Rustig verloop van feestelijk heden op Schouwen-Duiveland 0 1 EEN GOED VOORNEMEN Leden Nederlandse Hervormde Kerk Kerkwerve bakken 7.500 oliebollen r n ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE GEBOORTEKAARTJES? j dé krant van schouwen-duiveland! nu? drukkerij lakenman ochtman bv Alleen brandweer Bruinisse uitgerukt 'We kunnen nog wel oliebollen zienmaar wé hoeven ze niet meer te eten 5 6 Inbraak in auto's Vernieling ruiten Te veel gedronken ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 2 JANUARI 1992 148e JAARGANG NR 25078 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 ORIGINELE, LEUKE EN MODERNE GEBOORTEKAARTJES VINDT U BIJ Janneweken 11 Zierikzee Tel. 01110-16551 SCHOUWEN-DUIVELAND - Het zit erop. Het nieu we jaar is ingeluid. De viering van Oud en Nieuw op heel Schouwen-Duiveland is wel een vermelding waard, was het alleen maar om het feit dat zowel brandweer als politie die nacht nauwelijks in actie hoefden te komen. Alleen de brandweer van Brui nisse moest iets na twaalf uur uitrukken voor een tweetal aangestoken caravans, maar zoals de brand weerlieden zelf al opmerkten: ,,Dat is een soort tra ditie". Tradities genoeg dit oud en nieuw. "Ibch schijnen de tradi ties zich steeds meer te verleg gen, want waren er zo'n vijf tot tien jaar geleden steevast brandjes en andere baldadig heden op straat, de laatste ja ren wordt dat steeds minder. Niet rouwig Politie en brandweer van Schouwen-Duiveland zijn daar echter verre van rouwig om. Zo ook brandweercommandant S. L. de Feiter van de gemeente Westerschou\ven. Hij meldt dat het in zijn gemeente de laatste jaren al rustig is tijdens de oud en nieuw-feestelijkheden. „Natuurlijk houden we er wel rekening mee dat er wel eens iets kan gebeuren en zijn er ook voldoende mensen bereik baar tijdens zo'n nacht. Maar ik geloof dat de jeugd zich te genwoordig op heel andere wij ze uit. Ze investeren meer in vuurwerk". De commandant vertelt dat hij tien tot twaalf jaar terug rond de tijd van nieuwjaar regelma tig moest uitrukken. „Meestal voor het blussen van hele klei ne brandjes, gesticht met oude kerstbomen. Nu wordt er een kerstboomverbranding gere geld, en gebeurt het niet meer zo spontaan. Daarbij verande ren de tijden. De jongeren die vroeger stookten gaan er nu op uit in Renesse en spenderen hun tijd in de discotheek of iets dergelijks in plaats van vuur tje te stoken". Gemengde bevolking „Daarbij is de bevolking en de jeugd in Westerschouwen meer gemengd dan bijvoorbeeld Bruinisse, waar de bevolking veelal uit originele bewoners bestaat die elkaar goed ken nen. Uit alle windhoeken van Schouwen-Duiveland komt jeugd naar Renesse, om feest te vieren en die zullen niet zo snel vuurtje stoken of iets derge lijks omdat ze elkaar niet zo goed kennen". Een andere reden voor het ver anderde gedrag van de jeugd tijdens de eerste uren van het nieuwe jaar kan volgens de brandweercommandant van Duiveland L. A. Ista en de brandweercommandant van Middenschouwen, J. M. van Langeraad ook gezocht worden in de veranderde houding van de brandweer. Beide comman dante vertellen niet meer di rect uit te nikken bij een mel ding als blijkt dat het gaat om niet meer djin een paar aan gestoken ké^stbomen of een paar banden* „Zolang er maar geen verder gevaar dreigt". Niet provoceren „Er is wel degelijk gestookt in Oosterland", zo meld Ista. „Maar met het minste vuur tre den we niet direct op. Dat voor komt baldadigheden, want de jeugd wordt niet geprikkeld om iets aan te steken als ze we ten dat de brandweer toch niet komt. We letten wel op of er niets gebeurt, maar vanaf heel verre