'Eigenlijk ben je nooit klaar met bouwen en dat is juist het leuke' Noordgouwe huldigt bakkersechtpaar EEN GOED VOORNEMEN 35ba Schildpadden terug naar Tanzania r n ZIERIKZEESCHE! NIEUWSBODE GEBOORTEKAARTJES? drukkerij lakenman ochtman bv Brouwse modelspoorruilbeurs trekt 800 belangstellenden 'Een dorp zonder broodda 's sociale nood 6 Inbraak in restaurant -I I dé krant van schouwen - duiveland! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 6 JANUARI 1992 148e JAARGANG NR 25080 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 ORIGINELE, LEUKE EN MODERNE GEBOORTEKAARTJES VINDT U BIJ Janneweken 11 Zierikzee Tel. 01110-16551 BROUWERSHAVEN - Voor de achtste keer in successie werd zaterdag in het Tonnenmagazijn in Brouwershaven de modelspoorruilbeurs gehouden. De beurs werd bezocht door ongeveer 800 belangstellenden. Een aantal waar organisator F. Krikke uit Brouwershaven dik tevreden mee is. Maar wat voor hem belangrij ker is, is dat de mensen die de modelspoorruilbeurs met een bezoek vereerden in de regel tevreden huiswaarts keerden. „Er waren ook mensen die om half tien al kwamen en pas tegen het eind van de middag weer weggingen, en die hebben zich prima geamuseerd", aldus Krikke. Ooit kwam het als kin derspeelgoed op de markt, maar al snel ontdekten ook volwassenen de charmes van de modelspoorbaan. Hans en Rien Waleboer van De Baan brekers kregen zo'n twintig jaar geleden hun eerste model trein. Nu schrikken ze als ze optellen wat hun verzameling locomotieven, wagons, rails en huisjes alles bij elkaar heeft gekost. Maar het leukste voor hen blijft het bouwen van een zo compleet mogelijke baan. ,,Je bent eigenlijk nooit uitge bouwd, en dat is juist het leu ke", aldus de gebroeders Wale boer. Zij waren naar het Brouwse Tbnnenmagazijn gekomen met een meterslange modelspoor baan, opgebouwd uit allemaal losse segmenten. Zelf noemen ze het modulebouw. Vorig jaar waren ze naar eigen zeggen voor het eerst te gast op de mo delspoorruilbeurs met een toen nog vrij kale baan. Nu is de baan al behoorlijk aangekleed. „Maar we zijn nog lang niet klaar, er moet nog van alles bij komen". De trein vertrekt op de baan van De Baanbrekers, zoals de gebroeders hun club noemen, vanaf een rangeerterrein. Ver volgens loopt het spoor door Met een conducteurspet op kijken naar de trein (Foto: Marijke Folkertsma). een stad en uiteindelijk komen de reizigers op het platteland terecht. Het landschap dat de trein onderweg doorkruist is puur Hollands gehouden. Mo lens prijken langs de water kant en langs diezelfde water kant blijken zelfs enige vissers hun hengel te hebben uitge gooid. De stad op de baan van De Baanbrekers is van alle ge makken voorzien. Er is een bioscoop waar, zo te zien aan de opschriften, ook films voor bo ven de 18 jaar worden ver toond, er is een sex-shop en aan het eind van een huizenblok is de sloop van een huis in volle gang. „Je kunt zo'n straat na tuurlijk ook standaard laten, maar wij maken er graag iets van onszelf van", aldus de ge- broeders Waleboer. Reailiteit „We proberen de realiteit zo goed mogelijk te benaderen", aldus de Waleboers. „Op onze baan rijden alleen treinen zo als die ook in het echt op het Hollandse spoor rijden en we houden het landschap ook Hol lands". Dat de gebroeders Wa leboer oog hebben voor detail blijkt wel uit de manier waar op de baan is opgebouwd. De spoorbaan is omgeven met gras, er staan struiken in de berm en daar waar de spoor baan een autoweg kruist rijden er ook auto's op. In het indus triegebied waar de trein door heen komt staat een aantal kranen en andere werktuigen opgesteld. Alles met het doel om het geheel zo realistisch mogelijk te maken. Ze geven grif toe dat het bouwen van een modelspoorbaan veel tijd en geduld kost. Dat er ook het nodige geld mee gemoeid is wordt niet ontkend. Maar, zo wordt gesteld, als je zelf een beetje creatief en in ventief bent kun je heel wat geld uitsparen. In plaats van