Verre zeereizen, vol risico Derde Nieuwsbode-reis RESERVERINGSBON Schepen van Zierikzeese werven KAVB bijeen in Oosterland Tweede aanhouding in moordzaak Schouwen-Duiveland in Oude Ansichten Koningin met gezin naar Antillen Nieuwjaarsbijeenkomst eilandelijke ondernemers DINSDAG 31 DECEMBER 1991 NR 25077 5 ZIERIKZEE - Tussen Kerstmis en de jaarwisseling, wanneer de ingezetenen van Zierikzee zoveel moge lijk de gezelligheid binnenshuis zochten, zwalkten hun zeevarende stadgenoten soms op zeer grote af stand met schepen die ten dele van Zierikzeese wer ven kwamen. Men was niet alleen ver van huis, maar bovendien versto ken van iedere vorm van com municatie. Riskante avonturen met groot levensgevaar bereik ten doorgaans het „thuisfront" pas maanden later. Eerst dan konden de achterblijvers ver nemen of alles min of meer goed was afgelopen. Een enke le keer hoorde men nooit enig taal of teken Hoopvol In de periode 1838-1857, toen twee scheepswerven te Zierik zee grote bedrijvigheid lieten zien, leek er voor de stad na een depressie opnieuw hoop voor de toekomst. Verschillen de schepen verlieten de Zierik zeese hellingen. Dank zij een reeks publikaties, verschenen onder auspiciën van de Zierikzeese Slavenkas, is er over de lotgevallen van zo wel de te Zierikzee gebouwde schepen alsook van andere schepen met Zierikzeese man schappen, veel bekend gewor den. Uit dagboeken, scheepsjour naals, brieven en kranteberich- ten valt af te leiden dat er op talrijke zeereizen sprake was van veel kommer en kwel. De risico's waren groot. Niet al leen gingen vaak schepen met alle opvarenden naar de kelder maar ook gebeurde het vaak dat bij zeer stormachtig weer een hoge golfslag een beman ningslid over boord sloeg. Reder De Crane Van reder Marinus Christianus de Crane (1783-1865), woonach tig te Zierikzee, hebben diverse schepen Zierikzee als thuisha ven gehad. De Wilhelmus en Jeanne, vernoemd naar twee kinderen van de reder, voer vooral op trajecten die wij doorgaans betitelen als kust vaart. Er werd vracht vervoerd naar Franse en Engelse havens maar ook Sint Petersburg bleek voor dit schip van 128 ton niet te veraf. Op de tei*ugreis van laatstgenoemde stad (in 1828) strandde men op de En gelse kust maar kon het schip toch nog vlot krijgen. In 1834 was men minder gelukkig. Tij dens een reis naar Lissabon verging het schip Ook het fregatschip De Room pot van dezelfde reder, dat ver re reizen maakte naar Oost- Indië ging tenslotte ten onder. Na een maandenlange tocht, terugkerend uit het Verre Oos ten, strandde het schip als het ware in het zicht van de thuis haven. Bij Westkapelle sloeg het noodlot toe (april 1853). Schip, lading en een deel van de bemanning gingen ten on der. Op de Zierikzeese werf De goe de Intentie bouwde men schoe ners of schoenerschepen in se rie. Op dezelfde dag (22 januari 1847) dat de schoener Luctor et Emergo te water werd gelaten legde men de kiel voor alweer een nieuwe schoener: de Har monie. Dit schip werd in re cordtijd gebouwd; al op 3 augustus van hetzelfde jaar vond de tewaterlating plaats! Haar levensduur zou kort zijn. Reeds elf jaar later, om precies te zijn op 9 april 1858 veronge lukte deze schoener tijdens de terugreis van Rio de Janeiro. Bovengenoemde werf leverde op 15 juni 1850 werderom een schoener af. Dit schip, de Ber- nardus was te Zierikzee ge bouwd voor rekening van Van den Berg en Comp. te Amster dam. Het schip bleek niet onder een gelukkig gesternte te varen. Al op de eerste reis liep het zware schade op; een deel van de be manning was tijdens de reis met bestemming een Engelse haven, ziek geworden. De bootsman Izaak Pierre Ver- kuijl overleed onderweg op veertigjarige leeftijd Het schip werd op 10 januari 1863 te Amsterdam verkocht voor een bedrag van dertien duizend gulden. Onder de nieu we naam Albrecht Frederik werden verschillende reizen gemaakt. In 1872 vond op nieuw een naamsverandering plaats. De schoener werd toen omgedoopt tot August Marie. Ook deze naam bracht geen ge luk: in 1877 strandde het schip en werd tot wrakhout gesla gen! Wiebe Keikes Schoener De Harmonie, op 22 