EEN GOED VOORNEMEN ^BLI0^ Aannemerscombinatie steunt project vakantiewoning kankerpatiëntjes Open School voor ouderen doet het op Schouwen-Duiveland goed r GEBOORTEKAARTJES? Politie signaleert weer ruim dertig snelheidsovertreders ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Ir. R. Bresau: Steun is hartverwarmend REC viert vijftien jaar Open School drukkerij lakenman ochtman bv ~1 I dé krant van schouwen - duwland! I ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 9 JANUARI 1992 148e JAARGANG NR 25082 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 NEELTJE JANS - Dinsdag 7 januari is aan vertegenwoordigers van de Lions- club Thuredriht uit Dordrecht een bedrag overhandigd van 11.840 gulden. Het geld is bestemd voor het project vakantiewoning voor jeugdige kankerpatiënt jes en werd beschikbaar gesteld door de combinatie Westerschouwen. Deze aan nemerscombinatie, waarin de concerns Ballast Nedam en Van Oord Werkendam BV zijn vertegenwoordigd, is verantwoordelijk voor de ophoging van het Schouwse strand afgelopen zomer. Eén promille van de aannemingssom van dit werk, ruim 11.000 gulden, is ter beschikking gesteld voor het goede doel dat de Lionsclub nastreeft. De cheque werd in het Topshuis op het werkeiland Neeltje lans overhandigd. De heer J. Geleijnse van Rijks waterstaat heet alle gasten har telijk welkom. Aanwezig zijn onder meer drie bestuursleden van de Lionsclub Thuredriht uit Dordrecht, drie vertegen woordigers van de combinatie Westerschouwen en drie leden van de Lionsclub Schouwen- Duiveland. Geschiedenis Met dank voor de uitnodiging en de ontvangst neemt ir. R. Bresau het woord. Hij is pen ningmeester van de Lionsclub Thuredriht en projectleider van de bouw van het eerste va kantiehuisje dat gereed kwam in mei van het vorig jaar. In het kort schetst hij de geschiedenis die is voorafgegaan aan de rea lisatie van deze bungalow. Zo'n anderhalf jaar geleden werd bij de Lionsclub het idee geopperd om geld bijeen te za melen voor gehandicapte kin deren. Een spaarsom van enke le tienduizenden guldens en de opbrengst van een door hen ge organiseerd golftoernooi vormden de basis om een pro ject te realiseren. Nog niet be kend was welke bestemming het geld moest krijgen. Eerste plan Contact werd opgenomen met een relatie, de heer B. Schot van het CJV-Samen Verder uit Zierikzee. Het toeval wilde dat deze vereniging eind 1988 door de directeur van de Stichting Gehandicaptenbeleid Zeeland was benaderd voor een aanpas sing van het CJV-complex aan de Rampweg te Renesse. Het idee werd gelanceerd om te starten met de bouw van een aangepaste woning voor ge handicapten naast het hoofdge bouw van deze vereniging. Door de hoge kosten moest dit plan echter in de ijskast wor den gezet. Op het moment dat de Lions club Thuredriht contact zocht met de heer Schot van het CJV met de vraag of hij een lokatie wist voor een vakantiewoning voor kankerpatiëntjes kwam het plan boven tafel. Besloten werd om de krachten te bunde len. Ook de Stichting Gaande weg uit Arnhem, die reeds er varing heeft met het bouwen van dergelijke woningen elders in het land, werd betrokken bij de uitvoering. Het CJV-terrein kwam uiteindelijk als de juiste lokatie voor de bouw van een bungalow uit de bus. In april is gestart met de bouw van de bungalow waarna in mei de of ficiële ingebruikname plaats vond. Staatssecretaris Simons Jr. R. Bresau (links) dankt de heer B. van Wendel de Joode voor de hartverwarmende bijdrage. (Foto: Joop van Houdt). werd bereid gevonden het va kantiehuis te openen. Voor de opening bleek reeds de grote behoefte die er bestaat naar een dergelijke woning. ,,Het huisje was in mum van tijd voor het hele seizoen volge boekt!", aldus de heer Bresau. Hij vervolgt: ,,De steun die we van alle kanten ontvingen sterkte ons om door te gaan met het 'initiatief. Het draag vlak bleek enorm. Ook de reac ties van de patiëntjes waren zeer positief. In een gasten boek toonden zij door middel van spreuken hun grote dank baarheid". Achteraf bleek het hierbij niet te blijven. De heer Bresau was erg verrast toen hij werd ge beld door de heer Geleijnse van Rijkswaterstaat dat de Li onsclub opnieuw een gift tege moet kon zien. „Het kwam voor ons als een donderslag bij heldere hemel dat de aanne merscombinatie Westerschou wen geld beschikbaar wilde stellen voor de bouw van een tweede woning". De heer B. van Wendel de Joo de van de aannemerscombina tie geeft weer hoe het idee is ontstaan. „Tijdens de uitvoe ring van het ophogen van het strand viel ons de welwillend heid van de gemeenschap van Schouwen-Duiveland op. Groot was de medewerking van de gemeente, de provincie en een aantal Zeeuwse onder nemers. Hiervoor wilden