kant en klaar strooisel, om gras of grind te imiteren, kun je gekleurd schuimplastic ver malen. Metalen lamellen van verticale jaloezieën die overbo dig zijn geworden kunnen ge bruikt worden om het dak van een industriegebouw mee te maken of een perron te voor zien van passend plaveisel. De naam Baanbrekers vraagt om enige uitleg. Maar eigen- vervolg pagina 2 NOORDGOUWE - „Het is een blijde, maar tegelijk ook droeve dag". Met die woorden vatte J. van Ast uit Noordgouwe, sprekend namens de gehele dorps gemeenschap, het gevoel onder de Noordgouwena ren samen. Noordgouwe zette zaterdagmiddag het bakkersechtpaar Wagemaker in het zonnetje. Voor bakker Wagemaker was de nacht van vrijdag op za terdag de laatste nacht dat hij vroeg uit z'n bed moest om brood te bakken. Na 50 jaar hangt hij de bakkersmuts aan de wilgen en dat liet men niet on gemerkt voorbij gaan. De Brouwerijstraat in Noord gouwe op zaterdagmiddag 4 ja nuari 1992, rond de klok van vieren. Het is ongewoon druk in de anders toch redelijk rustige straat. Ook in de win kel/bakkerij van het echtpaar Wagemaker blijft de drukte niet onopgemerkt, maar men heeft geen idee wat er precies op til is. Hun nieuwsgierigheid zou snel bevredigd worden. Muziek Na een rondje over de Ring van Noordgouwe .marcheert mu ziekvereniging Con Amore de Brouwerijstraat binnen. In korte tijd stroomt de straat vol mensen. Heel Noordgouwe lijkt uitgelopen voor het eerbe toon aan het bakkersechtpaar Wagemaker. Na een aubade ge baart Van Ast om stilte. Hij blijkt in de geschiedenis te zijn gedoken. „Ik wil u meenemen in het verleden, ik ga met u te rug naar het jaar 1415". Volgens het relaas van Van Ast werd in dat jaar de grondslag gelegd voor de bouw van de kerk en was dat jaar ook het jaar waarin de eerste Wagema- kers hun opwachting maakten in Noordgouwe. „Ik ben naar het archief geweest in Middel burg en daar vond ik dat in dat jaar 'twee goede wagenmae- kers uit Bruinise, Johannes en Marinus naar Noordgouwe kwamen'. Volgens Van Ast boterde het niet zo bijster tussen de ge broeders. Een ruzie tussen de broers had tot gevolg dat de een zich uit het beroep terug trok en bakker werd. De eerste bakker met de naam Wagema ker in Noordgouwe. „En vanaf 1417 heeft er steeds een Wage maker in Noordgouwe in de bakkerij gestaan", aldus Van- Ast. Fotoboek In 1942 werd bakker Wagema ker, zoals Van Ast het uitdruk te, door zijn vader de bakkerij ingesleurd. „En niet zeuren, maar blikken insmeren". La ter, in 1955, nam Wagemaker de bakkerij van zijn vader over. Tbt op dit moment heeft hij echter niemand kunnen vinden die de bakkerij van hem wil overnemen en derhalve is Wa gemaker niets anders overge bleven dan er na vijftig jaar hard werken mee te stoppen. En dat bericht, zo bleek uit het relaas van Van Ast, is in Noord gouwe met gemengde gevoe lens ontvangen. Van Ast had die gevoelens onder woorden gebracht in een gedicht waarin hij onder meer verhaalde van het actiecomité dat onder het motto 'Stop de bakker, schop hem wakker' aan de slag was gegaan. Het comité in kwestie werd opgeheven en er kwam, allemaal volgens het gedicht Het echtpaar Wagemaker, in de deuropening van de winkel, laat het eerbetoon gelaten over zich heen komen. (Foto: Marijke Folkertsma). van Van Ast een nieuw voor in de plaats. „Laten we hem zo gaan, iemand die nooit verstek liet gaan". Hoe het antwoord op die vraag luidde bleek zaterdag overdui delijk. De burgerij van Noord gouwe laat Wagemaker niet zo maar gaan als bakker. Niet met lege handen. Namens de inwo ners van Noordgouwe bood Van Ast het bakkersechtpaar een fotoboek aan. En dat was nog maar het begin. Van Ast had nog meer verrassingen in petto voor het bakkersecht paar. Bloemenhulde Men was met de pet rondge- weest in het dorp en het resul taat van die inspanningen was dat men het echtpaar Wagema ker een video-recorder aan kon bieden. Naast dit cadeau was er als klap op de vuurpijl nog een fotoboek waaraan