januari 1847 te Zierikzee te water gelaten. Gebouwd voor Groningse reders. ZIERIKZEE Kinderhulp De Stichting Europa Kinder hulp wil ook komend jaar weer zoveel mogelijk kinderen uit nodigen voor een onbezorgde vakantie. In de regio Zeeland komen kinderen uit Neder land, Engeland, Frankrijk en Duitsland hun vakantie door brengen. Deze kinderen komen hier op voordracht van maat schappelijke en/of sociale diensten uit hun woonplaatsen of kindertehuizen. Stichting Europa Kinderhulp probeert via gastouders deze kinderen drie weken 'rust' te geven, hen even uit hun dagelijkse omge- OOSTERLAND De kring Zuid-west Nederland van de Koninklijke Algemene Vereni ging voor de Bloembollencul tuur (KAVB) houdt maandag 13 januari een voorlich tingsmiddag over het handels- reglement. De vereniging komt om 20.00 uur bijeen in de Blauwe Keet te Oosterland. Mr. F. H. P. Ven- broek, rechtskundig adviseur van de KAVB, houdt een inlei ding over de juridische inhoud en betekenis van het handels reglement. Aansluitend spreekt J. Pennings van het bloembollenbcmiddelingsbu. reau Hobaho bv over de wer king van het handelsreglcment en het scheidsgerecht voor de bloembollenhandel in de prak tijk. Hierbij komen enkele Praktijksituaties aan de orde. ving (die niet altijd even roos- kleurig is) te halen en hen de mogelijkheid te bieden, letter lijk en figuurlijk, afstand te nemen van hun problemen. Wat wordt er van de gastouders verwacht? Inzet om de kinde ren drie weken in huis te ne men; geduld met de kinderen te hebben die het niet altijd even gemakkelijk hebben en vooral liefde te geven aan het hen toevertrouwde kind. Veel van de kinderen worden door hun gastouders vele jaren ach tereen uitgenodigd, waardoor een band ontstaat. Tbch zijn er nog steeds gastouders nodig. De vakantieperioden zijn: Frankrijk 1 (08-07 tot 29-07), Frankrijk 2 (22-07 tot 12-08), Engeland (27-07 tot 19-08), Duitsland (06-07 tot 30-07) en Nederland (15-08 tot 05-09). Voor aanmelding of informatie kan gebeld worden met Her man en Lilian Lossie, 01140- 14907. HAAMSTEDE Huisvrouwen De afdeling Westerschouwen van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen hield on langs haar kerstviering in de Gereformeerde kerk van Haamstede. Ongeveer 75 leden gaven acte de présence. De le den verzorgden 's middags ver halen en gedichten. Het huis vrouwenkoor bracht drie kerstliederen ten gehore en zong de aanwezigen ter afslui ting een vrolijk kerstfeest toe. DREISCHOR Kerstviering Onlangs vierde de afdeling Noordgouwe e.o. van de Neder landse Bond van Plattelands vrouwen haar traditionele Kerstavond in het dorpshuis in Dreischor. Na het openings woord door presidente me vrouw Mandemaker werd Nu zijt wellekome gezongen en het Kerst-evangelie voorgelezen. De Kerst-broodmaaltijd werd afgewisseld met enkele gedich ten, voorgedragen door me vrouw T. van Hattem Ammann en een verhaal dat werd gele zen door mevrouw A. Struys- Schouten. Verder was er een optreden van enkele leerlingen van de Zeeuwse Muziekschool onder leiding van mevrouw E. Jense. Zij brachten verschillen de kerstliederen ten gehore. ZONNEMAIRE Feestmiddag bejaardensoos Op zaterdag 11 januari wordt door de algemene soos voor ou deren een feestmiddag gehou den. Het evenement vindt plaats in het dorpshuis te Zon- nemaire en begint om 14.00 uur. De zaal is open vanaf 13.00 uur. NOORDGOUWE Jagersvereniging Dc afdeling Zierikzee van de Koninklijke Nederlandse Ja gersvereniging houdt maandag 13 januari een bijeenkomst in restaurant Van der Weijde te Noordgouwe. Een en ander be gint om 20.00 uur. Paul Wijn- daele vertelt aan de hand van een diapresentatie over de le venswijze van het kleinwild en met name de haas. Ook niet- leden zijn welkom. Tijdens de bijeenkomst is informatie te krijgen over de vereniging en het jagen op Schouwen-Duive- land. Informatie vooraf is te verkrijgen bij Leo Karper (01116-2063). NIEUWERKERK Kerstfeest De zondagsschool in Nieuwer- kerk vierde onlangs het Kerst feest. Het Kerstgebeuren stond onder leiding van K. P. Goud zwaard-Wandel. Carln Krijger vertelde het Kerstevangelie. Het vrije verhaal werd