'Kabbelaarsbank was een forse miskleun' J. M. de Vrieze ridder-chauffeur in de Orde van Land- en Tuinbouw Campinghouders tevreden over het gescheiden inzamelen van afval Onderscheiding vanwege 25 jaar werkzaamheden als chauffeur Coöperatieve Sproeicombinatie Milieustraat op campings goed initiatief 11 Voorzitter Vereniging Vrienden van Westerschouwen: Milieustraat Informatie avond over borstvoeding Vergadering bestuur Beatrix- school Informatie bijeenkomst over Namestovo Jaar vergadering- afdeling Schouwen van NBvP DINSDAG 7 JANUARI 1992 NR 25081 3 BURGH-HAAMSTEDE - 'Ridder-chauffeur van de sproeicombinatie in de Orde van Land- en Tuinbouw.' Deze niet alledaagse onderscheiding werd uitgereikt aan J. M. de Vrieze uit Burgh-Haamstede. De 60-jarige land- en tuinbouwer kreeg de zelfgemaakte decoratie tijdens de algemene vergadering van de Sproeicombinatie; een 50 jaar oude coöperatieve vereniging waarin ruim twin tig boeren uit de Westhoek samenwerken wat betreft het gebruik van een grote sproeimachine. J. M. de Vrieze is al 25 jaar werkzaam als de chauffeur van dit apparaat. „Een kwart eeuw. Het klinkt niet alleen lang, maar het is ook lang", aldus de voorzitter van de Sproeicombinatie, W. P. De voorzitter van de Sproeicombinatie W. P. de Vrieze (links) fe liciteert chauffeur J. M. de Vrieze met zijn onderscheiding als ridder-chauffeur in de Orde van land- en tuinbouw. RENESSE - In de zomer van 1991 is gestart met het gescheiden inzamelen van afval op kampeerterreinen. Hiervoor zijn op 53 campings in Zeeland, waarvan er 12 gelegen zijn op Schouwen-Duiveland, speciale containers geplaatst. Voor het inzamelen van blik, papier en glas bestaan er drie aparte, felgekleurde con tainers. Te samen met de milieuboxen, die door de gemeente ook aan particulie ren ter beschikking zijn gesteld voor het verzamelen van chemisch afval, vor men zij de milieustraat. Deze milieustraat is een initiatief van het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur (WVC), de Provincie en de RECRON Zeeland. n De milieustraat op de Wijde Bliek. (Foto: Joop van Houdt). BURGH-HAAMSTEDE - De voorzitter van de Ver eniging Vrienden van Westerschouwen, M. H. Cohen Stuart heeft kritiek op de gemeente Goedereede die de weg vrij maakte voor het realiseren voor het re- creactiebungalowpark Port Zélande op de Kabbe laarsbank aan de Brouwersdam. Vorig jaar zomer werd op ini tiatief van de provincie ge start met een project, om ook op campings het afval geschei den in te zamelen. Op 53 cam- pings in Zeeland werd een zo genaamde milieustraat inge richt. In speciale containers konden de campinggasten blik, papier en glas kwijt. In de praktijk blijkt dit systeem prima te werken, zo blijkt uit reacties van campinghouders. Zij zijn ook actief bezig met het stimuleren van het ge bruik van de milieustraat. Campinggasten krijgen bij aankomst een ansichtkaart die hen op de mogelijkheden van de milieustraat wijstPunt van zorg is dat het aantal cam pings dat in het trotse bezit is van een milieustraat eigenlijk nog veel te klein is. Nog maar al te vaak wordt ook wat het milieu betreft de kat uit de boom gekeken. Men gaat er wellicht vanuit dat 'het alle maal niet zo'n vaart zal lopen' of dat 'er wel een oplossing ge vonden zal worden, want-men- is-zo-knap-vandaag-de-dag Werken aan het milieu heeft echter eigenlijk alleen maar zin als we het met z'n allen doen. Anders komt het er toch weer op neer dat niet alleen de onverbeterlijke vervuiler be taalt, maar ook diegene die zijn uiterste best doet om zijn of haar steentje bij te dragen. In december vorig jaar werd in het gemeentehuis