afstand. Dat werkt het beste". Ook Van Langeraad denkt er zo over. „Ook wij la ten het vuur branden als het niet groot is. Waarom zouden we de jeugd gaan provoceren Er werd veel vuurwerk afgestoken. (Foto: Marijke Folkertsma). met onze aanwezigheid. Zodra er een melding binnen komt wordt nagegaan wat het is en wordt al dan niet uitgerukt. Dit jaar was het niet nodig. En het was best plezierig om in al le rust oud en nieuw te vieren. Het is tenslotte, zeker tijdens dit soort vieringen, niet altijd even leuk als je wordt wegge roepen". Dat er ook gestookt kan wor den in goede sfeer bleek in Bruinisse. Daar kreeg de brandweer iets na twaalven een melding binnen van over last door stoken. Volgens brandweercommandant M. Ju- melet was alles echter al snel weer onder controle, maar lie ten de mannen het boeltje nog evenbrande* om de jarenlange r'aditie va; r«u'gdevuren in Bruinisse niet vroegtijdig te verbreken. Deze keer had de plaatselijke jeugd gekozen voor het in brand steken van een oude caravan op de hoek van de Deestraat en Stein- straat en ook werd er één in brand gestoken voor het ge meentehuis. De brandweerlieden, enkelen onder het genot van een pilsje, het was tenslotte feest, keken de eerste tijd nog even toe. In tussen wel alles in de gaten houdend. Maar na enige tijd werd besloten om met twee ho gedrukspuiten de brand te blussen. Hoewel, er werd ge poogd de brand te blussen. En kele omstanders vertelden dat de caravan overgoten was met carbiet. Een stof die niet te blussen valt met water. Na eni ge tijd proberen werd toen be- 'sloten de brand te blussen met schuim. Brandmelders Na het blussen van de brand op de hoek van de straat kon men direct door naar het vreugde vuur voor het gemeentehuis, want door de enorme rookont wikkeling daar waren de brandmelders in het gemeente huis in werking gesteld. Na het blussen van de caravan en de palets, waar eigenlijk al wei nig meer van over was, „Dus ze hebben er hun pleziertje wel aan gehad" konden de Bruse brandweerlieden na het oprui men van de resten weer huis waarts keren. Verdere bijzonderheden waren er niet te melden in deze ge meente, op het gebied van brand dan. Wel meldde de pa trouillerende rijkspolitie een geval van mishandeling waar bij het slachtoffer een tand werd losgeslagen en met een hersenschudding huiswaarts moest keren om zich door de dokter onder behandeling te laten stellen. Het slachtoffer verleende hulp bij het aanste ken van de caravan in de Deestraat, waarop een buurt bewoner boos reageerde en een paar flinke tikken uitdeelde. Een voorval wat een ietwat wrange nasmaak gaf aan een nacht die over het algemeen uiterst rustig verliep. Een me ning die ook burgemeester A. Vogelaar van Bruinisse is toe gedaan. „Normaal werd er al tijd een vreugdevuur ontsto ken op het plein bij de kerk, maar dat wilden we dit jaar liever niet omdat we dat plein hebben gereconstrueerd. Daar om hebben we de Iokatie op de hoek van de Deestraat/Stein- straat als alternatief aangewe zen. aldus de burgemeester. „Het is alleen jammer dat ie mand bij het ontsteken van de caravan op deze manier ge wond moest raken". Omwonenden Enkele omstanders reageerden .met te zeggen dat de gemeente vervolg pagina 2 KERKWERVE - Maandagavond om ongeveer 23.00 uur werden de eerste teilen besl&g gemaakt en dinsdagmiddag, op oudejaarsdag, viste men de laatste olie bollen uit de olie. In ruim twaalf uur hadden de leden van de onderhoudscom- missie van de Nederlandse Hervormde Kerk in Kerkwerve ruim 7.500 oliebollen gebakken. Een nieuw record. ,,Weer ruim duizend meer dan vorig jaar. De be langstelling blijft