verteld door mevrouw Goudzwaard- Wandel. De aandacht voor bei de vertellingen was groot, zo ook. voor de liturgie van het kerstfeest die in het teken stond van vrede zien en horen. Tijdens de viering werd af scheid genomen van Kirsten Schiewold, Piet van Klinken, Leon de Bruine en Martijn Flikweert. Mevrouw Veenboer overhandigde namens de Ker- keraad een liedboek of hand bijbel aan hen. Na de pauze, waarin er voor iedereen een traktatie was, kregen de kinde ren van de zondagsschool een zak met versnaperingen en een leesboek. Het orgel werd tij dens de dienst bespeeld door W. Wandel. Y. T. Wandel ver zorgde de kerstboom. Zondag 5 januari begint de zondags school om 11.30 uur. Kinderen vanaf vier jaar zijn van harte welkom in de Nederlandse Hervonnde kerk in Nieuwer- kerk. OOSTERLAND Kerstboomverbranding Evenals vorig jaar is er nu ook weer de kerttboomverbrari- ding op het industrieterrein achter de CTV-ïoods in Ooster land. Op vrijdag 3 januari 's avonds om zèvén uur wordt de ze kerstboomverbranding ge houden doof de Oranjevereni ging. Vanaf half zeven kunnen bomen worden ingeleverd. Voor elke boom ontvangt men 25 cent plu£; eén lot dat kans geeft op eenlt&art. Een en an der vindt plaats onder het toe ziend oog van de Duivelandse brandweer. BRUINISSE- n De Pul f Zoals ieder jaar is jeugdsoos de Pul in Bruinisse geopend voor de viering van het traditionele nieuwjaarsfeest. Al vanaf 00.30 uur zijn' bezoekers wel kom om elkaar het beste te wensen en het jaar feestelijk in te luiden. De- Pul zal de avond hierop volgend om 19.30 uur geopend zijn. Bijeenkomst postzegelvereniging Postzegelvereniging G. J. Pee- len uit Bruinisse houdt deze maand haar bijeenkomst niet op de eerste donderdag in de maand. De bijeenkomst is ver schoven naar donderdag 9 ja nuari. Vanaf 19.00 uur kan de jeugd dan terecht in het Neder lands Hervoi^nd Verenigings gebouw aan de Deestraat. Voor de seniorpostzegelverzame laars begint de bijeenkomst om 20.00 uur. BERGEN OP ZOOM Orgelconcert in Gertrudiskerk Op zondag 12 januari vindt in de Gertrudiskerk te Bergen op Zoom een orgelconcert plaats dat wordt verzorgd door de or ganist Gerard Habraken uit Eindhoven. De organist be speelt het uit 1700 daterende koororgel en het Ibach-hoofd- orgel dat uit 1864 stamt. Het programma omvat werken van kleine meesters uit de zeven tiende en achttiende eeuw (Van Blankenburg en Pool) en wer ken uit de grote orgelliteratuur waaronder Bach en Brahms. Het concert begint om 16.00 uur. HEINENOORD - De politic heeft zaterdag een tweede ver dachte aangehouden in ver band met de moord op een 36- jarige Rotterdammer. Het is een 28-jarige man uit Rotter dam, die volgens de politie wordt beschouwd als direct be trokkene. De verdachte wordt momenteel verboord door de politie van Heinenoord. De vermoorde man werd op 7 december aangetroffen aan het eind van de Boonsweg in Hei nenoord. De 28-jarige ex- echtgenote van het slachtoffer was vorig weekeinde al aange houden omdat de politie tegen strijdigheden in haar verkla ringen had gevonden. 92/388. Een Begijnhof is een instelling waarin begijnen (begijntjes) plegen te wonen en is een com plex van gebouwen en woningen met begijnhofkerk of kapel. In de Zuidelijke Nederlanden ont stonden deze in het midden van de dertiende eeuw. Ze werden aanvankelijk bevolkt door weduwen of ongehuwde vrouwen die, zonder de kloostergelofte af te leggen, met anderen gemeenschappelijk als geestelijke zusters leefden. Maar het Begijnhof dat eeuwen geleden in deze omgeving bestond, is al heel lang verdwenen. Er valt hier ook niets meer van een Begijnhofsfeer op te snuiven, zoals bijvoorbeeld in Breda, Dordrecht of de Vlaamse steden Brugge en Lier. We mogen aannemen dat de tegenwoordige bewoners van de Bagijnestraat zich zeker niet met louter geestelijke zaken bezig houden. Dat is maar goed ook want anders bestaat de kans dat men „uit balansraakt. Rechts op de foto met het melkkarretje voor de deur is het vroegere kruidenierswinkeltje van Marien van der Werf, landbouwer, en zijn vrouw Anna van der Valk, winkelierster. Nu woont hier Cornelis