in Burgh- Haamstede het Automobili teitsscenario gepresenteerd. Dat plan biedt ongetwijfeld interessante mogelijkheden voor terugdringing van mi lieuvervuiling. Het is alleen te hopen dat dergelijke initiatie ven niet beperkt blijven tot één gemeente op Schouwen- Duiveland. Want nogmaals, als we iets aan het milieu wil len doen zullen we het met z'n allen moeten doen. P. K. ZIERIKZEE - Donderdag 9 ja nuari wordt op het adres Schouwenbank 111 in Zierik- zee een informatie-avond over borstvoeding gegeven. De in formatie-avond begint om 20.00 uur. De informatieavond wordt ge organiseerd door La Leche Lea gue. Dat is een internationale organisatie die vrouwen bege leidt en steunt bij het voor kor tere of langere tijd geven van borstvoeding. (Aanstaande) moeders, eventueel met kind, zijn van harte welkom. Voor problemen met borstvoeding kan men ook terecht bij de tele fonische hulpdienst van deze organisatie (01189-1691/01180- 16812). ZIERIKZEE - Op vrijdag 10 ja nuari vindt in het schoolge bouw aan de Grachtweg 8 te Zierikzee een openbare verga dering plaats van het alge meen bestuur van de Beatrix- school. De Beatrixschool is een school voor speciaal onderwijs en voortgezet speciaal onderwijs die via een gemeenschappelij ke regeling wordt bestuurd door de zes gemeenten op Schouwen-Duiveland. De ver tegenwoordigers daarvan zul len zich vrijdag onder meer be zighouden met de ontwerp begroting 1992 van de school, het verzekerd bedrag fraude- en berovingsverzekering en de aanzet tot het voeren van een zuinig en doelmatig energiebe heer. De vergadering begint om 15.30 uur en kan door iedere be langstellende worden bijge woond. UTRECHT - Voorzitter C.N. Renckens van de Vereniging te gen de Kwakzalverij trekt in het jongste actieblad van zijn organisatie fel van leer tegen artsen en apothekers die zich voor het karretje van ,,de Zwit serse pseudo-arts en kruidkun dige Alfred Vogel" laten span nen. APELDOORN - Het wetsvoor stel dat de regering heeft inge diend bij de Tweede kamer om verbruiksbelasting te heffen op brandstof doet geen recht aan het beginsel „de vervuiler betaalt". Dat zei directeur Groenewegcn van de Vegin (de vereniging van gasbedrijven) maandag in zijn nieuw- jaarstoepraak. „Wanneer men thans nog de be schikking had gehad over de Kabbelaarsbank. was daar de uitweg beschikbaar geweest voor de problemen veroor zaakt door de groeiende recrea tie op de Brouwersdam. Een uitweg die men nu meent te moeten vinden langs de noord kust van Schouwen. De ge meente Goedereede is verant woordelijk voor de forse mis kleun ten aanzien van de Kab belaarsbank en wil de volledi ge last van die miskleun neer leggen bij Zeeland", aldus Stuart Cohen. Zijn mening is opgenomen in het verslag van een bijeen komst die in november door de Vereniging Vrienden van Wes- de Vrieze. Hij herinnerde aan de honderden keren dat J. M. de Vrieze 's morgens voor dag en dauw vanaf zijn woning aan de Lage Zoom naar de stalling van de sproeimachine op Luch- tenburg reed. „De werkzaam heden werden meestal in hoog tempo verricht. In de tijd dat het graan wordt bespoten met groeistoffen of in de periode van het jaar dat aardappelen worden ingespoten tegen phy- toftera, werden lange dagen ge maakt. Vaak moest worden ge werkt onder moeilijke omstan digheden, op natte grond of op kleine, met bomen of palen af gezette percelen". Aan de hand van de een citaat uit de notulen van 1967 liet de voorzitter weten dat de (toen nieuwe) chauffeur De Vrieze vanaf het begin nauwkeurig en deskundig met de sproeimachi ne en de daarbij behorende ge vaarlijke stoffen omging. „Die