maar groeien", aldus Marleen Theunisse-den Boer uit Kerk werve. Zij was een van de 35 vrijwilligers die dit jaar meewerkten aan het evene ment dat voor het 27e achtereenvolgende jaar op oudejaarsdag plaatsvond in Kerkwerve. „De vrouwenvereniging is er indertijd mee begonnen. Ze bakten oliebollen in een pan netje dat op een vlindervormig gastel stond", aldus J. C. Keste- loo. Van lieverlede groeide de hoeveelheid oliebollen die werd verkocht ieder jaar naar een nieuw record. Met die groeiende hoeveelheden werd ook de manier waarop de olie bollen werden gebakken steeds praktischer aangepakt. In het consistoriegebouw dat tegen het kerkgebouw op de Ring staat wordt sinds enkele jaren de dag voor oudejaarsdag een zelfgemaakte oven plus af zuiginstallatie opgesteld. Een plaatstalen bouwsel dat drie aparte bakken omvat waarin per stuk 40 oliebollen kunnen worden gebakken. „Dat is 120 oliebollen tegelijk. Dat moet wel als je er een paar duizend nodig hebt". De oliedampen worden via twee dikke alumi nium pijpen afgevoerd naar buiten. Alle oliebollen die in de con sistorie worden gebakken zijn tevoren besteld. Door mensen op heel Schouwen-Duiveland. Het overgrote deel wordt dan ook door vrijwilligers met tien auto's aan huis bezorgd. De vaste klanten uit Kerkwerve zelf komen hun oudejaarslek- kernij zelf ophalen en proeven daarbij gelijk even de sfeer in de oliebollenbakkerij. Die wordt met het verstrijken van de uren steeds joliger. Het is duidelijk dat de vrijwilli gers plezier hebben in de klus die ze met zijn allen uitvoeren ten bate van de kerk. Een van hen is de vroegere bakker uit Kerkwerve, Joost van IJssel- dijke. Hij is de vaste beslagma ker. In de oude smidse vlak bij de consistorie heeft hij zijn professionele beslagmenger neergezet waarin hij 175 kilo meel verwerkt tot beslag. „Vol gens een speciaal oud Schouws recept". Maar wat er dan pre cies allemaal ingaat wil de bakker niet kwijt. „De rozij nen worden er met een kanon ingeschoten", grapt een van zijn medewerkers. Maar aan het eindresultaat is De oliebollenbakkers in volle actie. (Foto: Marijke Folkertsma). te zien en te proeven dat dat ze ker niet het geval is. In grote zinken teilen wordt het beslag op een karretje naar de con sistorie gereden. Daar staat Ad Kesteloo met zijn thermometer bij de bakken olie. Als stoker houdt hij nauwlettend in de ga ten of de soja-olie in de bakken een temperatuur heeft van 180 graden Celsius. „De juiste tem peratuur van de olie is een van de belangrijkste voorwaarden voor het bakken van goede oliebollen. De warmte-aanvoer wordt geregeld via drie grote butagasflessen. Met behulp van een ijsknijper scheppen twee vrijwilligers het beslag in de juiste hoeveel heden in de olie. Tferwijl twee anderen de taak hebben de oliebollen er uit te scheppen als ze goed zijn. De neiging om zelf van het warme baksel te eten is al snel verdwenen. „De eerste eten we altijd zelf op om te kijken of ze goed gaar zijn. Maar daarna hebben we er al snel genoeg van. Na een paar uur kunnen we nog wel oliebol len zien, maar niet meer eten". In de loop van de nacht worden zo duizenden oliebollen gebak ken en op grote brede tafels met daarop een laag lakens en tafellakens uitgespreid. Ver volgens gaan ze in zakken en dan komen de administratieve breinen in actie. Zij bekijken wie er hoeveel heeft besteld en kienen een zo voordelig moge lijke route uit voor de vrijwil ligers die de bollen per auto over het eiland brengen. Al die moeite wordt jaarlijks gedaan ten bate van de kerk. Dit jaar staat de kanselbijbel centraal. „De hoeken zijn ver teerd en het boek moet op