangehouden omdat hij achter het stuur zat terwijl hij teveel had gedronken. De Brouwenaar werd aange houden bij een surveillance in de nacht van dinsdag op woens dag om ongeveer 01.30 uur. Uit een eerste controle met de blaaspijp bleek hij zoveel alco hol te hebben genuttigd dat de Brouwenaar werd meegeno men naar het politiebureau in Zierikzee. Daar werd via een ademanalysetest de precieze hoeveelheid alcohol in zijn bloed vastgesteld. Naar aanlei ding daarvan kreeg de man een boete van 250 gulden en een tij delijk rijverbod opgelegd. Verwachting t/m maandag 6 jan. WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 10% Min.temp. -3 graden Middagtemp. 3 graden Windkracht variabel 2 Zondag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 10% Min.temp. -1 graad Middagtemp. 3 graden Windkracht zuidoost 3 Maandag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 10% Min.temp. -1 graad Middagtemp. 2 graden Windkracht variabel 3 ZON- EN MAANSTANDEN 10 jan. Zon op 08.45, onder 16.48 Maan op 10.33, onder 23.06 Eerste Kwartier:13 jan. (03.32) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De zeer zachte lucht waarin het kwik vandaag opliep tot 10 graden wordt vannacht helemaal uit ons land verdreven. Met een naar noordoost gedraaide wind stroomt nu drogere en koudere lucht uit Scandinavië naar ons land. In het noordoosten - waar de bewol king het eerst breekt - kan het van nacht een graad of 3 vriezen, in het zuiden, waar de opklaringen pas morgen doordringen, blijft het kwik net boven nul. Morgen zijn er flinke zonnige perioden, de oost tot noord oosten wind zwakt in de loop van de dag steeds verder af en de tempera tuur loopt op tot 2 3 graden boven het vriespunt. DEN HAAG - Prins Constan- tijn, de jongste zoon van ko ningin Beatrix en prins Claus, gaat naar Japan. Op 16 maart opent hij in Nagasaki Holland Village de replica van zijn ou derlijk huis, Paleis Huis ten Bosch. Dat heeft de Rijksvoor lichtingsdienst bekend ge maakt. NIEUWERKERK - Het aan- vangstijdstip van de openbare vergadering van de Duiveland se adviescommissie algemene zaken die vanavond (donder dag) plaatsvindt in het ge meentehuis te Nieuwerkerk is een uur verschoven. In plaats van het eerder aange kondigde tijdstip 18.30 uur be gint de vergadering nu om 19.30 uur. De commissieleden praten over de toepassing van enkele artikel-19 procedures in verband met bouwaanvragen van particulieren, de verkoop van een stukje gemeentegrond aan de Loensweg ten behoeve van een particuliere tuin en de gemeentelijke werkplanning in verband met het ruimtelijk beleid 1992. Ook komen de ver- deelbesluiten stads- en dorps vernieuwing 1991 en 1992 aan de orde. De vergadering is openbaar en kan dus door iede re belangstellende worden bij gewoond. ZIERIKZEESCHE$S3 NIEUWSBODE lü Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Wnd. Chef redacteur P. Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 47,50 Bij autom. afschr. f 45,00 Per jaar 1 179,00 Bij autom. afschr. f 169.00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 1130 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 1130 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mrh prijs 64 cent. Kont ra kttarj even op aanvraag. ..succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. ZIERIKZEE - Nog steeds zijn er in het Zeeuwse be drijven die niet goed op de hoogte zijn van de moge lijkheden die de Kamer van Koophandel en Fabrie ken biedt. Met name de wat kleinere bedrijven blij ken op dit punt onwetend te zijn. Om die reden.over- weegt de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland dan ook een campagne ter verbetering van het imago. Deze voorgenomen PR-campagne maakt de Kamer bekend in het Be leidsplan voor 1992.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 3