Heij- boer. Daarnaast staat een pakhuisje en dan volgt een kerkgebouwtje van de Oud Gereformeerde Gemeente. Het werd hier onder invloed van de bekende dominee Laurens Boone uit Sint Philips- land in 1911 gesticht. Later kerkte men in een pand aan de Lange Nobelstraat en in 1946 hield men het voor gezien. Nadat het kerkje op deze plaats in de kromming van de Bagijnestraat gesloten werd, diende het enige tijd als pakhuis en sinds 1920 als zakkendragerskelderDat laatste was een arbeidersgemeenschap, die zich onder de naam De Verenigde Arbeiders had verenigd in het zakkendragersgilde, maar als zodanig al lang geleden werd opgegeven. Correspondentie over deze rubriek Cor Pols, Postbus 30, 4300 AA Zierikzee. Tel. (01110) 12754. DEN HAAG - Koningin Bea trix zal in november 1992 waar schijnlijk een zogenoemd „streekbezoek" brengen aan de Nederlandse Antillen. Zij is van plan alle drie haar zoons mee te nemen. Prins Claus gaat in principe ook mee. Het is de bedoeling dat alle zes de eilanden worden aangedaan. Dat heeft de Rijksvoorlich tingsdienst maandag beves tigd. De koningin brengt elke vijf jaar een bezoek aan de Ne derlandse Antillen. Het laatste had plaats in 1987, toen kroon prins Willem-Alexander zijn ouders vergezelde. Hoe lang het bezoek gaat duren en wat het behelst, is nog niet vastge steld. De vertrekdatum is ook nog niet eens geprikt, aldys de Rijksvoorlichtingsdienst, het zou mogelijk nog wel later kunnen worden dan november. Inleiding over kwaliteitszorg ZIERIKZEE - De Ondernemerskring Schouwen- Duiveland houdt maandag 20 januari haar nieuw jaarsbijeenkomst in de foyer van restaurant Mon- dragon te Zierikzee. De ontvangst is om 19.30 uur. Ir F. J. A. Janssen, bedrijfs kundig adviseur van de pro jectgroep bedrijfskunde van TNO, verzorgt e'en inleiding over kwaliteitszorg organise^ ren om de kosten te beperken. Steeds meer bedrijven gaan er toe ovér een zogenaamd kwali teitssysteem in te voeren vol gens de internationaal geac cepteerde normen van de ISO 9000-serie. In deze normen wordt het be grip kwaliteit omschreven als het voldoen aan eisen en ver wachtingen van de klant. Van uit deze invalshoek lijkt alleen de afnemer voordeel te hebben van het verbeteren van de kwa liteitszorg. In 250 kwaliteits onderzoeken, die door de Pro jecten Bedrijfskunde TNO zijn uitgevoerd, is aangetoond dat ondernemingen hier zelf ook veel baat bij kunnen hebben. Overdenking Vanzelfsprekend begint de nieuwjaarsbijeenkomst met een overdenking door voorzit ter drs P. Schotte. Na de inlei ding van Janssen is er alle gele genheid om informeel bij te praten. ZIERIKZEE - Zoals al eerder bekend werd gemaakt is de belangstelling voor de Nieuwsbode-reis ook dit jaar weer overweldigend. Al na een paar dagen waren de eerste twee reizen volgeboekt. In overleg met touringcarbedrijf Van Öeveren is daarom besloten nog een derde datum te prikken. De derde Nieuwsbodereis is van donderdag 2 april tot en met zaterdag 4 april. Abonnees van dc Zierikzeesche Nieuwsbode betalen 345 gulden. Voor niet-abonnees geldt een prijs van 375 gulden. In de Nieuwsbode van gisteren werd abusievelijk een reserveringsbon voor de eerste twee, reeds volgeboekte, Nieuwsbodereizen afgedrukt. Daarom vandaag nogmaals een reserveringsbon, e i ditmaal de goede. voor de lezersreis van de Zierikzeesche Nieuwsbode JA, ik meld mij aan als deelnemer aan de lezersreis van de Zierikzeesche Nieuwsbode: Geb. datum Man/Vrouw 1. 2. 3. 4. De reis is van donderdag 2 t/m zaterdag 4 april Ik ben wel/geen*) abonnee van de Zierikzeesche Nieuwsbode. Ik betaal de reissom vooraf -na ontvangst van een acceptgirokaart. De reissom bedraagt 345,- p.p. (niet-abonnees 375,-). Correspondentie-adres: Naam: Straat: Woonplaats: Postcode: Telefoonnummer: Ik wens wel/geen*) éénpersoonskamer (beperkte mogelijkheid). Ik wens wel/geen*) reisverzekering af te sluiten. Doorhalen wat niet van toepassing is. Deze reserveringsbon zenden aan: Redactie Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. of afgeven aan de receptie van de krant aan het Jannewekkcn 11 te Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 5