nieuw worden ingebonden. Dat kost zo'n 3000 gulden", al dus de heer Kesteloo. Maar hij is optimistisch over de kans dat er genoeg geld binnenkomt om die werkzaamheden te la ten uitvoeren. „Vorig jaar bracht de oliebollenactie een winst op van 3900 gulden. En nu zijn er nog zoveel meer olie bollen verkocht. Dus het kan niet minder wezen". Een verstandig man beoordeelt het nieuwe naast het oude. Sophocles Zacht HET WEER Overwegend veel bewolking en droog. Temperatuur ongeveer 10 graden. Zuidwestenwind, vrij krachtig, kracht 5, aan de kust en op het IJsselmeer hard, 7, in het Waddengebied mogelijk stormach tig, 8. SAMENWERKING Een goede samenwerking tussen gemeenten meer dan ooit nodig. OUD EN NIEUW De jaarwisseling op Schouwen-Duiveland. Een foto- impressie. NEELTJE JANS Neeltje Jans: van werkeiland tot inspiratiebron. DRESSUUR Westelijk Schouwen houdt dressuurwedstrijd voor paard en pony. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's ZIERIKZEE/ZONNEMAIRE/ BRUINISSE - Op de eerste dag van het jaar kwamen bij de po litie drie meldingen binnen van mensen die tot de onaan gename ontdekking kwamen dat hun auto was opengebro ken. Uit de auto van de heer C. J. uit Zierikzee werd kleding en ra- dio-apparatuur ontvreemd. Zijn auto stond geparkeerd aan de Nieuwe Jachthaven Zierik zee. De auto werd opengebro ken in de nacht van 31 decem ber op een januari tussen 21.30 en 01.00 uur. In Zonnemaire sloegen dieven op nieuwjaars dag hun slag. Tussen 14.15 en 14.30 uur braken zij de auto van de heer R. B. uit Brouwers haven open. Het voertuig stond geparkeerd aan de Zeedijk. Er werd een radiocassettespeler, een CD-speler en drie CD-s uit ontvreemd. In Bruinisse werd een Duitse toeriste A. K. uit Recklinghausen, het slachtof fer van een auto-inbraak. Tus sen 30 december 12.00 uur en 31 december 17.00 uur werd haar auto die stond geparkeerd aan de Hageweg opengebroken. Er werd een autoradiocassettere corder uit gestolen. NOORDWIJK - Een felle uit slaande brand heeft in de nacht van dinsdag op woensdag nacht twee restaurants en der tien appartemenen aan de Ko ningin Wilhelminaboulevard in Noordwijk verwoest. LEERSUM - Bij een brand in een woonhuis in Leersum is woensdagochtend een circa 60 jaar oude man om het leven ge komen. Nadere gegevens over de identiteit van het slachtof fer ontbreken nog, aldus een woordvoerder van de politie. RENESSE - Op Nieuwjaars morgen werden in Renesse vier ruiten vernield, vermoe delijk door late feestgangers. De totale schade is nog niet be kend. Op aanwijzing van omwonen den kon de politie twee man nen aanhouden die zich schul dig maakten aan het vanda lisme. Het waren A. C. D. en M. J. G., beiden uit Rotterdam. Na verhoor op het politiebureau werden zij weer in vrijheid ge steld. NIEUWERKERK - In de nacht van nieuwjaarsdag op 2 janua ri werd mevrouw D. S. uit de gemeente Duiveland door de politie aangehouden omdat zij een auto bestuurde terwijl ze te veel alcohol had genuttigd. De chauffeuse werd aangehou den tijdens een controle. Tben bleek dat zij te veel had ge dronken legde de politie haar een tijdelijk rijverbod op en maakte proces-verbaal op. Blijf in 1992 ook op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 47,50 Kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45,— Jaarabonnement f 179,— Jaarabonnement met autom. afschr. f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam adres postcode: plaats: telefoon handtekening: 3^ Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. CO Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. -1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1