zo'n beetje alle inwoners van Noordgouwe hun bijdrage had den geleverd. „Iedereen heeft er wat voor gedaan. Of een ver haaltje of een foto", aldus Van Ast. Ook de kinderen van Noordgouwe droegen hun steentje bij aan de huldiging. Zij brachten een bloemenhulde aan het echtpaar Wagemaker. De bakker en zijn echtgenote lieten dit alles wat gelaten over zich heen komen. Duidelijk geëmotioneerd nam mevrouw Wagemaker het woord om ie dereen te bedanken. „Ik sta er perplex van. Iedereen heeft goed kunnen zwijgen. Ik dank jullie allemaal". Overigens blijft de winkel aan de Brou werijstraat nog een paar we ken open. De voorraad kruide nierswaren moet op. Daarna valt het doek definitief voor de laatste winkel in Noordgouwe. Het is nog niet bekend of ie mand de zaak overneemt. Het leven is een voortdurend afscheid nemen. Elise von Heyking Af en toe zon HET WEER Vannacht enkele opklaringen en minimumtemperatuur omstreeks 5 graden. Overdag af en toe zon en droog. Middagtemperatuur onge veer 8 graden. Zuidwestenwind, matig, kracht 4, aan de kust af en toe krachtig, 6. l: BRANDWEER Bij het brandweerkorps Middenschouwen werder twee jubilarissen gehuldigd. KERSTBOOMVERBRANDING Er was veel belangstelling voor de kerstboomverbran ding in Oosterland, Bruinisse en Renesse. KERKELIJKE ONDERSCHEIDING Het echtpaar Geluk uit Noordgouwe kreeg een hoge kerkelijke onderscheiding. MARATHONTITEL Jordi de Looft uit Zierikzee won de Zeeuwse mara- thontitel schaatsen bij de junioren. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Vanuit haven van Vlissingen VLISSINGEN - De bijna vijfhonderd schildpadden die het illegale transport in maart vorig jaar hebben overleefd gaan binnenkort terug haar Tanzania. Na een aanvankelijke weigering berichtte dit land on langs dat de dieren na 9 januari verwacht worden. Beheerder A. Bom van reptie lenzoo Iguana in Vlissingen, waar de dieren zijn verzorgd, verwacht volgende week met de voorbereidingen voor de re patriëring te kunnen beginnen. Van de 318 pannekoek- en pan- terschildpadden die vanuit Ihnzania in Nederland aan kwamen, overleed een groot aantal omdat ze in dozen ge perst waren vervoerd. Ook la ter overleden nog exemplaren aan de gevolgen hiervan. Aan vankelijk zou Iguana de schild padden een twee maanden opvangen. Thnzania bleef ech ter ontkennen d&t de dieren uit dit land afkomstig waren, om dat ze op een vogelvergunning waren geëxporteerd. De KLM, die het illegale transport des tijds verzorgde, zei eerder al toe de repatriëring en de kos ten hiervan op zich te willen nemen. De 316 pannekoek- schildpadden zijn volgens Bom in prima conditie. Van de 146 panterschildpadden is nog een aantal herstellende. In de eigen omgeving, dankzij meer zon en licht, zal dit herstel volgens Bom sneller verlopen dan in gevangenschap in Nederland. De schildpadden worden, vol gens een plan van het Mweka College uitgezet op terreinen van het College of Wildlife Ma nagement in Arusha. Het We reld Natuur Fonds heeft hier voor gelden beschikbaar ge steld. BURGH - J. C. v. D. uit Wester- schouwen deed bij de politie aangifte van inbraak in zijn café-restaurant in Burgh. De inbraak werd gepleegd in de nacht van donderdag 2 op vrij dag 3 januari. Door de inbrekers werden de in het café-restaurant aanwezige gokkasten opengebroken. Ver der werd een fototoestel en een aantal CD's ontvreemd. Een bromfiets die ook werd gesto len werd later in de buurt van het café-restaurant aangetrof fen. De exacte schade is nog niet bekend. Blijf in 1992 ook op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-DuiveJand, met de Zierikzeesche Nieuwsbode. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 47,50 Kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45,— Jaarabonnement f 179,— Jaarabonnement met autom. afschr. f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam adres postcode:plaats: telefoon handtekening: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1