wij onze dank tonen". Het idee werd aangedragen om 1 pro mille van de aannemingssom van het gigantische project af te staan voor de bouw van een vakantiewoning voor kanker patiëntjes. Verrast door het ho ge bedrag neemt de heer Bre sau de cheque in ontvangst. Daarnaast wordt aan hem nog een foto overhandigd die is ge maakt bij het begin van de werkzaamheden op het Schouwse strand. Hartverwarmend Duidelijk geëmotioneerd neemt de heer Bresau de chê- que en de foto in ontvangst. Hij zegt de wijze waarop het werk van de Lionsclub wordt ge steund hartverwarmend te vin den. „Per jaar horen honder den kinderen dat zij ongenees lijk ziek zijn. Dit betekent voor hen en niet te vergeten voor de familie een ingrijpende veran dering in het leven. Daarom is het extra fijn dat we spoedig kunnen starten met de bouw van de tweede bungalow. Ik weet dat een verblijf in het va kantiehuisje een rustpunt is voor deze gezinnen die enorm belast zijn met deze verschrik kelijke ziekte. Namens hen heel veel dank. Voor wat be treft de foto kunt u er van op aan dat zij een prominente plaats zal krijgen". Ibt slot spreekt de heer Bresau de hoop uit dat de bungalow binnen twee drie jaar gereed zal zijn. ZIERIKZEE - Schoolgaan en iets Ieren. Een aantal Zeeuwen dat aan die jeugdjaren in de schoolbanken weinig positieve herinneringen heeft overgehouden, heeft inmiddels door de Open School aan den lijve ondervonden hoe leuk en ontspannend schoolgaan kan zijn. Deze vorm van tweede kans onderwijs be staat dit jaar vijftien jaar en dat is voor het Regio naal Educatief Centrum, dat ook op Schouwen- Duiveland actief is op het gebied van basiseducatie, reden om deze dagen (9 en 11 januari) eens flink uit te pakken. De boreling die in '76 het levenslicht zag is immers uitgegroeid tot een energieke jongeling. De Open School is met die vijf tien jaar in feite ouder dan het Regionaal Educatief Centrum in Goes waar deze vorm van volwasseneneducatie is onder gebracht. In 1976 immers wer den de Bevelanden door het mi nisterie van onderwijs en we tenschappen geselecteerd voor het proefproject Open School dat volwassenen met alleen la gere school of met slechts een paar jaar voortgezet onderwijs een tweede (onderwijs)kans bood. De belangstelling hier voor was groot en gezien het beperkte aantal cursusplaat sen viel aan een strenge selec tie niet te ontkomen. In de loop van die vijftien jaar hebben vele volwassenen van deze vorm van tweede kanson derwijs gebruik gemaakt en daarbij ondervonden dat leren weliswaar een inspanning vergt maar tegelijkertijd ook heel leuk is. Dit omdat de Open School een totaal andere opzet kent dan het traditionele (klassikale) onderwijssysteem, waarmee menige volwassene in zijn jeugd minder plezierige ervaringen had opgedaan. Eén van de principes van de Open School is dat de lesstof in eer ste instantie de motivatie van de cursisten moet prikkelen al vorens meer vakgericht kan worden gewerkt. Daarom ook is de cursist de spil in het lesge- beuren dat afgestemd is op de denk- en leefwereld van de cur sist. Naast het opfrissen of ver beteren van basisvaardigheden zoals grammatica, spelling en cijferen en een mondje Engels worden in nauw overleg met de cursisten thema's vastgesteld die in de vorm Van projecton derwijs worden uitgewerkt en gepresenteerd. Daarmee ver krijgen de cursisten niet alleen een brok algemene ontwikke ling maar maken zij zich bo vendien ook verschillende stu dievaardigheden eigen zoals het verrichten van naslagwerk, het maken van samenvattingen en het houden van bij voor beeld spreekbeurten. Later De Open School van het REC mag dan dit jaar aan zijn derde lustrum toe zijn, op Schouwen- Duiveland is de Ópen School later van start gegaan. Nadat Schouwen-Duiveland als een van de eerste regio's in den lan de kennismaakte met het alfa- betiseringswerk, werd door het REC - sinds '87 op Schou wen-Duiveland actief- in 1988 het fenomeen Open School geïntroduceerd. Bezwaarlijk Tweemaal per week kwamen de Open School-leerlingen bij een voor zowel thematisch als vakonderwijs. Van meet af aan bleek echter dat twee bijeen komsten van elk tweeëneen half uur voor sommigen be zwaarlijk waren. Dit weer hield een enkeling er zelfs van om zich voor de Open School aan te melden. Volgens Tineke Kal wij, contactpersoon van het REC op Schouwen-Duiveland bestond erbij de doelgroep dan ook een voorkeur voor één in plaats van twee vaste bijeen komsten. Na drie jaar Open School werd in 1991 dan ook voor een ande re opzet gekozen, die de cursist meer keuzemogelijkheden bood. Er kwam een groep alge mene ontwikkeling en een groep voor Engelse taal en cul tuur, Engels totaal geheten. Cursisten kunnen aan beide groepen