vakkundigheid en handigheid zijn altijd gebleven, zelfs nu gewerkt wordt met een met computer uitgeruste reuzema chine. Jo de Vrieze heeft de handigheid om de hoeveelheid sproeivloeistof in de tank pre- terschouwen werd georgani seerd over het thema De Brou wersdam en West Schouwen. Centraal daarbij stond het plan Tferp. Een rapport waarin de problemen op een rijtje wor den gezet die de laatste jaren in toenemende mate worden ver oorzaakt door de recreatie op de Brouwersdam. Tévens geeft het plan Tbrp een overzicht van mogelijke oplossingen. Die ko men er op neer dat meer kam peerplaatsen moeten worden gecreëerd nabij het begin van de Brouwersdam, het gebied nabij de Rampweg tot aan Re- nesse en Ellemeet. Ook de par- keermogelijkheden zouden moeten worden uitgebreid. cies uit te kienën. Overschot ten of resten, ze bestaan bij hem gewoon niet". Een deskundigheid die volgens voorzitter De Vrieze werd ver oorzaakt doordat J. M. de Vrie ze via de fruit- en bessenteelt bij hem thuis opgroeide met bestrijdingsmiddelen. Ook had hij de eerste stookkas voor druiven in de Westhoek. „Door al die jaren met giftige stoffen te werken lijkt het alsof je er immuun voor bent geworden. Je bent zelden ziek en meestal humoristisch". Hij prees de heer De Vrieze voor de manier waarop hij zijn werkzaamheden verrichtte. „We vinden een sproeichauf- feur die dit werk al 25 jaar vol houdt en het nog wil voortzet ten, ook al is hij de zestig ge passeerd een uniek mens op Schouwen-Duiveland. Als je 25 jaar als ambtenaar in over heidsdienst dit gevaarlijke werk had gedaan had je al lang een hoge onderscheiding ge kregen. Maar in de land- en tuinbouw zijn die niet zo dik gezaaid. Daarom nemen we bij tijd en wijle zelf het initiatief om een onderscheiding te ma ken en uit te reiken". De voor zitter betrok ook de echtgenote van J. M. de Vrieze in zijn waar derende woorden. Tijdens de bijeenkomst in Ho tel Haamstede speldde hij de jubilaris de onderscheiding op en overhandigde hem een enve loppe met inhoud. De heer H. van Oost, eigenaar van camping De Wijde Bliek in Renesse, toont zich zeer tevre den over het initiatief. „In het kader van een betere zorg voor het milieu is het uiteraard een goede zaak dat een ieder daar zijn steentje aan bijdraagt". De gasten tonen zich graag bereid om hun afvqj in de verschillen de containers te doen en daar mee hun medewerking te verle nen. Ze worden daarbij gesti muleerd doordat ze bij aan komst vier ansichtkaarten ont vangen waar op treffende wij ze de vervuiling van het milieu wórdt weergegeven. Via een tekst op de bijbehorende enve lop wordt de campinggast op vriendelijke wijze verzocht het afval gescheiden in te leveren en daarmee de provincie schoon en mooi te houden. Populair Aan dit verzoek wordt goed voldaan. Bij kinderen zijn vooral de containers voor het blik populair. Dit komt door de pers die gebruikt moet worden wanneer het blik in de contai ner is gedeponeerd. Door het overhalen van een hendel wordt het blik samengeperst. Met één blikje is dat geen pro bleem, maar er is flink wat kracht voor nodig om meerdere blikjes tegelijkertijd te persen. Een ideale mogelijkheid voor kinderen om elkaar te tonen hoe sterk ze zijn. Van Oost: „Voor ons betekent dit een grondige schoonmaak van het terrein omdat de kinderen voor hun krachtmeting gezamenlijk op zoek gaan naar nog meer le ge blikjes". Er is dus al veel in positieve zin veranderd. Maar er bestaan meer plannen om de situatie van het milieu in Zeeland te verbeteren. Momenteel wordt er overleg gevoerd over de mo gelijkheid om volgend jaar te starten met het verzamelen van compost. „Mijn ervaring is dat De Vereniging Vrienden van Westerschouwen is bang dat hierdoor in de zomer grote ver keersoverlast zal ontstaan en er veel meer campings zullen komen in het gebied langs de Rampweg. „Het Terpplan zet de kwaliteitsverbetering in de recreatie zwaar onder druk". Men wijst er op dat in Zeeland het besef steeds sterker wordt dat men het ontspannen Zeeuwse leefklimaat, het lan delijke, natuurlijke en stedelij ke erfgoed dient te bewaren en tegen verdere aanslagen dient te beschermen. „Dit Zeeland is vanouds aantrekkelijk voor de reqreanten die respect hebben voor deze verworvenheden". Wethouder L. C. Hart van Mid- denschouden vertelde dat het gemeentebestuur het rapport veel te grootschalig vindt en uitbreiding verder dan langs de N-57 ongewenst vindt. Na mens de Recron (recreatie-on dernemers) drong H. P. van Oost aan op kwaliteitsverbete ring. Hij vertelde dat gezinnen met jonge kinderen en ouderen de doelgroep zijn van camping eigenaren. MAASTRICHT - De Kamers van Koophandel in Maastricht en Heerlen streven een fusie na. Dit verklaarde voorzitter H.A. Versteegh van de Kamer van Koophandel voor Maas tricht maandag in zijn nieuw jaarsrede. BURGH-HAAMSTEDE - Op woensdag 15 januari, 20.00 uur, vindt in het gemeentehuis van Haamstede een informatie bijeenkomst plaats over het samenwerkingsverband van de gemeente Westerschouwen met de gemeente Namestovo in Tsjecho-Slowakije. Door mid del van videobeelden, foto's en ander voorlichtingsmateriaal wordt een indruk gegeven van de contacten tot nu toe. Al geruime tijd onderhoudt de gemeente contacten met verte genwoordigers van Namestovo. Op bestuurlijk vlak is er het afgelopen jaar over en weer een kennismakingsbezoek af gelegd. Zes jonge ondernemers uit Namestovo zijn op bezoek geweest om kennis te maken met het Zeeuwse bedrijfsleven. Twee ambtenaren uit Namesto vo hebben stage gelopen bij de gemeente Westerschouwen. Doel van de informatie-avond is om samen met vertegen woordigers uit de bevolking in houd te geven aan een construc tieve band met de Tsjecho- Slowaakse gemeente. Om deze reden wordt de informatie die gegeven wordt gebruikt om een werkgroep samen te stellen uit een brede laag van de bevol king. Deze werkgroep zal zich gaan bezighouden met de ver dere intensivering van de con tacten die zal moeten leiden tot de beoogde constructievere ge meenteband. zo'n 60% van het totale afval op een camping bestaat uit com post zoals bijvoorbeeld etens resten". Er bestaat nu nog on duidelijkheid over de uitvoe ring van het plan. Zo is het niet zeker of de campings hun com post apart inzamelen of dat zij dit naar een centraal punt die nen te brengen waar het kan worden opgehaald. Hergebruik Nu nog wordt al het afval naar de stortplaats bij Serooskerke vervoerd. Om met name het hergebruik van afval te bevor- .deren bestaan er plannen om in het Sloegebied bij Borssele een centrale composteringsinstal- latie te bouwen. Het afval van de provincie kan hier worden verwerkt tot compost. Dit bete kent wel een verhoging van de kosten die de campinghouders moeten betalen voor het laten ophalen van de container. Hier voor moest in 1991 tussen de honderd en tweehonderdvijf tig gulden worden betaald. Dit jaar zullen de kosten oplopen tot driehonderdvijftig gulden. Bij de ingebruikname van de nieuwe installatie bij Borssele zal dit bedrag door de hogere transportkosten verveelvoudi gen. Op dit moment zijn de recrea tie-ondernemers over het alge meen tevreden. „Wel wil ik hierbij een kanttekening plaat sen. Het gescheiden inzamelen van afval is geen punt. Ik plaats echter wel