meedoen maar kun nen als zij dat willen ook voor een van de groepen kiezen. Daarmee zijn de studiemoge lijkheden bij het REC nog niet op want naast deze op de Open School geënte groepen alge- men ontwikkeling en engels to taal, heeft het REC ook nog verschillende lees- en schrijf- groepen, een bruggroep, een cursus Nederlands voor buiten landers, een groep Neder lands/Engels, een kennisma kingscursus informatica en een cursus praktisch Nederlands. Behalve met de groepen Engels totaal en algemene ontwikke ling is het REC vorig jaar ge start met een nieuwe activiteit: de open school voor ouderep. Een initiatief dat van meet af aan grote belangstelling trok. In minder dan geen tijd waren er voldoende aanmeldingen om in Zierikzee te kunnen be ginnen. Iets dat ook op de Be velanden het geval was. Het be sef dat je nooit te oud bent om iets te leren waarmee je boven dien alle maatschappelijke ontwikkelingen kunt blijven volgen motiveerde vele 55- plussers om zich voor deze Open School op te geven. Op hoogte blijven Eens per week - op donderdag - komen de leergierige senioren daarvoor naar de vroegere Prinses Julianaschool aan het Jannewekken - het onderko men van de DAS en het REC. Ze komen maar wat graag, niet alleen omdat ze door deze we kelijkse bijeenkomsten op de hoogte hopen te blijven van datgene wat zich in de maat schappij afspeelt maar ook omdat ze leren gewoon leuk vinden. Een aantal heeft in vroeger tijden - toen de school keuze niet zozeer afhing van verstandelijke vermogens maar veel meer van de maat schappelijke positie van de ou ders - bovendien weinig studie kansen gehad. De mogelijkhe den voor tweede kansonder wijs wordt door deze groep dan ook met beide handen aange pakt. In de wekelijkse bijeenkomst van 2,5 uur werken de senioren vervolg pagina 2 ORIGINELE, LEUKE EN MODERNE GEBOORTEKAARTJES VINDT U BIJ Janneweken 11 Zierikzee Tel. 01110-16551 Men is nooit te oud om te leren. Spreekwoord Kouder HET WEER Vannacht opklaringen. Mintemp. van -3 tot 0 graden. Overdag flin- ke zonnige perioden en droog. ■-V* Middagtemp. ±3 graden. Oostelij- ke wind, matig, kracht 3 4, in Zeeland eerst nog af en toe krach tig, 6. Later afnemend. V— o REMBRANDT P. Minnaard uit Oosterland maakt kopieën van schil derijen van Rembrandt. IMAGO De Kamer van Koophandel wil haar imago verande- OMROEP ZEELAND De meeste luisteraars zijn tevreden over Omroep Zee land. DELTACROSS Zaterdag wordt in de Dominiale bossen in Westen- schouwen de 20e Deltacross gelopen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's ZIERIKZEE/BURGH-HAAMSTEDE - Bij een snel heidscontrole die werd gehouden op vier verschil lende plaatsen heeft de Rijkspolitie Schouwen-Dui veland 31 weggebruikers gesignaleerd die te hard re den. De controle werd gehouden met behulp van ra- darapparatuur. De meeste overtreders krijgen bin nen enkele weken een proces-verbaal met bijbeho rende acceptgiro thuisgestuurd. Degenen die de maximum snelheid extreem overschreden krijgen een oproep om zich rechtstreeks voor de rechter te verantwoorden voor hun gedrag. De controle begon om 08.00 uur langs de provinciale weg 5, de weg tussen Zierikzee en Haam stede waar een maximum snel heid van 80 kilometer per uur is toegestaan. Van de 192 voer tuigen die in een uur passeer den bleken er vijf harder te rij den dan is toegestaan. De hoog ste snelheid die werd geconsta teerd was 110 kilometer per uur. Tussen 9.00 en 9.45 uur stond de politie met de radarappara- tuur langs de Kraaijenstein- weg bij Haamstede. Ook een weg waar niet harder mag wor den gereden dan 80 kilometer per uur. Van de 138 voertuigen die passeerden reden er 15 te hard. De hoogst geconstateerde snelheid die op de Kraai- jensteinweg werd geconsta teerd was 113 kilometer per uur. De politie reed vervolgens naar de Lange Blokweg bij Zierik zee waar men tussen 10.30 en 11.10 uur de voorbijrijdende voertuigen controleerde. Het bleken er 83 te zijn en vier daarvan reden harder dan de maximum snelheid van 70 ki lometer per uur die daar geldt. De hoogste snelheid die werd gemeten was 93 kilometer per uur. Weg naar de Val Tfenslotte stond men van 11.20 tot 12.10 uur langs de provin ciale weg S7, de Weg naar de Val. Tbr plaatse geldt een maxi mum snelheid van 80 kilome ter per uur. Van de 131 voertui gen die passeerden reden er 7 te hard. De hoogste snelheid die men vaststelde was 111 ki lometer per uur. Blijf in 1992 ook op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 47,50 Kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45,— Jaarabonnement f 179,— Jaarabonnement met autom. afschr. f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. ~l

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1