eens mijn vraagtekens bij het gescheiden verwerken hiervan. In de prak tijk blijkt dit niet altijd te ge beuren en wordt de consument dus getild", aldus de heer Van Oost. Problemen In een korte toelichting zegt ook de heer K. Rouw, milieu ambtenaar van de gemeente Westerschouwen, het initiatief om op campings het afval ge scheiden in te zamelen, toe te juichen. Deze aanpak vormt ook een beleidsvoornemen van het huidige college. Bij de uit voering hiervan stuit men ech ter op een aantal problemen. Zo dient de welstandscommis sie toestemming te verlenen aan het plaatsen van contai ners op bepaalde lokaties. Ook is het de vraag wie uiteindelijk het afval zal afnemen. De heer Rouw: „We vinden de aanpak van de milieuproble matiek vanuit de recreatiesec tor zeer positief. Hopelijk zul len in de toekomst ook de ge meenten van Schouwen-Duive land gezamenlijk overgaan op het gescheiden inzamelen van afval". AMSTERDAM - Er is veel meer kennis nodig over de signalen die seksueel misbruikte kinde ren geven en de gevolgen van het misbruik. Moeders die meer weten over oorzaken, te kenen en consequenties van seksueel geweld, kunnen eer der dit misbruik bij hun kind zelf ontdekken. Gediplomeer de hulpverleners blijven in ge breke. WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 80% Min.temp. 5 graden Mid.temp. 6 graden Windkracht noord 5 Zonneschijn 40% Kans op neerslag 10% Min.temp. 0 graden Mid.temp. 3 graden Windkracht noordo. 4 Zonneschijn 30% Kans op neerslag 10% Min.temp. -3 graden Mid.temp. 2 graden Windkracht variabel 3 ZON- EN MAANSTANDEN 8 jan. Zon op 08.46, onder 16.46 Maan op 10.04, onder 20.48 9 jan. Zon op 08.46, onder 16.47 Maan op 10.19, onder 21.56 Eerste Kwartier: 13 jan. (03.32) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Boven de Alpen ligt nog steeds een hogedrukgebied. Het houdt in onze omgeving een zuid westen stroming in stand. De aange voerde lucht is inmiddels vochtiger geworden. Plaatselijk komt lage be wolking vpor. De zon laat het van daag dan ook grotendeels afweten. Het blijft wel droog. De middagtem- peratuur ligt rond de 7 graden. De zuidwestenwind is matig. Aan de kust en op het IJsselmeer staat een krachtige wind, kracht 6. In het Wad dengebied kan de wind later van daag aantrekken tot hard, 7. Morgen neemt de kans op regen geleidelijk toe en later in de week wordt het kou der. ARNHEM - De realisatie van het superstadion Akzodrome te Arnhem lijkt verder weg dan ooit. De ambtsadviseur van de afdeling Geschillen van Bestuur van de Raad van State heeft de gemeente Arnhem maandag meegedeeld dat goed keuring aan het plan Akzodro me moet worden onthouden. ZIERIKZEE - De afdeling Schouwen van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen (NBvP) houdt dinsdag 14 ja- nauri haar jaarvergadering in hotel-restaurant Mondragon in Zierikzee. Op de agenda van de jaarverga dering onder meer verschillen de jaarverslagen. Ook een be stuursverkiezing staat op het programma. Aftredend en niet- herkiesbaar is mevrouw N. Boers-Dieks. Als nieuw be stuurslid wordt voorgedragen mevrouw C. J. van Putten- Versprille. Ook wordt afscheid genomen van een bestuurslid. De vergadering begint om 14.00 uur. ZIERIKZEESCHEE3J NIEUWSBODEÉ1 Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Wnd. Chef redacteur P. Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30'uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 47,50 Bij autom. afschr. f 45,00 Per jaar f 179,00 Bij autom. afschr. f 169,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W Vrijdag Zaterdag

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 3